BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 Vuelta a España

73rd edition: August 25 - September 16 , 2018

Vuelta Podium History | A Vuelta history | 2017 Vuelta | Start list, stage list & route details
Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4| Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 | Stage 9 | Rest Day 1 | Stage 10 | Stage 11 | Stage 12 | Stage 13 | Stage 14 | Stage 15 | Rest Day 2 | Stage 16 | Stage 17 | Stage 18 | Stage 19 | Stage 20 | Stage 21

2018 Vuelta a Espana map

Total distance: 3,249 km


Sunday, September 16: 21st & Final Stage, Alcorcón - Madrid, 100.9 km.

Stage 21 map & profile | Stage 21 photos

Elia viviani

Elia Viviani takes the Vuelta's final stage. Luis Angel Gomez photo

Weather at Madrid at 4:00 PM, local time: 29C (84F), Fair, with the wind from the SSE at 6 km/hr (4 mph). No rain is forecast.

The race: Stage 21 began at 5:27 PM.

Here's the organizer's 2018 Vuelta final stage summary:

The final stage of La Vuelta 18 ended with the usual and spectacular bunch sprint in Madrid. Elia Viviani (Quick-Step Floors) proved again he was the fastest with a third stage victory, ahead of the World champion Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) and Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo). Simon Yates (Mitchelton-Scott) made it through the stage without problems and is the overall winner of La Vuelta 18, his first Grand Tour success and the fifth in a row for British riders.

The pack enjoyed the first sunny 30 kilometres leading to Madrid to celebrate the winners of La Vuelta 18. Simon Yates’ Mitchelton-Scott were wearing a new black and red jersey for the occasion. The British winner of the race also celebrated his triumph with his runner-up Enric Mas (Quick-Step Floors) and Miguel Angel Lopez (Astana), 3rd on general classification. Igor Anton (Dimension Data), racing for the last time as a professional rider, crossed the line slightly ahead of the bunch. 11 laps of 5.9km were remaining.

The battle went on with 59km to go. A group of six riders jumped ahead of the bunch: Alessandro De Marchi (BMC Racing Team), Tiago Machado (Katusha Alpecin), Jetse Bol (Burgos-BH), Loïc Chetout, Stéphane Rossetto (Cofidis) and Mikel Iturria (Euskadi-Murias). Sprinters’ teams quickly got into action. The attackers never opened a gap as high as 20’’ and were caught 44km away from the finish.

Diego Rubio (Burgos-BH), Joey Rosskopf (BMC Racing Team) and Nikita Stalnov (Astana) immediately launched a new attack and Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias) quickly joined them at the front. The pack controlled the gap around 15’’. Nikita Stalnov dropped back to the peloton after a puncture with 27km to go.

The attackers were finally reeled in with 7 kilometres to go. Sprinters’ teams struggled to offer a proper lead-out to their fast men but that didn’t bother Elia Viviani, who came past everyone to celebrate his third stage win of La Vuelta 18. Simon Yates (Mitchelton-Scott) finished safely to seal his overall victory.

Complete results:

Stage 21 photos

100.9 kilometers raced at an average speed of 42.795 km/hr

1 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors 2hr 21min 28sec
2 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
3 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo s.t.
4 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
5 MARC SARREAU Groupama-FDJ s.t.
6 JON ABERASTURI Euskadi-Murias s.t.
7 SIMONE CONSONNI UAE-Team Emirates s.t.
8 MATTEO TRENTIN Mitchelton-Scott s.t.
9 TOM VAN ASBROECK EF Education First-Drapac s.t.
10 RYAN GIBBONS Dimension Data s.t.
11 MAXIMILIAN WALSCHEID Team Sunweb s.t.
12 TOSH VAN DER SANDE Lotto-Soudal s.t.
13 ARITZ BAGUES Euskadi-Murias s.t.
14 LUKA MEZGEC Mitchelton-Scott s.t.
15 OMAR FRAILE Astana s.t.
16 NELSON ANDRES SOTO Caja Rural-Seguros RGA s.t.
17 FRANCISCO JOSE VENTOSO BMC s.t.
18 JESUS EZQUERRA Burgos BH s.t.
19 IVAN GARCIA Bahrain-Merida s.t.
20 LUIS GUILLERMO MAS Caja Rural-Seguros RGA s.t.
21 EDUARD PRADES Euskadi-Murias s.t.
22 JORGE CUBERO Burgos BH s.t.
23 JHONATAN RESTREPO Katusha-Alpecin s.t.
24 ALEJANDRO VALVERDE Movistar s.t.
25 WILCO KELDERMAN Team Sunweb s.t.
26 FABIO SABATINI Quick-Step Floors s.t.
27 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida s.t.
28 JONATHAN LASTRA Caja Rural-Seguros RGA s.t.
29 NICOLAS ROCHE BMC s.t.
30 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale s.t.
31 RETO HOLLENSTEIN Katusha-Alpecin s.t.
32 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott s.t.
33 GORKA IZAGUIRRE Bahrain-Merida s.t.
34 PAVEL KOCHETKOV Katusha-Alpecin s.t.
35 BENJAMIN KING Dimension Data s.t.
36 VICTOR CAMPENAERTS Lotto-Soudal s.t.
37 JAY MC CARTHY Bora-hansgrohe s.t.
38 ANDREY ZEITS Astana s.t.
39 RUDY MOLARD Groupama-FDJ s.t.
40 ENRIC MAS Quick-Step Floors s.t.
41 PELLO BILBAO Astana s.t.
42 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana s.t.
43 MICHAEL ALBASINI Mitchelton-Scott s.t.
44 IMANOL ERVITI Movistar s.t.
45 ANTONIO MOLINA Caja Rural-Seguros RGA s.t.
46 GIANLUCA BRAMBILLA Trek-Segafredo s.t.
47 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ s.t.
48 MICKAEL DELAGE Groupama-FDJ s.t.
49 MARKEL IRIZAR Trek-Segafredo s.t.
50 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac s.t.
51 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo s.t.
52 VEGARD STAKE LAENGEN UAE-Team Emirates s.t.
53 FLORIS DE TIER LottoNL-Jumbo s.t.
54 LUKA PIBERNIK Bahrain-Merida s.t.
55 JOHANNES FRÖHLINGER Team Sunweb s.t.
56 DANIEL MORENO EF Education First-Drapac s.t.
57 SERGIO LUIS HENAO Sky s.t.
58 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
59 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe s.t.
60 NANS PETERS Ag2r La Mondiale s.t.
61 SALVATORE PUCCIO Sky s.t.
62 SIMON CLARKE EF Education First-Drapac s.t.
63 JOSÉ MENDES Burgos BH s.t.
64 FABIO ARU UAE-Team Emirates s.t.
65 MICHAEL SCHWARZMANN Bora-hansgrohe s.t.
66 NICHOLAS SCHULTZ Caja Rural-Seguros RGA s.t.
67 CRISTIAN RODRIGUEZ Caja Rural-Seguros RGA s.t.
68 RICHARD CARAPAZ Movistar s.t.
69 MAXIME MONFORT Lotto-Soudal s.t.
70 BEN GASTAUER Ag2r La Mondiale s.t.
71 NIKITA STALNOV Astana s.t.
72 DARIO CATALDO Astana s.t.
73 VALERIO CONTI UAE-Team Emirates s.t.
74 LÉO VINCENT Groupama-FDJ s.t.
75 JONATHAN CASTROVIEJO Sky s.t.
76 TAO GEOGHEGAN HART Sky s.t.
77 EDWARD RAVASI UAE-Team Emirates s.t.
78 MIKEL BIZKARRA Euskadi-Murias s.t.
79 MERHAWI KUDUS Dimension Data s.t.
80 LUIS ANGEL MATE Cofidis s.t.
81 JOSEPH ROSSKOPF BMC s.t.
82 WINNER ANDREW ANACONA Movistar s.t.
83 DAMIEN HOWSON Mitchelton-Scott s.t.
84 OSCAR RODRIGUEZ Euskadi-Murias s.t.
85 JESUS HERRADA Cofidis s.t.
86 DANIELE BENNATI Movistar s.t.
87 RAFAL MAJKA Bora-hansgrohe s.t.
88 HUBERT DUPONT Ag2r La Mondiale s.t.
89 ANDREY AMADOR Movistar s.t.
90 SANDER ARMEE Lotto-Soudal s.t.
91 HECTOR SAEZ Euskadi-Murias s.t.
92 AMANUEL GHEBREIGZABHIER Dimension Data s.t.
93 JACK HAIG Mitchelton-Scott s.t.
94 ALEXANDER EDMONDSON Mitchelton-Scott s.t.
95 STÉPHANE ROSSETTO Cofidis s.t.
96 MARTIJN TUSVELD Team Sunweb @ 19sec
97 SERGIO PARDILLA Caja Rural-Seguros RGA s.t.
98 JOSE HERRADA Cofidis s.t.
99 LARS BOOM LottoNL-Jumbo s.t.
100 KIEL REIJNEN Trek-Segafredo s.t.
101 VINCENZO NIBALI Bahrain-Merida s.t.
102 ALEXANDRE GENIEZ Ag2r La Mondiale s.t.
103 MIKAEL CHEREL Ag2r La Mondiale s.t.
104 ILNUR ZAKARIN Katusha-Alpecin s.t.
105 DAVID DE LA CRUZ Sky 00' 24''
106 BRENT BOOKWALTER BMC 00' 28''
107 MICHAEL STORER Team Sunweb s.t.
108 JAI HINDLEY Team Sunweb s.t.
109 MICHAEL MØRKØV Quick-Step Floors s.t.
110 DRIES DEVENYNS Quick-Step Floors s.t.
111 TIESJ BENOOT Lotto-Soudal 00' 30''
112 SEPP KUSS LottoNL-Jumbo s.t.
113 SVEN ERIK BYSTRØM UAE-Team Emirates s.t.
114 KASPER ASGREEN Quick-Step Floors 00' 36''
115 TIAGO MACHADO Katusha-Alpecin 00' 37''
116 NELSON OLIVEIRA Movistar s.t.
117 MIKE TEUNISSEN Team Sunweb s.t.
118 FRANCO PELLIZOTTI Bahrain-Merida 00' 40''
119 ALEX ARANBURU Caja Rural-Seguros RGA s.t.
120 GARIKOITZ BRAVO Euskadi-Murias s.t.
121 PABLO TORRES Burgos BH s.t.
122 JETSE BOL Burgos BH s.t.
123 OSCAR CABEDO Burgos BH s.t.
124 DAVIDE FORMOLO Bora-hansgrohe s.t.
125 DYLAN TEUNS BMC s.t.
126 STEPHEN CUMMINGS Dimension Data s.t.
127 MICHAEL WOODS EF Education First-Drapac s.t.
128 DAVIDE VILLELLA Astana s.t.
129 PIERRE ROLLAND EF Education First-Drapac s.t.
130 JAN HIRT Astana s.t.
131 THOMAS DE GENDT Lotto-Soudal s.t.
132 JELLE WALLAYS Lotto-Soudal s.t.
133 ALESSANDRO DE MARCHI BMC s.t.
134 MATHIAS LE TURNIER Cofidis s.t.
135 IAN BOSWELL Katusha-Alpecin s.t.
136 IGOR ANTON Dimension Data s.t.
137 FABIO FELLINE Trek-Segafredo 00' 49''
138 RICHIE PORTE BMC 00' 54''
139 MICHAL KWIATKOWSKI Sky s.t.
140 DIEGO RUBIO Burgos BH s.t.
141 JOHANN VAN ZYL Dimension Data 00' 58''
142 SEBASTIAN LANGEVELD EF Education First-Drapac s.t.
143 THOMAS LEEZER LottoNL-Jumbo 01' 04''
144 ADAM YATES Mitchelton-Scott s.t.
145 JULIEN DUVAL Ag2r La Mondiale s.t.
146 PIETER SERRY Quick-Step Floors 01' 06''
147 MIKEL ITURRIA Euskadi-Murias s.t.
148 MARCUS BURGHARDT Bora-hansgrohe 01' 10''
149 BERT-JAN LINDEMAN LottoNL-Jumbo 01' 12''
150 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo s.t.
151 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo s.t.
152 ANTOINE DUCHESNE Groupama-FDJ 01' 30''
153 LOUIS MEINTJES Dimension Data 01' 32''
154 BENJAMIN THOMAS Groupama-FDJ 02' 06''
155 KENNETH VANBILSEN Cofidis @ 0sec
156 MATTHIAS BRÄNDLE Trek-Segafredo 02' 24''
157 LOIC CHETOUT Cofidis 04' 08''
158 MITCHELL DOCKER EF Education First-Drapac 04' 10''

