BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It started with a freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles Classic cycling jerseys Smart Cycles South Salem Cycleworks Mondonico frames Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1962 Tour de France

June 24 - July 15

Results, stages with running GC, Photos and History

1961 Tour | 1963 Tour | Tour de France database | 1962 Tour Quick Facts | Final GC | Stage results with running GC | Videos of the 1962 Tour de France | Photos from the 1962 Tour de France |


1962 Tour Quick Facts:

4274 km raced at an average speed of 37.31 km/hr. 149 starters and 94 classified finishers.

This was the first Tour run with trade teams since Tour father Henri Desgrange began running the Tour with National teams in 1930.

This was also Raymond Poulidor's first of 14 Tour participations. Although he would be second three times ('64, '65, '74) and third three times ('62, '69, '76), he would never spend a single day in yellow. Following stage 12, Tom Simpson became the first British rider to lead the Tour.

Anquetil rode a masterful Tour, staying within striking distance, then at nearly the last moment, riding a superb time trial in stage 20 that won him the Tour. This was Anquetil's third Tour victory, tying him with Bobet and Thys.


Complete Final 1962 Tour de France General Classification:

  1. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Helyett) 114hr 31min 54sec
  2. Josef Planckaert (Faema-Flandria) @ 4min 59sec
  3. Raymond Poulidor (Mercier-BP) @ 10min 24sec
  4. Gilbert Desmet (Carpano) @ 13min 1sec
  5. Albertus Geldermans (St. Raphaël-Helyett) @ 14min 4sec
  6. Tom Simpson (Leroux-Gitane) @ 17min 9sec
  7. Imerio Massignan (Legnano-Pirelli) @ 17min 50sec
  8. Ercole Baldini (Moschettieri-Ignis) @ 19min
  9. Charly Gaul (Gazzola) @ 19min 11sec
  10. Eddy Pauwels (Wiels-Groene Leeuw) @ 23min 4sec
  11. Jean-Claude Lebaube (Leroux-Gitane) @ 23min 33sec
  12. Henry Anglade (Liberia-Grammont) @ 26min 33sec
  13. Émile Daems (Philco) @ 27min 17sec
  14. Federico Bahamontes (Margnat-Paloma) @ 34min 16sec
  15. Rolf Wolfshohl (Leroux-Gitane) @ 35min 23sec
  16. Armand Desmet (Faema-Flandria) @ 39min 10sec
  17. Victor Van Schil (Mercier-BP) @ 42min 1sec
  18. Jos Hoevenaers (Philco) @ 42min 28sec
  19. Guido Carlesi (Philco) @ 43min 29sec
  20. François Mahé (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 45min 36sec
  21. André Darrigade (Leroux-Gitane) @ 47min 50sec
  22. Robert Cazala (Mercier-BP) @ 54min 44sec
  23. Luis Otano (Margnat-Paloma) @ 53min 2sec
  24. Louis Rostollan (St. Raphaël-Helyett) @ 1hr 3min 2sec
  25. Arnaldo Pambianco (Moschettieri-Ignis) @ 1hr 6min 10sec
  26. Piet Van Est (Faema-Flandria) @ 1hr 7min 14sec
  27. Juan Campillo (Margnat-Paloma) @ 1hr 10min 34sec
  28. Dieter Puschel (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 11min 12sec
  29. Raymond Mostrotto (Leroux-Gitane) @ 1hr 12min 24sec
  30. Jean Stablinski (St. Raphaël-Helyett) @ 1hr 14min 6sec
  31. Rudi Altig (St. Raphaël-Helyett) @ 1hr 18min 14sec
  32. Jean Gainche (Mercier-BP) @ 1hr 21min 18sec
  33. Mies Stolker (St. Raphaël-Helyett) @ 1hr 21min 19sec
  34. Willy Van Den Berghen (Mercier-BP) @ 1hr 22min 51sec
