BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2013 Tour Down Under (World Tour), Australia

15th edition: January 22 - January 27

Also: Tour Down Under Classic (Criterium), January 20

Tour Down Under Podium History | 2012 edition | 2014 edition |

Pre-race photos | Teams Presentation | Down Under Classic | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 |


Sunday, January 26: 6th and Final stage, Adelaide 90 km circuit race (20 x 4.5 km)

Stage 6 finish

More photos from stage 6

Results:

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 1hr 52min 59sec
  2. Mark Renshaw (Blanco) s.t.
  3. Edvald Boasson Hagen (Sky) s.t.
  4. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Tyler Farrar (Garmin-Sharp) s.t.
  6. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  7. Klaas Lodewyck (BMC) s.t.
  8. Barry Markus (Vacansoleil) s.t.
  9. Yauheni Hutarovich (Ag2r) s.t.
  10. Kenny Robert Van Hummel (Vacansoleil)
  11. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  12. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  13. Christopher Sutton (Sky) s.t.
  14. Tom Jelte Slagter (Blanco) s.t.
  15. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) s.t.
  16. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) @ 4sec
  17. Dvide Apollonio (Ag2r) s.t.
  18. Koen de Kort (Argos-Shimano) s.t.
  19. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.
  20. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  21. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  22. Arnaud Demare (FDJ) s.t.
  23. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  24. Mikael Delage (FDJ) s.t.
  25. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  26. Daniele Pietropolli (Lapre-Merida) s.t.
  27. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) s.t.
  28. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  29. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  30. Jon Izaguirre (Euskaltel) s.t.

Complete Final GC after Stage 6:

758.5 km raced at an average seed of 41.054 km/hr

  1. Tom Jelte Slagter (Blanco) 18hr 28min 32sec
  2. Javier Moreno (Movistar) @ 17sec
  3. Geraint Thomas (Sky) @ 25sec
  4. Jon Izaguirrre (Euskaltel) @ 32sec
  5. Ben Hermans (RadioShack) @ 34sec
  6. Wilco Kelderman (Blanco) s.t.
  7. Gorka Izaguirre (Euskaltel) @ 36sec
  8. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  9. Tiago Machado (RadioShack) @ 38sec
  10. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 41sec
  11. Jack Bauer (Garmin-Sharp) @ 45sec
  12. Rafael Valls (Vacansoleil) @ 53sec
  13. Kenny Elissonde (FDJ) @ 54sec
  14. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 57sec
  15. George Bennett (RadioShack) @ 1min 2sec
  16. Adam Hansen (Lotto-Belisol) @ 1min 3sec
  17. Ivan Santaromita (BMC) @ 1min 8sec
  18. Mikael Cherel (Ag2r) @ 1min 20sec
  19. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  20. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 1min 30sec
  21. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) @ 1min 56sec
  22. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 34sec
  23. Adam Phelan (UNA SA-Australia) @ 2min 58sec
  24. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 3min 31sec
  25. Robert Hunter (Garmin-Sharp) @ 3min 40sec
  26. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) s.t.
  27. Cristiano Salerno (Cannondale) @ 3min 44sec
  28. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 4min 25sec
  29. Simone Ponzi (Astana) @ 4min 50sec
  30. Giovanni Visconti (Movistar) @ 4min 55sec
  31. Greg Henderson (Lotto-Belisol) @ 5min 3sec
  32. Lachlan David morton (Garmin-Sharp) @ 5min 7sec
  33. Edvald Boasson Hagen (Sky) @ 5min 18sec
  34. Philippe Gilbert (BMC) @ 6min 15sec
  35. Bernard Sulzberger (UNI SA-Australia) @ 6min 30sec
  36. Andrey Amador (Movistar) @ 6min 38sec
  37. Arnaud Demare (FDJ) @ 6min 47sec
  38. Juan José Oroz (Euskaltel) @ 7min 0sec
  39. David Tanner (Blanco) @ 7min 10sec
  40. Jérôme Pineau (Omega Pharma-Quick Step) @ 7min 16sec
  41. Stefano Agostini (Cannondale) @ 7min 31sec
  42. Mikael Delage (FDJ) @ 7min 38sec
  43. Mathew Hayman (Sky) @ 8min 0sec
  44. Amaël Moinard (BMC) @ 9min 3sec
  45. Elia Favilli (Lampre) @ 9min 7sec
  46. Bert Grabsch (Omega Pharma-Quick Step) @ 9min 10sec
  47. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) @ 9min 12sec
  48. Manuele Mori (Lampre-Merida) @ 9mn 20sec
  49. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 9min 29sec
  50. Steve Morabito (BMC) @ 9min 37sec
  51. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) @ 9min 44sec
  52. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 10min 44sec
  53. Danilo Wyss (BMC) @ 10min 48sec
  54. Garikoitz Bravo Oiarbide (Euskaltel) @ 11min 17sec
  55. Christopher Sutton (Sky) @ 11min 28sec
  56. Jay McCarthy (Saxo-Tinkoff) @ 11min 39sec
  57. Simone Stortoni (Lampre-Merida) @ 11min 57sec
  58. Valerio Agnoli (Astana) @ 12min 1sec
  59. Federico Canuti (Cannondale) @ 12min 23sec
  60. André Greipel (Lotto-Belisol) @ 12min24sec
  61. Maxim Iglinsky (Astana) @ 12min 37sec
  62. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) @ 12min 40sec
  63. Cameron Wurff (Cannondale) @ 12min 50sec
  64. Brian Vandborg (Cannondale) @ 12min 52sec
  65. José Ivan Gutierrez (Movistar) @ 13min 35sec
  66. Jens Voigt (RadioShack) @ 13mn 51sec
  67. Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step) @ 13min 55sec
  68. Ian Stannard (Sky) @ 14min 1sec
  69. Tim Wellens (Lotto-Belisol) @ 14min 11sec
  70. Stuart O'Grady (Orica-GreenEdge) @ 14min 16sec
  71. Jesse Sergent (RadioShack) @ 14min 36sec
  72. José Herrada (Movistar) @ 14min 54sec
  73. Yann Huguet (Argos-Shimano) @ 15mjin 33sec
  74. Damien Howson (UNi SA-Australia) @ 15min 40sec
  75. Koen De Kort (Argos-Shimano) @ 15min 45sec
  76. Yauheni Hutarovich (Ag2r) @ 16min 6sec
  77. Thierry Hupond (Argos-Shimano) @ 16min 19sec
  78. Thomas De Gendt (Vacansoleil) @ 16min 51sec
  79. Davide Cimolai (Lampre-Merida) @ 17min 31sec
  80. Eros Capecchi (Movistar) @ 17min 49sec
  81. Willem Wauters (Vacansoleil) @ 18min 5sec
  82. Laurent Didier (Radio Shack) @ 18min 47sec
  83. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) @ 18min 55sec
  84. Matthew Lloyd (Lampre-Merida) @ 19min 10sec
  85. Mark Renshaw (Blanco) @ 20min 39sec
  86. William Bonnet (FDJ) @ 20min 44sec
  87. Jens Mouris (Orica-GreenEdge) @ 20min 5osec
  88. Albert Timmer (Argos-Shimano) @ 21min 2sec
  89. William Clarke (Argos-Shimano) 2 21min 25sec
  90. Klaas Lodewyck (BMC) @ 21min 26sec
  91. Jack Bobridge (Blanco) @ 21min 49sec
  92. Enrico Gasparotto (Astana) @ 21min 51sec
  93. Jordan Kerby (UNI SA-Australia) @ 22min 18sec
  94. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) @ 23min 4sec
  95. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) @ 23min 11sec
  96. Takashi Mayazawa (Saxo-Tinkoff) @ 23min 57sec
  97. Calvin Watson (UNI SA-Australia) @ 24min 7sec
  98. Alan Marangoni (Cannondale) @ 24min 29sec
  99. Blel Kadri (Ag2r) @ 25min 26sec
  100. Christopher Juul Jensen (Saxo-Tinkoff) @ 25min 10sec
  101. Laurent Mangel (FDJ) @ 26min 11sec
  102. Tyler Farrar (Garmin-Sharp) @ 26min 41sec
  103. Jon Aberasturi (Euskaltel) @ 27min 3sec
  104. Juan José Lobato (Euskaltel) @ 27min 29sec
  105. Marcel Sieberg (lotto-Belisol) @ 28min 0sec
  106. Davide Apollonio (Ag2r) @ 28min 40sec
  107. Maarten Tjallingii (Blanco) @ 28min 56sec
  108. Andrea Guardini (Astana) @ 29mn 47sec
  109. Manuele Boaro (Saxo-Tinkoff) @ 29min 49sec
  110. Frantisek Rabon (Omega Pharma-Quick step) @ 30min 13sec
  111. Juraj Sagan (Cannondale) @ 30min 22sec
  112. Marcel Kittel (Argos-Shimano) @ 30min 27sec
  113. Julian Kern (Ag2r) @ 30min 52sec
  114. Graeme Brown (Blanco) @ 20min 57sec
  115. Martin Kohler (BMC) @ 32min 28sec
  116. Luke Rowe (Sky) @ 33min 6sec
  117. Jonas Ahlstrand (Argos-Shimano) @ 33min 26sec
  118. Gediminas Bagdonas (Ag2r) @ 33min 45sec
  119. Barry Markus (Vacansoleil) @ 33min 56sec
  120. Kenny Robert Van Hummel (Vacansoleil) @ 34min 59sec
  121. Boy van Poppel (Vacansoleil) @ 35min 54sec
  122. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 36min 0sec
  123. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) @ 36min 1sec
  124. Bernhard Eisel (Sky) @ 26min15sec
  125. Tomasz Marczynski (Vacansoleil) @ 37min 27sec
  126. Olivier Kaisen (Lotto-Belisol) @ 37min 50sec
  127. Jacopo Guarnieri (Astana) @ 42min 18sec

