BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2005 Tour of Switzerland -Tour de Suisse
(Pro Tour)

June 11 - June 19, 2005

Podium history of the Tour of Switzerland

Sunday, June 19: 9th and Final Stage, Ulrichen - Ulrichen, 100 km.

1. Aitor Gonzalez (Euskaltel) 3hr 3min 52sec
2. Frank Schleck (CSC) @ 46sec
3. Daniel Atienza (Cofidis) @ 48sec
4. Michael Rogers (Quick Step) s.t.
5. Chris Horner (Saunier Duval) s.t.
6. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
7. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 42sec
8. Alexandre Moos (Phonak) s.t.
9. Tadej Valjavec (Phonak) s.t.
10. Koldo Gil (Liberty Seguros) s.t.
11. Jan Ullrich (T-Mobile) s.t.

Final GC after Stage 9:

1. Aitor Gonzalez (Euskaltel) 33hr 8min 51sec. 1354.6 km ridden at an average speed of 40.862 km/hr
2. Michael Rogers (Quick Step) @ 22sec
3. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 36sec
4. Franck Schleck (CSC) @ 1min 41sec
5. Chris Horner (Saunier Duval) @ 2min 2sec
6. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 2min 49sec
7. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 3min 37sec
8. Bradley McGee (FDJ) @ 4min 13sec
9. Tadej Valjavec (Phonak) @ 4min 28sec
10. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 6min 1sec
11. Alexandre Moos (Phonak) @ 6min 17sec
12. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 6min 23sec
13. Daniel Atienza (Cofidis) @ 6min 24sec
14. Giuseppe Guerini (T-Mobile) @ 6min 41sec
15. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 7min 11sec
16. Francesco Bellotti (Credit Agricole) @ 11min 26sec
17. Jens Voigt (CSC) @ 11min 32sec
18. Unai Osa (Illes Balears) @ 16min 11sec
19. Michael Barry (Discovery) @ 16min 20sec
20. Laurent Brochard (Bouygues Telecom) @ 16min 55sec

Saturday, June 18: Stage 8, Lenk - Verbier, 165 km.

Stage 8: Top: Pablo Lastras takes the solo win. Below: Michael Rogers (in yellow) with Ullrich on his left, works to get home in time to keep his lead. Both photos from Sirotti.

1. Pablo Lastras (Illes Balears) 4hr 9min 9sec
2. Carlos Barredo (Liberty Seguros) @ 16sec
3. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
4. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 19sec
5. Walter Beneteau (Bouygues Telecom) @ 56sec
6. Daniele Righi (Lampre) @ 1min
7. Koldo Gil (Libertry Seguros) @ 1min 17sec
8. Frank Schleck (CSC) @ 1min 21sec
9. Daniel Atienza (Cofidis) s.t.
10. Michael Rogers (Quick Step) s.t.

GC after Stage 8:

1. Michael Rogers (Quick Step) 30hr 4min 33sec
2. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 20sec
3. Bradley McGee (FDJ) @ 22sec
4. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 36sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 1min 27sec
6. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 38sec
7. Chis Horner (Saunier Duval) @ 1min 40sec
8. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 2min 32sec
9. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 2min 41sec
10. Tadej Valjavec (Phonak) @ 3min 12sec
11. Cadel Evans (Davitamon-Lotto) @ 3min 20sec

Friday, June 17: Stage 7, Eisiedeln - Lenk, 193 km.

1. Linus Gerdemann (CSC) 4hr 25min
2. Lorenzo Bernucci (Fassa Bortolo) @ 3sec
3. David Etxebarria (Liberty Seguros) @ 15sec
4. Karsten Kroon (Rabobank) s.t.
5. Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto) s.t.
6. Martin Elmiger (Phonak) s.t.
7. Daniele Colli (Liquigas) @ 23sec
8. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
9. Baden Cooke (FDJ) s.t.
10. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) s.t.

GC after Stage 7:

1. Michael Rogers (Quick Step) 25hr 54min 03sec
2. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 20sec
3. Bradley McGee (FDJ) @ 22sec
4. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 1min 11sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 1min 27sec
6. Chris Horner (Saunier Duval) @ 1min 31sec
7. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 1min 38sec
8. Tadej Valjavec (Phonak) @ 1min 39sec
9. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 42sec
10. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 57sec

Thursday, June 16: Stage 6, Burglen - Arosa, 156 km. This stage has two major climbs.

1. Chris Horner (Saunier Duval) 4hr 24min 43sec
2. Vincenzo Nibili (Fassa Bortolo) @ 1min 12sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 1min 14sec
4. Frank Schleck (CSC) s.t.
5. Koldo Gil (Liberty Seguros) s.t.
6. Tadej Valjavec (Phonak) s.t.
7. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
8. Aitor Gonzalez (Euskaltel) s.t.
9. Fabian Jeker (Saunier Duval) s.t.
10. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 48sec
11. Bradley McGee (FDJ) s.t.