  35. Renzo Fontona (Legnano-Pirelli) @ 1hr 19min 33sec
  36. Jean Forestier (Leroux-Gitane) @ 1hr 31min 51sec
  37. Edouard Delberghe (Liberia-Grammont) @ 1hr 33min 23sec
  38. Jean Graczyk (St. Raphaël-Helyett) @ 1hr 38min 50sec
  39. André Messelis (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 39min 8sec
  40. Daniel Doom (Wiels-Groene Leeuw) @ 1hr 40min 13sec
  41. Aurelio Cestari (Gazzola) @ 1hr 41min 16sec
  42. Carlo Azzini (Carpano) @ 1hr 41min 22sec
  43. Roger Baens (Faema-Flandria) @ 1hr 43min 58sec
  44. Guillaume Van Tongerloo (Faema-Flandria) @ 1hr 47min 19sec
  45. Alan Ramsbottom (Pelforth) @ 1hr 50min 19sec
  46. Germano Barale (Carpano) @ 1hr 52min 15sec
  47. Bas Maliepard (Leroux-Gitane) @ 1hr 55min 54sec
  48. Guido Boni (Ghighi) @ 1hr 56min 0sec
  49. Giancarlo Lanzoni (Legnano) @ 1hr 59min 13sec
  50. Pierre Beuffeuil (Mercier) @ 1hr 59min 53sec
  51. Marcel Ongenae (Faema-Flandria) @ 2hr 0min 6sec
  52. Jean-Baptiste Claes (Wiels-Groene Leeuw) @ 2hr 0min 41sec
  53. Bruno Martinato (Gazzola) @ 2hr 1min 7sec
  54. André Foucher (Liberia-Grammont) @ 2hr 1min 43sec
  55. Fernand Picot (Peugeot) @ 2hr 3min 24sec
  56. Pierre Everaert (St. Raphaël-Helyett) @ 2hr 4min 39sec
  57. Joseph Groussard (Pelforth) @ 2hr 11min 26sec
  58. Jean Dotto (Liberia-Grammont) @ 2hr 12min 32sec
  59. Carlo Brugnami (Philco) @ 2hr 13min 46sec
  60. Jean Milesi (Liberia-Grammont) @ 2hr 14min 39sec
  61. Pierino Baffi (Ghighi) @ 2hr 15min 52sec
  62. Edgard Sorgeloos (Faema-Flandira) @ 2hr 19min 16sec
  63. Rino Benedetti (Moschettieri-Ignis) @ 2hr 20min 58sec
  64. Giorgio Zancanaro (Philco) @ 2hr 24min 28sec
  65. Stephan Lach (Peugeot) @ 2hr 24min 43sec
  66. Peppino Dante (Legnano) @ 2hr 24min 47sec
  67. Emmanuel Busto (Peugeot) @ 2hr 25min 11sec
  68. Jean-Claude Annaert (St. Raphaël-Helyett) @ 2hr 27min 6sec
  69. Edouard Bihouée (Mercier) @ 2hr 31min 1sec
  70. Willy Vannitsen (Wiels-Groene Leeuw) @ 2hr 33min 13sec
  71. Giuseppe Sartore (Carpano) @ 2hr 33min 33sec
  72. Georges Groussard (Pelforth) @ 2hr 34min 9sec
  73. Alfredo Sabbadin (Gazzola) @ 2hr 37min 16sec
  74. Hilaire Couvreur (Carpano) @ 2hr 38min 10sec
  75. Mario Minieri (Ghighi) @ 2hr 39min 56sec
  76. Anatole Novak (Leroux-Gitane) @ 2hr 41min 13sec
  77. Jaak De Boever (Liberia-Grammont) @ 2hr 38min 6sec
  78. Guy Ignolin (Leroux-Grammont) @ 2hr 45min 35sec
  79. Bernard Viot (Peugeot) @ 2hr 47min 47sec
  80. Antonio Bailetti (Carpano) @ 2hr 56min 35sec
  81. Pino Cerami (Peugeot) @ 2hr 57min 32sec
  82. Italo Mazzacurati (Moschettieri-Ignis) @ 2hr 58min 28sec
  83. Franco Magnani (Ghighi) @ 3hr 4min 53sec
  84. Robert Falaschi (Philco) @ 3hr 4min 59sec
  85. Jean Le Lan (St. Raphaël-Helyett) @ 3hr 24min 21sec
  86. Marc Huiart (Liberia-Grammont) @ 3hr 30min 26sec
  87. Luigi Sarti (Ghighi) @ 3hr 31min 51sec
  88. Giovanni Bettinelli (Legnano) @ 3hr 40min 8sec
  89. Giuseppe Tonucci (Moschettieri-Ignis) @ 3hr 42min 59sec
  90. Jean Selic (Liberia-Grammont) @ 3hr 43min 43sec
  91. Dino Bruni (Gazzola) @ 3hr 43min 52sec
  92. Emilio Ciolli (Legnano) @ 3hr 44min 41sec
  93. Carlo Guargualiani (Moschettieri-Ignis) @ 4hr 8min 9sec
  94. Augusto Marcaletti (Moschettieri-Ignis) @ 4hr 29min 28sec

Climbers' Competition:

