BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, Volume 1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Nalini cycle clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Giro d'Italia

95th edition: May 5 - May 27

Results, running GC, maps, elevation guides, teams, startlist

2011 Giro|2013 Giro|Giro d'Italia podium history|startlist with backnumbers|Pre-race rider photos|Pre-race press conference and teams presentations photos|
Results: Final GC
|Stage 1|Stage 2|Stage 3|Rest Day 1|Stage 4|Stage 5|Stage 6|Stage 7|Stage 8|Stage 9|Stage 10|Stage 11|Stage 12|Stage 13|Stage 14|Stage 15| Rest Day 2|Stage 16|Stage 17|Stage 18|Stage 19|Stage 20|Stage 21

2012 Giro map


Complete Final 2012 Giro d'Italia General Classification:

3,502 km raced at an average speed of 38.210 km/hr

  1. Pink Jersey Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) 91hr 39min 2sec
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 16sec
  3. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 1min 39sec
  4. Michele Scarponi (Lampre) @ 2min 5sec
  5. Ivan Basso (Liquigas) @ 3min 44sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) @ 4min 40sec
  7. Rigoberto Uran (Sky) @ 5min 57sec
  8. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 6min 28sec
  9. Sergio Luis Henao (Sky) @ 7min 50sec
  10. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 8min 8sec
  11. John Gadret (Ag2r) @ 9min 12sec
  12. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 11min 59sec
  13. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 14min 20sec
  14. Johann Tschopp (BMC) @ 14min 27sec
  15. Roman Kreuziger (Astana) @ 19min 58sec
  16. Hubert Dupont (Ag2r) @ 20min 59sec
  17. Marzio Bruseghin (Movistar) @ 25min 59sec
  18. Sergio Pardilla (Movistar) @ 29min 19sec
  19. Francis De Greef (Lotto-Belisol) @ 35min 0sec
  20. Daniel Moreno (Katusha) @ 36min 17sec
  21. Ddiego Ulissi (Lampre) @ 37min 17sec
  22. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 38min 23sec
  23. Paolo Tiralongo (Astana) @ 41min 36sec
  24. Damiano Caruso (Liquigas) @ 49min 45sec
  25. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 59min 57sec
  26. Tanel Kangert (Astana) @ 50min 49sec
  27. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) @ 54min 25sec
  28. Sylvester Szmyd (liquigas) @ 54min 28sec
  29. Andrey Amador (Movistar) @ 54min 40sec
  30. Tom Jelte Slagter (Rabobank) @ 57min 24sec
  31. Thomas Rohregger (Radio Shack-Nissan) @ 1hr 5min 43sec
  32. Sergey Lagutin (Vacansoleil) @ 1hr 10min 35sec
  33. Kevin Seeldrayers (Astana) @ 1hr 18min 10sec
  34. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 1hr 21min 39sec
  35. Gustav Erik Larsson (Vacansoleil) @ 1hr 24min 31sec
  36. Juan Antonio Flecha (Sky) @ 1hr 25min 4sec
  37. Eros Capecchi (Liquigas) @ 1hr 26min 8sec
  38. Benat Intxausti (Movistar) @ 1hr 26min 42sec
  39. Przemyslaw Niemiec (Lampre) @ 1hr 33min 1sec
  40. Bart De Clercq (Lotto-Belisol) @ 1hr 33min 36sec
  41. Marco Pinotti (BMC) @ 1hr 34min 37sec
  42. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 1hr 34min 42sec
  43. Branislau Samoilau (Movistar) @ 1hr 38min 40sec
  44. José Herrada (Movistar) @ 1hr 39min 30sec
  45. Emauele Sella (Androni Giocattoli) @ 1hr 39min 47sec
  46. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 1hr 40min 57sec
  47. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 1hr 43min 59sec
  48. Jon Izaquirre (Euskaltel) @ 1hr 48min 54sec
  49. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 1hr 54min 4sec
  50. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 1hr 58min 26sec
  51. Juan José Oroz (Euskaltel) @ 1hr 59min 28sec
  52. Ivan Santaromita (BMC) @ 2hr 4min 38sec
  53. Mathieu Perget (Ag2r) @ 2hr 10min 3sec
  54. Alberto Losada (Katusha) @ 2hr 13min 50sec
  55. Grischa Niermann (Rabobank) @ 2hr 19min 29sec
  56. Oliver Zaugg (Radio Shack-Nissan) @ 2hr 20min 4sec
  57. Valerio Agnoli (Liquigas) @ 2hr 24min 4sec
  58. Francesco Failli (Farnese Vini) @ 2hr 26min 42sec
  59. Juan Manuel Garate (Rabobank) @ 2hr 27min 5sec
  60. Matteo Rabottini (Farnese Vini) @ 2hr 29min 35sec
  61. Evgeni Petrov (Astana) @ 2hr 30min 19sec
  62. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 2hr 31min 16sec
  63. Volodymir Gustov (Saxo) @ 2hr 33min 28sec
  64. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) @ 2hr 34min 10sec
  65. Jan Barta (NetApp) @ 2hr 34min 27sec
  66. Enrico Gasparotto (Astana) @ 2hr 35min 48sec
  67. Ben Gastauer (Ag2r) @ 2hr 37min 24sec
  68. Adriano Malori (Lampre) @ 2hr 37min 43sec
  69. Angel Vicioso (Katusha) @ 2hr 39min 57sec
  70. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2hr 42min 39sec
  71. Stef Clement (Rabobank) @ 2hr 35min 3sec
  72. Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) @ 2hr 52min 12sec
  73. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) @ 2hr 53min 41sec
  74. Enrico Battaglin (Colnago-CSF) @ 2hr 54min 56sec
  75. Stefan Denifl (Vacansoleil) @ 2hr 56min 7sec
  76. Geoffrey Soupe (FDJ-Big Mat) @ 2hr 58min 19sec
