BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Cycles BiKyle Nalini custom clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1963 Tour de France

June 23 - July 14

Results, stages with running GC, video and photos

1962 Tour | 1964 Tour | Tour de France database | 1963 Tour Quick Facts | Final GC | Stage results with running GC | 1963 Tour video | Photos from the 1963 Tour de France |


Quick 1963 Tour Facts:

4,137 km raced an an average speed of 37.09 km/hr. 130 starters and 76 classified finishers.

This was Jacques Anquetil's fourth Tour victory and it was a demonstration of how completely Anquetil could master his competition when he was at the top of his game. The Tour organization wanted to reduce Anquetil's chances of dominating the Tour and so reduced the time trialing from 111 kilometers in 1962 to 79. Also, to help the purer climbers, stage finishes were moved closer to the crests of the final climbs. Didn't work. Previously Anquetil's climbing skills had been thought marginal. It was said he couldn't be dropped and could drop no one. In this Tour Anquetil gave a master class in climbing as well as time trialing.


Complete Final 1963 Tour de France General Classification:

  1. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Gitane) 113hr 30min 5sec
  2. Federico Bahamontes (Margnat-Paloma) @ 3min 5sec
  3. José Pérez-Francés (Ferrys) @ 10min 14sec
  4. Jean-Claude Lebaube (St. Raphaël-Gitane) @ 11min 55sec
  5. Armand Desmet (Faema-Flandria) @ 15min
  6. Angelino Soler (Faema-Flandria) @ 15min 4sec
  7. Renzo Fontona (IBAC-Molteni) @ 15min 27sec
  8. Raymond Poulidor (Mercier-BP) @ 16min 46sec
  9. Hans Junkermann (Wiels-Groen-Leeuw) @ 18min 53sec
  10. Rik Van Looy (GBC-Libertas) @ 19min 24sec
  11. Henry Anglade (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 21min 39sec
  12. Fernando Manzaneque (Ferrys) @ 22min 30sec
  13. Eddy Pauwels (Wiels-Groene Leeuw) @ 25min 3sec
  14. Francisco Gabica (KAS) @ 26min 44sec
  15. Dieter Puschel (Wiels-Groene-Leeuw) @ 28min 20sec
  16. Alan Ramsbottom (Pelforth-Sauvage Lejeune) @ 30min 36sec
  17. Miguel Pacheco (KAS) @ 31min 36sec
  18. Graziano Battistini (IBAC-Molteni) @ 32min 6sec
  19. François Mahe (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 33min 50sec
  20. Jean Gainche (Mercier-BP) @ 35min 38sec
  21. Ferdinand Bracke (Peugeot) @ 39min 52sec
  22. Victor Van Schil (Mercier-BP) @ 41min 5sec
  23. Jos Hoevenaers (Peugeot) @ 42min 22sec
  24. Albertus Geldermans (St. Raphaël-Gitane) @ 43min 2sec
  25. Frans Brands (Faema-Flandria) @ 45min 0sec
  26. Henri Duez (Peugeot) @ 49min 21sec
  27. Rogelio Hernandez (Ferrys) @ 54min 22sec
  28. Jean Dotto (Margnat-Paloma) @ 55min 7sec
  29. Antonio Gomez del Moral (Faema-Flandria) @ 55min 41sec
  30. Robert Cazala (Mercier) @ 56min 42sec
  31. Gérard Thiélin (St. Raphaël-Gitane) @ 57min 14sec
  32. Esteban Martin (Ferrys) @ 1hr 2min 50sec
  33. Henri Dewolf (Solo-Terrot) @ 1hr 3min 28sec
  34. Dick Enthoven (Pelforth) @ 1hr 5min 26sec
  35. Antonio Bertran (Ferrys) @ 1hr 7min 26sec
  36. Sebastien Elorza (KAS) @ 1hr 8min 35sec
  37. Guy Ignolin (St. Raphaël-Gitane) @ 1hr 9min 15sec
  38. Luis Otano (Margnat-Paloma) @ 1hr 9min 40sec
  39. Ludo Janssens (GBC-Libertas) @ 1hr 10min 37sec
  40. Gabriel Mas (Ferrys) @ 1hr 12min 25sec
  41. Emilio Cruz (Ferrys) @ 1hr 16min 46sec
  42. Frans Aerenhouts (GBC-Libertas) @ 1hr 20min 41sec
  43. Antonio Surez (Faema-Flandria) @ 1hr 22min 10sec
  44. Gilbert Desmet (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 25min 1sec
  45. Guillaume Van Tongerloo (GBC-Libertas) @ 1hr 26min 54sec
  46. Juan Campillo (Margnat-Paloma) @ 1hr 27min 34sec
  47. Pierre Beuffeuil (Mercier) @ 1hr 27min 53sec
  48. Guy Epaud (Pelforth) @ 1hr 29min 26sec
  49. Benoni Beheyt (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 31min 28sec
  50. Valentin Uriona (KAS) @ 1hr 32min 5sec
  51. Georges Groussard (Pelforth) @ 1hr 32min 8sec
  52. Claude Mattio (Margnat-Paloma) @ 1hr 32min 20sec
  53. Loris Guernieri (Carpano) @ 1hr 33min 34sec
  54. Antonio Karmany (Ferrys) @ 1hr 35min 50sec
  55. Antonio Bailetti (Carpano) @ 1hr 36min 9sec
  56. Martin Van Geneugden (GBC-Libertas) @ 1hr 42min 39sec
  57. André Foucher (Pelforth) , Marcel Onganae (Faema-Flandira) @ 1hr 46min 41sec
  58. Anatole Novak (St. Raphaël-Gitane) @ 1hr 48min 24sec
  59. Alfons Hellemans (Mercier) @ 1hr 53min 9sec
  60. Seamus Elliot (St. Raphaël-Gitane) @ 1hr 54min 20sec
  61. Joseph Thomin (Margnat-Paloma) @ 1hr 56min 31sec
  62. Pierre Everaert (St. Raphaël-Gitane) @ 1hr 58min 37sec
  63. Joseph Groussard (St. Raphaël-Gitane) @ 2hr 2min 8sec
  64. Louis Proost (Solo-Terrot) @ 2hr 2min 38sec
  65. Raymond Impanis (Peugeot) @ 2hr 4min 50sec
  66. Emile Daems (Peugeot) @ 2hr 6min 46sec
  67. Jean Milesi (Mercier) @ 2hr 10min 26sec
  68. Robert Lelangue (Solo-Terrot) @ 2hr 14min 47sec
  69. Jean Simon (Peugeot) @ 2hr 17min 58sec
  70. Raul Rey (Ferrys) @ 2hr 21min 17sec
  71. Jean Graczyk (Margnat-Paloma) @ 2hr 22min 31sec
  72. Roger De Breucker (Solo-Terrot) @ 2hr 22min 42sec
  73. August Verhaegen (Mercier) @ 2hr 26min 0sec
  74. Julio San Emeterio (Ferrys) @ 2hr 28min 19sec
  75. Willy Derboven (GBC-Libertas) @ 2hr 45min 10sec

