BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Tour of Switzerland (Tour de Suisse)
Pro Tour, June 14 - June 22, 2008

Podium History of Tour of Switzerland

Sunday, June 22: 9th and Final Stage, Altdorf - Berne, 168 km.

1. Fabian Cancellara (CSC) 4hr 1min 7sec
2. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
3. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 4sec
4. Matteo Tosatto (Quick Step) @ 5sec
5. Markus Zberg (Gerolsteiner) @ 8sec
6. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
7. Serguei Ivanov (Astana) s.t.
8. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
9. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
10. Erik Zabel (Milram) s.t.

Final GC after Stage 9:

1. Roman Kreuziger (Liquigas) 35hr 43min 46sec. 1,411.6 kilometers ridden at an average speed of 39.508 km/hr
2. Andreas Kloden (Astana) @ 49sec
3. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 55sec
4. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 11sec
5. Thomas Lovkvist (High Road) @ 2min 37sec
6. Andy Schleck (CSC) @ 2min 57sec
7. Kim Kirchen (High Road) @ 2min 58sec
8. Markus Fothen (Gerolsteiner) @ 4min 4sec
9. Christian Knees (Milram) @ 4min 18sec
10. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 4min 26sec
11. Serguei Ivanov (Astana) @ 4min 38sec
12. Michael Albasini (Liquigas) @ 5min 10sec
13. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) @ 6min 39sec
14. Tanel Kangert (Ag2r) @ 7min 3sec
15. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 7min 14sec
16. Alexandre Moos (BMC) @ 7min 21sec
17. Alexandre Botcharov (Credit Agricole) @ 7min 28sec
18. Stijn Devolder (Quick Step) @ 7min 37sec
19. Jesus Del Nero (Saunier Duval) @ 7min 59sec
20. Volodymir Gustov (CSC) @ 12min 22sec

Saturday, June 21: Stage 8, Altdorf - Klausenpass 25 km Individual Time Trial

1. Roman Kreuziger (Liquigas) 1hr 22sec
2. Jose Rujano (Caisse d'Epargne) @ 16sec
3. Andreas Kloden (Astana) @ 17sec
4. Damiano Cunego (Lampre) @ 54sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 1min 26sec
6. Jens Voigt (CSC) @ 1min 35sec
7. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 49sec
8. Thomas Lovkvist (High Road) @ 2min 8sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 2min 20sec
10. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 2min 50sec

GC after Stage 8:

1. Roman Kreuziger (Liquigas) 31hr 42min 31sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 49sec
3. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 55sec
4. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 11sec
5. Thomas Lovkvist (High Road) @ 2min 37sec
6. Andy Schleck (CSC) @ 2min 57sec
7. Kim Kirchen (High Road) @ 2min 58sec
8. Markus Fothen (Gerolsteiner) @ 4min 4sec
9. Christian Knees (Milram) @ 4min 18sec
10. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 4min 26sec

Friday, June 20: Stage 7, Gruyeres - Lyss, 171 km.

1. Fabian Cancellara (CSC) 3hr 47min 9sec
2. Erik Zabel (Milram) @ 2sec
3. Robbie McEwen (Silence-Lotto) s.t.
4. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
6. Danilo Wyss (BMC) s.t.
7. Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.
8. Anthony Geslin (Bouygues Telecom) s.t.
9. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
10. Sebastien Hinault (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 7:

1. Kim Kirchen (High Road) 30hr 41min 42sec
2. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 27sec
3. Igor Anton (Euskaltel) @ 33sec
4. Stijn Devolder (Quick step) @ 46sec
5. Thomas Lovkvist (High Road) @ 56sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 58sec
7. Andy Schleck (CSC) @ 1min 4sec
8. Serguei Ivanov (Astana) @ 1min 6sec
9. Markus Fothen (Gerolsteiner) s.t.
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 1min 13sec

Thursday, June 19: Stage 6, Ambri - Verbier, 188 km.

1. Kim Kirchen ( High Road) 5hr 29min 23sec
2. Andreas Kloden (Astana) s.t.
3. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 6sec
4. Serguei Ivanov (Astana) @ 12sec
5. Stijn Devolder (Quick Step) @ 20sec
6. Andy Schleck (CSC) s.t.
7. Thomas Lovkvist (High Road) @ 27sec
8. Igor Antaon (Euskaltel) @ 29sec
9. Damiano Cunego (Lampre) @ 31sec
10. Markus Fothen (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 6:

1. Kim Kirchen (High Road) 26hr 54min 31sec
2. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 27sec
3. Igor Anton (Euskaltel) @ 33sec
4. Stijn Devolder (Quick step) @ 46sec
5. Thomas Lovkvist (High Road) @ 56sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 58sec
7. Andy Schleck (CSC) @ 1min 4sec
8. Serguei Ivanov (Astana) @ 1min 6sec
9. Markus Fothen (Gerolsteiner) s.t.
10. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 1min 13sec

Wednesday, June 18: Stage 5, Domat Ems - Caslano, 190 km.

