BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Cycles BiKyle Nalini custom clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Bike Race Results, 2006

Results of important international bike races for 2007. Results are in date order, most recent first. Giro, Tour, and Vuelta results are on their own pages.

Saturday, October 14: Giro di Lombardia (Pro Tour), 245 km.

Giro di Lombardia podium history

2006 Giro di Lombardia results


Sunday, October 8: Paris-Tours (Pro Tour), 254.5 km.

Paris-Tours podium history

2006 Paris-Tours results


Saturday, October 7: Giro dell'Emilia (HC), Italy, 196.6 km.

Giro dell'Emila podium history

2006 Giro dell'Emilia results


Sunday, October 1: Championship of Zurich (Züri Metzgete), 233.7 km. (Pro Tour)

169 starters, 64 classified finishers.

With 14 kilometers to go, Sanchez (in Orange) took off and that was the race.

1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 6hr 3min 47sec. 38.544 km/hr
2. Stuart O'Grady (CSC) @ 30sec
3. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
4. Michael Boogerd (Rabobank) s.t.
5. Fabian Cancellara (CSC) @ 36sec

September 20 - September 24: World Road Championships, Salzburg, Austria.

Podium history of the world championships

2006 world championship results of the following races:

Sunday, September 24: Elite Men's Road Race, 265.9 km.
Saturday, September 23: Mens Under 23 Road Race, 177.2 km.
Thursday, September 21: Elite Mens' 50.8 km Individual Time Trial
Wednesday, September 20: Elite Women's 26.12 km Individual Time Trial

Sunday, September 3: Giro di Romagna (1.1), 192 km. Italy.

Teammates Axelsson and Anza leap away from the field (in background, left). They made it stick, earning a 1-2 win. Gotta be the cool Vittoria shoes.

1. Santo Anza (Selle Italia) 4hr 20min. 44.307 km/hr
2. Niklas Axelsson (Selle Italia) s.t.
3. Raffaele Ferrera (Androni) @ 32sec
4. Cristian Gasperoni (Naturino) s.t.
5. Marco Marcato (Androni) s.t.

USA Cycling Pro Championships

Sunday, September 3: Road Race, 194.6 km.

1. George Hincapie (Discovery) 4hr 47min 15sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 16sec
3. Danny Pate (TIAA-CREF) @ 1min 20sec
4. Burke Swindlehurst (Navigators) @ 1min 25sec
5. Chris Wherry (Toyota) @ 1min 38sec

Friday, September 1: 32.4 km Individual Time Trial

1. David Zabriskie (CSC) 41min 49.69sec
2. Chris Baldwin (Toyota) @ 32sec
3. Jason McCartney (Discovery) @ 52sec
4. Nick Friedman (TIAA-CREF) @ 1min 9sec
5. Bernard Vanulden (Navigators) @ 1min 26sec

Saturday, September 2: Coppa Placci (HC) Italy. 200 km.

Sella (left) and Nocentini (right) have flown the coop.

1. Rinaldo Nocentini (Acqua & Sapone) 4hr 52min. 41.095 km/hr.
2. Emanuele Sella (Panaria) @ 2sec
3. Raffaele Ferrera (Androni) @ 18sec
4. Giovanni Visconti (Milram) @ 1min 25sec
5. Gabriele Missaglia (Selle Italia) s.t.

Thursday, August 31: Trofeo Melinda (1.1), 194 km. Italy.

1. Stefano Garzelli (Liquigas) 5hr 5min
2. Giovanni Visconti (Milram) @ 4sec
3. Santo Ana (Selle Italia) @ 8sec
4. Dainua Kairelis (Amore & Vita) @ 11sec
5. Luca Mazzanti (Panaria) @ 14sec

Saturday, August 26: Giro del Veneto (HC), 199.8 km. Italy.

1. Rinaldo Nocentini (Acqua & Sapone) 4hr 51min 45sec. 41.089 km/hr
2. Raffaele Ferrara (Androni) s.t.
3. Sergio Marinangeli (Naturino) s.t.
4. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
5. Gabriele Missaglia (Selle Italia) s.t.

