BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Bike Race Results, 2005

Results of important international bike races for 2007. Results are in date order, most recent first. Giro, Tour, and Vuelta results are on their own pages.

Saturday, October 22: Firenze - Pistoia (1.1) 33 km Individual Time Trial

1. Sergiy Matveyev (Panaria) 41min 18sec
2. Andry Grivko (Domina Vacanze) @ 10sec
3. Giovanni Visconti (Domina Vacanze) @ 38sec
4. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 43sec
5. Olksandr Kvachik (Lampre) @ 58sec

October 15: Giro di Lombardia (Pro Tour), 246 km.

Giro di Lombardia podium history

2005 Giro di Lombardia results


Thursday, October 13: Giro del Piemont (HC), 176 km. Italy.

Fischer is enjoying fine late-season form. Sirotti photo

1. Murilo Fischer (Naturino) 4hr 3min 28sec
2. Steven de Jongh (Rabobank) s.t.
3. Paride Grillo (Panaria) s.t.
4. Alberto Ongarato (Fassa Bortolo) s.t.
5. Alejandro Alberto Borrajo (Panaria) s.t.

Sunday, October 9: Paris-Tours (Pro Tour), 253.5 km.

Paris-Tours podium history

2005 Paris-Tours results


Brazilian sprinter Fischer gets a nice win over an in-form Bettini. Sirotti photo.

Sunday, October 9: GP Beghelli (1.1), 200 km. Italy.

1. Murilo Fischer (Naturino) 4hr 52min 27sec
2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
3. Paride Grillo (Panaria) s.t.
4. Fabia Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
5. Ruggero Marzoli (Acqua & Sapone) s.t.

Saturday, October 8: Giro dell'Emilia (HC), Italy. 194 km.

Giro dell'Emilia podium history

2005 Giro dell'Emilia results


Sunday, October 2: Championship of Zurich, Pro Tour. 240.9km.

1. Paolo Bettini (Quick Step) 6hr 6min 22sec
2. Frank Schleck (CSC) @ 2min 57sec
3. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) s.t.
4. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 3min 10sec
5. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.

World Championships, September 21 - September 25. Madrid, Spain

World Championship podium history

2005 World Championships results with the following races:

Sunday, September 25: Elite Men's Road Race, 273 kilometers.
Saturday, September 24: Men's Under-23 road Race, 168 km.
Saturday, September 24: Elite Women's Road Race, 126 km.
Thursday, September 22: Elite Men's 44.1 Kilometer Individual Time Trial.
Wednesday, September 21: Women's 22-kilometer Individual Time Trial.
Wednesday, September 21: Men's Under-23 37.9-kilometer Individual time Trial.

Sunday, September 4: Giro di Romagna (1.1), 193 km.

Napolitano (LPR-Guerciotti) wins another one.

1. Danilo Napolitano (LPR-Guerciotti) 4hr 15min 50sec
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Graeme Brown (Panaria) s.t.

Sunday, September 4: San Francisco Grand Prix ...er, Barlcays Global Investor Grand Prix (HC).108.3 miles

1. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) 4hr 27sec
2. John Lieswyn (Health Net) s.t.
3. Jason McCartney (Discovery) s.t.
4. Andrea Moletta (Gerolsteiner) @ 27sec
5. Glen Mitchel (Kodak) @ 1min 58sec

Thursday, September 1: Trofeo Melinda, Italy (1.1), 194 km.

Cunego gets the better of Garzelli in the sprint.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 54min 10sec
2. Stefano Garzelli (Liquigas) s.t.
3. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
4. Santo Anza (Acqua & Sapone) @ 4sec
5. Fabian Jeker (Saunier Duval) s.t.

Sunday, August 28: Grand Prix Ouest France - Plouay (Pro Tour), 212 km.

1. George Hincapie (Discovery) 4hr 59min 42sec
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
4. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
5. Peter Wrolich (Gerolsteiner) s.t.

Hot Diggity! LPR's Danilo Napolitano wins the Coppa Bernocchi on a Guerciotti bike. He seems pleased. Gotta be the bike.


August 15 - August 23: Deutschland Tour (Pro Tour)

Tuesday, August 23: 9th and Final Stage, Bad Kreuznach - Bonn, 170 km.

1. Daniele Bannati (Lampre) 3hr 53min 9sec
2. Baden Cooke (FDJ) s.t.
3. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) s.t.
4. Luke Roberts (CSC) s.t.
5. Steffen Radochla (Wiesenhof) s.t.

Final GC after Stage 9:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 37hr 24min 35sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 33sec
3. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 58sec
4. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 21sec
5. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 26sec

Monday, August 22: Stage 8, Ludwigshafen - Weinheim 31.1 km individual time trial.

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 36min 57sec
2. Bobby Julich (CSC) @ 11sec
3. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 54sec
4. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 2sec
5. Marzio Bruseghin (Fassa Bortolo) @ 1min 11sec

GC after Stage 8:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner)
2. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 31sec
3. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 1min 23sec
4. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 28sec
5. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 1min 53sec

Sunday, August 21: Stage 7, Singen - Feldberg, 173 km.

1. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) 4hr 56min 10sec
2. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 11sec
3. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) s.t.
4. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 14sec
5. Alberto Contador (Liberty Seguros) @ 26sec

GC after Stage 7:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 32hr 53min 37sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 33sec
3. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 58sec
4. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 21sec
5. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 26sec

Saturday, August 20: Stage 6, Freidrichshafen - Singen, 175 km.

1. Maxim Iglinskiy (Domina Vacanze) 3hr 50min
2. Jurgen Van Den Broeck (Discovery) s.t.
3. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
4. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
5. David Etxebarria (Liberty Seguros) s.t.

GC after Stage 6:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 27hr 57min 12sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 18sec
3. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 56sec
4. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 1min 22sec
5. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 28sec

Friday, August 19: Stage 5, Solden - Friedrichshafen, 215 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 4hr 48min 2sec
2. Roger Hammond (Mr. Bookmaker) s.t.
3. Baden Cooke (FDJ) s.t.
4. Sebastian Siedler (Wiesenhof) s.t.
5. Volodymyr Bileka (Discovery) s.t.

GC after Stage 5:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 24hr 5min 4sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 18sec
3. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 56sec
4. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 1min 22sec
5. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 28sec

Thursday, August 18: Stage 4, Kufstein - Solden, 175 km.

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 5hr 11min 56sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 15sec
3. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 50sec
4. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 1min 12sec
5. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 24sec

GC after Stage 4:

1. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) 19hr 17min 2sec
2. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 18sec
3. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 56sec
4. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 1min 22sec
5. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 1min 28sec

Wednesday, August 17: Stage 3, Bodenmais - Kufstein (Austria), 232 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 5hr 12min 4sec
2. Filippo Pozzato (Quick Step) s.t.
3. Sebastien Siedler (Qiesenhof) s.t.
4. Luciano Pagliarini (Liquigas) s.t.
5. Baden Cooke (FDJ) s.t.

GC after Stage 3:

1. Bram Tankink (Quick Step) 14hr 4min 51sec
2. Filippo Pozzato (Quick Step) @ 7sec
3. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 17sec
4. Mauricio Ardila (Davitamon-Lotto) @ 19sec
5. Bobby Julich (CSC) @ 21sec

Tuesday, August 16: Stage 2, Pegnitz - Bodenmais, 199.3 km.

1. Filippo Pozzato (Quick Step) 4hr 49min 40sec
2. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) s.t.
3. Mauricio Ardila (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
5. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
6. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) s.t.

GC after Stage 2:

1. Bram Tankink (Quick Step) 8hr 52min 49sec
2. Filippo Pozzato (Quick Step) @ 13sec
3. Jorg Jaksche (Liberty Seguros) @ 17sec
4. Mauricio Ardila (Davitamon-Lotto) @ 19sec
5. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 23sec

Monday, August 15: Stage 1, Altenburg - Plauen, 170 km.

1. Bram Tankink (Quick Step) 4hr 23sec
2. Juan Cobo (Saunier Duval) @ 49sec
3. Bernhard Eisel (FDJ) @ 52sec
4. Sebastien Hinault (Credit Agricole) @ 3min 7sec
5. Daniele Bennati (Lampre) s.t.

Sunday, August 21: USPRO Criterium Championships, 100 km. Chicago.

1. Tyler Farrar (Healthnet)
2. Dave McCook (Jelly-Belly)
3. Kyle Wamsley (Sun Valley)
4. Dan Schmitz (Kodak)
5. Mark McCormack (Colavita)

Saturday, August 20: Giro Del Veneto (HC), 198 km.

1. Eddy Mazzoleni (Lampre) 5hr 3min 13sec
2. Savatore Commesso (Lampre) @ 42sec
3. Serhiy Honchar (Domina Vacanze) s.t.
4. Giovanni Visconti (Domina Vacanze) @ 50sec
5. Paolo Valoti (Domina Vacanze) s.t.

