BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Vuelta a España

74th edition: August 24 - September 15 , 2018

Vuelta Podium History | A Vuelta history | 2018 Vuelta | Start list
Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 | Stage 9 | Rest Day 1 | Stage 10 | Stage 11 | Stage 12 | Stage 13 | Stage 14 | Stage 15 | Stage 16 | Rest Day 2 | Stage 17 | Stage 18 | Stage 19 | Stage 20

2019 Vuelta a Espana

Total distance: 3,272.2 km


Saturday, September 14: Stage 20, Arenas de San Pedro - Plataforma de Gredos, 190.4 km

Stage 20 map & profile | Stage 20 photos

Tadej Pogacar

Tadej Pogacar wins the stage and moves up to the GC podium. Photo: Gomez Sport

MountainsRated ascents:

Weather at Navarredonda de Gredos, on the route and near the finish, at 1:40 PM, local time: 14C (58F), rain showers, with the wind from the east-northeast at 14 km/hr (9 mph). Light and occasional rain should continue through the afternoon.

The race: The official start was given 153 riders at 12:12. Jean-Pierre Drucker, injured in a fall yesterday, (Bora-hansgrohe) did not start.

Here's the organizer's stage 20 summary:

Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) offered a new stellar demonstration of his raw talent with a 39km solo attack in the mountains to take victory at Plataforma de Gredos. The young Slovenian wins his third mountain stage at La Vuelta 19 and emulates his team manager Giuseppe Saronni - the Italian legend was until now the only rider to have won three stages in a Grand Tour before celebrating his 21st birthday. Pogacar also moves to 3rd on GC and takes the white jersey as the best young rider of the race ahead of Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team) despite many attacks from the Colombian climber. Primoz Roglic (Jumbo-Visma) controlled his other rivals to retain La Roja. He is set to be the first Slovenian Grand Tour winner tomorrow in Madrid.

The final mountain stage of La Vuelta 19 is ridden aggressively from the start. The pack quickly hits the first slopes up the Puerto de Pedro Bernardo (18.4km, 4.4%). Nine riders get away in the ascent: Mark Padun (Bahrain-Merida), Mitch Docker (EF Education First), Steve Morabito (Groupama-FDJ), Damien Howson (Mitchelton-Scott), Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin), Sergio Henao (UAE Team Emirates), Nicolas Edet (Cofidis), Mikel Iturria, Sergio Samitier (Euskadi-Murias). Astana put the bunch under pressure with many attacks but Jumbo-Visma manage to control those moves. Sergio Samitier summits ahead of his breakaway companions. There are only 20 riders left in the Roglic group, trailing by 1’25”.

The battle keeps going in the cat-2 Puerto de Serranillos. Samitier is first at the summit again (km 45.5) but the pack is less than 1 minute behind. The four strongest attackers drop their breakaway companions in the cat-2 Alto Navatalgordo: Damien Howson (Mitchelton-Scott), Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin), Nicolas Edet (Cofidis) and Sergio Samitier (Euskadi-Murias). Tao Geoghegan Hart (Team Ineos) attacks from the bunch with 115km to go and he bridges a 1’30” gap to join the leaders 7km further. The gap is up to 4’30” as the front group hits the fourth climb of the day, the cat-3 Puerto del Chia, to be summited with 71.4km to go.

Astana put the peloton under pressure again. The bunch splits in the wind with 55km to go. Only 20 riders remain in the GC group and the gap to the leaders is down under 3 minutes. Tao Geoghegan Hart attacks 11km away from the summit of the Puerto de Peña Negra (14.2km, 5.9%). Ruben Guerreiro follows him. The gap to the bunch is down to 1’40”. Miguel Angel Lopez (Astana) attacks twice in the climb but his GC rivals control his moves. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) goes 4.5km away from the summit and nobody follows. The Slovenian quickly joins and drops the early attackers. He’s already opened a 1’30” gap when he goes over the top with 34.2km to go.

Movistar Team and Astana don’t collaborate and the gap is up to 1’40” when Tadej Pogacar hits the bottom of the final climb to Plataforma de Gredos: 9.4km, 3.9%. The GC group splits in the climb and Miguel Angel Lopez fades. Tadej Pogacar doesn’t - he holds on to 1’32” lead on the line. Alejandro Valverde comes 2nd and Primoz Roglic drops 9” but holds on to La Roja on the eve of the final stage to Madrid.

Complete results:

Stage 20 photos

190.4 kilometers raced at an average speed of 36.076 km/hr

1 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 5hr 16min 40sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 1min 32sec
3 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE s.t.
4 HERMANN PERNSTEINER BAHRAIN-MERIDA s.t.
5 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 1' 41''
6 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 1' 49''
7 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA s.t.
8 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 1' 56''
9 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 1' 59''
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB s.t.
11 MIGUEL LOPEZ ASTANA 2' 12''
12 TAO HART TEAM INEOS 2' 32''
13 FELIX GROSSSCHARTNER BORA-HANSGROHE 2' 37''
14 ROB POWER TEAM SUNWEB 2' 42''
15 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 2' 45''
16 MARC SOLER MOVISTAR 2' 59''
17 RUBEN GUERREIRO KATUSHA-ALPECIN 3' 32''
18 JAKOB FUGLSANG ASTANA 4' 26''
19 NICOLAS EDET COFIDIS 4' 27''
20 ION IZAGUIRRE ASTANA s.t.
21 DAMIEN HOWSON MITCHELTON-SCOTT 7' 13''
22 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE 8' 18''
23 OSCAR RODRIGUEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 10' 45''
24 FRANÇOIS BIDARD AG2R LA MONDIALE 10' 47''
25 MIKEL BIZKARRA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 10' 55''
26 KILIAN FRANKINY GROUPAMA-FDJ 10' 57''
27 PETER STETINA TREK-SEGAFREDO 11' 06''
28 BEN O'CONNOR DIMENSION DATA 11' 08''
29 JHON ATAPUMA COFIDIS s.t.
30 LUIS SANCHEZ ASTANA s.t.
31 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT s.t.
32 GORKA IZAGIRRE ASTANA s.t.
33 SEBASTIAN HENAO TEAM INEOS s.t.
34 CLÉMENT CHEVRIER AG2R LA MONDIALE s.t.
35 NICHOLAS SCHULTZ MITCHELTON-SCOTT 11' 13''
36 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
37 JONAS KOCH CCC TEAM 11' 16''
38 BENJAMIN KING DIMENSION DATA 11' 28''
39 MARTIJN TUSVELD TEAM SUNWEB 12' 07''
40 ANTONIO PEDRERO MOVISTAR 12' 34''
41 SILVAN DILLIER AG2R LA MONDIALE 12' 40''
42 LUIS MATE COFIDIS 12' 51''
43 JOSÉ ROJAS MOVISTAR s.t.
44 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
45 DANIEL NAVARRO KATUSHA-ALPECIN s.t.
46 MATTEO FABBRO KATUSHA-ALPECIN s.t.
47 STEVE MORABITO GROUPAMA-FDJ s.t.
48 DANIEL MARTINEZ EF EDUCATION FIRST s.t.
49 SERGIO SAMITIER EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 13' 06''
50 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR 14' 22''
51 GEORGE BENNETT JUMBO-VISMA s.t.
52 YUKIYA ARASHIRO BAHRAIN-MERIDA 14' 24''
53 TOBIAS LUDVIGSSON GROUPAMA-FDJ 15' 29''
54 PAWEL POLJANSKI BORA-HANSGROHE 16' 46''
55 TOMASZ MARCZYNSKI LOTTO SOUDAL s.t.
56 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 18' 12''
57 WOUT POELS TEAM INEOS 18' 43''
58 ZDENEK ŠTYBAR DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
59 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA 19' 01''
60 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
61 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
62 OWAIN DOULL TEAM INEOS 19' 05''
63 GIANLUCA BRAMBILLA TREK-SEGAFREDO 26' 28''
64 SERGIO HENAO UAE TEAM EMIRATES s.t.
65 JOSE HERRADA COFIDIS 26' 32''
66 IMANOL ERVITI MOVISTAR s.t.
67 JORGE ARCAS MOVISTAR s.t.
68 DION SMITH MITCHELTON-SCOTT s.t.
69 MICHAEL STORER TEAM SUNWEB s.t.
70 SAM BEWLEY MITCHELTON-SCOTT s.t.
71 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 31' 00''
72 VALERIO CONTI UAE TEAM EMIRATES 33' 00''
73 EROS CAPECCHI DECEUNINCK-QUICK STEP 34' 40''
74 DARIO CATALDO ASTANA s.t.
75 OMAR FRAILE ASTANA s.t.
76 FRANCISCO VENTOSO CCC TEAM s.t.
77 NEILSON POWLESS JUMBO-VISMA s.t.
78 DAVID DE LA CRUZ TEAM INEOS s.t.
79 STEFF CRAS KATUSHA-ALPECIN s.t.
80 SALVATORE PUCCIO TEAM INEOS s.t.
81 LOGAN OWEN EF EDUCATION FIRST s.t.
82 ROMAIN SEIGLE GROUPAMA-FDJ s.t.
83 ALEXANDER ARANBURU CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
84 CRISTIAN RODRIGUEZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
85 QUENTIN JAUREGUI AG2R LA MONDIALE s.t.
86 NIKLAS EG TREK-SEGAFREDO s.t.
87 ANGEL MADRAZO BURGOS BH s.t.
88 JORGE CUBERO BURGOS BH s.t.
89 MITCHELL DOCKER EF EDUCATION FIRST s.t.
90 WILLEM SMIT KATUSHA-ALPECIN s.t.
91 SANDER ARMEE LOTTO SOUDAL s.t.
92 LENNARD HOFSTEDE JUMBO-VISMA s.t.
93 TSGABU GRMAY MITCHELTON-SCOTT s.t.
94 WILLIAM BARTA CCC TEAM s.t.
95 NATHAN VAN HOOYDONCK CCC TEAM s.t.
96 OSCAR CABEDO BURGOS BH s.t.
97 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST 34' 56''
98 MARK PADUN BAHRAIN-MERIDA 35' 05''
99 LOUIS MEINTJES DIMENSION DATA 36' 01''
100 FABIO JAKOBSEN DECEUNINCK-QUICK STEP 38' 44''
101 FERNANDO BARCELO EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
102 GEOFFREY BOUCHARD AG2R LA MONDIALE s.t.
103 ALEX KIRSCH TREK-SEGAFREDO s.t.
104 CYRIL BARTHE EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
105 EDWARD THEUNS TREK-SEGAFREDO s.t.
106 ARITZ BAGUES EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
107 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
108 PAVEL KOCHETKOV KATUSHA-ALPECIN s.t.
109 JONATHAN LASTRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
110 HECTOR SAEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
111 RICARDO VILELA BURGOS BH s.t.
112 KIEL REIJNEN TREK-SEGAFREDO s.t.
113 JETSE BOL BURGOS BH s.t.
114 SERGIO PARDILLA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
115 JESUS EZQUERRA BURGOS BH s.t.
116 NUNO MATOS BURGOS BH s.t.
117 DIEGO RUBIO BURGOS BH s.t.
118 DORIAN GODON AG2R LA MONDIALE s.t.
119 JACOPO MOSCA TREK-SEGAFREDO s.t.
120 SERGEI CHERNETSKII CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
121 NICHOLAS DLAMINI DIMENSION DATA s.t.
122 ENRICO BATTAGLIN KATUSHA-ALPECIN s.t.
123 IAN STANNARD TEAM INEOS s.t.
124 CASPER PEDERSEN TEAM SUNWEB s.t.
125 LUKA PIBERNIK BAHRAIN-MERIDA s.t.
126 BRUNO ARMIRAIL GROUPAMA-FDJ s.t.
127 RASMUS TILLER DIMENSION DATA s.t.
128 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE s.t.
129 PAWEL BERNAS CCC TEAM s.t.
130 STÉPHANE ROSSETTO COFIDIS s.t.
131 VIACHESLAV KUZNETSOV KATUSHA-ALPECIN s.t.
132 EDVALD HAGEN DIMENSION DATA s.t.
133 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL s.t.
134 OLIVIERO TROIA UAE TEAM EMIRATES s.t.
135 HARM VANHOUCKE LOTTO SOUDAL s.t.
136 HEINRICH HAUSSLER BAHRAIN-MERIDA s.t.
137 JOHN DEGENKOLB TREK-SEGAFREDO s.t.
138 DOMEN NOVAK BAHRAIN-MERIDA s.t.
139 JACO VENTER DIMENSION DATA s.t.
140 MANUELE BOARO ASTANA s.t.
141 CLEMENT VENTURINI AG2R LA MONDIALE s.t.
142 MIKEL ITURRIA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
143 DAMIEN TOUZE COFIDIS 38' 56''
144 JELLE WALLAYS LOTTO SOUDAL s.t.
145 MARC SARREAU GROUPAMA-FDJ s.t.
146 MAXIMILIAN WALSCHEID TEAM SUNWEB s.t.
147 SHANE ARCHBOLD BORA-HANSGROHE 39' 31''
148 FERNANDO GAVIRIA UAE TEAM EMIRATES 40' 08''
149 JON ABERASTURI CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
150 GONZALO SERRANO CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
151 JUAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 41' 25''
152 MAXIMILIANO RICHEZE DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
153 SZYMON SAJNOK CCC TEAM s.t.