Final GC after stage 21:

3,249 kilometers raced at an average speed of 39.574 km/hr

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 82hr 5min 58sec
2 ENRIC MAS Quick-Step Floors @ 1min 46sec
3 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 02' 04''
4 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 02' 54''
5 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 04' 28''
6 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 05' 57''
7 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 06' 07''
8 NAIRO QUINTANA Movistar 06' 51''
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 11' 09''
10 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 11' 11''
11 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 12' 10''
12 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 14' 06''
13 RAFAL MAJKA Bora-hansgrohe 17' 57''
14 RUDY MOLARD Groupama-FDJ 25' 40''
15 DAVID DE LA CRUZ Sky 28' 02''
16 GIANLUCA BRAMBILLA Trek-Segafredo 30' 00''
17 MIKEL BIZKARRA Euskadi-Murias 35' 46''
18 RICHARD CARAPAZ Movistar 39' 53''
19 JACK HAIG Mitchelton-Scott 45' 32''
20 ILNUR ZAKARIN Katusha-Alpecin 51' 36''
21 JESUS HERRADA Cofidis 57' 15''
22 DAVIDE FORMOLO Bora-hansgrohe 57' 29''
23 FABIO ARU UAE-Team Emirates 1H 03' 07''
24 BENJAMIN KING Dimension Data 1H 03' 40''
25 CRISTIAN RODRIGUEZ Caja Rural-Seguros RGA 1H 06' 26''
26 HUBERT DUPONT Ag2r La Mondiale 1H 11' 04''
27 PELLO BILBAO Astana 1H 12' 49''
28 SERGIO LUIS HENAO Sky 1H 13' 07''
29 GORKA IZAGUIRRE Bahrain-Merida 1H 14' 48''
30 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo 1H 17' 39''
31 MERHAWI KUDUS Dimension Data 1H 19' 54''
32 JAI HINDLEY Team Sunweb 1H 21' 38''
33 DYLAN TEUNS BMC 1H 22' 46''
34 MICHAEL WOODS EF Education First-Drapac 1H 23' 13''
35 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo 1H 24' 17''
36 BEN GASTAUER Ag2r La Mondiale 1H 28' 52''
37 AMANUEL GHEBREIGZABHIER Dimension Data 1H 30' 43''
38 DANIEL MORENO EF Education First-Drapac 1H 32' 59''
39 EDWARD RAVASI UAE-Team Emirates 1H 34' 57''
40 NICOLAS ROCHE BMC 1H 36' 40''
41 FLORIS DE TIER LottoNL-Jumbo 1H 42' 58''
42 MAXIME MONFORT Lotto-Soudal 1H 43' 23''
43 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 1H 43' 49''
44 IGOR ANTON Dimension Data 1H 52' 53''
45 ADAM YATES Mitchelton-Scott 1H 54' 33''
46 SIMON CLARKE EF Education First-Drapac 1H 55' 01''
47 LUIS GUILLERMO MAS Caja Rural-Seguros RGA 1H 56' 06''
48 DAVIDE VILLELLA Astana 1H 57' 26''
49 SERGIO PARDILLA Caja Rural-Seguros RGA 1H 57' 41''
50 FRANCO PELLIZOTTI Bahrain-Merida 1H 58' 18''
51 OSCAR RODRIGUEZ Euskadi-Murias 1H 58' 53''
52 ANDREY ZEITS Astana 2H 01' 13''
53 PAVEL KOCHETKOV Katusha-Alpecin 2H 01' 36''
54 STÉPHANE ROSSETTO Cofidis 2H 01' 43''
55 RETO HOLLENSTEIN Katusha-Alpecin 2H 04' 03''
56 PIERRE ROLLAND EF Education First-Drapac 2H 04' 34''
57 JOSE HERRADA Cofidis 2H 05' 41''
58 LOUIS MEINTJES Dimension Data 2H 06' 00''
59 VINCENZO NIBALI Bahrain-Merida 2H 08' 54''
60 VALERIO CONTI UAE-Team Emirates 2H 09' 59''
61 FABIO FELLINE Trek-Segafredo 2H 11' 02''
62 TAO GEOGHEGAN HART Sky 2H 13' 56''
63 OMAR FRAILE Astana 2H 14' 33''
64 DARIO CATALDO Astana 2H 18' 54''
65 SEPP KUSS LottoNL-Jumbo 2H 20' 11''
66 BRENT BOOKWALTER BMC 2H 21' 43''
67 THOMAS DE GENDT Lotto-Soudal 2H 22' 10''
68 EDUARD PRADES Euskadi-Murias 2H 24' 10''
69 WINNER ANDREW ANACONA Movistar 2H 25' 25''
70 DAMIEN HOWSON Mitchelton-Scott 2H 29' 16''
71 NELSON OLIVEIRA Movistar 2H 30' 07''
72 NANS PETERS Ag2r La Mondiale 2H 30' 11''
73 SANDER ARMEE Lotto-Soudal 2H 30' 18''
74 JAN HIRT Astana 2H 35' 49''
75 NICHOLAS SCHULTZ Caja Rural-Seguros RGA 2H 39' 38''
76 ALESSANDRO DE MARCHI BMC 2H 40' 14''
77 LÉO VINCENT Groupama-FDJ 2H 43' 29''
78 ARITZ BAGUES Euskadi-Murias 2H 45' 48''