Thursday, August 18: Coppa Bernocchi, 200 km. Legnano, Italy

1. Danilo Napolitano (LPR-Guerciotti) 4hr 32min 5sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Antonio Murilo Fischer (Naturino) s.t.
4. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) s.t.

Wednesday, August 17: Coppa Agostoni (1.1) 196 km. Lissone, Italy

1. Alessandro Valoti (Domina Vacanze) 4hr 43min 2sec
2. Leonardo Giordani (Universal Caffe) s.t.
3. Stefano Cavallari @ 7sec
4. Salvatore Commesso @ 32sec
5. Giovanni Visconti s.t.
35. Damiano Cunego (Lampre) @ 7min 58sec

Tuesday, August 16: Tre Valle Varesine (HC), Italy.

This uphill sprint must have perfect for Garzelli who can both sprint well and climb.

1. Stefano Garzelli (Liquigas) 5hr 1min 1sec
2. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) @ 2sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 3sec
4. Eddy Mazzoleni (Lampre) @ 4sec

August 10 - August 14: Rothaus Regio Tour (2.1), Germany.

Final GC:
1. Nico Sijmens (Landbouwkrediet) 18hr 18min 36sec
2. Torsten Hiekmann (T-Mobile) @ 1min 45sec
3. Maxime Monfort (Landbouwkrediet) @ 1min 52sec
4. Mattias russ (Gerolsteiner) @ 2min 4sec
5. Bjorn Papstein (Lamonta) @ 2min 27sec

Saturday, August 13: Clasica Ciclista San Sebastian (Pro Tour) 227 km.

San Sebastian podium history.

2005 Clasica San Sebastian results

August 7 - August 11: Vuelta Ciclista a Burgos (HC)

Vuelta a Burgos podium history

2005 Vuelta a Burgos results


Wednesday, August 10: 2 Giorni Marchigiana; Trofeo Citta di Castelfidardo, 199 km.

1. Antonio Murilo (Naturino) 5hr 3min
2. Giuliano Figueras (Lampre) @ 1sec
3. Elio Aggiano (LPR) @ 3sec
4. Jakob Piil Storm (CSC) @ 20sec
5. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) @ 27sec

August 3 - August 10: ENECO Tour of Benelux (Pro Tour)

Eneco Tour of Benelux podium history

2005 Eneco Tour results


Tuesday, August 9: 2 Giorni Marchigianni; Gran Premio Fred Mengoni, 200 km.

Mazzanti gets a clean win in front of Failli and Bernucci. Sirotti photo.

1. Luca Mazzanti (Panaria) 5hr 14min 25sec
2. Francesco Failli (Naturino) @ 2sec
3. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) s.t.
4. Paolo Bailetti (Androni) @ 5sec
5. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.

Pozzato makes beating Di Luca and Iglinskiy look easy. Another big win for Pozzato, just one week after winning Hamburg.

Saturday, August 6: Giro Del Lazio (HC), Italy. 210 km.

1. Filippo Pozzato (Quick Step) 5hr 54min 9sec
2. Antonio Murillo (Naturino) s.t.
3. Krzystof Szczawinski (Flaminia) s.t.
4. Danilo Di Luca (Lquigas) s.t.
5. Maxim Iglinskiy (Domina Vacanze) s.t.

August 3 - August 7: Post Danmark Rundt (Tour of Denmark) (HC)

Sunday, August 7: 6th and final stage, Slagelse - Fredriksberg, 165 km.

1. Andre Griepel (Wiesenhof) 3hr 35min 37sec
2. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
3. Paride Grillo (Panaria) s.t.
4. Graeme Brown (Panaria) s.t.
5. Marcin Lewandowski (ATI) s.t.

Final GC after Sage 6:

1. Ivan Basso (CSC) 19hr 58min 37sec
2. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 2min 21sec
3. Rory Sutherland (Rabobank) @ 2min 51sec
4. Tomas Vaitkus (Ag2R) @ 2min 55sec
5. Daniele Nardello (T-Mobile) @ 3min 7sec

Saturday, August 6: Stage 5, Nyborg 13.8 km individual time trial.

1. Ivan Basso (CSC) 16min 15sec
2. Jens Voigt (CSC) @ 24sec
3. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 40sec
5. Tomas Vaitkus (Ag2R) @ 43sec
5. Lukasz Bodnar (Intel) @ 51sec

GC after Stage 5:

1. Ivan Basso (CSC) 16hr 22min 53sec
2. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 2min 28sec
3. Rory Sutherland (Rabobank) @ 2min 51sec
4. Daniele Nardello (T-Mobile) @ 3min 7sec
5. Tomas Vaitkus (Ag2R) @ 3min 8sec

Saturday, August 6: Stage 4, Assens - Odense, 90 km.

1. Paride Grillo (Panaria) 1hr 56min 36sec
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
4. Martin Pedersen (GLS) s.t.
5. James Vanlandschoot (Landbouwkrediet) s.t.

Friday, August 5: Stage 3, Arhus - Vejle, 187 km.

1. Ivan Basso (CSC) 4hr 44min 15sec
2. Rory Sutherland (Rabobank) @ 1min 9sec
3. Moises Aldape (Panaria) s.t.
4. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 1min 10sec
5. Daniele Nardello (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 3:

1. Ivan Basso (CSC) 14hr 10min 2sec
2. Daniele Nardello (T-Mobile) @ 1min 45sec
3. Rory Sutherland (Rabobank) @ 1min 46sec
4. Kurt-Asle Avesen (CSC) @ 1min 48sec
5. Roy Sentjiens @ 2min 17sec

Thursday, August 4: Stage 2, Viborg - Arhus, 187 km.

1. Ivan Basso (CSC) 4hr 31min 8sec
2. Daniele Nardello (T-Mobile) s.t.
3. Andre Greipel (Wiesenhof) @ 1sec
4. Ilzo Keisse (Chocolade Jacques) s.t.
5. Martin Pedersen (GLS) s.t.

GC after Stage 2:

1. Ivan Basso (CSC) 9hr 26min 1sec
2. Andre Greipel (Wiesenhof) @ 19sec
3. Daniele Nardello (T-Mobile) @ 23sec
4. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 25sec
5. Havard Nybo (Glud & Marstrand) @ 28sec

Wednesday, August 3: Stage 1, Skive - Skive, 210 km.

1. Ivan Basso (CSC) 4hr 55min 13sec
2. Andre Greipel (Wiesenhof) @ 9sec
3. Kurt Asle Arvesen (CSC) s.t.
4. Jens-Erik Madsen (Glud & Marstrand) s.t.
5. Paride Grillo (Panaria) s.t.

Iglinskiy edges out Liquigas' Pellizotti. Sirotti photo.

Thursday, August 4: GP Citta di Camaiore (1.1) 193.7 km.

1. Maxim Iglinskiy (Domina Vacanze) 4hr 32min 12sec
2. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
3. Rinaldo Nocentini (Acqua & Sapone) s.t.
4. Salvatore Commesso (Lampre) s.t.
5. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) @ 6sec

Sunday, June 19: Eindhoven 48.6 km Team Time Trial (Pro Tour).

1. Gerolsteiner 53min 35sec (54.41kph)
2. Phonak @ 3sec
3. CSC @ 24sec
4. Rabobank @ 51sec
5. Discovery @ 54sec
6. Davitamon-Lotto @ 1min 20sec
7. Domina Vacanze @ 1min 25sec
8. Illes Balears @ 1min 40 sec
9. Crédit Agricole @ 1min 42sec
10. Cofidis @ 1min 46sec
11. Mr Bookmaker @1min 58sec
12. Lampre @ 2min
13. Quick Step @ 2min 9sec
14. Liquigas @ 2min 12sec
15. Liberty Seguros @ 2min 19sec
16. T-Mobile @ 2min 21sec
17. Shimano-Memory Corp @ 2min 27sec
18. Fassa Bortolo @ 2min 28sec
19. Wiesenhof @ 2min 30sec
20. Bouygues Telecom @ 2min 41sec
21. Saunier Duval @ 2min 44sec
22. Intel-Action @ 2min 47sec
23. Chocolade Jacques @ 2min 51sec
24. FDJ @ 2min 7sec
25. Euskaltel @ 2min 49sec

Tour of Switzerland (Pro Tour) June 11 - June 19

Podium history of the Tour of Switzerland.

2005 Tour of Switzerlabnd results


Critérium du Dauphiné Libéré (Pro Tour), June 5 - June 12

Podium history of the Dauphine Libere.

2005 Dauphine Libere results


Sunday, June 5: Wachovia USPro Championships, Philadelphia, PA (HC). 156 miles (250 km)

1. Chris Wherry (Health Net) 6hr 1min 16sec
2. Danny Pate (Jelly Belly) s.t.
3. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
4. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) @ 44sec
5. Kirk O'Bee (Navigators) s.t.
6. Max Van Heeswijk (Discovery) s.t.
7. Mark McCormack (Colavita) s.t.
8. Lars Michaelsen (CSC) s.t.
9. Greg Henderson (Health Net) s.t.
10. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.

