BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Bianchi-Milano clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race (World Tour), Australia, 3rd Edition

Women's race: January 28, 2017
Men's race: January 29, 2017

Cadel Evans Great Ocean Road Race podium history | 2016 edition | Course map
Women's race | Men's race

Men's Race, January 29: Geelong - Geelong, 174 km

Start list

Nikias Arndt

Nikias Arndt (center, black & white kit) wins the 2017 Cadel Evans Great Ocean Race

The race: Winner Nikias Arndt's Sunweb team sent this:

Following a great sprint it was Nikias Arndt (GER) who took the first victory of the team's road season at Cadel Evans Great Ocean Road Race.  Arndt out sprinted the leading group of 23 riders after completing the 174km course alongside some of Victoria's most spectacular scenery.

Race winner Nikias Arndt said: "Today the team did a truly awesome job, Wilco and I were protected really well up until the final. We had a good plan to cover different scenarios on the difficult final lap. I had to fight really hard to survive the final climbs and the guys made sure I was set up for the sprint. I am really happy to finish off the trip to Australia like this and pleased that I could reward the team with a win after all of their hard work over the past three weeks."

"With such a difficult final lap we had to have two cards to play as we didn't know how the race would eventuate. We had Wilco there to cover the moves on the climbs on the final lap. We also had Nikias there in case there was a slightly bigger group that came to the finish. In the end our plan with Nikias came through. The guys went full for it and showed great dedication and Nikias proved to have the fastest legs. It's a great result for him and the team," said the team's coach Luke Roberts (AUS).

Complete Results:

174 kilometers raced at an average speed of 40.270 km/hr

1 Nikias Arndt Sunweb 4hr 19min 15sec
2 Simon Gerrans Orica-Scott s.t.
3 Cameron Meyer Australia s.t.
4 Jhonatan Restrepo Katusha s.t.
5 Luke Rowe Sky s.t.
6 Petr Vakoc Quick Step s.t.
7 Nathan Haas Dimension Data s.t.
8 Gianluca Brambilla Quick Step s.t.
9 Jay McCarthy Bora-hansgrohe s.t.
10 Paul Martens LottoNL-Jumbo s.t.
11 Robert Gesink LottoNL-Jumbo s.t.
12 Rafael Valls Lotto-Soudal s.t.
13 Sven Erik Bystrøm Katusha s.t.
14 Lucas Hamilton Australia s.t.
15 Michael Woods Cannondale-Drapac s.t.
16 Jai Hindley Australia s.t.
17 Domenico Pozzovivo Ag2r-La Mondiale s.t.
18 Michael Storer Australia s.t.
19 Jánier Acevedo UnitedHealthcare s.t.
20 Brendan Canty Cannondale-Drapac s.t.
21 Richie Porte BMC s.t.
22 Sergio Henao Sky s.t.
23 Dries Devenyns Quick Step s.t.
24 Jack Bauer Quick Step @ 18sec
25 Baptiste Planckaert Katusha +37''
26 Edward Theuns Trek-Segafredo s.t.
27 Aaron Gate Aqua Blue Sport s.t.
28 Gregor Mühlberger Bora-hansgrohe s.t.
29 James Shaw Lotto-Soudal s.t.
30 Patrick Bevin Cannondale-Drapac s.t.
31 Lars Bak Lotto-Soudal s.t.
32 Tom-Jelte Slagter Cannondale-Drapac s.t.
33 Damiano Caruso BMC s.t.
34 Pavel Brutt Gazprom-Rusvelo s.t.
35 Sjoerd van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
36 Alexey Vermeulen LottoNL-Jumbo s.t.
37 Danilo Wyss BMC s.t.
38 Mitch Docker Orica-Scott s.t.
39 Clément Chevrier Ag2r-La Mondiale s.t.
40 Tiago Machado Katusha s.t.
41 Matteo Montaguti Ag2r-La Mondiale s.t.
42 Jonathon Clarke UnitedHealthcare s.t.
43 Sander Armée Lotto-Soudal s.t.
44 Lachlan Norris UnitedHealthcare s.t.
45 Enrico Battaglin LottoNL-Jumbo s.t.
46 José Gonçalves Katusha s.t.
47 Koen de Kort Trek-Segafredo +42''
48 Simon Geschke Sunweb s.t.
49 Chris Froome Sky +43''
50 Jarlinson Pantano Trek-Segafredo s.t.
51 Wilco Kelderman Sunweb s.t.
52 Damien Howson Orica-Scott +45''
53 Luke Durbridge Orica-Scott +47''
54 Esteban Chaves Orica-Scott +54''
55 Cameron Bayly Australia @ 1min 14sec
56 Julien Bérard Ag2r-La Mondiale +1' 56''
57 Peter Stetina Trek-Segafredo +1' 57''
58 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij +2' 11''
59 Leigh Howard Aqua Blue Sport s.t.
60 Scott Bowden Australia s.t.
61 Larry Warbasse Aqua Blue Sport s.t.
62 Jeroen Meijers Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
63 Travis McCabe UnitedHealthcare s.t.
64 Michael Hepburn Orica-Scott s.t.
65 Koen Bouwman LottoNL-Jumbo +3' 47''
66 Mads Pedersen Trek-Segafredo +4' 18''
67 Maurits Lammertink Katusha +5' 22''
68 Kenny Elissonde Sky +5' 32''
69 Sebastián Henao Sky s.t.
70 Ben O'Connor Dimension Data +5' 49''
71 Peter Koning Aqua Blue Sport s.t.
72 Chris Hamilton Sunweb s.t.
73 Rüdiger Selig Bora-hansgrohe s.t.
74 Sam Bennett Bora-hansgrohe s.t.
75 Thomas De Gendt Lotto-Soudal s.t.
76 Jacques Van Rensburg Dimension Data s.t.
77 Alexander Porter Australia s.t.
78 Ben Gastauer Ag2r-La Mondiale +7' 02''
79 Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
80 Tim Ariesen Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
81 Bert-Jan Lindeman LottoNL-Jumbo s.t.
82 Nick van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
83 Sergey Nikolaev Gazprom-Rusvelo s.t.
84 François Bidard Ag2r-La Mondiale s.t.
85 Alex Howes Cannondale-Drapac s.t.
86 Martijn Tusveld Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
87 Conor Dunne Aqua Blue Sport s.t.
88 Martin Velits Quick Step s.t.
89 Robert Wagner LottoNL-Jumbo s.t.
90 Lennard Hofstede Sunweb s.t.
91 Michel Kreder Aqua Blue Sport s.t.
92 Enric Mas Quick Step s.t.
93 Amaël Moinard BMC s.t.
94 Tanner Putt UnitedHealthcare s.t.
95 Miles Scotson BMC s.t.
96 Rohan Dennis BMC s.t.
97 Lukas Pöstlberger Bora-hansgrohe +11' 07''
98 Lachlan Morton Dimension Data s.t.
99 Calvin Watson Aqua Blue Sport +12' 38''
100 Ivan Savitsky Gazprom-Rusvelo s.t.
101 Artur Ershov Gazprom-Rusvelo s.t.
102 Jaco Venter Dimension Data s.t.
103 Jan Bakelants Ag2r-La Mondiale +14' 30''

Women's Race, complete Results:

Geelong - Geelong, 113 km

Annemiek van Vleuten

Annemiek van Vleuten clearly wins.

The race: Here's the story from Annemiek van Vleuten's Orica-Scott team.

Dutch leader Annemiek van Vleuten has taken out the Deakin Elite Women’s Race at the Cadel Evans Great Ocean Road Race in Geelong today.

