BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 World Road Cycling Championships

76th edition: September 23 - September 27

Mendrisio, Switzerland

World Cycling Championship history | 2010 edition | 2008 edition |

Schedule of championship races:

U23 Men's Time Trial: Wednesday, September 23

Map and elevation guide
Results

Womens Time Trial: Wednesday, September 23

Results

Elite Men's Time Trial: Thursday, September 24

Map and elevation guide
Results

Women's Road Race: Saturday, September 26

Map and elevation guide
Results

U23 Men's Road Race: Saturday, September 26

Map and elevation guide
Results

Elite Men's Road Race: Sunday, September 27

Map and elevation guide
Results

Men's time trial course map and elevation guide

Time trial championship race course. Pros will do 3 laps of 16.6 km (49.8 km) and U23 riders will do 2 (33.2 km total).

Time trial course elevation guide. Each lap involves 120 meters of elevation gain.


U23 Men's Time Trial: Wednesday, September 23: 33.2 km. 2 laps of 16.6 km

Results:

1. Jack Bobridge (Australia) 40min 44sec
2. Nelson Oliviera (Portugal) @ 19sec
3. Patrick Gretsch (Germany) @ 28sec
4. Marcel Kittel (Germany) @ 28sec
5. Adriano Malori (Italy) @ 37sec
6. Alfredo Balloni (Italy) @ 39sec
7. Alex Dowsett (U.K.) @ 44sec
8. Blaz Jarc (Slovenia) @ 1min
9. Rasmus Christian Quaade (Denmark) @ 1min 7sec
10. David Veilleus (Canada) @ 1min 12sec
13. Tejay Van Gardern (USA) @ 1min 25sec

Womens Time Trial: Wednesday, September 23: 26.8 km. 2 laps of 13.4 km.

Results

1. Kristin Armstrong (USA) 35min 26sec
2. Noemi Cantele (Italy) @ 55sec
3. Linda Villumsen (Denmark) @ 58sec
4. Judith Arndt (Germany) @ 1min 24sec
5. Christine Soeder (Austria) @ 1min 28sec
6. Amber Neben (USA) @ 1min 29sec
7. Tatiana Antoshina (Russia) @ 1min 31sec
8. Tara Witten (Canada) @ 1min 33sec
9. Karen Thurig (Switzerland) @ 1min 38sec
10. Jeannie Longo (France) @ 1min 48sec

Elite Men's Time Trial: Thursday, September 24: 49.8 km. 3 laps of 16.6 km.

Results:

1. Fabian Cancellara (Switzerland) 57min 55.74sec
2. Gustav Larsson (Sweden) @ 1min 27.13sec
3. Tony Martin (Germany) @ 2min 30.18sec
4. Tom Zirbel (USA) @ 2min 47.12sec
5. Marco Pinotti (Italy) @ 3min 2.38sec
6. Janez Brajkovic (Slovenia) @ 3min 8.49sec
7. Koos Moorenhout (Netherlands) @ 3min 11.59sec
8. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) @ 3min 20.95sec
9. Ignatas Konovalovas (Lithuania) @ 3min 33.88sec
10. Bert Grabsch (Germany) @ 3min 37.99sec

Men's and Women's championship road race map and elevation guide.

Mens' championship course map. Each lap is 13.8 km. Elite men do 19 laps (262.2 km total), U23 men race 13 laps (179.4 km) and women ride 9 circuits (124.2 km).

Road race elevation guide. Each lap involves 245 meters of elevation gain. Pros will ascend 4,655 meters total, U23 men will climb 3,185 meters and women will gain 2,205 meters during their race.


Women's Road Race: Saturday, September 26. 124.2 km. 9 laps of 13.8 km.

Results:

1. Tatiana Guderzo (Italy) 3hr 33min 25sec. 34.917km/hr
2. Marianne Vos (Netherlands) @ 19sec
3. Noemi Cantele (Italy) s.t.
4. Kristin Armstrong (USA) s.t.
5. Diana Ziliute (Lithuania) @ 1min 7sec
6. Judith Arndt (Germany) s.t.
7. Erinne Willock (Canada) s.t.
8. Nicole Brändli (Switzerland) s.t.
9. Grace Verbeke (Belgium) s.t.
10. Catherine Cheatley (New Zealand) s.t.
11. Emma Johansson (Sweden) s.t.
12. Ruth Corset (Australia) s.t.
13. Edita Pucinskaite (Lithuania) s.t.
14. Emma Pooley (Great Britain) s.t.
15. Evelyn Stevens (USA) s.t.

