BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Craziest Stories book South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1988 Tour of Flanders - Ronde van Vlaanderen

72nd edition: Sunday, April 3, 1988

Podium history of the Tour of Flanders | 1989 edition | 1987 edition

264 km. 197 starters, 88 classified finishers

climbsAscents: Molenberg, Oude Kwaremont, Paterberg, Kortekeer, Taaienberg, Berg ten Houte, Eikenberg, Varent, Keiweg-Leberg, Berendries, Muur van Geraardsbergen, Bosberg

Eddy Planckaert

Eddy Planckaert

Complete results:

  1. Eddy Planckaert (ADR) 7hr 27min 28sec. 37.42 km/hr
  2. Phil Anderson (TVM) s.t.
  3. Adrie van der Poel (PDM) @ 18sec
  4. Sean Kelly (KAS) s.t.
  5. Steven Rooks (PDM) s.t.
  6. Marc Sergeant (Hitachi) s.t.
  7. Charly Mottet (Système U) s.t.
  8. Rudy Dhaenens (PDM) s.t.
  9. Gert-Jan Theunisse (PDM) s.t.
  10. Giuseppe Calcaterra (Atala-Ofmega) @ 3min 19sec
  11. Etienne De Wilde (Sigma-Fina) @ 4min 22sec
  12. Paul Haghdooren (Sigma-Fina) @ 9min 0sec
  13. Laurent Fignon (Système U) @ 9min 10sec
  14. Jean-Paul Vandenbrande (Hitachi) @ 9min 16sec
  15. Søren Lilholt (Sigma-Fina) s.t.
  16. Ronny Van Holen (Roland) s.t.
  17. Jef Lieckens (Hitachi) s.t.
  18. Steve Bauer (Weinmann-La Suisse) s.t.
  19. Eric Boyer (Système U) s.t.
  20. Brian Holm (Roland) s.t.
  21. John Talen (Panasonic) s.t.
  22. Edwig Van Hooydonck (Superconfex) s.t.
  23. Johan Lammerts (Toshiba) s.t.
  24. Guido Van Calster (KAS) s.t.
  25. Jörg Müller (PDM) s.t.
  26. Claude Criquielion (Hitachi) s.t.
  27. Michel Dernies (Lotto) s.t.
  28. Henri Manders (Weinmann-La Suisse) s.t.
  29. Patrick Cocquyt (Eurotop Keuken) s.t.
  30. Greg LeMond (PDM) s.t.
  31. Erich Mächler (Carrera) s.t.
  32. Dag-Otto Lauritzen (7-Eleven) s.t.
  33. Pius Schwarzentruber (Cyndarella-Isotonic) s.t.
  34. Rolf Sørensen (Ariostea) s.t.
  35. Marc Madiot (Toshiba) s.t.
  36. Fons De Wolf (Adr) s.t.
  37. Ludo Peeters (Superconfex) s.t.
  38. Allan Peiper (Panasonic) s.t.
  39. Frank Hoste (Adr) s.t.
  40. Bruno Wojtinek (Z-Peugeot) s.t.
  41. Renato Piccolo (Gewiss-Bianchi) s.t.
  42. Patrick Verplancke (Intral Renting-NEC) s.t.
  43. Peter De Clercq (Lotto) s.t.
  44. Thierry Marie (Système U) s.t.
  45. Fabio Roscioli (Ariostea) s.t.
  46. Patrick Versluys (Intral Renting) s.t.
  47. Frédéric Vichot (Weinmann-La Suisse) s.t.
  48. Hennie Kuiper (Sigma-Fina) s.t.
  49. Atle Kvalsvoll (Z-Peugeot) s.t.
  50. Kurt Steinmann (Cyndarella-Isotonic) s.t.
  51. Patrick Deneut (Lotto) s.t.
  52. Dirk De Wolf (Hitachi) s.t.
  53. Patrick Verschueren (Roland) s.t.
  54. Jos Haax (Hitachi) s.t.
  55. Valerio Piva (Ariostea)s.t.
  56. Yves Godimus (Boccacio Life-La William) s.t.
  57. Frankie Pattyn (Intral Renting-NEC) s.t.
  58. Filip Cottenies (Isoglas-EVS) s.t.
  59. Stefan Van Leeuwe (SEFB-Peugeot-Tonissteiner) s.t.
  60. Olaf Lurvik (Z-Peugeot) s.t.
  61. Joël Pelier (Système U) s.t.
  62. Jan Bogaert (Intral Renting-NEC) s.t.
  63. Sergio Scremin (Atala-Ofmega) s.t.
  64. Mario Noris (Atala-Ofmega) s.t.
  65. Luc Colijn (ADR) s.t.
  66. Moreno Argentin (Gewiss-Bianchi) s.t.
  67. Dirk Wayenberg (ADR) s.t.
  68. Andreas Kappes (Toshiba) s.t.
  69. Rolf Gölz (Superconfex) s.t.
  70. Fabio Bordonali (Carrera) s.t.
  71. Marco Vitali (Atala-Ofmega) s.t.
  72. Rudy Rogiers (Hitachi) s.t.
  73. Koen Van Rooy (Intral Renting-NEC) s.t.
  74. Bjarne Riis (Toshiba) s.t.
  75. Noël Segers (TVM) s.t.
  76. Maurizio Fondriest (Alfa Lum-Legnano-Ecoflam) s.t.
  77. Eric Vanderaerden (Panasonic) s.t.
  78. Wim Van Eynde (Lotto) s.t.
  79. Nico Verhoeven (Superconfex) s.t.
  80. Jesper Worre (Gewiss-Bianchi) s.t.
  81. Gerrit Solleveld (Superconfex) s.t.
  82. Daniele Caroli (Alfa Lum-Legnano-Ecoflam) s.t.
  83. Alfred Achermann (KAS) s.t.
  84. Yvon Madiot (Toshiba) s.t.
  85. Stephen Hodge (KAS) s.t.
  86. Guy Rooms (Isogalss-EVS) @ 15min 20sec
  87. Pascal Poisson (Toshiba) s.t.
  88. Christophe Lavainne (Système U) 2 15min 25sec