  77. Alessandro Sepzialetti (Lampre) @ 2hr 59min 0sec
  78. Francis Mourey (FDJ-Big Mat) @ 2hr 59min 10sec
  79. Fabio Sabatini (Liquigas) @ 2hr 59min 14sec
  80. Geraint Thomas (Sky) @ 2hr 59min 32sec
  81. Matteo Montaguti (Ag2r) @ 3min 2min 52sec
  82. Danilo Wyss (BMC) @ 3hr 4min 18sec
  83. Mathias Frank (BMC) @ 3hr 4min 39sec
  84. Gatis Smukulis (Katusha) @ 3hr 5min 20sec
  85. Andrey Zeits (Astana) @ 3hr 7min 46sec
  86. Mauro Santambrogio (BMC) @ 3hr 9min 36sec
  87. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 3hr 9min 53sec
  88. Simone Ponzi (Astana) @ 3hr 10min 14sec
  89. Julien Vermote (Omega Pharma-Quick Step) @ 3hr 10min 33sec
  90. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 3hr 12min 37sec
  91. Daniele Pietropolli (Lampre) @ 3hr 13min 6sec
  92. Francisco Ventoso (Movistar) @ 3hr 13min 9sec
  93. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) @ 3hr 14min 12sec
  94. Adam Hansen (Lotto-Belsol) @ 3hr 14min 30sec
  95. Pavel Brutt (Katusha) @ 3hr 18min 53sec
  96. Matteo Carrara (Vacansoleil) @ 3hr 19min 18sec
  97. Angelo Pagani (Colnago-CSF) @ 3hr 21min 50sec
  98. Alessandro De Marchi (androni Giocattoli) @ 3hr 23min 34sec
  99. Matteo Bono (Lampre) @ 3hr 27min 24sec
  100. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) @ 2hr 27min 27sec
  101. Daniele Righi (Lampre) @ 3hr 28min 23sec
  102. Brian Bulgac (Lotto-Belisol) @ 3hr 28min 42sec
  103. Alessandro Ballan (BMC) @ 3hr 29min 12sec
  104. Matteo Tosatto (Saxo) @ 3hr 30min 38sec
  105. Cristiano Salerno (Liquigas) @ 3hr 30min 41sec
  106. Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step) @ 3hr 37min 42sec
  107. Cesare Benedetti (NetApp) @ 3hr 38min 44sec
  108. Paolo Longo Borghini (Liquigas) @ 3hr 41min 36sec
  109. Andreas Dietziker (NetApp) @ 3hr 41min 49sec
  110. Julien Berard (Ag2r) @ 3hr 42min 4sec
  111. Matthias Brandle (NetApp) @ 3hr 46min 44sec
  112. Anders Lund (Saxo) @ 3hr 47min 4sec
  113. Oscar Gatto (Farnese Vini) @ 3hr 47min 47sec
  114. Jack Bauer (Garmin-Barracuda) @ 3hr 50min 27sec
  115. Luke Roberts (Saxo) @ 3hr 59min 26sec
  116. Luca Mazzanti (Farnese Vini) @ 3hr 59min 51sec
  117. Maciej Bodnar (Liquigas) @ 4hr 0min 23sec
  118. Aleksandr Kuschynski (Katusha) @ 4hr 6min 24sec
  119. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 4hr 6min 24sec
  120. Pier Paolo De Negri (Farnese Vini) @ 4hr 6min 46sec
  121. Fumiyuki Beppu (Orica-GreenEdge) @ 4hr 6min 56sec
  122. Mirko Selvaggi (Vacansoleil) @ 4hr 11min 33sec
  123. Pierre Cazaux (Euskaltel) @ 4hr 11min 33sec
  124. Daniel Schorn (NetApp) @ 4hr 14min 8sec
  125. Sebastien Rosseler (Garmin-Barracuda) @ 4hr 14min 55sec
  126. Martijn Keizer (Vacansoleil) @ 4hr 15min 4sec
  127. Jens Keukeleire (Orica-GreenEdge) @ 4hr 18min 8sec
  128. Lucas Sebastian Haedo (Saxo) @ 4hr 18min 59sec
  129. Victor Cabedo (Euskaltel) @ 4hr 19min 4sec
  130. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) @ 4hr 20min 1sec
  131. Manuele Boaro (Saxo) @ 4hr 20min 9sec
  132. Ian Stannard (Sky) @ 4hr 20min 11sec
  133. Dennis Vanendert (Lotto-Belisol) @ 4hr 21min 2sec
  134. Gregor Gazvoda (Ag2r) @ 4hr 21min 48sec
  135. Christian Meier (Orica-GreenEdge) @ 4hr 23min 3sec
  136. Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) @ 4hr 23min 49sec
  137. Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) @ 4hr 25min 5sec
  138. Sacha Modolo (Colnago-CSF) @ 4hr 25min 48sec
  139. Jesse Sergent (Radio Shack-Nissan) @ 4hr 28min 16sec
  140. Marco Bandiera (Omega Pharma-Quick Step) @ 4hr 33min 0sec
  141. Jonas Aaen Jorgensen (Saxo) @ 4hr 36min 5sec
  142. Olivier Kaisen (Lotto-Belisol) @ 4hr 36min 23sec
  143. Mikhail Ignatyev (Katusha) @ 4hr 39min 24sec
  144. Mickael Delage (FDJ-Big Mat) @ 4hr 41min 35sec
  145. Mark Cavendish (Sky) @ 4hr 46min 19sec
  146. Jussi Veikkanen (FDJ-Big Mat) @ 4hr 48min 33sec
  147. Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) @ 4hr 51min 3sec
  148. Svein Tuft (orica-GreenEdge) @ 4hr 52min 35sec
  149. Alexander Kristoff (Katusha) @ 4hr 52min 44sec
  150. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) @ 4hr 55min 53sec
  151. Gabriel Rasch (FDJ-Big Mat) @ 4hr 56min 43sec
  152. Bernhard Eisel (sky) @ 4hr 58min 38sec
  153. Marco Coledan (Colnago-CSF) @ 5hr 2min 46sec
  154. Andreas Schillinger (NetApp) @ 5hr 5min 52sec
  155. Taylor Phinney (BMC) @ 5hr 12min 54sec
  156. Adrian Saez De Arregui (Euskaltel) @ 5hr 16min 13sec
  157. Miguel Minguez (Euskaltel) @ 5hr 27min 6sec

Points Competition

  1. Red jersey Joaquin Rodriguez (Katusha): 139 points
  2. Mark Cavendish (Sky): 138
  3. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda): 113
  4. Michele Scarponi (Lampre): 81
  5. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF): 80

Climbers' Competition

  1. Blue Jersey Matteo Rabottini (Farnese Vini): 84 points
  2. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF): 44
  3. Andrey Amador (Movistar): 43
  4. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step): 34
  5. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF): 26