August 16 - August 20: Regio Tour (2.1) Germany

Final GC:

1. Andreas Kloden (T-Mobile) 18hr 8min 53sec
2. Michael Rogers (T-Mobile) @ 50sec
3. Danilo Hondo (Lamonta) @ 58sec
4. Matthias Russ (Gerolsteiner) @ 1min 51sec
5. Luis Felipe Laverde (Panaria) @ 2min 42sec

August 16 - August 23: Eneco Benelux Tour. (Pro Tour)

Eneco Tour of Benelux podium history

2006 Eneco Benelux Tour results


Thursday, August 18: Coppa Bernocchi (1.1), 200 km. Italy.

1. Danilo Napolitano (Lampre) 4hr 37min 15sec. 43.282 km/hr
2. Giosue Bonomi (Barloworld) s.t.
3. Luca Paolini (Liquigas) s.t.
4. Marco Marcato (Androni) s.t.
5. Daniele Callegarin (Androni) s.t.

Wednesday, August 16: Coppa Agostini (1.1), 200 km, Italy.

1. Alessandro Bertolini (Selle Italia) 4hr 54min 45sec. 40.712 km/hr
2. Andrea Tonti (Acqua & Sapone) s.t.
3. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
4. Mirko Celestino (Milram) s.t.
5. Santo Anza (Selle Italia) s.t.

Tuesday, August 15: Tre Valli Varesine (HC), 199.2 km. Italy.

1. Stefano Garzelli (Liquigas) 5hr 19min 15sec. 37.429 km/hr
2. Rinaldo Nocentini (Acqua & Sapone) s.t.
3. Rafaele Ferrara (Androni) @ 3sec
4. Giuliano Figueras (Lampre) @ 4sec
5. Luca Mazzanti (Panaria) @ 6sec

Saturday, August 12: Clasica San Sebastian (Pro Tour), Spain. 225 km.

Classica San Sebastian podium history

2006 Clasica San Sebastian results


August 1 - August 9: Tour of Germany (Deutschland Tour) (Pro Tour)

Wednesday, August 9: 8th and final stage, Bad Sackingen - Karlsruhe, 172 km.

1. Graeme Brown (Rabobank) 3hr 46min 38sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
4. Rony Martias (Bouygues Telecom) s.t.
5. Gerald Ciolek (Wiesenhof) s.t.

Final GC after Stage 8:

1. Jens Voigt (CSC) 32hr 11min 10sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 1min 38sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 23sec
4. Vladimir Gusev (Discovery) @ 2min 33sec
5. Evgeni Petrov (Lampre) @ 2min 57sec

Tuesday, August 8: Stage 7, Bad Sackingen 38.2 km individual time trial.

1. Jens Voigt (CSC) 45min 3sec
2. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 1min 3sec
3. Sebastian Lang (Gerolsteiner) @ 1min 4sec
4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 5sec
5. Levi Leipheimer (Gerolsgteiner) @ 1min 14sec

GC after Stage 7:

1. Jens Voigt (CSC) 28hr 24min 32sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 1min 38sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 23sec
4. Vladimir Gusev (Discovery) @ 2min 33sec
5. Evgeni Petrov (Lampre) @ 2min 57sec

Monday, August 7: Stage 6, Seefeld - Sankt Anton, 196 km.

1. Jens Voigt (CSC) 5hr 11min 48sec
2. Levi Leipheimer @ 1sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 8sec
4. Evgeni Petrov (Lampre) @ 10sec
5. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 36sec

GC after Stage 6:

1. Jens Voigt (CSC) 27hr 39min 29sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 24sec
3. Evgeni Petrov (Lampre) @ 56sec
4. Vladimir Gusev (Discovery) @ 1min
5. Andrey Kashechkin (Astana) @ 1min 3sec

Sunday, August 6: Stage 5, Bad Tolz - Seefeld, 163 km. Terrible weather conditions on the hardest scheduled climb of the day, the Kuhtaisattel, caused a riders' strike before the stage. The organizers agreed to remove the climb and shorten the stage.

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 3hr 44min 20sec. 43.595 km/hr.
2. Andrey Keshechkin (Astana) @ 2sec
3. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
4. Jens Voigt (CSC) s.t.
5.Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
6. Vladimir Gusev (Discovery) @ 17sec

GC after stage 5:

1. Jens Voigt (CSC) 22hr 27min 51sec
2. Vladimir Gusev (Discovery) @ 3sec
3. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 13sec
4. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 18sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 25sec

Saturday, August 5: Stage 4, Heidenheim - Bad Totz, 203 km.

