BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Craziest Stories Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2006 World Road Cycling Championships

73rd edition: September 20 - 24, Salzburg, Austria.

World Road Cycling Championships podium history | 2007 edition | 2005 edition |

On this page:
elite men's road race | U23 men's road race | elite men's individual time trial | elite women's individual time trial | elite women's road race |

Sunday, September 24: Elite Men's Road Race, 265.9 km.

198 starters, 126 classified finishers

Complete results:

  1. Paolo Bettini (Italy) 6hr 15min 36sec. 42.476 km/hr
  2. Erik Zabel (Germany) s.t.
  3. Alejandro Valverde (Spain) s.t.
  4. Samuel Sanchez (Spain) @ 2sec
  5. Robbie McEwen (Australia) s.t.
  6. Stuart O'Grady (Australia) s.t.
  7. Uros Murn (Switzerland) s.t.
  8. Alexandre Botcharov (Russia) s.t.
  9. Tom Boonen (Belgium) s.t.
  10. Vladimir Gusev (Russia) s.t.
  11. Bernhard Eisel (Austria) s.t.
  12. Nicki Sorensen (Denmark) s.t.
  13. Kurt-Asle Arvesen (Norway) s.t.
  14. Martin Elmiger (Switzerland) s.t.
  15. Fred Rodriguez (USA) s.t.
  16. Karsten Kroon (Netherlands) s.t.
  17. Marcus Ljungqvist (Sweden) s.t.
  18. Rene Haselbacher (Austria) s.t.
  19. Laszlo Bodrogi (Hungary) s.t.
  20. Gerben Löwik (Netherlands) s.t.
  21. Stefan Schumacher (Germany) s.t.
  22. Steffen Wesemann (Switzerland) s.t.
  23. Christophe Le Mevel (France) s.t.
  24. Anthony Geslin (France) s.t.
  25. Andrey Kashechkin (Kazakhstan) s.t.
  26. Alexandr Kolobnev (Russia) s.t.
  27. Matija Kvasina (Croatia) s.t.
  28. Michael Boogerd (Netherlands) s.t.
  29. Frank Schleck (Luxembourg) s.t.
  30. Moises Aldape Chavez (Mexico) s.t.
  31. Fabian Cancellara (Switzerland) s.t.
  32. Gorazd Stangelj (Slovenia) s.t.
  33. Nuno Ribeiro (Portugal) s.t.
  34. Danilo Di Luca (Italy) s.t.
  35. David Millar (Great Britain) s.t.
  36. Xavier Florencio (Spain) s.t.
  37. Grégory Rast (Switzerland) s.t.
  38. Luca Paolini (Italy) s.t.
  39. David George (South Africa) s.t.
  40. Cadel Evans (Australia) s.t.
  41. Rui Miguel Sousa Barbosa (Portugal) s.t.
  42. Sergio Paulinho (Portugal) s.t.
  43. Vladimir Karpets (Russia) s.t.
  44. Alexander Arekeev (Russia) s.t.
  45. Sylvain Chavanel (France) s.t.
  46. Tadej Valjavec (Slovenia) @ 15sec
  47. Christopher Horner (USA) s.t.
  48. Dvide Rebellin (Italy) s.t.
  49. Carlos Sastre (spain) s.t.
  50. Michael Rogers (Australia) s.t.
  51. Filippo Pozzato (Italy) s.t.
  52. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) s.t.
  53. Sergey Yakovlev (Kazakhstan) @ 34sec
  54. Fabian Wegmann (Germany) @ 56sec
  55. Marlon Alirio Perez (Colombia) @ 1min 25sec
  56. Kanstantsin Siutsou (Belarus) s.t.
  57. Raivis Belovosciks (Latvia) @ 1min 53sec
  58. José Calros Silva Rodrigues (Portugal) s.t.
  59. Radoslav Rogina (Coratia) s.t.
  60. Jan Valach (Slovakia) s.t.
  61. Alexandre Usau (Belarus) s.t.
  62. Roger Hammond (Great Britain) s.t.
  63. Ruslan Podgorny (Ukraine) s.t.
  64. Dainius Kairelis (Lithuania) s.t.
  65. Georg Totschnig (Austria) s.t.
  66. Stijn Devolder (Belgium) s.t.
  67. Max van Heeswijk (Netherlands) s.t.
  68. Christian Vande Velde (USA) s.t.
  69. Aurélian Clerc (Switzerland) s.t.
  70. Cyril Dessel (France) s.t.
  71. Sébastien Joly (France) s.t.
  72. Joaquin Rodriguez (Spain) s.t.
  73. Michael Albasini (Switzerland) s.t.
  74. Lars Ytting Bak (Denmark) s.t.
  75. Yaroslav Popovych (Ukraine) s.t.
  76. Nick Nuyens (Belgium) s.t.
  77. Borut Bozic (Slovenia) @ 2min 2sec
  78. Erki Pütsep (Estonia) @ 3min 33sec
  79. Alexandre Bazhenov (Russia) @ 3min 43sec
  80. Przemysalw Niemiec (Poland) s.t.
  81. Daniel Petrov (Bulgaria) s.t.
  82. Jugen van Goolen (Belgium) @ 6min 19sec
  83. Martin Riska (Slovakia) s.t.
  84. Kjell Carlström (Finland) s.t.
  85. Matej Mugerli (Slovenia) s.t.
  86. Nelson Victorino (Portugal) s.t.
  87. Roman Kreuziger (Czech Republic) s.t.
  88. Alessandro Ballan (Italy) s.t.
  89. Simon Gerrans (Australia) s.t.
  90. Vladimir Efimkin (Russia) s.t.
  91. Bram Tankink (Netherlands) s.t.
  92. Philippe Gilbert (Belgium) s.t.
  93. Thomas Voeckler (France) s.t.
  94. Sylvain Calzati (France) s.t.
  95. Alexander Efimkin (Russia) s.t.
  96. Robert Hunter (South Africa) s.t.
  97. Beat Zberg (Switzerland) s.t.
  98. Alexei Markov (Russia) s.t.
  99. Christian Knees (Germany) s.t.
  100. Mathew Hayman (Australia) s.t.
  101. Mauricio Alberto Ardila (Colombia) s.t.
  102. Jonathan Patrick McCarty (USA) s.t.
  103. Oliver Zaugg (Switzerland) s.t.
  104. Tomas Buchacek (Czech Republic) s.t.
  105. David Loosli (Switzerland) s.t.
  106. Patrick Sinkewitz (Germany) s.t.
  107. Guido Trenti (USA) s.t.
  108. Janez Brajkovic (Slovenia) s.t.
  109. Francisco José Ventoso (Spain) s.t.
  110. Luis Perez Rodriguez (Spain) s.t.
  111. Volodymyr Zagorodniy (Ukraine) s.t.
  112. Andriy Grivko (Ukraine) s.t.
  113. Gabriel Rasch (Norway) s.t.
  114. Thor Hushovd (Norway) s.t.
  115. Inigo Cuesta (Spain) @ 6min 59sec
  116. Ryan Cox (South Africa) s.t.
  117. Christian Pfannberger (Austria) s.t.
  118. Danny Pate (USA) s.t.
  119. Marzio Bruseghin (Italy) s.t.
  120. David McCann (Ireland) @ 8min 45sec
  121. Petr Bencik (Czech Republic) s.t.
  122. Matej Jurco (Slovakia) s.t.
  123. Tomasz Marczynski (Poland) s.t.
  124. Fumiyuki Beppu (Japan) s.t.
  125. Allan Johansen (Denmark) s.t.
  126. Roman Bronis (Slovakia) @ 13min 38sec