Young Rider

  1. White jersey Rigoberto Uran (Sky) 91hr 44min 59sec
  2. Sergio Henao (Sky) @ 1min 53sec
  3. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 8min 23sec
  4. Diego Ulissi (Lampre) @ 31min 20sec
  5. Damiano Caruso (Liquigas) @43min 48sec

Team Classification:

  1. Lampre: 274hr 19min 46sec
  2. Movistar @ 10min 53sec
  3. Sky @ 37min 7sec
  4. Astana @ 43min 12sec
  5. Garmin-Barracuda @ 51min 52sec
  6. Liquigas @ 54min 9sec
  7. Euskaltel @ 56min 27sec
  8. Colnago-CSF @ 1hr 10min 25sec
  9. Ag2r @ 1hr 22min 12sec
  10. Katusha @ 1hr 30min 51sec

Stages with results:

Stage 1, Saturday, May 5: Herning (Denmark) 8.7 km Individual Time Trial

More results and lots of photos

Taylor Phinney

Quick Stage Results and GC after Stage 1:

  1. Pink Jersey Taylor Phinney (BMC) 10min 26sec. 50.031 km/hr
  2. Geraint Thomas (Sky) @ 9sec
  3. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) @ 13sec
  4. Manuele Boaro (Saxo) @ 15sec
  5. Gustav Larsson (Vacansoleil) @ 22sec
  6. Ramunas Navarduaskas (Garmin-Barracuda) @ 22sec
  7. Brett Lancaster (GreenEdge) @ 23sec
  8. Marco Pinotti (BMC) @ 24sec
  9. Jesse Sergent (Radio Shack-Nissan) @ 26sec
  10. Nelson Filipe Santos Oliveira (Radio Shack-Nissan) @ 27sec
  11. More results

Points Competition

Red jersey Taylor Phinney (BMC) 25 points

Climbers' Competition

Blue Jersey no points awarded in stage 1

Young Rider

White jersey Taylor Phinney (BMC) 10min 26sec

Stage 1 map

Stage 1 map

Stage 1 profile

Stage 1 profile


Stage 2, Sunday, May 6: Herning - Herning, 206 km

More results, race summary and photos

Stage 2 finish

Results (more here):

  1. Mark Cavendish (Sky) 4hr 53min 12sec. 42.155 km/hr
  2. Matthew Harley Goss (GreenEdge) s.t.
  3. Geoffrey Soupe (FDJ-Big Mat) s.t.
  4. Tyler Farrar (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) s.t.
  6. Mark Renshaw (Rabobank) s.t.
  7. Thor Hushovd (BMC) s.t.
  8. Daniele Bennati (Radio Shack-Nissan) s.t.
  9. William Bonnet (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  11. More results

GC after Stage 2:

  1. Pink Jersey Taylor Phinney (BMC) 5hr 3min 38sec
  2. Geraint Thomas (Sky) @ 9sec
  3. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) @ 13sec
  4. Manuele Boaro (Saxo) @ 15sec
  5. Gustav Erik Larsson (Vacansoleil) @ 22sec
  6. Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Brett Lancaster (GreenEdge) @ 23sec
  8. Marco Pinotti (BMC) @ 24sec
  9. Jesse Sergent (Radio Shack-Nissan) @ 26sec
  10. Nelson Oliveira (Radio Chack-Nissan) @ 27sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Alfredo Balloni (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Taylor Phinney (BMC)

 

Stage 2 map

Stage 2 map

Stage 2 profile

Stage 2 profile


Stage 3, May 7: Horsens - Herning, 190 km

More results, photos and video

Stage 3 finish

Results (more here):

  1. Matthew Harley Goss (GreenEdge) 4hr 20min 53sec. 44.157 km/hr
  2. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  3. Tyler Farrar (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  5. Mark Renshaw (Rabobank) s.t.
  6. Thos Hushovd (BMC) s.t.
  7. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.
  8. Romain Feillu (Vacansoleil) s.t.
  9. Fumiyuki Beppu (GreenEdge) s.t.
  10. Andrea Guardini (Farnese Vini) s.t.
  11. more results

GC after Stage 3:

  1. Pink Jersey Taylor Phinney (BMC) 9hr 24min 31sec
  2. Geraint Thomas (Sky) @ 9sec
  3. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) @ 13sec
  4. Manuele Boaro (Saxo) @ 15sec
  5. Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) @ 18sec
  6. Gustav Erik Larsson (Vacansoleil) @ 22sec
  7. Brett Lancaster (GreenEdge) @ 23sec
  8. Matthew Harley Goss (GreenEdge) s.t.
  9. Marco Pinotti (BMC) @ 24sec
  10. Jesse Sergent (Radio Shack-Nissan) @ 26sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Alfredo Balloni (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Taylor Phinney (BMC)

 

Stage 3 map

Stage 3 map

Stage 3 profile

Stage profile


May 8: Rest day and transfer from Denmark to Italy for the Verona team time trial.


Stage 4, Wednesday, May 9: Verona 33.2 km Team Time Trial

More results and lots more pictures

Garmin-Barracuda

Results (more here):

  1. Garmin-Barracuda: 37min 4sec
  2. Katusha @ 5sec
  3. Astana @ 22sec
  4. Saxo s.t.,
  5. Omega Pharma-Quick Step @ 24sec
  6. GreenEdge @ 25sec
  7. Liquigas @ 26sec
  8. Radio Shack-Nissan @ 28sec
  9. Sky @ 30sec
  10. BMC @ 31sec
  11. More results

GC after Stage 4:

  1. Pink Jersey Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) 10hr 1min 33sec
  2. Tyler Farrar (Garmin-Barracuda) @ 10sec
  3. Robert Hunter (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 11sec
  5. Taylor Phinney (BMC) @ 13sec
  6. Manuele Boaro (Saxo) @ 19sec
  7. Geraint Thomas (Sky) @ 21sec
  8. Sebastien Rosseler (Garmin-Barracuda) @ 25sec
  9. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 26sec
  10. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 30sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Alfredo Balloni (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda)

Stage 4 map

Stage 4 map

Stage 4 profile

Stage 4 profile


Stage 5, Thursday, May 10: Modena - Fano, 199 km

More pictures, results and race summary

Stage 5 finish

Results (more here):

