BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Nalini clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Bicycle Race Results

2011 Results | 2013 results

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October |

Sunday, October 21: Japan Cup (HC), 151.3 km, Japan

2012 Japan Cup Results

Japan Cup podium history


October 9 - October 13: Tour of Beijing (World Tour) , China

Saturday, October 13: 5th and Final Stage, Chingping Stadium - Pinggu, 182.5 km

  1. Stephen Cummings (BMC) 4hr 5min 8sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) @ 2sec
  3. Edvald Boasson Hagen (Sky) @ 17sec
  4. Daniele Bennati (Radio Shack-Nissan) @ 17sec
  5. Tim Wellens (Lotto-Belisol) s.t.
  6. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  7. Tom Jelte Slagter (Rabobank) s.t.
  8. Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) s.t.
  9. Mathias Frank (BMC) s.t.
  10. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.

Final GC after Stage 5:

  1. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) 17hr 16min 56sec
  2. Francesco Gavazzi (Astana) @ 40sec
  3. Edvald Boasson Hagen (Sky) @ 46sec
  4. Daniel Martin (Garmin-Sharp) @ 50sec
  5. Eros Capecchi (Liquigas) @ 52sec
  6. Rinaldo Nocentini (Ag2r) @ 56sec
  7. Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) s.t.
  8. Tomasz Marczynski (Vacansoleil) s.t.
  9. Rui Alberto Faria da Costa (Movistar) @ 1min 0sec
  10. Tim Wellens (Lotto-Belisol) s.t.
  11. Ivan Velasco (Euskaltel) s.t.
  12. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  13. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  14. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  15. Tom Jelte Slagter (Rabobank) @ 1min 5sec

Sunday, October 7: Gran Premio Bruno Beghelli (1.1), Italy,

Monteveglio - Monteveglio, 196.3 km. 67 classified finishers

  1. Nicki Sörensen (Saxo-Tinkoff) 4hr 31min 21sec. 43.405 km/hr
  2. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 12sec
  3. Matteo Rabottini (Farnese Vini) s.t.
  4. Przemyslaw Niemiec (Lampre) s.t.
  5. Domenico Pozzovivo) (Colnago-CSF) s.t.
  6. Manuel Belletti (Ag2r) @ 17sec
  7. Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) s.t.
  8. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  9. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  10. Andrea Palini (Idea) s.t.
  11. Luca Mazzanti (Farnese Vini) s.t.
  12. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  13. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  14. Xavier Florencio (Katusha) s.t.
  15. Fedrico Rocchetti (Utensilnord Named) s.t.

Sunday, October 7: Paris-Tours (HC), France

2012 Paris-Tours complete results

Paris-Tour podium history


Saturday, October 6: Giro dell'Emilia (HC), Italy

2012 Giro dell'Emilia results

Giro dell'Emilia podium history


Thursday, October 4: Coppa Sabatini (1.1), Italy

Peccioli - Peccioli, 198.6 km

Coppa Sabatini finish

  1. Fabio Andres Duarte (Colombia-Coldeportes) 4hr 41min 53sec. 42.263 km/hr
  2. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 1sec
  3. Matteo Rabottini (Farnese Vini) 2 4sec
  4. Giovanni Visconti (Movistar) @ 6sec
  5. Francesco Failli (Farnese Vini) @ 9sec
  6. Patrik Sinkewitz (Meridiana) 2 10sec
  7. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) @ 53sec
  8. Dalivier Ospina Navarro (Colombia-Coldeportes) s.t.
  9. Thomas Lofkvist (Sky) s.t.
  10. Davide Rebellin (Meridiana) s.t.
  11. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) s.t.
  12. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  13. Alexander Zdanov (Nippo) s.t.
  14. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  15. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) s.t.

Thursday, October 4: Paris - Bourges (1.1), France

Paris - Gien - Bourges, 190.9 km

  1. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) 4hr 41min 59sec
  2. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) 2 3sec
  3. John Degenkolb (Argos-Shimano) s.t.
  4. Jonathan Hivert (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Paul Voss (Endura) s.t.
  6. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  7. Björn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  8. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
  9. Yannick Martinez (La Pomme-Marseille) s.t.
  10. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  11. Michael Morkov (Saxo-Tinkoff) s.t.
  12. Wesley Kreder (Vacansoleil) s.t.
  13. Loic Desriac (Roubaix Lille-Metropole) s.t.
  14. Armindo Fonseca (Bretagne-Schuller) s.t.
  15. Alexis Vuillermoz (Saur-Sojasun) s.t.

Saturday, September 29: Giro di Lombardia (World Tour), Italy

2012 Giro di Lombardia results

Giro di Lombardia podium history


Thursday, September 27: Giro del Piemonte (HC), Italy

Fossano - Biella, 188 km

Giro dell Piemonte finish

  1. Rigoberto Uran (Sky) 4hr 30min 21sec. 41.720 km/hr
  2. Luca Paolini (Katusha) @ 6sec
  3. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 7sec
  4. Sergio Luis Henao (Sky) @ 11sec
  5. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  6. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  7. Daniele Bennati (Radio Shack-Nissan) @ 27sec
  8. Greg Van Avermaet (BMC) s.t.
  9. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  10. Simone Ponzi (Astana) s.t.
  11. Manuele Mori (Lampre) s.t.
  12. Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) s.t.
  13. Koen De Kort (Argos-Shimano) s.t.
  14. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  15. Matthias Frank (BMC) s.t.

Wednesday, September 26: Milano-Torino (HC), 193.5 km. Italy

Milano-Torino finish

  1. Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) 4hr 32min 12sec
  2. Diego Ulissi (Lampre) @ 15sec
  3. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 24sec
  4. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 36sec
  5. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  6. Fabio Taborre (Acqua & Sapone) @ 43sec
  7. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 45sec
  8. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  9. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  10. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) @ 53sec
  11. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  12. Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) s.t.
  13. Stefano Locatelli (Colnago-CSF) s.t.
  14. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  15. Matteo Rabottini (Farnese Vini) s.t.

September 16 - September 23: World Road Championships, Limburg, Netherlands

2012 World Road Championships

Elite Men World Road Championships podium history


Wednesday, September 12: GP de Wallonie (1.1), Belgium.

Chaudfontaine - Namur, 203.1 km

  1. Julien Simon (Saur-Sojasun) 4hr 45min 51sec. 42.63 km/hr
  2. Greg van Avermaet (BMC) s.t.
  3. Björn Leukemans (Vacansoleil) @ 1sec
  4. Luca Paolini (Katusha) @ 3sec
  5. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 5sec
  6. Bert De Waele (Landbouwkrediet) @ 7sec
  7. Jasper Stuyven (Belgium) @ 10sec
  8. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  9. Nacer Bouhanni s.t.
  10. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  11. Kevin Ista (Accent Jobs-Willems Veranda's) @ 12sec
  12. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  13. Laurens de Vreese (Topsort Vlaanderen) s.t.
  14. Jonas Aaen Jörgensen (Saxo-Tinkoff) s.t.