Climbers' Competition:

  1. Federico Bahamontes (Margnat-Paloma): 147 points
  2. Raymond Poulidor (Mercier-BP): 70
  3. Guy Ignolin (St. Raphaël-Gitane): 68
  4. Claude Mattio (Margnat-Paloma): 51
  5. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Gitane)" 47

Points Competition:

  1. Rik Van Looy (GBC-Libertas): 275 points
  2. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Gitane): 138
  3. Federico Bahamontes (Margnat-Paloma): 123
  4. Benoni Beheyt (Wiels-Groene Leeuw): 111
  5. José Perez-Frances (Ferrys): 81

Team Classification:

  1. St. Raphaël-Gitane: 340hr 35min 25sec
  2. Pelforth @ 36min 49sec
  3. Faema-Flandria @ 43min 13sec
  4. Wiels-Groene Leeuw
  5. Ferrys
  6. Margnat-Paloma @ 1hr 4min 21sec
  7. Mercier @ 1hr 24min 34sec
  8. Peugeot @ 1hr 42min 13sec
  9. KAS @ 1hr 56min 8sec
  10. GBC-Libertas @ 2hr 5min 26sec
  11. Solo-Terrot @ 4hr 18min 36sec

Stage Results with running GC:

Stage 1: Sunday, June 23, Paris - Épernay, 152.5 km

  1. Eddy Pauwels: 3hr 30min 3sec
  2. Edgar Sorgeloos s.t.
  3. Alan Ramsbottom s.t.
  4. Federico Bahamontes s.t.
  5. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 23sec
  6. Rik Van Looy @ 1min 28sec
  7. Benoni Beheyt s.t.
  8. Gilbert Desmet s.t.
  9. Jean Graczyk s.t.
  10. Martin Van Geneugden s.t.