GC after stage 20:

3,184.8 kilometers raced so far at an average speed of 39.654 km/hr

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 80hr 18min 54sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 33sec
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 2' 55''
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 46''
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 4' 48''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 33''
7 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 10' 04''
8 CARL F HAGEN LOTTO SOUDAL 12' 54''
9 MARC SOLER MOVISTAR 22' 27''
10 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 22' 34''
11 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 22' 55''
12 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 24' 06''
13 JAKOB FUGLSANG ASTANA 26' 11''
14 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 32' 17''
15 HERMANN PERNSTEINER BAHRAIN-MERIDA 33' 40''
16 ION IZAGUIRRE ASTANA 42' 00''
17 RUBEN GUERREIRO KATUSHA-ALPECIN 42' 05''
18 NICOLAS EDET COFIDIS 45' 46''
19 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 53' 03''
20 TAO HART TEAM INEOS 1H 03' 43''
21 KILIAN FRANKINY GROUPAMA-FDJ 1H 11' 42''
22 OSCAR RODRIGUEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 1H 13' 14''
23 LUIS SANCHEZ ASTANA 1H 17' 09''
24 FRANÇOIS BIDARD AG2R LA MONDIALE 1H 25' 44''
25 BEN O'CONNOR DIMENSION DATA 1H 25' 53''
26 MARTIJN TUSVELD TEAM SUNWEB 1H 27' 32''
27 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA 1H 29' 07''
28 PETER STETINA TREK-SEGAFREDO 1H 32' 25''
29 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 1H 35' 33''
30 JOSÉ ROJAS MOVISTAR 1H 44' 02''
31 NEILSON POWLESS JUMBO-VISMA 1H 47' 43''
32 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP 1H 49' 24''
33 GEORGE BENNETT JUMBO-VISMA 1H 55' 19''
34 WOUT POELS TEAM INEOS 1H 57' 32''
35 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE 1H 58' 26''
36 FELIX GROSSSCHARTNER BORA-HANSGROHE 2H 03' 33''
37 NIKLAS EG TREK-SEGAFREDO 2H 04' 41''
38 BENJAMIN KING DIMENSION DATA 2H 10' 03''
39 DANIEL NAVARRO KATUSHA-ALPECIN 2H 11' 51''
40 SEBASTIAN HENAO TEAM INEOS 2H 12' 22''
41 DANIEL MARTINEZ EF EDUCATION FIRST 2H 13' 20''
42 GIANLUCA BRAMBILLA TREK-SEGAFREDO 2H 15' 39''
43 ANTONIO PEDRERO MOVISTAR 2H 19' 33''
44 TOBIAS LUDVIGSSON GROUPAMA-FDJ 2H 20' 23''
45 SERGIO HENAO UAE TEAM EMIRATES 2H 20' 29''
46 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR 2H 21' 16''
47 GEOFFREY BOUCHARD AG2R LA MONDIALE 2H 25' 49''
48 MIKEL BIZKARRA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 2H 28' 05''
49 DAMIEN HOWSON MITCHELTON-SCOTT 2H 28' 54''
50 CRISTIAN RODRIGUEZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2H 28' 55''
51 LOUIS MEINTJES DIMENSION DATA 2H 33' 02''
52 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP 2H 35' 04''
53 GORKA IZAGIRRE ASTANA 2H 37' 30''
54 MATTEO FABBRO KATUSHA-ALPECIN 2H 37' 58''
55 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 2H 38' 11''
56 ZDENEK ŠTYBAR DECEUNINCK-QUICK STEP 2H 39' 31''
57 PAWEL POLJANSKI BORA-HANSGROHE 2H 43' 28''
58 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST 2H 45' 40''
59 CLÉMENT CHEVRIER AG2R LA MONDIALE 2H 49' 02''
60 JONAS KOCH CCC TEAM 2H 50' 05''
61 JHON ATAPUMA COFIDIS 2H 51' 36''
62 TSGABU GRMAY MITCHELTON-SCOTT 2H 52' 26''
63 NICHOLAS SCHULTZ MITCHELTON-SCOTT 2H 52' 42''
64 IMANOL ERVITI MOVISTAR 2H 53' 02''
65 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL 2H 53' 26''
66 DAVID DE LA CRUZ TEAM INEOS 2H 53' 50''
67 STEVE MORABITO GROUPAMA-FDJ 3H 01' 33''
68 DARIO CATALDO ASTANA 3H 06' 30''
69 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 3H 06' 44''
70 OWAIN DOULL TEAM INEOS 3H 07' 35''
71 VALERIO CONTI UAE TEAM EMIRATES 3H 08' 00''
72 SILVAN DILLIER AG2R LA MONDIALE 3H 09' 16''
73 SANDER ARMEE LOTTO SOUDAL 3H 10' 27''
74 TOMASZ MARCZYNSKI LOTTO SOUDAL 3H 14' 31''
75 JOSE HERRADA COFIDIS 3H 19' 48''
76 STEFF CRAS KATUSHA-ALPECIN 3H 21' 04''
77 DORIAN GODON AG2R LA MONDIALE 3H 22' 00''
78 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK STEP 3H 26' 27''
79 OMAR FRAILE ASTANA 3H 27' 25''
80 ROMAIN SEIGLE GROUPAMA-FDJ 3H 28' 02''
81 QUENTIN JAUREGUI AG2R LA MONDIALE 3H 28' 13''
82 HECTOR SAEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 3H 28' 15''
83 DION SMITH MITCHELTON-SCOTT 3H 29' 59''
84 MARK PADUN BAHRAIN-MERIDA 3H 30' 25''
85 JACOPO MOSCA TREK-SEGAFREDO 3H 30' 55''
86 MIKEL ITURRIA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 3H 31' 12''
87 CYRIL BARTHE EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 3H 31' 36''
88 SERGIO PARDILLA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 31' 46''
89 SALVATORE PUCCIO TEAM INEOS 3H 33' 38''
90 ROB POWER TEAM SUNWEB 3H 35' 06''
91 CLEMENT VENTURINI AG2R LA MONDIALE 3H 37' 27''
92 BRUNO ARMIRAIL GROUPAMA-FDJ 3H 37' 32''
93 JORGE ARCAS MOVISTAR 3H 39' 12''
94 ALEXANDER ARANBURU CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 39' 43''
95 FERNANDO BARCELO EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 3H 40' 19''
96 EDVALD HAGEN DIMENSION DATA 3H 40' 52''
97 FRANCISCO VENTOSO CCC TEAM 3H 41' 38''
98 PAVEL KOCHETKOV KATUSHA-ALPECIN 3H 42' 27''
99 MICHAEL STORER TEAM SUNWEB 3H 49' 26''
100 SAM BEWLEY MITCHELTON-SCOTT 3H 49' 42''
101 JONATHAN LASTRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 57' 29''
102 LUIS MATE COFIDIS 3H 57' 38''
103 CASPER PEDERSEN TEAM SUNWEB 3H 59' 36''
104 JETSE BOL BURGOS BH 4H 03' 23''
105 RICARDO VILELA BURGOS BH 4H 04' 03''
106 IAN STANNARD TEAM INEOS 4H 05' 25''
107 NICHOLAS DLAMINI DIMENSION DATA 4H 05' 44''
108 DAMIEN TOUZE COFIDIS 4H 08' 25''
109 LUKA PIBERNIK BAHRAIN-MERIDA 4H 12' 17''
110 YUKIYA ARASHIRO BAHRAIN-MERIDA 4H 13' 18''
111 SERGEI CHERNETSKII CAJA RURAL-SEGUROS RGA 4H 14' 00''
112 SERGIO SAMITIER EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 4H 16' 11''
113 ENRICO BATTAGLIN KATUSHA-ALPECIN 4H 18' 37''
114 NATHAN VAN HOOYDONCK CCC TEAM 4H 19' 57''
115 HARM VANHOUCKE LOTTO SOUDAL 4H 20' 08''
116 OSCAR CABEDO BURGOS BH 4H 21' 11''
117 ARITZ BAGUES EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 4H 22' 14''
118 WILLEM SMIT KATUSHA-ALPECIN 4H 23' 33''
119 ANGEL MADRAZO BURGOS BH 4H 24' 11''
120 EROS CAPECCHI DECEUNINCK-QUICK STEP 4H 24' 56''
121 MITCHELL DOCKER EF EDUCATION FIRST 4H 25' 10''
122 JESUS EZQUERRA BURGOS BH 4H 25' 34''
123 DOMEN NOVAK BAHRAIN-MERIDA 4H 26' 50''
124 JOHN DEGENKOLB TREK-SEGAFREDO 4H 28' 32''
125 ALEX KIRSCH TREK-SEGAFREDO 4H 29' 56''
126 LOGAN OWEN EF EDUCATION FIRST 4H 30' 49''
127 STÉPHANE ROSSETTO COFIDIS 4H 31' 09''
128 MANUELE BOARO ASTANA 4H 32' 52''
129 RASMUS TILLER DIMENSION DATA 4H 33' 44''
130 JACO VENTER DIMENSION DATA 4H 33' 59''
131 WILLIAM BARTA CCC TEAM 4H 34' 35''
132 HEINRICH HAUSSLER BAHRAIN-MERIDA 4H 37' 44''
133 EDWARD THEUNS TREK-SEGAFREDO 4H 39' 26''
134 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE 4H 41' 50''
135 GONZALO SERRANO CAJA RURAL-SEGUROS RGA 4H 42' 21''
136 JORGE CUBERO BURGOS BH 4H 44' 56''
137 MAXIMILIAN WALSCHEID TEAM SUNWEB 4H 46' 52''
138 VIACHESLAV KUZNETSOV KATUSHA-ALPECIN 4H 50' 26''
139 MARC SARREAU GROUPAMA-FDJ 4H 56' 21''
140 KIEL REIJNEN TREK-SEGAFREDO 4H 57' 42''
141 JON ABERASTURI CAJA RURAL-SEGUROS RGA 4H 59' 08''
142 JUAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 5H 00' 25''
143 SZYMON SAJNOK CCC TEAM 5H 01' 07''
144 JELLE WALLAYS LOTTO SOUDAL 5H 02' 43''
145 DIEGO RUBIO BURGOS BH 5H 03' 30''
146 FABIO JAKOBSEN DECEUNINCK-QUICK STEP 5H 06' 55''
147 FERNANDO GAVIRIA UAE TEAM EMIRATES 5H 11' 32''
148 PAWEL BERNAS CCC TEAM 5H 18' 45''
149 MAXIMILIANO RICHEZE DECEUNINCK-QUICK STEP 5H 20' 32''
150 OLIVIERO TROIA UAE TEAM EMIRATES 5H 25' 27''
151 SHANE ARCHBOLD BORA-HANSGROHE 5H 28' 55''
152 LENNARD HOFSTEDE JUMBO-VISMA 5H 40' 23''
153 NUNO MATOS BURGOS BH 5H 52' 45''

