BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Vuelta a España, 2008
August 30 - September 21

Previous Vueltas

September 21: 21st and Final Stage, San Sebastian de los Reyes - Madrid, 102.2 km.

1. Matti Breschel (CSC-Saxo) 2hr 44min 39sec
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Davide Vigano (Quick Step) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
6. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
7. Sebastian Lang (Gerolsteiner) s.t.
8. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.
9. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
10. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.

Final 2008 Vuelta GC after Stage 21:

1. Alberto Contador (Astana) 80hr 40min 8sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 46sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 4min 12sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 5min 4sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 5min 45sec
6. Robert Gesink (Rabobank) @ 6min 40sec
7. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 10min 42sec
8. David Moncoutie (Cofidis) @ 11min 5sec
9. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 11min 41sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 12min 23sec

Saturday, September 20: Stage 20, La Granja de San Ildefonso - El Alto de Navacerrada uphill 17.1 km individual time trial.

1. Levi Leipheimer (Astana) 33min 6sec
2. Alberto Contador (Astana) @ 31sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 2sec
5. David Moncoutie (Cofidis) @ 1min 9sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 1min 15sec
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 1min 16sec
8. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 31sec
9. Robert Gesink (Rabobank) @ 1min 37sec
10. Andreas Kloden (Astana) @ 1min 57sec

GC after Stage 20:

1. Alberto Contador (Astana) 77hr 55min 29sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 46se
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 4min 12sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 5min 19sec
5. Alejandro Valverede (Caisse d'Epargne) @ 6min
6. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 50sec
7. Robert Gesink (Rabobank) @ 6min 55sec
8. David Moncoutie (Cofidis) @ 10min 10sec
9. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 10min 57sec
10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 11min 56sec

Friday, September 19: Stage 19: Las Rozas - Segovia, 145.5 km.

1. David Arroyo (Caisse d'Epargne) 3hr 27min 3sec
2. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 5sec
3. Nick Nuyens (Cofidis) @ 11sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
6. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
7. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
8. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
9. Alberto Contador (Astana) s.t.
10. David Moncoutie (Cofidis) s.t.

GC after Stage 19:

1. Alberto Contador (Astana) 77hr 21min 52sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Thursday, September 18: Stage 18, Valladoilid - Las Rozas, 167.4 km.

1. Imanol Erviti (Caisse d'Epargne) 3hr 53min 17sec
2. Nicholas Roche (Credit Agricole) s.t.
3. David Herrero (Xacobeo-Galicia) @ 1sec
4. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 5sec
5. Karsten Kroon (CSC-Saxo) @ 10sec
6. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) @ 13sec
7. Enrico Franzoi (Liquigas) s.t.
8. Paolo Bettini (Quick step) s.t.
9. Andriy Grivko (Milram) s.t.
10. Jose Ruiz Sanchez (Andalucia) @ 20sec
Leading in the pack: 19. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) @ 7min 29sec

GC after Stage 18:

1. Alberto Contador (Astana) 73hr 54min 38sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Wednesday, September 17: stage 17, Zamora - Valladolid, 148.2 km.

1. Wauter Weylandt (Quick step) 3hr 48min 48sec
2. Matti Breaschel (CSC-Saxo) s.t.
3. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) s.t.
6. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
7. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
8. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.
9. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
10. Claudio Corioni (Liquigas) s.t.

GC after Stage 17:

1. Alberto Contador (Astana) 69hr 53min 52sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Tuesday, September 16: Stage 16, Ponferrada - Zamora, 186.3 km.

1. Tom Boonen (Quick Step) 5hr 21min 16sec
2. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
3. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) s.t.
4. Mickael Delage (FDJ) s.t.
5. Tomas Vaitkus (Astana) s.t.
6. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
7. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
8. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
9. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
10. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 16:

1. Alberto Contador (Astana) 66hr 35min 4sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Monday, September 15: Stage 15, Cudillero - Ponferrada, 202.0 km.