79 TIAGO MACHADO Katusha-Alpecin 2H 48' 38''
80 MARTIJN TUSVELD Team Sunweb 2H 49' 31''
81 JOSEPH ROSSKOPF BMC 2H 51' 48''
82 RYAN GIBBONS Dimension Data 2H 55' 03''
83 JOSÉ MENDES Burgos BH 2H 57' 10''
84 RICHIE PORTE BMC 2H 57' 17''
85 HECTOR SAEZ Euskadi-Murias 2H 57' 30''
86 OSCAR CABEDO Burgos BH 2H 58' 27''
87 TOM VAN ASBROECK EF Education First-Drapac 2H 59' 30''
88 PIETER SERRY Quick-Step Floors 3H 00' 05''
89 JORGE CUBERO Burgos BH 3H 03' 35''
90 ALEXANDRE GENIEZ Ag2r La Mondiale 3H 04' 42''
91 JAY MC CARTHY Bora-hansgrohe 3H 05' 02''
92 IMANOL ERVITI Movistar 3H 10' 45''
93 ANDREY AMADOR Movistar 3H 10' 46''
94 DRIES DEVENYNS Quick-Step Floors 3H 14' 01''
95 TIESJ BENOOT Lotto-Soudal 3H 14' 12''
96 SALVATORE PUCCIO Sky 3H 15' 09''
97 MIKAEL CHEREL Ag2r La Mondiale 3H 21' 54''
98 JESUS EZQUERRA Burgos BH 3H 27' 49''
99 IVAN GARCIA Bahrain-Merida 3H 28' 51''
100 JONATHAN CASTROVIEJO Sky 3H 30' 00''
101 JETSE BOL Burgos BH 3H 35' 55''
102 VICTOR CAMPENAERTS Lotto-Soudal 3H 43' 36''
103 MIKEL ITURRIA Euskadi-Murias 3H 45' 05''
104 NIKITA STALNOV Astana 3H 46' 29''
105 JHONATAN RESTREPO Katusha-Alpecin 3H 47' 21''
106 LUIS ANGEL MATE Cofidis 3H 55' 56''
107 VEGARD STAKE LAENGEN UAE-Team Emirates 3H 56' 34''
108 ALEX ARANBURU Caja Rural-Seguros RGA 3H 57' 33''
109 MIKE TEUNISSEN Team Sunweb 3H 58' 38''
110 MATHIAS LE TURNIER Cofidis 4H 00' 26''
111 FRANCISCO JOSE VENTOSO BMC 4H 02' 14''
112 MICKAEL DELAGE Groupama-FDJ 4H 02' 45''
113 SVEN ERIK BYSTRØM UAE-Team Emirates 4H 06' 25''
114 TOSH VAN DER SANDE Lotto-Soudal 4H 08' 34''
115 JOHANNES FRÖHLINGER Team Sunweb 4H 11' 01''
116 GARIKOITZ BRAVO Euskadi-Murias 4H 12' 25''
117 MICHAEL STORER Team Sunweb 4H 12' 32''
118 MICHAEL ALBASINI Mitchelton-Scott 4H 15' 40''
119 PETER SAGAN Bora-hansgrohe 4H 16' 05''
120 ANTONIO MOLINA Caja Rural-Seguros RGA 4H 18' 48''
121 BENJAMIN THOMAS Groupama-FDJ 4H 22' 41''
122 JOHANN VAN ZYL Dimension Data 4H 22' 54''
123 JONATHAN LASTRA Caja Rural-Seguros RGA 4H 26' 51''
124 STEPHEN CUMMINGS Dimension Data 4H 27' 54''
125 MATTEO TRENTIN Mitchelton-Scott 4H 28' 10''
126 IAN BOSWELL Katusha-Alpecin 4H 28' 13''
127 ANTOINE DUCHESNE Groupama-FDJ 4H 29' 30''
128 SEBASTIAN LANGEVELD EF Education First-Drapac 4H 31' 50''
129 PABLO TORRES Burgos BH 4H 34' 43''
130 MARKEL IRIZAR Trek-Segafredo 4H 37' 11''
131 MARC SARREAU Groupama-FDJ 4H 38' 36''
132 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo 4H 38' 47''
133 DANIELE BENNATI Movistar 4H 45' 32''
134 KASPER ASGREEN Quick-Step Floors 4H 48' 07''
135 KIEL REIJNEN Trek-Segafredo 4H 49' 50''
136 BERT-JAN LINDEMAN LottoNL-Jumbo 4H 52' 40''
137 KENNETH VANBILSEN Cofidis 4H 53' 07''
138 DIEGO RUBIO Burgos BH 4H 53' 48''
139 THOMAS LEEZER LottoNL-Jumbo 4H 53' 56''
140 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo 4H 54' 29''
141 LUKA MEZGEC Mitchelton-Scott 4H 55' 25''
142 LUKA PIBERNIK Bahrain-Merida 4H 56' 19''
143 JELLE WALLAYS Lotto-Soudal 4H 56' 42''
144 LOIC CHETOUT Cofidis 5H 00' 35''
145 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors 5H 01' 37''
146 JON ABERASTURI Euskadi-Murias 5H 01' 45''
147 SIMONE CONSONNI UAE-Team Emirates 5H 02' 02''
148 MICHAEL MØRKØV Quick-Step Floors 5H 07' 42''
149 MARCUS BURGHARDT Bora-hansgrohe 5H 09' 59''
150 MICHAEL SCHWARZMANN Bora-hansgrohe 5H 10' 42''
151 MITCHELL DOCKER EF Education First-Drapac 5H 13' 26''
152 FABIO SABATINI Quick-Step Floors 5H 13' 46''
153 LARS BOOM LottoNL-Jumbo 5H 19' 07''
154 NELSON ANDRES SOTO Caja Rural-Seguros RGA 5H 20' 28''
155 ALEXANDER EDMONDSON Mitchelton-Scott 5H 24' 24''
156 MAXIMILIAN WALSCHEID Team Sunweb 5H 25' 57''
157 JULIEN DUVAL Ag2r La Mondiale 5H 42' 01''
158 MATTHIAS BRÄNDLE Trek-Segafredo 5H 53' 31''