GC after Stage 1:

  1. Eddy Pauwels: 3hr 29min 3sec
  2. Edga Sorgeloos @ 30sec
  3. Alan Ramsbottom @ 1min
  4. Federico Bahamontes s.t.
  5. Guillaume Van Tongerloo @ 2min 23sec
  6. Rik Van Looy @ 2min 28sec
  7. Benoni Beheyt s.t.
  8. Gilbert Desmet s.t.
  9. Jean Graczyk s.t.
  10. Martin Van Geneugden s.t.

Stage 2A: Monday, June 24, Reims - Jambes, 185.5 km

  1. Rik Van Looy: 4hr 25min 24sec
  2. André Darrigade s.t.
  3. Frans Melckenbeeck s.t.
  4. Benoni Beheyt s.t.
  5. Jan Janssen s.t.
  6. Henri Dewolf s.t.
  7. Kurt Gimmi s.t.
  8. Willy Bocklant s.t.
  9. Edgar Sorgeloos s.t.
  10. Gilbert Desmet s.t.

GC after stage 2A:

  1. Eddy Pauwels: 7hr 54min 27sec
  2. Edgar Sorgeloos @ 30sec
  3. Alan Ramsbottom @ 1min
  4. Federico Bahamontes s.t.
  5. Rik Van Looy @ 1min 28sec
  6. André Darrigade @ 1min 58sec
  7. Guillaume Van Tongerloo @ 2min 23sec
  8. Benoni Beheyt @ 2min 28sec

Stage 2B: Monday, June 24, Jambes 21.6 km Team Time Trial

Team times were calculated by adding up each team's first three finishers. The riders' real times were applied to their GC times.

  1. Pelforth-Sauvage-Lejeune: 1hr 23min 54sec
  2. Faeme-Flandira @ 15sec
  3. Peugeot-BP @ 45sec
  4. St. Raphaël-Gitane @ 57sec
  5. Wiels-Groene-Leeuw @ 1min 3sec
  6. GBC-Libertas s.t.
  7. Margnat-Paloma @ 1min 24sec
  8. Mercier-BP @ 1min 43sec
  9. Carpano @ 2min 3sec
  10. Solo-Terrot @ 3min 35sec
  11. Ferrys @ 4min 30sec
  12. KAS @ 4min 34sec
  13. IBAC-Molteni @ 5min 30sec

GC after Stage 2B:

  1. Eddy Pauwels: 8hr 22min 46sec
  2. Edgar Sorgeloos @ 30sec
  3. Alan Ramsbottom @ 39sec
  4. Federico Bahamontes @ 1min 7sec
  5. Rik Van Looy @ 1min 28sec
  6. André Darrigade @ 2min 5sec
  7. Jan Janssen @ 2min 7sec
  8. Henry Anglade s.t.
  9. Willy Bocklant @ 2min 12sec
  10. Jozef Planckaert @ 2min 12sec

Stage 3: Tuesday, June 25, Jambes - Roubaix, 223.5 km

  1. Seamus Elliot: 6hr 10min 38sec
  2. Jean Stablinski @ 33sec
  3. Michel Van Aerde s.t.
  4. Guillaume Van Tongerloo s.t.
  5. Gilbert Desmet s.t.
  6. Luis Otano s.t.
  7. Antonio Suarez s.t.
  8. Henry Anglade s.t.
  9. Dick Enthoven @ 59sec
  10. Willy Schroeders @ 1min 47sec

GC after stage 3:

  1. Seamus Elliot: 14hr 34min 50sec
  2. Henry Anglade @ 1min 14sec
  3. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 30sec
  4. Gilbert Desmet @ 1min 35sec
  5. Luis Otano @ 2min 28sec
  6. Jean Stablinski @ 6min 3sec
  7. Antonio Suarez @ 6min 19sec
  8. Eddy Pauwels @ 7min 18sec
  9. Michel Van Aerde @ 7min 27sec
  10. Edgar Sorgeloos @ 7min 48sec

