BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2005 World Road Cycling Championships

72nd edition: September 21 - 25, Madrid, Spain

World Road Cycling Championships podium history | 2006 edition | 2004 edition |

On this page:

Elite men's road race | U23 men's road race | Elite women's road race | Elite men's time trial | U23 men's time trial | Elite women's time trial |


Sunday, September 25: Elite Men's Road Race, 273 kilometers.

What an athlete! What a season! Boonen caps his spring Paris-Roubaix and Tour of Flanders wins with the Rainbow Jersey.

Complete results: 188 starters, 123 classified finishers

  1. Tom Boonen (Belgium) 6hr 26min 10sec. 42.416 km/hr
  2. Alejandro Valverde (Spain) s.t.
  3. Anthony Geslin (France) s.t.
  4. Marcus Ljungqvist (Sweden) s.t.
  5. Murilo Fischer (Brazil) s.t.
  6. Jakob Piil (Denmark) s.t.
  7. Alexandre Kolobnev (Russia) s.t.
  8. Andreas Kleir (Germany) s.t.
  9. Julian Dean (New Zealand) s.t.
  10. Martin Elmiger (Switzerland) s.t.
  11. Janez Brajkovic (Slovenia) s.t.
  12. Steffen Wesemann (Switzerland) s.t.
  13. Paolo Bettini (Italy) s.t.
  14. Grégory Rast (Switzerland) s.t.
  15. Thomas Dekker (Netherlands) s.t.
  16. Constantino Zaballa (Spain) s.t.
  17. Koos Moorenhout (Netherlands) s.t.
  18. Michael Boogerd (Netherlands) s.t.
  19. Laurent Brochard (France) s.t.
  20. Gorazd Stangelj (Slovenia) s.t.
  21. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) s.t.
  22. Marco Antonio Serrano (Spain) s.t.
  23. Guido Trenti (USA) s.t.
  24. Denis Menchov (Russia) @ 10sec
  25. Mario Aerts (Belgium) @ 11sec
  26. Nick Nuyens (Belgium) @ 21sec
  27. Björn Leukemans (Belgium) @ 23sec
  28. Alexandre Usov (Belarus) @ 25sec
  29. Erik Zabel (Germany) s.t.
  30. Robbie McEwen (Australia) s.t.
  31. Uros Murn (Slovenia) s.t.
  32. René Haselbacher (Austria) s.t.
  33. Aurélien Clerc (Switzerland) s.t.
  34. Peter van Petegem (Belgium) s.t.
  35. Alessandro Petacchi (Italy) s.t.
  36. Alejandro Albrto Borrajo (Argentina) s.t.
  37. Matija Kvasina (Coratia) s.t.
  38. Sergey Lagutin (Uzbekistan) s.t.
  39. Lars Ytting Bak (Denmark) s.t.
  40. Jan Hruska (Czech Republic) s.t.
  41. Roger Hammond (Great Britain) s.t.
  42. Mykhailo Khalilov (Ukraine) s.t.
  43. Jan Valach (Slovakia) s.t.
  44. Piotr Wadecki (Poland) s.t.
  45. Marek Rutkiewicz (Poland) s.t.
  46. Vladimir Gusev (Russia) s.t.
  47. Christophe Le Mevel (France) s.t.
  48. Miguel Angel Martin Perdeguero (Spain) s.t.
  49. Bram Tankink (Netherlands) s.t.
  50. Oscar Peiro (Spain) s.t.
  51. Jean-Patrick Nazon (France) s.t.
  52. Karsten Kroon (Netherlands) s.t.
  53. Denys Kostyuk (Ukraine) s.t.
  54. Filippo Pozzato (Italy) s.t.
  55. George David (South Africa) s.t.
  56. Juan Antonio Flecha (Spain) s.t.
  57. Stijn Devolder (Belgium) s.t.
  58. Andrey Kashechkin (Kazakhstan) s.t.
  59. Fred Rodriguez (USA) s.t.
  60. Joost Posthuma (Netherlands) s.t.
  61. Serguei Ivanov (Russia) s.t.
  62. Igor Astarloa (Spain) s.t.
  63. Marco Velo (Italy) s.t.
  64. Rolf Aldag (Germany) s.t.
  65. Pieter Weening (Netherlands) s.t.
  66. Matteo Tosatto (Italy) s.t.
  67. Sylvain Chavanel (France) s.t.
  68. Francisco Mancebo (Spain) @ 36sec
  69. David Blanco (Spain) s.t.
  70. Peter Wrolich (Austria) @ 43sec
  71. Leon van Bon (Netherlands) @ 47sec
  72. Allan Davis (Australia) @ 1min 12sec
  73. Luca Paolini (Italy) @ 1min 16sec
  74. Vladimir Efimkin (Russia) @ 1min 46sec
  75. Mark Scanlon (Ireland) @ 2min 37sec
  76. Thomas Lövkvist (Sweden) @ 2min 45sec
  77. Philippe Gilbert (Belgium) s.t.
  78. Ryder Hesjedal (Canada) @ 4min 18sec
  79. Pedro Soeiro (Portugal) @ 4min 50sec
  80. James Lewis perry (South Africa) @ 4min 57sec
  81. Marc Wauters (Belgium) s.t.
  82. Patrick Calcagni (Switzerland) @ 5min 4sec
  83. Michael Rogers (Australia) @ 5min 6sec
  84. Giovanni Lombardi (Italy) s.t.
  85. Martin Prazdnovsky (Slovakia) @ 5min 19sec
  86. John Lieswyn (USA) s.t.
  87. Simon Gerrans (Australia) @ 5min 25sec
  88. Baden Cooke (Australia) s.t.
  89. Maxim Gourov (Kazakhstan) s.t.
  90. Rafael Nuritdinov (Uzbekistan) s.t.
  91. Jörg Jaksche (Germany) s.t.
  92. Cédric Vasseur (France) s.t.
  93. Leonardo Fabio Duque (Colombia) @ 6min 1sec
  94. Henk Vogels (Australia) s.t.
  95. Jaroslaw Zarebski (Poland) s.t.
  96. Bartosz Huzarski (Poland) s.t.
  97. Fabian Wegmann (Germany) s.t.
  98. Markus Zberg (Switzerland) s.t.
  99. Jan Svorada (Czech Republic) s.t.
  100. Petr Bencik (Czech Republic) s.t.
  101. Mathew Hayman (Australia) s.t.
  102. Andrey Mizourov (Kazakhstan) s.t.
  103. Ryan Cox (South Africa) s.t.
  104. Ian McLeod (south Africa) s.t.
  105. Daniele Benneti (Italy) s.t.
  106. Roger Beuchat (Switzerland) s.t.
  107. Matej Mugerli (Slovenia) s.t.
  108. Guillermo Ruben Bongiorno (Argentina0 s.t.
  109. Lorenzo Bernucci (Italy) s.t.
  110. Bernhard Eisel (Austria) s.t.
  111. Magnus Bäckstedt (Sweden) s.t.
  112. Bradley Wiggins (Great Britain) s.t.
  113. Carlos Da Cruz (France) s.t.
  114. Jimmy Casper (France) s.t.
  115. Thor Hushovd (Norway) s.t.
  116. Markus Fothen (Germany) @ 7min 3sec
  117. Matthias Kessler (Germany) s.t.
  118. Sergey Yakovlev (Kazakhstan) s.t.
  119. Christophe Kern (France) @ 7min 5sec
  120. Raivis Belovosciks (Latvia) @ 9min 50sec
  121. Luis Filipe Laverde (Colombia) @ 9min 51sec
  122. Kim kirchen (Luxembourg) @ 10min 43sec
  123. Fabian Cancellara (Switzerland) @ 10min 45sec
  124. Robert Radosz (Poland) @ 12min 51sec
  125. Shinichi Fukushima (Japan) @ 12min 56sec
  126. Martin Riska (Slovakia) s.t.
  127. Hugo Sabido (Portugal) @ 14min 47sec
  128. Bruno Neves (Portugal) s.t.
  129. Martin Garrido (Argentina) @ 14min 51sec
  130. Peter Mazur (Poland) @ 14min 55sec
  131. Mitja Mahoric (Slovenia) @ 17min 27sec
  132. Marcio May (Brazil) @ 19min 19sec
  133. Aleksejs Saramotins (Latvia) @ 25min 40sec
  134. Rodney Green (South Africa) @ 27min 10sec
  135. Makato Iijima (Japan) @ 27min 12sec
  136. Mahdi Sohrabi (Iran) @ 27min 13sec