September 9 - September 16: Tour of Britain (2.1)

2012 Tour of Britain results

Tour of Britain podium history


Sunday, September 9: GP Cycliste de Montréal (World Tour), Canada. 205.7 km

  1. Lars Petter Nordhaug (Sky) 5hr 28min 29sec
  2. Moreno Moser (Liquigas) @ 2sec
  3. Alexandr Kolobnev (Katusha) s.t.
  4. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 4sec
  5. Edvald Boasson Hagen (Sky) s.t.
  6. Björn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  7. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) st.
  8. Rui Faria da Costa (Movistar) s.t.
  9. Luca Paolini (Katusha) s.t.
  10. Tony Gallopin (Radio Shack-Nissan) s.t.
  11. Fabian WEgmann (Garmin-Sharp) s.t.
  12. Peter Sagan (Liquigas) s.t.
  13. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) s.t.
  14. Greg Van Averamet (BMC) s.t.
  15. Oliver Zaugg (Radio Shack-Nissan) s.t.

Saturday, September 8: Paris-Brussels (HC), 216.8 km

2012 Paris-Brussels results

Paris Brussels podium history


Friday, September 7: Grand Prix Cycliste de Québec (World Tour), Canada, 201.6 km

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 4hr 53min 4sec
  2. Greg van Avermaet (BMC) s.t.
  3. Rui Alberto Faria da Costa (Movistar) @ 4sec
  4. Luca Paolini (Katusha) s.t.
  5. Tom Jelte Slagter (Rabobank) s.t.
  6. Diego Ulissi (Lampre) s.t.
  7. Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
  8. Fabian Wegmann (Garmin-Sharp) s.t.
  9. Gerald Ciolek (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  10. François Parisien (Spidertech) s.t.
  11. Tony Gallopin (Radio Shack-Nissan) s.t.
  12. Paul Martens (Rabobank) s.t.
  13. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  15. Oliver Zaugg (Radio Shack-Nissan) s.t.

Sunday, August 26: GP Ouest France - Plouay (World Tour), France

2012 GP Ouest France complete results

GP Ouest France podium history


Saturday, August 25: Giro del Veneto (HC), Italy

2012 Giro del Veneto results

Giro del Veneto podium history


August 20 - August 26: USA Pro Cycling Challenge (HC)

Final General Classification:

  1. Christian Vende Velde (Garmin-Sharp) 25hr 57min 34sec
  2. Tejay Van Garderen (BMC) @ 21sec
  3. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 24sec
  4. Adreas Klöden (Radio Shack-Nissan) @ 1min 8sec
  5. Janez Brajkovic (Astana) @ 1min 14sec
  6. Jakob Fuglsang (Radio Shack-Nissan) @ 1min 24sec
  7. Tom Danielson (Garmin-Sharp) @ 1min 28sec
  8. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) @ 1min 32sec
  9. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 1min 39sec
  10. Joseph Lloyd Dombrowski (Bontrager-Livestrong) @ 1min 40sec
  11. Ivan Rovny (Rusvelo) @ 1min 43sec
  12. Damiano Caruso (Liquigas) @ 1min 49sec
  13. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 1min54sec
  14. Mathias Frank (BMC) @ 2min 2sec
  15. Ramiro Rincon (EPM-UNE) @ 2min 27sec

August 18 - September 9: Vuelta a España (World Tour), Spain

2012 Vuelta a España results

Vuelta a España podium history


Friday, August 17: Coppa Ugo Agostoni - Giro delle Brianze (1.1), 196.5 km. Italy

Lissone - Lissone

Coppa Agostoni finish

  1. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) 4hr 25min 39sec
  2. Fortunato Baliani (Nippo) s.t.
  3. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 2min 50sec
  4. Davide Mucelli (Utensilnord Named) s.t.
  5. Riccardo Chirarini (Androni Giocattoli) s.t.
  6. Fabio Taborre (Acqua & Sapone) @ 3min 8sec
  7. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  8. Gabriele Bosisio (Utensilnord Named) s.t.
  9. Angelo Pagani (Colnago-CSF) s.t.
  10. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  11. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  12. Luca Dodi (Idea) @ 3min 10sec
  13. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Mattia Cattaneo (Lampre) @ 3min 14sec
  15. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 4min 57sec

Thursday, August 16: GP Banca de Legnano - Coppa Bernocchi (1.1), 200 km. Italy

Coppa Bernocchi finish

  1. Sacha Modolo (Colnago-CSF) 4hr 39min 17sec
  2. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  3. Maximiliano Ariel Richeze (Nippo) s.t.
  4. Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) s.t.
  5. Andrea Palini (Idea) s.t.
  6. Tim Declercq (Topsport Vlaanderen) s.t.
  7. Enrique Sanz (Movistar) s.t.
  8. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  9. Elia Favili (Farnese Vini) s.t.
  10. Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
  11. Oscar Gatto (Farnese Vini) s.t.
  12. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  13. Eugenio Alafaci (Leopard-Trek) s.t.
  14. Miguel Angel Rubiano (Andorni Giocattoli) s.t.
  15. Alexander Zdanov (Nippo) s.t.

Saturday, August 14: Clasica San Sebastian (World Tour), Spain

2012 Clasica San Sebastian results

Clasica San Sebastian podium history


Saturday, August 11: GP Città' di Camaiore (1.1), 199.2 km. Italy

  1. Johan Esteban Chaves Rubio (Colombia-Coldeportes) 4hr 33min 8sec
  2. Sergey Chrenetsky (Itera-Katusha) s.t.
  3. Franco Pellizotti (Andorni Giocattoli) s.t.
  4. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  5. Emanuele Sella (Andorni Giocattoli) s.t.
  6. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 24sec
  7. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
  8. Alexander Rubakov (Itera-Katusha) s.t.
  9. Miguel Angel Rubiano Chavez (Androni Giocattoli) s.t.
  10. Davide Mucelli s.t.

August 7 - August 12: Tour of Utah (2.1), USA

Sunday, August 12: 6th and Final Stage, Park City - Park City, 123.5 km (76.73 miles)

  1. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) 3hr 6min 54sec
  2. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 49sec
  3. Leopold koenig (NetApp) s.t.
  4. Johann Tschopp (BMC) s.t.
  5. Thomas Danielson (Garmin-sharp) s.t.
  6. Joseph Dombrowski (Bontrager-Livestrong) s.t.
  7. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) s.t.
  8. Ian Boswell (Bontrager-Livestrong) s.t.
  9. Lucas Euser (Spidertech) s.t.
  10. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  11. Mathias Frank (BMC) @ 56sec
  12. Rory Sutherland (United Healthcare) @ 1min 53sec
  13. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 40sec
  14. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) @ 3min 7sec
  15. George Bennett (Radio Shack-Nissan) s.t.

