BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.1 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Tour Down Under (World Tour), Australia

16th edition: January 21 - January 26

Also: Tour Down Under Classic (Criterium), January 19

Tour Down Under Podium History | 2013 edition | 2015 edition | Startlist | Pre-race photos |

Down Under Classic | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 |


Sunday, January 26: 6th and Final Stage, Adelaide Circuit Race, 4.75 km x 18 laps = 85.5 km

Andre Greipel wins stage 6

Results: more photos and video

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 1hr 55min 16sec. 44.5 km/hr
  2. Mark Renshaw (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  3. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  4. Koen de Kort (Giant-Shimano) s.t.
  5. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  6. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  7. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  9. Michel Kolar (Tinkoff-Saxo) s.t.
  10. Mathew Hayman (Orica-GreenEdge) s.t.
  11. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Jacopo Guarnieri (Astana) s.t.
  13. Elia Viviani (Cannondale) s.t.
  14. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  15. Caleb Ewen (UniSA-Australia) s.t.
  16. Kevin Reza (Europcar) s.t.
  17. Geoffrey Soupe (FDJ) s.t.
  18. Danny van Poppel (Trek) s.t.
  19. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  20. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  21. Nicki Sorensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  22. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  23. Diego Ulissi (Lampre-Merida) s.t.
  24. Cadel Evans (BMC) s.t.
  25. Luke Rowe (Sky) s.t.
  26. Richie Porte (Sky) s.t.
  27. Eduard Vorganov (Katusha s.t.
  28. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  29. Nikolay Trusov (Tinkoff-Saxo) s.t.
  30. Manuele Mori (Lampre-Merida) s.t.
  31. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  32. Andriy Grivko (Astana) s.t.
  33. Ben Hermans (BMC) s.t.
  34. Marco Haller (Katusha) s.t.
  35. Anthony Giacoppo (UniSA-Australia) s.t.
  36. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) s.t.
  37. Jay McCarthy (Tinkoff-Saxo) s.t.
  38. Bernhard Eisel (Sky) s.t.
  39. Simon Calrke (Orica-GreenEdge) s.t.
  40. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  41. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  42. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  43. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  44. Jens Debusschere (Lotto-Belisol) s.t.
  45. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) @ 10sec
  46. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  47. Egor Silin (Katusha) s.t.
  48. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quck Step) s.t.
  49. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  50. Travis Meyer (Drapac) s.t.

Complete Final GC after Stage 6: 815.5 km raced at an average speed of 40.857 km/hr