Stage 21 map & profile:

Vuelta stage 21 map

Vuelta stage 21 map

Vuelta stage 21 profile

Vuelta stage 21 profile

Stage 21 photos by Fotoreporter Sirotti:

Igor Anton

This was Igor Anton's last race before he retired, so he was allowed a lap of honor in Madrid.

Peloton

Zooming around Madrid in the late afternoon.

Peloton

Into the shadows

Peter Sagan

Peter Sagan

Elia Viviani

Elia Viviani wins the Vuelta's final stage.

Elia Viviani

Stage winner Elia Viviani

Team Movistar

Movistar won the team classification.

Alejandro Valverde

Points classification winner Alejandro Valverde

Enric Mas

Enric Mas ended up second in the final GC standings.

Simon Yates

2018 Vuelta winner Simon Yates.

Vuelta final podium

The 2018 Vuelta final podium, from left: 2nd place Enric Mas, winner Simon Yates & 3rd place Miguel Angel Lopez


Saturday, September 15: Stage 20: Andorra. Escaldes-Engordany - Coll de la Gallina. Santuario de Canolich, 97.3 km

Complete stage 20 results, stage story, photos, stage map & profile

Enrique Mas

Enrique Mas appears to be pleased with winning the 2018 Vuelta's 20th stage.

Results:

1 ENRIC MAS Quick-Step Floors 2hr 59min 30sec
2 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana s.t.
3 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott @ 23sec
4 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 00' 54''
5 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 57''
6 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 01' 11''
7 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 15''
8 DAVID DE LA CRUZ Sky 02' 17''
9 NAIRO QUINTANA Movistar 03' 09''
10 ALEJANDRO VALVERDE Movistar s.t.

GC after stage 20:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 79hr 44min 30sec
2 ENRIC MAS Quick-Step Floors @ 1min 46sec
3 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 02' 04''
4 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 02' 54''
5 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 04' 28''
6 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 05' 57''
7 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 06' 07''
8 NAIRO QUINTANA Movistar 06' 51''
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 11' 09''
10 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 11' 11''

Friday, September 14: Stage 19: Lleida - Andorra. Naturlandia, 154.4 km

Stage 19 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Thibaut Pinot

Thibaut Pinot gets his second 2018 Vuelta stage win. Photo: Gomez Sport

Results:

1 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 3hr 42min 5sec
2 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott @ 5sec
3 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 13''
4 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 52''
5 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana s.t.
6 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors s.t.
7 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 01' 03''
8 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 01' 12''
9 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 01' 15''
10 NAIRO QUINTANA Movistar 01' 49''

GC after stage 19:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 76hr 44min 41sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 1min 38sec
3 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 58''
4 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 02' 15''
5 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 02' 29''
6 NAIRO QUINTANA Movistar 04' 01''
7 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 05' 22''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 05' 29''
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 06' 30''
10 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 07' 21''

Thursday, September 13: Stage 18: Ejea de los Caballeros - Lleida, 186.1 km

Stage 18 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Jelle Wallays

Jelle Wallays takes the stage ahead of Sven Bystrom & Peter Sagan. Photo: Gomez Sport

Results:

1 JELLE WALLAYS Lotto-Soudal 3hr 57min 3sec
2 SVEN ERIK BYSTRØM UAE-Team Emirates s.t.
3 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
4 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors s.t.
5 IVAN GARCIA Bahrain-Merida s.t.
6 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
7 JON ABERASTURI Euskadi-Murias s.t.
8 TOM VAN ASBROECK EF Education First-Drapac s.t.
9 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo s.t.
10 RYAN GIBBONS Dimension Data s.t.

GC after stage 18:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 73hr 2min 37sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 25sec
3 ENRIC MAS Quick-Step Floors 01' 22''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 01' 36''
5 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 48''
6 NAIRO QUINTANA Movistar 02' 11''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 04' 09''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 04' 36''
9 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 05' 31''
10 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 06' 05''

Wednesday, September 12: Stage 17, Getxo - Balcón de Bizkaia, 157 km

Stage 17 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Michael Woods

Michael Woods wins at Balcón de Bizkaia. Luis Angel Gomez photo

Results:

1 MICHAEL WOODS EF Education First-Drapac 4hr 9min 48sec
2 DYLAN TEUNS BMC @ 5sec
3 DAVID DE LA CRUZ Sky 00' 10''
4 RAFAL MAJKA Bora-hansgrohe 00' 13''
5 ILNUR ZAKARIN Katusha-Alpecin 00' 38''
6 ALESSANDRO DE MARCHI BMC 00' 44''
7 AMANUEL GHEBREIGZABHIER Dimension Data 00' 48''
8 JESUS HERRADA Cofidis 00' 51''
9 JAI HINDLEY Team Sunweb 00' 55''
10 VINCENZO NIBALI Bahrain-Merida 01' 48''

GC after stage 17:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 69hr 5min 34sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 25sec
3 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 22''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 01' 36''
5 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 48''
6 NAIRO QUINTANA Movistar 02' 11''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 04' 09''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 04' 36''
9 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 05' 31''
10 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 06' 05''

Tuesday, September 11: Stage 16, Santillana del Mar - Torrelavega 32 km individual time trial

Stage 16 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Rohan Dennis

Rohan Dennis was by far the fastest rider of the day.