1. Graeme Brown (Rabobank) 4hr 34min 38sec
2. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Mark Renshaw (Credit Agricole) s.t.
5. Volodymyr Bileka (Discovery) s.t.

GC after Stage 4:

1. Erik Zabel (Milram) 18hr 43min 10sec
2. Vladimir Gusev (Discovery) @ 7sec
3. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 8sec
4. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 14sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 17sec

Friday, August 4: Stage 3: Witzenhausen - Schweinfurt, 203 km.

1. Gerald Ciolek (Wiesenhof) 4hr 56min 22sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
4. Luke roberts (CSC) s.t.
5. Mark Renshaw (Credit Agricole) s.t.

GC after Sage 3:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 14hr 8min 39sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 1sec
4. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 7sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 10sec

Thursday, August 3: Stage 2: Minden - Goslar, 181.5 km.

1. Jens Voigt (CSC) 4hr 22min 25sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
3. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) @ 4sec
5. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 2:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 9hr 12min 17sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 1sec
3. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 7sec
4. Inigo Cuesta (CSC) @ 10sec
5. Jens Voigt (CSC) @ 11sec
6. Alexandre Vinkourov (Astana) s.t.

Wednesday, August 2: Stage 1, Dusseldorf - Bielefeld, 198 km.

1. Assan Bazayev (Astana) 4hr 43min 6sec
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
5. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.

GC after Stage 1:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 4hr 49min 47sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 1sec
3. Sebastian Lang (Gerolsteiner) @ 2sec
4. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 5sec
5. Alexei Markov (Illes Balears) @ 9sec

Tuesday, August 1: 5.5 km Dusseldorf Prologue

1. Vladimir Gusev (Discovery) 6min 42sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) s.t.
3. Sebastian Lang (Gerolsteiner) @ 1sec
4. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 4sec
5. Alexei Markov (Illes Balears) @ 8sec

Saturday, August 5: Giro del Lazio (HC), 196 km. Italy

1. Giuliano Figueras (Lampre) 5hr 12min 14sec. 37.664 km/hr
2. Damiano Cunego (Lampre) @ 20sec
3. Emanuele Sella (Panaria) s.t.
4. Paolo Bossoni (Tenax) s.t.
5. Stefano Garzelli (Liquigas) s.t.

Thursday, August 3: GP Camaiore (1.1), Italy. 193.7 km.

1. Luca Paoloini (Liquigas) 4hr 33min 18sec
2. Ruslan Podgorny (Tenax) s.t.
3. Mirko Celestino (Milram) @ 28sec
4. Raffaele Ferrera (Androni) st.
5. Paolo Bossoni (Tenax) s.t.

Sunday, July 30: Vattenfall Cyclassics (was HEW Cyclassics). Hamburg. Germany. (Pro Tour), 243.2 km.

Vatenfall Cyclassics podium history

2006 Vattenfall Cyclassics results


June 10 - June 18: Tour of Switzerland (Pro Tour)

Podium history of the Tour of Switzerland

2006 Tour of Switzerland results


Wednesday, June 7: Veenendaal - Veenendaal (HC), 209.9 km. Netherlands.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 58min 8sec
2. Steffen Radochla (Wiesenhof) s.t.
3. Max van Heeswijk (Discovery) s.t.
4. Steven de Jongh (Quick Step) s.t.
5. Sven Teutenberg (Volksbank) s.t.

June 4 - June 11: Critérium du Dauphiné Libéré (Pro Tour), France

Podium history of the Critérium du Dauphiné Libéré

2006 Critérium du Dauphiné Libéré results


May 31 - June 4: Tour of Luxembourg (HC)

Tour de Luxembourg podium history

2006 Tour de Luxembourg results


Sunday, June 4: GP Kanton Aargau/ Gippingen (HC), 196 km. Switzerland

1. Beat Zberg (Gerolsteiner) 4hr 48min 55sec. 40.704 km/hr
2. Nick Nuyens (Quick Step) s.t.
3. Gregory Rast (Phonak) s.t.
4. Jurgen Van Der Walle (Quick Step) @ 3sec
5. Elia Rigotta (Milram) @ 1min 48sec

Saturday, June 3: Memorial Marco Pantani (1.2), 176.6 km. Italy

1. Daniele Bennati (Lampre) 4hr 32min 32sec
2. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
3. Ruslan Podgorny (Tenax) @ 2sec

May 31 - June 4: Euskal Bizikleta (HC)

Sunday, June 4: 5th and final stage, Iurreta - Arrate (Eibar), 157.5 km.

