BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Bike Race Results, 2008

Results of important international bike races for 2007. Results are in date order, most recent first. Giro, Tour, and Vuelta results are on their own pages.


Sunday, October 26: Japan Cup (HC), 151.3 km.

Japan Cup historical results

2008 Japan cup results


Saturday, October 18: Giro di Lombardia (HC), 242 km. Italy.

Podium history of Giro di Lombardia

2008 Giro di Lombardia results


Thursday, October 16: Giro del Piemonte (HC), 199 km. Italy.

1. Daniele Bennati (Liquigas) 4hr 57min 15sec
2. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
3. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
4. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
5. Davide Vigano (Quick Step) s.t.
6. Ariel Richeze (CSF) s.t.
7. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
8. Danilo Hondo Serramenti PVC) s.t.
9. Marco Bandiera (Lampre) s.t.
10. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.

Sunday, October 12: GP Bruno Beghelli (1.1), 195.8 km. Italy.

1. Alesandro Petacchi (LPR) 4hr 20min 50sec
2. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) s.t.
3. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
4. Davide Vigono (Quick Step) s.t.
5. Enrico Gasparotto (Baloworld) s.t.

Sunday, October 12: Paris - Tours (HC), 252 km. France.

Paris-Tour podium history

2008 Paris-Tours results


Saturday, October 11: Giro dell'Emilia (HC), 198.8 km. Italy.

Giro dell'Emilia podium history

2008 giro dell'Emilia results


Thursday, October 9: Coppa Sabatini (1.1), 199 km. Italy.

1. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) 4hr 56min 30sec
2. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 1sec
3. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
4. Mauro Finetto (CSF) s.t.
5. Alexandr Kolobnev (CSC-Saxo) s.t.

Thursday, October 9: Paris - Bourges (1.1), 193.4 km. France.

1. Bernhard Eisel (Columbia) 4hr 35min 54sec
2. Cedric Pineau (Ag2R) s.t.
3. Anthony Charteau (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Antoine Dalibard (Bretagne) s.t.
5. Nicolas Hartmann (Cofidis) s.t.

Sunday, October 5: Giro del Lazio (HC), 196 km. Italy

1. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapoine) 5hr 12min 8sec
2. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 4sec
3. Danilo Di Luca (LPR) s.t.
4. Matteo Tosatto (Quick Step) s.t.
5. Christian Pfannberger (Barloworld) s.t.
6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.

October 2 - October 5: Circuit Franco - Belge (2.1)

Final General Classification:

1. Juan Antonio Flecha (Rabobank) 16hr 50min 49sec
2. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 12sec
3. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 18sec
4. Philippe Gilbert (FDJ) @ 22sec
5. Wauter Weylandt (Quick Step) @ 32sec

Sunday, September 28: Men's Elite World Championship road Race, 260.25 km (15 laps of 17.35 km). Varese, Italy

Podium history of the World Championship road race.

2008 world road racing championship results page also has these races

Saturday, September 27: Women's World Championship Road Race, 138.8 km. Varese, Italy.
Friday, September 26: Men's Under 23 World Championship Road Race, 173.5 km. Varese Italy.
Thursday, September 25: Men's Elite World Time Trial Championships. 43.7 km. Varese, Italy.

August 30 - September 21: Vuelta a España (Grand Tour)

Podium history of the Vuelta

Full 2008 Vuelta results

Sunday,September 21: 21st and Final Stage, San Sebastian de los Reyes - Madrid, 102.2 km.

1. Matti Breschel (CSC-Saxo) 2hr 44min 39sec
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Davide Vigano (Quick Step) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
6. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
7. Sebastian Lang (Gerolsteiner) s.t.
8. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.
9. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
10. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.

Final 2008 Vuelta GC after Stage 21:

1. Alberto Contador (Astana) 80hr 40min 23sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 1sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 4min 31sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 5min 4sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 5min 45sec
6. Robert Gesink (Rabobank) @ 6min 40sec
7. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 10min 42sec
8. David Moncoutie (Cofidis) @ 11min 5sec
9. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 11min 41sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 12min 23sec

Saturday, September 13: Paris - Bruxelles (HC), 221 km.

1. Robbie McEwen (Silence-Lotto) 5hr 30min 15sec
2. Gert Steegmans (Quick step) s.t.
3. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
4. Bert De Waele (Landbouwkrediet) @ 4sec
5. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 8sec

Sunday, August 31: USA Professional Road Championships, 185.1 km. Greenville, S.C.

1. Tyler Hamilton (Rock Racing) 4hr 38min 19sec
2. Blake Caldewell (Garmin-Chipotle) s.t. Photo finish.
3. Danny Pate (Garmin-Chipotle) @ 4sec
4. Lucas Euser (Garmin-Chipotle) @ 5sec
5. Jeffry Laouder (BMC) @ 6sec
6. Thomas Danielson (Garmin-Chipotle) @ 1min 5sec

September 8 - September 14: Tour of Missouri (2.1)

Tour of Missouri podium history

2008 Tour of Missouri results


Sunday, September 7: Vattenfall Cyclassics (Pro Tour), Germany. 213.7 km.

Podium history of Cyclassics

2008 Vattenfall Cyclassics results


August 29 - September 6: Deutschland Tour (Pro Tour)

Saturday, September 6: 8th and Final Stage, Bremen 34 km Individual Time Trial.

1. Tony Martin (Columbia) 29min 49.11sec
2. Bert Grabsch (Columbia) @ 34.27sec
3. Gustav Erik Larsson (CSC-Saxo) @ 48.27sec
4. Linus Gerdemann (Columbia) @ 1min 17.25sec
5. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 1min 43.74sec
6. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 1min 52.48sec

Final GC after Stage 8:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 33hr 25min 18sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 52sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 1min 34sec
4. Daniel Navarro (Astana) @ 3min 6sec
5. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 3min 27sec
6. Jose Rujano (Caisse d'Epargne) @ 3min 35sec

Friday, September 5: Stage 7, Neuss - Georgsmarienhutte, 214.3 km.

1. Stephane Auge (Cofidis) 4hr 45min 33sec
2. Thierry Hupond (Skil-Shimano) s.t.
3. Mauro Da Dalto (Liquigas) s.t.
4. Johannes Frohlinger (Gerolsteiner) s.t.
5. Christian Knees (Milram) s.t.

GC after Stage 7:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 32hr 44min 12sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Rabobank) @ 1min 16sec

Thursday, September 4: Stage 6, Bad Fredeberg - Neuss, 188.8 km.