  1. Mark Cavendish (Sky) 4hr 43min 15sec. 44.271 km/hr
  2. Matthew Harley Goss (GreenEdge) s.t.
  3. Daniele Bennati s.t.
  4. Robert Hunter (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  6. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.
  7. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  8. Manuel Belletti (Ag2r) s.t.
  9. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Jonas Aaen Jorgensen (Saxo) s.t.
  11. more results

GC after Stage 5:

  1. Pink Jersey Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) 14hr 45min 13sec
  2. Robert Hunter (Garmin-Barracuda) @ 5sec
  3. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 11sec
  4. Matthew Harley Goss (GreenEdge) @ 13sec
  5. Mark Cavendish (Sky) @ 14sec
  6. Geraint Thomas (Sky) @ 16sec
  7. Manuele Boaro (Saxo) @ 19sec
  8. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 26sec
  9. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 30sec
  10. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Alfredo Balloni (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda)

Stage 5 map

Stage 5 map

Stage 5 profile

Stage 5 profile


Stage 6, Friday, May 11: Urbino - Porto Sant' Elpidio, 207 km

More results, race summary and photos

Stage 6 finish

Results (more here):

  1. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) 5hr 38min 30sec. 37.223 km/hr
  2. Adriano Malori (Lampre) @ 1min 10sec
  3. Michel Golas (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  4. Aleksandr Dyachenko (Astna) s.t.
  5. Cesare Bendetti (NetApp) s.t.
  6. Daryl Impey (GreenEdge) @ 1min 51sec
  7. Filippo Pozzato (Farnese Vini) s.t.
  8. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  9. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  10. Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  11. more results

GC after Stage 6:

  1. Pink Jersey Adriano Malori (Lampre) 20hr 25min 28sec
  2. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) @ 15sec
  3. Ryder Hesjedal (Gamin-Barracuda) @ 17sec
  4. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 30sec
  5. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 32sec
  6. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 36sec
  7. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) @ 37sec
  8. Daniel Moreno (Katusha) @ 39sec
  9. Enrico Gasparotto (Astana) s.t.
  10. Luke Roberts (Saxo) @ 41sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Adriano Malori (Lampre)

Stage 6 map

Stage 6 map

Stage 6 profile

Stage 6 profile


Stage 7, Saturday, May 12: Recanti - Rocca di Cambio, 202 km

More results, race summary and pictures

Stage 7 finish

Results (more here):

  1. Paolo Tiralongo (Astana) 5hr 51min 3sec. 35.379 km/hr
  2. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  3. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 3sec
  4. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  5. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 5sec
  6. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 9sec
  7. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  8. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  9. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 11sec
  10. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  11. More results

GC after Stage 7:

  1. Pink Jersey Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) 26hr 16min 53sec
  2. Paolo Tiralongo (Astana) @ 15sec
  3. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 17sec
  4. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 21sec
  5. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) @ 26sec
  6. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  7. Roman Kreuziger (Astana) @ 35sec
  8. Ivan Basso (Liquigas) @ 40sec
  9. Damiano Caruso (Liquigas) @ 45sec
  10. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 46sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Peter Stetina (Garmin-Barracuda)

Stage 7 map

Stage 7 map

Stage 7 profile

Stage 7 profile


Stage 8, Sunday, May 13: Sulmona - Lago Leceno, 229 km

More results, summary and pictures

Stage 8 finish

Results (more here):

  1. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) 6hr 6min 6sec. 37.532 km/hr
  2. Benat Inxausti (Movistar) @ 23sec
  3. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 27sec
  4. Thomas De Gendt (Vacansoleil) s.t.
  5. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  7. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  8. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  9. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  10. John Gadret (Ag2r) s.t.
  11. more results

GC after Stage 8:

  1. Pink Jersey Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) 32hr 23min 25sec
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 9sec
  3. Paolo Tiralongo (Astana) @ 15sec
  4. Roman Kreuziger (Astana) @ 35sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  6. Ivan Basso (Liquigas) @ 40sec
  7. Damiano Caruso (Liquigas) @ 45sec
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 46sec
  9. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 48sec
  10. Eros Capecchi (Liquigas) @ 52sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 8 map

Stage 8 map

Stage 8 profile

Stage 8 profile


Stage 9, Monday, May 14: San Giorgio nel Sannio - Frosinone, 171 km

More results, race summary and pictures here

Stage 9 finish

Results (more here):

  1. Francisco Ventoso (Movistar) 3hr 39min 15sec. 45.427 km/hr
  2. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  3. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  5. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  6. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.
  7. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  8. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  9. Manuel Beletti (Ag2r) s.t.
  10. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  11. more results

GC after Stage 9:

  1. Pink Jersey Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda)
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 9sec
  3. Paolo Tiralongo (Astana) @ 15sec
  4. Roman Kreuziger (Astana) @ 35sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  6. Ivan Basso (Liquigas) @ 40sec
  7. Damiano Caruso (Liquigas) @ 45sec
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 46sec
  9. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 48sec
  10. Eros Capecchi (Liquigas) @ 52sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 9 map

Stage 9 map

Stage 9 profile

Stage 9 profile


Stage 10, Tuesday, May 15: Civitavecchia - Assisi, 186 km

More results, race summary and photos

Stage 10 finish

Results (more here):

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 4hr 25min 5sec. 42.099 km/hr
  2. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2sec
  3. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  4. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 6sec
  5. John Gadret (Ag2r) s.t.
  6. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Tom Jelte Slagter (Rabobank) s.t.
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  9. Roman Kreuziger (Astana) s.t.
  10. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  11. More results

GC after Stage 10:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 40hr 27min 34sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 17sec
  3. Paolo Tiralongo (Astana) @ 32sec
  4. Roman Kreuziger (Astana) @ 52sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  6. Ivan Basso (Liquigas) @ 57sec
  7. Damiano Caruso (Liquigas) @ 1min 2sec
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 3sec
  9. Eros Capecchi (Liquigas) @ 1min 9sec
  10. Rigoberto Uran (Sky) @ 1min 10sec

Points Competition

Red jersey Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 10 map

Stage 10 map

Stage 10 profile

Stage 10 profile


Stage 11, Wednesday, May 16: Assisi - Montecatini Terme, 255 km

More results, race summary and photos here

Stage 11 finish

Results (more here):

  1. Roberto Ferrari (Androni Giocattoli) 6hr 49min 5sec. 37.840 km/hr
  2. Francesco Chicchi (Omega Pharma-Quick Step)) s.t.
  3. Tomas Vaitkus (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  5. Manuel Belletti (Ag2r) s.t.
  6. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  8. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  10. Geoffrey Soupe (FDJ-Big Mat) s.t.
  11. more results