  1. Federico Bahamontes (Margnat-Paloma): 137 points
  2. Imerio Massignan (Legnano-Pirelli): 77
  3. Raymond Poulidor (Mercier-BP): 70
  4. Charly Gaul (Gazzola): 58
  5. Josef Planckaert (Faema-Flandria): 37
  6. Eddy Pauwels (Wiel-Groene Leeuw): 35
  7. Rolf Wolfshohl (Leroux-Gitane): 33
  8. Juan Campillo (Margnat-Paloma): 32
  9. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Helyett): 31
  10. Emile Daems (Philco): 18

Points Competition:

  1. Rudi Altig (St. Raphaël-Helyett): 173 points
  2. Émile Daems (Philco): 144
  3. Jean Graczyk (St. Raphaël-Helyett): 140
  4. Rino Benedetti (Moschettieri-Ignis): 135
  5. André Darrigade (Leroux-Gitane): 131
  6. Jacques Anquetil (St. Raphaël-Helyett): 99
  7. Willy Vannitsen (Wiels-Groene Leeuw): 83
  8. Josef Planckaert (Faema-Flandria): 77
  9. Gilbert Desmet (Faema-Flandria): 76
  10. Raymond Poulidor (Mercier): 73

Team Classification:

Calculated by using stage victories

  1. St. Raphaël-Helyett: 6 stage wins
  2. Mercier, Faema-Flandria, Wiels-Groene Leeuw :3
  3. Leroux-Gitane, Philco: 2
  4. Moschettieri-Ignis, Gazzola, Margnat-Paloma: 1

Stage results with running GC:

Stage 1: Sunday, June 24, Nancy - Spa, 253 km

  1. Rudi Altig: 6hr 36min 53sec
  2. André Darrigade s.t.
  3. Rik Van Looy s.t.
  4. Jos Hoevenaers s.t.
  5. Guido Carlesi s.t.
  6. Gilbert Desmet s.t.
  7. Piet Van Est s.t.
  8. Luis Otano s.t.
  9. Tom Simpson s.t.
  10. Hans Junkermann s.t.

GC after Stage 1:

  1. Rudi Altig: 6hr 35min 33sec
  2. André Darrigade: @ 30sec
  3. Rik Van Looy @ 1min
  4. Jos Hoevenaers s.t.
  5. Guido Carlesi s.t.
  6. Gilbert Desmet s.t.
  7. Piet Van Est s.t.
  8. Luis Otano s.t.
  9. Tom Simpson s.t.
  10. Hans Junkermann s.t.

Stage 2A: Monday, June 25, Spa - Herentals, 147 km

  1. André Darrigade: 3hr 40min 48sec
  2. Frans Melckenbeeck s.t.
  3. Willy Vannnitsen s.t.
  4. Rik Van Looy s.t.
  5. Joseph Groussard s.t.
  6. Bas Maliepaard s.t.
  7. Giuseppe Zorzi s.t.
  8. Piet Van Est
  9. Frans De Mulder s.t.
  10. Frans Schoubben s.t.

GC after Stage 2A:

  1. André Darrigade: 10hr 15min 51sec
  2. Rudi Altig @ 30sec
  3. Jacques Anquetil @ 1min 30sec
  4. Albertus Geldermans s.t.
  5. Mies Stolker s.t.
  6. Ercole Baldini s.t.
  7. Gastone Nencini s.t.
  8. Diego Ronchini s.t.
  9. Antonio Suarez s.t.
  10. Henry Anglade s.t.

Stage 2B: Monday, June 25, Herentals 23 km Team Time Trial

Team times were calculated by adding up the first three finishing riders' times. Each riders' time was applied to his GC time.

  1. Faema-Flandria: 1hr 27min 3sec
  2. Gitane-Leroux @ 1mi 15sec
  3. St Raphaël-Helyett @ 1min 33sec
  4. Wiels-Groene-Leeuw @ 1min 42sec
  5. Ghigi @ 2min 6sec
  6. Philco @ 2min 42sec
  7. Moschettieri (Ignis) @ 3min 3sec
  8. Margnat-Paloma @ 3min 36sec
  9. Carpano @ 4min 39sec
  10. Pelforth-Sauvage-Lejeune @ 4min 57sec

GC after Stage 2B:

  1. André Darrigade: 10hr 45min 17sec
  2. Rudi Altig @ 36sec
  3. Rik Van Looy @ 1min 5sec
  4. Piet Van Est s.t.
  5. Jozef Planckaert s.t.
  6. Armand Desmet @ 1min 50sec
  7. Tom Simpson @ 1min 30sec
  8. Jacques Anquetil @ 1min 36sec
  9. Mies Stolker s.t.
  10. Albertus Geldermans s.t.

