BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1965 Tour de France

June 22 - July 14

Results, stages with running GC, video and photos

1964 Tour | 1966 Tour | Tour de France Database | 1965 Tour Quick Facts | Final GC | Stage Results with Running GC | Photos from the 1965 Tour de France | Interview with 1965 Tour Winner Felice Gimondi | 1965 Tour de France video |


1965 Tour Quick Facts:

4,177 km ridden at an average speed of 35.89 km/hr. 130 starters with 96 classified finishers,

Winner Gimondi was a last-minute addition to the Salvarani squad which expected their Vittorio Adorni to be the real competitor for victory. Jacques Anquetil skipped the Tour, arguing that a 6th victory would do nothing to enhance his reputation and bankability. Gimondi escaped in the third stage, gaining the lead. Raymond Poulidor predicted his own victory in the stage 18 Mont Revard timed hill climb, but Gimondi surprised everyone by winning the stage and cementing his Tour win.


Complete Final 1965 Tour de France General Classification:

  1. Felice Gimondi (Salvarani) 116hr 42min 6sec
  2. Raymond Poulidor (Mercier-BP) @ 2min 40sec
  3. Gianni Motta (Molteni-Ignis) @ 9min 18sec
  4. Henry Anglade (Pelforth-Suavage-Lejeune) @ 12min 43sec
  5. Jean-Claude Lebaube (Ford-France) @ 12min 56sec
  6. José Pérez-Francés (Ferrys) @ 13min 15sec
  7. Guide De Rosso (Molteni-Ignis) @ 14min 48sec
  8. Frans Brands (Flandria-Romeo) @ 17min 36sec
  9. Jan Janssen (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 17min 52sec
  10. Francisco Gabica (KAS-Kaskol) @ 19min 11sec
  11. Karl-Heinz Kunde (Wiels-Groene-Leeuw) @ 19min 21sec
  12. Roger Pingeon (Peugeot-BP) @ 20min 32sec
  13. Valentin Uriona (KAS-Kaskol) @ 24min 34sec
  14. Henri Duez (Peugeot-BP) @ 25min 7sec
  15. Renzo Fontona (Molteni-Ignis) @ 25min 31sec
  16. Gilbert Desmet (Wiels-Groene-Leeuw) @ 28min 4sec
  17. André Zimmermann (Peugeot-BP) @ 29min 35sec
  18. André Foucher (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 29min 53sec
  19. Arnaldo Pambianco (Salvarani) @ 32min 48sec
  20. Louis Rostolan (Ford-France) @ 34min 51sec
  21. Walter Boucquet (Flandria-Romeo) @ 34min 52sec
  22. Angelino Soler (Peugeot-BP) @ 36min 36sec
  23. Julio Jiménez (KAS-Kaskol) @ 36min 45sec
  24. Michael Wright (Wiels-Groene Leeuw) @ 40min 11sec
  25. Fernando Manzaneque (Ferrys) @ 40min 38sec
  26. Sebastian Elorza (KAS-Kaskol) @ 42min 0sec
  27. Gines Garcia (Margnat-Paloma) @ 43min 23sec
  28. Hans Junkermann (Margnat-Paloma) @ 43min 34sec
  29. Rik Wouters (Televizier) @ 43min 45sec
  30. Luis Otano (Ferrys) @ 47min 7sec
  31. Rik Van Looy (Solo-Superia) @ 47min 29sec
  32. Hubert Harings (Televizier) @ 47min 30sec
  33. Jean-Louis Bodin (Mercier-BP) @ 47min 49sec
  34. José-Antonio Momeme (KAS-Kaskol) @ 46min 1sec
  35. Michel Van Aerde (Solo-Superia) @ 49min 16sec
  36. Giuseppe Fezzardi (Molteno-Ignis) @ 50min 5sec
  37. Joaquin Galera (KAS-Kaskol) @ 50min 55sec
  38. Raymond Mastrotto (Margnat-Paloma) @ 52min 0sec
  39. Georges Vandenberghe (Flandria-Romeo) @ 52min 54sec
  40. Roger Swerts (Mercier) @ 53min 10sec
  41. Victor Van Schil (Mercier-BP) @ 53min 44sec
  42. Willy Monty (Pelforth) @ 54min 12sec
  43. François Mahé (Pelforth) @ 54min 29sec