Final GC after Stage 6:

  1. Johann Tschopp (BMC) 21hr 26min 32sec
  2. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) @ 43sec
  3. Leopold Koenig (NetApp) @ 49sec
  4. Joseph Dombrowski (Bontrager-Livestrong) @ 58sec
  5. Ian Boswell (Bontrager-Livestrong) @ 1min 3sec
  6. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 8sec
  7. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 1min 19sec
  8. Lucas Euser (Spidertech) @ 1min 21sec
  9. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 1min 29sec
  10. Mathias Frank (BMC) @ 1min 31sec
  11. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) @ 1min 32sec
  12. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) @ 2min 56sec
  13. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 3min 13sec
  14. George Bennett (Radio Shack-Nissan) @ 4min 8sec
  15. Francisco Hernandez (EPM-UNE) @ 6min 4sec

Saturday, August 11: Stage 5, Newpark Town Center - Snowbird Resort, 162.8 km (101.1 miles)

  1. Johann Tschopp (BMC) 4hr 18min 20sec
  2. Leopold Koenig (NetApp) @ 43sec
  3. Joseph Dombrowski (Bontrager-Livestrong) @ 47sec
  4. Ian Boswell (Bontrager-Livestrong) @ 52sec
  5. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 0sec
  6. Lucas Euser (Spidertech) @ 1min 2sec
  7. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) s.t.
  8. Mathias Frank (BMC) @ 1min 23sec
  9. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) @ 1min 38sec
  10. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  11. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 1min 49sec
  12. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 1min 59sec
  13. Brenk Bookwalter (BMC) @ 2min 9sec
  14. George Bennett (Radio Shack-Nissan) s.t.
  15. Wilco Kelderman (Rabobank) s.t.
  16. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) @ 2min 29sec

GC after Stage 5:

  1. Johann Tschopp (BMC) 18hr 18min 49sec
  2. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) @ 38sec
  3. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) @ 43sec
  4. Leopold Koenig (NetApp) @ 53sec
  5. Joseph Dombrowski (Bontrager-Livestrong) @ 58sec
  6. Ian Boswell (Bontrager-Livestrong) @ 1min 3sec
  7. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 1min 19sec
  8. Lucas Euser (Spidertech) @ 1min 21sec
  9. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 1min 22sec
  10. Mathias Frank (BMC) @ 1min 24sec
  11. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) @ 1min 32sec
  12. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 1min 35sec
  13. Wilco Kelderman (Rabobank) @ 1min 45sec
  14. George Bennett (Radio Shack-Nissan) @ 1min 50sec
  15. Brent Bookwalter (BMC) @ 1min 59sec
  16. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 7sec

Friday, August 10: Stage 4, Xango World Headquarters (Lehi) - Energy Solutions Arena, 219.8 km (134.3 miles)

  1. Jacobe Keough (United Healthcare) 4hr 47min 6sec
  2. Marco Befatto (Liqugas) s.t.
  3. Tyler Farrar Garmin-Sharp) s.t.
  4. Michael Matthews (Rabobank) s.t.
  5. Alexander Candelario (Optum) s.t.
  6. Fred Rodriguez (Exergy) s.t.
  7. Francisco Mancebo (Competitive Cyclist) s.t.
  8. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  9. Martin Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  10. Robigzon Leandro Oyola (EPM-UNE) s.t.
  11. Leopold Koenig (NetApp) s.t.
  12. Mannion Gavin (Bontrager-Livestrong) s.t.
  13. Michael Schär (BMC) s.t.
  14. Chris Barton (Bissell) s.t.
  15. Ben Jacques-Maynes (Bissell) s.t.

GC after Stage 4

  1. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) 13hr 59min 29sec
  2. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) @ 3sec
  3. David Zabriskie (Garmin-sharp) s.t.
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 33sec
  5. Wilco Kelderman (Rabobank) @ 36sec
  6. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  7. George Bennett (Radio Shack-Nissan) @ 41sec
  8. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  9. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) s.t.
  10. Brent Bookwalter (BMC) @ 50sec
  11. Michael Schär (BMC) @ 52sec
  12. Christopher Baldwin (Bissell) @ 53sec
  13. Julian Kyer (Bissell) s.t.
  14. Johann Tschopp (BMC) @ 1min 0sec
  15. Mathias Frank (BMC) @ 1min 1sec

Thursday, August 9: Stage 3, Ogden - University of Utah Research Park, 137 km (85.5 miles) 7,134 ft (2,174 meters) of climbing.

  1. Michael Matthews (Rabobank) 3hr 24min 7sec
  2. Michael Schär (BMC) s.t.
  3. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  4. Rory Sutherland (United Healthcare) s.t.
  5. Caleb Fairly (Spidertech) s.t.
  6. Gavin Mannion (Bontrager-Livestrong) s.t.
  7. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  8. Fred Rodriguez (Exergy) s.t.
  9. Joshua Atkins (Bontrager-Livestrong) s.t.
  10. Francisco Mancebo (Competitive Cyclist) s.t.
  11. Jasper Stuyven (Bontrager-Livestrong) s.t.
  12. Christopher Baldwin (Bissell) s.t.
  13. Flavio Da Luna (Spidertech) s.t.
  14. Ben Jacques-Maynes (Bissell) s.t.
  15. Michael Creed (Optum) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) 9hr 12min 23sec
  2. Thomas Danielson (Garmin-Sharp) s.t.
  3. David Zabriskie (Garmin-Sharp) s.t.
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 30sec
  5. Wilco Kelderman (Rabobank) @ 33sec
  6. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  7. George Bennett (Radio Shack-Nissan) @ 38sec
  8. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  9. Matthew Busche (Radio Shack-Nissan) s.t.
  10. Rory Sutherland (United Healthcare) @ 43sec
  11. Brent Bookwalter (BMC) @ 50sec
  12. Christopher Baldwin (Bissell) s.t.
  13. Julian Kyer (Bissell) s.t.
  14. Michael Schär (BMC) @ 52sec
  15. Johann Tschopp (BMC) @ 57sec

Wednesday, August 8: Stage 2, Miller Motorsports Park 21.75 km (13.5 miles) team time trial

  1. Garmin-Sharp: 22min 35sec
  2. Rabobank @ 32sec
  3. Radio Shack-Nissan @ 37sec
  4. Bissell @ 50sec
  5. United Healthcare @ 52sec
  6. BMC @ 58sec
  7. Optum @ 1min 2sec
  8. Competitive Cyclist @ 1min 5sec
  9. Bontrager-Livestrong @ 1min 7sec
  10. NetApp @ 1min 10sec
  11. Spidertech @ 1min 16sec
  12. Liquigas @ 1min 39sec
  13. Exergy @ 1min 39sec
  14. Argos-Shimano @ 1min 50sec
  15. Champion System @ 1min 54sec
  16. EPM-UNE @ 1min 58sec
  17. Omega Pharma-Quick Step @ 2min 3sec

GC after Stage 2:

  1. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) 5hr 48min 16sec
  2. Tom Danielson (Garmin-Sharp) s.t.
  3. David Zabriskie (Garmin-Sharp) s.t.
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 30sec
  5. Wilco Kelderman (Rabobank) @ 33sec
  6. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  7. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 38sec
  8. Matthew Busche (Radio shack-Nissan) s.t.
  9. George Bennett (Radio Shack-Nissan) s.t.
  10. Rory Sutherland (United Healthcare) @ 43sec
  11. Christopher Baldwin (Bissell) @ 50sec
  12. Julian Kyer (Bissell) s.t.
  13. Benjamin Day (United Healthcare) @ 53sec
  14. Philip Deignan (Unite Healthcare) s.t.
  15. Brent Bookwalter (BMC) @ 54sec

Tuesday, August 7: Stage 1, Ogden - Ogden, 211 km (131 miles)

  1. Rory Sutherland (United Healthcare) 5hr 25min 41sec
  2. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  3. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  4. Lawson Craddock (Bontrager-Livestrong) s.t.
  5. Leopold Koenig (NetApp) s.t.
  6. Michael Schär (BMC) s.t.
  7. Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Mathias Frank (BMC) s.t.
  9. Christopher Baldwin (Bissell) s.t.
  10. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  11. Lucas Euser (Spidertech) s.t.
  12. Andrew Bajadali (Optum)s.t.
  13. Caleb Fairly (Spidertech) s.t.
  14. Francisco Mancebo (Competitive Cyclist) s.t.
  15. Flavio De Luna (Spidertech) s.t.

GC after Stage 1

  1. Rory Sutherland (United Healthcare) 5hr 25min 31sec
  2. Damiano Caruso (Liquigas) @ 4sec
  3. Brent Bookwalter (BMC) @ 6sec
  4. Caleb Fairly (Spidertech) @ 8sec
  5. Lawson Craddock (Bontrager-Livestrong) @ 10sec
  6. Leopold Koenig (NetApp) s.t.
  7. Michael Schär (BMC) s.t.
  8. Christian Vande Velde (Garmin-sharp) s.t.
  9. Mathias Frank (BMC) s.t.
  10. Christopher Baldwin (Bissell) s.t.
  11. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  12. Lucas Euser (Spidertech) s.t.
  13. Andrew Bajadali (Optum) s.t.
  14. Francisco Mancebo (Competitive Cyclist) s.t.
  15. Flavio De luna (Spidertech) s.t.

August 6 - August 12: Eneco Tour of the Benelux (World Tour)

2012 Eneco Tour results

Eneco Tour podium history


August 1 - August 5: Vuelta a Burgos (HC), Spain

2012 Vuelta a Burgos results

Vuelta a Burgos podium history


July 28 - August 12: 2012 London Olympic Cycling Events

2012 London Olympics games results

Individual Olympic events medal histories


July 21 - July 25: Tour de Wallonie (HC), Belgium

Final General Classification:

  1. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) 23hr 28min 43sec
  2. Gianni Meersman (Lotto-Belisol) @ 1sec
  3. Pim Ligthart (Vacansoleil) @ 2sec
  4. Mikhail Ignatiev (Katusha) @ 3sec
  5. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 11sec
  6. Davy Commeyne (Landbouwkrediet) @ 13sec
  7. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  8. Kevin Ista (Accent Jobs-Willems Veranda's) @ 14sec
  9. Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen) s.t.
  10. Rémi Pauriol (FDJ-Big Mat) s.t.
  11. Egidijus Joudvalkis (Landbouwkrediet) @ 16sec
  12. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  13. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Jens Debusschere (Lotto-Belisol) s.t.
  15. Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.

Saturday, July 14: G.P. Nobili Rubinetterie Coppa Citta di Stresa (1.1), Italy

Suno - Stresa, 195.7 km

Nobili Rubinetterie finish

  1. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) 4hr 21min 45sec
  2. Robert Vrecer (Vorarlberg) @ 4sec
  3. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  4. Fabio Taborre (Acqua & Sapone) s.t.
  5. Alexey Lutsenko (Astana) @ 45sec
  6. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.
  7. Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) s.t.
  8. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  9. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) s.t.
  10. Jeffry Johan Romero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  11. Angelo Pagani (Colnago-CSF) s.t.
  12. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  13. Alexandr Pliushchin (Trek) s.t.
  14. Junya Sano (Nippo) s.t.
  15. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.

July 10 - July 16: Tour of Poland (World Tour)

Final General Classification:

  1. Moreno Moser (Liquigas) 30hr 15min 49sec
  2. Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) @ 5sec
  3. Sergio Luis Henao (Sky) @ 16sec
  4. Alexandr Kolobnev (Katusha) @ 25sec
  5. Linus Gerdemann (Radio Shack-Nissan) @ 28sec
  6. Rinaldo Nocentini (Ag2r) @ 29sec
  7. Jon Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  8. Tiago Machado (Radio Shack-Nissan) s.t.
  9. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  10. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  11. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  12. Romain Bardet (Ag2r) @ 39sec
  13. Volodymir Gustov (Saxo-Tinkoff) s.t.
  14. Bruno Pires (Saxo-Tinkoff) @ 47sec
  15. Manuele Mori (Lampre) @ 1min 5sec

July 1 - July 8: Österreich Rundfahrt (Tour of Austria) (HC)

Final General Classification:

  1. Jakob Fuglsang (Radio Shack-Nissan) 28hr 13min 0sec
  2. Steve Morabito (BMC) @ 1min 24sec
  3. Robert Vrecer (Vorarlberg) 1min 52sec
  4. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 2min 15sec
  5. Alesxsandr Dyachenko (Astana) @ 2min 16sec
  6. Marco Pinotti (BMC) @ 2min 41sec
  7. Thomas Rohregger (Radio Shack-Nissan) @ 2min 42sec
  8. Marcel Wyss (NetApp) @ 2min 53sec
  9. Petr Ignatenko (Katusha) @ 2min 55sec
  10. Sergio Pardilla (Movistar) @ 3min 4sec
  11. Angelo Pagani (Colnago-CSF) @ 3min 44sec
  12. Laurent Didier (Radio Shack-Nissan) @ 4min 25sec
  13. Jonathan Castroviejo (Movistar) @ 5min 10sec
  14. Jure Golcer (Tirol) @ 5min 46sec
  15. David Arroyo (Movistar) @ 5min 56sec

June 30 - July 22: Tour de France (World Tour)

2012 Tour de France results

Tour de France podium history


Late June (Mostly): National Championships

Tom Boonen

Tom Boonen wins the 2012 Belgian road championships.