130 classified finishers

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 19hr 57min 35sec
  2. Cadel Evans (BMC) @ 1sec
  3. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 5sec
  4. Richie Porte (Sky) @ 10sec
  5. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 27sec
  6. Robert Gesink (Belkin) @ 30sec
  7. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) @ 34sec
  8. Geraint Thomas (Sky) @ 37sec
  9. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  10. Egor Silin (Katusha) @ 47sec
  11. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) @ 1mn 0sec
  12. Brent Bookwalter (BMC) @ 1min 13sec
  13. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 41sec
  14. Ruben Plaza (Movistar) @ 1min 45sec
  15. Maxime Bouet (Ag2r) @ 1min 54sec
  16. Eduard Vorganov (Katusha) @ 1min 57sec
  17. Jack Haig (UniSA-Australia) @ 2min 8sec
  18. Robbie Hucker (Drapac) @ 2min 15sec
  19. Anthony Roux (FDJ) @ 2min 38sec
  20. Cameron Wurf (Cannondale) @ 2min 49sec
  21. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) @ 2min 51sec
  22. Francesco Gavazzi (Astana) @ 2min 54sec
  23. Laurent Didier (Trek) s.t.
  24. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 3min 0sec
  25. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) @ 3min 17sec
  26. Serge Pauwels (Omega pharma-Quick Step) @ 3min 27sec
  27. Ben Hermans (BMC) @ 3min 35sec
  28. Darren Lapthorne (Drapac) @ 3min 556sec
  29. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) @ 5min 35sec
  30. Bernard Sulzberger (Drapac) @ 6min 11sec
  31. Frank Schleck (Trek) @ 6min 27sec
  32. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  33. Danilo Wyss (BMC) @ 6min 33sec
  34. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 7min 51sec
  35. Jonathan Cantwell (Drapac) @ 8min 3sec
  36. Perrig Quemeneur (Europcar) @ 8min 12sec
  37. Stef Clement (Belkin) @ 8min 52sec
  38. Valerio Agnoli (Astana) @ 8min 57sec
  39. Pavel Kochetkov (Katusha) @ 9min 8sec
  40. Nathan Earle (Sky) @ 9min 13sec
  41. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) @ 9min 44sec
  42. Manuele Mori (Lampre-Merida) @ 10min 22sec
  43. Steve Morabito (BMC) @ 10min 27sec
  44. Julien Berard (Ag2r) @ 10min 43sec
  45. Philip Deignan (Sky) @ 10min 45sec
  46. André Greipel (Lotto-Belisol) @ 11min 5sec
  47. Amael Moinard (BMC) @ 11min 30sec
  48. Ian Stannard (Sky) @ 11min 53sec
  49. Jack Bobridge (Belkin) @ 12min 16sec
  50. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 12min 58sec
  51. Jack Bauer (Garmin-Sharp) @ 15min 31sec
  52. Travis Meyer (Drapac) @ 15min 41sec
  53. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) @ 15min 45sec
  54. Nicki Sorensen (Tinkoff-Saxo) @ 17min 1sec
  55. Mathew Hayman (Orica-GreenEdge) @ 17min 42sec
  56. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 17min 43sec
  57. Jens Bebusschere (Lotto-Belisol) @ 18min 32sec
  58. Javier Moreno (Movistar) @ 18min 52sec
  59. Marcel Sieberg (Lotto-Belisol) @ 19min 21sec
  60. Michael Matthews (Orica-GreenEdge) @ 20min 34sec
  61. Rohan Dennis (Garmin-Sharp) @ 20min 35sec
  62. William Bonnet (FDJ) @ 21min 20sec
  63. Wesley Sulzberger (Drapac) @ 21min 25sec
  64. Kenny Elissonde (FDJ) @ 23min 4sec
  65. Mark O'Brien (UniSA-Australia) @ 23min 11sec
  66. Bram Tankink (Belkin) @ 23min 12sec
  67. George Bennett (Cannondale) @ 23min 21sec
  68. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) @ 23min 26sec
  69. Luca Wackerman (Lampre-Merida) @ 23min 39sec
  70. Bjorn Thurau (Europcar) @ 23min 45sec
  71. Andriy Grivko (Astana) @ 23min 51sec
  72. Geoffrey Soupe (FDJ) @ 23min 56sec
  73. Elia Viviani (Cannondale) @ 24min 1sec
  74. Imanol Erviti (Movistar) @ 24min 7sec
  75. Anthony Giacoppo (UniSA-Australia) @ 24min 18sec
  76. Thomas Dekker (Garmin-Sharp) @ 24min 28sec
  77. Danny van Poppel (Trek) @ 25min 14sec
  78. Calvin Watson (Trek) @ 25min 50sec
  79. Rick Zabel (BMC) @ 26min 51sec
  80. Michael Andersen (Tinkoff-Saxo) @ 27min 14sec
  81. Nikolay Trusov (Tinkoff-Saxo) @ 27min 15sec
  82. Thierry Hupond (Giant-Shimano) @ 27min 38sec
  83. Lieuwe Westra (Astana) @ 28min 23sec
  84. Enrico Gasparotto (astana) @ 28min 51sec
  85. Fabio Felline (Trek) @ 28min 55sec
  86. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) @ 29min 3sec
  87. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 29min 6sec
  88. Anaud Courteille (FDJ) @ 30min 2sec
  89. Matej Mohoric (Cannondale) @ 30min 43sec
  90. Guillaume Boivin (Cannondale) @ 31min 23sec
  91. Johannes Frohlinger (Giant-Shimano) @ 31min 30sec
  92. Kevin Reza (Europcar) @ 32min 0sec
  93. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 32min 15sec
  94. Evan Huffman (Astana) @ 32min 59sec
  95. Jens Voigt (Trek) @ 33min 4sec
  96. Koen de Kort (Giant-Shimano) @ 33min 38sec
  97. Mark Renshaw (Omega Pharma-Quick Step) @ 34min 5sec
  98. Caleb Ewen (UniSA-Australia) @ 34min 44sec
  99. Jay McCarthy (Tinkoff-Saxo) @ 35min 56sec
  100. Michal Kolar (Tinkoff-Saxo) @ 36min 16sec
  101. Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) @ 36min 42sec
  102. Nikias Arndt (Giant-Shimano) @ 36min 51sec
  103. Boy van Poppel (Trek) @ 37min 1sec
  104. Alberto Bettiol (Cannondale) @ 37min 38sec
  105. Marco Haller (Katusha) @ 38min 3sec
  106. Maxim Belkov (Katusha) @ 28min 39sec
  107. Matthias Krizek (Cannondale) @ 39mn 15sec
  108. Luke Rowe (Sky) @ 40min 31sec
  109. Mikhail Ignatyev (Katusha) @ 41min 55sec
  110. Thomas Peterson (Giant-Shimano) @ 42min 32sec
  111. Alexandr Porsev (Katusha) @ 42min 40sec
  112. Jerome Cousin (Europcar) @ 42min 48sec
  113. Sebastien Turgot (Ag2r) @ 42min 50sec
  114. Juan José Lobato (Movistar) @ 43min 1sec
  115. Pierre-Henri Lecuisinier (FDJ) @ 43min 29sec
  116. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) @ 43min 50sec
  117. Jacopo Guarnieri (Astana) @ 44min 24sec
  118. Marcel Kittel (Giant-Shimano) @ 46min 52sec
  119. Matteo Bono (Lampre-Merida) @ 47min 33sec
  120. Rick Flens (Belkin) @ 48min 7sec
  121. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) @ 49min 39sec
  122. William Clarke (Drapac) @ 50min 53sec
  123. Bernhard Eisel (Sky) @ 51min 46secf
  124. Damien Gaudin (Ag2r) @ 52min 43sec
  125. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) @ 53min 6sec
  126. Davide Cimolai (Lampre-Merida) @ 56min 0sec
  127. Neil Van der Ploeg (UniSA-Australia) @ 1hr 4min 20sec
  128. Campbell Flakemore (UniSA-Australia) @ 1hr 4min 29sec
  129. Graeme Brown (Belkin) @ 1hr 7min 59sec
  130. Maxime Daniel (Ag2r) @ 1hr 9min 26sec