Results:

1 ROHAN DENNIS BMC 37min 57sec
2 JOSEPH ROSSKOPF BMC @ 50sec
3 JONATHAN CASTROVIEJO Sky s.t.
4 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 51''
5 MICHAL KWIATKOWSKI Sky s.t.
6 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 03''
7 NELSON OLIVEIRA Movistar 01' 05''
8 LAURENS DE PLUS Quick-Step Floors 01' 07''
9 SIMON GESCHKE Team Sunweb 01' 10''
10 KASPER ASGREEN Quick-Step Floors s.t.

GC after Stage 16:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 64hr 52min 58sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 33sec
3 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 52''
4 NAIRO QUINTANA Movistar 01' 15''
5 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 30''
6 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 01' 34''
7 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 02' 53''
8 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 03' 04''
9 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 03' 15''
10 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 04' 43''

Monday, September 10: Rest Day 2 at Santander


Sunday, September 9: Stage 15, Ribera de Arriba - Lagos de Covadonga, 178.2 km

Stage 15 complete results, stage story, photos, stage map & profile

Thibaut Pinot

Thibaut Pinot wins alone on the mountaintop.

Results:

1 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 5hr 1min 49sec
2 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana @ 28sec
3 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 30''
4 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 00' 32''
5 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo s.t.
6 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 00' 34''
7 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 01' 25''
9 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 01' 33''
10 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 49''

GC after stage 15:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 64hr 13min 33sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 26sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 33''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 00' 43''
5 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 29''
6 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 55''
7 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 02' 10''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 02' 27''
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 03' 03''
10 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 03' 15''

Saturday, September 8: Stage 14, Cistierna - Les Praeres. Nava, 169.2 km

Complete stage 14 results, stage story, photos, stage map & profile

Simon Yates

Simon Yates takes a solo win at Nava.

Results:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 4hr 19min 27sec
2 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana @ 2sec
3 ALEJANDRO VALVERDE Movistar s.t.
4 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ 00' 05''
5 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 07''
6 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 11''
7 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 00' 19''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 27''
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 37''
10 FABIO ARU UAE-Team Emirates 00' 39''

GC after stage 14:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 59hr 11min 18sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 20sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 25''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 00' 47''
5 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 23''
6 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 01' 28''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 40''
8 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 47''
9 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 01' 55''
10 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 02' 08''

Friday, September 7: Stage 13, Candás. Carreño - Valle de Sabero. La Camperona, 174.8 km

Stage 13 complete results, stage story, photos, stage map & profile

OScar Rodriguez

Oscar Rodriguez wins stage thirteen. Photo Gomez Sport

Results:

1 OSCAR RODRIGUEZ Euskadi Basque Country-Murias 4hr 17min 5sec
2 RAFAL MAJKA Bora-hansgrohe @ 19sec
3 DYLAN TEUNS BMC 00' 30''
4 BJORG LAMBRECHT Lotto-Soudal 00' 38''
5 LAURENS DE PLUS Quick-Step Floors 00' 43''
6 MERHAWI KUDUS Dimension Data 01' 00''
7 ILNUR ZAKARIN Katusha-Alpecin 01' 12''
8 PIETER SERRY Quick-Step Floors 01' 21''
9 EDWARD RAVASI UAE-Team Emirates 01' 25''
10 BENJAMIN KING Dimension Data 01' 27''

GC after stage 13:

1 JESUS HERRADA Cofidis 54hr 50min 19sec
2 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott @ 1min 42sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 01' 50''
4 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 01' 54''
5 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 02' 23''
6 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 02' 33''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 02' 35''
8 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 02' 40''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 02' 44''
10 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 02' 47''

Thursday, September 6: Stage 12, Mondoñedo - Faro de Estaca de Bares. Mañón, 181.1 km

Complete stage 12 results, stage story, phjotos, stage map & profile

Alexandre Geniez

Alexandre Geniez wins Vuelta stage twelve. Luis Angel Gomez photo.

Results:

1 ALEXANDRE GENIEZ Ag2r La Mondiale 4hr 22min 59sec
2 DYLAN VAN BAARLE Sky s.t.
3 MARK PADUN Bahrain-Merida s.t.
4 DYLAN TEUNS BMC s.t.
5 VICTOR CAMPENAERTS Lotto-Soudal @ 2sec
6 DAVIDE FORMOLO Bora-hansgrohe 00' 05''
7 GIANLUCA BRAMBILLA Trek-Segafredo 00' 24''
8 DRIES DEVENYNS Quick-Step Floors 00' 48''
9 THOMAS DE GENDT Lotto-Soudal 02' 27''
10 VALERIO CONTI UAE-Team Emirates 02' 29''

GC after Stage 12:

1 JESUS HERRADA Cofidis 50hr 28min 56sec
2 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott @ 3min 22sec
3 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 03' 23''
4 NAIRO QUINTANA Movistar 03' 36''
5 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 03' 39''
6 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 03' 46''
7 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe s.t.
8 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 03' 49''
9 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 03' 54''
10 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 04' 05''

Wednesday, September 5: Stage 11, Mombuey - Ribeira Sacra. Luintra, 207.8 km

Complete stage 11 results, stage story, map & profile

Alessandro de Marchi

Alessandro de Marchi wins stage eleven. Luis Angel Gomez photo

Results

1 ALESSANDRO DE MARCHI BMC 4hr 52min 38sec
2 JHONATAN RESTREPO Katusha-Alpecin @ 28sec
3 FRANCO PELLIZOTTI Bahrain-Merida 00' 59''
4 NANS PETERS Ag2r La Mondiale 01' 24''
5 DYLAN TEUNS BMC 01' 45''
6 TIESJ BENOOT Lotto-Soudal 01' 46''
7 RAFAL MAJKA Bora-hansgrohe s.t.
8 NICOLAS ROCHE BMC 01' 48''
9 SERGIO LUIS HENAO Sky 01' 50''
10 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ s.t.