1. David Herrero (Euskaltel) 4hr 13min 32sec
2. Koldo Gil (Saunier Duval) @ 8sec
3. Pedro Arreitunandia (Barloworld) @ 16sec
4. Andrea Tonti (Acqua & Sapone) s.t.
5. Adolfo Garcia Quesada (Andalucia) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 19hr 56min 45sec
2. David Herrero (Euskaltel) @ 44sec
3. Jesus Del Nero (3 Molinos) @ 1min 54sec
4. Pedro Arreitunandia (Barloworld) s.t.
5. Alexander Efimkin (Barloworld) @ 2min 11sec

Saturday, June 3: Stage 4b, Agurain 21.2 km individual time trial.

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 26min 37sec
2. Angel Vicioso (Liberty Seguros). We'll call them that for now, even though I know the team is renamed...@ 6sec
3. David Herrero (Euskaltel) @ 18sec
4. Jesus Del Nero (3 Molinas) @ 19sec
5. Rodrigo Garcia (Kaiku) @ 26sec
6. Joseba Beloki (Liberty Seguros) @ 38sec

GC after Stage 4b:

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 15hr 43min 5sec
2. David Herrero (Euskaltel) @ 52sec
3. Aaron Villegas (Orbea) @ 57sec
4. Rodrigo Garcia (Kaiku) @ 1min 21sec
5. Jesus Del Nero (3 Molinos) @ 1min 26sec

Saturday, June 3: Stage 4a, Leitz Gatzaga - Agurain, 84.1 km.

1. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) 2hr 2min 10sec
2. Aaron Kemps (Liberty Seguros) s.t.
3. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
4. Diego Milan s.t.
5. David Herrero (Euskaltel) s.t.

Koldo Gil remains the General Classification leader.

Friday, June 2: Stage 3, Ispaster - Gatzaga, 190.9 km.

1. Aaron Villagas (Orbea) 4hr 58min 26sec
2. Koldo Gil (Saunier Duval) s.t.
3. David Herrero (Euskaltel) @ 38sec
4. Andrea Tonti (Acqua & Sapone) s.t.
5. Pedro Arreitunandia (Barloworld) @ 41sec

GC after Stage 3:

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 13hr 14min 18sec
2. Aaron Villagas (Orbea) @ 17sec
3. David Herrero (Euskaltel) @ 44sec
4. Pedro Arreitunandua (Barloworld) @ 47sec
5. Andrea Tonti (Acqua & Sapone) @ 52sec

Thursday, June 1: Stage 2, Arrigorriaga - Ispaster, 174 km.

1. Andrea Tonti (Acqua & Sapone) 4hr 24min 1sec
2. Felix Cardenas (Barloworld) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Rodrigo Garcia (Kaiku) s.t.
5. Aitor Perez Arrieta (Illes Balears) s.t.

GC after Stage 2:

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 8hr 15min 52sec
2. Rodrigo Garcia (Kaiku) @ 2sec
3. Jorge Ferrio (3 Molinos) s.t.
4. Jesus Del Nero (3 Molinos) @ 6sec
5. David Herrero (Euskaltel) s.t.

Wednesday, May 31: Stage 1, Eibar - Arrigorriaga, 165.5 km.

1. Koldo Gil (Saunier Duval) 3hr 51min 47sec
2. David Herrero (Euskaltel) @ 6sec
3. Jesus Del Nero (3 Molinos) s.t.
4. Rodrigo Garcia (Kaiku) s.t.
5. Alexander Efimkin (Barloworld) s.t.

May 24 - May 28: International Bayern Rundfahrt (HC)

Bayern Rudfahrt historical results

2006 Bayern Rundfahrt results


May 15 - May 21: Volta a Catalunya (Pro Tour)

Volta a Catalunya podium history

2006 Volta a Catalunya final General Classification


Monday, May 1: Rund um den Henninger Turm (HC), 190 kilometers. Frankfurt, Germany.

