BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.1 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Volta a Catalunya (World Tour), Spain

Tour of Catalonia

92nd edition: March 19 - March 25, 2012

Volta a Catalunya podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 |


Sunday, March 25: 7th and Final Stage, Barcelona - Barcelona, 119.8 km

  1. Julien Simon (Saur-Sojasun) 2hr 47min 2sec. 43.033 km/hr
  2. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  3. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  4. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  5. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  6. Jurgen Van Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  7. Steven Kruijskwijk (Rabobank) s.t.
  8. Romain Bardet (Ag2r) s.t.
  9. Maciej Paterski (Liquigas) s.t.
  10. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  11. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  12. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  13. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  15. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  16. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  17. Martin Kohler (BMC) s.t.
  18. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  19. Marcos Garcia (Caja Rural) s.t.
  20. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  21. Miguel Minguez (Euskaltel) s.t.
  22. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  23. David Arroyo (Katusha) s.t.
  24. Nairo Quintana (Movistar) s.t.
  25. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  26. Kevin De Weert (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  27. Michal Golas (Omega Pharma- Quick Step) s.t.
  28. Yukihiro Doi (Project 1t4i) s.t.
  29. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
  30. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.

Final GC after stage 7: 995.21 km raced at an average speed of 41.018 km/hr

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 24hr 15min 45sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 30sec
  3. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 1min 32sec
  4. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  7. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  8. Matteo Carrara (Vacansoleilo) s.t.
  9. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  10. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  11. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  12. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  13. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  14. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  15. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Alberto Losada (Katusha) @ 2min 16sec
  17. Adrian Palomares (Andalucia) @ 2min 23sec
  18. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  19. Robert Gesink (Rabobank) @ 2min 36sec
  20. Yuriy Trofimov (Katusha) @ 3min 7sec
  21. Chris Anker Sorensen (Saxo) @ 3min 41sec
  22. Mathias Frank (BMC) @ 3min 55sec
  23. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 24sec
  24. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 4min 25sec
  25. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 4min 29sec
  26. Nairo Quintana (Movistar) @ 5min 32sec
  27. Steve Morabito (BMC) @ 7min 57sec
  28. Miguel minguez (Euskaltel) @ 8min 6sec
  29. Remy Di Gregorio (Cofidis) @ 8min 11sec
  30. Julien Simon (Saur-Sojasun) @ 8min 23sec

Saturday, March 24: Stage 6, Sant Fruitós de Bages - Badelona, 169.4 km

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 4hr 4min 50sec 41.514 km/hr
  2. Allan Davis (GreenEdge) @ 2sec
  3. Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
  4. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  5. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  6. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  7. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  8. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  9. Davide Appollonio (Sky) s.t.
  10. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  11. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  12. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  13. Luke Roberts (Saxo) s.t.
  14. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  15. Michal Golas (Omega Pharma-Quick step) s.t.
  16. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  17. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  18. Jordi Simon (Andalucia) s.t.
  19. Manuele Mori (Lampre) s.t.
  20. Martin Kohler (BMC) s.t.
  21. Mathias Frank (BMC) s.t.
  22. Steven Kruijswijk (rabobank) s.t.
  23. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
  24. Mikael Cherel (ag2r) s.t.
  25. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  26. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  27. Christian Meier (GreenEdge) s.t.
  28. José Toribio (Andalucia) s.t.
  29. Johannes Fröhlinger (Project 1t4i) s.t.
  30. Yukihiro Doi (Project 1t4i) s.t

GC after stage 6:

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 21hr 28min 43sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 30sec
  3. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 1min 32sec
  4. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  7. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  8. Rober Kiserlovski (Astana) s.t.
  9. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick step) s.t.
  10. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  11. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  12. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  13. Sylvest Szmyd (Liquigas) s.t.
  14. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  15. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick step) @ 1min 56sec
  17. Robert Gesink (Rabobank) @ 2min 16sec
  18. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  19. Adrian Palomares (Andalucia) @ 2min 23sec
  20. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  21. Yuriy Trofimov (Katusha) @ 3min 7sec
  22. Chris Anker Sorensen (Saxo) @ 3min 21sec
  23. Mathias Frank (BMC) @ 3min 41sec
  24. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 4min 25sec
  25. Fabrice Jeanesboz (Saur-Sojasun) @ 4min 29sec
  26. Nairo Quintana (Movistar) @ 5min 32sec
  27. Nicolas Edet (Cofidis) @ 5min 33sec
  28. Remy Di Gregorio (Cofidis) @ 7min 15sec
  29. Steve Morabito (BMC) @ 7min 37sec
  30. Miguel Minguez (Euskaltel) @ 8min 6sec