Saturday, September 23: Mens Under 23 Road Race, 177.2 km.

1. Gerald Ciolek (Germany) 4hr 50sec. 44.146 km/hr
2. Romain Feillu (France) s.t.
3. Alexander Khatunsev (Russia) s.t.
4. Francesco Gavazzi (Italy) s.t.
5. Jelle Vanendert (Berlgium) s.t.
18. John Devine (USA, best placed American) @ 5sec

Thursday, September 21: Elite Mens' 50.8 km Individual Time Trial

1. Fabian Cancellara (Switzerland-CSC) 1hr 12sec
2. David Zabriskie (USA-CSC) @ 1min 30sec
3. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan-Astana) @ 1min 50sec
4. Brian Vandborg (Denmark-CSC) @ 1min 53sec
5. Sebastian Lang (Germany-Gerolsteiner) @ 2min 9sec

Wednesday, September 20: Elite Women's 26.12 km Individual Time Trial

1. Kristin Armstrong (USA): 35min 5sec
2. Karin Turig (Switzerland) @ 25sec
3. Christine Thorburn (USA) @ 29sec
4. Priska Doppmann (Sitzerland) @ 35sec
5. Nicole Cooke (Great Britain) @ 56sec

September 23: Elite Women's Road Race, 132.6 km

  1. Marianne Voss (Netherlands) 3hr 20min 26sec. 39.783 km/hr
  2. Trixi Worrack (Germany) s.t.
  3. Nicole Cooke (Great Britain) s.t.
  4. Noemi Cantele (Italy) s.t.
  5. Priska Doppmann (Switzerland) s.t.
  6. Oenone Wood (Australia) s.t.
  7. Annette Beutler (Switzerland) s.t.
  8. Nicole Brädli (Switzerland) s.t.
  9. Svetlana Bubnenkova-Stolbova (Russia) s.t.
  10. Andrea Graus (Australia) s.t.