1. Jussi Veikkanen (FDJ) 4hr 17min 22sec
2. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
4. Thierry Hupond (Skil-Shimano) s.t.
4. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Remi Pauriol (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 6:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 27hr 54min 45sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Rabobank) @ 1min 16sec

Wednesday, September 3: Stage 5, Mainz - Winterberg, 218.4 km.

1. Gerald Ciolek (Columbia) 5hr 39min 35sec
2. Rubens Bertogliati (Scott) s.t.
3. Leonardo Bertagnolli (Liquigas) s.t.
4. Thomas Lovkvist (Columbia) s.t.
5. Johannes Frohlinger (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 5:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 23hr 35min 23sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Jose Rujano (Caisse d'Epargne) @ 1min 13sec

Tuesday, September 2: Stage 4, Wiesloch - Mainz, 174 km.

1. Andre Greipel (Columbia) 3hr 59min 37sec
2. Robbie McEwen (Silence-Lotto) s.t.
3. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
4. Mark Renshaw (Credit agricole) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

GC after Stage 4:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 17hr 55min 48sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Rabobank) @ 1min 1sec

Monday, September 1: Stage 3, Herrieden - Wiesloch, 214.9 km.

1. Leonardo Bertagnolli (Liquigas) 5hr 20min 34sec
2. Rigoberto Uran (Caisse d'Epargne) s.t.
3. Thomas Lovkvist (Columbia) s.t.
4. Eros Capecchi (Scott) s.t.
5. Giovanni Visconti (Quick Step) s.t.

GC after Stage 3:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 13hr 56min 11sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Raboank) @ 1min 1sec

Sunday, August 31: Stage 2, Munchen (Munich) - Region Hesselberg, 182.6 km.

1. David De La Fuente (Scott) 3hr 48min 38sec
2. Pietro Caucchioli (Credit agricole) @ 2sec
3. Thomas Lovkvist (Columbia) s.t.
4. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
5. Linus Gerdemann (Columbia) s.t.

GC after stage 2:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 8hr 35min 37sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Rabobank) @ 1min 1sec

Saturday, August 30: Stage 1, Kitzbuhel - Hochfugen, 178 km.

1. Linus Gerdemann (Columbia) 4hr 42min 54sec. 37.752 km/hr
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 16sec
3. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
4. Pietro Caucchioli (Credit agricole) @ 50sec
5. Jose Rujano (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 1:

1. Linus Gerdemann (Columbia) 4hr 46min 57sec
2. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 17sec
3. Janez Brajkovic (Astana) @ 20sec
4. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 58sec
5. Bauke Mollema (Rabobabnk) @ 1min 1sec

Friday, August 29: Prologue, Kitzbuhl 3.6 km Individual Time Trial.

1. Brett Lancaster (Milram) 3min 59.84sec
2. Gustav Erik Larsson (CSC-Saxo) @ .10sec
3. Gerald Ciolek (Columbia) @ 2sec
4. Markus Fothen (Gerolsteiner) @ 3sec
5. Mark Renshaw (Credit Agricole) @ 4sec

August 27 - August 31: Tour of Ireland (2.1)

Sunday, August 31: 5th and Final Stage, Killarny - Cork, 143.6 km.

1. Frantisek Rabon (Columbia) 3hr 27min 4sec
2. Fredrik Ericsson (Pezula) @ 15sec
3. Marco Pinotti (Columbia) @ 1min 4sec
4. Russel Downing (Pinarello) @ 1min 37sec
5. Lars Petter Nordhaug (Joker-Bianchi) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Marco Pinotti (Columbia) 21hr 43min 16sec
2. Russel Downing (Pinarello) @ 19sec
3. Julian Dean (Garmin-Chipotle) @ 21sec
4. Matthew Wilson (Team Type 1) @ 33sec
5. Michael Barry (Columbia) @ 36sec

Saturday, August 30: Stage 4, Limerick - Dingle, 186 km.

1. Russel Downing (Pinarello) 4hr 19min 56sec
2. Gonzalo Rabunal (Karpin-Galicia) s.t.
3. Matthew Wilson (Team Type 1) s.t.
4. Simon Clarke (Southaustralia.com) s.t.
5. Luca Mazzanti (Tinkoff) s.t.

GC after Stage 4:

1. Russel Downing (Pinarello) 18hr 14min 54sec
2. Julian Dean (Garmin-Chipotle) @ 2sec
3. Matthew Wilson (Team Type 1) @ 11sec
4. Gonzalo Rabunal (Karpin-Galicia) @ 12sec
5. Kurt Hovelijnck (Topsport Vlaanderen) @ 13sec

Friday, August 29: Stage 3, Ballinrobe - Galway, 201 km.

1. Mark Cavendish (Columbia) 4hr 57min 1sec. 40.604 km/hr
2. Bernardo Riccio (Tinkoff) s.t.
3. Julian Dean (Garmin-Chipotle) s.t.
4. Alexander Kristoff (Joker-Bianchi) s.t.
5. Kenny De Haes (Topsport Vlaanderen) s.t.

GC after Stage 3:

1. Mark Cavendish (Columbia) 13hr 54min 42sec
2. Julian Dean (Garmin-Chipotle) @ 20sec
3. Alexander Kristoff (Joker-Bianchi) @ 25sec
4. Kurt Hovelijnck (Topsport Vlaanderen) @ 29sec
5. Maximiliano Richeze (CSF) @ 30sec

Thursday, August 28: Stage 2, Thurles - Longhrea, 158 km.

1. Mark Cavendish (Columbia) 3hr 57min 55sec
2. Michael Van Staeyen (Rabobank) s.t.
3. Maximiliano Richeze (CSF) s.t.
4. Kenny De Haes (Topsport Vlaanderen) s.t.
5. Russel Downing (Pinarello) s.t.

GC after stage 2:

1. Mark Cavendish (Columbia) 8hr 57min 52sec
2. Julian Dean (Garmin-Shipotle) @ 13sec
3. Alexander Kristoff (Joker-Bianchi) @ 14sec
4. Maximiliano Richeze (CSF) @ 19sec
5. Matthew Wilson (Team Type 1) @ 20sec

Wednesday, August 27: Stage 1, Dublin - Waterford, 192 km.

1. Mark Cavendish (Columbia) 5hr 20sec
2. Julian Dean (Garmin-Chipotle) s.t.
3. Alexander Kristoff (Joker-Bianchi) s.t.
4. Boy Van Poppel (Rabobank) s.t.
5. Dean Downing (Rapha-Condor) s.t.