Points:

  1. Geraint Thomas (Sky): 46 points
  2. André Greipel (Lotto-Belisol): 45
  3. Tom Jelte Slagter (Blanco): 37
  4. Javier Moreno (Movistar): 37
  5. Mark Renshaw (BLanco): 36

Mountains:

  1. Javier Moreno (Movistar): 22 points
  2. Jack Bobridge (Blanco): 20
  3. Geraint Thomas (Sky): 16
  4. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge):16
  5. Eros Capecchi (Movistar): 16

Young Rider:

  1. Tom Jelte Slagter (Blanco) 18hr 28min 32sec
  2. Jon Izaguirre (Euskaltel) @ 32sec
  3. Wilco Kelderman (Blanco) @ 34sec
  4. Kenny Elissonde (FDJ) @ 54sec
  5. George Bennett (RadioShack) @ 1min 2sec

Team Classification:

  1. RadioShack-Leopard: 55hr 27min 54sec
  2. Movistar @ 1min 9sec
  3. Lotto-Belisol @ 4min 0sec
  4. Blanco @ 5min 14sec
  5. Euskaltel @ 5min 34sec

Stgae 6 map and profile

Stage 6 map and profile


Saturday, January 26: Stage 5, McLaren Vale - Old Willunga Hill, 151.5 km

Stage 5 finish

more photos from stage 5

Results:

  1. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) 3hr 36min 25sec
  2. Tom Jelte Slagter (Blanco) s.t.
  3. Javier Moreno (Movistar) @ 10sec
  4. Jon Izaguirre (Euskaltel) @ 12sec
  5. Tiago Machado (RadioShack) @ 13sec
  6. Wilco Kelderman (Blanco) @ 16sec
  7. Gorka Izaguirre (Euskaltel) @ s.t.
  8. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  9. Daniele Pietroppoli (Lampre) s.t.
  10. Ben Hermans (RasioShack) s.t.
  11. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 21sec
  12. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  13. Ivan Santaromita (BMC) @ 23sec
  14. Jack Bauer (Garmin-Sharp) @ 25sec
  15. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  16. Amaël Moinard (BMC) @ 27sec
  17. Geraint Thomas (Sky) @ 28sec
  18. Andrey Amador (Movistar) @ 32sec
  19. George Bennett (RadioShack) s.t.
  20. Tim Wellens (Lotto-Belisol) @ 38sec
  21. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  22. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 43sec
  23. Robert Hunter (Garmin-Sharp) s.t.
  24. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  25. Juan José Oroz (Euskaltel) s.t.
  26. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  27. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  28. Simone Stortoni (Lampre-Merida) @ 57sec
  29. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  30. Giovanni Visconti (Movistar) @ 1min 13sec