Stage 3: Tuesday, June 26, Brussels - Amiens, 210 km

  1. Rudy Altig: 5hr 32min 20sec
  2. Joseph Grossard s.t.
  3. Willy Vannitsen s.t.
  4. Emile Daems s.t.
  5. André Darrigade s.t.
  6. Jean Graczyk s.t.
  7. Michel Van Aerde s.t.
  8. Jean Gainche s.t.
  9. Guido Carlesi s.t.
  10. Rik Van Looy s.t.

GC after Stage 3:

  1. Rudi Altig: 16hr 17min 13sec
  2. André Darrigade @ 24sec
  3. Rik Van Looy @ 1min 29sec
  4. Josef Planckaert s.t.
  5. Tom Simpson @ 1min 54sec
  6. Albertus Geldermans @ 2min
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Mies Stolker s.t.
  9. Hans Junkermann @ 2min 3sec
  10. Antonio Suarez @ 2min 11sec

Stage 4: Wednesday, June 27, Amiens - Le Havre, 196.5 km

  1. Willy Van Den Berghen: 4hr 51min 17sec
  2. Dino Bruni s.t.
  3. Rolf Wolfshohl s.t.
  4. Giancarlo Manzoni s.t.
  5. Jean-Claude Lebaube s.t.
  6. Rudi Altig @ 2min 15sec
  7. Frans Melckenbeeck s.t.
  8. Tiziano Galvanin s.t.
  9. Arthur De Cabooter s.t.
  10. Jean Graczyk s.t.

GC after stage 4:

  1. Rudi Altig: 21hr 10min 45sec
  2. André Darrigade @ 35sec
  3. Rik Van Looy @ 1min 29sec
  4. Jozef Plackaert s.t.
  5. Tom Simpson @ 1min 54sec
  6. Albertus Geldermans @ 2min
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Mies Stolker s.t.
  9. Hans Junkermann @ 2min 3sec
  10. Antonio Suarez @ 2min 11sec

Stage 5: Thursday, June 28, Pont l'Evêque - St. Malo, 215

  1. Emile Daems: 5hr 21min 48sec
  2. Jean Graczyk @ 2sec
  3. Rino Benedetti s.t.
  4. Arthur De Cabooter s.t.
  5. Michel Van Aerde s.t.
  6. Rik Van Looy s.t.
  7. Jean Gainche s.t.
  8. Bas Maliepaard s.t.
  9. Joseph Velly s.t.
  10. Rudi Altig s.t.

GC after Stage 5:

  1. Rudi Altig: 26hr 32min
  2. André Darrigade @ 35sec
  3. Amile Daems @ 1min 21saec
  4. Rik Van Looy @ 1min 29sec
  5. Jozef Planckaert s.t.
  6. Tom Simpson @ 1min 54sec
  7. Albertus Geldermans @ 2min
  8. Jacques Anquetil s.t.
  9. Mies Stolker s.t.
  10. Hans Junkermann @ 2min 3sec

Stage 6: Friday, June 29, Dinard - Brest, 235 km

  1. Robert Cazala: 5hr 41min 21sec
  2. Willy Van Den Berghen s.t.
  3. Daniel Doom s.t.
  4. Rolf Wolfshohl s.t.
  5. Albertus Geldermans s.t.
  6. Guy Ignolin s.t.
  7. Francesco Miele s.t.
  8. Willy Schroeders s.t.
  9. Edouard Bihouee s.t.
  10. Jos Hoevenaers s.t.

GC after stage 6:

  1. Albertus Geldermans: 32hr 15min 56sec
  2. Jos Hoevenaers @ 23sec
  3. Rudi Altig @ 3min 14sec
  4. André Darrigade @ 3min 49sec
  5. Emile Daems @ 4min 35sec
  6. Rik Van Looy @ 4min 43sec
  7. Jozef Planckaert s.t.
  8. Tom Simpson @ 5min 8sec
  9. Jacques Anquetil @ 5min 14sec
  10. Mies Stolker s.t.

Stage 7: Saturday, June 30, Quimper - St. Nazaire, 201 km

  1. Hubert Zilberberg: 4hr 30min 55sec
  2. Bas Maliepard s.t.
  3. Pierino Baffi @ 14sec
  4. Jean-Baptiste Claes s.t.
  5. Piet Van Est s.t.
  6. Jozef Planckaert s.t.
  7. Joseph Thomin s.t.
  8. Fedele Rubagotti s.t.
  9. Imerio Massignan s.t.
  10. Italo Mazzacurati s.t.