1. Stefano Garzelli (Liquigas) 4hr 34min 20sec
2. Gerald Ciolek (Wiesenhof) s.t.
3. Danilo Hondo (Lamonta) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Bjorn Leukemans (Davitamon-Lotto) s.t.

Sunday, April 30: Giro di Toscana (1.1), 198 km. Italy

1. Przemyslaw Niemiec (Miche) 5hr 2min 5sec
2. Giuliano Figueras (Lampre) @ 2sec
3. Vladimir Duma (Caffe Universal) s.t.
4. Rinaldo Nocentini (Acqua & Sapone) s.t.

April 26 - April 30: Internationale Rheinland-Pfalz Rad Rundfahrt (2.1) Germany

Final General Classification:

1. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) 19hr 36min
2. Pablo Urtasun (Kaiku) @ 12sec
3. Thmas Ziegler (T-Mobile) @ 11sec
4. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 12sec
5. Gerhard Trampusch (Wiesenhof) @ 15sec

Saturday, April 29: GP Industria & Artigianato di Larciano (1.1) Italy

1. Damiano Cunego (Lampre)
2. Daniele Pietropoli (Tenax)
3. Franco Pellizotti (Liquigas)
4. Giampaolo Cheula (Barloworld)

April 25 - April 30: Tour de Romandie (Pro Tour), Switzerland

Podium History of the Tour de Romandie

2006 Tour de Romandie results


Sunday, April 23: Liège-Bastogne-Liège (Pro Tour), Belgium. 262 km.

Podium history of Liège-Bastogne-Liège

2006 Liège-Bastogne-Liège results

April 18 - April 23: Tour de Georgia (HC)

Sunday, April 23: 6th and Final Stage, Cumming - Alpharetta, 190.2 km (118.2 miles).

1. Juan Jose Haedo (Toyota-United): 4hr 37min 44sec
2. Gordon Fraser (Health Net) s.t.
3. Aurelien Clerc (Phonak) s.t.
4. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Yaroslav Popovych (Discovery) s.t.

Final GC after Stage 6:

1. Floyd Landis (Phonak) 24hr 54sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 4sec
3. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 1min 55sec
4. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 2min 11sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 2min 15sec
6. David Zabriskie (CSC) @ 2min 31sec
7. Nathan O'Neill (Health Net) @ 3min 45sec
8. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 3min 54sec
9. Christopher Baldwin (Toyota-United) @ 4min 1sec
10. Cesar Augusto Grajales (Navigators) @ 4min 20sec

Saturday, April 22: Stage 5, Blairsville - Brasstown Bald Mountain, 152.1 km (94.5 miles)

1. Tom Danielson (Discovery) 4hr 5min 56sec
2. Floyd Landis (Phonak) s.t.
3. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 18sec
4. Cesar Augusto Grajales (Navigators) @ 23sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.

GC after Stage 5:

1. Floyd Landis (Phonak) 19hr 23min 10sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 4sec
3. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 1min 55sec
4. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 2min 11sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 2min 15sec
6. David Zabriskie (CSC) @ 2min 31sec

Friday, April 21: Stage 4, Dalton - Dahonega, 191.4 km (118.9 miles).

1. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) 4hr 49min 29sec
2. Matteo Tosatto (Quick Step) s.t.
3. Yaroslav Popovych (Discovery) s.t.
4. Caleb Manion (Jelly Belly) s.t.
5. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.

GC after Stage 4:

1. Floyd Landis (Phonak) 15hr 17min 14sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 4sec
3. David Zabriskie (CSC) @ 24sec
4. Nathan O'Neill (Health Net) @ 55sec
5. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 22sec
6. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 1min 37sec

Thursday, April 20: Stage 3, Chickamauga - Chattanooga 39.9 km (24.8 miles) individual time trial.

1. Floyd Landis (Phonak) 54min 14sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 4sec
3. David Zabriskie (CSC) @ 24sec
4. Nathan O'Neill (Health Net) @ 55sec
5. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 22sec

GC after Stage 3:

1. Floyd Landis (Phonak) 10hr 27min 45sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 4sec
3. David Zabriskie (CSC) @ 24sec
4. Nathan O'Neill (Health Net) @ 55sec
5. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 22sec

Wednesday, April 18: Stage 2, Fayetteville - Rome, 186.9 km (116.1miles)

1. Yaroslav Popovych (Discovery) 4hr 47min 39sec
2. Juan Jose Haedo (Toyota-United) @ 6sec
3. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Karl Menzies (Health Net) s.t.
5. Caleb Manion (Jelly Belly) s.t.