GC after Stage 5:

  1. Tom Jelte Slagter (Blanco) 16hr 35min 33sec
  2. Javier Moreno (Movistar) @ 13sec
  3. Ben Hermans (RadioShack) @ 25sec
  4. Jon Izaguirre (Euskaltel) @ 28sec
  5. Geraint Thomas (Sky) @ 29sec
  6. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  7. Gorka Izaguirre (Euskaltel) @ 32sec
  8. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  9. Wilco Kelderman (Blanco) s.t.
  10. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 37sec
  11. Jack Bauer (Garmin-sharp) @ 41sec
  12. Kenny Elissonde (FDJ) @ 45sec
  13. George Bennett (RadioShack) @ 48sec
  14. Rafael Valls (Vacansoleil) @ 49sec
  15. Adam Hansen (Lotto-Belisol) @ 54sec
  16. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 57sec
  17. Ivan Santaromita (BMC) @ 59sec
  18. Mikael Cherel (Ag2r) @ 1min 16sec
  19. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  20. Serge Pauwels (Omega Phrma-Quick Step) s.t.
  21. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  22. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) @ 2min 30sec
  23. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) @ 2min 49sec
  24. Adam Phelan (UNI SA-Australia) s.t.
  25. Cristiano Salerno (Cannondale) @ 3min 7sec
  26. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 3min 17sec
  27. Robert Hunter (Garmin-Sharp) @ 3min 31sec
  28. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) @ 3min 36sec
  29. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 3min 45sec
  30. Lachlan David Morton (Garmin-Sharp) @ 4min 5sec

Stage 5 map and profile

Stage 5 map and profile


Friday, January 25: Stage 4, Modbury - Tanunda, 126.5 km

Stage 4 finish

More photos from stage 4

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 3hr 2min 52sec
  2. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) s.t.
  3. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) s.t.
  4. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  5. Barry Markus (Vacansoeil) s.t.
  6. Marcel Kittel (Argos-Shimano) s.t.
  7. Mark Renshaw (Blanco) s.t.
  8. Kenny Van Hummel (Vacansoleil) s.t.
  9. Arnaud Demare (FDJ) s.t.
  10. Klaas Lodewyck (BMC) s.t.
  11. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  12. Andrea Gueradini (Astana) s.t.
  13. Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Robert Hunter (Garmin-Sharp) s.t.
  15. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  16. Christopher Sutton (Sky) s.t.
  17. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  18. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.
  19. Gorka Izagirre (Euskaltel) s.t.
  20. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  21. Jérôme Pineau (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  22. Maarten Tjallingii (Blanco) s.t.
  23. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  24. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  25. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  26. Yauheni Hutarovich (Ag2r) s.t.
  27. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  28. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  29. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) s.t.
  30. Guillaume Bonnafond (Ag2r) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Geraint Thomas (Sky) 12hr 59min 9sec
  2. Tom Jelte Slagter (Blanco) @ 5sec
  3. Javier Moreno (Movistar) @ 6sec
  4. Ben Hermans (RadioShack) @ 8sec
  5. Gorka Izagirre (Euskaltel) @ 15sec
  6. Jon Izagirre (Euskaltel) s.t.
  7. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  9. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  10. George Bennett (RadioShack) s.t.
  11. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  12. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
  13. Wilco Keldeman (Blanco) s.t.
  14. Kenny Elissonde (FDJ) @ 23sec
  15. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 31sec
  16. Mikael Cherel (Ag2r) @ 32sec
  17. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  18. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  19. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  20. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  21. Ivan Santaromita (BMC) @ 35sec
  22. Lachlan David Morton (Garmin-Sharp) @ 1min 2sec
  23. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) @ 1min 25sec
  24. Peter Velits (Omega pharma-Quick Step) s.t.
  25. Adam Phelan (UNI SA-Australia) s.t.
  26. Cristiano Salerno (Cannondale) @ 1min 50sec
  27. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) @ 1min 59sec
  28. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 2min 8sec
  29. Greg Henderson (Lotto-Belisol) @ 24min 41sec
  30. Simone Ponzi (Astana) @ 2min 46sec