GC after Stage 11:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 47hr 16min 39sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 17sec
  3. Paolo Tiralongo (Astana) @ 32sec
  4. Roman Kreuziger (Astana) @ 52sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  6. Ivan Basso (liquigas) @ 57sec
  7. Damiano Caruso (Liquigas) @ 1min 2sec
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 3sec
  9. Eros Capecchi (Liquigas) @ 1min 9sec
  10. Rigoberto Uran (sky) @ 1min 10sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 11 map

Stage 11 map

Stage 11 profile

Stage 11 profile


Stage 12, Thursday, May 17: Seravezza - Sestri Levante, 157 km

More results, race summary and pictures

Stage 12 finish

Results (more here):

  1. Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) 3hr 58min 55sec. 38.925 km/hr
  2. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 11sec
  3. Andrey Amador (Movistar) s.t.
  4. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  5. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  6. Jackson Rodriguez (Androni) s.t.
  7. Amets Txurruka (Euskaltel)
  8. Martin Keizer (Vacansoleil) @ 43sec
  9. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) @ 48sec
  10. Juan Antonio Flecha (Sky) @ 3min 34sec
  11. more results

GC after Stage 12:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 51hr 19min 8sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 17sec
  3. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 26sec
  4. Paolo Tiralongo (Astana) @ 32sec
  5. Ivan Santaromita (BMC) @ 49sec
  6. Roman Kreuziger (Astana) @ 52sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  8. Ivan Basso (Liquigas) @ 57sec
  9. Damiano Cauruzo (Liquigas) @ 2min 2sec
  10. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 3sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 12 map

Stage 12 map

Stage 12 profile

Stage 12 profile


Stage 13, Friday, May 18: Savona - Cervere, 121 km

More results, race summary and photos

Stage 13 finish

Results (more here):

  1. Mark Cavendish (Sky) 3hr 2min 7sec. 39.864 km/hr
  2. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.
  3. Mark Renshaw (Rabobank) s.t.
  4. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  5. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  6. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  7. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  8. Lucas Sebastian Haedo (Saxo) s.t.
  9. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  10. Manuel Belletti (Ag2r) s.t.
  11. more results

GC after Stage 13:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 54hr 21min 15sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 17sec
  3. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 26sec
  4. Paolo Tiralongo (Astana) @ 32sec
  5. Ivan Santarmita (BMC) @ 49sec
  6. Roman Kreuziger (Astana) @ 52sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  8. Ivan Basso (Liquigas) @ 57sec
  9. Damiano Caruso (Liquigas) @ 1min 2sec
  10. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 3sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step)

Young Rider

White jersey Damiano Caruso (Liquigas)

Stage 13 map

Stage 13 map

Stage 13 profile

Stage 13 profile


Stage 14, Saturday, May 19: Cherasco - Cervinia, 206 km

More results, race summary and photos

Stage 14 finish

Results (more here):

  1. Andrey Amador (Movistar) 5hr 33min 36sec. 37.050 km/hr
  2. Jan Barta (NetApp) s.t.
  3. Alessandro De Marchi @ 2sec
  4. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 20sec
  5. Paolo Tiralongo (Astana)@ 46sec
  6. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  7. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  8. Thomas de Gendt s.t.
  9. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  10. John Gadret (Ag2r) s.t.
  11. more results

GC after Stage 14:

  1. Pink Jersey Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) 59hr 55min 28sec
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 9sec
  3. Paolo Tiralongo (Astana) @ 41sec
  4. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 1min 5sec
  5. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 6sec
  6. Roman Kreuziger (Astana) @ 1min 7sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  8. Rigoberto Uran (Sky) @ 1min 19sec
  9. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 20sec
  10. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1min 21sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step)

Young Rider

White jersey Rigoberto Uran (Sky)

Stage 14 map

Stage 14 map

Stage 14 profile

Stage 14 profile


Stage 15, Sunday, May 20: Busto Arsizio - Lecco/ Pian dei Resinelli, 172 km

More photos, race summary and results

Stage 15 finish

Results (more here):

  1. Matteo Rabottini (Farnese Vini) 5hr 15min 30sec. 32.519 km/hr
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  3. Alberto Losada (Katusha) @ 23sec
  4. Sergio Henao (Sky) @ 25sec
  5. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  6. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  7. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 29sec
  8. Roman Kreuziger (Astana) s.t.
  9. John Gadret (Ag2r) s.t.
  10. Amets Txurruka (Euskaltel) s.t.
  11. more results

GC after Stage 15:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 65hr 11min 7sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @30sec
  3. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 22sec
  4. Paolo Tiralongo (Astana) @ 1min 26sec
  5. Roman Kreuziger (Astana) @ 1min 27sec
  6. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 36sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) @ 1min 42sec
  8. Sergio Henao (Sky) @ 1min 55sec
  9. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 12sec
  10. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 2min 13sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabottini (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Sergio Henao (Sky)

Stage 15 map

Stage 15 map

Stage 15 profile

Stage 15 profile


Monday, May 21: Rest Day

After stage 15, there were 175 riders still in the 2012 Giro.

Here's a list of the riders who have withdrawn so far:

Manuel Belletti (Ag2r)
Daniele Bennati (Radio Shack-Nissan)
William Bonnet (FDJ-Big Mat)
Graeme Brown (Rabobank)
Mads Christensen (Saxo)
Arnaud Demare (FDJ-Big Mat)
Tyler Farrar (Garmin-Barrcuda)
Romain Feillu (Vacansoleil)
Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge)
Juan José Haedo (Saxo)
Reto Hollenstein (NetApp)
Jeremy Hunt (Sky)
Thor Hushovd (BMC)
Brett Lancaster (Orica-GreenEdge)
Pablo Lastras (Movistar)
Thomas Leezer (Rabobank)
Tomasz Marczynski (Vacansoleil)
Gianni Meersman (Lotto-Belisol)
Filippo Pozzato (Farnese Vini)
Frank Schleck (Radio Shack-Nissan)
Dennis Van Winden (Rabobank)
Giovanni Visconti (Movistar)


Stage 16, Tuesday, May 22: Limone Sul Garda - Falzes, 174 km

More results, race summary and photos

Stage 16 finish

Results (more here):