GC after Stage 1:

1. Mark Cavendish (Columbia) 5hr 9sec
2. Alexander Kristoff (Joker-Bianchi) @ 4sec
3. Julian Dean (Garmin-Chipotle) @ 5sec
4. Matthew Wilson (Team Type 1) @ 8sec
5. Boy Van Poppel (Rabobank) @ 11sec

Monday, August 25: GP Ouest France - Plouay (Pro Tour), 229.2 km.

1. Perrick Fedrigo (Bouygues Telecom)5hr 42min 44sec
2. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
3. David Lopez Garcia (Caisse d'Eprgne) @ 3sec
4. Allan Davis (Mitsubishi-Jartazi) @ 13sec
5. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
7. Greg Van Avermet (Silence-Lotto) s.t.
8. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
9. Geoffry Lequatre (Agrituble) s.t.
10. Manuele Mori (Scott) s.t.

Saturday, August 23: Trofeo Melinda (1.1), Italy. 194 km.

1. Leonardo Bertagnolli (Liquigas) 4hr 55min 17sec. 39.419 km/hr
2. Stefano Gazelli (Acqua & Sapone) s.t.
3. Mauro Finetto (CSF) s.t.
4. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
5. Massimo Giunti (Miche) s.t.

Thursday, August 21: Coppa Bernocchi (1.1), 193 km. Italy.

1. Steve Cummings (Barloworld) 4hr 38min 20sec
2. Luca Celli (LPR) s.t.
3. Wladimiro Borisow s.t.
4. Alessandro Ballan (Lampre) @ 2min 15sec
5. Thomas Lovkvist (Columbia) @ 2min 22sec
6. Murilo Fischer (Liquigas) s.t.

August 20 - August 27: Eneco Tour (Pro Tour)

Eneco Tour of Benelux podium history

2008 Eneco Tour results


Thursday, August 7: GP Città' di Camaiore (1.1), 193.7 km. Italy.

1. Leonardo Bertagnolli (Liquigas) 4hr 29min 14sec
2. Vasil Kiryienka (Tinkoff) @ 17sec
3. Maurizio Bionodo (Flaminia) s.t.
4. Massimo Giunti (Miche) s.t.
5. David Tanner (Barloworld) s.t.

Saturday, August 2: Clasica San Sebastian (Pro Tour), 239 km. Spain.

San Sebastian podium history.

2008 Clasica San Sebastian results


June 14 - June 22: Tour de Suisse (Tour of Switzerland) (Pro Tour)

Tour of Switzerland historical results

2008 Tour of Switzerland results


June 8 - June 15: Critérium du Dauphiné Libéré (Pro Tour), France

Podium history of Critérium du Dauphiné Libéré

2008 Critérium du Dauphiné Libéré results


June 6 - June 8: Euskal Bizikleta (HC), Spain

Sunday, June 8: 3rd and Final Stage, Eibar - Arrate, 150.7 km.

1. Eros Capecchi (Saunier Duval) 3hr 46min 49sec
2. Igor Anton (Euskaltel) @ 7sec
3. Luca Pierfelici (Acqua & Sapone) @ 11sec
4. Adrian Palomares (Contentpolis) s.t.
5. Julian Sanchez (Contentpolis) @ 13sec
6. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.
7. Walter Pedraza (Tinkoff) s.t.
8. Massimiliano Gentili (Acqua & Sapone) s.t.
9. Jaume Rovira (Extremadura) s.t.
10. Daniel Moreno (CAisse d'Epargne) @ 32sec

Final GC after 3d Stage:

1. Eros Capecchi (Saunier Duval)11hr 37min 45sec
2. Igor Anton (Euskaltel) @ 7sec
3. Adrian Paolomares (Contentpolis) @ 11sec
4. Julian Sanchez (Contentpolis) @ 13sec
5. Jaume Rovira (Extremadura) s.t.
6. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.
7. Massimiliano Gentili (Acqua & Sapone) s.t.
8. Luca Pierfelici (Acqua & Sapone) s.t.
9. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 42sec
10. Filippo Simeoni (Flaminia) @ 49sec

Saturday, June 7: Stage 2, Agurain - Agurain, 162.7 km.

1. Koldo Fernandez (Euskaltel) 4hr 2min 35sec
2. Baden Cooke (Barloworld) s.t.
3. Jose Joaquin Rojas (CAisse d'Epargne) s.t.
4. Antonio d'Aniello (Flaminia) s.t.
5. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
6. Diego Milan (Acqua & Sapone) s.t.
7. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Nikita Eskov (Tinkoff) s.t.
9. Jose Antonio Carrasco (Contentpolis) s.t.
10. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 2:

1. Julian Sanchez (Contentpolis) 7hr 50min 56sec
2. Jaum Rovira (Extremadura) s.t.
3. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
5. Eros Capecchi (Saunier duval) s.t.
6. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.
7. Massimiliano Gentili (Ascqua & Sapone) s.t.
8. Adrian Palomares (Contentpolis) s.t.
9. Filippo Simeoni (Flaminia) s.t.
10. Luca Pierfelici (Acqua & Sapone) s.t.

Friday, June 6: Stage 1, Bakio - Bakio, 154.5 km.

Stage and GC results are the same.

1. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) 3hr 48min 21sec
2. Julian Sanchez (Contentpolis) s.t.
3. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.
4. Eros Capecchi (Saunier duval) s.t.
5. Jaume Rovira (Extremadura) s.t.
6. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
7. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Filippo Simeoni (Flaminia) s.t.
9. Massimiliano Genitli (Acqua & Sapone) s.t.
10. Adrian Palomares (Contentpolis) s.t.

June 4 - June 8: Tour de Luxembourg (HC)

Tour de Luxembourg podium history

2008 Tour de Luxembourg results


Commerce Bank Triple Crown of Cycling, USA

Sunday, June 8: Leg 3, Philadelphia International Championship (HC), 156 miles (250 km)

1. Matti Breschel (CSC) 6hr 14min 47sec
2. Kirk O'Bee (H-N Maxxis) s.t.
3. Fred Rodriguez (Rock Racing) s.t.
4. Bernhard Eisel (High Road) s.t.
5. Alex Candelario (Kelly Benefit) s.t.
6. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
7. Moises Aldape (Team Type 1) s.t.
8. Dominique Rollin (ToyotaUnited) s.t.
9. Yosvany Falcon (Toshiba) s.t.
10. Ciaran Power (Pezula Racing) s.t.