GC after Stage 7:

  1. Albertus Geldermans: 36hr 48min 37sec
  2. Jos Hoevenaers @ 23sec
  3. André Darrigade @ 2min 22sec
  4. Jozef Planckaert @ 3min 2sec
  5. Rudi Altig @ 3min 7sec
  6. Hans Junkermann @ 3min 50sec
  7. Piet Van Est @ 3min 54sec
  8. Emile Daems @ 4min 35sec
  9. Rik Van Looy @ 4min 43sec
  10. Tom Simpson @ 5min 8sec

Stage 8A: Sunday, July 1, St. Nazaire - Luçon, 155 km

  1. Mario Minieri: 3hr 29min 1sec
  2. Rino Benedetti s.t.
  3. Jean Graczyk s.t.
  4. Bas Maliepard s.t.
  5. Dino Bruni s.t.
  6. André Darrigade s.t.
  7. Edgar Sorgeloos s.t.
  8. Bernard Viot s.t.
  9. Michel Van Aerde s.t.
  10. Pino Cerami s.t.

GC after Stage 8A:

  1. André Darrigade: 40hr 20min
  2. Tom Simpson @ 2min 46sec
  3. Luis Otano @ 3min 40sec
  4. Albertus Geldermans @ 3min 41sec
  5. Gilbert Desmet @ 3min 54sec
  6. Willy Schroeders @ 4min
  7. Jos Hoevenaers @ 4min 4sec
  8. Henry Anglade @ 4min 7sec
  9. Jean Stablinski @ 4min 40sec
  10. Michel Van Aerde @ 5min 42sec

Stage 8B: Sunday, July 1, Luçon - La Rochelle 43 km Individual Time Trial

  1. Jacques Anquetil: 54min 4sec
  2. Ercole Baldini @ 22sec
  3. Rudi Altig @ 46sec
  4. Jozef Planckaert @ 1min 7sec
  5. Antonio Suarez @ 1min 25sec
  6. Guido Carlesi @ 1min 41sec
  7. Willy Van Den Berghen @ 1min 49sec
  8. Albertus Geldermans @ 1min 54sec
  9. Diego Ronchini @ 1min 55sec
  10. Antonio Bailetti @ 1min 58sec

GC after Stage 8B:

  1. André Darrigade: 41hr 18in 18sec
  2. Tom Simpson @ 51sec
  3. Albertus Geldermans @ 1min 21sec
  4. Gilbert Desmet @ 1min 59sec
  5. Henry Anglade @ 2min
  6. Lusi Otano @ 2min 16sec
  7. Rudi Altig @ 3min 20sec
  8. Jean Stablinski @ 3min 21sec
  9. Jos Hoevenaers @ 3min 35sec
  10. Josef Planckaert @ 3min 36sec

Stage 9: Monday, July 2, La Rochelle - Bordeaux, 214 km

  1. Antonio Bailetti: 5hr 11min 17sec
  2. Jean Graczyk s.t.
  3. Franco Magnani s.t.
  4. Hubert Zilverberg s.t.
  5. Willy Schroeders t.t.
  6. Frans Melckenbeeck @ 4min 33sec
  7. Jean-Baptiste Claes s.t.
  8. Edouard Delberghe s.t.
  9. Alan Ramsbottom s.t.
  10. Jean Milesi s.t.

GC after Stage 9:

  1. Willy Schroeders: 46hr 33min 41sec
  2. André Darrigade @ 45sec
  3. Tom Simpson @ 1min 36sec
  4. Albertus Geldermans @ 2min 6sec
  5. Gilbert Desmet @ 2min 44sec
  6. Henry Anglade @ 2min 45sec
  7. Luis Otano @ 3min 1sec
  8. Rudi Altig @ 4min 5sec
  9. Jean Stablinski @ 4min 6sec
  10. Jos Hoevenaers @ 4min 20sec

Stage 10: Tuesday, July 3, Bordeaux - Bayonne, 184.5 km

  1. Willy Vannitsen: 4hr 54min 2sec
  2. Rino Benedetti s.t.
  3. Rudi Altig s.t.
  4. Bernard Viot s.t.
  5. Jean Graczyk s.t.
  6. Giancarlo Gentina s.t.
  7. Rik Van Looy s.t.
  8. Michel Van Aerde s.t.
  9. Gilbert Desmet s.t.
  10. Arthur De Cabooter s.t.