Friday, March 23: Stage 5, Ascó - Manresa, 207.1 km

  1. Julien Simon (Saur-Sojasun) 4hr 58mmin 27sec 41.635 km/hr
  2. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  3. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  4. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  5. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Juegen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  7. Michael Albasini (GreenEdge) s.t.
  8. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  9. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  10. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  11. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  12. Nicolas Edet (Cofidis) s.t.
  13. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  15. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  16. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  17. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  18. Mathias Frank (BMC) s.t.
  19. Adrian Palomares (Andalucia) s.t.
  20. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  21. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  22. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  23. Nairo Quitana (Movistar) s.t.
  24. Yuriy Trofimov (Katusha) s.t.
  25. Chris Anker Sorensen (Saxo) s.t.
  26. Marcos Garcia (Caja Rural) s.t.
  27. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 10sec
  28. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  29. Kristof Vandewalle (Omega Pharma-Quick step) @ 1min 26sec
  30. Petr Ignatenko (Katusha) @ 4min 59sec

GC after Stage 5:

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 17hr 23min 51sec
  2. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 1min 32sec
  3. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  5. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  7. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  8. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  9. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  10. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  11. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  12. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  13. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  14. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  15. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 42sec
  17. Robert Gesink (Rabobank) @ 2min 16sec
  18. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  19. Adrian Palomares (Andalucia) @ 2min 23sec
  20. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  21. Yuriy Trofimov (Katusha) @ 3min 7sec
  22. Chris Anker Sorensen (Saxo) s.t.
  23. Mathias Frank (BMC) @ 3min 41sec
  24. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 4min 25sec
  25. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 4min 29sec
  26. Nairo Quintana (Movistar) @ 5min 18sec
  27. Nicolas Edit (Cofidis) @ 5min 19sec
  28. Steve Morabito (BMC) @ 6min 31sec
  29. Remy Di Gregorio (Cofidis) @ 7min 15sec
  30. Minguel Minguez (Euskaltel) @ 8min 6sec

Thursday, March 22: Stage 4, Tremp - Ascó, 199 km

  1. Rigoberto Uran (Sky) 5hr 13min 12sec. 38.123 km/hr
  2. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  3. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  4. David Moncoutie (Cofidis) s.t.
  5. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  6. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  7. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  8. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick step) s.t.
  9. Julien Simon (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  11. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  12. Steve Morabito (BMC) s.t.
  13. Nairo Quintana (Movistar) s.t.
  14. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  15. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  16. Mathias Frank (BMC) s.t.
  17. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  18. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  19. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  20. Adrian Palomares (Andalucia) s.t.
  21. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  22. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  23. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  24. Michael Albasini (GreenEdge) s.t.
  25. David Arroyo (Movistar) s.t.
  26. Branislau Samolau (Movistar) @ 44sec
  27. Remy Di Gregorio (Cofidis) s.t.
  28. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  29. Miguel Minguez (Euskaltel) s.t.
  30. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.

GC after Stage 4: 498 km raced at an average speed of 40.159 km/hr

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 12hr 25min 24sec
  2. Steve Morabito (BMC) @ 1min 32sec
  3. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  4. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  6. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  7. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  8. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  9. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  10. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  11. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  12. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  13. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  14. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  15. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick step) s.t.
  16. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  17. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.
  18. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 2min 16sec
  19. Remy Di Gregorio (Cofidis) s.t.
  20. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  21. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  22. Adrian Palomares (Andalucia) @ 2min 23sec
  23. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  24. Miguel Minguez (Euskaltel) @ 3min 7sec
  25. Luis Leon Sanchez (Rabobank) s.t.
  26. Yuriy Trofimov (Katusha) s.t.
  27. Chris Anker sorensen (Saxo) s.t.
  28. Mikael Cherel (Ag2r) @ 3min 28sec
  29. Bruno Pires (Saxo) s.t.
  30. Alexnadr Dyachenko (Astana) s.t.