Stage 4: Wednesday, June 26, Roubaix - Rouen, 235.5 km

  1. Frans Melckenbeeck: 6hr 41min 4sec
  2. Willy Derboven @ 1sec
  3. Rik Van Looy @ 2sec
  4. Gilbert Desmet @ 4sec
  5. Michel Van Aerde s.t.
  6. Willy Bocklant s.t.
  7. Jean Simon
  8. Arthur De Cabooter s.t.
  9. Jean Gainche s.t.
  10. André Darrigade s.t.

GC after stage 4:

  1. Seamus Elliot: 21hr 15min 58sec
  2. Henry Anglade @ 1min 14sec
  3. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 30sec
  4. Gilbert Desmet @ 1min 35sec
  5. Luis Otano @ 2min 28sec
  6. Jean Stablinski @ 6min 3sec
  7. Antonio Suarez @ 6min 19sec
  8. Eddy Pauwels @ 7min 18sec
  9. Michel Van Aerde @ 7min 27sec
  10. Edgar Sorgeloos @ 7min 48sec

Stage 5: Thursday, June 27, Rouen - Rennes, 285 km

  1. Antonio Bailetti: 7hr 15min 34sec
  2. Danilo Ferrari s.t.
  3. Jan Janssen s.t.
  4. Hubertus Zilverberg s.t.
  5. Frans Brands s.t.
  6. Daniel Doom s.t.
  7. Rik Van Looy @ 10sec
  8. Michel Van Aerde s.t.
  9. André Darrigade s.t.
  10. Jean Graczyk s.t.

GC after Stage 5:

  1. Seamus Elliot: 28hr 31min 42sec
  2. Henry Anglade @ 1min 14sec
  3. Guillauime Van Tongerloo @ 1min 30sec
  4. Gilbert Desmet @ 1min 35sec
  5. Luis Otano @ 2min 28sec
  6. Jean Stablinski @ 6min 3sec
  7. Antonio Suarez @ 6min 19sec
  8. Eddy Pauwels @ 7min 18sec
  9. Michel Van Aerde @ 7min 27sec
  10. Edgar Sorgeloos @ 7min 48sec

Stage 6A: Friday, June 28, Rennes - Angers, 118.5 km

  1. Roger De Breucker: 2hr 44min 5sec
  2. Willy Vannitsen @ 1sec
  3. Rik Van Looy s.t.
  4. Jan Janssen s.t.
  5. Gilbert Desmet s.t.
  6. Arthur De Cabooter s.t.
  7. Vendramino Bariviera s.t.
  8. Frans Melckenbeeck s.t.
  9. Noël Foré s.t.
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after stage 6A:

  1. Seamus Elliot: 31hr 15min 48sec
  2. Henry Anglade @ 1min 14sec
  3. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 30sec
  4. Gilbert Desmet @ 1min 35sec
  5. Luis Otano @ 2min 28sec
  6. Jean Stablinski @ 6min 3sec
  7. Antonio Suarez @ 6min 19sec
  8. Eddy Pauwels @ 7min 18sec
  9. Michel Van Aerde @ 7min 27sec
  10. Edgar Sorgeloos @ 7min 48sec

Stage 6B: Friday, June 28, Angers 24.5 km Individual Time Trial

  1. Jacques Anquetil: 31min 58sec
  2. Raymond Poulidor @ 45sec
  3. Gilbert Desmet @ 55sec
  4. Jozef Planckaert @ 1min 3sec
  5. Ferdi Bracke @ 1min 9sec
  6. Joseph Velly @ 1min 18sec
  7. Henry Anglade @ 1min 22sec
  8. Angelino Soler @ 1min 30sec
  9. Miguel Pacheco @ 1min 30sec
  10. Federico Bahamontes @ 1min 37sec

GC after Stage 6B:

  1. Gilbert Desmet: 31hr 50min 16sec
  2. Henry Anglade @ 6sec
  3. Seamus Elliot @ 1min 2sec
  4. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 44sec
  5. Luis Otano @ 2min 13sec
  6. Jean Stablinski @ 5min 57sec
  7. Jacques Anquetil @ 6min 14sec
  8. Antonio Suarez s.t.
  9. Eddy Pauwels @ 7min 29sec
  10. Federico Bahamontes @ 7min 33sec