Stage 20 map & profile:

Vuelta stage 20 map

Stage 20 map

Vuelta stage 20 profile

Stage 20 profile

Stage 20 photos by Fotoreporter Sirotti:

Alejandro Valverde and Miguel Lopez

Alejandro Valverde and Miguel Lopez before the start

Primoz Roglic

Race leader Primoz Roglic on his way to getting his bike.

Stage start

Looks like it's time to go race bikes.

Final climbs

The final climb, the Plataforma de Gredos

Tadej Pogacar

Tadej Pogacar climbing to the finish

Primoz Roglic

Primoz Roglic is not far behind.

Tadej Pogacar

Tadej Pogacar takes a brilliant win.

Aejandro Valverde and Rafal Majka

Alejandro Valverde and Rafal Majka finish second and third.

Primoz Roglic

Primoz Roglic's fifth-place finish was probably good enough to give him the 2019 Vuelta a España

Tadej Pogacar

Stage winner Tadej Pogacar

Primoz Roglic

Lookes like Roglic has this race about nailed.


Friday, September 13: Stage 19: Ávila - Toledo, 165.2 km

Complete stage 19 results, stage story, photos, stage map & profile

Remi Cavagna

Remi Cavagna wins in Toledo

Results:

1 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP 3hr 43min 34sec
2 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE @ 5sec
3 ZDENEK ŠTYBAR DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
4 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
5 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
6 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL s.t.
7 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA s.t.
8 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 MIGUEL LOPEZ ASTANA s.t.
10 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA s.t.