2012 National Championships roster


June 9 - June 17: Tour de Suisse (World Tour), Switzerland

2012 Tour de Suisse results

Tour de Suisse podium history


June 3 - June 10: Critérium du Dauphiné (World Tour), France

2012 Critérium du Dauphiné results

Critérium du Dauphiné podium history


Saturday, June 2: Trofeo Melinda (1.1), Italy 198.7 km
104 starters, 29 finishers

Trofeo Melinda finish

  1. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) 5hr 2min 35sec. 39.401 km/hr
  2. Moreno Moser (Liquigas) s.t.
  3. Giampaolo Caruso (Katusha) s.t.
  4. Davide Rebellin (Meridiana) @ 3sec
  5. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) @ 6sec
  6. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  7. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 8sec
  8. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  9. Alexandr Kolobnev (Katusha) @ 12sec
  10. Pzremyslaw Niemiec (Lampre) @ 20sec
  11. Leonardo Bertagnolli (Lampre) s.t.
  12. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 31sec
  13. Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli) @ 37sec
  14. Matteo Rabottini (Farnese Vini) s.t.
  15. Jure Golcer (Tirol) @ 45sec

May 30 - June 3: Tour de Luxembourg (HC)

2012 Tour de Luxembourg results

Tour de Luxembourg podium history


May 23 - May 27: Tour de Belgique - Ronde van België (HC), Belgium

2012 Tour de Belgique - Ronde van België results

Tour de Belgique - Ronde van België podium history


May 23 - May 27: Bayern Rundfahrt (HC), Germany

2012 Bayern Rundfahrt results

Bayern Rundfahrt podium history


May 13 - May 20: Tour of California (HC), USA

2012 Tour of California results

Tour of Califonria podium history


May 5 - May 27: Giro d'Italia (World Tour), Italy

2012 Giro d'Italia results

Giro d'Italia podium history


May 4 - May 8: 4 Jours de Dunkerque (HC), France

2012 4 Jours de Dunkerque results

4 Jours de Dunkerque podium history


Sunday, April 29: Giro della Toscana (1.1), Italy. 199 km

Montecatini Terme - Arezzo

Toscana finish

  1. Alessandro Ballan (BMC) 5hr 9min 51sec. 38.535 km/hr
  2. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  3. Valerio Agnolli (Liquigas) s.t.
  4. Matej Mugerli (Adria Mobil) s.t.
  5. Moreno Moser (Liquigas) @ 4sec
  6. Marco Frapporti (Idea) @ 9sec
  7. Sergey Klimov (Rusvelo) @ 18sec
  8. Marko Kump (Adria Mobil) s.t.
  9. Damiano Caruso (Liquigas)  s.t.
  10. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  11. Stefano Agostini (Liquigas) s.t.
  12. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  13. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  14. Nikita Eskov (Rusvelo) s.t.
  15. Mathias Frank (BMC) s.t.

Saturday, April 28: GP Industria & Artigiano - Larciano (1.1), Italy. 200 km

Larciano - Larciano

Artigiano finish

  1. Filippo Pozzato (Farnese Vini) 4hr 50min 23sec. 41.325 km/hr
  2. Fabio Taborre (Acqua & Sapone) s.t.
  3. Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
  4. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  5. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.
  6. Sergey Firsanov (Rusvelo) s.t.
  7. Eros Capecchi (Liquigas) @ 7sec
  8. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  9. Carlos Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  10. Matteo Rabottini (Farnese Vini) @ 1min 20sec
  11. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 1min 24sec
  12. Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
  13. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  14. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) s.t.
  15. Valerio Agnoli (Liquigas) @ 1min 38sec

April 24 - April 29: Tour de Romandie (World Tour), Switzerland

2012 Tour de Romandie results

Tour de Romandie podium history


Sunday, April 22: Vuelta Ciclista a la Rioja (1.1), Spain. 190.9 km

Logroño - Logroño

  1. Evgeny Shalunov (Lokosphinx) 4hr 48min 41sec. 39.677 km/hr
  2. Pablo Urtasun (Euskaltel) @ 28sec
  3. Mikhail Antonov (Lokosphinx) s.t.
  4. Giovanni Baez (EPM-UNE) @ 30sec
  5. Aitor Galdos (Caja Rural) @ 54sec
  6. Enrique Sanz (Movistar) s.t.
  7. Mikel Landa (Euskaltel) s.t.
  8. José Toribio (Andalucia) s.t.
  9. Garkoitz Bravo (Caja rural) s.t.
  10. Ivan Velasco (Euskaltel) s.t.
  11. Francisco Colorado (EPM-UNE) s.t.
  12. Walter Pedraza (EPM-UNE) s.t.
  13. Darren Lille (Bonitas) s.t.
  14. Sergio Carrasco (Andalucia) s.t.
  15. Yelko Gomez (Caja Rural) @ 1min 7sec

Sunday, April 22: Liège-Bastogne-Liège (World Tour), Belgium

2012 Liège-Bastogne-Liège results

Liège-Bastogne-Liège podium history


April 17 - April 20: Giro del Trentino (HC), Italy

2012 Giro del Trentino results

Giro del Trentino podium history


Sunday, April 15: Giro dell'Appennino (1.1), 194.5 km. Italy

Novi Ligure - Genova

Giro dell'Appennino finish

  1. Fabio Felline (Androni Giocattoli) 4hr 50min 47sec
  2. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  3. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  4. Eros Capecchi (Liquigas) s.t.
  5. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  6. Michjele Scarponi (Lampre) s.t.
  7. Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
  8. Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
  9. Przemyslaw Niemiec (Lampre) s.t.
  10. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  11. Fabio Andres Duarte (Colombia-Coldeportes) s.t.
  12. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  13. Angelo Pagani (Colnago-CSF) s.t.
  14. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.
  15. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.

Sunday, April 15: Amstel Gold Race (World Tour), 256.5 km. The Netherlands

2012 Amstel Gold Race results

Amstel Gold Race podium history


Saturday, April 14: Tour du Finistère (1.1), 186 .1 km. France

Crozon - Quimper

  1. Julien Simon (Saur-Sojasun) 4hr 14min 35sec
  2. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  3. Jonathan McEvoy (Endura) s.t.
  4. Jérèmie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Lloyd Mondory (Ag2r) s.t.
  6. Rémi Cusin (Team Type 1) s.t.
  7. Armindo Fonseca (Bretagne-Schuller) s.t.
  8. Justin Jules (Veranda Rideau) s.t.
  9. Mirko Selvaggi (Vacansoleil) @ 3sec
  10. Anthny Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Eric Berthou (Bretagne-Schuller) s.t.
  12. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  13. Tony Hurel (Europcar) @ 5sec
  14. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
  15. Ronan Ravault (Auber 93) s.t.

April 13 - April 15: Vuelta a Castilla y León (2.1), Spain

2012 Vuelta a Castilla y León results

Vuelta a Castilla y León podium history


Thursday, April 12: GP de Denain - Porte du Hainaut (1.1), 199.1 km. France

Denain - Denain

GP Denain finish

  1. Juan Jose Haedo (Saxo) 4hr 38min 13sec
  2. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) s.t.
  3. Andrea Guardini (Farnese Vini) s.t.
  4. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  5. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  6. Guillaume Buivin (Spidertech) s.t.
  7. Kenny Robert Van Hummel (Vacansoleil) s.t.
  8. Denis Flahaut (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  9. Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
  10. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  11. Maxime Le Montagner
  12. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  13. Gaël Malacarne (Bretagne-Schuller) s.t.
  14. Boris Zimine (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  15. Evaldas Siskevicius (La Pomme-Marseille) s.t.