Stage 4 map and profile

Stage 4 map and profile


Thursday, January 24: Stage 3, Unley - Stirling, 139 km

Stage 3 finish

More photos from stage 3

Results:

  1. Tom Jelte Slagter (Blanco) 3hr 36min 46sec
  2. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Philippe Gilbert (BMC) s.t.
  4. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  5. Giovanni Visconti (Movistar) s.t.
  6. Javier Moreno (Movistar) s.t.
  7. Simone Ponzi (Astana) s.t.
  8. Daniele Pietropolli (Lampre) s.t.
  9. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  10. Gorka Izagirre (Euskaltel) s.t.
  11. Wilco Kelderman (Blanco) s.t.
  12. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  13. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  14. Mikaël Cherel (Ag2r) s.t.
  15. George Bennett (Radio Shack) s.t.
  16. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
  17. Robert Hunter (Garmin-Sharp) s.t.
  18. Ben Hermans (Radio Shack) s.t.
  19. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  20. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  21. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  22. Bernard Sulzberger (UNI SA-Australia) s.t.
  23. Jon Izagirre (Euskaltel) s.t.
  24. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  25. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  26. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) s.t.
  27. Andrey Kashechkin s.t.
  28. Kenny Elissonde (FDJ) @ 8sec
  29. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) @ 11sec
  30. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) @ 12sec

GC after Stage 3:

  1. Geraint Thomas (Sky) 9hr 56min 17sec
  2. Tom Jelte Slagter (Blanco) @ 5sec
  3. Javier Moreno (Movistar) @ 6sec
  4. Ben Hermans (RadioShack) @ 8sec
  5. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) @ 15sec
  6. Jon Izagirre (Euskaltel) s.t.
  7. Gorka Izagirre (Euskaltel) s.t.
  8. George Bennett (RadioShack) s.t.
  9. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  10. Wilco Keldeman (Blanco) s.t.
  11. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  12. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
  13. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  14. Kenny Elissonde (FDJ) @ 23sec
  15. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 31sec
  16. Rafael Valls (Vacansoleil) @ 32sec
  17. Mikaël Cherel (Ag2r) s.t.
  18. Andrey Keshechkin (Astana) s.t.
  19. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  20. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  21. Ivan Santaromita (BMC) @ 35sec
  22. Lachlan David Morton (Garmin-Sharp) @ 1min 2sec
  23. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) @ 1min 29sec
  24. Peter Velits (Sky) @ 1min 32sec
  25. Adam Phelan (UNI SA-Australia) s.t.
  26. Cristiano Salerno (Cannondale) @ 1min 50sec
  27. Zakkary Dempster (UNI SA-Australia) @ 1min 59sec
  28. Guillaume Bonafond (Ag2r) @ 2min 8sec
  29. Gregory Henderson (Lotto-Belisol) @ 2min 41sec
  30. Simone Ponzi (Astana) @ 2min 46sec

Stage 13 map and profile

Stage 13 map and profile


Wednesday, January 23: Stage 2, Mount Barker - Rostrevor, 116.5 km

Stage 2 finish

More pictures from Stage 2

Results:

  1. Geraint Thomas (Sky) 2hr 44min 18sec
  2. Javier Moreno Mazan (Movistar) @ 1sec
  3. Ben Hermans (RadioShack) s.t.
  4. Tom Jelte Slagter (Blanco) @ 4sec
  5. Tom Wellens Lotto-Belisol) s.t.
  6. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  7. Jack Bauer (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Wilco Kelderman (Blanco) s.t.
  9. Jon Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  10. George Bennett (RadioShack) s.t.
  11. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  12. Kenny Elissonde (FDJ) s.t.
  13. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  14. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
  15. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  16. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 21sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  18. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  19. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  20. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  21. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  22. Lachlan David Morton (Garmin-sharp) s.t.
  23. Ivan Santaromita (BMC) @ 24sec
  24. Christopher Sutton (Sky) @ 40sec
  25. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  26. Manuele Boaro (Saxo-Tinkoff) s.t.
  27. Stefano Agostini (Cannondale) @ 1min 9sec
  28. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
  29. Elia Favilli (Astana) s.t.
  30. Laurent Didier (RadioShack) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Geraint Thomas (Sky) 6hr 19min 32sec
  2. Javier Moreno Bazan (Movistar) @ 5sec
  3. Ben Hermans (RadioShack) @ 7sec
  4. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) @ 14sec
  5. Tom Jelte Slagter (Blanco) s.t.
  6. Jon Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  7. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  8. Tim Wellens (Lotto-Belisol) s.t.
  9. Jack Bauer (Garmin-sharp) s.t.
  10. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  11. George Bennett (Radio Shack) s.t.
  12. Wilco Kelderman (Blanco) s.t.
  13. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
  14. Adam Hansen (Lotto-Belisol) s.t.
  15. Kenny Elissone (FDJ) s.j.
  16. José Joaquin Rojas (Movistar) @ 30sec
  17. Rafael Valls (Vacansoleil) @ 31sec
  18. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  19. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  20. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  21. Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff) s.t.
  22. Lachlan David Morton (Garmin-Sharp) s.t.
  23. Ivan Santaromita (BMC) @ 34sec
  24. Christopher Sutton (Sky) @ 50sec
  25. Manuele Boaro (Saxo-Tinkoff) @ 50sec
  26. Edvald Boasson Hagen (Sky) @ 1min 19sec
  27. Stefano Agostini (Cannondale) s.t.
  28. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
  29. Peer Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  30. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.

Stage 2 map and profile

Stage 2 map and profile


Tuesday, January 22: Stage 1, Prospect - Lobethal, 135 km

Stage 1 finish

More photos from stage 1

Results:

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 3hr 35min 24sec
  2. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) s.t.
  3. Mark Renshaw (Blanco) s.t.
  4. Simone Ponzi (Astana) s.t.
  5. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp)s.t.
  6. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) s.t.
  7. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  8. Edvald Boasson Hagen (Sky) s.t.
  9. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  10. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) s.t.
  11. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) s.t.
  12. Juan José Lobato (Euskaltel) s.t.
  13. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) s.t.
  14. Jon Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  15. Tom Jelte Slagter (Blanco) s.t.
  16. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  18. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  19. Stefano Agostini (Cannondale) s.t.
  20. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  21. Ben Hermans (RadioShack) s.t.
  22. Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  23. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  24. Maxim Iglinsky (Astana) s.t.
  25. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.
  26. Federico Canuti (Cannondale) s.t.
  27. Arnaud Courteille (FDJ-Big Mat) s.t.
  28. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  29. Bernard Sulzberger (UNI SA-Australia) s.t.
  30. Javier Moreno (Movistar) s.t.

GC after Stage 1:

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 3hr 35min 14sec
  2. Arnaud Demare (FDJ-Big Mat) @ 4sec
  3. Mark Renshaw (Blanco) @ 6sec
  4. Seimon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 7sec
  5. Philippe Gilbert (BMC) s.t.
  6. Jérôme Pineau (Omega Pharma-Quick Step) @ 8sec
  7. Thomas de Gendt (Vacansoleil) s.t.
  8. Simone Ponzi (Astana) @ 9sec
  9. José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
  10. Steel Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 10sec
  11. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) s.t.
  12. Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) s.t.
  13. Edvald Boasson Hagen (Sky) s.t.
  14. Zakkari Dempster (UNI SA-Australia) s.t.
  15. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) s.t.
  16. Juan José Lobato (Euskaltel) s.t.
  17. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) s.t.
  18. Jon Iziguirre (Euskaltel) s.t.
  19. Tom Jelte Slagter (Blanco) s.t.
  20. Daryl Impey (Orica-GreenEdge) s.t.
  21. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  22. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  23. Stefano Agostini (Canondale) s.t.
  24. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  25. Ben Hermans (RadioShack) s.t.
  26. Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  27. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  28. Maxim Uglinsky (Astana) s.t.
  29. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.
  30. Federico Canuti (Cannondale) s.t.