GC after stage 19:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 75hr 0min 33sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 50sec
3 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 31''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 4' 17''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 4' 49''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 46''
7 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 9' 46''
8 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 11' 50''
9 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 13' 23''
10 MARC SOLER MOVISTAR 21' 09''

Thursday, September 12: Stage 18, Comunidad de Madrid. Colmenar Viejo - Becerril de la Sierra, 177.5 km

Complete stage 18 results, stage story, photos stage map & profile

Seregio Higuita

Sergio Higuita wins stage 18. Photo: Gomez Sport

Results:

1 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 4hr 33min 9sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA @ 15sec
3 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
4 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE s.t.
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 17''
6 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 1' 16''
7 LOUIS MEINTJES DIMENSION DATA s.t.
8 NAIRO QUINTANA MOVISTAR s.t.
9 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES s.t.
10 OSCAR RODRIGUEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 3' 47''

GC after stage 18:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 71hr 16min 54sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 50sec
3 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 31''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 4' 17''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 4' 49''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 46''
7 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 9' 46''
8 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 11' 50''
9 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 12' 44''
10 MARC SOLER MOVISTAR 21' 09''

Wednesday, September 11: Stage 17, Aranda de Duero - Guadalajara, 219.6 km

Complete stage 17 results, stage story, photos, stage map & profile

Philippe Gilbert

Philippe Gilbert gets his second stage win this Vuelta.

Results:

1 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP 4hr 20min 15sec
2 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE @ 2sec
3 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
4 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA s.t.
5 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB s.t.
6 JONAS KOCH CCC TEAM s.t.
7 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST s.t.
8 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
9 SILVAN DILLIER AG2R LA MONDIALE s.t.
10 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 6''

GC after stage 17:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 66hr 43min 36sec
2 NAIRO QUINTANA MOVISTAR @ 2min 24sec
3 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 2' 48''
4 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 42''
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 4' 09''
6 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 5' 05''
7 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 40''
8 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 8' 03''
9 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 10' 43''
10 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 12' 21''

Tuesday, September 10: Rest Day Two at Burgos


Monday, September 9: Stage 16: Pravia - Alto de La Cubilla. Lena, 144.4 km

Complete stage 16 results, stage story, photos, stage map & profile

Jakob Fuglsang

Jakob Fuglsang wins stage sixteen. Photo: Gomez Sport.

Results:

1 JAKOB FUGLSANG ASTANA 4hr 1min 22sec
2 TAO HART TEAM INEOS @ 22sec
3 LUIS SANCHEZ ASTANA 40''
4 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP 42''
5 GIANLUCA BRAMBILLA TREK-SEGAFREDO 1' 12''
6 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 2' 09''
7 MIKEL BIZKARRA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 2' 15''
8 AMANUEL GHEBREIGZABHIER DIMENSION DATA 2' 21''
9 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP 2' 32''
10 GEOFFREY BOUCHARD AG2R LA MONDIALE s.t.

GC after stage 16:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 62hr 17min 52sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 48sec
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 42''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 3' 59''
5 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 40''
6 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 7' 43''
7 NICOLAS EDET COFIDIS 10' 27''
8 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 10' 34''
9 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 10' 40''
10 HERMANN PERNSTEINER BAHRAIN-MERIDA 12' 05''

Sunday, September 8: Stage 15: Tineo - Santuario del Acebo, 154.4 km

Complete stage 15 results, stage story, photos, stage map & profile

Sepp kuss

Sepp Kuss wins a tough one. Photo: Gomez Sport

Results:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 4hr 19min 4sec
2 RUBEN GUERREIRO KATUSHA-ALPECIN @ 39sec
3 TAO HART TEAM INEOS 40''
4 OSCAR RODRIGUEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 53''
5 MARK PADUN BAHRAIN-MERIDA 1' 49''
6 BEN O'CONNOR DIMENSION DATA 2' 05''
7 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST 2' 11''
8 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 2' 14''
9 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
10 SANDER ARMEE LOTTO SOUDAL 2' 48''

GC after stage 15:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 58hr 10min 32sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 25sec
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 42''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 3' 59''
5 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 5' 09''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 7' 14''
7 NICOLAS EDET COFIDIS 9' 08''
8 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 9' 15''
9 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 9' 44''
10 HERMANN PERNSTEINER BAHRAIN-MERIDA 11' 39''

Saturday, September 7: Stage 14, San Vicente de la Barquera - Oviedo, 188 km

Complete stage 14 results, stage story, photos stage map & profile

Sam Bennet

Sam Bennett gets his second stage win this Vuelta. Photo: Gomez Sport

Results:

1 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE 4hr 28min 46sec
2 MAXIMILIANO RICHEZE DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
3 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL s.t.
4 MARC SARREAU GROUPAMA-FDJ s.t.
5 CLEMENT VENTURINI AG2R LA MONDIALE s.t.
6 MARC SOLER MOVISTAR s.t.
7 JONAS KOCH CCC TEAM s.t.
8 JOHN DEGENKOLB TREK-SEGAFREDO s.t.
9 MAXIMILIAN WALSCHEID TEAM SUNWEB s.t.
10 SZYMON SAJNOK CCC TEAM s.t.

GC after stage 14:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 53hr 49min 14sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 25sec
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 01''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 3' 18''
5 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 33''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 6' 15''
7 NICOLAS EDET COFIDIS 7' 18''
8 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 7' 33''
9 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 7' 39''
10 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 9' 58''

Friday, September 6: Stage 13, Bilbao - Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega, 166.4 km

Complete stage 13 results, stage story, photos, stage map & profile

Tadej Pogacar

Tadej Pogacar finishes ahead of GC leader Primoz Roglic to take the stage. Roglic remains the race leader.

Results:

1 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 4hr 28min 26sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA s.t.
3 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE @ 27sec
4 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
5 NAIRO QUINTANA MOVISTAR s.t.
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE s.t.
7 MIGUEL LOPEZ ASTANA 1' 01''
8 GIANLUCA BRAMBILLA TREK-SEGAFREDO 1' 08''
9 MARC SOLER MOVISTAR s.t.
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB s.t.

GC after stage 13:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 49hr 20'min 28sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 2min 25sec
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 01''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 3' 18''
5 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 33''
6 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 6' 15''
7 NICOLAS EDET COFIDIS 7' 18''
8 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 7' 33''
9 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 7' 39''
10 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 9' 58''

Thursday, September 5: Stage 12, Circuito de Navarra - Bilbao, 171.4 km

Complete stage 12 results, stage story, photos, stage map & profile

Philippe Glibert

Philippe Gilbert wins stage twelve. Photo: Gomez Sport

Results:

1 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP 3hr 48min 18sec
2 ALEXANDER ARANBURU CAJA RURAL-SEGUROS RGA @ 3sec
3 FERNANDO BARCELO EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
4 JOSÉ ROJAS MOVISTAR 22''
5 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 26''
6 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL 29''
7 CYRIL BARTHE EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
8 MANUELE BOARO ASTANA s.t.
9 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
10 VALERIO CONTI UAE TEAM EMIRATES 31''

GC after stage 12:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 44hr 52min 8sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 1min 52sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 2' 11''
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 00''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 05''
6 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 4' 59''
7 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 5' 42''
8 NICOLAS EDET COFIDIS 5' 49''
9 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 6' 07''
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 6' 25''

Wednesday, September 4: Stage 11, Saint Palais – Urdax Dantxarinea, 180 km

Complete stage 11 results, stage story, photos, stage map & profile

Mikel Iturria

Mikel Iturria enjoys his first pro win.