GC after Stage 2:

1. Yaroslav Popovych (Discovery) 9hr 33min 15sec
2. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) @ 4sec
3. Juan Jose Haedo (Toyota-nited) @ 7sec
4. Caleb Manion (Jelly Belly) @ 12sec
5. Lars Michaelsen (CSC) @ 14sec

Tuesday, April 18: Stage 1, Augusta - Macon, 207.4 km (128.9 miles)

1. Lars Michaelsen (CSC) 4hr 45min 46sec
2. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
3. Caleb Manion (Jelly Belly) s.t.
4. Karl Menzies (Health Net) s.t.
5. Vassili Davidenko (Navigators) s.t.

Wednesday, April 19: La Flèche Wallonne (Pro Tour), Charleroi - Huy, Belgium. 202 km.

Podium History of la Flèche Wallonne

2006 la Flèche Wallonne results


April 18 - April 21: Giro del Trentino (1.2)

Podium history of Giro del Trentino

2006 Giro del Trentino results


 

Sunday, April 16: Amstel Gold Race (Pro Tour), Netherlands

Amstel Gold Race podium history

2006 Amstel Gold Race results


Wednesday, April 12: Scheldeprijs Vlaanderen (HC), 200 km. Belgium.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 31min. 44.28 km/hr
2. Steven De Jongh (Quck Step) s.t.
3. Gert Steegmans (Davitamon-Lotto0 s.t.
4. Nico Eeckhout (Chocolade Jacques) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

Sunday, April 9: Paris-Roubaix (Pro Tour), 259 km. 27 sections of pave totalling 52.7 km. The first section comes at kilometer 98.

Podium history of Paris-Roubaix

2006 Paris-Roubaix results


April 4 - April 7: Circuit Cycliste de la Sarthe (2.1), France

Circuit de la Sarthe podium history

2006 Circuit de la Sarthe final general classification


Thursday, April 6: GP Pino Cerami (1.1), 177 km. Belgium

1. Sebastiaan Langeveld (Skil-Shimano) 4hr 3min 17sec
2. Johan Coenen (Unibet) @ 55sec
3. Bart Dockx (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Geert Verheyen (Quick Step) s.t.
5. Bert Dewaele (Landbouwkrediet) s.t.

Wednesday, April 5: Ghent-Wevelgem (Pro Tour) 210 km. Belgium

Ghent-Wevelgem podium history

2006 Gent-Wevelgem results

April 3 - April 8: Vuelta Ciclista al País Vasco (Pro Tour), Spain

Vuelta al País Vasco historical results

2006 Vuelta al País Vasco results


Sunday, April 2: Tour of Flanders - Ronde van Vlaanderen (Pro Tour), 258 km. Belgium.

Tour of Flanders podium history.

2006 Tour of Flanders results


Saturday, April 1: GP Miguel Indurain (1.1), 191 km. Spain

1. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) 4hr 41min 38sec. 40.688 km/hr average speed.
2. Andrea Moletta (Gerolsteiner) s.t.
3. Andriy Grivko (Milram) s.t.
4. Stefano Garzelli (Liquigas) s.t.
5. Mauele Mori (Saunier Duval) s.t.

March 28 - March 30: Driedaagse De Panne - Koksijde (HC), Belgium

3 Days of De Panne podium history

2006 3 Days of De Panne results


Sunday, March 26: Brabantse Pijl (1.1), 191 km. Belgium

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 20min 51sec. 43.703 km/hr
2. Karsten Kroon (CSC) s.t.
3. Nick Nuyens (Quick Step) s.t.
4. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 3sec
5. Marcus Ljungqvist (CSC) @ 34sec

March 25 - March 26: Criterium International (HC) France

Critérium International historical results

2006 Critérium International results


Saturday, March 23: E3 Prijs Harelbeke Vlaanderen (HC), 198 km. Belgium.

E3 Prijs Harelbeke podium history

2006 E3 Prijs Harelbeke results


Wednesday, March 22: Dwars door Vlaanderen (1.1), 204 km. Belgium.