Saturday, September 24: Men's Under-23 road Race, 168 km.

A well-deserved Rainbow Jersey for Grabovskyy.

1. Dmytro Grabovskyy (Ukraine) 3hr 56min 23sec
2. William Walker (Australia) @ 26sec
3. Evgeny Popov (Russia) s.t.
4. Carlo Westphal (Germnay) @ 33sec
5. Chris Sutton (Australia) @ 34sec

Best placed American was John Murphy, 119th @ 11min. Tyler Farrar crashed with a few kilometers to go.

Saturday, September 24: Elite Women's Road Race, 126 km.

The German team was sure Schleicher could deliver in a sprint. She didn't let them down.

1. Regina Schleicher (Germany) 3hr 8min 52sec
2. Nicole Cooke (Great Britain) s.t.
3. Oenone Wood (Australia) s.t.
4. Dorte Rasmussen (Denmark) s.t.
5. Chantal Beltman (Netherlands) s.t.
17. Kristin Armstrong (USA) s.t.

Thursday, September 22: Elite Men's 44.1 Kilometer Individual Time Trial.

The electric board tells the story. Michael Rogers gets his 3rd Elite ITT Championsip.

1. Michael Rogers (Australia) 53min 34sec
2. Jose Ivan Gutierrez (Spain) @ 23sec
3. Fabian Cancellara (Switzerland) @ 23sec
4. Ruben Plaza (Spain) @ 44sec
5. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) @ 1min 20sec
6. Andrey Kaschechkin (Kazakhstan) @ 1min 29sec
7. Bradley Wiggins (Great Britain) @ 1min 31sec
8. Sebastian Lang (Germany) @ 1min 35sec
9. Matias Medici (Argentina) @ 1min 37sec
10. Victor Hugo Pena (Colombia) @ 1min 41sec
11. Bobby Julich (USA) @ 1min 45sec

Wednesday, September 21: Women's 22-kilometer Individual Time Trial.

Thurig powers to a Gold Medal

1. Karen Thurig (Switzerland) 28min 51sec
2. Joane Somarriba (Spain) @ 5sec
3. Kristin Armstrong (USA) @ 39sec
4. Judith Arndt (Germany) @ 56sec
5. Amber Neven (USA) @ 57sec

Wednesday, September 21: Men's Under-23 37.9-kilometer Individual Time Trial.

1. Mikhail Ignatiev (Russia) 47min 24sec
2. Dmytro Grabovsky (Ukraine) @ 34sec
3. Peter Latham (New Zealand) @ 37sec
4. Martin Mortensen (Denmark) @ 50sec
5. Simon Spilak (Slovenia) @ 1min 12sec
10. Tyler Farrar (USA) @ 1min 44sec