Thursday, June 5: Leg 2, Commerce Bank Reading Classic (1.1), 119 km (74 miles)

1. Oscar Sevilla (Rock Racing) 2hr 47min 11sec. 42.74 km/hr
2. Edvald Boasson Hagen (High Road) @ 6sec
3. Bernhard Eisel (High Road) @ 9sec
4. Frank Pipp (H-N Maxxis) s.t.
5. Brad Huff (Jelly Belly) s.t.
6. Eric Baumann (Sparkasse) s.t.
6. Anibal Borrajo (Colavita) s.t.
8. Francois Parisien (Team Race Pro) s.t.
9. Antonio Cruz (BMC) s.t.
10. Alex Candelario (Kelly Benefit).

Tuesday, June 3: Leg 1, Lehigh Valley Classic (1.1), 137 km (85 miles).

1. Yuri Metluschenko (Amroe & vita): 3hr 5min 35sec. 44.29 km/hr
2. Karl Menzies (H-N Maxxis) s.t.
3. Brad Huff (Jelly Belly) s.t.
4. Alex Candelario (Kelly Benefit) s.t.
5. Eric Baumann (Sparkasse) s.t.
6. Fred Rodriguez (Rock Racing) s.t.
7. Hendricus (Henk) Vogels (Toyota-United) s.t.
8. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
9. Bernhard Eisel (High Road) s.t.
10. Andrew Pinfold (Symmetrics) s.t.

May 21 - June 1: Tour of Belgium (2.1)

Tour of Belgium podium history

2008 Tour of Belgium results


May 21 - June 1: Bayern Rundfahrt (Tour of Bavaria), Germany (HC)

Bayern Rudfahrt historical results

2008 Bayern Rudfahrt results


May 19 - May 25: 88th Volta Ciclista a Catalunya (Pro Tour), Spain

Tour of Catalonia podium history

2008 Tour of Catalonia results


May 6 - May 11: 4 Days of Dunkirk - 4 Jours de Dunkerque (HC), France

Podium history of 4 Days of Dunkirk

2008 results for 4 Days of Dunkirk


May 3 - May 7: 52nd Vuelta a Asturias (2.1), Spain

Wednesday, May 7: 5th and Final Stage, Cangas Narcea - Oviedo, 184.4 km.

1. Pablo Urtasun (Liberty Seguros) 4hr 51min 18sec. 37.98 km/hr
2. Bramislau Soilau (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Julian Sanchez (Contentpolis) @ 6sec
4. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 14sec
5. Josu Mondelo (Extremadura) @ 22sec
6. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 26sec
7. Constantino Zaballa (LA ALuminios) @ 4min 15sec
8. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
9. Diego Milan Jimenez (Acqua & Sapone) s.t.
10. Manuel Belleti (Serramenti PVC) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Angel Vicioso (La Aluminios) 19hr 52min 27sec
2. Xavier Tondo (La Aluminios) @ 1min 6sec
3. Bruno Pires (LA Aluminios) @ 1min 42sec
4. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 55sec
5. Tomasz Marczynski (Flaminia) @ 2min 16sec
6. Gonzalo Rabunal (Karpin) @ 2min 23sec
7. Nikita Eskov (Tinkoff) @ 2min 26sec
8. Constantino Zaballa (LA Aluminios) @ 3min 5sec
9. Jose Azevedo (Benfica) @ 3min 18sec
10. Jaume Rovira (Extremadura) @ 4min 10sec

Tuesday, May 6: Stage 4, Cafes Toscaf - El Acebo, 180 km.

1. Tomasz Marczynski (Flaminia) 4hr 49min 41sec. 37.32 km/hr
2. David de la Fuente (Saunier Duval) @ 43sec
3. Gonzalo Rabunal (Karpin) @ 45sec
4. Nikita Eskov (Tinkoff) @ 50sec
5. Jonathan Castroviejo (Orbea) @ 50sec
6. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 27sec
7. Angel Vicioso (La Aluminios) @ 1min 40sec
8. Xavier Tondo (La Aluminios) @ 2min 11sec
9. Bruno Pires (La Aluminios) @ 2min 39sec
10. Jose Azevedo (Benfica) @ 2min 39sec
55. Stefano Garzelli (Azqua & Sapone) @ 10min 14sec

GC after stage 4:

1. Angel Vicioso (La Aluminios) 14hr 56min 54sec
2. Xavier Tondo (La Aluminios) @ 59sec
3. Bruno Pires (La Aluminios) @ 1min 42sec
4. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 55sec
5. Tomasz Marczynski (Flaminia) @ 2min 9sec
6. Gonzalo Rabunal (Karpin) @ 2min 23sec
7. Nikita Eskov (Tinkoff) @ 2min 26sec
8. Constantino Zaballa (La Aluminios) @ 3min 5sec
9. Jose Azevedo (Benfica) @ 3min 11sec
10. Jaume Rovia (Extremdura) @ 4min 3sec

Monday, May 5: Stage 3, Llanes - Aviles, 168 km.

1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 3hr 46min 17sec. 44.60 km/hr
2. Bernardo Riccio (Tinkoff) s.t.
3. Joaquin Sobrino (Burgos) s.t.
4. Angel Vicioso (LA Aluminios) s.t.
5. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
6. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
7. Edgar Miguel Lemos Pinto (Benfica) s.t.
8. Emiliano Donadello (Serramenti PVC) s.t.
9. Constantino Zaballa (LA Aluminios) s.t.
10. Filipe Cardoso (Liberty Seguros) s.t.

GC after Stage 3:

1. Angel Vicioso (LA Aluminios) 10hr 5min 33sec
2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 25sec
3. Xavier Tondo (LA Aluminios) @ 28sec
4. Constantino Zaballa (LA Aluminios) @ 33sec
5. Bruno Pires (LA Aluminios) @ 43sec
6. Moises Duena (Barloworld) @ 1min 43sec
7. Jesus Del Nero (Saunier Duval) @ 1min 49sec
8. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) @ 2min 1sec
9. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 2min 8sec
10. Jose Azevedo (Benfica) @ 2min 12sec

Sunday, May 4: Stage 2B, Nueva - Llanes 17.2 km Individual Time Trial.