1. Frederik Veuchelen (Chocolade Jacques) 5hr 13min 20sec
2. Jeremy Hunt (Unibet) @ 2sec
3. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
4. Nico Eeckhout (Chocolade Jacques) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) s.t.

March 21 - March 25: Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Settimana Internazionale podium history

2006 Settimana Internazionale results


March 20 - March 24: Vuelta Castillo y Leon (2.1) Spain

Vuelta Castilla y Leon podium history

2006 Vuelta Castilla y Leon results


Saturday, March 18: Milano - San Remo (Pro Tour) 294 km.

Milan-San Remo podium history

2006 Milan-San Remo results


Tirreno - Adriatico (Pro Tour) March 8 - March 14

Podium history of Tirreno-Adriatico

2006 Tirreno-Adriatico results


March 5 - March 12: Paris- Nice (Pro Tour) France

Paris-Nice podium history

2006 Paris-Nice results


March 1 - March 5: Vuelta a Murcia (2.1) Spain

Vuelta a Murcia Podium History

2006 Vuelta a Murcia results


Sunday, February 26: GP di Lugano (1.1), 174.3 km. Switzerland

1. Paolo Bettini (Quick Step) 4hr 21min
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 52sec
3. Alexander Kuschinsky (Flaminia) s.t.
4. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
5. Dmitry Fofonov (Credit Agricole) s.t.

Sunday, February 26: Kuurne - Brussels - Kuurne (1.1), 190 km. Belgium

Kuurne-Brussel-Kuurne podium history

2006 Kuurne-Brussel-Kuurne results


Saturday, February 25: GP Chiasso (1.1), 173 km. Switzerland.

1. Remmert Wielinga (Quick Step) 4hr 38min 7sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 23sec
3. Leonardo Bertagnoli (Cofidis) @ 25sec
4. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 29sec
5. Matteo Carrara (Lampre) @ 30sec

Saturday, February 25: Omloop Het Volk (HC), 202 km. Belgium

Podium history of Omloop Het Volk

2006 Omloop Het Volk results


February 19 - February 26: Tour of California (2.1)

Podium history of Tour of California

2006 Tour of California results


February 21 - February 25: Vuelta Comunidad Valenciana (2.1), Spain

Saturday, February 25: 5th and Final Stage, Valencia - Valencia, 176 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 4hr 10min 55sec
2. Danilo Napolitano (Lampre) @ 4sec
3. Erik Dekker (Rabobank) s.t.
4. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
5. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.

Final GC after stage 5:

1. Antonio Colom (Illes Balears) 19hr 19min 17sec
2. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 11sec
3. David Bernabeau (Comunidad Valenciana) @ 12sec
4. Alexandr Kolobnev (Rabobank) @ 15sec
5. Francisco Javier Vila (Lampre) @ 25sec

Friday, February 24: Stage 4, ALZIRA-VALLADA (ALT DEL CAMPELLO), 161 km.

1. Antonio Colom (Illes Balears) 4hr 10min 16sec. 38.699 km/hr.
2. David Bernabeau (Comunidad Valenciana) @ 11sec
3. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 13sec
4. David Lopez (Euskaltel) @ 15sec
5. Francisco Javier Vila (Lampre) s.t.

GC after stage 4:

1. Antonio Colom (Illes Balears) 15hr 8min 18sec
2. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 13sec
3. David Bernabeau (Comunidad Valenciana) @ 15sec
4. Alexandr Kolobnev (Rabobank) @ 16sec
5. David Lopez (Euskaltel) @ 2sec

Thursday, February 23: Stage 3, SAGUNT -PTO.SAGUNT, 162.5 Km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 46min 56sec. 42.964 km/hr
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Allan Davis (Liberty Seguros) s.t.
4. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.
5. Lilian Jegou (FDJ) s.t.

GC after Stage 3:

1. Alexandr Kolobnev (Rabobank) 10hr 57min 31sec
2. Alessandro Petacchi (Milram) @ 17sec
3. Danilo Napolitano (Lampre) @ 29sec
4. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 30sec
5. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 35sec

Wednesday, February 22: Stage 2, Vila Real - Vila Real, 151.8 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 35min 41sec. 42.229 km/hr
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
4. Juan Antonio Flecha (Rabobank) s.t.
5. Lilian Jegou (FDJ) s.t.