GC after stage 11:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 45hr 57min 40sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 1sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 14''
4 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 17''
5 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 24''
6 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe s.t.
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 00' 27''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 32''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 43''
10 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo 00' 47''

Tuesday, September 4: Stage 10, Salamanca. VIII Centenario Universidad de Salamanca - Fermoselle. Bermillo de Sayago, 177 km

Complete stage 10 results, stage story, photos, stage map & profile

Elia viviani

Elia Viviani wins stage ten.

Results:

1 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors 4hr 8min 8sec
2 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
3 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo s.t.
4 NELSON ANDRES SOTO Caja Rural-Seguros RGA s.t.
5 MARC SARREAU Groupama-FDJ s.t.
6 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
7 IVAN GARCIA Bahrain-Merida s.t.
8 JON ABERASTURI Euskadi Basque Country-Murias s.t.
9 SIMONE CONSONNI UAE-Team Emirates s.t.
10 MATTEO TRENTIN Mitchelton-Scott s.t.

GC after stage 10:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 41hr 3min 0sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 1sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 14''
4 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 16''
5 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 17''
6 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 24''
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 00' 27''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 32''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 43''
10 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo 00' 47''

Monday, September 3: Rest Day 1 in Salamanca


Sunday, September 2: Stage 9, Talavera de la Reina - La Covatilla, 198.2 km

Complete stage 9 results, stage story, photos, stage map & profile

Ben king

Ben King wins stage nine.

Results:

1 BENJAMIN KING Dimension Data 5hr 30min 38sec
2 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo @ 48sec
3 DYLAN TEUNS BMC 02' 38''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 02' 40''
5 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
6 WILCO KELDERMAN Team Sunweb s.t.
7 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 02' 43''
8 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 02' 46''
9 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 02' 49''
10 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo 03' 02''

GC after stage 9:

1 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 36hr 54min 52sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 1sec
3 NAIRO QUINTANA Movistar 00' 14''
4 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 16''
5 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 17''
6 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 24''
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 00' 27''
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac 00' 32''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 43''
10 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo 00' 48''

Saturday, September 1: Stage 8, Linares - Almadén, 195.1 km

Complete stage 8 results, stage story, photos, stage map & profile

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde (green jersey) just beats Peter Sagan to win stage eight.

Results:

1 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 4hr 35min 54sec
2 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
3 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
4 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida s.t.
5 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo s.t.
6 JESUS HERRADA Cofidis s.t.
7 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott s.t.
8 BJORG LAMBRECHT Lotto-Soudal s.t.
9 IVAN GARCIA Bahrain-Merida s.t.
10 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo s.t.

GC after stage 8:

1 RUDY MOLARD Groupama-FDJ 31hr 20min 34sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 37sec
3 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 48''
4 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 51''
5 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 59''
6 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 01' 06''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 11''
8 NAIRO QUINTANA Movistar 01' 14''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 18''
10 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 23''

Friday, August 31: Stage 7, Puerto Lumbreras - Pozo Alcón, 185.7 km

Complete stage 7 results, stage story, photos, stage map & profile

Tony Gallopin

Tony Gallopin wins stage seven.

Results:

1 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 4hr 18min 20sec
2 PETER SAGAN Bora-hansgrohe @ 5sec
3 ALEJANDRO VALVERDE Movistar s.t.
4 EDUARD PRADES Euskadi Basque Country-Murias s.t.
5 OMAR FRAILE Astana s.t.
6 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac s.t.
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida s.t.
8 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors s.t.
9 WILCO KELDERMAN Team Sunweb s.t.
10 SEPP KUSS LottoNL-Jumbo s.t.

GC after stage 7:

1 RUDY MOLARD Groupama-FDJ 26hr 44min 40sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 47sec
3 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 48''
4 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 51''
5 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 59''
6 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 01' 06''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 11''
8 NAIRO QUINTANA Movistar 01' 14''
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 18''
10 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 23''

Thursday, August 30: Stage 6, Huércal Overa -  San Javier. Mar Menor, 155.7 km

Complete stage 6 results, stage story, photos, stage map & profile

Nacer Bouhanni

Nacer Bouhanni takes stage six. Photo: Luis Angel Gomez

Results:

1 NACER BOUHANNI Cofidis 3hr 58min 35sec
2 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
3 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors s.t.
4 SIMONE CONSONNI UAE-Team Emirates s.t.
5 MATTEO TRENTIN Mitchelton-Scott s.t.
6 IVAN GARCIA Bahrain-Merida s.t.
7 OMAR FRAILE Astana s.t.
8 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana s.t.
9 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
10 MICHAEL MØRKØV Quick-Step Floors s.t.

GC after stage 6:

1 RUDY MOLARD Groupama-FDJ 22hr 26min 15sec
2 MICHAL KWIATKOWSKI Sky @ 41sec
3 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 48''
4 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 51''
5 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 00' 53''
6 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 11''
7 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 01' 14''
8 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 18''
10 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 01' 23''

Wednesday, August 29: Stage 5, Granada - Roquetas de Mar, 188.7 km

Complete stage 5 results, stage story, photos, stage map & profile

Simon Clarke

Simon Clarke wins Vuelta stage five.