Stage 7: Saturday, June 29, Angers - Limoges, 236 km

  1. Jan Janssen: 6hr 1min 59sec
  2. Rik Van Looy @ 4sec
  3. Noël Foré s.t.
  4. Jean Grazcyk s.t.
  5. Michel Van Aerde s.t.
  6. Emile Daems s.t.
  7. Willy Bocklant s.t.
  8. Benoni Beheyt s.t.
  9. Guy Ignolin s.t.
  10. Guido Carlesi s.t.

GC after Stage 7:

  1. Gilbert Desmet: 37hr 52min 19sec
  2. Henry Anglade @ 6sec
  3. Seamus Elliot @ 1min 2sec
  4. Guillauime Van Tongerloo 2 1min 44sec
  5. Luis Otano @ 2min 13sec
  6. Jean Stablinski @ 5min 57sec
  7. Jacques Anquetil @ 6min 14sec
  8. Antonio Suarez s.t.
  9. Eddy Pauwels @ 7min 29sec
  10. Federico Bahamontes @ 7min 33sec

Stage 8: Sunday, June 30, Limoges - Bordeaux, 231.5 km

  1. Rik Van Looy: 5hr 34min 20sec
  2. Noël Foré s.t.
  3. Michel Van Aerde s.t.
  4. André Darrigade s.t.
  5. Jan Janssen s.t.
  6. Gilbert Desmet s.t.
  7. Arthur De Cabooter s.t.
  8. Jean Graczyk s.t.
  9. Jean Gainche s.t.
  10. Frans Aerenhouts s.t.

GC after Stage 8:

  1. Gilbert Desmet: 43hr 26min 39sec
  2. Henry Anglade @ 6sec
  3. Seamus Elliot @ 1min 2sec
  4. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 44sec
  5. Luis Otano @ 2min 13sec
  6. Jean Stablinski @ 5min 57sec
  7. Jacques Anquetil @ 6min 14sec
  8. Antonio Suarez s.t.
  9. Rik Van Looy @ 6min 54sec
  10. Eddy Pauwels @ 7min 29sec

Stage 9: Monday, July 1, Bordeaux - Pau, 202 km

  1. Pino Cerami: 4hr 41min 57sec
  2. André Darrigade @ 1sec
  3. Joseph Groussard s.t.
  4. Pierre Everaert s.t.
  5. Jean Simon s.t.
  6. Robert Lelangue s.t.
  7. Pierre Beuffeuil s.t.
  8. Jean Graczyk s.t.
  9. Rik Van Looy @ 3min 15sec
  10. Benoni Beheyt s.t.

GC after Stage 9:

  1. Gilbert Desmet: 48hr 11min 51sec
  2. Henry Anglade @ 6sec
  3. Seamus Elliot @ 1min 2sec
  4. Guillaume Van Tongerloo @ 1min 44sec
  5. Luis Otano @ 2min 13sec
  6. Jean Stablinski @ 5min 57sec
  7. André Darrigade @ 6min 4sec
  8. Jacques Anquetil @ 6min 14sec
  9. Antonio Suarez s.t.
  10. Rik Van Looy @ 6mn 54sec

Stage 10: Tuesday, July 2, Pau - Bagnères de Bigorre, 148.5 km

Major ascents: Aubisque, Tourmalet

  1. Jacques Anquetil: 4hr 37min 18sec
  2. José Pérez-Francés s.t.
  3. Raymond Poulidor s.t.
  4. Federico Bahamontes s.t.
  5. Esteban Martin @ 2sec
  6. Claude Mattio @ 1min 17sec
  7. Jean-Claude Lebaube s.t.
  8. Gilbert Desmet @ 1min 28sec
  9. Angelino Soler s.t.
  10. Armand Desmet s.t.