Tour Down Under Stage 1 map and profile

Stage 1 map and profile


Sunday, January 20: People's Choice (Down Under) Classic, 30 x 1.7 km laps, total 51 km

Down Under Classic finish

More Down Under Classic photos

Results:

  1. André Greipel (Lotto-Belisol) 1hr 4min 1sec
  2. Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Greg Henderson (Lotto-Belisol) s.t.
  4. Boy van Poppel (Vacansoleil) s.t.
  5. Chris Sutton (Sky) s.t.
  6. Edvald Boasson Hagen (Sky) s.t.
  7. Davide Cimolai (Lampre) s.t.
  8. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  9. José Rojas (Movistar) s.t.
  10. Anthony Giacoppo (UNI SA-Australia) s.t.
  11. Yauheni Hutarovich (Ag2r) s.t.
  12. Juan José Lobato (Euskaltel) s.t.
  13. Barry Markus (Vacansoleil) s.t.
  14. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  15. Arnaud Demare (FDJ) s.t.
  16. Bernard Sulzberger (UNI SA-Australia) s.t.
  17. Adam Phelan (UNI SA-Australia) s.t.
  18. Tyler Farrar (Garmin-Sharp) s.t.
  19. Jerome Pineau (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  20. Luke Rowe (Sky) s.t.
  21. Mark Renshaw (Blanco) s.t.
  22. Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  23. Marcel Kittel (Argos-Shimano) s.t.
  24. Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) s.t.
  25. William Bonnet (FDJ) s.t.
  26. Jordan Kerby (UNI SA-Australia) s.t.
  27. Kenny Van Hummel (Vacansoleil) s.t.
  28. Jonathan Cantwell (Saxo-Tinkoff) s.t.
  29. Koen De Kort (Argos-Shimano) s.t.
  30. Stefano Agostini (Cannondale)@ 8sec
  31. Jon Aberasturi (Euskaltel) s.t.
  32. Klaas Lodewyck (BMC) s.t.
  33. Juraj Sagan (Cannondale) s.t.
  34. Garikoitz Bravo (Euskaltel) s.t.
  35. Jonas Ahlstrand (Argos-Shimano) s.t.
  36. Rafael Valls (Vacansoleil) s.t.
  37. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  38. Cristiano Salerno (Cannondale) s.t.
  39. Maxim Iglinskiy (Astana) s.t.
  40. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  41. Robert Hunter (Garmin-Sharp) s.t.
  42. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  43. David Tanner (Blanco) s.t.
  44. Thomas De Gendt (Vacansoleil) s.t.
  45. Tiago Machado (RadioShack) s.t.
  46. José Ivan Gutierrez (Movistar) s.t.
  47. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  48. Martin Kohler (BMC) s.t.
  49. Damian Howson (UNI SA-Australia) s.t.
  50. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.

2013 Down Under Classic map

Down Under Classic map and profile


Pre race photos

January 15: The teams are gathering in Australia, here are some pictures Fotoreproter Sirotti sent:

Jens Voigt

The evergreen Jens Voigt

Andy Schleck

Andy Schleck

Roberto Ferrari

Roberto Ferrari with new bike from Merida. In years past the team used Wilier-Triestina bicycles.

Team Cannondale

Formerly Liquigas, the Cannondale team sports its new kit.

FDJ

FDJ

Euskaltel

New Euskaltel kit

Thomas de Gendt

Thomas de Gendt

Marcel Kittel

Argos-Shimano sprinter Marcel kittel

Luke Durbridge

Australian champion Luke Durbridge

Philippe Gilbert

World road Champion Philippe Gilbert

Takashi Miyazawa

Takashi Miyazawa

Eros Capecchi and Giovanni Visconti

Eros Capecchi and Giovanni Visconti

Ag2r

Ag2r

Astana

Astana

Valerio Agnoli

Valerio Agnoli

Andrey Kashechkin

Andrey Kashechkin