Tour of Luxembourg (HC), June 2 - June 5.

Tour de Luxembourg podium history

2005 Tour de Luxembourg results


Sunday, June 5: GP Kanton Aargau - Gippingen (HC), Switzerland. 196 km.

1. Alexandre Moos (Phonak) 4hr 54min 39sec
2. Jan Ullrich (T-Mobile) s.t.
3. Marcel Strauss (Gerolsteiner) s.t.
4. Pascquale Muto (Miche) @ 17sec
5. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 19sec

Saturday, June 4: GP Schwarzwald (1.1), 7 laps of 23.2 km = 162.4 km.

114 starters, 32 finishers.

1. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) 4hr 19min 25sec
2. Fortunato Baliani (Panaria) @ 50sec
3. Jorg Ludewig (Domina Vacanze) @ 1min 1sec
4. Mitja Mahoric (Perutnina) @ 1min 6sec
5. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 3min 32sec

Thursday, June 2: Wachovia Cycling Series, Trenton New Jersey (1.1). 91 miles.

1. Gordon Fraser (Health Net) 2hr 57min 59sec
2. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
3. Lars Michaelsen (CSC) s.t.
4. Roger Hammond (Discovery) s.t.
5. Tyler Farrar (Health Net) s.t.
6. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
7. Alex Candalario (Jelly Belly) s.t.
8. Ivan Stevic (Aerospace Engineering) s.t.
9. Rashaan Bahati (McGuire) s.t.
10. Marco Zanotti (Liquigas) s.t.

Euskal Bizikleta (HC), Spain. June 1 - June 5

Sunday, June 5: 5th and final stage, Abadino - Arrete (Eibar), 154.8 km.

1. Massimiliano Genitli (Naturino) 4hr 1min 1sec
2. Inogo Cuesta (Saunier Duval) @ 32sec
3. Aitor Hernandez (LPR-Guerciotti) @ 44sec
4. Paio Arreitunandia (Barloworld) s.t.
5. Fabian Jeker (Saunier Duval) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Eladio Jimenez (Comunidad Valenciana) 18hr 33min 48sec
2. Adrian Paolomares (Kaiku) @ 1min 33sec
3. Aketza Pena (Euskaltel) @ 3min 15sec
4. Paio Arreitunandia (Barloworld) @ 4min 30sec
5. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 5min 4sec
6. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 5min 53sec

Saturday, June 4: Sage 4B, Elorrio - Abadino 13.7 km Individual Time Trial

1. David Herrero (Euskaltel) 16min 36sec
2.Angel Vicioso (Liberty Seguros) @ 11sec
3. Luis Leon Sanchez (Liberty Seguros) @ 15sec
4. Carlos Barredo (Liberty Seguros) @ 16sec
5. Aitor Gonzalez (Euskaltel) s.t.

GC after Stage 4B:

1. Eladio Jimenez (Cominidad Valenciana) 14hr 30min 44sec
2. Adrian Palomares (Kaiku) @ 1min 15sec
3. Aketza Pena (Euskaltel) @ 3min 54sec
4. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 5min 47sec
5. Paio Arrentunandia (Barloworld) @ 5min 49sec
6. Pavel Tonkov (LPR-Guerciotti) @ 5min 58sec

Saturday, June 4: Stage 4A, Murgia Zuia - Abadino, 89 km.

1. Angel Vicioso (Liberty Seguros) 2hr 2min 9sec
2. Aitor Hernandez (LPR-Guerciotti) s.t.
3. Massimiliano Gentili (Naturino) s.t.
4. David Herrero (Euskaltel) s.t.
5. Cristian Gasperoni (Naturino) s.t.

Friday, June 3: Stage 3, Tolosa - Strio. de Oo, 135.8 km.

1. Pedro Areitunandia (Barloworld) 3hr 34min 33sec
2. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 5sec
3. Jure Golcer (Acqua & Sapone) @ 11sec
4. Daniel Navarro (Liberty Seguros) @ 19sec
5. Aitor Gonzalez (Euskaltel) s.t.
6. Pavel Tonkov (LPR-Guerciotti) s.t.

GC after Sage 3:

1. Eladio Jimeniez (Comunidad Valenciana) 12hr 9min 28sec
2. Adrian Palomares (Kaiku) @ 3min 1sec
3. Aketza Pena (Euskaltel) @ 5min 48sec
4. Joaquin Rodriguez (Saunier Duval) @ 7min 26sec
5. Jure Golcer (Acqua & Sapone) @ 7min 38sec
6. Pavel Tonkov (LPR-Guerciotti) @ 7min 42sec

Thursday, June 2: Stage 2, Sopelana - Tolosa, 181.5 km.

1. Eladio Jimenez (Comunidad Valenciana) 4hr 34min 59sec
2. Aketza Pena (Euskaltel) @ 2min 40sec
3. Stefano Cavallari (Barloworld) @ 3min 3sec
4. Adrian Palomares (Kaiku) s.t.
5. Vladimir Efimkin (Barloworld) @ 5min 11sec

GC after Stage 2:

1. Eladio Jimenez (Comunidad Valenciana) 8hr 34min 18sec
2. Adrian Palomares (Kaiku) @ 2min 40sec
3. Stefano Cavallari (Baloworld) @ 2min 44sec
4. Aketza Pena (Euskaltel) @ 5min 38sec
5. Mauro Santambrogio (LPR-Guerciotti) @ 7min 16sec

Wednesday, June 1: Stage 1, Eibar - Sopelana, 164.8 km.

1. Angel Vicioso (Liberty Seguros) 3hr 58min 53sec
2. Yon Bru (Kaiku) s.t.
3. Joaquin Rodriguez (Saunier Duval) s.t.
4. Igor Astarloa (Barloworld) s.t.
5. Jose Alberto Martinez (Agritubel) s.t.

Tuesday, May 31: Wachovia Cycling Series, Lancaster, PA. (1.1). 91 miles (13 laps of 7 miles)

1. Greg Henderson (Health Net) 3hr 21min 28sec
2. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
3. Ivan Dominguez (Health Net) s.t.
4. Karl Menzies (Advantage Endeavor) s.t.
5. Ivan Ravailoli (Saunier Duval) s.t.
6. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
7. Allen Johansen (CSC) s.t.
8. Caleb Mannion (Jelly Belly) s.t.
9. Ivan Stevic (Aerospace Engineering) s.t.
10. Frank Pipp (Advantage Endeavor) @ 4sec

Tour of Belgium (2.1), May 25 - May 29

Tour of Belgium podium history

2005 Tour of Belgium results


Internationale Bayern Rundfahrt (HC), May 25 - May 29.

Bayern Rudfahrt historical results

2005 Bayern Rundfahrt results


Volta a Catalunya, May 16 - May 22 (Pro Tour).

Volta a Catalunya podium history

2005 Volta a Catalunya Final GC


4 Days of Dunkirk (HC), May 4 - May 8, France

Podium history of 4 Days of Dunkirk

2005 4 Days of Dunkirk results


Sunday, May 1: Giro di Toscana (1.1), 196 km. Italy.

Bennati dings Khalilov at the Giro di Toscana. Fotoreporter Sirotti picture.

1. Daniele Bennati (Lampre) 5hr 3min 53sec
2. Mikhaylo Khalilov (LPR-Guerciotti) s.t.
3. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
4. Dimitri Konyshev (LPR-Guerciotti) s.t.

Sunday, May 1: Trophee des Grimpeurs (1.1), 137.2 km. France.

1. Philippe Gilbert (FDJ) 3hr 17min 6sec
2. Yoann Le Boulanger (RAGT) @ 52sec
3. Nicolas Inaudi (Cofidis) @ 58sec
4. Koju Fukushima (Bridgestone) @ 1min 8sec
5. Frederic Finot (FDJ) @ 1min 16sec

Vuelta Castilla y Leon (2.1), April 27 - May 1.

Final General Classification after 5 stages. Not a single Pro Tour team entered this race. Pity.

1. Carlos Garcia (Cominudad Valenciana) 17hr 3min 31sec
2. Francisco Perez (Milaneza) @ 50sec
3. David Blanco (Comunidad Valenciana) @ 1min 8sec
4. Eladio Jimenez (Comuinidad Valenciana) @ 1min 21sec
5. Javier Pascual Rodriguez (Comunidad Valenciana) @ 1min 56sec

Sunday, May 1: Rund um den Henninger Turm (HC), 211 km. Frankfurt, Germany.

1. Erik Zabel (T-Mobile) 5hr 10min 34sec
2. Alejandro Borrajo (Panaria) s.t.
3. Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.
4. Mirko Celestino (Domina Vacanze) s.t.
5. David Kopp (Wiesenhof) s.t.

Saturday, April 30: GP Industria & Artigiano - Larciano (1.1), 200 km. Italy.

Luca Mazzanti cruises in almost a half-minute before the pack. This and the two pictures below are from Fotoreporter Sirotti

1. Luca Mazzanti (Panaria) 5hr 10min 46sec
2. Roggero Marzoli (Acqua & Sapone) @ 24sec
3. Freddy Gonzalez (Panaria) s.t.
4. Giovanni Visconti (Domina Vacanze) s.t.
5. Ruslan Pidgornyy (Tenax) s.t.