GC after Stage 10:

  1. Gilbert Desmet: 52hr 50min 37sec
  2. Henry Anglade @ 2min 57sec
  3. Jacques Anquetil @ 3min 46sec
  4. Federico Bahamontes @ 6min 5sec
  5. Raymond Poulidor @ 6min 16sec
  6. Eddy Pauwels @ 7min 29sec
  7. Angelino Soler @ 8min 30sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 8min 59sec
  9. José Pérez-Francés @ 9min 13sec
  10. Armand Desmet @ 9min 48sec

Stage 11: Wednesday, July 3, Bagnères de Bigorre - Luchon, 131 km

Major ascents: Aspin, Peyresourde, Portillon

  1. Guy Ignolin: 3hr 47min 34sec
  2. Claude Mattio @ 1min 15sec
  3. Epaud @ 1min 41sec
  4. Raymond Poulidor @ 2mn 26sec
  5. José Pérez-Francés @ 2min 37sec
  6. Angelino Soler s.t.
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Federico Bahamontes @ 2min 47sec
  9. Jean Gainche @ 3min 5sec
  10. Gilbert Desmet @ 3min 20sec

GC after stage 11:

  1. Gilbert Desmet: 56hr 41min 31sec
  2. Jacques Anquetil @ 3min 3sec
  3. Henry Anglade @ 4min 12sec
  4. Raymond Poulidor @ 5min 22sec
  5. Federico Bahamontes @ 5min 32sec
  6. Eddy Pauwels @ 7min 31sec
  7. Angelino Soler @ 7min 47sec
  8. José Pérez-Francés @ 8min
  9. Jean-Claude Lebaube @ 9min 4sec
  10. Armand Desmet @ 9min 53sec

Stage 12: Thursday, July 4, Luchon - Toulouse, 172.5 km

Major ascents: Ares, Portet d'Aspet

  1. André Darrigade: 4hr 33min 49sec
  2. Rik Van Looy s.t.
  3. Michel Van Aerde s.t.
  4. Benoni Beheyt s.t.
  5. Robert Lalangue s.t.
  6. José Pérez-Francés s.t.
  7. Jean Graczyk s.t.
  8. Willy Derboven s.t.
  9. Emile Daems s.t.
  10. Jaak De Boever st.

GC after Stage 12:

  1. Gilbert Desmet: 61hr 15min 20sec
  2. Jacques Anquetil @ 3min 3sec
  3. Henry Anglade @ 4min 12sec
  4. Raymond Poulidor @ 5min 22sec
  5. Federico Bahamontes @ 5min 32sec
  6. Eddy Pauwels @ 7min 31sec
  7. Angelino Soler @ 7min 47sec
  8. José Pérez-Francés @ 8min
  9. Jean-Claude Lebaube @ 9min 4sec
  10. Armand Desmet @ 9min 53sec

Stage 13: Friday, July 5, Toulouse - Aurillac, 234 km

Major ascent: Estresses

  1. Rik Van Looy: 6hr 58min 5sec
  2. Jacques Anquetil @ 37sec
  3. Federico Bahamontes s.t.
  4. Raymond Poulidor s.t.
  5. Gilbert Desmet s.t.
  6. Willy Bocklant s.t.
  7. Frans Aerenhouts s.t.
  8. Guy Ignolin s.t.
  9. François Mahé s.t.
  10. Armand Desmet

GC after stage 13:

  1. Gilbert Desmet: 68hr 14min 2sec
  2. Jacques Anquetil @ 2mn 33sec
  3. Raymond Poulidor @ 5mn 22sec
  4. Federico Bahamontes @ 5min 32sec
  5. Henry Anglade @ 6min 29sec
  6. Eddy Pauwels @ 7min 31sec
  7. Angelino Soler @ 7min 47sec
  8. José Pérez-Francés @ 8sec
  9. Jean-Claude Lebaube @ 9min 4sec
  10. Armand Desmet @ 9min 53sec

Stage 14: Sunday, July 7, Aurillac - St, Etienne, 236.5 km

Major ascents: Puy-Mary, Collat

  1. Guy Ignolin: 6hr 46min 34sec
  2. Anatole Novak s.t.
  3. Jean Gainche s.t.
  4. André Foucher @ 1sec
  5. Dick Enthoven @ 3sec
  6. Loris Guernieri @ 8min 12sec
  7. Rik Van Looy @ 8min 19sec
  8. Benoni Beheyt s.t.
  9. Gilbert Desmet s.t.
  10. Jean Stablinski s.t.