1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 19min 51sec. 51.99 km/hr.
2. Andrei Kunitski (Acqua & Sapone) @ 7sec
3. Ivan Rony (Tinkoff) @ 22sec
4. Angel Vicioso (LA Aluminios) @ 25sec
5. Christofer Froome (Barloworld) @ 26sec
6. Branislau Somoilau (Acqua & Sapone) @ 27sec
7. Daniele Contrini (Tinkoff) s.t.
8. Vladimir Duma (Flaminia) @ 29sec
9. Moises Duenas (Barloworld) @ 38sec
10. Xavier Tondo (LA Aluminios) @ 43sec
29. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 1min 4sec

GC after Stage 2B:

1. Angel Vicioso (LA Aluminios) 6hr 19min 16sec
2. Xavier Tondo (LA Aluminios) @ 28sec
3. Constantino Zaballa (LA Aluminios) @ 33sec
4. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 35sec
5. Bruno Pires (LA Aluminios) @ 43sec
6. Moises Duena (Barloworld) @ 1min 43sec
7. Jesus Del Nero (Saunier Duval) @ 1min 49sec
8. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) @ 2min 1sec
9. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 2min 8sec
10. Jose Azevedo (Benfica) @ 1min 12sec

Sunday, May 4: Stage 2A, Gijon - Llanes, 96 km.

1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 2hr 7min 16sec. 45.02 km/hr
2. Diego Milan Jimenez (Acqua & Sapone) s.t.
3. Bernardo Riccio (Tinkoff) s.t.
4. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
5. Joaquim Sobrino (Burgos) s.t.
6. Emiliano Donadello (Serrementi PVC) s.t.
7. Filipe Cardoso (Liberty Seguros) s.t.
8. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
9. Benat Albizuri (Euskaltel) s.t.
10. Manuel Belletti (Serramenti PVC) s.t.

GC after Stage 2A:

1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 5hr 58min 56sec
2. Angel Vicioso (LA Aluminios) @ 4sec
3. Constantino Zaballa (LA Aluminios) @ 10sec

Saturday, May 3: Stage 1, Oviedo - Gijon, 158.2 km.

1. Angel Vicioso (LA Aluminios) 3hr 51min 52sec. 40.94 km/hr
2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
3. Constantino Zaballa (LA Aluminios) s.t.
4. Bruno Pires (LA Aluminios) s.t.
5. Xavier Tondo (LA Aluminios) s.t.
6. David Garcia (Karpin) @ 1min 20sec
7. Jesus De Nero Morales (Saunier Duval) s.t.
8. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) s.t.
9. Walter Pedraza (Tinkoff) s.t.
10. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) s.t.

GC after Stage 1:

1. Angel Vicioso (LA Aluminios) 3hr 51min 42sec
2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 4sec
3. Constantino Zaballa (LA Aluminios) @ 6sec
4. Bruno Pires (LA Aluminios) @ 10sec
5. Xavier Tondo (LA Aluminios) s.t.
6. David Garcia (Karpin) @ 1min 30sec
7. Jesus De Nero Morales (Saunier Duval) s.t.
8. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) s.t.
9. Walter Pedraza (Tinkoff) s.t.
10. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) s.t.

Sunday, May 4: Giro di Toscana (1.1), 194.7 km. Italy.

1. Mattia Gavazzi (Preti Mangimi) 4hr 45min 0sec
2. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Ariel Maximiliano Richeze (CSF) s.t.
5. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) s.t.
6. Paride Grillo (CSF) s.t.
7. Honorio Machado (Katay) s.t.
8. Simone Cadamuro (Nippo Endeka) s.t.
9. Danilo Hondo (Serramenti PVC) s.t.
10. Daniele Callegarin (Centri Della Calzatura) s.t.

Just below is the rest of the Giro di Toscana Sprint. Sirotti got a terrific series of photos as Gavazzi threw his bike and took the race from Chicchi.


Saturday, May 3: GP Industria & Artigianato- Larciano (1.1), 200 km. Italy.

1. Eddy Ratti (Nippo Endeka) 4hr 50min. 41.379 km/hr
2. Francesco Ginanni (Serramenti PVC) @ 6sec
3. Luis Filipe Laverde (CSF) s.t.
4. Giairo Ermeti (LPR) s.t
5. Pasquale Muto (Miche) @ 26sec
6. Dainus Kairelis (Flaminia) s.t.
7. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
8. Ruslan Ivanov (Serramenti PVC) s.t.
9. Kjell Carlstrom (Liquigas) s.t.
10. Vincenzo Garofolo (Nippo Endeka) s.t.
 

And here's the sprint for second through fourth places


Thursday, May 1: Rund um den Henninger Turm (HC), 179 km. Frankfurt, Germany.

1. Karsten Kroon (CSC) 4hr 25min 36sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
3. Mauricio Ardila (Rabobank) s.t.
4. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
5. Christian Knees (Milram) s.t.
6. Nicolas Roche (Credit Agricole) s.t.
7. Steffen Wesemann (Collstrop) s.t.
8. Bjorn Glasner (Team Kuota) @ 3sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 4sec
10. Bert De Waele (Landbouwkrediet) @ 1min 10sec

April 29 - May 4: Tour de Romandie (Pro Tour) Switzerland

Podium history of Tour de Romandie

2008 Tour de Romandie results


Sunday, April 27: Liège-Bastogne-Liège (actually Liège-Bastogne-Ans), 261 km. Belgium.

Podium history of Liège-Bastogne-Liège

2008 Liège-Bastogne-Liège results


April 21 - April 27: Tour de Georgia (HC), USA

Sunday, April 27: 7th and Final Stage, Atlanta Circuit Race, 100.9 km (62.7 miles).

1. Gregory Henderson (High Road) 2hr 23min 53sec. 42.075 km/hr
2. Juan Jose Haedo (CSC) s.t.
3. Andrew Pinfold (Symmetrics) s.t.
4. Fred Rodriguez (Rock Racing) s.t.
5. Andre Greipel (High Road) s.t.
6. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
7. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
8. Taylor Tolleson (BMC) s.t.
9. Nicholas Sanderson (Jelly Belly) s.t.
10. Aaron Kemps (Astana) s.t.

Final GC after Stage 7:

1. Konstantsin Siutsou (High Road) 22hr 44min 44sec. Total distance 949.5 km raced at an average speed of 41.744 km/hr
2. Trent Lowe (Slipstream) @ 4sec
3. Levi Leipheimer (Astana) @ 14sec
4. Antonio Colom (Astana) @ 1min 2sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 1min 11sec
6. Oscar Sevilla (Rock Racing) @ 1min 25sec
7. Christian Vande Velde (Slipstream) @ 1min 32sec
8. Moises Aldape (Team Type 1) @ 1min 37sec
9. Rory Sutherland (H-N Maxxis) @ 2minn 8sec
10. Bobby Julich (CSC) @ 2min 31sec

Saturday, April 26: Stage 6, Blairsville - Brasstown Bald, 142.3 km (88.4 miles).