Mountains Classification:

  1. Adam Hansen (Lotto-Belisol): 28 points
  2. Axel Domont (Ag2r): 28
  3. Richie Porte (Sky): 24
  4. William Clarke (Drapac): 20
  5. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge): 20

Points Classification:

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge): 75 points
  2. Diego Ulissi (Lampre-Merida): 56
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp): 50
  4. Cadel Evans (BMC): 45
  5. André Greipel (Lotto-Belisol): 44

Team Classification:

  1. Orica-GreenEdge 59hr 56min 16sec
  2. BMC @ 28sec
  3. Drapac @ 3min 58sec
  4. Sky @ 4min 25sec
  5. Omega Pharma-Quick Step @ 4min 34sec

Young Rider:

  1. Jack Haig (UniSA-australia) 19hr 59min 43sec
  2. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 9sec
  3. Kenny Elissonde (FDJ) @ 20min 56sec
  4. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) @ 21min 18sec
  5. Luca Wackermann (Lampre-Merida) @ 21min 31sec

Saturday, January 25: Stage 5, McLaren Vale - Willunga Hill, 151.5 km

Richie Porte wins stage 5

Results: more stage 5 pictures and video

  1. Richie Porte (Sky) 3hr 42min 20sec. 40.9 km/hr
  2. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 10sec
  3. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Robert Gesink (Belkin) @ 14sec
  5. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Cadel Evans (BMC) s.t.
  7. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 17sec
  8. Egor Silin (Katusha) s.t.
  9. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  10. Geraint Thomas (Sky) @ 21sec
  11. Francesco Gavazzi (Astana) @ 24sec
  12. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) @ 30sec
  13. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  14. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) @ 43sec
  15. Eduard Vorganov (Katusha) @ 52sec
  16. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 53sec
  17. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  18. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  19. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  20. Jack Haig (UniSA-Australia) s.t.
  21. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  22. Wesley Sulzberger (Drapac) s.t.
  23. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  24. Robbie Hucker (Drapac) @ 1min 0sec
  25. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) @ 1min 2sec
  26. Andriy Grivko (Astana) s.t.
  27. Michael Andersen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  28. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  29. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  30. Jack Brobridge (Belkin) s.t.
  31. Cameron Wurf (Cannondale) @ 1min 10sec
  32. Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
  33. Travis Meyer (Drapac) @ 1min 20sec
  34. Jonathan Cantwell (Drapac) @ 1min 24sec
  35. Imanol Erviti (Movistar) @ 1min 47sec
  36. Christophr Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  37. Jerome Cousin (Europcar) s.t.
  38. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 1min 50sec
  39. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  40. Laurent Didier (Trek) @ 1min 56sec
  41. Danilo Wyss (BMC) @ 2min 11sec
  42. Pavel Kochetkov (Katusha) @ 2min 19sec
  43. Stef Clement (Belkin) @ 2min 25sec
  44. Bram Tankink (Belkin) @ 2min 50sec
  45. Calvin Watson (Tinkoff-Saxo) s.t.
  46. Guillaume Bonnafond (Ag2r) s.t.
  47. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  48. Nicki Sorensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  49. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  50. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 54sec

GC after Stage 5:

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 18hr 2min 19sec
  2. Cadel Evans (BMC) @ 1sec
  3. Diego Ulissi (Lampre) @ 5sec
  4. Richie Porte (Sky) @ 10sec
  5. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 27sec
  6. Robert Gesink (Belkin) @ 30sec
  7. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) @ 34sec
  8. Adam Hansen (Lotto-Belisol) @ 37sec
  9. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  10. Egor Silin (Katusha) s.t.
  11. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) @ 50sec
  12. Brent Bookwalter (BMC) @ 1min 13sec
  13. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 31sec
  14. Ruben Plaza (Movistar) @ 1min 35sec
  15. Maxime Bouet (Ag2r) @ 1min 54sec
  16. Eduard Vorganov (Katusha) @ 1min 57sec
  17. Jack Haig (UniSA-Australia) @ 1min 58sec
  18. Robbie Hucker (Drapac) @ 2min 5sec
  19. Darren Lapthorne (Drapac) @ 2min 32sec
  20. Anthony Roux (FDJ) @ 2min 38sec
  21. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) @ 2min 41sec
  22. Francesco Gavazzi (Astana) @ 2min 44sec
  23. Laurent Didier (Trek) s.t.
  24. Cameron Wurf (Cannondale) @ 2min 49sec
  25. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 2min 50sec
  26. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 3min 17sec
  27. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  28. Ben Hermans (BMC) @ 3min 35sec
  29. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) @ 4min 11sec
  30. Bernard Sulzberger (Drapac) @ 4min 29sec
  31. Frank Schleck (Trek) @ 6min 17sec
  32. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  33. Danilo Wyss (BMC) @ 6min 33sec
  34. Valerio Agnoli (Astana) @ 7min 15sec
  35. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 7min 51sec
  36. Caleb Fairly (Garmin-sharp) @ 8min 2sec
  37. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  38. Jonathan Cantwell (Drapac) @ 8min 3sec
  39. Julien Berard (Ag2r) @ 8min 23sec
  40. Stef Clement (Belkin) @ 8min 42sec
  41. Pavel Kochetkov (Katusha) @ 8min 58sec
  42. Steve Morabito (BMC) @ 9min 3sec
  43. Philip Deignan (Sky) s.t.
  44. Nathan Earle (Sky) s.t.
  45. Manuele Mori (Lampre) @ 10min 22sec
  46. Jack Bobridge (Belkin) @ 10min 44sec
  47. André Greipel (Lotto-Belisol) @ 11min 15sec
  48. Amael Moinard (BMC) @ 11min 20sec
  49. Ian Stannard (Sky) @ 11min 43sec
  50. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 1min 58sec

Friday, January 24: Stage 4, Unley - Victor Harbor, 148.5 km

Stage 4 finish

Results: more photos and video

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 3hr 33min 7sec. 41.8 km/hr
  2. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  3. Elia Viviani (Cannondale) s.t.
  4. Simon Gerrans (Orica-GreenEndge) s.t.
  5. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  6. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  7. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  8. Nikolay Trusov (Tinkoff-Saxo) s.t.
  9. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  10. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  11. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  12. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  13. Cadel Evans (BMC) s.t.
  14. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  15. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  16. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  17. Stef Clement (Belkin) s.t.
  18. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  19. Simon Geschke (Giant-Shimano) s.t.
  20. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  21. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  22. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  23. Richie Porte (Sky) s.t.
  24. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  25. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  26. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  27. Nicki Sorensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  28. Laurent Didier (Trek) s.t.
  29. Jack Haig (UniSA-Australia) s.t.
  30. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  31. Manuele Mori (Lampre-Merida) s.t.
  32. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  33. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  34. Diego Ulissi (Lampre-Merida) s.t.
  35. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.
  36. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  37. Egor Silin (Katusha) s.t.
  38. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  39. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  40. Ben Hermans (BMC) s.t.
  41. Jens Debusschere (Lotto-Belisol) s.t.
  42. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  43. William Bonnet (FDJ) s.t.
  44. Carlos Verona ((Omega Pharma-Quick Step)s.t.
  45. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  46. Pavel Kochetkov (Katusha) s.t.
  47. Philip Deignan (Sky) s.t.
  48. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  49. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  50. Frank Schleck (Trek) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Cadel Evans (BMC) 14hr 19min 46sec
  2. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 7sec
  3. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 14sec
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 23sec
  5. Robert Gesink (Belkin) @ 29sec
  6. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  7. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) @ 33sec
  8. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  9. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  10. Richie Porte (Sky) s.t.
  11. Ben Hermans (BMC) s.t.
  12. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  13. Egor Silin (Katusha) s.t.
  14. Anthony Roux (FDJ) @ 1min 1sec
  15. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  16. Laurent Didier (Trek) s.t.
  17. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 1min 13sec
  18. Maxime Bouet (Ag2r) @ 1min 14sec
  19. Ruben Plaza (Movistar) @ 1min 18sec
  20. Frank Schleck (Trek) s.t.
  21. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.
  22. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  23. Jack Haig (UniSA-Australia) s.t.
  24. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  25. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  26. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) @ 1min 52sec
  27. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  28. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  29. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  30. Francesco Gavazzi (Astana) @ 2min 33sec
  31. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 37sec
  32. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  33. Steve Morabito (BMC) s.t.
  34. Philip Deignan (Sky) s.t.
  35. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  36. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  37. Nathan Earle (Sky) s.t.
  38. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 3min 29sec
  39. Jack Bauer (Garmin-Sharp) @ 3min 35sec
  40. Steel Von Hoff (Garmn-Sharp) @ 4min 27sec
  41. Danilo Wyss (BMC) @ 4min 35sec
  42. Amael Moinard (BMC) @ 4min 54sec
  43. Julien Berard (Ag2r) @ 5min 46sec
  44. Manuele Mori (Lampre-Merida) @ 6min 0sec
  45. Stef Clement (Belkin) @ 6min 30sec
  46. Jonathan Cantwell (drapac) @ 6min 52sec
  47. Pavel Kochetkov (Katusha) s.t.
  48. André Greiepl (Lotto-Belisol) @ 6min 53sec
  49. Rohan Dennis (Garmin-Sharp) @ 7min 3sec
  50. Perrig Quemeneur (Europcar) @ 7min 13sec