  44. Eduardo Castello (Ferrys) @ 54min 49sec
  45. Auguste Verhaegen (Wiels-Groene Leeuw) @ 56min 11sec
  46. Juan-José Sagardy (KAS-Kaskol) @ 57min 9sec
  47. Benoni Beheyt (Wiels-Groene Leeuw) @ 57min 52sec
  48. Gilbert Desmet (Wiels-Groene Leeuw) @ 58min 8sec
  49. René Binggeli (Molteni-Ignis) @ 59min 12sec
  50. Henk Nijdam (Televizier) @ 1hr 2min 2sec
  51. Bas Maliepaard (Televizier) @ 1hr 2min 42sec
  52. Johnny Schleck (Pelforth) @ 1hr 4min 17sec
  53. Carlos Echevarria (KAS) @ 1hr 4min 19sec
  54. Guido Reybrouck (Flandria-Romeo) @ 1hr 5min 14sec
  55. Jo De Roo (Televizier) @ 1hr 5min 55sec
  56. Joseph Planckaert (Solo-Superia) @ 1hr 8min 36sec
  57. Gerben Karstens (Televizier) @ 1hr 12min 51sec
  58. Pietro Partesotti (Salvarani) @ 1hr 12min 53sec
  59. Roland Van De Rijse (Flandria-Romeo) @ 1hr 12min 58sec
  60. Henri Dewolf (Solo-Superia) @ 1hr 13min 45sec
  61. Frans Aerenhouts (Mercier-BP) @ 1hr 15min 10sec
  62. Jacques Bachelot (Margnat-Paloma) @ 1hr 16min 4sec
  63. Adriano Portaluppi (Molteni-Ignis) @ 1hr 17min 54sec
  64. Robert Cazala (Mercier-BP) @ 1hr 20min 18sec
  65. Esteban Martin (Ferrys) @ 1hr 20min 51sec
  66. Anatole Novak (Ford-France) @ 1hr 22min 8sec
  67. Cees Lute (Ford-France) @ 1hr 22min 22sec
  68. Italo Mazzacurati (Salvarani) @ 1hr 23min 33sec
  69. Joseph Timmermann (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 24min 45sec
  70. Gilberto Vendemmiati (Salvarani) @ 1hr 25min 45sec
  71. Jean Gainche (Mercier-BP) @ 1hr 27min 6sec
  72. Noël Depauw (Solo-Superia) @ 1hr 27min 49sec
  73. Adriano Durante (Molteni-Ignis) @ 1hr 28min 5sec
  74. Remo Stefanoni (Molteni-Ignis) @ 1hr 28min 11sec
  75. Jean-Pierre Genet (Mercier-BP) @ 1hr 31min 7sec
  76. Rogelio Hernandez (Ferrys) @ 1hr 31min 39sec
  77. Jo De Haan (Televizier) @ 1hr 37min 16sec
  78. Ambrogio Colombo (Molteni-Ignis) @ 1hr 37min 26sec
  79. Francis Blanc (Salvarani) @ 1hr 40min 43sec
  80. Guillaume Van Tongerloo (Flandria-Romeo) @ 1hr 41min 28sec
  81. Yvo Molonaers (Flandria-Romeo) @ 1hr 41min 42sec
  82. Jean-Claude Lefebvre (Pelforth) @ 1hr 43min 26sec
  83. Michel Grain (Ford-France) @ 1hr 43min 26sec
  84. Edgar Sorgeloos (Solo-Superia) @ 1hr 43min 51sec
  85. Antonio Bertran (Ferrys) @ 1hr 45min 30sec
  86. Diego Ronchini (Salvarani) @ 1hr 46min 32sec
  87. Vin Denson (Ford-France) @ 1hr 46min 36sec
  88. François Le Her (Margnat-Paloma) @ 1hr 48min 48sec
  89. Giacomo Fornoni (Molteni-Ignis) @ 1hr 49min 12sec
  90. Leo Van Dongen (Televizier) @ 1hr 49min 28sec
  91. Mario Minieri (Salvarani) @ 1hr 53min 24sec
  92. Hubert Ferrer (Pelforth) @ 2hr 3min 47sec
  93. André Darrigade (Margnat-Paloma) @ 2hr 14min 18sec
  94. Jean Lilesi (Margnat-Paloma) @ 2hr 22min 38sec
  95. Raul Rey (Ferrys) @ 2hr 23min 37sec
  96. Joseph Groussard (Pelforth) @ 2hr 37min 38sec

Climbers' Competition:

  1. Julio Jiménez (KAS-Kaskol): 133 points
  2. Frans Brands (Flandria-Romeo): 73
  3. Joaquin Galera (KAS-Kaskol): 68
  4. Felice Gimondi (Salvarani): 55
  5. Raymond Poulidor (Mercier-BP): 50
  6. Henry Anglade (Pelforth): 47
  7. Gianni Motta (Molteni-Ignis): 44
  8. José Perez-Frances (Ferrys): 43
  9. Rik Van Looy (Solo-Superia): 30
  10. Francisco Gabica (KAS-Kaskol): 25

Points Competition:

  1. Jan Janssen (Pelforth-Sauvage-Lejeune): 144 points
  2. Guido Reybrouck (Flandria-Romeo): 130
  3. Felice Gimondi (Salvarani): 124
  4. Rik Van Looy (Solo-Superia): 109
  5. Michael Wright (Wiels-Groene Leeuw): 98
  6. Georges Vandenberghe (Flandria-Romeo): 94
  7. Benoni Beheyt (Wiels-Groene Leeuw): 85
  8. Frans Brands (Flandria-Romeo), Julio Jiménez (KAS-Kaskol), Gianni Motta (Molteni-Ignis): 84

Team Classification:

  1. KAS-Kaskol: 349hr 29min 19sec
  2. Pelforth @ 16min 8sec
  3. Molteni-Ignis @ 16min 35sec
  4. Peugeot-BP @ 21min 36sec
  5. Wiels-Groene Leeuw @ 36min 3sec
  6. Salvarani @ 38min 17sec
  7. Ferrys @ 46min 51sec
  8. Mercier-BP @ 50min 21sec
  9. Televizier @ 54min 51sec
  10. Ford-France @ 1hr 3min 52sec
  11. Flandria-Romeo @ 1hr 10min 43sec
  12. Solo-Superia @ 1hr 17min 8sec
  13. Margnat-Paloma @ 1hr 31min 9sec

Stage results with running GC:

Stage 1A: Tuesday, June 22, Cologne - Liège, 149 km

  1. Rik Van Looy: 4hr 6min 49sec
  2. Georges Vandenberghe s.t.
  3. Edward Sels s.t.
  4. Jo De Roo s.t.
  5. Bernard Vanderkerkhove s.t.
  6. Benoni Beheyt s.t.
  7. Gianni Motta s.t.
  8. Julien Haelterman s.t.
  9. Guido Reybrouck s.t.
  10. Jan Janssen s.t.

GC after Stage 1A:

  1. Rik Van Looy: 4hr 5min 49sec
  2. Georges Vandenberghe @ 30sec
  3. Edward Sels @ 1min
  4. Joo De Roo s.t.
  5. Bernard Venderkerkhove s.t.
  6. Benoni Beheyt s.t.
  7. Gianni Motta s.t.
  8. Julien Haelterman s.t.
  9. Guido Reybrouck s.t.
  10. Jan Janssen s.t.

Stage 1B: Tuesday, June 22, Liège 22.5 km Team Time Trial.

Times of each team's first three riders were added together to calculate times. Each rider's time was added to his individual GC.

  1. Ford-France 1hr 28min 12sec
  2. Peugeot-BP @ 3sec
  3. Solo-Superia @ 18sec
  4. Pelfort-Sauvage-Lejeune @ 42sec
  5. Televizier @ 57sec
  6. Salvarani @ 1min 27sec
  7. Mercier-BP @ 1min 33sec
  8. Wiel's-Groene-Leeuw @ 2min 12sec
  9. Margnat-Paloma @ 3min 15sec
  10. Flandria-Romeo @ 5min
  11. Ferry @ 6min 24sec
  12. Molteni-Ignis @ 6min 54sec
  13. KAS-Kaskol @ 9min

GC after Stage 1B:

  1. Rik Van Looy: 4hr 35min 19sec
  2. Arie Den Hartog @ 54sec
  3. Lucien Aimar s.t.
  4. Louis Rostollon s.t.
  5. Anatole Novak s.t.
  6. Jean-Claude Lebaube s.t.
  7. Pierre Martin s.t.
  8. Michel Grain s.t.
  9. Pierre Everaert s.t.
  10. Tom Simpson @ 55sec

Stage 2: Wednesday, June 23, Liège - Roubaix, 200.5 km

  1. Bernard Vanderkerkhove: 5hr 27min 45sec
  2. Felice Gimondi s.t.
  3. Victor Van Schil s.t.
  4. Guido Reybrouck @ 14sec
  5. Vittorio Adorni s.t.
  6. Jan Janssen s.t.
  7. Julien Stevens s.t.
  8. Walter Boucquet s.t.
  9. Rik Wouters s.t.
  10. Arie Den Hartog s.t.

GC after Stage 2:

  1. Bernard Vanderkerkhove: 10hr 3min 4sec
  2. Felice Gimondi @ 53sec
  3. Arie Den Hartog @ 1min 8sec
  4. Julien Stevens @ 1min 14sec
  5. Rik Van Looy @ 1min 19sec
  6. Jan Janssen @ 1min 22sec
  7. Cees Haast @ 1mn 27sec
  8. Vittorio Adorni @ 1min 37sec
  9. Gilbert Desmet @ 1min 52sec
  10. Lucien Aimar @ 2min 13sec

Stage 3: Thursday, June 24, Roubaix - Rouen, 240 km

  1. Felice Gimondi: 7hr 6min
  2. Michael Wright @ 2sec
  3. Walter Boucquet @ 5sec
  4. Gianni Motta s.t.
  5. Cees Haast s.t.
  6. André Darrigade s.t.
  7. Roger Pigeon @ 7sec
  8. Rogelio Hernandez @ 7sec
  9. Valentin Uriona @ 9sec
  10. Ferdi Bracke s.t.