GC after Sage 10:

  1. Willy Schroeders: 51hr 27min 43sec
  2. André Darrigade @ 45sec
  3. Tom Simpson @ 1min 36sec
  4. Albertus Geldermans @ 2min 6sec
  5. Gilbert Desmet @ 2min 44sec
  6. Henry Anglade @ 2min 45sec
  7. Luis Otano @ 3min 1sec
  8. Rudi Altig @ 4min 5sec
  9. Jean Stablinski @ 4min 6sec
  10. Jozef Planckaert @ 4min 21sec

Stage 11: Wednesday, July 4, Bayonne - Pau, 155.5 km

Major ascent: Osquisch

  1. Eddy Pauwels: 3hr 54min 36sec
  2. Arthur De Cabooter @ 4min 20sec
  3. Mario Minieri @ 4min 22sec
  4. Victor Van Schil @ 4min 24sec
  5. Emile Daems @ 4min 26sec
  6. Jean Graczyk s.t.
  7. Marcel Ongenae s.t.
  8. Bernard Viot s.t.
  9. Joseph Groussard s.t.
  10. Rino Benedetti s.t.

GC after Stage 11:

  1. Willy Schroeders: 55hr 26min 45sec
  2. André Darrigade @ 45sec
  3. Tom Simpson @ 1min 36sec
  4. Albertus Geldermans @ 2min 6sec
  5. Gilbert Desmet @ 2min 44sec
  6. Henry Anglade @ 2min 45sec
  7. Luis Otano @ 3min 1sec
  8. Rudi Altig @ 4min 5sec
  9. Jean Stablinski @ 4min 6sec
  10. Jozef Planckaert @ 4min 21sec

Stage 12: Thursday, July 5, Pau - St. Gaudens, 207.5 km

Major ascents: Tourmalet, Aspin, Peyresourde

  1. Robert Cazala: 5hr 59min 27sec
  2. Guido Carlesi s.t.
  3. Gilbert Desmet s.t.
  4. Jacques Anquetil s.t.
  5. Eddy Pauwels s.t.
  6. Armand Desmet s.t.
  7. Imerio Massignan s.t.
  8. Federico Bahamontes s.t.
  9. Albertus Geldermans s.t.
  10. Victor Van Schill s.t.

18. Tom Simpson s.t.

GC after Stage 12:

  1. Tom Simpson: 61hr 27min 48sec
  2. Albertus Geldermans @ 30sec
  3. Gilbert Desmet @ 1min 8sec
  4. Luis Otano @ 1min 25sec
  5. Jozef Planckaert @ 2min 45sec
  6. Jacques Anquetil @ 3min 20sec
  7. Jos Hoevenaers @ 3min 32sec
  8. Hans Junkermann @ 5min 14sec
  9. Guido Carlesi @ 5min 35sec
  10. Antonio Suarez @ 5min 35sec

Stage 13: Friday, July 6, Luchon - Superbagnères 18.5 km Individual Time Trial

Major ascent: hilltop finish at Superbagnères

  1. Federico Bahamontes: 47min 23sec
  2. Jozef Planckaert @ 1min 25sec
  3. Jacques Anquetil @ 1min 28sec
  4. Charly Gaul @ 1min 29sec
  5. Hans Junkermann @ 2min 31sec
  6. Rolf Wolfshohl @ 2min 23sec
  7. Raymond Poulidor @ 3min 3sec
  8. Willy Van Den Berghen @ 3min 13sec
  9. Jean-Claude Lebaube @ 3min 19sec
  10. Gilbert Desmet @ 3min 32sec

GC after Stage 13:

  1. Jozef Planckaert: 62hr 18min 51sec
  2. Gilbert Desmet @ 50sec
  3. Albertus Geldermans @ 1min 5sec
  4. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  5. Luis Otano @ 2min
  6. Tom Simpson s.t.
  7. Hans Junkermann @ 4min 5sec
  8. Jos Hoevenaers @ 6min 33sec
  9. Antonio Suarez @ 7min 28sec
  10. Imerio Massignan @ 7min 52sec

Stage 14: Sunday, July 7, Luchon - Carcassonne, 215 km

Major ascents: Ares, Portet d'Aspet

  1. Jean Stablinski: 6hr 1min 50sec
  2. Rudi Altig @ 12sec
  3. Emile Daems s.t.
  4. Rino Benedetti s.t.
  5. André Darrigade s.t.
  6. Jean Graczyk s.t.
  7. Marcel Ongenae s.t.
  8. Willy Van Den Berghen s.t.
  9. Eddy Pauwels s.t.
  10. Rolf Wolfshohl s.t.