Thursday, January 23: Stage 3, Norwood - Campbelltown, 145 km

Cadel Evans wins stage 3

Results: more photos and video

  1. Cadel Evans (BMC) 3hr 34min 5sec. 40.638 km/hr
  2. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 15sec
  3. Diego Ulissi (Lampre-Merida) s.t.
  4. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  5. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  7. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  8. Ben Hermans (BMC) s.t.
  9. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  10. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  11. Richie Porte (Sky) s.t.
  12. Egor Silin (Katusha) s.t.
  13. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  14. Anthony Roux (FDJ) @43sec
  15. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  16. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  18. Laurent Didier (Trek) s.t.
  19. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 1min 0sec
  20. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  21. Luca Wackermann (Lampre-Merida) s.t.
  22. George Bennett (Cannondale) s.t.
  23. Michael Valgren Andersen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  24. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.
  25. Jack Haig (UniSA-Australia) s.t.
  26. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  27. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  28. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  29. Frank Schleck (Trek) s.t.
  30. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  31. Geoffrey Soupe (FDJ) s.t.
  32. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  33. Anthony Giacoppo (UniSa-Australia) @ 1min 34sec
  34. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  35. Mark O'Brien (UniSa-Australia) s.t.
  36. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  37. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  38. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  39. Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
  40. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  41. Varlio Agnoli (Astana) @ 2min 19sec
  42. Stef Clement (Belkin) s.t.
  43. Nathan Earle (Sky) s.t.
  44. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  45. Björn Thurau (Europcar) s.t.
  46. Bram Tankink (Belkin) s.t.
  47. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  48. Angelo Tulik (Europcar) s.t.
  49. Philip Deignan (Sky) s.t.
  50. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Cadel Evans (BMC) 10hr 46min 39sec
  2. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 12sec
  3. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 15sec
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 27sec
  5. Robert Gesink (Belkin) @ 29sec
  6. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  7. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) @ 33sec
  8. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  9. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  10. Ben Hermans (BMC) s.t.
  11. Richie Porte (Sky) s.t.
  12. Egor Silin (Katusha) s.t.
  13. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  14. Laurent Didier (Trek) @ 1min 1sec
  15. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  16. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  18. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  19. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 1min 13sec
  20. Maxime Bouet (Ag2r) @ 1min 14sec
  21. Ruben Plaza (Movistar) @ 1min 18sec
  22. Frank Schleck (Trek) s.t.
  23. Luca Wackermann (Lampre-Merida) s.t.
  24. Caleb Fairly (Gasrmin-Sharp) s.t.
  25. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  26. George Bennett (Cannondale) s.t.
  27. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  28. Axel Domont (Ag2r) s.t.
  29. Jack Haig (UniSa-Australia) s.t.
  30. Darren Lapthorne (Drapac) @ 1min 52sec
  31. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  32. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  33. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  34. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  35. Anthony Giacoppo (UniSa-Australia) s.t.
  36. Mark O'Brien (UniSA-Australia) s.t.
  37. Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
  38. Francesco Gavazzi (Astana) @ 2min 33sec
  39. Carlo Verona (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 37sec
  40. Steve Morabito (BMC) s.t.
  41. Angelo Tulik (Europcar) s.t.
  42. Philip Deignan (Sky) s.t.
  43. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  44. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  45. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  46. Björn Thurau (Europcar) s.t.
  47. Nathan Earle (Sky) s.t.
  48. Geoggrey Soupe (FDJ) @ 3min 35sec
  49. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  50. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.