  1. Jon Izaguirre (Euskaltel) 4hr 2min 0sec 43.14 km/hr
  2. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) @ 16sec
  3. Stef Clement (Rabobank) s.t.
  4. Matthias Frank (BMC) @ 19sec
  5. Jose Herrada (Movistar) @ 21sec
  6. Manuele Boaro (Saxo) @ 37sec
  7. Matthias Brandle (NetApp) @ 43sec
  8. Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step) @ 45sec
  9. Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) s.t.
  10. Luca Mazzanti (Farnese Vini) @ 48sec
  11. more results

GC after Stage 16:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 69hr 22min 4sec
  2. Ruder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 30sec
  3. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 22sec
  4. Paolo Tiralongo (Astana) @ 1min 26sec
  5. Roman Kreuziger (Astana) @ 1min 27sec
  6. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 36sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) @ 1min 42sec
  8. Sergio Henao (Sky) @ 1min 55sec
  9. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 12sec
  10. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 2min 13sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabottini

Young Rider

White jersey Sergio Henao

Stage 16 map

Stage 16 map

Stage 16 profile

Stage 16 profile


Stage 17, May 23: Falzes - Cortina d'Ampezzo, 187 km

Major ascents:

Passo Valparola: 14.1 km, 5.5% average and 13% maximum gradient
Passo Duran: 12.2 km, 8.1% average and 14% maximum gradient
Forcella Staulanza: 12.3 km, 6.9% average and 11% maximum gradient
Passo Giau: 9.9 km, 9.3% average and 14% maximum gradient

More pictures, race summary and results

Stage 17 finish

Results (more here):

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 5hr 24min 41sec. 34.371 km/hr
  2. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  3. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  5. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  6. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 2sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) @ 1min 22sec
  8. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  9. Thomas de Gendt (Vacansoleil) s.t.
  10. Johann Tschopp (BMC) s.t.
  11. more results

GC after Stage 17:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 74hr 46min 46sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 30sec
  3. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 22sec
  4. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 36sec
  5. Rigoberto Uran (Sky) @ 2min 56sec
  6. Benat Intxausti (Sky) @ 3min 4sec
  7. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 3min 19sec
  8. Paolo Tiralongo (Astana) @ 4min 13sec
  9. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 4min 38sec
  10. Sergio Henao (Sky) @ 4min 42sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabottini (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Rigoberto Uran (Sky)

Stage 17 map

Stage 17 map

Stage 17 profile

Stage 17 profile


Stage 18, May 24: San Vito di Cadore - Valdelago, 139 km

More results, race summary and photos

Stage 18 finish

Results (more here):

  1. Andrea Guardini (Farnese Vini) 3hr 0min 52sec
  2. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  3. Roberto Ferrari Androni Giocattoli) s.t.
  4. Robert Hunter (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Lucas Sebastian Haedo (Saxo) s.t.
  6. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Alexander Kristoff (Katusha) s.t.
  8. Francesco Chicchi (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  9. Geoffrey Soupe (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Dennis Vanendert (Lotto-Belisol) s.t.
  11. more results

GC after Stage 18:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 77hr 47min 38sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 30sec
  3. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 22sec
  4. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 36sec
  5. Rigoberto Uran (Sky) @ 2min 56sec
  6. Benat Intxausti (Movistar) @ 3min 4sec
  7. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 3min 19sec
  8. Paolo Tiralongo (Astana) @ 4min 13sec
  9. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 4min 38sec
  10. Sergio Henao (Sky) @ 4min 42sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabottini (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Rigoberto Uran (Sky)

Stage 18 map

Stage 18 map

Stage 18 profile

Stage 18 profile


Stage 19, May 25: Treviso - Alpe di Pampeago, 197 km

Major ascents:

Sella di Roa: 7 km, 6.6% average and 11 % maximum gradient
Passo Manghen: 20.5 km, 7.4% average and 15% maximum gradient
Passo Pampeago (1st pass): 10.5 km, 9.8% average and 16% maximum gradient
Passo Lavazè: 6.3 km, 8.6 % average and 13% maximum gradient
Alpe di Pampeago: 7.7 km, 9.8% average and 16% maximum gradient

More pictures, race summary and results

Stage 19 finish

Results (more here):

  1. Roman Kreuziger (Astana) 6hr 18min 3sec. 31.408 km/hr
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 19sec
  3. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 32sec
  4. Michele Scarponi (Lampre) @ 35sec
  5. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 43sec
  6. Ivan Basso (Liquigas) @ 55sec
  7. Rigoberto Uran (Sky) @ 57sec
  8. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 1min 18sec
  9. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 1min 22sec
  10. John Gadret (Ag2r) s.t.
  11. more results

GC after Stage 19:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 84hr 6min 13sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 17sec
  3. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 39sec
  4. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 45sec
  5. Rigoberto Uran (Sky) @ 3min 21sec
  6. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 3min 30sec
  7. John Gadret (Ag2r) @ 5min 36sec
  8. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 5min 40sec
  9. Sergio Henao (Sky) @ 5min 47sec
  10. Damiano Cunego (Lampre) @ 6min 9sec

Points Competition

Red jersey Mark Cavendish (Sky)

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabottini (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Rigoberto Uran (Sky)

Stage 19 map

Stage 19 map

Stage 19 profile

Stage 19 profile


Stage 20, May 26: Caldes/ Val di Sole - Passo dello Stelvio, 218 km

Major Ascents:

Passo del Tonale: 15.1 km, 6.1 average and 8% maximum gradient
Aprica: 15.9 km, 3.1% average, 9% maximum gradient
Teglio: 5.9 km, 8% average and 15% maximum gradient
Mortirolo: 11.4 km, 10.5% average and 22% maximum gradient
Passo dello Stelvio (Cima Coppi): 22.4 km, 6.9% average, 12% maximum gradient

More photos, race summary and race results

Stage 20 finish

Results (more here):

  1. Thomas de Gendt (Vacansoleil) 6hr 54min 51sec. 38.831 km/hr
  2. Damiano Cunego (Lampre) @ 56sec
  3. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 2min 50sec
  4. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 3min 22sec
  5. Michele Scarponi (Lampre) @ 3min 34sec
  6. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 3min 36sec
  7. John Gadret (Ag2r) @ 4min 29sec
  8. Rigoberto Uran (Sky) @ 4min 53sec
  9. Sergio Henao (Sky) @ 4min 55sec
  10. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  11. more results