1. David Garcia (Xacobeo-Galicia) 5hr 2min 27sec
2. Nick Nuyens (Cofidis) @ 17sec
3. Juan Manuel Garate (Quick Step) s.t.
4. Paolo Tiralongo (Lampre) @ 33sec
5. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 36sec
6. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 39sec
7. Matti Breschel (CSC-Saxo) @ 1min 38sec
8. Xabier Xandio (Caisse d'Epargne) s.t.
9. Philippe Gilbert (FDJ) @ 1min 39sec
10. Sebastien Minard (Cofidis) @ 2min 38sec

GC after Stage 15:

1. Alberto Contador (Astana) 61hr 13min 48sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Sunday, September 14: Stage 14, Ovieto - E.E. Fuentes de Invierno, 158.4 km.

1. Alberto Contador (Astana) 4hr16min 1sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 2sec
3. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4sec
4. Robert Gesink (Rabobank) @ 10sec
5. David Moncoutie (Cofidis) s.t.
6. Carlos Sastre (CSC-Saxo) s.t.
7. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min
8. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) s.t.
9. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) s.t.
10. John Gadret (Ag2R) s.t.

GC after Stage 14:

1. Alberto Contador (Astana) 55hr 56min 58sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 17sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 41sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 35sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 49sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min
7. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 6min 11sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 8min 56sec
9. David Moncoutie (Cofidis) @ 9min 32sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 10min 1sec

Saturday, September 13: Stage 13, San Vicente de la B. - Alto de L'Angliru, 209.5 km.

The Angliru might be the hardest ascent in professional cycling.

It looks like Contador is on his way to joining a very exclusive club made up of those riders who have won all three Grand Tours. Right now the members are Anquetil, Gimondi, Merckx and Hinault. I'd have to say that's pretty good company.

1. Alberto Contador (Astana) 5hr 52min 35sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 42sec
3. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 58sec
4. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 5sec
5. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 32sec
6. Robert Gesink (Rabobank) @ 1min 56sec
5. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 18sec
8. Olver Zaugg (Gerolsteiner) @ 2min 28sec
9. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 43sec
10. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 3min 1sec

GC after Stage 13:

1. Alberto Contador (Astana) 51hr 41min 17sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min 7sec
3. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 3min 1sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 4min 19sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 4min 40sec
6. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 4min 51sec
7. Robert Gesink (Rabobank) @ 5min 9sec
8. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 6min 56sec
9. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 7min 39sec
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 8min 41sec

Friday, September 12: Rest Day.


Thursday, September 11: Stage 12, Burgos - Suances, 186.4 km.

1. Paolo Bettini (Quick Step) 4hr 42min 44sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 1sec
3. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
4. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
5. Alberto Contador (Astana) s.t.
6. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 4sec
7. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) s.t.
8. Carlos Sastre (CSC-Saxo) s.t.
9. Levi Leipheimer (Astana) s.t.
10. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
58. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 3min 23sec

GC after Stage 12:

1. Egoi Martinez (Euskaltel) 45hr 48min 33sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 11sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 29sec
4. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 38sec
5. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 10sec
6. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 23sec
7. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 22sec
8. Davide Rebellin (Geolsteiner) @ 3min 40sec
9. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 4min 9sec
10. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 4min 10sec
11. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 4min 19sec

Wednesday, September 10: Stage 10, Calahorra - Burgos, 178.0 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 19min 28sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Juan Antonio Flecha (Rabobank) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
6. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
7. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
8. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
9. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
10. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 11:

1. Egoi Martinez (Euskaltel) 41hr 5min 45sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 11sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 32sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 1min
5. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 38sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 10sec
7. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 23sec
8. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 2min 32sec
9. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 2min 54sec
10. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 22sec

Tuesday, September 9: Stage 10, Sabinanigo - Zaragoza, 151.3 km.

1. Sebastien Hinault (Credit Agricole) 3hr 22min 21sec
2. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
3. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
4. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
6. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
7. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
8. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
9. Juan Jose Haedo (CSC-Saxo) s.t.
10. Nikita Eskov (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 10:

1. Egoi Martinez (Euskaltel) 36hr 46min 17sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 11sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 32sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 1min
5. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 38sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 10sec
7. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 23sec
8. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 2min 32sec
9. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 2min 54sec
10. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 22sec

Monday, September 8: Stage 9, Vielha/Mijaran - Sabinanigo, 200.8 km.

1. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) 4hr 57min 22sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
3. Juan Antonio Flecha (Rabobank) s.t.
4. Rinaldo Nocentini (Ag2R) s.t.
5. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
6. Xabier Zandio (Caisse d'Epargne) s.t.
7. Patrice Halgand (Credit Agricole) s.t.
8. Christophe Kern (Credit Agricole) s.t.
10. Egoi Martinez (Euskaltel) s.t.
Peloton with contenders @ 6min 42sec

GC after stage 9:

1. Egoi Martinez (Euskaltel) 33hr 23min 56sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 11sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 32sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 1min
5. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 38sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 10sec
7. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 23sec
8. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 2min 34sec
9. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 2min 54sec
10. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 22sec

Sunday, September 7: Stage 8, Andorra - Pla de Beret, 151 km.

1. David Moncoutié (Cofidis) 4hr 24min 58sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 34sec
3. Alberto Contador (Astana) s.t.
4. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
5. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 39sec
6. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) s.t.
7. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) s.t.
8. Levi Leipheimer (Astana) s.t.
9. Davide Arroyo (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Carlos Sastre (CSC-Saxo) s.t.

GC after Stage 8:

1. Levi Leipheimer (Astana) 28hr 20min 3sec
2. Alberto Contador (Astana) @ 21sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 49sec
4. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 27sec
5. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 1min 59sec
6. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 12sec
7. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 2min 23sec
8. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 2min 43sec
9. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 11sec
10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 3min 35sec

Saturday, September 6: Stage 7, Barbastro - Andorra, 223.2 km.

1. Alessandro Ballan (Lampre) 6hr 15min 51sec
2. Exequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) @ 2min 42sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 2min 45sec
4. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 2min 50sec
5. Levi Leipheimer (Astana) s.t.
6. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
7. Carlos Sastre (CSC-Saxo) s.t.
8. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 3min 3sec
9. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 3min 11sec
10. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 7:

1. Alessandro Ballan (Lampre) 23hr 53min 26sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 1min
3. Sylvain Chavanel (Cofidis) @ 1min 21sec
4. Alberto Contador (Astana) @ 1min 34sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 2min 6sec
6. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 2min 27sec
7. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 2min 59sec
8. Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) s.t.
9. Igor Anton (Euskaltel) @ 3min 17sec
10. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 3min 23sec

Friday, September 5: Rest Day.


Thursday, September 4: Stage 6, Ciudad Real - Toledo, 150.1 km.

1. Paolo Bettini (Quick Step) 3hr 19min 28sec
2. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
5. Daniele Bennati (Liquigas) s.t.
6. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
7. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.
8. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
9. Karsten Kroon (CSC-Saxo) s.t.
10. Matti Breshcel (CSC-Saxo) s.t.

GC after Stage 6:

1. Sylvain Chavanel (Cofidis) 17hr 35min 35sec
2. Levi Leipheimer (Astana) @ 10sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 26sec
4. Alberto Contador (Astana) @ 57sec
5. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 37sec
6. Daniele Bennati (Liquigas) @ 1min 42sec
7. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 1min 44sec
8. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 2min 1sec
9. Dominique Cornu (Silence-Lotto) @ 2min 6sec
10. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 2min 20sec

Wednesday, Septemeber 3: Now that Levi Leipheimer has the leader's Golden Jersey, does this affect Astana's plan to bring Contador to Madrid as the winner? Here's what Leipheimer told Spanish TV (courtesy Unipublic): "I felt really strong today. But Contador is the leader of the team. He won the Tour de France and the Giro de Italy. And on mountains like Andorra, Angliru and Navacerrada, Contador is the best cyclist in the world. Work for him? Yes, of course. I'm going to work for him".

I'm going to wait and see. Astana team boss Bruyneel has never been one to let the world know his plans before he wants the world to know them.

Wednesday, September 3: Stage 5, Ciudad Real 42.5 km Individual Time Trial.