Sirotti had his motor drive going at the right time. The sprint at the GP Larciano is just going bad and then the aftermath.


Tour de Romandie (Pro Tour) April 26 - May 1

Tour de Romandie podium history

2005 Tour de Romandie results


Sunday, April 24: Liège - Bastogne - Liège, (Pro Tour), 260 kilometers. Belgium.

Podium history of Liège - Bastogne - Liège

2005 Liège - Bastogne - Liège results


Sunday, April 24: Giro dell'Appennino (1.1), 198 km. Italy.

1. Gilberto Simoni (Lampre) 4hr 51min 27sec
2. Luca Mazzanti (Miche) s.t.
3. Przemyslaw Niemec (Panaria) s.t.
4. Raffaele Ferrara s.t.
5. Domenico Pozzovivo @ 2sec
6. Cristian Gasparoni @ 10sec
7. Marco Osella s.t.
8. andrea Noe s.t.
9. Pavel Tonkov (LPR-Guerciotti) s.t.
10. Miha Svab s.t.

Niedersachsen Rundfahrt (2.1), April; 20 - April 24, Germany.

Final General Classification:

1. Stefan Schumacher (Shimano-Memory): 21hr 41min 51sec
2. Alexandr Kolobnev (Rabobank) @24sec
3. Marc Wauters (Rabobank) @ 31sec
4. Christoph Von Kleinsorgen (Lamonta) @ 35sec
5. Thomas Ziegler (Gerolsteiner) s.t.
6. Grischa Niermann (Rabobank) @ 37sec
7. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) @ 38sec
8. Jan Valach (Ed System) @ 42sec
9. Volker Ordowski (Gerolsteiner) @ 44sec
10. Corey Sweet (Comnet Senges) @ 51sec

Wednesday, April 20: Flèche Wallone (Pro Tour), Belgium, 201.5 km.

Podium history of the Flèche Wallone

2005 Flèche Wallone results


Tour de Georgia (2.1), April 19 - April 24. USA

Sunday, April 24: 6th and final stage, Blairsville - Alpharetta, 201.5 km/125.2 miles.

1. Gordon Fraser (Health Net) 4hr 59min
2. Gregory Henderson (Health Net) s.t.
3. Aurelien Clerc (Phonak) s.t.
4. Danilo Napolitano (LPR-Guerciotti) s.t.
5. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.
6. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
7. Christian Muller (CSC) s.t.
8. Manuel Quinziato (Saunier Duval) s.t.
9. David O'Laughlin (Navigators) s.t.
10. Christian Vendevelde (CSC) s.t.

Final GC after Stage 6:

1. Tom Danielson (Discovery) 26hr 53min 44sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 4sec
3. Floyd Landis (Phonak) @ 9sec
4. Bobby Julich (CSC) @ 1min 10sec
5. Lance Armstrong (Discovery) @ 1min 41sec
6. David Zabriskie (CSC) @ 3min 4sec
7. Marco Pinotti (Saunier duval) @ 3min 11sec
8. Nathan O'Neil (Navigators) @ 3min 14sec
9. Michael Blaudzun (CSC) @ 3min 51sec
10. Jose Azevedo (Discovery) @ 3min 58sec

Saturday, April 23: Stage 5, Gainesville - Brasstown Bald/ Towns County

1. Tom Danielson (Discovery) 5hr 6min 15sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 14sec
3. Lance Armstrong (Discovery) @ 59sec
4. Floyd Landis (Phonak) @ 1min 9sec
5. Bobby Julich (CSC) @ 1min 42sec
6. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 1min 55sec
7. Trent Love (Jittery Joe's) @ 2min 10sec
8. Saul Raisin (Credit Agricole) s.t.
9. Michael Blaudzun (CSC) @ 2min 33sec
10. Andy Schleck (CSC) s.t.

GC after Stage 5:

1. Tom Danielson (Discovery) 21hr 54min 44sec
2. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 4sec
3. Floyd Landis (Phonak) @ 9sec
4. Bobby Julich (CSC) @ 1min 10sec
5. Lance Armstrong (Discovery) @ 1min 41sec
6. David Zabriskie (CSC) @ 3min 4sec
7. Marco Pinotti (Saunier duval) @ 3min 11sec
8. Nathan O'Neil (Navigators) @ 3min 14sec
9. Michael Blaudzun (CSC) @ 3min 51sec
10. Jose Azevedo (Discovery) @ 3min 58sec

Friday, April 22: Stage 4, Dalton - Dahlonega, 215 km.

1. Brian Vandborg (CSC) 5hr 33min 2sec
2. Viatcheslav Ekimov (Discovery) s.t.
3. Marco Pinotti (Saunier Duval) s.t.
4. Jason McCartney (Discovery) @ 8sec
5. Bobby Julich (CSC) s.t.
6. Mauro Santambrogio (LPR-Guerciotti) s.t.
7. Lance Armstrong (Discovery) s.t.
8. Floyd Landis (Phonak) s.t.
9. Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
10. Daniele Contrini (LPR-Guerciotti) s.t.

GC after Stage 4:

1. Floyd Landis (Phonak) 16hr 47min 29sec
2. David Zabriskie (CSC) @ 19sec
3. Bobby Julich (CSC) @ 28sec
4. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 50sec
5. Tom Danielson (Discovery) @ 1min
6. Viatcheslav Ekimov (Discovery) @ 1min 13sec
7. Brian Vandborg (CSC) @ 1min 39sec
8. Lance Armstrong (Discovery) @ 1min 42sec
9. Jose Azevedo (Discovery) @ 1min 53sec
10. Danny Pate (Jelly Belly) @ 2min 12sec

Thursday, April 21: Stage 3, Rome Individual Time Trial.

1. Floyd Landis (Phonak) 39min 58sec
2. David Zabriskie (CSC) @ 19sec
3. Christopher Baldwin (Navigators) @ 22sec
4. Bobby Julich (CSC) @ 28sec
5. Nathan O'Neil (Navigators) @ 43sec
6. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 50sec
7. Tom Danielson (Discovery) @ 1min
8. Viatcheslav Ekimov (Discovery) @ 1min 21sec
9. Lance Armstrong (Discovery) @ 1min 46sec
10. Brian Vandborg (CSC) @ 1min 47sec

GC after Stage 3

1. Floyd Landis (Phonak) 11hr 14min 19sec
2. David Zabriskie (CSC) @ 19sec
3. Christopher Baldwin (Navigators) @ 22sec
4. Bobby Julich (CSC) @ 28sec
5. Nathan O'Neil (Navigators) @ 43sec
6. Levi Leipheimer (Gerolsteiner) @ 50sec
7. Tom Danielson (Discovery) @ 1min
8. Viatcheslav Ekimov (Discovery) @ 1min 21sec
9. Lance Armstrong (Discovery) @ 1min 42sec
10. Brian Vandborg (CSC) @ 1min 47sec

Wednesday, April 20: Stage 2, Fayetteville - Rome, 122.7 miles/197.5 km.

1. Peter Wrolich (Gerolsteiner)
2. Manuel Quinziato (Saunier Duval)
3. Lance Armstrong (Discovery)
4. Ivan Fanelli (LPR-Guerciotti)
5. Bobby Julich (CSC)
6. Sven Krauss (Gerolsteiner)
7. Tom Danielson (Discovery)
8. David Canada (Saunier Duval)
9. Juan Jose Haedo (Colavita)
10. Tim Larkin (Kodak-Sierra Nevada)

GC after Stage 2:

1. Robert Hunter (Phonak)
2. Peter Wrolich (Gerolsteiner)
3. Mauel Quinziato (Saunier Duval)

Tuesday, April 19: Stage 1, Augusta - Macon, 128.9 miles/207.4 km.

1. Robert Hunter (Phonak) 5hr 47min 42sec
2. Ben Brooks (Jelly Belly) s.t.
3. Michele Maccanti (LPR-Guerciotti) s.t.
4. Daniele Napolitano (LPR-Guerciotti) s.t.
5. Greg Henderson (Health Net) s.t.
6. David Canada (Saunier Duval) s.t.
7. Caleb Manion (Jelly Belly) s.t.
8. Bobby Julich (CSC) s.t.
9. Aurelian Clerc (Phonak) s.t.
10. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
15. Lance Armstrong (Discovery) s.t.

Giro del Trentino (2.1), April 19 - April 22, Italy

Giro Del Trentino podium history

2005 Giro del Trentino results


Sunday, April 17: Amstel Gold Race (Pro Tour), Holland. 250.7 km, 31 climbs.