Results:

1 SIMON CLARKE EF Education First-Drapac 4hr 36min 7sec
2 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo s.t.
3 ALESSANDRO DE MARCHI BMC s.t.
4 DAVIDE VILLELLA Astana @ 8sec
5 FLORIS DE TIER LottoNL-Jumbo s.t.
6 RUDY MOLARD Groupama-FDJ s.t.
7 MAXIME MONFORT Lotto-Soudal 01' 58''
8 JONATHAN LASTRA Caja Rural-Seguros RGA 02' 00''
9 FRANCO PELLIZOTTI Bahrain-Merida s.t.
10 MERHAWI KUDUS Dimension Data s.t.

GC after stage 5:

1 RUDY MOLARD Groupama-FDJ 18hr 27min 40sec
2 MICHAL KWIATKOWSKI Sky @ 41sec
3 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 48''
4 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 51''
5 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 00' 53''
6 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 01' 06''
7 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 01' 11''
8 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 01' 14''
9 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
10 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 01' 18''

Tuesday, August 28: Stage 4, Vélez Málaga - Alfacar. Sierra de la Alfaguara, 161.4 km

Complete stage 4 results, stage story, photos, stage map & profile

Ben King

Ben King wins stage four.

Results:

1 BENJAMIN KING Dimension Data 4hr 33min 12sec
2 NIKITA STALNOV Astana @ 2sec
3 PIERRE ROLLAND EF Education First-Drapac 00' 13''
4 LUIS ANGEL MATE Cofidis 01' 08''
5 BEN GASTAUER Ag2r La Mondiale 01' 39''
6 JELLE WALLAYS Lotto-Soudal 01' 57''
7 OSCAR CABEDO Burgos BH 02' 24''
8 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 02' 48''
9 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 02' 50''
10 MIGUEL ANGEL LOPEZ Astana 03' 07''

GC after stage 4:

1 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 13hr 47min 19sec
2 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe @ 7sec
3 SIMON PHILIP YATES Mitchelton-Scott 00' 10''
4 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 00' 12''
5 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 00' 25''
6 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 30''
7 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 33''
8 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
9 STEVEN KRUIJSWIJK LottoNL-Jumbo 00' 37''
10 ENRIC MAS NICOLAU Quick-Step Floors 00' 42''

Monday, August 27: Stage 3, Mijas - Alhaurín de la Torre, 178.2 km

Complete stage 3 results, stage story, photos, stage map & profile

Elia Viviani

Elia Viviani takes stage three ahead of Giacomo Nizzolo

Results:

1 ELIA VIVIANI Quick-Step Floors 4hr 48min 12sec
2 GIACOMO NIZZOLO Trek-Segafredo s.t.
3 PETER SAGAN Bora-hansgrohe s.t.
4 NACER BOUHANNI Cofidis s.t.
5 SIMONE CONSONNI UAE-Team Emirates s.t.
6 DANNY VAN POPPEL LottoNL-Jumbo s.t.
7 MICHAEL MØRKØV Quick-Step Floors s.t.
8 MATTEO TRENTIN Mitchelton-Scott s.t.
9 RYAN GIBBONS Dimension Data s.t.
10 TOM VAN ASBROECK EF Education First-Drapac s.t.

GC after stage 3:

349.7 kilometers raced so far at an average speed of 38.089 km/hr

1 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 9hr 10min 52sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 14sec
3 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 00' 25''
4 LAURENS DE PLUS Quick-Step Floors 00' 28''
5 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 30''
6 FABIO FELLINE Trek-Segafredo s.t.
7 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 32''
8 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 33''
9 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
10 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo 00' 35''

Sunday, August 26: Stage 2, Marbella - Caminito del Rey, 163.5 km

Complete stage 2 results, stage story, photos, stage map & profile

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde takes the stage and just behind him Michal Kwiatkowski's 2nd place makes him the new race leader. Photo: Gomez Sport

Results:

1 ALEJANDRO VALVERDE Movistar 4hr 13min 1sec
2 MICHAL KWIATKOWSKI Sky s.t.
3 LAURENS DE PLUS Quick-Step Floors @ 3sec
4 WILCO KELDERMAN Team Sunweb s.t.
5 GEORGE BENNETT LottoNL-Jumbo s.t.
6 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale s.t.
7 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe s.t.
8 RIGOBERTO URAN EF Education First-Drapac s.t.
9 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
10 THIBAUT PINOT Groupama-FDJ s.t.

GC after stage 2:

1 MICHAL KWIATKOWSKI Sky 4hr 22min 40sec
2 ALEJANDRO VALVERDE Movistar @ 14sec
3 WILCO KELDERMAN Team Sunweb 00' 25''
4 LAURENS DE PLUS Quick-Step Floors 00' 28''
5 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 30''
6 FABIO FELLINE Trek-Segafredo s.t.
7 EMANUEL BUCHMANN Bora-hansgrohe 00' 32''
8 TONY GALLOPIN Ag2r La Mondiale 00' 33''
9 NAIRO QUINTANA Movistar s.t.
10 BAUKE MOLLEMA Trek-Segafredo 00' 35''

Saturday, August 25: Stage 1, Málaga 8 km individual time trial

Complete stage 1 results, stage story, photos, stage map & profile

Rohan Dennis

Stage winner Rohan Dennis. Photo Gomez Sport

Results & GC:

1 ROHAN DENNIS BMC 9min 39sec
2 MICHAL KWIATKOWSKI Sky @ 6sec
3 VICTOR CAMPENAERTS Lotto-Soudal 00' 07''
4 NELSON OLIVEIRA Movistar 00' 17''
5 DYLAN VAN BAARLE Sky 00' 20''
6 ALESSANDRO DE MARCHI BMC 00' 21''
7 JONATHAN CASTROVIEJO Sky s.t.
8 SIMON GESCHKE Team Sunweb s.t.
9 JON IZAGUIRRE Bahrain-Merida 00' 22''
10 WILCO KELDERMAN Team Sunweb s.t.