GC after Stage 3:

  1. Felice Gimondi: 17hr 9min 15sec
  2. Bernard Vanderkerkhove @ 39sec
  3. Cees Haast @ 1min 39sec
  4. Arie Den Hartog @ 1min 47sec
  5. Julien Stevens @ 1min 53sec
  6. Rik Van Looy @ 1min 58sec
  7. Jan Janssen @ 2min 1sec
  8. Vittorio Adorni @ 2min 16sec
  9. Roger Pingeon @ 2min 28sec
  10. Gilbert Desmet @ 2min 31sec

Stage 4: Friday, June 25, Caen - St. Brieuc, 227 km

  1. Edgar Sorgeloos: 6hr 24min 33sec
  2. Cees Lute s.t.
  3. Willy Monty s.t.
  4. Henk Nijdam s.t.
  5. Walter Boucquet s.t.
  6. Tom Simpson @ 33sec
  7. Jan Janssen s.t.
  8. Guido Reybrouck s.t.
  9. Julien Haelterman s.t.
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after Stage 4:

  1. Felice Gimondi: 23hr 34min 21sec
  2. Bernard Vanderkerkhove @ 39sec
  3. Edgar Sorgeloos @ 1min 25sec
  4. Cees Haast @ 1min 39sec
  5. Arie Den Hartog @ 1min 47sec
  6. Julien Stevens @ 1min 53sec
  7. Rik Van Looy @ 1min 58sec
  8. Jan Janssen @ 2min 1sec
  9. Willy Monty @ 2min 6se
  10. Vittorio Adorni @ 2min 16sec

Stage 5A: Saturday, June 26, St. Brieuc - Chateaulin, 147 km.

  1. Cees Van Espen: 3hr 35min 39sec
  2. Leo Van Dongen @ 39sec
  3. Michel Van Aerde @ 50sec
  4. Frans Brands s.t.
  5. Pierre Everaert s.t.
  6. Henk Nijdam @ 1min 56sec
  7. August Verhaegen @ 2min 9sec
  8. Julien Haelterman s.t.
  9. Jo De Roo s.t.
  10. Gerben Karstens s.t.

GC after Stage 5A:

  1. Felice Gimondi: 27hr 12min 9sec
  2. Cees Van Espen @ 23sec
  3. Bernard Vanderkerkove @ 39sec
  4. Edgar Sorgeloos @ 1min 25sec
  5. Pierre Everaert @ 1min 33sec
  6. Michel Van Aerde @ 1min 39sec
  7. Cees Haast s.t.
  8. Arie Den Hartog @ 1min 47sec
  9. Julien Stevens @ 1min 53sec
  10. Rik Van Looy @ 1min 58sec

Stage 5B: Saturday, June 26, Chateaulin 26.7 km Individual Time Trial

  1. Raymond Poulidor: 37min 43sec
  2. Felice Gimondi @ 7sec
  3. Gianni Motta @ 19sec
  4. Ferdi Bracke @ 24sec
  5. Vittorio Adorni @ 30sec
  6. Valentin Uriona @ 1min 1sec
  7. Francisco Gabica @ 1min 15sec
  8. Willy Planckaert @ 1min 17sec
  9. Antonio Gomez del Moral @ 1min 20sec
  10. Guido De Rosso @ 1min 22sec

GC after stage 5B:

  1. Felice Gimondi: 27hr 49min 49sec
  2. Bernard Vanderkerkhove @ 2min 20sec
  3. Vittorio Adorni @ 2min 49sec
  4. Ferdi Bracke @ 2min 57sec
  5. Raymond Poulidor @ 3min 6sec
  6. Cees Van Espen @ 3min 21sec
  7. Jan Janssen @ 3min 29sec
  8. Arie Den Hartog s.t.
  9. Julien Stevens @ 3min 32sec
  10. Cees Haast @ 3min 49sec

Stage 6: Sunday, June 27, Quimper - Le Baule, 210.5 km

  1. Guido Reybrouck: 4hr 51min 19sec
  2. Roger Swerts s.t.
  3. Jo De Roo s.t.
  4. Adriano Durante s.t.
  5. Leo Van Dongen s.t.
  6. Jan Janssen s.t.
  7. Julien Haelterman s.t.
  8. Edward Sels (times were taken at velodrome entrance where Sels arrived 4 seconds ahead of pack)
  9. Rik Van Looy s.t.
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after Stage 6:

  1. Felice Gimondi: 32hr 41min 8sec
  2. Bernard Vanderkerkhove @ 2min 20sec
  3. Vittorio Adorni @ 2min 49sec
  4. Ferdi Bracke @ 2min 57sec
  5. Raymond Poulidor @ 3min 6sec
  6. Cees Van Espen @ 3min 21sec
  7. Jan Janssen @ 3min 29sec
  8. Arie Den Hartog s.t.
  9. Julien Stevens @ 3min 32sec
  10. Cees Haast @ 3min 48sec

Stage 7: Monday, June 28, Le Baule - La Rochelle, 219 km

  1. Edward Sels: 5hr 4min 47sec
  2. Gustaaf Desmet s.t.
  3. Rolf Wolfshohl s.t.
  4. Gilbert Desmet s.t.
  5. Cees Van Espen s.t.
  6. Luis Otano s.t.
  7. Bernard Vanderkerkhove s.t.
  8. Jean-Claude Lefebvre s.t.
  9. Sebstian Elorza s.t.
  10. Gerben Karstens @ 2min 43sec

GC after Stage 7:

  1. Bernard Vanderkerkhove: 37hr 48min 15sec
  2. Cees Van Espen @ 1min 1sec
  3. Gilbert Desmet @ 1min 56sec
  4. Felice Gimondi @ 2min 10sec
  5. Rolf Wolfshohl @ 3min 4sec
  6. Luis Otano @ 4min 58sec
  7. Vittorio Adorni @ 4min 59sec
  8. Ferdi Bracke @ 5min 7sec
  9. Raymond Poulidor @ 5min 16sec
  10. Gustaaf Desmet @ 5min 25sec

Stage 8: Tuesday, June 29, La Rochelle - Bordeaux, 197.5 km

Times were taken at the entrence to the velodrome where the stage ended.

  1. Jo De Roo: 4hr 56min 14sec
  2. Roger Pingeon s.t.
  3. Julien Haelterman @ 54sec
  4. Han Janssen @ 59sec
  5. Jo De Haan s.t.
  6. Henk Nijdam @ 54sec
  7. Willy Bocklandt @ 59sec
  8. Benoni Beheyt s.t.
  9. Gerben Karstens s.t.
  10. Tom Simpson @ 54sec

GC after Stage 8:

  1. Bernard Vanderkerkhove: 42hr 45min 28sec
  2. Cees Van Espen @ 1min 1sec
  3. Gilbert Desmet @ 1min 56sec
  4. Felice Gimondi @ 2min 5sec
  5. Rolf Wolfshohl @ 3min 4sec
  6. Roger Pingeon @ 4min 51sec
  7. Luis Otano @ 4min 58sec
  8. Vittorio Adorni @ 4min 59sec
  9. Ferdi Bracke @ 5min 7sec
  10. Raymond Poulidor @ 5min 16sec

Stage 9: Wednesday, June 30, Dax - Bagnères de Bigorre, 226.5 km

Major ascents: Aubisque, Tourmalet

  1. Julio Jiménez: 6hr 49min 19sec
  2. André Foucher @ 2min 48sec
  3. Gianni Motta @ 3min
  4. André Zimmermann s.t.
  5. Jean-Claude Lebaube s.t.
  6. Felice Gimondi @ 4min 5sec
  7. Guido De Rosso s.t.
  8. Esteban Martin @ 4min 6sec
  9. Raymond Poulidor s.t.
  10. Tom Simpson @ 4min 40sec

GC after Stage 9:

  1. Felice Gimondi: 49hr 40min 57sec
  2. Raymond Poulidor @ 3min 12sec
  3. André Foucher @ 4min 23sec
  4. Jean-Claude Lebaube s.t.
  5. Gianni Motta @ 4min32sec
  6. Cees Haast @ 6min 28sec
  7. Tom Simpson @ 6min 39sec
  8. Guido De Rosso @ 6min 40sec
  9. Karl-Heinz Kunde @ 6min 55sec
  10. André Zimmermann @ 7min 21sec

Stage 10: Thursday, July 1, Bagnères de Bigorre - Ax les Thermes, 222.5 km

Major ascents: Portet d'Aspet, Port, Marmare-Chioula

  1. Guido Reybrouck: 6hr 44min 18sec
  2. Rik Van Looy s.t.
  3. August Verhaegen @ 3sec
  4. Arnoldo Pambianco @ 4sec
  5. Eduardo Castello @ 1min
  6. Cees Haast @ 1min 11sec
  7. Fernando Manzaneque @ 1min 12sec
  8. Juan-José Sagarduy @ 2min 30sec
  9. Gianni Motta s.t.
  10. Felice Gimondi s.t.