1. Konstantsin Siutsou (High Road) 3hr 47min 16sec. 37.568 km/hr
2. Trent Lowe (Slipstream) @ 10sec
3. Levi Leipheimer (Astana) @ 16sec
4. Rory Sutherland (H-N Maxxis) @ 33sec
5. Oscar Sevilla (Rock Racing) @ 38sec
6. Moises Aldape (Team Type 1) @ 54sec
7. Inigo Cuesta (CSC) @ 1min 4sec
8. Antonio Colom (Astana) s.t.
9. Christian Vande Velde (Slipstream) @ 1min 38sec
10. Glen Chadwck (Team Type 1) @ 2min 20sec

GC aftere Stage 6:

1. Konstantsin Siutsou (High Road) 20hr 20min 51sec
2. Trent Lowe (Slipstream) @ 4sec
4. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 2sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 1min 11sec
6. Oscar Sevilla (Rock Racing) @ 1min 25sec
7. Christian Vande Velde (Slipstream) @ 1min 32sec
8. Moises Aldape (Team Type 1) @ 1min 37sec
9. Rory Sutherland (H-N Maxxis) @ 2min 8sec
10. Bobby Julich (CSC) @ 2min 31sec

Friday, April 25: Stage 5, Suwanee - Dahlonga, 214.7 km (133.4 miles)

1. Richard England (Bissell) 5hr 15min 15sec. 40.862 km/hr
2. Rory Sutherland (H-N Maxxis) s.t.
3. George Hincapie (High Road) s.t.
4. Andrew Pinfold (Symmetrics) s.t.
5. Oscar Sevilla (Rock Racing) s.t.
6. Levi Leipheimer (Astana) s.t.
7. Moises Aldape (Team Type 1) s.t.
8. Bobby Julich (CSC) s.t.
9. Trent Lowe (Slipstream) s.t.
10. Trent Wilson (Jittery Joe's) s.t.

GC after stage 5:

1. Trent Lowe (Slipstream) 16hr 33min 29sec
2. David Zabriskie (Slipstream) s.t.
3. Christian Vande Velde (Slipstream) s.t.
4. Levi Leipheimer (Astana) @ 4sec
5. Chris Horner (Astana) s.t.
6. Antonio Colom (Astana) s.t.
7. George Hincapie (High Road) @ 6sec
8. Konstantsin Siutsou (High Road) s.t.
9. Bobby Julich (CSC) @ 13sec
10. Inigo Cuesta (CSC) s.t.

Thursday, April 24: Stage 4, Atlanta 16.1 km (10 mile) Team Time Trial.

1. Slipstream: 19min 38.86sec
2. Astana: 19min 40.57sec
3. High Road: 19min 42sec
4. CSC: 19min 49.58sec
5. BMC: 20min 8.51sec
6. Gerolsteiner: 20min 9.53sec
7. H-N Maxxis: 20min 17.72sec
8. Bissell: 20min 18.06sec
9. Toyota: 20min 20.29sec
10. Rock Racing: 20min 29.21sec
11. Symmetrics: 20min 29.67sec
12. Team Type 1: 20min 32.42sec
13. Jelly Belly: 20min 47.12sec
14. Jittery Joe's: 20min 57.57sec
15. Marco Polo: 20min 59.41sec

GC after Stage 4:

1. Gregory Henderson (High Road) 11hr 17min 59sec
2. Andre Greipel (High Road) @ 15sec
3. David Zabriskie (Slipstream) s.t.
4. Tom Danielson (Slipstream) s.t.
5. Christian Vande Velde (Slipstream) s.t.
6. Trent Lowe (Slipstream) s.t.
7. Antonio Colom (Astana) @ 19sec
8. Levi Leipheimer (Astana) .t.
9. Chris Horner (Astana) s.t.
10. Jose Luis rubeira (Astana) s.t.
11. Aaron Kemps (Astana) s.t.
12. George Hincapie (High Road) @ 21sec

Wednesday, April 23: Stage 3, Washington - Gainesville, 174.1 km (108.2 miles)

1. Gregory Henderson (High Road) 3hr 55min 45sec
2. Andre Greipel (High Road) s.t.
3. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
4. Antonio Colom (Astana) s.t.
5. Fred Rodriguez (Rock Racing) s.t.
6. Andrew Pinfold (Symmetrics) s.t.
7. Dominique Rollin (Toyota) s.t.
8. Richard England (Bissell) s.t.
9. Jonathan Cantwell (Jittery Joe's) s.t.
10. Bradley McGee (CSC) s.t.

GC after Stage 3:

1. Gregory Henderson (High Road) 10hr 58min 17sec
2. Tyler Farrar (Slipstream) @ 9sec
3. Joan Jose Haedo (CSC) @ 11sec
4. Nicholas Sanderson (Jelly Belly) @ 13sec
5. Moises Aldape (Team Type 1) @ 14sec
6. Andre Greipel (High Road) @ 15sec
7. Ivan Stevic (Toyota) @ 17sec
8. Christian Meier (Symmetric) @ 18sec
9. Scott Nydam (BMC) @ 20sec
10. Andrew Pinfold (Symmetrics) @ 21sec

Tuesday, April 22: Stage 2, Statesboro - Augusta, 188.1 km (116.9 miles).

1. Juan Jose Haedo (CSC) 4hr 32min 35sec
2. Gregory Henderson (High Road) s.t.
3. Ivan Dominguez (Toyota) s.t.
4. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
5. Andrew Pinfold (Symmetrics) s.t.
6. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
7. Emile Abraham (Team Type 1) s.t.
8. Fred Rodriguez (Rock Racing) s.t.
9. Ivan Stevic (Toyota) s.t.
10. Andre Greipel (High Road) s.t.

GC after Stage 2:

1. Ivan Dominguez (Toyota) 7hr 2min 39sec
2. Gregory Henderson (High Road) @ 3sec
3. Juan Jose Haedo (CSC) @ 4sec
4. Nicholas Sanderson (Jelly Belly) @ 6sec
5. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
6. Robert Forster (Gerolsteiner) @ 10sec
7. Ivan Stevic (Toyota) s.t.
8. Christian Meier (Symmetrics) @ 4sec
9. Scott Nydam (BMC) @ 13sec
10. Rhys Pollack (Marco Polo) s.t.