Wednesday, January 22: Stage 2, Prospect - Stirling, 150.0 km

Stage 2 finish

Results: more photos and video

  1. Diego Ulissi (Lampre-Merida) 3hr 52min 14sec. 38.754 km/hr
  2. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Cadel Evans (BMC) s.t.
  4. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  5. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  6. Richie Porte (Sky) s.t.
  7. Ben Hermans (BMC) s.t.
  8. Fabio Felline (Trek) s.t.
  9. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  10. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  11. Egor Silin (Katusha) s.t.
  12. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  13. Steve Morabito (BMC) s.t.
  14. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  15. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  16. Wesley Sulzberger (Drapac) s.t.
  17. Rory Sutherland (Saxo-Tinkoff) s.t.
  18. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  19. André Greipel (Lotto-Belisol) s.t.
  20. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  21. Simon Geschke (Giant-Shimano) s.t.
  22. Lieuwe Westra (Astana) s.t.
  23. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  24. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  25. Luca Wackermann (Lampre Merida) s.t.
  26. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  27. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  28. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  29. Frank Schleck (Trek) s.t.
  30. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.
  31. Laurent Didier (Trek) s.t.
  32. Geoffrey Soupe (FDJ) s.t.
  33. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  34. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  35. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  36. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  37. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  38. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  39. Steele Von Hoff (Garmin-sharp) s.t.
  40. Angelo Tulik (Europcar) s.t.
  41. Philip Deignan (Sky) s.t.
  42. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  43. Yukiya Arashiro (Astana) s.t.
  44. Rohan Dennis (Garmin-Sharp) s.t.
  45. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  46. Stef Clement (Belkin) s.t.
  47. Elia Viviani (Cannondale) s.t.
  48. Björn Thurau (Europcar) s.t.
  49. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  50. Anthony Giacoppo (UniSa-Australia) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 7hr 12min 31sec
  2. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 7sec
  3. André Greipel (lotto-Belisol) @ 11sec
  4. Cadel Evans (BMC) @ 13sec
  5. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  6. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 16sec
  7. Francesco Gavazzi (Astana) @ 17sec
  8. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  9. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  10. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  11. Rafael Valls (Lampre-Merida) s.t.
  12. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) @ 21sec
  13. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  14. Nathan Haas (Gramin-Sharp) s.t.
  15. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  16. Richie Porte (Sky) s.t.
  17. Ben Hermans (BMC) s.t.
  18. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  19. Wesley Sulzberger (Drapac) s.t.
  20. Frank Schleck (Trek) s.t.
  21. Steve Morabito (BMC) s.t.
  22. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  23. Lieuwe Westra (Astana) s.t.
  24. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  25. Luca Wackermann (Lampre-Merida) s.t.
  26. Laurent Didier (Trek) s.t.
  27. Angelo Tulik (Europcar) s.t.
  28. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  29. Anthony Roux (FDJ) s.t.
  30. Philip Deignan (Sky) s.t.
  31. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  32. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  33. Egor Silin (Katusha) s.t.
  34. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  35. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  36. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  37. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  38. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  39. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  40. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  41. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.
  42. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  43. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  44. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  45. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  46. Anthony Giacoppo (UniSA-Australia) s.t.
  47. Danny van Poppel (Trek) s.t.
  48. Mark O'Brien (UniSA-Australia) s.t.
  49. Björn Thurau (Europcar) s.t.
  50. Rick Zabel (BMC) s.t.

Tuesday, January 21: Stage 1, Nuriootpa - Angaston, 135 km

Simon Gerrans wins stage 1 of the Tour Down Under

Results: more photos and video

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 3hr 20min 34sec. 40.39 km/hr
  2. André Greipel (Lotto-Belisol) s.t.
  3. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  4. Diego Ulissi (Lampre-Merida) s.t.
  5. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  6. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  7. Simon Geschke (Giant-Shimano) s.t.
  8. Rafael Valls (Lampre-Merida) s.t.
  9. Cadel Evans (BMC) s.t.
  10. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  11. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  12. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 4sec
  13. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  14. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  15. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  16. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  17. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  18. Frank Schleck (Trek) s.t.
  19. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  20. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  21. George Bennett (Cannondale) s.t.
  22. Angelo Tukil (Europcar) s.t.
  23. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  24. Wesley Sulzberger (Drapac) s.t.
  25. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  26. Philip Deignan (Sky) s.t.
  27. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  28. Ben Hermans (BMC) s.t.
  29. Richie Porte (Sky) s.t.
  30. Laurent Didier (Trek) s.t.
  31. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  32. Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  33. Lieuwe Westra (Astana) s.t.
  34. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  35. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  36. Luca Wackermann (Lampre-Merida) s.t.
  37. Amael Moinard (BMC) s.t.
  38. Steve Morabito (BMC) s.t.
  39. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  40. Danny van Poppel (Trek) s.t.
  41. Axel Dumont (Ag2r) s.t.
  42. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  43. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  44. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  45. Anthony Giacoppo (UniSa-Australia) s.t.
  46. Stig Broeckx (Lotto-Belisol) s.t.
  47. Rick Zabel (BMC) s.t.
  48. Mark O'Brien (UniSA-Australia) s.t.
  49. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  50. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) st.