GC after Stage 10:

  1. Felice Gimondi: 56hr 27min 45sec
  2. Raymond Poulidor @ 3min 12sec
  3. André Foucher @ 4min 23sec
  4. Jean-Claude Lebaube s.t.
  5. Gianni Motta @ 4min 32sec
  6. Cees Haast @ 5min 9sec
  7. Rik Van Looy @ 5min 41sec
  8. Tom Simpson @ 6min 39sec
  9. Guido De Rosso @ 6min 40sec
  10. Karl-Heinz Kunde @ 6min 55sec

Stage 11: Friday, July 2, Ax les Thermes - Barcelona, 240.5 km

Major ascents: Puymorens, Tosas

  1. José Pérez-Francés: 6hr 55min 59sec
  2. Georges Vandenberghe @ 4min 23sec
  3. Victor Van Schil @ 4min 35sec
  4. Joaquin Galera @ 4min 37sec
  5. Francisco Gabica @ 4min 45sec
  6. Gianni Motta s.t.
  7. Rik Van Looy s.t.
  8. Jan Janssen s.t.
  9. Michel Grain s.t.
  10. Guido Reybrouck s.t.

GC after stage 11:

  1. Felice Gimondi: 63hr 28min 32sec
  2. Raymond Poulidor @ 3min 12sec
  3. André Foucher @ 4min 23sec
  4. Gianni Motta @ 4min 32sec
  5. Jean-Claude Lebaube @ 4min 55sec
  6. José Pérez-Francés @ 5min 14sec
  7. Cees Haast @ 5min 41sec
  8. Rik Van Looy s.t.
  9. Tom Simpson @ 6min 39sec
  10. Guide De Rosso @ 6min 40sec

Stage 12: Sunday, July 4, Barcelona - Perpignan, 219 km

  1. Jan Janssen: 6hr 7min 52sec
  2. Frans Brands s.t.
  3. Roger Pingeon s.t.
  4. Gilbert Desmet s.t.
  5. Angelino Soler s.t.
  6. Carlos Echevarria s.t.
  7. Valentin Uriona s.t.
  8. Désiré Letort s.t.
  9. Georges Vandenberghe @ 32sec
  10. Guido Reybrouck s.t.

GC after stage 12:

  1. Felice Gimondi: 73hr 43min 15sec
  2. Jean-Claude Lebaube @ 3min 10sec
  3. Raymond Poulidor @ 3min 12sec
  4. Cees Haast @ 3min 56sec
  5. André Foucher @ 4min 23sec
  6. Gianni Motta @ 4min 32sec
  7. José Pérez-Francés @ 5min 14sec
  8. Rik Van Looy @ 5min 41sec
  9. Tom Simpson @ 6min 39sec
  10. Guido De Rosso @ 6min 40sec

Stage 13: Monday, July 5, Perpignan - Montpellier, 164 km

  1. Adriano Durante: 4hr 4min 34sec
  2. Cees Lute s.t.
  3. Michael Wright s.t.
  4. Henri De Wolf s.t.
  5. Rik Wouters s.t.
  6. Gerben Karstens s.t.
  7. Johnny Schleck s.t.
  8. Roger Swerts s.t.
  9. Jean-Claude Lebaube s.t.
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after stage 13:

  1. Felice Gimondi: 73hr 43min 15sec
  2. Jean-Claude Lebaube @ 3min 10sec
  3. Raymond Poulidor @ 3min 12sec
  4. Cees Haast @ 3min 56sec
  5. André Foucher @ 4min 23sec
  6. Gianni Motta @ 4min 32sec
  7. José Pérez-Francés @ 5min 14sec
  8. Rik Van Looy @ 5min 41sec
  9. Tom Simpson @ 6min 39sec
  10. Guido De Rosso @ 6min 40sec

Stage 14: Tuesday, July 6, Montpellier - Mont Ventoux, 173 km

Major ascent: Mt Ventoux

  1. Raymond Poulidor: 5hr 47min 31sec
  2. Julio Jiménez @ 6sec
  3. Henry Anglade @ 1min 29sec
  4. Felice Gimondi @ 1min 38sec
  5. Joaquin Galera @ 1min 43sec
  6. Guido De Rosso @ 1min 50sec
  7. Jean-Claude Lebaube @ 1min 55sec
  8. Jan Janssen @ 2min 13sec
  9. Tom Simpson s.t.
  10. José Pérez-Francés @ 3min 14sec

GC after Stage 14:

  1. Felice Gimondi: 79hr 32min 24sec
  2. Raymond Poulidor @ 34sec
  3. Jean-Claude Lebaube @ 3min 27sec
  4. José Pérez-Francés @ 6min 50sec
  5. Guido De Rosso @ 6min 52sec
  6. André Foucher @ 6min 58sec
  7. Cees Haast @ 7min 6sec
  8. Gianni Motta @ 7min 10sec
  9. Tom Simpson @ 7min 14sec
  10. Jan Janssen @ 7min 35sec

Stage 15: Wednesday, July 7, Carpentras - Gap, 167.5 km

Major ascents: Perty, Sentinelle

  1. Giuseppe Fizzardi: 4hr 37min 57sec
  2. Gilbert Desmet s.t.
  3. August Verhaegen @ 35sec
  4. Raymond Mastrotto @ 38sec
  5. José-Antonio Momene @ 2min 10sec
  6. Leo Van Dongen @ 2min 14sec
  7. Jan Janssen @ 3min 16sec
  8. Georges Vandenberghe s.t.
  9. Michael Wright s.t.
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after stage 15:

  1. Felice Gimondi: 84hr 13min 37sec
  2. Raymond Poulidor @ 34sec
  3. Jean-Claude Lebaube @ 3min 27sec
  4. José Pérez-Francés @ 6min 50sec
  5. Guido De Rosso @ 6min 52sec
  6. André Foucher @ 6min 58sec
  7. Cees Haast @ 7min 6sec
  8. Gianni Motta @ 7min 10sec
  9. Tom Simpson @ 7min 14sec
  10. Jan Janssen @ 7min 35sec

Stage 16: Thursday, July 8, Gap - Briançon, 177 km

Major ascents: Vars, Izoard

  1. Joaquin Galera: 5hr 46min 32sec
  2. Gianni Motta @ 45sec
  3. Felice Gimondi @ 1min 1sec
  4. Julio Jiménez @ 1min 4sec
  5. Frans Brands @ 1min 6sec
  6. Cees Haast s.t.
  7. Raymond Poulidor s.t.
  8. Karl-Heinz Kunde s.t.
  9. Henry Anglade s.t.
  10. Guido De Rosso s.t.

GC after Stage 16:

  1. Felice Gimondi: 90hr 1min 10sec
  2. Raymond Poulidor @ 39sec
  3. Jean-Claude Lebaube @ 4min 25sec
  4. Gianni Motta @ 6min 24sec
  5. Guido De Rosso @ 6min 57sec
  6. Cees Haast @ 7min 11sec
  7. José Pérez-Francés @ 7min 35sec
  8. Henry Anglade @ 8min 33sec
  9. André Foucher @ 8min 40sec
  10. Jan Janssen @ 11min 14sec

Stage 17: Friday, July 9, Briançon - Aix les Bains, 193.5 km

Major ascents: Lauteret, Porte, Cucheron, Granier

  1. Julio Jiménez: 5hr 43min 13sec
  2. Frans Brands @ 1min 39sec
  3. Joaquin Galera @ 1min 40sec
  4. Gines Garcia @ 4min 3sec
  5. Karl-Heinz Kunde @ 4min 5sec
  6. Jan Janssen @ 4min 45sec
  7. Juan-José Sagarduy s.t.
  8. Benoni Beheyt s.t.
  9. Walter Boucquet s.t.
  10. Guido Reybrouck s.t.

GC after Stage 17:

  1. Felice Gimondi: 95hr 49min 8sec
  2. Raymond Poulidor @ 39sec
  3. Jean-Claude Lebaube @ 4min 25sec
  4. Gianni Motta @ 6min 24sec
  5. Guido De Rosso @ 6min 57sec
  6. José Pérez-Francés @ 7min 35sec
  7. Henry Anglade @ 8min 33sec
  8. André Foucher @ 10min 59sec
  9. Frans Brands @ 11min 6sec
  10. Karl-Heinz Kunde @ 11min 8sec

Stage 18: Saturday, July 10, Aix les Bains - Mont Revard 26.9 km Individual Timed Hill Climb

Major ascent: Mont Revard

  1. Felice Gimondi: 59min 50sec
  2. Raymond Poulidor @ 23sec
  3. Roger Pingeon @ 1min 40sec
  4. Henry Anglade @ 1min 45sec
  5. Gianni Motta @ 1min 54sec
  6. Francisco Gabica @ 2min 21sec
  7. José Pérez-Francés @ 2min 31sec
  8. Victor Van Schil @ 2mn 56sec
  9. Henri Duez @ 2min 58sec
  10. Gines Garcia @ 3min 22sec

GC after Stage 18:

  1. Felice Gimondi: 96hr 48min 38sec
  2. Raymond Poulidor @ 1min 12sec
  3. Gianni Motta @ 8min 38sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 9mn 59sec
  5. José Pérez-Francés @ 10min 26sec
  6. Henry Anglade @ 10min 39sec
  7. Guido De Rosso @ 12min 9sec
  8. Karl-Heinz Kuinde @ 14min 59sec
  9. Jan Janssen @ 15min 1sec
  10. Frans Brands @ 15min 22sec

Stage 19: Sunday, July 11, Aix les Bains - Lyon

Major Ascent: Col de l'Épine

  1. Rik Van Looy: 4hr 1min 37sec
  2. Bas Maliepaard s.t.
  3. René Binggeli s.t.
  4. Sebastian Elorza s.t.
  5. Gerben Karstens @ 4min 59sec
  6. Benoni Beheyt s.t.
  7. Michael Wright s.t.
  8. Jan Janssen s.t.
  9. Guido Reybrouck s.t.
  10. Henk Nijdam s.t.

GC after Stage 19:

  1. Felice Gimondi: 100hr 55min 14sec
  2. Raymond Poulidor @ 1min 12sec
  3. Gianni Motta @ 8min 38sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 9min 59sec
  5. José Pérez-Francés @ 10min 26sec
  6. Henry Anglade @ 10min 39sec
  7. Guido De Rosso @ 12min 9sec
  8. Karl-Heinz Kunde @ 14min 59sec
  9. Jan Janssen @ 15min 1sec
  10. Frans Brands @ 15min22sec

Stage 20: Monday, July 12, Lyon - Auxerre, 298.5 km

  1. Michael Wright: 8hr 42min 3sec
  2. Michel Grain @ 2sec
  3. Henk Nijdam @ 18sec
  4. Jean Milesi @ 24sec
  5. Jan Janssen @ 45sec
  6. Guido Reybrouck s.t.
  7. Benoni Beheyt s.t.
  8. Gerben Karstens s.t.
  9. Georges Vandenberghe s.t.
  10. Jacques Bachelot s.t.

GC after Stage 20:

  1. Felice Gimondi: 109hr 38min 2sec
  2. Raymond Poulidor @ 1min 12sec
  3. Gianni Motta @ 8min 38sec
  4. Jan-Claude Lebaube @ 9min 59sec
  5. José Pérez-Francés @ 10min 26sec
  6. Henry Anglade @ 10min 39sec
  7. Guido De Rosso @ 12min 9sec
  8. Karl-Heinz Kunde @ 14min 59sec
  9. Jan Janssen @ 15min 1sec
  10. Frans Brands @ 15min 22sec

Stage 21: Tuesday, July 13, Auxerre - Versailles, 225.5 km

  1. Gerben Karstens: 6hr 12min 42sec
  2. Rik Van Looy @ 45sec
  3. Guido Reybrouck s.t.
  4. Geroges Vandenberghe s.t.
  5. Benoni Beheyt s.t.
  6. Jan Janssen s.t.
  7. Michael Wright s.t.
  8. Jo De Roo s.t.
  9. Henk Nijdam s.t.
  10. Gilbert Desmet s.t.

GC after Stage 21

  1. Felice Gimondi: 115hr 51min 29sec
  2. Raymond Poulidor @ 1min 12sec
  3. Gianni Motta @ 8min 38sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 9min 59sec
  5. José Pérez-Francés @ 10min 26sec
  6. Henry Anglade @ 10min 39sec
  7. Guido De Rosso @ 12min 9sec
  8. Karl-Heinz Kunde @ 14min 59sec
  9. Jan Janssen @ 15min 1sec
  10. Frans Brands @ 15min 22sec

Stage 22 (Final Stage): Wednesday, July 14, Versailles - Paris 37.8 km Individual Time Trial

  1. Felice Gimondi: 50min 57sec
  2. Gianni Motta @ 30sec
  3. Raymond Poulidor @ 1min 8sec
  4. Walter Boucquet @ 1min 19sec
  5. Henry Anglade @ 1min 44sec
  6. Frans Brands @ 1min 54sec
  7. Ronchini Ronchini @ 1min 58sec
  8. Luis Otano @ 2min 3sec
  9. Francisco Gabica @ 2min 5sec
  10. Roger Pingeon @ 2min 16sec

Complete Final 1965 Tour de France General Classification


Photos from the 1965 Tour de France:

Stage 9: Motta, Poulidor and Gimondi on the Tourmalet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stage 14: Poulidor and Jimenez on Mt. Ventoux

Stage 16: Gimondi on the Izoard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oral history. In February 2005, 1965 Tour winner Felice Gimondi sat down with Valeria Paoletti and discussed the 1965 Tour in detail.


Video from the 1965 Tour de France. It's in French, but the action is easy to understand.