Podium history of the Amstel Gold Race

2005 Amstel Gold Race results


Sea Otter Classic (2.2), Monterey, California. April 14 - April 17

Saturday, April 16: Fort Ord Road Race, 161 km.
1. Doug Ollerenshaw (Health Net-Maxxis) 4hr 40min 50sec
2. Roman Kilun (McGuire) @ 50sec
3. Chris Greene (California Giant) s.t.
4. Marc Collard (Webcor) @ 2min 37sec
5. Gord Fraser (Health Net-Maxxis) @ 2min 55sec
6. Neil Shirley (Seasilver) @ 4min
7. Ian Tubbs (Broadmark) @ 4min 31sec
8. Marc Rios (Kahala) s.t.
9. Ivan Stevic (Aerospace) s.t.
10. Geoff Rapoport (McGuire) s.t.

Final GC after Stage 2:

1. Doug Ollerenshaw (Health Net-Maxxis) 7hr 11min 24sec
2. Gord Fraser (Health Net-Maxxis) @ 2min 59sec
3. Roman Kilun (McGuire) @ 3min 41sec
4. Ivan Stevic (Aerospace) @ 4min 26sec
5. Mike Sayers (Health Net-Maxxis) @ 7min 15sec
6. Marco Rios (Kahala) @ 7min 29sec
7. Cameron Hughes (Subway) @ 8min 32sec
8. Marc Collard (Webcor) @ 8min 39sec
9. Zach Walker (McGuire) @ 8min 48sec
10. Chris Greene (California Giant) @ 8min 49sec

Friday, April 15: Stage 1, Laguna Seca Circuit Race, 60 miles (96.5 km).

1. Ivan Stevic (Aerospace )2hr 27min 41sec
2. Chris Wherry (Health Net-Maxxis) s.t.
3. Dave Clinger (Webcor) s.t.
4. Doug Ollerenshaw (Health Net-Maxxis) @ 3sec
5. Gord Fraser (Health Net-Maxxis) @10sec

GC after Stage 1:

1. Chris Wherry (Health Net-Maxxis) 2hr 30min 23sec
2. Ivan Stevic (Aerospace) @ 6sec
3. Gord Fraser (Health Net-Maxxis) @ 16sec
4. David Clinger (Webcor) @ 16sec
5. David Ollerenshaw (Health Net-Maxxis) @ 21sec

Thursday, April 14: 3 km Prologue.

1. Gord Fraser (Health Net-Maxxis) 2min 47.744sec
2. Chris Wherry (Health Net-Maxxis) @ 1sec
3. Hayden Godfrey (Kodak Gallery-Sierra Nevada) @ 2sec
4. Ian Tubbs (Broadmark Capital) @ 3sec
5. Mike Jones (Health Net-Maxxis) @ 7sec
6. Ben Jacques-Maynes (Kodak Gallery-Sierra Nevada) s.t.
7. Daniel Ramsey (Seasilver) s.t.
8. Ryan Yee (Seasilver) @ 8sec
9. Erik Saunders (McGuire-Langdale) s.t.
10. John Kelly (Webcor) s.t.

Friday, April 15: Veenendaal - Veenendaal (HC), Holland. 209 km.

1. Paul Van Schalen (AXA) 4hr 59min 59sec
2. Dean Podgornik (Tenax) s.t.
3. Ruslan Ivanov (Domina Vacanze) s.t.
4. Bart Dorckx (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Gerben Lowik (Rabobank) s.t.

Wednesday, April 13: Grote Scheldeprijs (HC), Belgium, 200 km.

1. Thorwald Veneberg (Rabobank) 4hr 30min
2. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
3. Simone Cadamuro (Domina Vacanze) @ 4min 39sec
4. Tom Boonen (Quick Step) @ 4min 43sec
5. Nico Eeckhout (Chocolade Jacques) @ 4min 57sec
6. Steffen Radochla (Wiesenhof) s.t.
7. Henk Vogels (Davitamon-Lotto) s.t.
8. Jurgen Van Loocke (Landbouwkrediet) s.t.
9. Jukka Vastaranta (Rabobank) @ 4min 52sec
10. Jaroslav Zarebski (Intel-Action) s.t.

Vuelta Ciclista Aragon (2.1), Spain. April 13- April 17

Sunday, April 17: 5th and Final Stage, Borja - Illueca, 139 km.

1. Allan Davis (Liberty Seguros) 3hr 30min 20sec
2. Ricardo Serrano (Kaiku) @ 2sec
3. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
4. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) s.t.
5. Jose Luis Carrasco (Illes Balears) @ 4sec

Final GC after 5th Stage:

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 17hr 3min 24sec
2. Luis Perez (Cofidis) @ 22sec
3. Charles Wegelius (Liquigas) @ 26sec
4. Vladimir Efimkin (Barloworld) @ 1min 3sec
5. Jaiver Pascual Llorente (Comunidad Vlaenciana) @ 1min 9sec
6. Allan Davis (Liberty Seguros) @ 1min 12sec

Saturday, April 16: Stage 4, HERRERA DE LOS NAVARROS-VIRGEN DE LA SIERRA DE HERRERA, 11.2 km hill-climb individual time trial.

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 24min 3sec
2. Charles Wegelius (Liquigas) @ 20sec
3. Luis Perez (Cofidis) @ 39sec
4. Javier Pasqual Llorente (Comunidad Valenciana) @ 1min 7sec
5. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 1min 7sec
19. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 50sec

GC after Stage 4:

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 13hr 33min 2sec
2. Luis Perez (Cofidis) @ 20sec
3. Charles Wegelius (Liquigas) @ 21sec
4. Vladimir Efimkin (Barloworld) @ 56sec
5. Javier Pasqual Llorente (Comunidad Valenciana) @ 1min 2sec

Friday, April 15: Stage 3, Sabininago - Zaragoza, 173 km.

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 3hr 57min 49sec
2. Allan Davis (Liberty Seguros) s.t.
3. Isaac Galvez ((lles Balears) s.t.
4. Javier Benitez (Relax) s.t.
5. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.

GC after Stage 3:

1. Vladimir Efimkin (Barloworld) 13hr 8min 36sec
2. Luis Perez (Cofidis) @ 4sec
3. Allan Davis (Liberty Seguros) @ 9sec
4. David Fernandez (Andalucia) @ 17sec
5. Ion Del Rio (Andalucia) @ 21sec

Thursday, April 14: Stage 2, Alcaniz - Sabinanigo, 205.5 km. This stage has one 2nd category climb 30 km from the finish.

1.Vladimir Efimkin (Barloworld) 5hr 12min 6sec
2. Luis Perez (Cofidis) s.t.
3. David Fernandez (Andalucia) @ 14sec
4. Allan Davis (Liberty Seguros) s.t.
5. Ricardo Serrano (Kaiku) s.t.

GC after Stage 2:

1. Vladimir Efimkin (Barloworld) 9hr 10min 47sec
2. Luis Perez (Cofidis) @ 4sec
3. Allan Davis (Liberty Seguros) @ 15sec
4. David Fernandez (Andalucia) @ 17sec
5. Ion Del Rio (Andalucia) @ 21sec

Wednesday, April 13: Stage 1, Alcala de la Selva - Valderrobres, 168 km.

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 3hr 58min 48sec
2. Allan Davis (Liberty Seguros) s.t.
3. Isaac Galvez (Illes Balears) s.t.
4. David Fernandez (Andalucia) s.t.
5. Ion Del Rio (Andalucia) s.t.

GC after Stage 1:

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 3hr 58min 38sec
2. Allan Davis (Liberty Seguros) @ 4sec
3. Isaac Galvez (Illes Balears) @ 6sec
4. Stephane Auge (Cofidis) @ 7sec
5. David Fernandez (Andalucia) @ 10sec

Paris-Roubaix, Sunday, April 10 (Pro Tour), 259.6 Km

Podium history of Paris-Roubaix

2006 Paris-Ropubaix results


Vuelta al Pais Vasco (Pro Tour), April 4 - April 8

Vuelta al Pais Vasco historical results

2005 Vuelta al Pais Vasco final general classification


Circuit de la Sarthe (2.1), April 5 - April 8

Circuit de la Sarthe podium history

2005 Circuit de la Sarthe final general classification


Wednesday, April 6: Gent-Wevelgem (Pro Tour), Pro Tour, 208 km.

Gent - Wevelgem podium history

2005 Gent-Wevelgem results


Sunday, April 3: Tour of Flanders (Ronde Van Vlaanderen), Belgium (Pro Tour), 256 km.

Tour of Flanders podium history

2005 Tour of Flanders results


Saturday, April 2: GP Miguel Indurain (1.1) Spain, 191 km.

1. Javier Pascual Rodriguez (Comunidad Valenciana) 5hr 4min 23sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 9sec
3. Angel Vicioso (Liberty Seguros) s.t.
4. Egoi Martinez (Euskaltel) s.t.
5. Ricardo Serrano (Kaiku) s.t.

Driedaagse van de Panne (HC), Belgium. March 29 - March 31

Driedaagse van de Panne podium history

2005 Driedaagse van de Panne results


Tuesday, March 29: Paris-Camembert Lapetit (1.1), 200 km, France.