GC after Stage 1:

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 3hr 20min 23sec
  2. André Greipel (Lotto-Belisol) @ 5sec
  3. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 7sec
  4. Simon Geschke (Giant-Shimano) @ 10sec
  5. Diego Ulissi (Lampre-Merida) @ 11sec
  6. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  7. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  8. Rafael Valls (Lampre-Merida) s.t.
  9. Cadel Evans (BMC) s.t.
  10. Robert Gesink (Belkin) s.t.
  11. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  12. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 15sec
  13. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  14. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  15. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  16. Rory Sutherland (Tinkoff-Saxo) s.t.
  17. Brent Bookwalter (BMC) s.t.
  18. Frank Schleck (Trek) s.t.
  19. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  20. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  21. George Bennett (Cannondale) s.t.
  22. Angelo Tulik (Europcar) s.t.
  23. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  24. Wesley Sulzberger (Drapac) s.t.
  25. Darren Lapthorne (Drapac) s.t.
  26. Philip Deignan (Sky) s.t.
  27. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  28. Ben Hermans (BMC) s.t.
  29. Richie Porte (Sky) s.t.
  30. Laurent Didier (Trek) s.t.
  31. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  32. Chrisopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  33. Lieuwe Westra (Astana) s.t.
  34. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  35. Bernard Sulzberger (Drapac) s.t.
  36. Luca Wackermann (Lampre-Merida) s.t.
  37. Amael Moinard (BMC) s.t.
  38. Steve Morabito (BMC) s.t.
  39. Perrig Quemeneur (Europcar) s.t.
  40. Danny van Poppel (Trek) s.t.
  41. Axel Dumont (Ag2r) s.t.
  42. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  43. Robbie Hucker (Drapac) s.t.
  44. Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  45. Anthony Giacoppo (UniSA-Australia) s.t.
  46. Stig Broeckx (lotto-Belisol) s.t.
  47. Rick Zabel (BMC) s.t.
  48. Mark O'Brien (UniSA-Australia) s.t.
  49. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  50. Caleb Fairly (Garmin-Sharp) s.t.

Stage 1 map and profile

Stage 1 map and profile


Sunday, January 19: Down Under Classic (circuit race), 50 km, Adelaide

Marcel Kittel wins the 2014 Down Under Classic

Results: more Down Under Classic photos

  1. Marcel Kittel (Giant-Shimano) 1hr 4min 34sec. 46.826 km/hr
  2. André Greipel (Lotto-Belisol) s.t.
  3. Caleb Ewen (UniSA-Australia) s.t.
  4. Christopher Sutton (Sky) s.t.
  5. José Joaquin Rojas (FDJ) s.t.
  6. Julian Alaphilippe (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  7. Mark Renshaw (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  8. Jonathan Cantwell (Frapac) s.t.
  9. Elia Viviani (Cannondale) s.t.
  10. Juregen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  11. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  12. Niel Van der Ploeg (UniSA-Australia) @ 4sec
  13. Sébastien Turgot (Ag2r) s.t.
  14. Guillaume Boivin (Cannondale) s.t.
  15. Marco Haller (Katusha) s.t.
  16. Geoffrey Soupe (FDJ) s.t.
  17. Anthony Giacoppo (UniSA-Australia) s.t.
  18. Michael Kolar (Tinkoff-Saxo) s.t.
  19. Boy van Poppel (Trek) @ 9sec
  20. Nicki Sorensen (Tinkoff-Saxo) s.t.
  21. Jack Haig (UniSA-Australia) s.t.
  22. Bjorn Thurau (Europcar) s.t.
  23. Bram Tankink (Belkin) s.t.
  24. Guillaume Bonnafond (Ag2r) s.t.
  25. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  26. Jacopo Guarnieri (Astana) s.t.
  27. Rafael Valls (Lampre-Merida) s.t.
  28. Aleksandr Porsev (Katusha) s.t.
  29. Yukiya Arashiro (Astana) s.t.
  30. José Juan Lobato (Movistar) s.t.

