BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 La Roue Tourangelle (1.1), France

16th Edition: Sunday, April 2, 2017

La Roue Tourangelle podium history | 2016 edition |

Sainte Marie de Touraine - Tours: 200 km

Favien Dassonville

Flavien Dassonville gets a big win for his team

Complete Results:

200.0 kilometers raced at an average speed of 41.775 km/hr

1 Flavien DASSONVILLE HP BTP-Auber 93 4hr 47min 15sec
2 Fabien GRELLIER Direct Energie s.t.
3 Anthony DELAPLACE Fortuneo-Vital Concept s.t.
4 Nacer BOUHANNI Cofidis @ 25sec
5 Davide CIMOLAI FDJ s.t.
6 Geoffrey SOUPE Cofidis s.t.
7 Yannick MARTINEZ Delko Marseille Provence s.t.
8 Fabien TOUZE HP BTP-Auber 93 s.t.
9 Marco BENFATTO Androni Giocattoli s.t.
10 Romain FEILLU HP BTP-Auber 93 s.t.
11 THOMAS BOUDAT Direct Energie s.t.
12 Roman MAIKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
13 Jonas VAN GENECHTEN Cofidis s.t.
14 Emiel VERMEULEN Roubaix Lille Metropole s.t.
15 David MENUT HP BTP-Auber 93 s.t.
16 Jetse BOL Manzana Postobon s.t.
17 SERGIO ANDRES HIGUITA Manzana Postobon s.t.
18 Félix POUILLY Roubaix Lille Metropole s.t.
19 Nicolas VEREECKEN Roubaix Lille Metropole s.t.
20 Fabian LIENHARD Team Vorarlberg s.t.
21 Daniel HOELGAARD FDJ s.t.
22 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
23 Thibault FERASSE Armée de Terre s.t.
24 Anthony MALDONADO HP BTP-Auber 93 s.t.
25 Erwann CORBEL Fortuneo-Vital Concept s.t.
26 Samuel DUMOULIN Ag2r La Mondiale s.t.
27 Patrick JÄGER Team Vorarlberg s.t.
28 Andrea vendrame Androni Giocattoli s.t.
29 Lukas JAUN Roth-Akros s.t.
30 Charles PLANET Novo Nordisk s.t.
31 Tom VERMEER Differdange-Losch s.t.
32 WILMAR ANDRES PAREDES Manzana Postobon s.t.
33 Daniel MCLAY Fortuneo-Vital Concept s.t.
34 Zolt DER Team Vorarlberg s.t.
35 Patrick SCHELLING Team Vorarlberg s.t.
36 Bryan ALAPHILIPPE Armée de Terre s.t.
37 Jimmy RAIBAUD Armée de Terre s.t.
38 Angel MADRAZO RUIZ Delko Marseille Provence s.t.
39 BERNARDO ALBEIRO SUAZA Manzana Postobon s.t.
40 Pierre GOUAULT HP BTP-Auber 93 s.t.
41 Artem NYCH Gazprom-Rusvelo @ 33sec
42 Mattia FRAPPORTI Androni Giocattoli s.t.
43 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
44 Roland THALMANN Roth-Akros s.t.
45 Matthias REUTIMANN Roth-Akros s.t.
46 Cristian RAILEANU Differdange-Losch s.t.
47 Matteo SPREAFICO Androni Giocattoli s.t.
48 Pello OLABERRIA Euskadi Basque Country s.t.
49 Arnaud GERARD Fortuneo-Vital Concept s.t.
50 Nans PETERS Ag2r La Mondiale s.t.
51 Joeri CALLEEUW Roubaix Lille Metropole s.t.
52 Julien ANTOMARCHI Roubaix Lille Metropole s.t.
53 Lander SEYNAEVE Roubaix Lille Metropole s.t.
54 Evaldas SISKEVICIUS Delko Marseille Provence s.t.
55 JUAN PABLO VILLEGAS Manzana Postobon s.t.
56 Gian FRIESECKE Team Vorarlberg s.t.
57 Jeremy CORNU Direct Energie s.t.
