BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2016 Coppa Bernocchi (1.1), Italy

98th edition: Wednesday, September 14, 2016

Coppa Bernocchi podium history | 2015 edition | 2017 edition | Coppa Bernocchi map |

Legnano - Legnano: 192 km. Legnano is 20 kilometers northwest of Milan.

Giacomo Nizzolo

Giacomo Nizzolo wins the 2016 Coppa Bernocchi

Results:

192 kilometers raced at an average speed of 43.327 km/hr

1 Giacomo NIZZOLO Team Italia 4hr 25min 53sec
2 Nicola RUFFONI Bardiani-CSF s.t.
3 Paolo SIMION Bardiani-CSF s.t.
4 Carlos BARBERO Caja Rural s.t.
5 Filippo POZZATO Wilier Triestina-Southeast s.t.
6 Davide VIGANO Androni Giocattoli s.t.
7 Ryan GIBBONS Dmension Data s.t.
8 Gian Marco DI FRANCESCO Norda-Mg K Vis s.t.
9 Roman MAIKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
10 Arman KAMYSHEV Astana s.t.
11 Dennis PAULUS Tirol s.t.
12 Marco ZANOTTI Parkhotel Valkenburg s.t.
13 Elie GESBERT Fortuneo-Vital Concept s.t.
14 Jacopo GUARNIERI Team Italia s.t.
15 Simone VELASCO Bardiani-CSF s.t.
16 Andrea FEDI Wilier Triestina-Southeast s.t.
17 Marco TIZZA D'Amico-Bottecchia s.t.
18 Manuel BELLETTI Wilier Triestina-Southeast s.t.
19 Nicholas DLAMINI Dmension Data s.t.
20 Enrico SALVADOR UNI s.t.
21 Matteo SPREAFICO Kolss-BDC s.t.
22 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
23 Mirko SELVAGGI Androni Giocattoli s.t.
24 David LOZANO RIBA Novo Nordisk s.t.
25 Domingos ANDRÉ MACIEL Caja Rural s.t.
26 Marco FRAPPORTI Androni Giocattoli s.t.
27 Davide MUCELLI Meridiana-Kamen s.t.
28 Davide PACCHIARDO GM Europa Ovini s.t.
29 Charles PLANET Novo Nordisk s.t.
30 Antonio MOLINA Caja Rural s.t.
31 Marco ZAMPARELLA Amore & Vita s.t.
32 Sacha MODOLO Lampre-Merida s.t.
33 Jonathan LASTRA Caja Rural s.t.
34 Elia VIVIANI Team Italia s.t.
35 Paolo TOTÒ Norda-Mg K Vis s.t.
36 Daniel MARTÍNEZ Wilier Triestina-Southeast s.t.
37 Rodolfo Andres TORRES Androni Giocattoli s.t.
38 Marco tecchio UNI s.t.
39 Redi HALILAJ Amore & Vita s.t.
40 Peter SCHULTING Parkhotel Valkenburg s.t.
41 Sebastian SCHÖNBERGER Tirol s.t.
42 Pierpaolo FICARA Amore & Vita s.t.
43 Paolo TIRALONGO Astana s.t.
44 Andrea CACCIOTTI UNI s.t.
45 Diego RUBIO Caja Rural s.t.
46 Maciej PATERSKI CCC Sprandi Polkowice s.t.
47 Oleksandr PREVAR Kolss-BDC s.t.
48 Michele GAZZARRA Norda-Mg K Vis s.t.
49 Jasper OCKELOEN Parkhotel Valkenburg s.t.
50 Davide REBELLIN CCC Sprandi Polkowice s.t.
51 Felix GROSSSCHARTNER CCC Sprandi Polkowice s.t.
52 Nicola GAFFURINI Norda-Mg K Vis s.t.
53 Michele SCARTEZZINI Norda-Mg K Vis s.t.
54 Antonio DI SANTE GM Europa Ovini s.t.
55 Marcel NEUHAUSER Tirol s.t.
56 Lukasz OWSIAN CCC Sprandi Polkowice s.t.
57 Eduardo SEPULVEDA Fortuneo-Vital Concept s.t.
58 Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli s.t.
59 Sonny COLBRELLI Bardiani-CSF s.t.
60 Jan HIRT CCC Sprandi Polkowice s.t.
61 Javier Francisco ARAMENDIA Caja Rural s.t.
62 Alessandro TONELLI Bardiani-CSF s.t.
63 Víctor DE LA PARTE CCC Sprandi Polkowice s.t.
64 Mauro FINETTO UNI s.t.
65 Simone RAVANELLI UNI s.t.
66 Przemyslaw NIEMIEC Lampre-Merida s.t.
67 Simone PONZI CCC Sprandi Polkowice s.t.
68 Vitaliy BUTS Kolss-BDC s.t.
69 David BELDA Team Roth s.t.
70 Damiano CUNEGO Nippo-Vini Fantini s.t.
71 Colin STÜSSI Team Roth s.t.
72 Matteo RABOTTINI Meridiana-Kamen s.t.
73 Stefan DE BOD Dmension Data s.t.
74 Ricardo VILELA Caja Rural s.t.
75 Andrea PASQUALON Team Roth s.t.
76 Danilo CELANO Amore & Vita s.t.
77 Antonio SANTORO Meridiana-Kamen s.t.
78 Marco COLEDAN Team Italia s.t.
79 Fausto MASNADA Lampre-Merida s.t.
80 Oliviero TROIA Lampre-Merida @ 24sec
81 Chris Anker SÖRENSEN Fortuneo-Vital Concept 25
82 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini 30
83 Mirco MAESTRI Bardiani-CSF s.t.
84 Iuri FILOSI Nippo-Vini Fantini s.t.
85 Enrico BARBIN Bardiani-CSF s.t.
86 Lorenzo ROTA Bardiani-CSF s.t.
87 Roberto FERRARI Lampre-Merida 40
88 Evgeny SHALUNOV Gazprom-Rusvelo 54
89 Andrei SOLOMENNIKOV Gazprom-Rusvelo s.t.
90 Vincenzo ALBANESE Team Italia +1:08
91 Francesco GAVAZZI Androni Giocattoli +1:12
92 Simone CONSONNI Team Italia s.t.
93 Matteo BUSATO Wilier Triestina-Southeast s.t.
94 Davide BALLERINI Team Italia +1:26
95 Dion BEUKEBOOM Parkhotel Valkenburg +2:45
96 Zhandos BIZHIGITOV Astana s.t.
97 Andrii BRATASHCHUK Kolss-BDC s.t.
98 Evgeny ZVERKOV Norda-Mg K Vis s.t.
99 Nico BRÜNGGER Team Roth s.t.
100 Oscar PELEGRI FERRANDIS Amore & Vita s.t.

2016 Coppa Bernocchi race map:

The riders will ride the top circuit in green 7 times.

Coppa Bernocchi map