GC after Stage 14:

  1. Gilbert Desmet: 75hr 8min 55sec
  2. Jacques Anquetil @ 2min 33sec
  3. Jean Gainche @ 5min 20sec
  4. Raymond Poulidor @ 5min 22sec
  5. Federico Bahamontes @ 5min 32sec
  6. Henry Anglade @ 6min 29sec
  7. Eddy Pauwels @ 7min 31sec
  8. Angelino Soler @ 7min 47sec
  9. José Pérez-Francés @ 8min
  10. Jean-Claude Lebaube @ 9min 4sec

Stage 15: Monday, July 8, St. Etienne - Grenoble, 174 km

Major ascents: Grand Bois, Porte

  1. Federico Bahamontes: 4hr 59min 13sec
  2. Henry Anglade @ 1min 16sec
  3. Jos Hoevenaers @ 1min 56sec
  4. Rik Van Looy @ 2min 2sec
  5. Gilbert Desmet s.t.
  6. Jean Gainche s.t.
  7. Armand Desmet s.t.
  8. Willy Bocklant s.t.
  9. Victor Van Schil s.t.
  10. Fernando Manzaneque s.t.

GC after stage 15:

  1. Gilbert Desmet: 80hr 10min 10sec
  2. Federico Bahamontes @ 2min 30sec
  3. Jacques Anquetil @ 2min 33sec
  4. Henry Anglade @ 5min 13sec
  5. Jean Gainche @ 5min 20sec
  6. Raymond Poulidor @ 5min 22sec
  7. Eddy Pauwels @ 7min 31sec
  8. Angelino Soler @ 7min 47sec
  9. José Pérez-Francés @ 8min
  10. Jean-Claude Lebaube @ 9min 4sec

Stage 16: Tuesday, July 9, Grenoble - Val d'Isère, 202 km

Major ascents: Croix de Fer, Iseran

  1. Fernando Manzaneque: 6hr 20min 48sec
  2. Renzo Fontona @ 5min 3sec
  3. Guy Epaud @ 5min 38sec
  4. Rik Van Looy @ 7min 38sec
  5. José Pérez-Francés s.t.
  6. Graziano Battistini @ 7min 40sec
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Armand Desmet s.t.
  9. Hans Junkermann s.t.
  10. Kurt Gimmi s.t.

GC after Stage 16:

  1. Federico Bahamontes: 86hr 41min 8sec
  2. Jacques Anquetil @ 3sec
  3. Henry Anglade @ 2min 43sec
  4. Raymond Poulidor @ 2min 52sec
  5. Angelino Soler @ 5min 17sec
  6. José Pérez-Francés @ 5min 28sec
  7. Gilbert Desmet @ 6min 22sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 6min 34sec
  9. Eddy Pauwels @ 7min
  10. Armand Desmet @ 7min 23sec

Stage 17: Wednesday, 10, Val d'Isère - Chamonix, 227.5 km

Major ascents: Petit St. Bernard, Grand St. Bernard, Forclaz, Montets

  1. Jacques Anquetil: 7hr 25min 5sec
  2. Federico Bahamontes @ 1sec
  3. Rik Van Looy @ 18sec
  4. José Pérez-Francés s.t.
  5. Hans Junkermann s.t.
  6. Renzo Fontona s.t.
  7. Armand Desmet s.t.
  8. Jean-Claude Lebaube @ 1min 4sec
  9. Graziano Battistini @ 2min 58sec
  10. Francisco Gabica @ 3min 57sec

GC after Stage 17:

  1. Jacques Anquetil: 94hr 5min 16sec
  2. Federico Bahamontes @ 28sec
  3. José Pérez-Francés @ 6min 43sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 8min 35sec
  5. Armand Desmet @ 8min 38sec
  6. Renzo Fontona @ 10min 29sec
  7. Angelino Soler @ 11min 27sec
  8. Raymond Poulidor @ 12min 12sec
  9. Hans Junkermann @ 13min 10sec
  10. Henry Anglade @ 15min 20sec

Stage 18: Thursday, July 11, Chamonix - Lons le Saunier, 225 km

Major ascent: Faucille

  1. Frans Brands: 6hr 43min 47sec
  2. Rik Van Looy @ 2min 59sec
  3. Benoni Beheyt s.t.
  4. Antonio Bailetti s.t.
  5. Henri Dewolf s.t.
  6. Willy Derboven s.t.
  7. Roger De Breucker s.t.
  8. Jean Simon s.t.
  9. Victor Van Schil s.t.
  10. Guillaume Van Tongerloo s.t.