GC after Stage 2:

1. Alexandr Kolobnev (Rabobank) 7hr 10min 36sec
2. Alessandro Petacchi (Milram) @ 26sec
3. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 29sec
4. Danilo Napolitano (Lampre) @ 34sec
5. Ricardo Serrano (Kaiku) s.t.

Tuesday, February 21: Stage 1, Calp - Calp, 148.2 km.

1. Alexandr Kolobnev (Rabobank) 3hr 35min 8sec. 41.333 km/hr.
2. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 27sec
3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
4. Pablo Urtasun (Kaiku) s.t.
5. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.

GC after Stage 1:

1. Alexandr Kolobnev (Rabobank) 3hr 34min 55sec
2. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 34sec
3. Julian Sanchez (Comunidad Valenciana) @ 35sec
4. Alessandro Petacchi (Milram) @ 36sec
5. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 37sec

Sunday, February 19: Classic Haribo (1.1) 203.5 km

1. Arnaud Coyot (Cofidis) 5hr 28min 16sec
2. Thor Hushovd (Cofidis) s.t.
3. Mauro Facci (Barloworld) @ 32sec
4. Kevin Van Impe (Quick Step) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

Huh? Coyot (left, Cofidis) outsprints the normally pretty fast Hushovd!


Saturday, February 18: Tour du Haut Var (1.1), France. 185 km.

Tour du Haut Var podium history

2006 Tour du Haut Var results


February 14 - February 19: Volta ao Algarve (2.1). Portugal

Volta ao Algarve podium history

2006 Volta ao Algarve results


February 12 - February 16: Vuelta a Andalucía (Ruta del Sol) (2.1)

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

2006 Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol results


Tuesday, February 14: Trofeo Laigueglia (1.1), Italy. 183.3 km.

Trofeo Laigueglia podium history

2006 Trofeo Laigueglia results


February 9 - 12: GP Costa Azul (2.1) Portugal.

Final GC:

1. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) 17hr 10min 22sec
2. Bernhard Eisel (FDJ) @ 12sec
3. Giosue Bonomi (Barloworld) @ 23sec
4. Pedro Lopes (Los Aluminios) @ 24sec
5. Marnuel Cardoso (Carvelhelhos) @ 26sec

February 8 - February 12: Tour Méditerranéen (2.1)

Tour of the Mediterranean podium history

2006 Tour of the Mediterranean results


February 3 - February 12: Tour de Langkawi (HC)

Tour de Langkawi podium history

2006 Tour de Langkawi results


February 5 - February 9: Challenge Illes Balears - Mallorca Challenge

Challenge Illes Balears podium history

2006 Challenge Illes Balears results


Saturday, February 4: GP Costa degli Etruschi (1.1), Italy. 193 km.

GP Costa degli Etruschi podium history

2006 GP Costa degli Etruschi results


February 1 - February 5: Etoile de Besseges (2.1)

Etoile de Besseges podium history

2006 Etoile de Besseges results


January 30 - February 3: Tour of Qatar (2.1)

Tour of Qatar podium history

2006 Tour of Qatar results


Tuesday, January 31: GP d'Ouverture La Marseillaise (1.1), France. 140 km.

GP d'Ouverture - La Marseillaise podium history

2006 GP d'Ouverture results


Sunday, January 29: Elite Men's World Cyclocross Championships, Zeddam, Holland.

1. Erwin Vervecken (Belgium) 1hr 5min 40sec
2. Bart Wellens (Belgium) @ 2sec
3. Francis Mourey (France) s.t.
4. Steve Chainel (France) @ 12sec
5. Tom Vannoppen (Belgium) @ 16sec
10. Jonathan Page (USA) @ 50sec

Friday, January 27: Doha International Grand Prix, Qatar (1.1), 108 km.

1. Tom Boonen (Quick Step) 2hr 26min 24sec
2. Robert Hunter (Phonak) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Leon Van Bon (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
6. Gert Steegmans (Davitamon-Lotto) s.t.
7. Robert Förster (Gerolsteiner) s.t.
8. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
9. Guido Trenti (Quick Step) s.t.
10. Tiziano Dall'Antonia (Panaria) s.t.

Jacob's Creek Tour Down Under (HC) January 17 - January 22

Tour Down Under history

2006 Tour Down Under results