Wednesday, April 11: De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne (HC), 195.7 km. Belgium.

Leuven - Overijse

Race finish

  1. Thomas Voeckler (Europcar) 4hr 49min 7sec
  2. Oscar Freire (Katusha) @ 1min 11sec
  3. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  4. Fabio Andres Duarte (Colombia-Coldeportes) @ 1min 14sec
  5. Greg Van Avermaet (BMC) @ 1min 17sec
  6. Alex Howes (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Jelle Vanendert (Lotto-Belisol) s.t.
  8. Dries Devenyns (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  9. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 1min 27sec
  10. Michael Matthews (Rabobank) @ 1min 54sec
  11. Ryan Anderson (Spidertech) @ 1min 56sec
  12. Philippe Gilbert (BMC) @ 1min 58sec
  13. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  14. Christophe Le Mevel (Garmin-Barracuda) s.t.
  15. Davy Commeyne (Landbouwkrediet) s.t.

Tuesday, April 10: Paris - Camembert (1.1), 206.5 km. France

  1. Pierre Luc Perichon (La Pomme Marseille) 4hr 47min 34sec
  2. Cyril Bessy (Saur-Sojasun) s.t.
  3. Jean-Marc Bideau (Bretagne-Schuller) s.t.
  4. Geoffroy Lequatre (Bretagne-Schuller) @ 6sec
  5. Steven Caethoven (Accent jobs-Willems Veranda's) s.t.
  6. Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  7. Anthony Charteau (Europcar) s.t.
  8. Jean-Marc Marino (Saur-Sojasun) s.t.
  9. Evert Verbist (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  10. Sébastien Minard (Ag2r) @ 9sec

Monday, April 9: Rund um Köln (1.1), 196.7 km. Germany

  1. Jan Barta (NetApp) 5hr 5min 58sec. 38.57 km/hr
  2. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) @ 2min 2sec
  3. Tomasz Marczynski (Vacansoleil) s.t.
  4. Pavel Brutt (Katusha) s.t.
  5. Tom Dumoulin (Argos-Shimano) s.t.
  6. Wilco Kelderman (Rabobank) s.t.
  7. Maurits Lammertink (Jo Piels) s.t.
  8. William Clarke (Champion System) s.t.
  9. Matthias Brandle (NetApp) @ 6min 29sec
  10. Ivan Rovny (Rusvelo) @ 6min 31sec

Sunday, April 8: Klasika Primavera de Amorebieta (1.1), 167.4 km. Spain

  1. Giovanni Visconti (Movistar) 4hr 10min 43sec. 40.061 km/hr
  2. Alejandro Valverde (Movistar) s.t.
  3. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  4. David Lopez (Movistar) @ 4sec
  5. Angel Madrazo (Movistar) @ 6sec
  6. Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) @ 10sec
  7. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 21sec
  8. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 22sec
  9. Maxime Mderel (Saur-Sojasun) @ 38sec
  10. Sergeu Shilov (Lokosphinx) @ 39sec

Sunday, April 8: Paris-Roubaix (World Tour), France

2012 Paris-Roubaix results

Paris-Roubaix podium history


Thursday, April 5: Grand Prix Pino Cerami (1.1), Belgium

Cerami finish

St. Ghislain - Frameries, 200.2 km

  1. Gaetan Bille (Lotto-Belisol) 4hr 52min 11sec
  2. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  3. Jonas Vangenechten (Lotto-Belisol) s.t.
  4. Guillaume Boivin (Spidertech) s.t.
  5. Ryan Anderson (Spidertech) s.t.
  6. Christophe Laborie (Saur-Sojasun) s.t.
  7. Moreno Hofland (Rabobank) s.t.
  8. Borut Bozic (Astana) s.t.
  9. Jean-Pierre Drucker (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  10. Marco Minaard (Rabobank) s.t.
  11. Reinier Honig (Landbouwkrediet) s.t.
  12. Jérémie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  13. Davy Commeyne (Landbouwkrediet) s.t.
  14. Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
  15. Wesley Kreder (Rabobank) s.t.

Wednesday, April 4: Scheldeprijs (HC), Belgium. 202.2 km

Scheldeprijs finish

  1. Marcel Kittel (Argos-Shimano) 4hr 30min 52sec
  2. Tyler Farrar (Garmin-Barracuda) s.t.
  3. Theo Bos (Rabobank) s.t.
  4. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  5. Manuel Belletti (Ag2r) s.t.
  6. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  7. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  8. Sébastien Turgot (Europcar) s.t.
  9. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  10. Guillaume Boivin (Spidertech) s.t.
  11. Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  12. André Greipel (Lotto-Belisol) s.t.
  13. Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  14. Jonathan Cantwell (Saxo) s.t.
  15. Christopher Sutton (Sky) s.t.

April 3 - April 6: Circuit Cycliste Sarthe (2.1), France

2012 Circuit Cycliste Sarthe results

Circuit Cycliste Sarthe podium history


April 2 - April 7: Vuelta Ciclista al Pais Vasco (World Tour), Spain

2012 Vuelta Ciclista al Pais Vasco results

Vuelta Ciclista al Pais Vasco podium history


Sunday, April 1: Ronde van Vlaanderen (World Tour), Belgium

2012 Ronde van Vlaanderen results

Ronde van Vlaanderen podium history


Saturday, March 31: Gran Premio Miguel Indurain (HC), 179.3 km. Spain

Estella - Lizarra

  1. Daniel Moreno (Katusha) 4hr 54min 34sec. 36.521 km/hr
  2. Mikel Landa (Euskaltel) @ 2sec
  3. Angel Madrazo (Movistar) @ 7sec
  4. Rui Costa (Movistar) s.t.
  5. Dominik Nerz (Liquigas) @ 9sec
  6. Sergio Paulinho (Saxo) @ 14sec
  7. Danail Petrov (Caja Rural) @ 17sec
  8. Damiano Caruso (Liquigas) @ 23sec
  9. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) s.t.
  10. Eduard Vorganof (Katusha) s.t.
  11. Hernani Broco (Caja Rural) @ 29sec
  12. Moreno Moser (Liquigas) s.t.
  13. Giampaolo Caruso (Katusha) @ 31sec
  14. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  15. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.

Friday, March 30: Route Adélie de Vitré (1.1), 197.8 km. France

  1. Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 4hr 46min 54sec
  2. Laurent Pichon (Bretagne-Schuller) @ 2sec
  3. Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
  4. Russell Downing (Endrua) s.t.
  5. Steven Caethoven (Acent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  6. Steven Tronet (Auber 93) s.t.
  7. Julien EL Fares (Team Type 1) s.t.
  8. Julien Bérard (Ag2r) s.t.
  9. Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  10. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
  11. Justin Jules (Veranda Rideau) s.t.
  12. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  13. Romain Bardet (Ag2r) s.t.
  14. Toms Skujins (La Pomme-Marseille) s.t.
  15. Kevin Reza (Europcar) s.t.