GC after Stage 20:

  1. Pink Jersey Joaquin Rodriguez (Katusha) 91hr 4min 16sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barrcuda) @ 31sec
  3. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 51sec
  4. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 2min 18sec
  5. Ivan Basso (Liquigas) @ 3min 18sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 43sec
  7. Rigobeto Uran (Sky) @ 4min 52sec
  8. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 5min 47sec
  9. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 5min 56sec
  10. John Gadret (Ag2r) @ 6min 53sec

Points Competition

Red jersey Joaquin Rodriguez (Katusha)

Climbers' Competition

Blue Jersey Matteo Rabbotini (Farnese Vini)

Young Rider

White jersey Rigoberto Uran (sky)

Stage 20 map

Stage 20 map

Stage 20 profile

Stage 20 profile


21st and Final Stage, May 27: Milan 28.2 km Individual Time Trial

157 classified finishers

More stage 21 photographs

Ryder Hesjedal

Ryder Hesjedal's 6th place in the stage was good enough to win the 2012 Giro d'Italia by 16 seconds

Results:

  1. Marco Pinotti (BMC) 33min 6sec. 51.117 km/hr
  2. Geraint Thomas (Sky) @ 39sec
  3. Jesse Sergent (Radio Shack-Nissan) @ 53sec
  4. Alex Rasmussen (Garmin-Barracuda) @ 1min 1sec
  5. Thomas De Gendt (Vacansoleil) s.t.
  6. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 1min 9sec
  7. Gustav Erik Larsson (Vacansoleil) @ 1min 14sec
  8. Maciej Bodnar (Liquigas) @ 1min 15sec
  9. Svein Tuft (Orica-GreenEdge) @ 1min 22sec
  10. Julien Vermote (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 23sec
  11. Ian Stannard (Sky) @ 1min 24sec
  12. Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  13. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 25sec
  14. Adriano Malori (Lampre) @ 1min 28sec
  15. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) @ 1min 30sec
  16. Taylor Phinney (BMC) @ 1min 31sec
  17. Christian Vande Velde (Garmin-Barracuda) @ 1min 36sec
  18. Mikhail Ignatiev (Katusha) @ 1min 47sec
  19. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 1min 49sec
  20. Sebastien Rosseler (Garmin-Barracuda) @ 1min 50sec
  21. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 1min 53sec
  22. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 54sec
  23. Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda) s.t.
  24. Giacomo Nizzolo (Radio Shack-Nissan) s.t.
  25. Sandy Casar (FDJ-Big Mat) @ 1min 55sec
  26. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 1min 56sec
  27. Matteo Montaguti (Ag2r) @ 2min 1sec
  28. Ivan Basso (liquigas) @ 2min 6sec
  29. Sergio Henao (Sky) @ 2min 10sec
  30. Tom Jelte Slagter (Rabobank) @ 2min 11sec
  31. Juan Antonio Flecha (Sky) s.t.
  32. Jack Bauer (Garmin-Barracuda) @ 2min 12sec
  33. Gatis Smukulis (Katusha) s.t.
  34. Stef Clement (Rabobank) @ 2min 13sec
  35. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  36. Alessandro Ballan (BMC) @ 2min 17sec
  37. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 2min 19sec
  38. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 2min 21sec
  39. Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) s.t.
  40. Sergey Lagutin (Vacansoleil) @ 2min 25sec
  41. Eros Capecchi (Liquigas) @ 2min 26sec
  42. Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
  43. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  44. Fabio Sabatini (Liquigas) @ 2min 29sec
  45. Benat Intxausti (Movistar) @ 2min 30sec
  46. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 31sec
  47. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 2min 32sec
  48. Ben Gastauer (Ag2r) @ 2min 33sec
  49. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 37sec
  50. Andrey Amador (Movistar) @ 2min 42sec

Complete Final 2012 Giro d'Italia General Classification

Stage 21 map

Stage 21 map

Stage 21 profile

Stage 21 profile


Start list with backnumbers: 198 starters from 22 countries on 22 teams. In honor of Wouter Weylandt, who died in a crash in last year's Giro, there will be no number 108.

Lampre-ISD
1. Michele Scarponi (Ita)
2. Diego Ulissi (Ita)
3. Matteo Bono (Ita)
4. Damiano Cunego (Ita)
5. Adriano Malori (Ita)
6. Przemyslaw Niemiec (Pol)
7. Daniele Pietropolli (Ita)
8. Daniele Righi (Ita)
9. Alessandro Spezialetti (Ita)

Ag2r-La Mondiale
11. John Gadret (Fra)
12. Manuel Belletti (Ita)
13. Julien Berard (Fra)
14. Guillaume Bonnafond (Fra)
15. Hubert Dupont (Fra)
16. Ben Gastauer (Lux)
17. Gregor Gazvoda (Slo)
18. Matteo Montaguti (Ita)
19. Mathieu Perget (Fra)

Androni Giocattoli-Venezuela
21. José Rujano (Ven)
22. Jose Serpa (Col)
23. Emanuele Sella (Ita)
24. Roberto Ferrari (Ita)
25. Fabio Felline (Ita)
26. Alessandro De Marchi (Ita)
27. Miguel Rubiano (Col)
28. Carlos Ochoa (Ven)
29. Jackson Rodriguez (Ven)

Astana
31. Roman Kreuziger (Cze)
32. Fredrik Kessiakoff (Swe)
33. Paolo Tiralongo (Ita)
34. Simone Ponzi (Ita)
35. Alexsandr Dyachenko (Kaz)
36. Andrey Zeits (Kaz)
37. Kevin Seeldrayers (Bel)
38. Egor Silin (Rus)
39. Tanel Kangert (Est)

BMC Racing Team
41. Thor Hushovd (Nor)
42. Mathias Frank (Sui)
43. Alessandro Ballan (Ita)
44. Taylor Phinney (USA)
45. Marco Pinotti (Ita)
46. Mauro Santambrogio (Ita)
47. Ivan Santaromita (Sui)
48. Johann Tschopp (Sui)
49. Danilo Wyss (Sui)

Colnago-CSF Inox
51. Domenico Pozzovivo (Ita)
52. Sacha Modolo (Ita)
53. Enrico Battaglin (Ita)
54. Gianluca Brambilla (Ita)
55. Stefano Pirazzi (Ita)
56. Sonny Colbrelli (Ita)
57. Stefano Locatelli (Ita)
58. Angelo Pagani (Ita)
59. Marco Canola (Ita)