GC after Stage 18:

  1. Jacques Anquetil: 100hr 52min 2sec
  2. Federico Bahamontes @ 28sec
  3. José Pérez-Francés @ 6min 43sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 8min 35sec
  5. Armand Desmet @ 8min 38sec
  6. Renzo Fontona @ 10min 29sec
  7. Angelino Soler @ 11min 27sec
  8. Raymond Poulidor @ 12min 12sec
  9. Hans Junkermann @ 13min 10sec
  10. Henry Anglade @ 15min 20sec

Stage 19: Friday, July 12, Arbois - Besançon, 54.5 km Individual Time Trial

  1. Jacques Anquetil: 1hr 12min 20sec
  2. Ferdi Bracke @ 1min 4sec
  3. Federico Bahamontes @ 2min 7sec
  4. Miguel Pacheco @ 2min 15sec
  5. Jean-Claude Lebaube @ 2min 20sec
  6. José Pérez-Francés @ 2min 31sec
  7. Angelino Soler @ 2min 37sec
  8. Raymond Poulidor @ 3min 34sec
  9. Louis Proost @ 3min 37sec
  10. Rik Van Looy @ 3min 53sec

GC after Stage 19:

  1. Jacques Anquetil: 102hr 3min 22sec
  2. Federico Bahamontes @ 3min 35sec
  3. José Pérez-Francés @ 10min 14sec
  4. Jean-Claude Lebaube @ 11min 55sec
  5. Armand Desmet @ 15min
  6. Angelino Soler @ 15min 4sec
  7. Renzo Fontona @ 15mn 27sec
  8. Raymond Poulidor @ 16min 46sec
  9. Hans Junkermann @ 18min 53sec
  10. Rik Van Looy @ 20min 24sec

Stage 20: Saturday, July 13, Besançon - Troyes, 233.5 km

  1. Roger De Breucker: 6hr 20min 6sec
  2. Martin Van Geneugden s.t.
  3. Willy Derboven @ 4sec
  4. Rik Van Looy @ 16sec
  5. Louis Proost
  6. Benoni Beheyt s.t.
  7. Antonio Beiletti s.t.
  8. Jan Graczyk s.t.
  9. Marcel Ongenae s.t.
  10. Frans Aerenhouts s.t.

GC after Stage 20:

  1. Jacques Anquetil: 108hr 23min 44sec
  2. Federico Bahamontes @ 3min 35sec
  3. José Pérez-Francés @ 10min 14sec
  4. Jean-Claude lebaube @ 11min 55sec
  5. Armand Desmet @ 15min
  6. Angelino Soler @ 15min 4sec
  7. Renzo Fontona @ 15min 27sec
  8. Raymond Poulidor @ 16min 46sec
  9. Hans Junkermann @ 18min 53sec
  10. Rik Van Looy @ 20min 24sec

Stage 21 (Final Stage): Sunday, July 14, Troyes - Paris, 185.5 km:

  1. Rik Van Looy: 5hr 6min 21sec
  2. Benoni Beheyt s.t.
  3. Robert Lelangue s.t.
  4. Frans Aerenhouts s.t.
  5. Frans Brands s.t.
  6. Jean Gainche s.t.
  7. Emile Daems s.t.
  8. Martin Van Geneugden s.t.
  9. Marcel Ongenae s.t.
  10. Victor Van Schil s.t.

Complete Final 1963 Tour de France General Classification


Short black and white video of the 1963 Tour de France


Photos from the 1963 Tour de France:

Stage 10: I can't identify the trailing rider. It might be José Perez-Frances or Estaban Martin, both riders on the Ferrys team. Then, from the left: Bahamontes, Poulidor and Anquetil on their left, on the edge of the road.

Stage 13: Anquetil wins the field sprint in Aurillac. Van Looy won the stage with a 37-second gap on the field. I think that's Bahamontes' head just peeking above Anquetil's shoulder.