GC after Stage 14:

  1. Jozef Planckaert: 68hr 21min 25sec
  2. Gilbert Desmet @ 50sec
  3. Albertus Geldermans @ 1min 5sec
  4. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  5. Tom Simpson @ 2min
  6. Antonio Suarez @ 7min 28sec
  7. Imerio Massignan @ 7min 52sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 7min 57sec
  9. Guido Carlesi @ 8min 57sec
  10. Charly Gaul @ 9min 27sec

Stage 15: Sunday, July 8, Carcassonne - Montpellier, 196.5 km

  1. Willy Vannitsen: 5hr 12min 44sec
  2. Rudi Altig s.t.
  3. Rino Benedetti s.t.
  4. André Darrigade s.t.
  5. Robert Cazala s.t.
  6. Jean Graczyk s.t.
  7. Giancarlo Gentina s.t.
  8. Gilbert Desmet s.t.
  9. Piet Van Est s.t.
  10. Bernard Viot s.t.

GC after Stage 15:

  1. Jozef Planckaert: 73hr 34min 9sec
  2. Gilbert Desmet @ 50sec
  3. Albertus Geldermans @ 1min 5sec
  4. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  5. Tom Simpson @ 2min
  6. Antonio Suarez @ 7min 28sec
  7. Imerio Massignan @ 7min 52sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 7min 57sec
  9. Guido Carlesi @ 8min 57sec
  10. Charly Gaul @ 9min 27sec

Stage 16: Monday, July 9, Montpellier - Aix en Provence, 185 km

  1. Emile Daems: 4hr 33min
  2. Antonio Bailetti @ 3min 2sec
  3. Bas Maliepard @ 7min 57sec
  4. Pierino Baffi s.t.
  5. Giancarlo Gentina s.t.
  6. Giuseppe Sartore s.t.
  7. Jacques De Boever s.t.
  8. Claude Mattio s.t.
  9. Jean Le Lan s.t.
  10. Rudi Altig @ 9min 19sec

GC after Stage 16:

  1. Jozef Planckaert: 78hr 16min 41sec
  2. Gilbert Desmet @ 50sec
  3. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  4. Albertus Geldermans @ 1min 35sec
  5. Tom Simpson @ 2min
  6. Antonio Suarez @ 7min 28sec
  7. Imerio Massignan @ 7min 52sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 7min 57sec
  9. Guido Carlesi @ 8min 57sec
  10. Charly Gaul @ 9min 27sec

Stage 17: Tuesday, July 10, Aix en Provence - Juan les Pins, 201 km

  1. Rudi Altig: 5hr 27min 36sec
  2. Jos Hoevenaers s.t.
  3. Edouard Bihouee s.t.
  4. Edouard Delberghe s.t.
  5. André Darrigade @ 6min 11sec
  6. Rolf Wolfshohl s.t.
  7. Rino Benedetti s.t.
  8. Robert Cazala s.t.
  9. Bernard Viot s.t.
  10. Gilbert Desmet s.t.

GC after Stage 17:

  1. Jozef Planckaert: 83hr 50min 28sec
  2. Gilbert Desmet @ 50sec
  3. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  4. Albertus Geldemans @ 1min 35sec
  5. Tom Simpson @ 2min
  6. Antonio Suarez @ 7min 28sec
  7. Imerio Massignan @ 7min 52sec
  8. Jean-Claude Lebaube @ 7min 57sec
  9. Guido Carlesi @ 8min 57sec
  10. Charly Gaul @ 9min 27sec

Stage 18: Wednesday, July 11, Juan les Pins - Briançon, 241.5 km

Major ascents: La Bonette, Vars, Izoard

  1. Emile Daems: 9hr 20min 6sec
  2. Imerio Massignan @ 1sec
  3. Raymond Poulidor @ 3sec
  4. Jacques Anquetil s.t.
  5. Charly Gaul s.t.
  6. Jozef Planckaert s.t.
  7. Federico Bahamontes @ 5sec
  8. Armand Desmet @ 16sec
  9. Tom Simpson @ 1min 19sec
  10. Eddy Pauwels @ 1min 33sec

GC after Stage 18:

  1. Jozef Planckaert: 93hr 10min 37sec
  2. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  3. Tom Simpson @ 3min 16sec
  4. Gilbert Desmet @ 3min 39sec
  5. Imerio Massignan @ 7min 20sec
  6. Albertus Geldermans @ 7min 23sec
  7. Jean-Claude Lebaube @ 9min 27sec
  8. Charly Gaul s.t.
  9. Raymond Poulidor @ 9min 59sec
  10. Eddy Pauwels @ 11min 45sec

Stage 19: Thursday, July 12, Briançon - Aix les Bains, 204.5 km

Major ascents: Lauteret, Luitel, Porte, Cucheron, Granier

  1. Raymond Poulidor: 6hr 25min 32sec
  2. Henry Anglade @ 2min 30sec
  3. Federico Bahamontes s.t.
  4. André Darrigade @ 3min 16sec
  5. Emile Daems s.t.
  6. Jean Gainche s.t.
  7. Renzo Fontona s.t.
  8. Imerio Massignan s.t.
  9. Armand Desmet s.t.
  10. Piet Van Est s.t.