1. Levi Leipheimer (Astana) 50min 57sec
2. Sylvain Chavanel (Cofidis) @ 12sec
3. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 33sec
4. Alberto Contador (Astana) @ 49sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 59sec
6. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 1min 6sec
7. Michael Blaudzen (CSC-Saxo) @ 1min 7sec
8. Martin Velits (Milram) @ 1min 15sec
9. Dominique Cornu (Silence-Lotto) @ 1min 19sec
10. Sebastian Lang (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 5:

1. Levi Leipheimer (Astana) 14hr 16min 11sec
2. Sylvain Chavanel (Cofidis) @ 2sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 30sec
4. Tom Boonen (Quick step) @ 32sec
5. Alberto Contador (Astana) @ 47sec
6. Jurgen Van Goolen (CSC-Saxo) @ 1min 26sec
7. Carlos Sastre (CSC-Saxo) @ 1min 27sec
8. Daniele Bennati (Liquigas) @ 1min 38sec
9. Dominique Cornu (Silence-Lotto) @ 1min 48sec
10. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 1min 51sec

Tuesday, September 2: Stage 4, Cordoba - Puertollano, 170.3 km.

1. Daniele Bennati (Liquigas) 4hr 27min 54sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
4. Daniele Napolitano (Lampre) s.t.
5. Erik Zabel (Milram) s.t.
6. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
7. Wouter Weylandt (Quick step) s.t.
8. Davide Vigano (Quick Step) s.t.
9. Nicolas Roche (Credit Agricole) @ 3sec
10. Sylvain Chavanel (Cofidis) s.t.

GC after Stage 4:

1. Daniele Bennati (Liquigas) 13hr 23min 57sec
2. Tom Boonen (Quick Step) @ 22sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 48sec
4. Erik Zabel (Milram) @ 51sec
5. Igor Anton (Euskaltel) @ 59sec
6. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 1min 1sec
7. Alessandro Ballan (Lampre) @ 1min 2sec
8. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) @ 1min 4sec
9. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 1min 5sec
10. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 1min 6sec

Monday, September 1: Stage 3: Jaen - Cordoba, 168.6 km.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 25min 24sec
2. Daniele Bennati (Liquigas) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Nicolas Roche (Credit Agricole) s.t.
6. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
7. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
8. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.
9. Tom Stamsnijder (Gerolsteiner) s.t.
10. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.

GC after Stage 3:

1. Daniele Bennati (Liquigas) 8hr 56min 27sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 7sec
3. Tom Boonen (Quick Step) @ 10sec
4. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 20sec
5. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 22sec
6. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 26sec
7. Inigo Landaluze (Euskaltel) @ 27sec
8. Erik Zabel (Milram) s.t.
9. Mauricio Ardila (Rabobank) @ 28sec
10. Igor Anton (Euskaltel) s.t.

Sunday, August 31: Stage 2, Granada - Jaen, 176.3 km.

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 4hr 23min
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 2sec
3. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
4. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
5. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
6. Rinaldo Nocentini (Ag2R) s.t.
7. Erik Zabel (Milram) s.t.
8. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
9. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
10. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.

GC after Stsge 2:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epagne) 4hr 31min 10sec
2. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 13sec
3. Daniele Bennati (Liquigas) s.t.
4. Egoi Martinez (Euskaltel) @ 15sec
5. Inigo Landaluze (Euskaltel) @ 19sec
6. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 20sec
7. Mauricio Ardila (Rabobank) @ 21sec
8. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
9. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.

Saturday, August 30: Stage 1, Granada 7.7 km Team Time Trial.

1. Liquigas: 8min 21sec
2. Euskaltel @ 8sec
3. Caisse d'Epargne @ 9sec
4. Quick Step @ 10sec
5. CSC-Saxo @ 11sec
6. Lampre s.t.
7. Tinkoff @ 12sec
8. Rabobank @ 13sec
9. Astana @ 14sec
10. Milram @ 15sec

GC after Stage 1:

1. Filippo Pozzato (Liquigas) 8min 21sec
2. Valerio Agnoli (Liquigas) s.t.
3. Manuel Quinziato (Liquigas) s.t.
4. Daniele Bennati (Liquigas) s.t.
5. Alessandro Vanotti (Liquigas) s.t.
6. Enrico Franzoi (liquigas) s.t.
7. Gorazd Stangelj (Liquigas) @ 8sec
8. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
9. Koldo Fernandez de Larrea (Euskaltel) s,t.
10. Mikel Astarloza (Euskatel) s.t.