1. Laurent Brochard (Bouygues Telecom) 4hr 45min 25sec
2. Brett Lancaster (Panaria) @ 7sec
3. Sandy Casar (FDJ) s.t.
4. Vladimir Gusev (CSC) s.t.
5. Lenaic Olivier s.t.
Lance Armstrong (Discovery) finished in the field, same time.

Monday, March 28: Rund um Koln (1.1), 204 km, Germany.

1. David Kopp (Wiesenhoff) 4hr 44min 26sec
2. Stefan Schumacher (Shimano-Memory) @ 32sec
3. David Canada (Saunier Duval) s.t.
4. Michael Blaudzen (CSC) s.t.
5. Christopher Baldwin (Navigators) @ 35sec

Monday, March 28: Giro della Provincia di Reggio Calabria (1.1), 172 km. Italy.

1. Guillermo Bongiorno (Panaria) 4hr 29min 16sec
2. Samuele Marzoli (Lampre) s.t.
3. Fabio Borghesi (Miche) s.t.
4. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
5. Artur Krzeszowiec (Amore & Vita) s.t.

Sunday, March 27: Brabanste Pijl (1.1), Belgium,198 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 3hr 38min 56sec
2. Marc Lotz (Quick Step) s.t.
3. Axel Merckx (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Wim Van Huffel (Davitamon-Lotto) @ 37sec
5. Karsten Kroon (Rabobank) s.t.
6. George Hincapie (Discovery) s.t.
7. Nick Nuyens (Quick Step) s.t.
8. Simon Gerrans (Ag2R) s.t.
9. Vladimir Gusev (CSC) s.t.
10. Sebastien Joly (Credit Agricole) s.t.

Criterium International (HC) France, March 26 - March 27

Critérium International historical results

2005 Critérium International results


Saturday, March 26: E3 Prijs Vlaanderen (HC), 200 km.

E3 Prijs Harelbeke podium history

2005 E3 Prijs results


Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.1) March 22 - March 26

Settimana Internazionale podium history

2005 Settimana Internazionale results


Wednesday, March 23: Dwars door Vlaanderen (1.1), Belgium. 202 km.

1. Nico Eeckhout (Chocolade Jacques) 4hr 43min 15sec
2. Roger Hammond (Discovery) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Marcus Burghardt (T-Mobile) s.t.
5. Baden Cooke (FDJ) s.t.
6. Nick Nuyens (Quick Step) s.t.
7. Aart Vierhouten (Davitamon-Lotto) s.t.
8. Mathew Hayman (Rabobank) @ 8sec
9. Nico Mattan (Davitamon-Lotto) @ 46sec
10. Alexandre Usov (Ag2R) @ 1min 4sec

Setmana Catalana de Ciclisme (HC), March 21 - March 25

Friday, March 25: 5th and Final Stage, WÜRTH-WÜRTH (Palau Solita i Plegamans), 16.4 km individual time trial.

1. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) 19min 29sec
2. Tom Danielson (Discovery) @ 7sec
3. Vladimir Karpets (Illes Balears) @ 10sec
4. Alberto Contador (Liberty Seguros) @ 12sec
5. Dario Frigo (Fassa Bortolo) s.t.
6. Marzio Bruseghin (Fassa Bortolo) @ 14sec
7. Robert Hunter (Phonak) @ 23sec
8. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 24sec
9. Jose Luis Rubiera (Discovery) s.t.
10. Jurgen Van Den Broeck (Discovery) @ 27sec

Final GC after Stage 5:

1. Alberto Contador (Liberty Seguros) 17hr 15min 58sec
2. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 36sec
3. Paio Arreitunandia (Barloworld) @ 39sec
4. Tom Danielson (Discovery) @ 1min
5. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 3sec
6. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 1min 5sec
7. Angel Gomez (Saunier Duval) @ 1min 13sec
8. Jorge Ferrio (Spiuk) @ 1min 31sec
9. Roberto Heras (Liberty Seguros) @ 1min 33sec
10. Carlos Garcia Quesada (Comunidad Valenciana) @ 2min 5sec

Thursday, March 24: Stage 4, Baga - Palau Solita I Plegamans,

1. Robert Hunter (Phonak) 3hr 58min 14sec
2. Claudio Corioni (Fassa Bortolo) s.t.
3. Angel Edo (Saunier Duval) s.t.
4. Volodomyr Bileka (Discovery) s.t.
5. Daniele Righi (Lampre) s.t.
6. Josep Jufre (Relax) s.t.
7. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
8. Alberto Benitez (Spiuk) s.t.
9. Carlos Garcia Quesada s.t.
10. Jurgen Ven Den Broeck (Discovery) s.t.

GC after Stage 4:

1. Alberto Contador (Liberty Seguros) 16 hr 56sec 17sec
2. Paio Arreitunandia (Barloworld) @ 7sec
3. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 13sec
4. Angel Gomez (Saunier Duval) @ 17sec
5. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 24sec
6. Jorge Ferrio (Spiuk) @ 28sec
7. Carlos Garcia Quesada (Comunidad Valenciana) @ 42sec
8. Roberto Heras (Liberty Seguros) @ 53sec
8. Jose Luis Rubiera (Discovery) s.t.
10. Tom Danielson (Discovery) @ 1min 5sec

Wednesday, March 23: Stage 3, Castello d'Empuries - Coll De Pal, 157 km.

1. Alberto Contador (Liberty Seguros) 4hr 30min 31sec
2. Paio Arreitunandia (Barloworld) @ 7sec
3. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 13sec
4. Angel Gomez (Saunier Duval) @ 17sec
5. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 24sec
6. Jorge Ferrio (Spiuk) @ 28sec
7. Carlos Garcia Quesada (Comunidad Valenciana) @ 42sec
8. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 53sec
9. Roberto Heras (Liberty Seguros) s.t.
10. Tom Danielson (Discovery) @ 1min 5sec

GC after Stage 3:

1. Alberto Contador (Liberty Seguros) 12hr 58min 3sec
2. Paio Arreitunandia (Barloworld) @ 7sec
3. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 13sec
4. Angel Gomez (Saunier Duval) @ 17sec
5. David Bernabeu (Comunidad Valenciana) @ 24sec
6. Jorge Ferrio (Spiuk) @ 28sec
7. Carlos Garcia Quesada (Comunidad Valenciana) @ 42sec
8. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 53sec
9. Roberto Heras (Liberty Seguros) s.t.
10. Tom Danielson (Discovery) @ 1min 5sec

Tuesday, March 22: Stage 2, Lloret de Mar - Empuriabrava, 168 km.

1. Claudio Corioni (Fassa Bortolo) 4hr 5min 2sec
2. Aitor Perez (Spiuk) s.t.
3. Josep Jufre (Relax) s.t.
4. Volodomyr Bileka (Discovery) s.t.
5. Javier Pascual Llorente (Comunidad Valenciana) s.t.
6. Uros Murn (Phonak) s.t.
7. Javier Cherro (Comunidad Valenciana) s.t.
8. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
9. Jose Ivan Gutierrez (Illes Balears) s.t.
10. Marzio Bruseghin (Fassa Bortolo) s.t.

GC after Stage 2:

1. Claudio Corioni (Fassa Bortolo) 8hr 27min 32sec
2. Uros Murn (Phonak) s.t.
3. Volodomyr Bileka (Discovery) s.t.
4. Josep Jufre (Relax) s.t.
5. Jose Ivan Guteirrez (Illes Balears) s.t.
6. Dario Frigo (Fassa Bortolo) s.t.
7. Javier Pascual Llorente (Comunidad Valenciana) s.t.
8. Giampaolo Caruso (Liberty SEguros) s.t.
9. Alberto Benitez (Spiuk) s.t.
10. Alberto Contador (Liberty SEguros) s.t.

Monday, March 21: Stage 1, Lloret de Mar - Lloret de Mar, 165.5 km.

1. Uros Murn (Phonak) 4hr 22min 30sec
2. Claudio Corioni (Fassa Bortolo) s.t.
3. Mikel Artetxe (Euskaltel) s.t.
4. Volodomyr Bileka (Discovery) s.t.
5. Angel Edo (Saunier Duval) s.t.
6. Daniele Righi (Lampre) s.t.
7. Ignacio Gutierrez (Phonak) s.t.
8. Dario Frigo (Fassa Bortolo) s.t.
9. Xavier Florencio s.t.
10. Rodrigo Garcia (Kaiku) s.t.

Sunday, March 20: Stausee Rundfahrt (1.1), Switzerland, 174 km.

1. Danilo Napolitano (LPR-Guerciotti) 4hr 3min 36sec
2. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
3. Jan Svorada (Ed System) s.t.
4. Murilo Fischer (Naturino) s.t.
5. Samuele Marzoli (Lampre) s.t.

Sunday, March 20: Cholet - Pays de Loire (1.1), France, 202 km.

1. Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) 4hr 41min 17sec
2. Alberto Benito Guerreiro (Barbot) s.t.
3. Jimmy Engoulvent (Cofidis) s.t.
4. Damien Nazon (Credit Agricole) s.t.
5. Frederic Finot (FDJ) s.t.