GC after Stage 5:

1. Michael Rogers (Quick Step) 21hr 28min 40sec
2. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 20sec
3. Bradley McGee (FDJ) @ 22sec
4. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 1min 11sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 1min 27sec
6. Chris Horner (Saunier Duval) @ 1min 31sec
7. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 1min 38sec
8. Tadej Valjavec (Phonak) @ 1min 39sec
9. Koldo Gil (Liberty Seguros) @ 1min 42sec
10. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 57sec

Wednesday, June 15: Stage 5, Bad Zurzach - Altdorf, 176 km.

1. Michael Albasini (Liquigas) 3hr 48min 1sec
2. Gregory Rast (Phonak) s.t.
3. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
4. Allan Johansen (CSC) s.t.
5. Gustav Larsson (Fassa Bortolo) s.t.
6. Yannick Talabardon (Credit Agricole) s.t.
7. Maarten Den Bakker (Rabobank) s.t.
8. Aurelien Clerc (Phonak) @ 38sec
9. Angelo Furlan (Domina Vacanze) s.t.
10. Marcus Zberg (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 5:

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 17hr 2min 33sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 2sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 18sec
4. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 1min 12sec
5. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 14sec
6. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 1min 25sec
7. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 1min 31sec
8. Frank Schleck (CSC) @ 1min 41sec
9. Patrik Sinkewitz (Quick Step) @ 1min 47sec
10. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 1min 52sec

Tuesday, June 14: Stage 4, Vaduz - Bad Zurzach 205 km.

1. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) 4hr 42min 40sec
2. Daniele Colli (Liquigas) s.t.
3. Aurelien Clerc (Phonak) s.t.
4. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
5. Sebatian Hinault (Credit Agricole) s.t.
6. Baden Cooke (FDJ) s.t.
7. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
8. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
9. David Loosli (Lampre) s.t.
10. Roger Hammond (Discovery) s.t.

GC after Stage 4:

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 12hr 13min 50sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 2sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 18sec
4. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 1min 12sec
5. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 14sec
6. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 1min 25sec
7. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 1min 31sec
8. Frank Schleck (CSC) @ 1min 41sec
9. Patrik Sinkewitz (Quick Step) @ 1min 47sec
10. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 1min 52sec

Monday, June 13: Stage 3, Abtwil/Santispark - St. Antono a.A.
Patrick Sinkewitz was penalized 42 seconds for drafting Jan Ullrich during the stage 2 time trial.

1. Bradley McGee (FDJ) 3hr 45min 48sec
2. Mirko Celestino (Domina Vacanze) s.t.
3. Patrik Sinketwitz (Quick Step) s.t.
4. Georg Totschnig (Gerolsteiner) s.t.
5. Daniel Schniner (Phonak) s.t.
6. Koldo Gil (Liberty Seguros) s.t.
7. Iban Mayo (Euskaltel) s.t.
8. Tadej Valjavec (Phonak) s.t.
9. Fabina Jeker (Saunier Duval) s.t.
10. Beat Zberg (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 3:

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 8hr 31min 10sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 2sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 18sec
4. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 1min 12sec
5. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 14sec
6. Fabian Jeker (Saunier Duval) @ 1min 25sec
7. Georg Totschnig (Gerolsteiner) @ 1min 31sec
8. Frank Schleck (CSC) @ 1min 41sec
9. Patrik Sinkewitz (Quick Step) @ 1min 47sec
10. Aitor Gonzalez (Euskaltel) @ 1min 52sec

Sunday, June 12: Stage 2, Weinfelden 36 km individual time trial.

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 44min 6sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 15sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 18sec
4. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) @ 39sec
5. Serhiy Honchar (Domina Vacanze) @ 40sec
6. Vladimir Gusev (CSC) @ 46sec
7. Jens Voigt (CSC) @ 58sec
8. Bobby Julich (CSC) @ 1min 2sec
9. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 1min 8sec
10. Patrick Sinkewitz (Quick Step) @ 1min 9sec

GC after Stage 2:

1. Jan Ullrich (T-Mobile) 4hr 44min 19sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 12sec
3. Michael Rogers (Quick Step) @ 18sec
4. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) @ 39sec
5. Serguei Gontchar (Domina Vacanze) @ 40sec
6. Vladimir Gusev (CSC) @ 46sec
7. Jens Voigt (CSC) @ 58sec
8. Bobby Julich (CSC) @ 1min 2sec
9. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 1min 8sec
10. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 14sec

Saturday, June 11: Stage 1, Schaffhausen - Weinfelden, 170 km.

1. Bernhard Eisel (FDJ) 4hr 7sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Peter Wrolich (Gerolsteiner) s.t.
4. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
5. Bradley McGee (FDJ) @ 3sec
6. Baden Cooke (FDJ) s.t.
7. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) @ 6sec
8. Vladimir Gusev (CSC) s.t.
9. Aurelian Clerc (Phonak) s.t.
10. Rene Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.