Euskaltel-Euskadi
61. Mikel Nieve (Spa)
62. Adrian Saez De Arregui (Spa)
63. Jon Izaguirre Insausti (Spa)
64. Miguel Minguez Ayala (Spa)
65. Pierre Cazaux (Fra)
66. Victor Cabedo (Spa)
67. Ivan Velasco Murillo (Spa)
68. Amets Txurruka (Spa)
69. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa)

Farnese Vini-Selle Italia
71. Filippo Pozzato (Ita)
72. Oscar Gatto (Ita)
73. Francesco Failli (Ita)
74. Matteo Rabottini (Ita)
75. Andrea Guardini (Ita)
76. Elia Favilli (Ita)
77. Pier Paolo De Negri (Ita)
78. Luca Mazzanti (Ita)
79. Kevin Hulsmans (Bel)

FDJ-BigMat
81. Sandy Casar (Fra)
82. Mickael Delage (Fra)
83. Arnaud Demare (Fra)
84. William Bonnet (Fra)
85. Francis Mourey (Fra)
86. Geoffrey Soupe (Fra)
87. Gabriel Rasch (Nor)
88. Dominique Rollin (Can)
89. Jussi Veikkanen (Fin)

Garmin-Barracuda
91. Tyler Farrar (USA
92. Thomas Dekker (Ned
93. Jack Bauer (NZl)
94. Murilo Antonio Fischer (Bra)
95. Ryder Hesjedal (Can)
96. Robert Hunter (RSA)
97. Alex Rasmussen (Den)
98. Peter Stetina (USA)
99. Christian Vande Velde (USA)

GreenEdge
100. Matthew Harley Goss (Aus)
101. Fumiyuki Beppu (Jpn)
102. Jack Bobridge (Aus)
103. Daryl Impey (RSA)
104. Jens Keukeleire (Bel)
105. Brett Lancaster (Aus)
106. Christian Meier (Can)
107. Svein Tuft (Can)
109 Tomas Vaitkus (Ltu)

Katusha
111. Joaquin Rodriguez (Spa)
112. Pavel Brutt (Rus)
113. Juan Horrach (Spa)
114. Alexander Kristoff (Nor)
115. Aleksandr Kuschynski (Blr)
116. Alberto Losada (Spa)
117. Daniel Moreno (Spa)
118. Gatis Smukulis (Lat)
119. Angel Vicioso (Spa)

Liquigas
121. Ivan Basso (Ita)
122. Valerio Agnoli (Ita)
123. Maciej Bodnar (Pol)
124. Eros Capecchi (Ita)
125. Damiano Caruso (Ita)
126. Paolo Longo Borghini (Ita)
127. Cristiano Salerno (Ita)
128. Sylvester Szmyd (Pol)
129. Elia Viviani (Ita)

Lotto-Belisol
131. Bart De Clercq (Bel)
132. Brian Bulgac (Ned)
133. Francis De Greef (Bel)
134. Kenny De Haes (Bel)
135. Gert Dockx (Bel)
136. Adam Hansen (Aus)
137. Olivier Kaisen (Bel)
138. Gianni Meersman (Bel)
139. Dennis Vanendert (Bel)

Movistar
141. Giovanni Visconti (Ita)
142. Andrey Amador Bikkazakova (Crc)
143. José Herrada (Spa)
144. Benat Intxausti (Spa)
145. Pablo Lastras (Spa)
146. Sergio Pardilla (Spa)
147. Nairo Quintana (Col)
148. Branislau Samoilau (Blr)
149. Francisco Ventoso (Spa)

Omega Pharma-Quick Step
151. Marco Bandiera (Ita)
152. Dario Cataldo (Ita)
153. Francesco Chicchi (Ita)
154. Michal Golas (Pol)
155. Nikolas Maes (Bel)
156. Serge Pauwels (Bel)
157. Michal Kwiatkowski (Pol)
158. Martin Velits (Svk)
159. Julien Vermote (Bel)

Rabobank
161. Mark Renshaw (Aus)
162. Juan Manuel Garate (Spa)
163. Theo Bos (Ned)
164. Tom Leezer (Ned)
165. Stef Clement (Ned)
166. Grischa Niermann (Ger)
167. Tom Jelte Slagter (Ned)
168. Jos Van Emden (Ned)
169. Dennis Van Winden (Ned)

RadioShack-Nissan
171. Frank Schleck (Lux)
172. Jan Bakelandts (Bel)
173. Daniele Bennati (Ita)
174. Ben Hermans (Bel)
175. Giacomo Nizzolo (Ita)
176. Nelson Oliveira (Por)
177. Thomas Rohregger (Aut)
178. Jesse Sergent (NZl)
179. Oliver Zaugg (Sui)

Sky
181. Mark Cavendish (GBr)
182. Bernhard Eisel (Aut)
183. Juan Antonio Flecha (Spa)
184. Sergio Henao (Col)
185. Peter Kennaugh (GBr)
186. Ian Stannard (GBr)
187. Ben Swift (GBr)
188. Geraint Thomas (GBr)
189. Rigoberto Uran (Col)

NetApp
191. Cesare Benedetti (Ita)
192. Jan Barta (Cze)
193. Timon Seubert (Ger)
194. Markus Eichler (Ger)
195. Bartosz Huzarski (Pol)
196. Reto Hollenstein (Sui)
197. Andreas Dietziker (Sui)
198. Matthias Brandle (Aut)
199. Daniel Schorn (Aut)

Saxo Bank
201. Matteo Tosatto (Ita)
202. Anders Lund (Den)
203. Volodymir Gustov (Ukr)
204. Jonas Aaen Jörgensen (Den)
205. Juan José Haedo (Arg)
206. Luke Roberts (Aus)
207. Mads Christensen (Den)
208. Manuele Boaro (Ita)
209. Lucas Sebastian Haedo (Arg)

Vacansoleil-DCM
211. Matteo Carrara (Ita)
212. Thomas De Gendt (Bel)
213. Romain Feillu (Fra)
214. Sergey Lagutin (Uzb)
215. Gustav Erik Larsson (Swe)
216. Tomasz Marczynski (Pol)
217. Martijn Keizer (Ned)
218. Martin Mortensen (Den)
219. Mirko Selvaggi (Ita)