1. Markus Fothen (Gerolsteiner) 4hr 47min 31sec
2. Serguei Ivanov (Astana) @ 50sec
3. Markus Zberg (Gerolsteiner) @ 57sec
4. Michael Albasini (Liquigas) s.t.
5. Alexandre Botcharov (Credit Agricole) s.t.
6. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
7. Daniel Moreno (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Andy Schleck (CSC) s.t.
9. Stijn Devolder (Quick Step) s.t.
10. Christian Moreni (Milram) s.t.

GC after Stage 5:

1. Igor Anton (Euskaltel) 21hr 25min 12sec
2. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
3. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 18sec
4. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 21sec
5. Stijn Deevolder (Quick Step) @ 22sec
6. Thomas Lovkvist (High Road) @ 25sec
7. Markus Fothen (Gerolsteiner) @ 31sec
8. Andy Schleck (CSC) @ 40sec
9. Serguei (Ivanov) @ 50sec
10. Andreas Kloden (Astana) @ 1min

Tuesday, June 17: Stage 4, Gossau - Domat Ems, 171 km.

1. Robbie McEwen (Silence-Lotto) 4hr 4min 10sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Gerald Ciolek (High Road) s.t.
4. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
5. Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.
6. Andre Korff (Volksbank) s.t.
7. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
8. Alexandre Moos (BMC) s.t.
9. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
10. Danilo Wyss (BMC) s.t.

GC after Stage 4:

1. Igor Anton (Euskaltel) 16hr 36min 44sec
2. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 12sec
4. Frank Schleck (CSC) @ 16sec
5. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 18sec
6. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 21sec
7. Stijn Devolder (Quick step) @ 22sec
8. Thomas Lovkvist (High Road) @ 25sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 40sec
10. Andreas Kloden (Astana) s.t.

Monday, June 16: Stage 3, Flums - Gossau, 155 km.

1. Robbie McEwen (Silence-Lotto) 3hr 50min 5sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Gerald Ciolek (High Road) s.t.
4. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
6. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
7. Jose Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Erik Zabel (Milram) s.t.
9. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
10. Andreas Dietziker s.t.

GC after Stage 3:

1. Igor Anton (Euskaltel) 12hr 32min 34sec
2. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 12sec
4. Frank Schleck (CSC) @ 16sec
5. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 18sec
6. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 21sec
7. Stijn Devolder (Quick step) @ 22sec
8. Thomas Lovkvist (High Road) @ 25sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 40sec
10. Andreas Kloden (Astana) s.t.

Sunday, June 15: Stage 2, Langnau im Emmental - Flumserberg, 197 km.

1. Igor Anton (Euskaltel) 5hr 1min 25sec
2. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
3. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
4. Frank Schleck (CSC) s.t.
5. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 8sec
6. Roman Kreuziger (Liquigas) s.t.
7. Stijn Devolder (Quick step) s.t.
8. Thomas Lovkvist (High Road) @ 15sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 30sec
10. Andreas Kloden (Astana) s.t.

GC after Stage 2:

1. Igor Anton (Euskaltel) 8hr 42min 29sec
2. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 12sec
4. Frank Schleck (CSC) @ 16sec
5. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 18sec
6. Roman Kreuziger (Liquigas) @ 21sec
7. Stijn Devolder (Quick step) @ 22sec
8. Thomas Lovkvist (High Road) @ 25sec
9. Andy Schleck (CSC) @ 40sec
10. Andreas Kloden (Astana) s.t.

Saturday, June 14: Stage 1, Langnau im Emmental - Langnau im Emmental, 146 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 3hr 42min 35sec
2. Martin Elmigner (Ag2R) s.t.
3. Kim Kirchen (High Road)
4. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
5. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
6. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
7. Eros Capecchi (Saunier Duval) s.t.
8. Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.
9. Christian Knees (Milram) s.t.
10. michael Albasini (liquigas) s.t.

GC after Stage 1.

1. Oscar Freire (Rabobank) 3hr 42min 25sec
2. Martin Elminger (Ag2R) @ 4sec
3. David Loosli (Lampre) s.t.
4. Kim Kirchen (High Road) @ 6sec
5. Inigo Landeluze (Euskaltel) @ 7sec
6. Steve Zampieri (Cofidis) s.t.
7. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) @ 10sec
8. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
9. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
10. Eros Capecchi (Saunier Duval) s.t.