Results:

1 MIKEL ITURRIA EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 4hr 36min 44sec
2 JONATHAN LASTRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA @ 6sec
3 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST s.t.
4 DAMIEN HOWSON MITCHELTON-SCOTT s.t.
5 FRANÇOIS BIDARD AG2R LA MONDIALE s.t.
6 AMANUEL GHEBREIGZABHIER DIMENSION DATA 9''
7 BENJAMIN THOMAS GROUPAMA-FDJ 12''
8 MATTEO FABBRO KATUSHA-ALPECIN s.t.
9 GORKA IZAGIRRE ASTANA s.t.
10 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.

GC after stage 11:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 41hr 0min 48sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 1min 52sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 02' 11''
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 03' 00''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 03' 05''
6 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 04' 59''
7 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 05' 42''
8 NICOLAS EDET COFIDIS 05' 49''
9 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 06' 07''
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 06' 25''

Tuesday, September 3: Stage 10, Jurançon - Pau 36.2 km individual time trial

Complete stage 10 results, stage story, photos, stage map & profile

Primoz Roglic

Primoz Roglic on his way to winning the stage and taking over the GC lead. Photo: Gomez Sport

Results:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 47min 5sec
2 PATRICK BEVIN CCC TEAM @ 25sec
3 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK STEP 27''
4 LAWSON CRADDOCK EF EDUCATION FIRST 48''
5 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR 1' 02''
6 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE 1' 14''
7 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 1' 21''
8 MARC SOLER MOVISTAR 1' 22''
9 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 1' 27''
10 DANIEL MARTINEZ EF EDUCATION FIRST 1' 28''

GC after stage 10:

1 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 36hr 5min 29sec
2 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR @ 1min 52sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 2' 11''
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 00''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 3' 05''
6 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 4' 59''
7 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 5' 42''
8 NICOLAS EDET COFIDIS 5' 49''
9 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 6' 07''
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 6' 25''

Monday, September 2: Rest Day 1, in Pau


Sunday, September 1: Stage 9, Andorra la Vella -  Cortals d'Encamp, 94.4 km

Complete stage 9 results, stage story, photos, stage map & profile

Padej Pogcar

Tadej Pogacar wins stage nine. Photo: Gomez Sport

Results:

1 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 2hr 58min 9sec
2 NAIRO QUINTANA MOVISTAR @ 23sec
3 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 48''
4 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
5 MARC SOLER MOVISTAR 57''
6 HERMANN PERNSTEINER BAHRAIN-MERIDA 59''
7 SERGI HIGUITA EF EDUCATION FIRST 1' 01''
8 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB s.t.
9 MIGUEL LOPEZ ASTANA s.t.
10 TAO HART TEAM INEOS 1' 38''

GC after Stage 9:

1 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 35hr 18min 18sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA @ 6sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 17''
4 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 20''
5 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 1' 42''
6 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 1' 46''
7 NICOLAS EDET COFIDIS 2' 21''
8 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 3' 22''
9 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 3' 53''
10 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 4' 46''

Saturday, August 31: Stage 8, Valls - Igualada, 166.9 km

Complete stage 8 results, stage story, photos, stage map & profile

Nikias Arndt

Nikias Arndt wins stage eight. Photo: Gomez Sport

Results:

1 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 3hr 50min 48sec
2 ALEXANDER ARANBURU CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
3 TOSH VAN DER SANDE LOTTO SOUDAL s.t.
4 RUBEN GUERREIRO KATUSHA-ALPECIN s.t.
5 JONAS KOCH CCC TEAM s.t.
6 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA s.t.
7 JONATHAN LASTRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
8 TOBIAS LUDVIGSSON GROUPAMA-FDJ s.t.
9 FERNANDO BARCELO EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
10 SERGIO HENAO UAE TEAM EMIRATES s.t.

GC after stage 8:

1 NICOLAS EDET COFIDIS 32hr 16min 24sec
2 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA @ 2min 21sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 3' 01''
4 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 3' 07''
5 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 3' 17''
6 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 3' 28''
7 CARL HAGEN LOTTO SOUDAL 3' 45''
8 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 4' 59''
9 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 5' 37''
10 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 5' 53''

Friday, August 30: Stage 7, Onda - Mas de la Costa, 183.2 km

Complete stage 7 results, stage story, photos, stage map & profile

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde wins stage seven. Photo: Gomez Sport

Results:

1 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 4hr 34min 11sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA s.t.
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA @ 6sec
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR s.t.
5 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 42''
6 ION IZAGUIRRE ASTANA 48''
7 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 51''
8 FABIO ARU UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 GEORGE BENNETT JUMBO-VISMA 1' 07''
10 OSCAR RODRIGUEZ EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS 1' 20''

GC after stage 7:

1 MIGUEL LOPEZ ASTANA 28hr 19min 13sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA @ 6sec
3 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 16''
4 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 27''
5 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 1' 58''
6 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 2' 36''
7 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 2' 52''
8 GEORGE BENNETT JUMBO-VISMA 3' 34''
9 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 3' 36''
10 FABIO ARU UAE TEAM EMIRATES s.t.

Thursday, August 29: Stage 6, Mora de Rubielos - Ares del Maestrat, 198.9 km

Complete stage 6 results, story, photos stage map & profile

Jesus Herrada

Jesus Herrada wins stage six.