U23 Men's Road Race: Saturday, September 26. 179.4 km. 13 laps of 13.8 km

Results:

1. Romain Sicard (France) 4hr 41min 54sec. 38.183 km/hr
2. Carlos Alberto Bentancur (Colombia) @ 27sec
3. Egor Selin (Russia) s.t.
4. Peter Kennaugh (UK) @ 49sec
5. Jerome Baugnies (Belgium) @ 54sec
6. Marko Kump (Slovenia) s.t.
7. Yevgeniy Nepomnyachsiy (Kazakhstan) s.t.
8. Jose Cayetano (Colombia) s.t.
9. Matthias Brandle (Austria) @ 1min
10. Damiano Caruso (Italy) @ 1min 33sec
11. Alexandre Geniez (France) @ 1min 38sec
12. Christer Rake (Norway) s.t.
13. Nicolas Castroviejo (Spain) @ 1min 40sec
14. Sander Massing (Estonia) s.t.
15. Nicolas Schnyder (Switzerland) s.t.
16. Arnoud Cortielle (France) s.t.
17. Nicolas Edet (Rance) s.t.
18. Adrian Honkisz (Poland) s.t.
19. Peter Stetina (USA) s.t.
20. Dominik Nerz (Germany) s.t.

Elite Men's Road Race: Sunday, September 27. 262.2 km. 19 laps of 13.8 km.

202 riders started, 108 finished

Complete Results:

  1. Cadel Evans (Australia) 6hr 56min 26sec. 37.777 km/hr
  2. Alexandr Kolobnev (Russia) @ 27sec
  3. Joaquin Rodriguez (Spain) s.t.
  4. Samuel Sanchez (Spain) @ 30sec
  5. Fabian Cancellara (Switzerland) s.t.
  6. Philippe Gilbert (Belgium) @ 51sec
  7. Matti Breschel (Denmark) s.t.
  8. Damiano Cunego (Italy) s.t.
  9. Alejandro Valverde (Spain) s.t.
  10. Simon Gerrans (Australia) @ 1min 47sec
  11. Fabian Wegmann (Germany) s.t.
  12. Kurt-Asle Arvesen (Norway) s.t.
  13. Chris Sorensen (Denmark) @ 1min 59sec
  14. Johnny Hoogerland (Netherlands) @ 2min 2sec
  15. Oscar Freire (Spain) s.t.
  16. Ivan Basso (Italy) s.t.
  17. Andre Cardoso (Portugal) @ 2min 44sec
  18. Michael Barry (Canada) s.t.
  19. Serguei Ivanov (Russia) s.t.
  20. Karsten Kroon (Netherlands) @ 2min 50sec
  21. Filippo Pozzato (Italy) s.t.
  22. Leonardo Duque (Colombia) s.t.
  23. Koos Moerenhout (Netherlands) s.t.
  24. Sylvester Szmyd (Poland) s.t.
  25. Kevin De Weert (Belgium) s.t.
  26. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) s.t.
  27. Vasil Kiryienka (Belarus) s.t.
  28. Oliver Zaugg (Switzerland) s.t.
  29. Sylvain Chavanel (France) s.t.
  30. Ignatas Konovalovas (Lithuania) s.t.
  31. Alexandre Botcharov (Russia) s.t.
  32. Tadej Valjavec (Slovenia) s.t.
  33. Thomas Lövkvist (Sweden) s.t.
  34. Sergio Paulinho (Protugal) s.t.
  35. Janez Brajkovic (Slovenia) s.t.
  36. Robert Gesink (Netherlands) @ 3min 1sec
  37. Miguel Angel Rubiano (Colombia) @ 3min 21sec
  38. Tom Boonen (Belgium) s.t.
  39. Bert de Waele (Belgium) s.t.
  40. Philip Deignan (Ireland) s.t.
  41. Alessandro Ballan (Italy) s.t.
  42. Daniele Moreno (Spain) s.t.
  43. Jakob Fuglsang (Denmark) @ 3mn 45sec
  44. Greg van Avermaet (Belgium) s.t.
  45. Kim Kirchen (Luxembourg) @ 4min 20sec
  46. Pierrick Fedrigo (France) @ 4min 29sec
  47. Marcus Lungqvist (Sweden) @ 5min 20sec
  48. Gorazd Stangelj (Slovenia) s.t.
  49. Jussi Veikkanen (Finland) s.t.
  50. José Rujano (Venezuela) s.t.
  51. Eduard Vorganov (Russia) s.t.
  52. Steven Cummings (Great Britain) s.t.
  53. Andriy Grivko (Ukraine) s.t.
  54. Kritjan Fajt (SLovenia) s.t.
  55. Murilo Antonio Fischer (Brazil) s.t.
  56. Kanstantsin Siutsou (Belarus) s.t.
  57. Fumiyuki Beppu (Japan) s.t.
  58. Assan Bazayev (Kazakhstan) s.t.
  59. Craig Lewis (USA) s.t.
  60. Edvald Boasson Hagen (Norway) s.t.
  61. Christophe Riblon (France) s.t.
  62. Przemyslaw Niemiec (Poland) s.t.
  63. Nick Nuyens (Belgium) s.t.
  64. Matthew Lloyd (Australia) @ 6min 7sec
  65. Luca Paolini (Italy) @ 7min 43sec
  66. Dmitriy Fofonov (Kazakhstan) s.t.
  67. Thomas Voeckler (France) s.t.
  68. Daniel Martin (Ireland) @ 8min 22sec
  69. Rui Alberto Costa (Portugal) s.t.
  70. Vladimir Miholjevic (Croatia) @ 10min 54sec
  71. Stefano Garzelli (Italy) s.t.
  72. Oleksandr Kvachuk (Ukraine) s.t.
  73. Bartosz Huzarski (Poland) s.t.
  74. José Rodolfo Serpa (Colombia) s.t.
  75. Carlos José Ochoa (Venezuela) s.t.
  76. Hrvoje Miholjevic (Croatia) s.t.
  77. Aleksejs Saramotins (Latvia) s.t.
  78. Fredrik Kessiakoff (Sweden) s.t.
  79. Grischa Niermann (Germany) s.t.
  80. Timothy Duggan (USA) s.t.
  81. Stian Remme (Norway) s.t.
  82. Michael Albasini (Switzterland) s.t.
  83. Franklin Chacon Colmenares (Venezuela) s.t.
  84. René Mandri (Estonia) s.t.
  85. Pavel Brutt (Russia) s.t.
  86. Michal Golas (Poland) s.t.
  87. Gabriel Rasch (Norway) s.t.
  88. Maarten Wynants (Belgium) s.t.
  89. Maxime Monfort (Belgium) s.t.
  90. Martin Velits (Slovakia) s.t.
  91. Lars Boom (Netherlands) s.t.
  92. Roger Hammond (Great Britain) s.t.
  93. Christophe Le Mevel (France) s.t.
  94. Thomas Peterson (USA) s.t.
  95. Dimitri Champion (France) s.t.
  96. Hayden Roulston (New Zealand) s.t.
  97. Mxim Iglinsky (Kazakhstan) s.t.
  98. Jason McCartney (USA) s.t.
  99. Johannes Fröhlinger (Germany) s.t.
  100. Peter Velits (Slovakia) s.t.
  101. Rigoberto Uran (Colombia) s.t.
  102. Gerhard Trampusch (Austria) @ 14min 3sec
  103. Paul Martens (Germany) s.t.
  104. Colodymyr Zagorodny (Ukraine) s.t.
  105. Vladimir Karpets (Russia) s.t.
  106. Jan Barta (Czech Republic) s.t.
  107. Michael rogers (Australia) s.t.
  108. Juan Carlos Lopez Marin (Colombia) s.t.