Down Under CLassic map and profile

Down Under Classic map and profile


January 13-18: Tour Down Under pre-race photos


Tour Down Under Startlist as of January 18, 2014:

BMC
Manager: Fabio Baldato
1. EVANS Cadel
2. BOOKWALTER Brent
3. HERMANS Ben
4. MOINARD Amaël
5. MORABITO Steve
6. ZABEL Rick
7. WYSS Danilo


Orica-GreenEdge
Manager: Matthew White
11. GERRANS Simon
12. CLARKE Simon
13. GOSS Matthew
14. HAYMAN Mathew
15. IMPEY Daryl
16. MATTHEWS Michael
17. DURBRIDGE Luke


Giant-Shimano
Manager: Addy Engels
21. KITTEL Marcel
22. PETERSON Thomas
23. ARNDT Nikias
24. HUPOND Thierry
25. FROHLINGER Johannes
26. DE KORT Koen
27. GESCHKE Simon


Lotto-Belisol
Manager: Herman Frison
31. GREIPEL André
32. HANSEN Adam
33. DEBUSSCHERE Jens
34. KAISEN Olivier
35. ROELANDTS Jurgen
36. SIEBERG Marcel
37. BROECKX Stig


Trek Factory Racing
Manager: Kim Andersen
41. SCHLECK Frank
42. VOIGT Jens
43. VAN POPPEL Boy
44. FELLINE Fabio
45. VAN POPPEL Danny
46. DIDIER Laurent
47. WATSON Calvin


Tinkoff-Saxo
Manager: Fabrizio Guidi
51.SORENSEN Nicki
52.MCCARTHY Jay
53.VALGREN Michael
54.TRUSOV Nikolay
55.JUUL-JENSEN Christopher
56.KOLAR Michael
57.SUTHERLAND Rory


Sky
Manager: Kurt Arvesen
61. PORTE Richie
62. DEIGNAN Philip
63. THOMAS Geraint
64. EISEL Bernhard
65. ROWE Luke
66. SUTTON Chris
67. STANNARD Ian


AG2R-La Mondiale
Manager: Laurent Biondi
71. BOUET Maxime
72. BERARD Julien
73. BONNAFOND Guillaume
74. DANIEL Maxime
75. DOMONT Axel
76. GAUDIN Damien
77. TURGOT Sébastien


Astana
Manager: Stefano Zanini
81. GASPAROTTO Enrico
82. GRIVKO Andriy
83. GAVAZZI Francesco
84. WESTRA Lieuwe
85. HUFFMAN Evan
86. AGNOLI Valerio
87. GUARDINI Andrea


Europcar
Manager: Andy Flickinger
91: VOECKLER Thomas
92. ARASHIRO Yukiya
93. QUEMENEUR Perrig
94. THURAU Bjorn
95. REZA Kevin
96. COUSIN Jérôme
97. TULIK Angelo


Katusha
Manager: Dmitriy Konyshev
101. BELKOV Maxim
102. HALLER Marco
103. IGNATYEV Mikhail
104. KOCHETKOV Pavel
105. SILIN Egor
106. PORSEV Aleksandr
107. VORGANOV Eduard


FDJ
Yvon Madiot
111. VEIKKANEN Jussi
112. BONNET William
113. COURTEILLE Arnaud
114. ELISSONDE Kenny
115. LECUISINIER Pierre-Henri
116. ROUX Anthony
117. SOUPE Geoffrey


Movistar
Manager: José Luis Arrieta
121. ROJAS José Joaquin
122. ERVITI Imanol
123. GUTIERREZ José Iván
124. LOBATO Juan José
125. VISCONTI Giovanni
126. MORENO Javier
127. PLAZA Rubén


Garmin-Sharp
Manager: Geert van Bondt
131. DENNIS Rohan
132. BAUER Jack
133. HAAS Nathan
134. DEKKER Thomas
135. MORTON Lachlan
136. FAIRLY Caleb
137. VON HOFF Steele


Omega Pharma-Quick-Step
Manager: Rik van Slycke
141. BAKELANTS Jan
142. ALAPHILIPPE Julian
143. FENN Andrew
144. PAUWELS Serge
145. RENSHAW Mark
146. TRENTIN Matteo
147. VERONA Carlos


Belkin
Manager: Erik Dekker
151. GESINK Robert
152. BOBRIDGE Jack
153. CLEMENT Stef
154. BROWN Graeme
155. FLENS Rick
156. TANNER David
157. TANKINK Bram


Lampre-Merida
Manager: Bruno Vicino
161. ULISSI Diego
162. BONO Matteo
163. CIMOLAI Davide
164. FERRARI Roberto
165. MORI Manuele
166. VALLS FERRI Rafael
167. WACKERMANN Luca


Cannondale
Manager: Biagio Conte
171. BENNETT George
172. BETTIOL Alberto
173. BOIVIN Guillaume
174. KRIZEK Matthias
175. MOHORIC Matej
176. VIVIANI Elia
177. WURF Cameron


Drapac
Manager: Hendricus Vogels
181. CANTWELL Jonathan
182. PALMER Thomas
183. MEYER Travis
184. CLARKE William
185. SULZBERGER Bernard
186. SULZBERGER Wesley
187. LAPTHORNE Darren


UniSA-Australia
Manager: Dave Sanders
191. EWAN Caleb
192.HAIG Jack
193. O'BRIEN Mark
194. GIACOPPO Anthony
195. VAN DER PLOEG Neil
196. FLAKEMORE Campbell
197. LINFIELD Bradley