March 27 - March 29: Driedaagse De Panne (HC), Belgium

2012 Driedaagse De Panne results

Driedaagse De Panne podium history


Sunday, March 25: Gent - Wevelgem (World Tour), Belgium

2012 Gent-Wevelgem results

Gent-Wevelgem podium history


March 24 - March 25: Critérium International (HC), France

2012 Critérium International results

Critérium International podium history


Friday, March 23: E3 Prijs Vlaanderen (World Tour), Belgium

2012 E3 Prijs Vlaanderen results

E3 Prijs Vlaanderen podium history


March 21: Dwars door Vlaanderen (1.1), Belgium

Roeselare - Waregem, 200 km

  1. Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) 4hr 29min 36sec
  2. Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick step) @ 47sec
  3. Koen De Kort (Project 1t4i) s.t.
  4. Jan Ghyselinck (Cofidis) @ 51sec
  5. Alexandre Pichot (Europcar) @ 53sec
  6. Filippo Pozzato (Farnese Vini) @ 1min 0sec
  7. Sep Vanmarcke (Garmin-Barracuda) @ 1min 5sec
  8. Maarten Wynants (Rabobank) @ 1min 16sec
  9. Lloyd Mondory (Ag2r) s.t.
  10. Jens Keukeleire (GreenEdge) s.t.
  11. Vincent Jerome (Europcar) s.t.
  12. Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen) s.t.
  13. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) @ 1min 26sec
  14. Imanol Erviti (Movistar) s.t.
  15. Michael Morkov (Saxo) s.t.

March 20 - March 24: Settimana Ciclista Internazionale di Coppi e Bartali (2.1), Italy

2012 Settimana Coppi e Bartali results

Settimana Coppi e Bartali podium history


March 19 - March 25: Volta Ciclista a Catalunya (World Tour), Spain

2012 Volta Ciclista a Catalunya results

Volta Ciclista a Catalunya podium history


Sunday, March 18: Cholet Pays de Loire (1.1), France. 199.0 km

  1. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) 5hr 7min 20sec
  2. Laurent Mangel (Saur-Sojasun) s.t.
  3. Mickaël Delage (FDJ-Big Mat) s.t.
  4. Adrien Petit (Cofidis) @ 2sec
  5. Pierrick Fédrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  6. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  7. Jonathan Hivert (Saut-Sojasun) s.t.
  8. Francesco Lasca (Caja Rural) s.t.
  9. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Guillaume Blot (Bretagne-Schuller) s.t.
  11. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  12. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s/t/
  13. Christophe Laborie (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Benjamin Giraud (La Pomme-Marseille) s.t.
  15. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.

Saturday, March 17: Classic Loire Atlantique (1.1), France. 184.8 km

  1. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) 4hr 33min 40sec. 40.516 km/hr
  2. Mirko Selvaggi (Vacansoleil) s.t.
  3. Sébastien Delfosse (Landbouwkrediet) @ 16sec
  4. Davy Commeyne (Landbouwkrediet) @ 17sec
  5. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  6. Arnoud Van Groen (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  7. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) @ 20sec
  8. Lazlo Bodrogi (Team Type 1) @ 24sec
  9. Filippo Fortin (Team Type 1) s.t.
  10. Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  11. Wouter Mol (Vacansoleil) s.t.
  12. Anthony Colin (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  13. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  14. Marcello Pavarin (Vacansoleil) s.t.
  15. Clément Koretzky (La Pomme-Marseille) s.t.

Saturday, March 17: Milano - San Remo (World Tour), Italy

2012 Milano - San Remo results

Milano - San Remo podium history


Wednesday, March 14: Nokere Koerse (1.1), Belgium.

Ronse - Nokere, 195.9 km. 156 finishers

  1. Francesco Chicchi (Omega Pharma-Quick Step) 4hr 19min 42sec. 48.03 km/hr
  2. Kris Boeckmans (Vacansoleil) s.t.
  3. Boy van Poppel (United Healthcare) s.t.
  4. Andre Schulze (NetApp) s.t.
  5. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  6. Giorgo Brambilla (Leopard-Trek) s.t.
  7. Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  8. Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
  9. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  10. Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) s.t.
  11. Robert Förster (United Healthcare) s.t.
  12. James Van Landschoot (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  13. Christophe Laborie (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Matthias Friedmann (Champion Systems) s.t.
  15. Michael Reihs (Christina Watches) s.t.

March 7 - March 13: Tirreno - Adriatico (World Tour), Italy

2012 Tirreno - Adriatico results

Tirreno - Adriatico pofium history


March 4 - March 11: Paris - Nice (World Tour), France

2012 Paris - Nice results

Paris - Nice podium history


March 3 - March 4: Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (2.1), Spain

2012 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia results

Vuelta Ciclista a la Region de Murcia podium hsitory


March 3: Montepaschi Strade Bianche (1.1), Italy

2012 Montepaschi Strade Bianche results

Montepaschi Strade Bianche podium history


March 2 - March 4: Driedaagse van West-Vlaanderen (2.1), Belgium

2012 Driedaagse van West-Vlaanderen results

Driedaagse van West-Vlaanderen podium history


Wednesday, February 29: Le Samyn (1.1), 187.9 km. Belgium

Framerie - Dour

  1. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) 4hr 31min 17sec. 41.56 km/hr
  2. Kris Boeckmans (Vacansoleil) s.t.
  3. Adrien Petit (Cofidis) s.t.
  4. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  5. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  6. Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
  7. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  8. Alexey Tsatevich (Katusha) s.t.
  9. Jean-Luc Delpech (Bretagne-Schuller) s.t.
  10. Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.

Sunday, February 26: Clasica de Almeria (HC), Spain, 185.6 km

  1. Michael Matthews (Rabobank) 4hr 24min 17sec. 42.137 km/hr
  2. Borut Bozic (Astana) s.t.
  3. Roger Kluge (1t4i) s.t.
  4. Stéphane Poulhiès (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Francisco José Ventoso (Movistar) s.t.
  6. Pim Ligthart (Vacansoleil) s.t.
  7. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  8. Michel Kreder (Garmin-Barricuda) s.t.
  9. Daniel Schörn (NetApp) s.t.
  10. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  11. Gert Dockx (Lotto-Belisol) @ 3sec
  12. Jelle Vanendert (Lotto-Belisol) s.t.
  13. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  14. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  15. Jorge Azanza(Euskaltel) s.t.
  16. Pablo Lastras (Movistar) s.t.
  17. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  18. Amets Txurruka (Euskaltel) s.t.
  19. Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
  20. Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.