Monday, April 21: Stage 1, Tybee Island - Savanna, 113.3 km (70.4 miles)

1. Ivan Dominguez (Toyota) 2hr 30min 18sec
2. Nicholas Sanderson (Jelly Belly) s.t.
3. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
4. Richard England (Bissell) s.t.
5. Sergey Kudentsov (Marco Polo) s.t.
6. Danilo Wyss (BMC) s.t.
7. Bradley McGee (CSC) s.t.
8. Greg Henderson (High Road) s.t.
9. Aaron Kemps (Astana) s.t.
10. Karl Menzies (H-N Maxxis) s.t.

GC after Stage 1:

1. Ivan Dominguez (Toyota) 2hr 30min 8sec
2. Nicholas Sanderson (Jelly Belly) @ 4sec
3. Greg Henderson (High Road) @ 5sec
4. Tyler Farrar (Slipstream) s.t.
5. Robert Forster (Gerolsteiner) @ 6sec
6. Ivan Stevic (Toyota) s.t.
7. Christian Meier (Symmetrics) @ 7sec
8. Garrett Peltonen (Bissell) @ 9sec
9. Richard England (Bissell) @ 10sec
10. Sergey Kudentsov (Marco Polo) s.t.

April 22 - April 25: Giro Del Trentino (2.1), Italy

Podium History of Giro del Trentino

2008 Giro del Trentino final GC

Wednesday, April 23: La Flèche Wallonne (HC), 199.5 km. Charleroi - Huy, Belgium.

Podium History of la Flèche Wallonne

2008 Flèche Wallonne results


Sunday, April 20: Amstel Gold Race (Pro Tour), 257.4 km. The Netherlands.

Podium History of Amstel Gold Race

2008 Amstel Gold Race results


Wednesday, April 16: Scheldprijs Vlaanderen (HC), 207 km. Belgium.

1. Mark Cavendish (High Road) 4hr 59min 15sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Robbie McEwen (Silence-Lotto) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Stefan Van Dijk (Mitsubishi-Jartazi) s.t.

Sunday, April 13: Paris - Roubaix, 259.5 km

Podium History of Paris-Roubaix

2008 Paris-Roubaix results


Thursday, April 10: GP Pino Cerami (1.1), 194.1 km. Belgium

1. Patrick Calgani (Barloworld) 4hr 38min 22sec
2. Giovanni Visconti (Quick Step) s.t.
3. James Vanlandschoot (Mitsubishi-Jartazi) s.t.
4. Paul Moucheraud (Roubaix-Lille) s.t.
5. Benny De Schroder (An Post) s.t.

Wednesday, April 9: Gent - Wevelgem (Pro Tour), 209 km. Belgium.

Podium History of Gent - Wevelgem

2008 Gent-Wevelgem results


April 7 - April 12: Vuelta Ciclista al País Vasco - Tour of the Basque Country (Pro Tour), Spain

Vuelta al País Vasco historical results

2008 Vuelta al País Vasco results


Sunday, April 6: 92nd Tour of Flanders-Ronde van Vlaanderen-Tour des Flandres (Pro Tour), 264 km

Podium history of the Tour of Flanders

2008 Tour of Flanders results


Saturday, April 5: Gran Premio Miguel Indurain (HC), 199.2 km. Estella - Estella, Spain.

1. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) 4hr 57min 23sec. 40.191 km/hr
2. Michael Albasini (Liquigas) s.t.
3. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 2sec
4. David Herrero (Karpin) s.t.
5. Riccardo Ricco (Saunier Duval) s.t.
6. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
7. Leonardo Duque (Cofidis) @ 6sec
8. David de la Fuente (Saunier Duval) s.t.
9. Aitor Galdos (Euskatel) s.t.
10. Andrea Moletta (Gerolsteiner) s.t.
11. Bobby Julich (CSC) s.t.
12. David Garcia (Karpin) @ 13sec

April 1 - April 6: Settimana Ciclista Lombarda (2.1) Italy.

Settimana Ciclista Lombarda podium history

2008 Settimana Ciclista Lombarda results


April 1 - April 3: KBC Driedaagse De Panne (3 Days of De Panne) - Koksijde (HC) Belgium

3 Days of De Panne podium history

2008 3 Days of De Panne results


Sunday, March 30: De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne - The Brabant Arrow (1.1), 192.7 km. Belgium

1. Sylvain Chavanel (Cofidis)
2. Philippe Gilbert (FDJ) @ 29sec
3. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 37sec
4. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 38sec
5. Frederik Willems (Liquigas) @ 40sec
6. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) @ 59sec
7. Enrico Gasparotto (Barloworld) s.t.
8. Nick Nuyens (Cofidis) s.t.
9. Gregory Rast (Astana) @ 1min 4sec
10. Nico Sijmans (Landbourkrediet) s.t.

March 29 - March 30: Criterium International (HC), France.

Critérium International historical results

2008 Critérium International results


Saturday, March 29: E3 Prijs Vlaanderen (HC), 203 km. Belgium

E3 Prijs Harelbeke podium history

2008 E3 Prijs results


Wednesday, March 26: Dwars door Vlaanderen (1.1), 200 km. Belgium

1. Sylvain Chavanel (Cofidis) 4hr 32min 27sec
2. Steven De Jongh (Quick Step) @ 28sec
3. Niko Eeckhout (Topsport Vlaanderen) s.t.
4. Andreas Klier (High Road) s.t.
5. Allan Johansen (CSC) s.t.

March 25 - March 29: Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1), Italy.

Settimana Internazionale podium history

2008 Settimana Internazionale results


March 24 - March 28: Vuelta a Castilla y León (2.1) Spain

Vuelta a Castilla y León podium history

2008 Vuelta a Castilla y León results


Saturday, March 22: Milano - San Remo (Pro Tour), 298 km. Italy.

Milano-San Remo podium History
2008 Milano-San Remo results

Wednesday, March 19: Nokere Koerse (1.1), 196.9 km. Belgium

1. Wouter Weylandt (Quick Step) 4hr 48min 31sec. 40.759 km/hr
2. Jurgen Roelandt (Silence-Lotto) s.t.
3. Andre Greipel (High Road) s.t.
4. Bobbie Traksel (P3 Transfer) s.t.
5. Stef De Wilde (Willems Verandas) s.t.
6. Yauheni Hutarovich (FDJ) s.t.

March 12 - March 18: Tirreno - Adriatico (HC), Italy.