Results:

1 JESUS HERRADA COFIDIS 4hr 43min 55sec
2 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA @ 7sec
3 DORIAN GODON AG2R LA MONDIALE 21''
4 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
5 BRUNO ARMIRAIL GROUPAMA-FDJ 37''
6 PAWEL POLJANSKI BORA-HANSGROHE 39''
7 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR 45''
8 GIANLUCA BRAMBILLA TREK-SEGAFREDO 47''
9 DAVID DE LA CRUZ TEAM INEOS 50''
10 TSGABU GRMAY MITCHELTON-SCOTT 2' 35''

GC after stage 6:

1 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MERIDA 23hr 44min 0sec
2 DAVID DE LA CRUZ TEAM INEOS @ 38sec
3 MIGUEL LOPEZ ASTANA 1' 00''
4 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 1' 14''
5 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 1' 23''
6 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
7 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 1' 28''
8 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 2' 17''
9 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 2' 18''
10 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 2' 47''

Wednesday, August 28: Stage 5, L' Eliana - Observatorio Astrofísico de Javalambre, 170.7 km

Complete stage 5 results, photos, story, stage map & profile

Angel Madrazo

Angel Madrazo takes the fifth stage.

Results:

1 ANGEL MADRAZO BURGOS BH 4hr 58min 31sec
2 JETSE BOL BURGOS BH @ 10sec
3 JOSE HERRADA COFIDIS 22''
4 MIGUEL LOPEZ ASTANA 47''
5 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 59''
6 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA s.t.
7 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 1' 29''
8 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 1' 41''
9 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
10 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 1' 46''

GC after stage 5:

1 MIGUEL LOPEZ ASTANA 18hr 55min 21sec
2 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA @ 14sec
3 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 23''
4 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 28''
5 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 57''
6 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION FIRST 59''
7 JHOAN CHAVES MITCHELTON-SCOTT 1' 17''
8 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 1' 18''
9 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 1' 49''
10 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 1' 50''

Tuesday, August 27: Stage 4, Cullera - El Puig, 175.5 km

Stage 4 complete results, stage story, photos, course map & profile

Fabio Jakobsen

Fabio Jakobsen just beats Sam Bennett.

Results:

1 FABIO JAKOBSEN DECEUNINCK-QUICK STEP 4hr 4min 16sec
2 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE s.t.
3 MAXIMILIAN WALSCHEID TEAM SUNWEB s.t.
4 FERNANDO GAVIRIA UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 LUKA MEZGEC MITCHELTON-SCOTT s.t.
6 MARC SARREAU GROUPAMA-FDJ s.t.
7 SZYMON SAJNOK CCC TEAM s.t.
8 EDVALD BOASSON HAGEN DIMENSION DATA s.t.
9 JON ABERASTURI CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
10 JUAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES s.t.

GC after stage 4:

1 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 13hr 55min 30sec
2 NAIRO QUINTANA MOVISTAR @ 2sec
3 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION FIRST 08''
4 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 22''
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 33''
6 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 35''
7 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 37''
8 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 38''
9 DAVIDE FORMOLO BORA-HANSGROHE 46''
10 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE s.t.

Monday, August 26: Stage 3, Ibi-Ciudad del Juguete - Alicante, 188 km

Stage 3 complete results, stage story, photos, stae map & profile

Sam Bennett

Sam Bennett wins in Alicante. Photo: Gomez Sport

Results:

1 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE 4hr 25min 2sec
2 EDWARD THEUNS TREK-SEGAFREDO s.t.
3 LUKA MEZGEC MITCHELTON-SCOTT s.t.
4 JON ABERASTURI CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
5 PHIL BAUHAUS BAHRAIN-MERIDA s.t.
6 MAXIMILIANO RICHEZE DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
7 FABIO JAKOBSEN DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
8 CYRIL BARTHE EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS s.t.
9 SZYMON SAJNOK CCC TEAM s.t.
10 CLEMENT VENTURINI AG2R LA MONDIALE s.t.

GC after stage 3:

1 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 9hr 51min 14sec
2 NAIRO QUINTANA MOVISTAR @ 2sec
3 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION FIRST 08''
4 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 22''
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 33''
6 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 35''
7 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 37''
8 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 38''
9 DAVIDE FORMOLO BORA-HANSGROHE 46''
10 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE s.t.

Sunday, August 25: Stage 2, Benedorm - Calpe, 199.6 km

Stage 2 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Nairo Quintana

Nairo Quintana wins stage two.

Results:

1 NAIRO QUINTANA MOVISTAR 5hr 11min 17sec
2 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB @ 5sec
3 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA s.t.
4 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION FIRST s.t.
5 FABIO ARU UAE TEAM EMIRATES s.t.
6 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 08''
7 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 37''
8 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 ALEXANDER ARANBURU CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
10 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.

GC after stage 2:

1 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 5hr 26min 12sec
2 NAIRO QUINTANA MOVISTAR @ 2sec
3 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION FIRST 08''
4 MIKEL NIEVE MITCHELTON-SCOTT 22''
5 MIGUEL LOPEZ ASTANA 33''
6 PRIMOŽ ROGLIC JUMBO-VISMA 36''
7 WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 38''
8 SERGIO HIGUITA EF EDUCATION FIRST 40''
9 DAVIDE FORMOLO BORA-HANSGROHE 46''
10 RAFAL MAJKA BORA-HANSGROHE 46''

Saturday, August 24: Stage 1, Torrevieja 13.4 km team time trial

Stage 1 complete results, stage story, photos & stage map

Team Astana

Astana was the day's fastest team. Photo: Gomez Sport

Results:

1 ASTANA PRO TEAM 14min 51sec
2 DECEUNINCK-QUICK STEP @ 2sec
3 TEAM SUNWEB 05''
4 EF EDUCATION FIRST 07''
5 BORA-HANSGROHE 13''
6 CCC TEAM 15''
7 MOVISTAR TEAM 16''
8 GROUPAMA-FDJ 16''
9 MITCHELTON-SCOTT 18''
10 LOTTO SOUDAL 19''

GC after stage 1:

1 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA 14min 51sec
2 DARIO CATALDO ASTANA s.t.
3 JAKOB FUGLSANG ASTANA s.t.
4 ION IZAGUIRRE ASTANA s.t.
5 LUIS LEÓN SANCHEZ ASTANA s.t.
6 GORKA IZAGIRRE ASTANA s.t.
7 PHILIPPE GILBERT DECEUNINCK-QUICK STEP @2sec
8 ZDENEK ŠTYBAR DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
9 MAXIMILIANO RICHEZE DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.
10 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK STEP s.t.

