BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Bianchi-Milano clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1990 Milano - San Remo

81st edition: Saturday, March 17, 1990

Podium History of Milano-San Remo | 1991 edition | 1989 edition |

294 km. 213 starters, 110 classified finishers

Gianni bugno wins the 1990 Milan o-San Remo

Gianni Bugno wins the 1990 Milano-San Remo

Complete Results:

  1. Gianni Bugno (Chateau d'Ax) 6hr 25min 6sec. 45.806 km/hr
  2. Rolf Gölz (Buckler-Colnago) @ 4sec
  3. Gilles Delion (Helvetia) @ 23sec
  4. Moreno Argentin (Ariostea) @ 31sec
  5. Maurizio Fondriest (Del Tongo) s.t.
  6. Jean-Claude Colotti (RMO) s.t.
  7. Jesper Skibby (TVM) s.t.
  8. Adriano Baffi (Ariostea) @ 1min 2sec
  9. Johan Museeuw (Lotto) s.t.
  10. William Dazzani (Italbonifica-Navigare) s.t.
  11. Andreas Kappes (Toshiba) s.t.
  12. Brian Holm (Histor-Sigma) s.t.
  13. John Talen (Panasonic) s.t.
  14. Rolf Sørensen (Ariostea) s.t.
  15. Per Pedersen (RMO) s.t.
  16. Acacio Da Silva (Carrera) s.t.
  17. Eduardo Rocchi (Italbonifica-Navigare) s.t.
  18. Fabrice Philipot (Castorama) s.t.
  19. Gianluca Pierobon (Malvor-Sidi) s.t.
  20. Arno Kuttel (Weinmann) s.t.
  21. Bob Roll (7-Eleven) s.t.
  22. Fabio Roscioli (Del Tongo) s.t.
  23. Johnny Weltz (ONCE) s.t.
  24. Marc Van Orsouw (PDM) s.t.
  25. Fabiano Fontanelli (Italbonifica-Navigare) s.t.
  26. Hans Rudi Marki (Helvetia) s.t.
  27. Antonio Fanelli (Selle Italia-Eurocar) s.t.
  28. Christian Chaubet (Toshiba) s.t.
  29. Roberto Pelliconi (Amore & Vita) s.t.
  30. Enrico Zaina (Carrera) s.t.
  31. Jos Haex (Lotto) s.t.
  32. Massimo Ghirotto (Carrera) s.t.
  33. Jörg Muller (TVM) s.t.
  34. Henk Lubberding (Panasonic) s.t.
  35. Melchior Mauri (ONCE) s.t.
  36. Charly Mottet (RMO) s.t.
  37. Soren Lilholt (Histor-Sigma) s.t.
  38. Javier Murguialday (BH-Amaya) s.t.
  39. Enrico Galleschi (Jolly Componibili) s.t.
  40. Mauro Ribeiro (RMO) s.t.
  41. Laurent Jalabert (Toshiba) s.t.
  42. Angelo Lecchi (Del Tongo) s.t.
  43. Dag Otto Lauritzen (7-Eleven) s.t.
  44. François Lemarchand (Z) s.t.
  45. Alberto Volpi (Chateau d'Ax) s.t.
  46. Alfonso Gutierrez (BH-Amaya) s.t.
  47. Giuseppe Saronni (Diana-Colnago) s.t.
  48. Philippe Louviot (Toshiba) s.t.
  49. Atle Kvalsvoll (Z) s.t.
  50. Stefano Colage (Jolly Componibili) s.t.
  51. Pascal Lino (RMO) s.t.
  52. PAscal Richard (Helvetia) s.t.
  53. Pedro Delgado (Banesto) s.t.
  54. Frans Massen (Buckler-Colnago) s.t.
  55. Jesus Montoya (BH-Amaya) s.t.
  56. Stefano Arlotti (Italbonifica-Navigare) s.t.
  57. Zenon Jaskula (Diana-Colnago) s.t.
  58. Stephen Hodge (ONCE) s.t.
  59. Jos van Aert (PDM) s.t.
  60. Silvano Lorenzon (Malvor-Sidi) s.t.
  61. Jesus Rodriguez (Banesto) s.t.
  62. Giuseppe Petito (Ariostea) s.t.
  63. Eduardo Chozas (ONCE) s.t.
  64. Massimo Podenzana (Italbonifica-Navigare) s.t.
  65. Erik Breukink (PDM) s.t.
  66. Franco Ballerini (Del Tongo) s.t.
  67. Raul Alcala (PDM) s.t.
  68. Jan Schur (Chateau d'Ax) @ 1min 45sec
  69. Maarten Ducrot (TVM) @ 2min 46sec
  70. José Luis Villanueva (ONCE) s.t.
  71. Claudio Brandini (Jolly Componibili) @ 5min 4sec
  72. Paolo Botarelli (Jolly Componibili) s.t.
  73. Giovanni Fidanza (Chateau d'Ax) s.t.
  74. Fabrizio Convalle (Amore & Vita) s.t.
  75. Stefano Tomasini (Malvor-Sidi) s.t.
  76. Giorgio Furlan (Diana-Colnago) s.t.
  77. José Ramon Uriarte (Banesto) @ 5min 13sec
  78. Rudy Verdonck (Lotto) @ 6min 20sec
  79. Johnny Dauwe (Weinmann) s.t.
  80. Ettore Pastorelli (Jolly Componibili) s.t.
  81. Andrea Tafi (Selle Italia-Eurocar) s.t.
  82. Maurizio Rossi (Jolly Componibili) s.t.
  83. Eddy Schurer (TVM) s.t.
  84. Thierry Claveyrolet (RMO) s.t.
  85. Silvano Contini (GIS-Benotto) s.t.
  86. Jokin Mujika (Banesto) s.t.
  87. Angelo Conzonieri (Gis-Benotto) s.t.
  88. Erich Maechler (Carrera) s.t.
  89. Francisco José Antequera (BH-Amaya) s.t.
  90. Walter Magnago (Gis-Benotto) s.t.
  91. Michele Mara (Malvor-Sidi) s.t.
  92. Stefano Bianchini (Italbonifica-Navigare) s.t.
  93. Gerrit Solleveld (Buckler-Colnago) @ 7min 44sec
  94. Davis Phinney (7-Eleven) s.t.
  95. Steve Bauer (7-Eleven) s.t.
  96. Hrman Frison (Histor-Sigma) s.t.
  97. Jacques Hanegraaf (TVM) s.t.
  98. Kurt Steinmann (Weinmann) s.t.
  99. Fabrizio Bontempi (Diana-Colnago) s.t.
  100. Marino Amadori (Del Tongo) s.t.
  101. Marco Saligari (Ariostea) s.t.
  102. Michel Vermote (RM) s.t.
  103. Dario Rando (Italbonifica-Navigare) s.t.
  104. Ludwig Willems (Lotto) s.t.
  105. Gianluca Bortolami (Diana-Colnago) s.t.
  106. Germano Pierdomenico (Gis-Benotto) s.t.
  107. Simone Bruscioli (Amore & Vita) s.t.
  108. Sean Yates (7-Eleven) s.t.
  109. Patrick Verschueren (Lotto) s.t.
  110. Dario Bottaro (Gis-Benotto) s.t.