February 26: Kuurne-Brussel-Kuurne (1.1), Belgium

2012 Kuurne-Brussel-Kuurne results

Kuurne-Brussel-Kuurne podium history


February 26: GP di Lugano (1.1), Switzerland

2012 GP Lugano results

GP Lugano podium history


February 25: Omloop Het Nieuwsblad (HC), Belgium

2012 Omloop Het Nieuwsblad results

Omloop Het Nieuwsblad podium history


February 24 - March 4: Le Tour de Langkawi (HC), Malaysia

2012 Tour de Langkawi results

Tour de Langkawi podium history


February 19 - February 23: Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista del Sol (2.1), Spain

2012 Vuelta a Andalucia results

Vuelta a Andalucia podium history


February 18: Trofeo Laigueglia (1.1), Italy

2012 Trofeo Laigueglia results

Trofeo Laigueglia podium history


February 18 - February 19: Tour du Haut Var (2.1), France

2012 Tour du Haut Var results

Tour du Haut Var podium history


February 15 - February 19: Volta ao Algarve (2.1), Portugal

2012 Volta ao Algarve results

Volta ao Algarve podium history


February 14 - February 19: Tour of Oman (2.1)

2012 Tour of Oman results

Tour of Oman podium history


February 11 - February 12: Giro della Provincia di Reggio Calabria (2.1), Italy

2012 Giro della Provincia di Reggio Calabria results

Giro della Provincia di Reggio Calabria podium history


February 9 - February 12: Tour Méditerranéen (1.1), France

2012 Tour Méditerranéen results

Tour Méditerranéen podium history


February 5 - February 8: Challenge Ciclista Mallorca (4 x 1.1)

2012 Challenge Ciclista Mallorca results

Challenge Ciclista Mallorca podium history


February 5 - February 10: Tour of Qatar (HC)

2012 Tour of Qatar results

Tour of Qatar podium history


February 4: GP Costa degli Etruschi (1.1), Italy

2012 GP Costa degli Etruschi results

GP Costa degli Etruschi podium history


February 1 - February 5: Etoile de Bessèges (2.1), France

2012 Etoile de Bessèges results

Etoile de Bessèges podium history


January 29: GP Cycliste la Marseillaise (1.1), France

2012 GP Cycliste la Marseillaise results

GP Cycliste la Marseillaise podium history


January 23 - January 26: Tour de San Luis (2.1), Argentina

2012 Tour de San Luis results

Tour de San Luis podium history


January 15 - January 22: Tour Down Under Classic and Tour Down Under (World Tour), Australia

2012 Tour Down Under results

Tour Down Under podium history


January 1 - January 4: Jayco Bay Cycling Classic (Australia)

Wednesday, January 4: 4th and Final Stage, Williamstown

  1. Caleb Ewen (NSWIS) 59min 45sec
  2. Leigh Howard (GreenEdge) s.t.
  3. Allan Davis (Mitchelton Wines) s.t.
  4. Bernie Sulzberger (Urban Hotels) @ 4sec
  5. Anthony Giacoppo (Bike Bug) s.t.
  6. Chris Sutton (Urban Hotels) s.t.
  7. Greg Henderson (Degani Bakery) @ 7sec
  8. Robbie McEwen (GreenEdge) @ 18sec
  9. Sam Witmitz (Budget Forklifts) @ 28sec
  10. Koen De Kort (Urban Hotels) @ 30sec

Final GC after Stage 4:

  1. Allan Davis (Mitchelton Wines): 29 points
  2. Caleb Ewen (NSWIS): 28
  3. Anthony Giacoppo (Bike Bug): 23
  4. Bernie Sulzberger (Urban Hotels): 22
  5. Chris Sutton (Urban Hotels): 19
  6. Greg Henderson (Degani Bakery): 16
  7. Leigh Howard (GreenEdge): 13
  8. Luke Durbridge (Mitchelton Wines): 10
  9. Nathan Haas (Bike Bug): 8
  10. Koen De Kort (Urban Hotels): 8

Tuesday, January 3: Stage 3, Portarlington

  1. Anthony Giacoppo (Bike Bug) 1hr 2min 21sec
  2. Luke Durbridge (Mitchelton Wines) @ 1sec
  3. Koen de Kort (Urban Hotels) @ 25sec
  4. Johnnie Walker (Degani Bakery) @ 28sec
  5. Mark O'Brien (Budget Forklifts) @ 1min 8sec
  6. Mitchel Docker (GreenEdge)
  7. Chris Sutton (Urban Hotels)
  8. Allan Davis (Mitchelton Wones)
  9. Caleb Ewen (NSWIS)
  10. Steele Von Hoff (Bike Bug)

GC after Stage 3:

  1. Allan Davis (Mitchelton Wines): 21 points
  2. Anthony Giacoppo (Bike bug): 17
  3. Caleb Ewen (NSWIS): 16
  4. Bernie Sulzberger (Urban Hotels): 15
  5. Chris Sutton (Urban Hotels): 14
  6. Greg Henderson (Degani Bakery): 12
  7. Luke Durbridge (Mitchelton Wines): 10
  8. Koen de Kort (Urban Hotels): 8
  9. Johnnie Walker (Degani Bakery): 8
  10. Mitchel Docker (GreenEdge): 8

Monday, January 2: Stage 2, Geelong Eastern Park

  1. Caleb Ewen (NSWIS) 49min 27sec
  2. Allan Davis (Mitchelton Wines) s.t.
  3. Bernie Sulzberger (Urban Hotels) s.t.
  4. Nathan Haas (Bike Bug) s.t.
  5. Zak Dempster (Degani Bakery) s.t.
  6. James Mowatt (Rapido Cycles) s.t.
  7. Dean Windsor (Degani Bakery) s.t.
  8. Mitchel Docker (GreenEdge) s.t.
  9. Trent Derecourt (John West Cycling) @ 5sec
  10. Johnnie Walker (Degani Bakery) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Allan Davis (Mitchelton Wines): 18 points
  2. Bernie Sulzberger (Urban Hotels): 15
  3. Caleb Ewen (NSWIS): 14
  4. Greg Henderson (Degani Bakery): 12
  5. Chris Sutton (Urban Hotels): 10
  6. Dean Windsor (Degani Bakery): 8
  7. Nathan Haas (Bike Bug): 7
  8. Zak Dempster (Degani Bakery): 7
  9. Steele Von Hoff (Bike Bug): 6
  10. Anthony Giacoppo (Bike Bug): 5

Sunday, January 1: Stage 1, Ritchie Blvd, 1 hr

  1. Greg Henderson (Degani Bakery) 59min 58sec
  2. Chris Sutton (Urban Hotels) s.t.
  3. Allan Davis (Mitchelton Wines) s.t.
  4. Bernie Suzlberger (Urban Hotels) s.t.
  5. Steele Von Hoff (Bike Bug) s.t.
  6. Anthony Giacoppo (Bike Bug) s.t.
  7. Dean Windsor (Degani Bakery) s.t.
  8. Leigh Howard (GreenEdge) s.t.
  9. Caleb Ewan (NSWIS) s.t.
  10. Zak Dempster (Degani Bakery) @ 9sec