58 Valentin BAILLIFARD Roth-Akros s.t.
59 Fernando ORJUELA Manzana Postobon s.t.
60 Alo JAKIN HP BTP-Auber 93 s.t.
61 Jonathan HIVERT Direct Energie s.t.
62 Armindo FONSECA Fortuneo-Vital Concept s.t.
63 Nicolas BALDO HP BTP-Auber 93 s.t.
64 Franck BONNAMOUR Fortuneo-Vital Concept s.t.
65 Sergey NIKOLAEV Gazprom-Rusvelo s.t.
66 Jonathan FUMEAUX Roth-Akros s.t.
67 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
68 Florian VACHON Fortuneo-Vital Concept s.t.
69 Romain GUILLEMOIS Direct Energie s.t.
70 Lorrenzo MANZIN FDJ s.t.
71 Julien LOUBET Armée de Terre s.t.
72 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
73 Perrig QUEMENEUR Direct Energie s.t.
74 Yecid Arturo SIERRA Manzana Postobon s.t.
75 Brian NAULEAU Direct Energie s.t.
76 Quentin PACHER Delko Marseille Provence s.t.
77 Dmitriy KOZONTCHUK Gazprom-Rusvelo s.t.
78 Thomas ROSTOLLAN Armée de Terre s.t.
79 JEREMY CABOT Roubaix Lille Metropole s.t.
80 Damien GAUDIN Armée de Terre @ 55sec
81 Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale s.t.
82 KEVIN REZA FDJ s.t.
83 Francis MOUREY Fortuneo-Vital Concept @ 59sec
84 Jérémy MAISON FDJ +1:01
85 Thomas VOECKLER Direct Energie +1:27
86 Jérémy LECROQ Roubaix Lille Metropole +1:54
87 François BIDARD Ag2r La Mondiale +1:59
88 Claudio CATANIA Differdange-Losch +2:00
89 Reid MCCLURE Novo Nordisk s.t.
90 Gatis SMUKULIS Delko Marseille Provence s.t.
91 Jonas RUTSCH Lotto-Kern Haus s.t.
92 Thierry HUPOND Delko Marseille Provence s.t.
93 Sondre HOLST ENGER Ag2r La Mondiale s.t.
94 MARC FOURNIER FDJ s.t.
95 Gotzon UDONDO Euskadi Basque Country s.t.
96 Christopher HATZ Lotto-Kern Haus s.t.
97 Thery SCHIR Team Vorarlberg +2:04
98 Matteo MALUCELLI Androni Giocattoli +2:06
99 Jelle DONDERS Differdange-Losch s.t.
100 Clement VENTURINI Cofidis s.t.
101 David GAUDU FDJ s.t.
102 Diego WENDELSPIESS Roth-Akros +2:48
103 Anton VOROBYEV Gazprom-Rusvelo +3:31
104 Aritz BAGUES Euskadi Basque Country s.t.
105 Richard WEINZHEIMER Lotto-Kern Haus s.t.
106 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
107 Oscar RODRIGUEZ Euskadi Basque Country s.t.
108 Joshua STRITZINGER Lotto-Kern Haus s.t.
109 Larry VALVASORI Differdange-Losch s.t.
110 Francesc ZURITA Team Vorarlberg +5:05
111 Damian LÜSCHER Roth-Akros +5:22
112 Colin Chris STÜSSI Roth-Akros s.t.
113 Martijn VERSCHOOR Novo Nordisk s.t.
114 Gerd DE KEIJZER Novo Nordisk s.t.
115 Tom THILL Differdange-Losch s.t.
116 Luca PACIONI Androni Giocattoli s.t.
117 Corentin CHERHAL Novo Nordisk +5:28
118 Joshua HUPPERTZ Lotto-Kern Haus s.t.
119 Dorian GODON Cofidis +5:32
120 Frederik EINHAUS Lotto-Kern Haus +5:55
121 Jimmy TURGIS Cofidis +7:29
122 Rayane BOUHANNI Cofidis s.t.
123 Mehdi BENHAMOUDA Novo Nordisk s.t.
124 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.