Sunday, March 20: GP Rudy Dhaenens (1.1) Belgium, 190 km.

1. Koen Barbe (Chocolade Jacques) 4hr 17min
2. Thomas Dekker (Rabobank) s.t.
3. Jure Zrimsek (Acqua & Sapone) s.t.
4. Jeremy Hunt (Mr. Bookmaker) @ 4sec
5. Bastiaan Giling (T-Mobile) @ 9sec

Milano - San Remo (Pro Tour) Saturday, March 19, 2005

Milano - San Remo podium history

2005 Milano-San Remo results


Wednesday, March 16: Nokere Koerse (1.1) Belgium. 193.2 km.

1. Steven De Jongh (Rabobank) 4hr 29 min. 43.85 km/hr.
2. Igor Abakoumov (Jartaza) s.t.
3. Geert Omloop (Mr. Bookmaker) s.t.
4. Eric Baumann (T-Mobile) s.t.
5. Mark Walters (Navigators) s.t.
6. Steffen Radochla (Wiesenhof) s.t.
7. Matthe Pronk (Mr. Bookmaker) s.t.
8. Bert De Waele (Landbouwkrediet) s.t.
9. Sergey Lagutin (Landbouwkrediet) s.t.
10. Bert Roesems (Davitamon-Lotto) s.t.

Tirreno - Adriatico (Pro Tour) March 9 - March 15

Tirreno-Adriatico podium history

2005 Tirreno-Adriatico results


Paris-Nice (Pro Tour), March 6 - March 13

Paris Nice podium history

2005 Paris-Nice results


Monday, March 7: Giro della Provincia di Lucca. Viareggio - Altopaschio, 173 km.

1. Mario Cipollini (Liquigas) 4hr 24min 36sec
2. Paride Grillo (Panaria) s.t.
3. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) s.t.
4. Giosue Bonomi (Lampre) s.t.
5. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
6. Sergio Marinangeli (Naturino) s.t.
7. Mirko Lorenzetto (Domina Vacanze) s.t.
8. Ivan Fanella (LPR-Guerciotti) s.t.
9. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
10. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.

Saturday, March 4: Milano-Torino (HC), 199 km.

1. Fabio Sacchi (Fassa Bortolo) 4hr 47min 41sec
2. Mirko Celestino (Domina Vacanze) s.t.
3. Paolo Tiralongo (Panaria) s.t.
4. Emanuele Selle (Panaria) s.t.
5. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 1sec
6. Vincenzo Nibali (Fassa Bortolo) @ 3sec
7. Andrea Noe (Liquigas) @ 4sec
8. Roberto Petito (Fassa Brtolo) @ 7sec
8. Luca Mazzanti (Panaria) @ 15sec
10. Przemyslaw Niemec (Miche) @ 16sec

Wow! Sacchi, who normally works for Petacchi, gets to win one for himself and it's a really close one. He beats Celestino by inches (centimeters?). Picture by Fotoreporter Sirotti


Driedaagse van West Vlaanderen (2.1), March 4 - March 6

Driedaagse van West Vlaanderen podium history

Sunday, March 5: The entire race is cancelled.

Saturday, March 5: Stage 2, Cancelled as well because of snow.

Friday, March 4: Stage 1. Started in clear weather but cancelled after 74 kilometers because it started to snow. They'll try to run stage 2 tomorrow.


Vuelta Ciclista a Murcia (2.1) March 2 - March 6

Vuelta a Murcia podium history

2005 Vuelta a Murcia results


Wednesday, March 2: Memorial Samyn (1.1), Fayt-le-Franc, Belgium: Cancelled because of snow.


Sunday, February 27: GP Lugano (1.1), Switzerland. 156.6 km.

Verbrugghe (Quick Step) seems a bit more pleased with the outcome of the GP Lugano than Halgand (Credit Agricole)

1. Rik Verbrugghe (Quick Step) 4hr 14min 19sec. 39.946 km/hr
2. Patrice Halgand (Credit Agricole) s.t.
3. Emanuele Sella (Panaria) @ 14sec
4. Roberto Petito (Fassa Bortolo) s.t.
5. Vladimir Miholjevic (Liquigas) s.t.
6. David Moncoutie (Cofidis) s.t.
7. Mikel Astarloza (Ag2R) @ 26sec
8. Mauro Facci (Fassa Bortolo) @ 1min 9sec
9. Ronny Scholz (Gerolsteiner) s.t.
10. Matej Mugerli (Liquigas) s.t.

Sunday, February 27: Clasica de Almeria (1.1), Spain. 173.4 km.

1. Jose Ivan Gutierrez (Illes Balears) 4hr 23min 3sec. 39.551 km/hr
2. Sergio Escobar (Illes Balears) s.t.
3. David Munoz (Cominidad Valenciana) s.t.
4. Jose Antonio Lopez (Kaiku) @ 4sec
5. Marco Milesi (Liquigas) @ 55sec
6. Dionisio Galparsoro (Kaiku) @ 2min 1sec
7. Thorwald Veneberg (Rabobank) @ 2min 3sec
8. Steven Kleynen (Chocolade Jacques) @ 2min 8sec
9. Dario Andriotto (Liquigas) s.t.
10. Danilo Hondo (Gerolsteiner) @ 2min 26sec

Sunday, February 27: Kuurne - Brussels - Kuurne (1.1), 190 km.

Kuurne-Brussel-Kuurne podium history

2005 Kuurne-Brussel-Kuurne results


Saturday, February 26: GP Chiasso (1.1), 172.9 km.

Kirchen wins the GP Chiasso. Figueras is the Lampre rider under his left arm. Photo from Fotoreporter Sirotti.

1. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) 4hr 28min 48sec
2. Giuliano Figueras (Lampre) s.t.
3. Michael Rogers (Quick Step) s.t.
4. Matej Mugerli (Liquigas) s.t.
5. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
6. Daniele Pietropolli (Tenax) s.t.
7. Antonio Bucciero (Acqua & Sapone) s.t.
8. Patrice Halgand (Credit Agricole) s.t.
9. Sergey Lagutin (Landbouwkrediet) s.t.
10. Andrea Noe (Liquigas) s.t.

Saturday, February 26: Omloop Het Volk (HC), 201 km.

Omloop Het Volk podium history

2005 Omloop Het Volk results


Vuelta Comunidad Valenciana (2.1) February 22 - February 26

Saturday, February 26: 5th and Final Stage, Valencia - Valencia, 149.5 km.

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 3hr 22min 57sec. 44.198 km/hr
2. F. Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
3. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.
4. Constantino Zaballa (Saunier Duval) s.t.
5. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
6. Javier Cherro (Comunidad Valenciana) s.t.
7. Erik Zabel (T-Mobile) s.t.
8. Antonio Colom (Illes Balears) s.t.
9. Luciano Pagliarini (Liquigas) s.t.
10. Ion Del Rio (Andalucia) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 19hr 7min 31sec. Total distance: 792.4 km at 41.432 km/hr average.
2. Aitor Perez (Spiuk) @ 34sec
3. Antonio Colom (Illes Balears) @ 38sec
4. Franco Pelizotti (Liquigas) s.t.
5. Javier Cherro (Comunidad Valenciana) @ 39sec
6. Xabier Zandio (Illes Balears) @ 43sec
7. David Munoz (Comunidad Valenciana) @ 45sec
8. David Etxebarria (Liberty Seguros) @ 46sec
9, Jose Ruiz (Andalucia) s.t.
10. Matthias Kessler (T-Mobile) s.t.

Friday, February 25: Stage 4, Alzira - Alt. de Campello (Vallada), 161 km. Bad weather forced the cancellation of the final climb to Alt. de Campello (thanks cycling4all.com)

1. Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo) 3hr 39min 14sec. 44.063 km/hr
2. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) @ 9sec
3. Aitor Perez (Spiuk) s.t.
4. David Etxebarria (Liberty Seguros) s.t.
5. Antonio Colom (Illes Balears) s.t.
6. Iban Mayo (Euskaltel) s.t.
7. David Munoz (Comunidad Valenciana) s.t.
8. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
9. Xabier Zandio (Illes Balears) s.t.
10. Matthias Kessler (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 4:

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 15hr 44min 44sec
2. Aitor Perez (Spiuk) @ 27sec
3. Antonio Colom (Illes Balears) @ 31sec
4. Franco Pelizotti (Liquigas) s.t.
5. Javier Cherro (Comunidad Valenciana) @ 32sec
6. Xabier Zandio (Illes Balears) @ 33sec
7. Daid Munoz (Comunidad Valenciana) @ 35sec
8. David Etxebarria (Liberty Seguros) @ 36sec
9. Jose Ruiz (Andalucia) s.t.
10. Sylvain Chavanel (Cofidis) s.t.

Thursday, February 24: stage 3, Sagunt - Alzira, 153.7 km.