Wednesday, March 21: Stage 3, La Vall d'En Bas - Port Anie, 210.9 km 155 km (weather-shortened)

Judges nullified for GC consideration the bad-weather shortened stage which was won by Janez Brajkovic (Astana) followed in by Michal Golas (Omega Pharma) and Mikael Cherel (Ag2r). The horrific weather caused nearly forty riders to withdraw.

GC after stage 3: Same as stage 2


Tuesday, March 20: Stage 2, Girona - Girona, 161 km

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 3hr 52min 7sec. 41.617 km/hr
  2. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  3. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  4. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  5. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  6. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  7. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  8. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  9. Richie Porte (Sky) s.t.
  10. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  11. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  12. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  13. Wilco Kelderman (Rabobank) s.t.
  14. Jakob Fuglsang (Radio Shack-Nissan) s.t.
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
  16. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  17. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  18. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  19. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  20. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  21. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  22. Steve Morabito (BMC) s.t.
  23. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick step) s.t.
  24. Laurens Ten Dam (Rabobank) s.t.
  25. Bruno Pires (Saxo) s.t.
  26. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  27. Remy Di Gregorio (Cofidis) s.t.
  28. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  29. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  30. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.

GC after Stage 2: 299.9 km raced so far at an average speed of 41.635 km/hr

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 7hr 12min 11sec
  2. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 1min 32sec
  3. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  4. Steve Morabito (BMC) s.t.
  5. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  6. Daniel Martin (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Richie Porte (Sky) s.t.
  8. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  9. Jakob Fuglsang (Radio Shack-Nissan) s.t.
  10. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  11. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  12. Bruno Pires (Saxo) s.t.
  13. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  14. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  15. Rigoberto Uran (Sky) s.t.
  16. Wilco Kelderman (Rabobank) s.t.
  17. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  18. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  19. Remy Di Gregorio (Cofidis) s.t.
  20. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  21. Dario Cataldo (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  22. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  23. Laurens Ten Dam (Rabobank) s.t.
  24. Levi Leipheimer (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  25. Alberto Losada (Katusha) s.t.
  26. Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
  27. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  28. Cristiano Salerno (Liquigas) s.t.
  29. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  30. Peter Stetina (Garmin-Barracuda) s.t.

Monday, March 19: Stage 1, Calella - Calella, 138.9 km

  1. Michael Albasini (GreenEdge) 3hr 20min 4sec. 41.656 km/hr
  2. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 42sec
  3. Nicolas Edet (Cofidis) @ 1min 14sec
  4. Kenny Van Hummel (Vacansoleil) @ 1min 32sec
  5. Ben Gastauer (Ag2r) s.t.
  6. Roger Kluge (Project 1t4i) s.t.
  7. Allan Davis (GreenEdge) s.t.
  8. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  9. Davide Apolonio (Sky) s.t.
  10. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  11. Luke Roberts (Saxo) s.t.
  12. Manuele Mori (Lampre) s.t.
  13. Stephane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  14. José Luis Cano (Andalucia) s.t.
  15. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  16. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  17. Nicolas Roche (Ag2r) s.t.
  18. Kenny De Haes (Lotto-Belisol) s.t.
  19. Marco Bandiera (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  20. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  21. Steve Moravito (BMC) s.t.
  22. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  23. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  24. Timofey Kritskiy (Katusha) s.t.
  25. Andre Cardoso (Caja Rural) s.t.
  26. Fumiyuki Beppu (GreenEdge) s.t.
  27. Sebastien Minard (Ag2r) s.t.
  28. Timothy Duggan (Liquigas) s.t.
  29. Gatis Smukulis (Katusha) s.t.
  30. Luis Leon Sanchez (Rabobank) s.t.

GC after Stage 1: Same as stage results.