BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2008 Tour de Langkawi (HC)

February 9 - February 17, Malaysia

Tour de Langkawi podium history

Sunday, February 17: 9th and Final Stage, Kuala Lumpur Criterium, 80.4 km.

1. Mauro Abel Richeze (CSG) 1hr 31min 22sec.
2. Jeremy Hunt (Credit Agricole) s.t.
3. Enrico Rossi (NGC Medical) s.t.
4. Seon Ho Park (Seoul cycling) s.t.
5. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.

Final GC after Stage 9:

1. Ruslan Ivanov (Serramenti PVC) 31hr 20min 28sec. 1377.4 km ridden at an average speed of 43.946 km/hr
2. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) @ 29sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 32sec
4. Jeremy Yates (New Zealand) @ 36sec
5. Yauhen Sobal (Tinkoff) @ 48sec
6. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 56sec
7. Jackson Rodriguez (Serramneti PVC) @ 1min 3sec
8. Jean-Marc Marino (Credit Agricole) @ 1min 9sec
9. Ian McCleod (South Africa) @ 1min 44sec
10. Matt Wilson (Team Type 1) @ 1min 48sec
11. Shinichi Fukashima (Maitan Hempo) @ 1min 50sec
12. Tomoya Kano (Skil-Shimano) @ 2min 7sec
13. Bernard Sulzberger (Letua) @ 3min
14. Zakkari Dempster (AIS) @ 3min 19sec
15. Hidenori Nodera (Skil-Shimano) @ 3min 20sec
16. Diego Nosoti (NGC Medical) @ 3min 49sec
17. Alex Coutts (Giant Asia) @ 4min 29sec
18. Baek Sung Park (Seoul Cycling) @ 6min 20sec
19. Glen Chadwick (Team Type 1) @ 10min 34sec
20. Jose Serpa (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 18min 32sec

Saturday, February 16: Stage 8, Temerloh - Bukit Fraser, 127 km.

1. Filippo Savini (CSF) 3hr 12min 32sec. 39.578 km/hr.
2. Ruslan Ivanov (Serramenti PVC) @ 15sec
3. Jose Serpa (Serramenti PVC) s.t.
4. Carlos Jose Ochoa (Serramenti PVC) @ 43sec
5. Walter Pedraza (Tinkoff) s.t.

GC after Stage 8:

1. Ruslan Ivanov (Serramenti PVC) 29hr 49min 6sec
2. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) @ 29sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 32sec
4. Jeremy Yates (New Zealand) @ 36sec
5. Yauhen Sobal (Tinkoff) @ 48sec
6. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 56sec

Friday, February 15: Stage 7, Kuala Rompin - Kuantan, 126.6 km.

There was a bad crash involving sprinters Danilo Hondo and Alberto Loddo just 25 meters from the finish line. Mauro Abel Richeze (CSF Group-Navigare), who caused the crash was able to stay upright. He was penalized for not holding his line with a fine, 30-second time penalty and relegation to the last place in the stage.

Results:

1. Alexandre Usov (Ag2R) 2hr 52min 56sec
2. Mizan Hassan Maleki (Islamic Azad University) s.t.
3. Takashi Miyazawa (Meitan Hompo) s.t.
4. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.
5. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 7:

1. Mitchell Docker (Drapac Porsche) 26hr 36min 10sec
2. Mittieu Sprick (Bouygues Telecom) @ 2sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 5sec
4. Diego Nosotti (NGC Medical) @ 6sec
5. Matt Wilson (Team Type 1) @ 8sec
6. Bernard Sulzberger (Letua) s.t.

Thursday, February 14: Stage 6, Bandar Penawar - Kuala Rompin, 182.8 km.

1. Jose Serpa (Serramenti PVC) 4hr 26min 43sec. 41.122 km/hr
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Johnnie Walker (South australia) s.t.
4. Simon Clarke (South Australia) s.t.
5. Enrico Rossi (NGC Medical) s.t.

GC after Stage 6:

1. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) 23hr 43min 16sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 1min
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 3sec
4. Diego Nosotti (NGC Medical) @ 4sec
5. Matt Wilson (Team Type 1) @ 6sec
6. Bernard Sulzberger (Letua) s.t.

Wednesday, February 13: Stage 5, Johor Bahru - Bandar Penawar, 139.9 km.

1. Alberto Loddo (Tinkoff) 3hr 7min 53sec
2. Mauro Abel Richeze (CSF) s.t.
3. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.
4. Takahashi Miyazawa (Meitan Hompo) s.t.
5. Baek Sung Park (Seoul Cycling) s.t.

GC after Stage 5:

1. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) 19hr 12min 5sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 1sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 3sec
4. Diego Nosotti (NGC Medical) @ 4sec
5. Bernard Salzberger (Letua) @ 6sec

Tuesday, February 12: Stage 4, Port Dickson - Batu Pahat, 169 km.

1. Danilo Hondo (Serramenti PVC) 3hr 39min 53sec
2. Mauro Abel Richeze (CST) s.t.
3. Marco Corsini (NGC Medical) s.t.
4. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.
5. Nolan Hoffman (South Africa) s.t.

GC after Stage 4:

1. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) 16hr 4min 12sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 1sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) @ 3sec
4. Bernard Sulzberger (Letua) @ 6sec
5. Jackson Rodriguez (Serramenti PVC) @ 7sec

Monday, February 11: Stage 3, Sitiawan - Banting, 209.4 km.

1. Jae Won Lee (Seoul Cycling) 4hr 37min 43sec. 45.24 km/hr
2. Anuar Manan (Letua) @ 5sec
3. Yan Xing Dong (Trek-Marco Polo) s.t.
4. Kogi Fukushima (Maitan Hompo) s.t.
5. Mhd. Fauzan Lutti (Malaysia) s.t.
6. Alberto Loddo (Tinkoff) @ 1min 9sec

GC after Stage 3:

1. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) 12hr 24min 19sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 3sec
3. Gustavo Cesar (Karpin) s.t.
4. Bernard Sulzberger (Letua) @ 6sec
5. Jackson Rodriguez (Serramenti PVC) @ 7sec

Sunday, February 10: Stage 2, Butterworth - Sitiawan, 159.7 km

1. Jeremy Hunt (Credit Agricole) 3hr 34min 36sec. 44.65 km/hr
2. Matteo Priamo (CSF) s.t.
3. Gustavo Cesar (Karpin) s.t.
4. Jackson Rodriguez (Serramenti PVC) s.t.
5. Peter McDonald (Drapac Porsche) s.t.

GC after Stage 2:

1. Mattieu Sprick (Bouygues Telecom) 7hr 45min 27sec
2. Gustavo Cesar (Karpin) @ 3sec
3. Mitchell Docker (Drapac Porsche) s.t.
4. Bernard Sulzberger (Letua) @ 6sec
5. Jackson Rodriguez (Serramenti PVC) @ 7sec

Saturday, February 9: Stage 1, Alor Setar - Kepala Batas, 182.6 km.

A break of 19 riders beat the pack by over 21 minutes.

1. Matthieu Sprick (Bouygues Telecom) 4hr 10min 55sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 3sec
3. Diego Nosotti (NGC Medical) s.t.
4. Jeremy Yates (New Zealand) s.t.
5. Zakkari Dempster (South Australia) s.t.

GC after Stage 1:

1. Matthieu Sprick (Bouygues Telecom) 4hr 10min 45sec
2. Mitchell Docker (Drapac Porsche) @ 5sec
3. Matt Wilson Team Type 1) @ 7sec
4. Diego Nosotti (NGC Medical) @ 9sec
5. Bernard Sulzberger (Letua) @ 10sec