1. Andoni Aragana (Kaiku) 3hr 47min 43sec. 40.498 km/hr
2. David Blanco (Comunidad Valenciana) s.t.
3. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) @ 3min 45sec
4. Luciano Pagliarini (Liquigas) s.t.
5. F. Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
6. Mauro Gerosa (Liquigas) s.t.
7. Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo) s.t.
8. Constantino Zaballa (Saunier Duval) s.t.
9. Thomas Dekker (Rabobank) s.t.
10. Ion Del Rio (Andalucia) s.t.

GC after Stage 3:

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 12hr 5min 27sec
2. Constantino Zaballa (Saunier Duval) @ 13sec
3. Miguel Angel Perdiguero (Phonak) @ 20sec
4. Thomas Dekker (Rabobank) @ 25sec
5. Antonio Colom (Illes Balears) s.t.
6. Erik Zabel (T-Mobile) s.t.
7. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
8. Aitor Perez (Spiuk) s.t.
9. Ion Del Rio (Andalucia) s.t.
10. Alberto Contador (Liberty Seguros) s.t.

Wednesday, February 23: Stage 2, Xabia - Port Sagunt, 178 km.

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 4hr 27min 40sec. 39.9 km/hr
2. Isaac Galvez (Illes Balears) s.t.
3. Luciano Pagliarini (Liquigas) s.t.
4. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.
5. Pablo Urtesun (Kaiku) s.t.
6. F. Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
7. David Munoz (Comunidad Valenciana) s.t.
8. Constantino Zaballa (Saunier duval) s.t.
9. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
10. Jose Azanza (Kaiku) s.t.

GC after Stage 2:

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 8hr 14min 3sec
2. Constantino Zaballa (Saunier Duval) @ 9sec
3. Miguel Angel Perdiguero (Phonak) @ 17sec
4. Javier Cherro (Comunidad Valenciana) s.t.
5. Xabier Cherro (Illes Balears) @ 18sec
6. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 19sec
7. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 20sec
8. Geoffroy Lequatre (Credit agricole) @ 21sec
9. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
10. David Munoz (Cominudad Valenciana) s.t.

Tuesday, February 22: Stage 1, Calpe - Calpe, 150.2 km.

1. Allesandro Petacchi (Fassa Bortolo) 3hr 46min 43 sec. 39.75 km/hr
2. Constantino Zaballa (Saunier Duval) @ 1sec
3. Miguel Angel Perdiguero (Phonak) s.t.
4. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
5. Antonio Colom (Illes Balears) s.t.
6. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.
7. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
8. Erik Zabel (T-Mobile) s.t.
9. Ion Del Rio (Andalucia) s.t.
10. Thomas Dekker (Rabobank) s.t.

GC after Stage 1. Time bonuses scrambled the eggs a bit.

1. Constantino Zaballa (Saunier Duval) 3hr 46min 32sec
2. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) @ 1sec
3. Miguel Angel Perdiguero (Phonak) @ 8sec
4. Koldo Gil (Liberty Seguros) s.t.
5. Xabier Zandio (Illes Balears) @ 11sec
6. Javier Cherro (Cominidad Valenciana) s.t.
7. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 12sec
8. Antonio Colom (Illes Balears) s.t.
9. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.
10. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.

Sunday, February 20: Classic Haribo (1.1), France. 203 km.

Three that got away. Gorik Gardeyn takes a big early win from Jegou and Ballan. Fotoreporter Sirotti photo.

1. Gorik Gardeyn (Mr. Bookmaker) 4hr 40min 3sec
2. Lilian Jejou (FDJ) s.t.
3. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
4. Ludovic Auger (FDJ) @ 6sec
5. Danilo Hondo (Gerolsteiner) @ 38sec
6. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 48sec
7. Kilian Patour (Credit Agricole) @ 1min 9sec
8. Manuel Quinzato (Saunier Duval) s.t.
9. Matej Mugerli (Liquigas) @ 1min 10sec
10. Arnaud Coyot (Cofidis) @ 1min 49sec

Saturday, February 19: Tour du Haut Var (1.1), 181 km.

Tour du Haut Var podium history

2005 Tour du Haut Var results


Saturday, February 19: Trofeo Luis Puig (1.1), 174.2 km.

1. Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) 4hr 8min 47sec
2. Isaac Galvez (Illes Balears) s.t.
3. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
4. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
5. Max Van Heeswijk (Discovery) s.t.
6. Luciano Pagliarini (Liquigas) s.t.
7. Marco Velo (Fassa Bortolo) s.t.
8. Robert Hunter (Phonak) s.t.
9. Constantino Zaballa (Saunier Duval) s.t.
10. Jon Del Rio (Andalucia) s.t.

Volta ao Algarve (2.1), Portugal. February 16 - February 20

Volta ao Algarve podium history

2005 Volta ao Algarve results


Tuesday, February 15: Trofeo Laigueglia (1.1) 183.3 km.

Trofeo Laigueglia podium history

2005 Trofeo Laigueglia results


Vuelta a Andalucia "Ruta Ciclista del Sol" (2.1), February 13 - February 17

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

2005 Vuelta a Andalucia results


Tour Méditerranéen (2.1) February 9 - February 13

Tour of the Mediterranean podium history

2005 Tour of the Mediterranean results


I love this the bright colors of this picture Sirotti took of riders going over a bridge in the GP Etruschi.


GP Costa Azul, Portugal (2.1), February 10 - February 13

Sunday, February 13: 4th and Final Stage, Santiago Cacem - Santiago Cacem, 160.2 km
1. Bernhard Eisel (FDJ) 3hr 41min 23sec
2. Arnaud Gerard (FDJ) s.t.
3. Enrico Degano (Barloworld) s.t.
4. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Bruno Lima (Milaneza) s.t.

Final GC after Stage 4:

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 15hr 7min 41sec
2. Bernhard Eisel (FDJ) @ 12sec
3. Enrico Degano (Barloworld) @ 20sec
4. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) @ 24sec
5. Candido Barbosa (Liberty Seguros) s.t.

Saturday, February 12: Stage 3, Sines - Sines, 158.7 km.

1. Candido Barosa (Liberty Seguros) 3hr 43min 6sec
2. Enrico Degano (Barloworld) s.t.
3. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Alexei Markov (Milaneza) s.t.
5. Bernhard Eisel (FDJ) s.t.

GC after Stage 3:

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 11hr 26min 18sec
2. Candido Barbosa (Liberty Seguros) @ 23sec
3. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) @ 24sec
4. Bernhard Eisel (FDJ) @ 25sec
5. Enrico Degano (Barloworld) @ 27sec

Friday, February 11: Stage 2, Seixal - Seixal, 159.5 km.

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 3hr 56min 15sec
2. Alexei Markov (Milaneza) @ 19sec
3. Bernhard Eisel (FDJ) s.t.
4. Enrico Degano (Barloworld) s.t.
5. Martin Garrido (Duja) s.t.

GC after Stage 2:

1. Ruben Plaza (Comunidad Valenciana) 7hr 43min 12sec
2. Bernhard Eisel (FDJ) @ 28sec
3. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
4. Alexei Markov (Milaneza) @ 31sec
5. Sandy Casar (FDJ) @ 32sec

Thursday, February 10: Stage 1, Setubal - Setubal, 163.2 km.

1. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) 3hr 47min 16sec
2. Bernhard Eisel (FDJ) s.t.
3. Enrico Degano (Barloworld) s.t.
4. Alexei Markov (Milaneza) s.t.
5. Candido Barbosa (Liberty Seguros) s.t.

February 6 - February 10: Challenge Illes Balears (5 races rated 1.1)

Challenge Illes Balears podium history

2005 Challenge Illes Balears results


Sunday, February 6: GP Costa degli Etruschi (1.1) 193 km.

GP Costa degli Etruschi podium history

2005 GP Costa degli Etruschi results


Etoile de Besseges (2.1) February 2 - February 6

Etoile de Besseges podium history

2005 Etoile de Besseges results


Tuesday, February 1: Grand Prix d'Ouverture La Marseillaise (1.1), 128.3 km.

GP d'Ouverture - La Marseillaise podium history

2005 GP d'Ouverture results


Tour of Qatar (2.1) January 31 - February 4

Tour of Qatar podium history

2005 Tour of Qatar results


Sunday, January 30: Elite Cyclo-Cross World Championships. St. Wendel, Germany.

1. Sven Nys (Belgium) 1hr 1min 34sec
2. Erwin Vervecken (Belgium) @ 2sec
3. Sven Vanthourenhout (Belgium) @ 13sec
4. Francis Mourey (France) @ 31sec
5. Davy Commeyne (Belgium) @ 32sec

Saturday, January 29: Doha International GP (1.1), 92 km. Doha,Qatar

1. Robert Hunter (Phonak) 2hr 12min 17sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Lars Michaelsen (CSC) s.t.
4. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Mario Cipollini (Liquigas) s.t.

Tour de Langkawi (2.HC) January 28 - February 6

Tour de Langkawi podium history

2005 Tour de Langkawi results


Jacob's Creek Tour Down Under (2.HC), January 18 - January 23

Tour Down Under podium history

2005 Tour Down Under results