Van Vleuten, a former world number one who has victories at some of the world’s biggest one-day Classics including the Tour of Flanders, made it two in a row at the race for Orica-Scott following teammate Amanda Spratt’s win last year.

Admitting she wasn’t one of the team’s protected riders, the 34-year-old was pleased she could deliver despite contributing to the early work as a domestique. “I was not one of the leaders for the day,” van Vleuten explained. “I am targeting the start of March so I said I would like to help my teammates. I have surprised myself. In the Tour Down Under I was struggling uphill but today I was one of the better riders uphill.

“Katrin Garfoot and Amanda Spratt were supposed to be our leaders and they didn’t have a great day. I noticed on the climbs that they weren’t there anymore and that it was only me. I had done already some work so I felt some pressure thinking maybe I have to also finish this race off. I think this is one of my strengths that I am a bit older and I have a big engine.”

Van Vleuten was part of a chase group of four who caught solo leader Emma Pooley (Holden Women’s Cycling Team) with 2.5km left to race before winning the five-up sprint in an exciting finish to the 133.3km race.

Once it came down to a reduced sprint, Van Vleuten said she was comfortable with her chances. “I knew that I was the fastest of the (final) group but there was also extra pressure because you don’t want that they surprise you,” she said of her thoughts in the final kilometre.

The result caps off an incredible start to 2017 for Orica-Scott. The women’s team will now travel to Europe having won three national titles, the Tour Down Under and Cadel Road Race titles under their belt.

How it happened:

The women’s peloton rolled out of Geelong with a buzz as they began the picturesque 113.3km Deakin Elite Women’s Race in front of good crowds and with the promise of live television coverage.

As the flag dropped, the peloton stayed composed as they waited for the protected roads to conclude and the cross winds to start playing havoc. Despite a number of efforts, particularly from local Australian outfits, the peloton continued to recover from any small splits or breakaways and with 25km to go the bunch remained relatively intact.

From there, the roads became more difficult and the pace was on. Numerous attacks were launched, but it was a solo move by Pooley on the final climb that proved to be the most threatening.

Van Vleuten contributed to a chase group of four riders who joined Pooley with 2.5km remaining before outsprinting them for the victory on Geelong’s waterfront.

Complete Results:

113 kilometers raced at an average speed of 36.804 km/hr

1 VAN VLEUTEN Annemiek Orica-Scott 3hr 4min 13sec
2 WINDER Ruth United Healthcare s.t.
3 HAGIWARA Mayuko Wiggle-High5 s.t.
4 KENNEDY Lucy High5 Dream Team s.t.
5 POOLEY Emma Holden s.t.
6 ZORZI Susanna Drops @ 27sec
7 WILD Kirsten Cyclance 0:00:33
8 HOSKING Chloe Ale Cipollini s.t.
9 DYGERT Chloe Sho-Air Twenty s.t.
10 ELVIN Gracie Orica-Scott s.t.
11 EDMONDSON Annette Wiggle-High5 s.t.
12 STUMHOFER Gretchen Sho-Air Twenty s.t.
13 DUYCK Ann Sophie Drops s.t.
14 WATERREUS Kylie Maaslandster Vris CCN s.t.
15 LETH Julie Wiggle-High5 s.t.
16 JAMIESON Amanda New Zealand s.t.
17 VAN TWISK Abi Drops s.t.
18 WILLIAMS Lizzie Hagens Berman-Supermint s.t.
19 WILES Tayler United Healthcare s.t.
20 MANLY Alexandra Orica-Scott s.t.
21 FOREMAN-MACKEY Annie Sho-Air Twenty s.t.
22 BUCHANAN Rushlee United Healthcare s.t.
23 THOMAS Leah Sho-Air Twenty s.t.
24 BARNES Alice Drops s.t.
25 TUSLAITE Daiva Ale Cipollini s.t.
26 CATTERICK Georgia New Zealand s.t.
27 MCILROY Kate Specialized s.t.
28 BECHTEL Lucy Specialized s.t.
29 BROWN Grace Holden s.t.
30 BARROW Justine Rush s.t.
31 HALL Katie United Healthcare s.t.
32 MULLENS Peta Hagens Berman-Supermint s.t.
33 JASINSKA Malgorzta Cyclance s.t.
34 MALSEED Shannon Holden s.t.
35 LUCAS Sharlotte New Zealand s.t.
36 SPRATT Amanda Orica-Scott 0:00:37
37 KASPER Romy Ale Cipollini 0:00:39
38 CROOKS Jenelle Orica-Scott 0:00:39
39 TAYLOR Carlee Ale Cipollini s.t.
40 KING Danielle Cyclance s.t.
41 CROMWELL Tiffany Canyon-SRAM 0:00:49
42 WIASAK Rebecca High5 @ 1min 50sec
43 ANDERSON Grace New Zealand s.t.
44 LAUGHLIN Nina Sho-Air Twenty s.t.
45 PRATT Jessica High5 s.t.
46 WOMERSLEY Rebecca Drops s.t.
47 CURE Amy Wiggle-High5 s.t.
48 CHRISTIAN Anna Drops s.t.
49 RYAN Alexis Canyon-SRAM s.t.
50 VAN LOO Christel Maaslandster Vris CCN 0:02:59
51 TREVISI Anna Ale Cipollini 0:03:42
52 ENSING Janneke Ale Cipollini s.t.
53 ROBERTS Amy Wiggle-High5 0:04:19
54 GUARISCHI Barbara Canyon-SRAM s.t.
55 TEDDERGREEN Starla Hagens Berman-Supermint s.t.
56 ORTON Beth Ann Hagens Berman-Supermint s.t.
57 BRENNAUER Lisa Canyon-SRAM s.t.
58 LOBIGS Louisa Holden s.t.
59 RACHETTO Liza Hagens Berman-Supermint s.t.
60 HANSON Lauretta United Healthcare s.t.
61 RATTO Rossella Cyclance s.t.
62 SKERRITT Ellen Rush s.t.
63 GUNNING Jaime Holden s.t.
64 TUCKER HALL Lauren United Healthcare 0:04:23
65 MAKISE Tsubasa Maaslandster Vris CCN 0:05:41
66 LANE Jessica Maaslandster Vris CCN 0:09:44
67 SCANLAN-BLOOR Ella Specialized 0:11:02
68 GLOVER Kristy Rush 0:11:03
69 RAYNOLDS Matilda Rush 0:11:28
70 AUDRAIN Ivy Hagens Berman-Supermint s.t.
71 CLONAN Kristina High5 s.t.
72 LIVINGSTONE Ruby New Zealand s.t.
73 KINNEALY Erin Holden s.t.
74 GARNER Grace Wiggle-High5 s.t.
75 ARREOLA Sofia Sho-Air Twenty s.t.
76 PERRY Kate Specialized 0:14:14

Course map:

The men's race has an additional 3 laps of 20.2 km (small loop in map near the start-finish line) that is not part of the women's race.

2016 Cadel Evans Greant ocean Road Race map

2016 Cadel Evans Great Ocean Road Race map


Men's race start list with back numbers, January 28, 2017:

BMC
1 PORTE Richie
2 DENNIS Rohan
3 CARUSO Damiano
4 MOINARD Amaël
5 SCOTSON Miles
6 VENTOSO Francisco José
7 WYSS Danilo
ORICA - SCOTT
11 GERRANS Simon
12 CHAVES Johan Esteban
13 BEWLEY Sam
14 DOCKER Mitchell
15 DURBRIDGE Luke
16 HEPBURN Michael
17 HOWSON Damien
BORA-HANSGROHE
21 MCCARTHY Jay
22 BENNETT Sam
23 ACKERMANN Pascal
24 KOLAR Michal
25 MUHLBERGER Gregor
26 POSTLBERGER Lukas
27 SELIG Rüdiger
DIMENSION DATA
31 HAAS Nathan
32 O'CONNOR Ben Alexander
33 FARRAR Tyler
34 JANSE VAN RENSBURG Jacques
35 MORTON Lachlan David
36 RENSHAW Mark
37 VENTER Jacobus
LOTTO - SOUDAL
41 BAK Lars Ytting
42 VALLS FERRI Rafael
43 ARMEE Sander
44 DE BIE Sean
45 DE GENDT Thomas
46 HANSEN Adam
47 SHAW James Callum
LOTTO NL - JUMBO
51 GESINK Robert
52 VERMEULEN Alexey
53 MARTENS Paul
54 BATTAGLIN Enrico
55 BOUWMAN Koen
56 LINDEMAN Bertjan
57 WAGNER Robert
KATUSHA-ALPECIN
61 MACHADO Tiago
62 RESTREPO Jhonatan
63 GONCALVES Jose
64 LAMMERTINK Maurits
65 BYSTROM Sven Erik
66 PLANCKAERT Baptiste
67 VICIOSO Angel
SKY
71 FROOME Christopher
72 HENAO Sergio
73 VAN POPPEL Danny
74 ELISSONDE Kenny
75 HENAO Sebastian
76 ROWE Luke
77 STANNARD Ian
SUNWEB
81 ARNDT Nikias
82 KELDERMAN Wilco
83 BAUHAUS Phil
84 FROHLINGER Johannes
85 GESCHKE Simon
86 HAMILTON Chris
87 HOFSTEDE Lennard
TREK-SEGAFREDO
91 THEUNS Edward
92 GUERREIRO Ruben
93 PANTANO Jarlinson
94 STETINA Peter
95 DIDIER Laurent
96 DE KORT Koen
97 PEDERSEN Mads
CANNONDALE-DRAPAC
101 CANTY Brendan
102 SLAGTER Tom Jelte
103 WOODS Michael
104 BEVIN Patrick
105 CLARKE William
106 HOWES Alex
107 VAN ASBROECK Tom
QUICK STEP FLOORS
111 BRAMBILLA Gianluca
112 MAS NICOLAU Enric
113 DEVENYNS Dries
114 VAKOC Petr
115 BAUER Jack
116 CAPECCHI Eros
117 VELITS Martin
AG2R LA MONDIALE
121 BAKELANTS Jan
122 POZZOVIVO Domenico
123 MONTAGUTI Matteo
124 GASTAUER Ben
125 BÉRARD Julien
126 BIDARD François
127 CHEVRIER Clement
AQUA BLUE SPORT
131 HOWARD Leigh
132 DUNNE Conor
133 GATE Aaron
134 KONING Peter
135 KREDER Michel
136 WARBASSE Larry
137 WATSON Calvin
GAZPROM - RUSVELO
141 BRUTT Pavel
142 ERSHOV Artur
143 NIKOLAEV Sergey
144 SAVITSKY Ivan
145 SVESHNIKOV Kirill
146 TSATEVITCH Alexey
147 TRUSOV Nikolai
ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ
151 ARIESEN Tim
152 ASSELMAN Jesper
153 MEIJERS Jeroen
154 TUSVELD Martijn
155 VAN DER HOORN Taco
156 VAN DER LIJKE Nick
157 VAN GINNEKEN Sjoerd
UNITEDHEALTHCARE
161 NORRIS Lachlan
162 ACEVEDO Janier Alexis
163 CLARKE Jonathan
164 HEGYVARY Adrian
165 HENDERSON Gregory
166 MCCABE Travis
167 PUTT Tanner
AUSTRALIA
171 HAMILTON Lucas
172 BAYLY Cameron
173 BOWDEN Scott
174 HINDLEY Jai
175 MEYER Cameron
176 PORTER Alexander
177 STORER Michael