Start list with back numbers, August 23, 2019:

MOVISTAR TEAM
1 ALEJANDRO VALVERDE
2 JORGE ARCAS
3 JOSÉ ROJAS
4 IMANOL ERVITI
5 NELSON OLIVEIRA
6 ANTONIO PEDRERO
7 NAIRO QUINTANA
8 MARC SOLER
AG2R LA MONDIALE
11 PIERRE LATOUR
12 FRANÇOIS BIDARD
13 GEOFFREY BOUCHARD
14 CLÉMENT CHEVRIER
15 SILVAN DILLIER
16 DORIAN GODON
17 QUENTIN JAUREGUI
18 CLEMENT VENTURINI
ASTANA PRO TEAM
21 MIGUEL ANGEL LOPEZ
22 MANUELE BOARO
23 DARIO CATALDO
24 OMAR FRAILE
25 JAKOB FUGLSANG
26 GORKA IZAGIRRE
27 ION IZAGUIRRE
28 LUIS LEÓN SANCHEZ
BAHRAIN-MERIDA
31 MARK PADUN
32 YUKIYA ARASHIRO
33 PHIL BAUHAUS
34 HEINRICH HAUSSLER
35 DOMEN NOVAK
36 HERMANN PERNSTEINER
37 LUKA PIBERNIK
38 DYLAN TEUNS
BORA-HANSGROHE
41 RAFAL MAJKA
42 SHANE ARCHBOLD
43 SAM BENNETT
44 JEAN-PIERRE DRUCKER
45 FELIX GROSSSCHARTNER
46 DAVIDE FORMOLO
47 GREGOR MÜHLBERGER
48 PAWEL POLJANSKI
CCC TEAM
51 VICTOR DE LA PARTE
52 WILLIAM BARTA
53 PAWEL BERNAS
54 PATRICK BEVIN
55 JONAS KOCH
56 SZYMON SAJNOK
57 NATHAN VAN HOOYDONCK
58 FRANCISCO JOSE VENTOSO
DECEUNINCK-QUICK STEP
61 PHILIPPE GILBERT
62 EROS CAPECCHI
63 RÉMI CAVAGNA
64 TIM DECLERCQ
65 FABIO JAKOBSEN
66 JAMES KNOX
67 MAXIMILIANO ARIEL RICHEZE
68 ZDENEK ŠTYBAR
EF EDUCATION FIRST
71 RIGOBERTO URAN
72 HUGH JOHN CARTHY
73 G LAWSON CRADDOCK
74 MITCHELL DOCKER
75 SERGIO ANDRES HIGUITA
76 DANIEL FELIPE MARTINEZ
77 LOGAN OWEN
78 TEJAY VAN GARDEREN
GROUPAMA-FDJ
81 MARC SARREAU
82 BRUNO ARMIRAIL
83 MICKAEL DELAGE
84 KILIAN FRANKINY
85 TOBIAS LUDVIGSSON
86 STEVE MORABITO
87 ROMAIN SEIGLE
88 BENJAMIN THOMAS
LOTTO SOUDAL
91 THOMAS DE GENDT
92 SANDER ARMEE
93 CARL FREDRIK HAGEN
94 TOMASZ MARCZYNSKI
95 TOSH VAN DER SANDE
96 BRIAN VAN GOETHEM
97 HARM VANHOUCKE
98 JELLE WALLAYS
MITCHELTON-SCOTT
101 JHOAN ESTEBAN CHAVES
102 SAM BEWLEY
103 TSGABU GEBREMARYAM GRMAY
104 DAMIEN HOWSON
105 LUKA MEZGEC
106 MIKEL NIEVE
107 NICHOLAS SCHULTZ
108 DION SMITH
TEAM DIMENSION DATA
111 LOUIS MEINTJES
112 EDVALD BOASSON HAGEN
113 NICHOLAS DLAMINI
114 AMANUEL GHEBREIGZABHIER
115 BENJAMIN KING
116 BEN O'CONNOR
117 RASMUS FOSSUM TILLER
118 JACO VENTER
TEAM INEOS
121 WOUT POELS
122 DAVID DE LA CRUZ
123 OWAIN DOULL
124 TAO GEOGHEGAN HART
125 SEBASTIAN HENAO
126 VASIL KIRYIENKA
127 SALVATORE PUCCIO
128 IAN STANNARD
TEAM JUMBO-VISMA
131 PRIMOŽ ROGLIC
132 GEORGE BENNETT
133 ROBERT GESINK
134 LENNARD HOFSTEDE
135 STEVEN KRUIJSWIJK
136 SEPP KUSS
137 TONY MARTIN
138 NEILSON POWLESS
TEAM KATUSHA ALPECIN
141 DANIEL NAVARRO
142 ENRICO BATTAGLIN
143 STEFF CRAS
144 MATTEO FABBRO
145 RUBEN GUERREIRO
146 PAVEL KOCHETKOV
147 VIACHESLAV KUZNETSOV
148 WILLEM JAKOBUS SMIT
TEAM SUNWEB
151 WILCO KELDERMAN
152 NIKIAS ARNDT
153 CASPER PHILLIP PEDERSEN
154 ROB POWER
155 NICOLAS ROCHE
156 MICHAEL STORER
157 MARTIJN TUSVELD
158 MAXIMILIAN RICHARD WALSCHEID
TREK-SEGAFREDO
161 GIANLUCA BRAMBILLA
162 JOHN DEGENKOLB
163 NIKLAS EG
164 ALEX KIRSCH
165 JACOPO MOSCA
166 KIEL REIJNEN
167 PETER STETINA
168 EDWARD THEUNS
UAE TEAM EMIRATES
171 FABIO ARU
172 VALERIO CONTI
173 FERNANDO GAVIRIA
174 SERGIO LUIS HENAO
175 MARCO MARCATO
176 JUAN SEBASTIAN MOLANO
177 TADEJ POGACAR
178 OLIVIERO TROIA
BURGOS BH
181 ANGEL MADRAZO
182 JETSE BOL
183 OSCAR CABEDO
184 JORGE CUBERO
185 JESUS EZQUERRA
186 NUNO MATOS
187 DIEGO RUBIO
188 RICARDO VILELA
CAJA RURAL-SEGUROS RGA
191 SERGEI CHERNETSKII
192 JON ABERASTURI
193 ALEXANDER ARANBURU
194 DOMINGOS GONÇALVES
195 JONATHAN LASTRA
196 SERGIO PARDILLA
197 CRISTIAN RODRIGUEZ
198 GONZALO SERRANO
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
201 JESUS HERRADA
202 JHON DARWIN ATAPUMA
203 NICOLAS EDET
204 JESPER HANSEN
205 JOSE HERRADA
206 LUIS ANGEL MATE
207 STÉPHANE ROSSETTO
208 DAMIEN TOUZE
EUSKADI BASQUE COUNTRY-MURIAS
211 OSCAR RODRIGUEZ
212 ARITZ BAGUES
213 FERNANDO BARCELO
214 CYRIL BARTHE
215 MIKEL BIZKARRA
216 MIKEL ITURRIA
217 SERGIO SAMITIER
218 HECTOR SAEZ