Tirreno-Adriatico podium history

2008 Tirreno Adriatico results


March 7 - March 16: Paris - Nice (HC, or perhaps ASO), France

Paris-Nice podium history

2008 Paris-Nice results


Saturday, March 8: Monte Paschi Eroica (1.1), 181 km. Italy.

Montepaschi Strade Bianche-Eroica Toscana historical results

2008 Montepaschi Strade Bianche results


March 7 - March 9: 3 Days of West Flanders (3 Daagse Van West-Vlaanderen) (2.1), Belgium

Driedaagse van West-Vlaanderen podium history

2008 Driedaagse van West Vlaanderen results


March 4 - March 8: Vuelta Ciclista a Murcia (2.1) Spain.

Vuelta a Murcia podium history

2008 Vuelta a Murcia results


Sunday, March 2: G.P. Lugano (1.1), 178.5 km. Switzerland

1. Rinaldo Nocentini (Ag2R) 4hr 28min 43sec. 39.856 km/hr
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 1sec
3. Enrico Gasparotto (Barloworld) s.t.
5. Luca Mazzanti (Tinkoff) s.t.
5. Carlos Barredo (Quick Step) s.t.

Sunday, March 2: Clasica de Almeria (1.1), 187.9 km. Spain.

1. Juan Jose Haedo (CSC) 4hr 22min 46sec. 42.905 km/hr.
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Jose J. Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.

Sunday, March 2: Kuurne - Brussel - Kuurne (1.1), 193 km. Belgium.

Kuurne-Brussel-Kuurne podium history

2008 Kuurne-Brussel-Kuurne results


Saturday, March 1: Omloop Het Volk (HC), 199 km. Belgium.

Omloop Het Volk podium history

2008 Omloop Het Volk results


February 26 - March 1: Vuelta Ciclista Valenciana (2.1). Spain

Saturday, March 1: 5th and Final Stage, Valencia - Valencia, 149.4 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 12min 54sec. 46.470 km/hr
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Ruben Plaza (S.L. Benfica) 19hr 54min 49sec
2. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 5sec
3. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 21sec
4. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 24sec
5. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 31sec

Friday, February 29: Stage 4, Naquera - Naquera, 175.6 km.

1. Mirco Lorenzetto (Lampre) 4hr 15min. 41.318 km/hr
2. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
3. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
4. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
5. Manuel Vazuez (Contentpolis) s.t.

GC after Stage 4:

1. Ruben Plaza (S.L. Benfica) 16hr 41min 55sec
2. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 5sec
3. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 21sec
4. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 24sec
5. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 31sec

Thursday, February 28: Stage 3, Ibi - Ibi, 166.5 km.

1. Manuel Vazquez (Contentpolis) 4hr 8min 49sec. 40.15 km/hr
2. Ruben Plaza (S.L. Benfica) s.t.
3. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 16sec
4. David de la Fuente (Saunier Duval) s.t.
5. Ryder Hesjedal (Slipsteam) s.t.

GC after Stage 3:

1. Ruben Plaza (S.L. Benfica) 12hr 26min 55sec
2. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 5sec
3. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 5sec
4. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 23sec
5. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 27sec
6. Alberto Contador (Astana) @ 29sec

Wednesday, February 27: Stage 2, Alzira - Xativa, 178 km.

1. Erik Zabel (Milremo) 4hr 31min 22sec. 39.356 km/hr
2. Mirco Lorenzetto (Lampre) s.t.
3. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
4. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.

GC after Stage 2:

1. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) 8hr 18min 11sec
2. Ruben Plaza (S.L. Benfica) @ 4sec
3. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 6sec
4. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
5. Alberto Contador (Astana) @ 9sec

Tuesday, February 26: Stage 1, Sagunto - Port de Sagunto, 157 km.

1. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) 3hr 46min 59sec. 41.501 km/hr
2. Ruben Plaza (S.L. Benfica) s.t.
3. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
4. Danail Petrov (S.L. Benfica) s.t.
5. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.

GC after Stage 1:

1. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) 3hr 46min 49sec
2. Ruben Plaza (S.L. Benfica) @ 4sec
3. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
4. Xavier Florencio (Bouygies Telecom) @ 6sec
5. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
6. Alberto Contador (Astana) @ 9sec

February 20 - February 24: Volta ao Algarve (2.1), Portugal.

Volta ao Algarve podium history

2008 Volta ao Algarve results


Sunday, February 24: Tour du Haut Var (1.1), 197.3 km. France.

Tour du Haut Var podium history

2008 Tour du Haut Var results


Saturday, February 23: Trofeo Laigueglia (1.1), 183.3 km. Liguria, Italy

Trofeo Laigueglia podium history

2008 Trofeo Laigueglia results


February 17 - February 24: Tour of California (HC)

Tour of California podium history

2008 Tour of California results


February 17 - February 21: Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista del Sol (2.1), Spain

Vuelta a Andalucia-Ruta del Sol podium history

2008 Vuelta a Andalucia-Ruda Del Sol results


February 15 - February 17: Giro della Provincia di Grosseto (2.1), Italy.

Giro della Provincia di Grosseto podium history

2008 Giro della Provincia di Grosseto results


February 7 - February 17: Tour de Langkawi (HC), Malaysia.

Tour de Langkawi podium history

2008 Tour de Langkawi results


February 13 - February 17: Tour Méditerranéen Cycliste Professionnel (2.1)

Tour of the Mediterranean podium history

2008 Tour of the Mediterranean results


February 11 - February 13: Giro della Provincia de Reggio Calabria (2.1), Italy.

2008 Giro della Provincia di Reggio Calabria results

Giro della Provincia di Reggio Calabria podium history


February 10 - February 14: Challenge Volta Ciclista a Mallorca- Challenge Illes Balears, (5 races, each 1.1)

Challenge Illes Balears podium history

2008 Challenge Illes Balears results


Saturday, February 9: GP Costa degli Etruschi (1.1), 193 km. Donoratico, Italy.

GP Costa degli Etruschi podium history

2008 GP Costa degli Etruschi results


February 6 - February 10: Etoile de Besseges, France (2.1)

Etoile de Besseges podium history

2008 Etoile de Besseges results


Sunday, February 3: GP d'Ouverture La Marseillaise (1.1), France. 140.8 km. Hot dog! The first European road race of 2008.

GP d'Ouverture podium history

2008 GP d'Ouverture results


January 27 - February 1: Tour of Qatar (2.1)

Tour of Qatar podium history

2008 Tour of Qatar results


January 20 - January 27: Tour Down Under Classic (Pro Tour), Australia.

Tour Down Under podium history

2008 Tour Down Under results