GC after Stage 19:

  1. Jozef Planckaert: 99hr 39min 25sec
  2. Jacques Anquetil @ 1min 8sec
  3. Raymond Poulidor @ 5min 43sec
  4. Gilbert Desmet @ 7min 15sec
  5. Albertus Geldermans @ 7min 23sec
  6. Tom Simpson @ 7min 30sec
  7. Imerio Massignan @ 7min 50sec
  8. Charly Gaul @ 9min 27sec
  9. Eddy Pauwels @ 12min 15sec
  10. Jean-Claude Lebaube @ 14min 37sec

Stage 20: Friday, July 13, Bourgoin - Lyon 68 km Individual Time Trial

  1. Jacques Anquetil: 1hr 33min 35sec
  2. Ercole Baldini @ 2min 59sec
  3. Raymond Poulidor @ 5min 1sec
  4. Jozef Planckaert @ 5min 19sec
  5. Gilbert Desmet @ 6min 6sec
  6. Henry Anglade @ 6min 15sec
  7. Albertus Geldermans @ 6min 49sec
  8. Victor Van Schil @ 7min 31sec
  9. Emile Daems @ 8min 6sec
  10. Antonio Bailetti @ 8min 0sec

GC after Stage 20:

  1. Jacques Anquetil: 101hr 13min 8sec
  2. Jozef Planckaert @ 5min 11sec
  3. Raymond Poulidor @ 10min 36sec
  4. Gilbert Desmet @ 13min 13sec
  5. Albertus Geldermans @ 14min 4sec
  6. Tom Simpson @ 17min 21sec
  7. Imerio Massignan @ 18min 2sec
  8. Charly Gaul s.t.
  9. Ercole Baldini @ 19min
  10. Eddy Pauwels @ 23min 4sec

Stage 21: Saturday, July 14, Lyon - Nevers (Pougues les Eaux), 232 km

  1. Dino Bruni: 6hr 27min 2sec
  2. Joseph Groussard s.t.
  3. Jean Graczyk s.t.
  4. Arnaldo Pambiano s.t.
  5. Giuseppe Tonucci s.t.
  6. Luigi Sarti s.t.
  7. Jean Stablinski s.t.
  8. Raymond Poulidor s.t.
  9. Daniel Doom s.t.
  10. Guillaume Van Tongerloo s.t.

GC after Stage 21:

  1. Jacques Anquetil: 107hr 40min 22sec
  2. Josef Planckaert @ 4min 59sec
  3. Raymond Poulidor @ 10min 24sec
  4. Gilbert Desmet @ 13min 1sec
  5. Albertus Geldermans @ 14min 4sec
  6. Tom Simpson @ 17min 9sec
  7. Imerio Massignan @ 17min 50sec
  8. Charly Gaul @ 18min 2sec
  9. Ercole Baldini @ 19min
  10. Eddy Pauwels @ 23min 4sec

Stage 22 (Final Stage): Sunday, July 15, Nevers - Paris, 271 km

  1. Rino Benedetti: 6hr 50min 40sec
  2. Marcel Ongenae @ 9sec
  3. Pierre Beuffeuil s.t.
  4. Piet Van Est @ 52sec
  5. Pierino Baffi s.t.
  6. Joseph Groussard s.t.
  7. Antonio Bailetti s.t.
  8. Giorgio Zancanaro s.t.
  9. Edgar Sorgeloos s.t.
  10. Jan Graczyk s.t.

Complete Final 1962 Tour de France General Classification


1962 Tour de France Videos

Louis Malle's Vive le Tour with English subititles

Tom Simpson's 6th place lap of honor at the end of the Tour


Photos from the 1962 Tour de France:

Stage 10: Willy Vannitsen wins the stage in Bayonne. Rino Bennedetti in the Ignis jersey is a close second. The broad-shouldered man on the far right getting third is Rudi Altig.

Stage 14: Raymond Populidor on the Portet d'Aspet