BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Craziest Stories Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2020 Santos Tour Down Under (World Tour), Australia

22nd edition: January 21 - January 26, 2020

Also: Schwalbe Classic: Sunday, January 19

Tour Down Under Podium History | 2019 edition

Tour Down Under: Schwalbe Classic | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4
Team presentation photos | Start list


Friday, January 24: Stage 4, Norwood - Murray Bridge, 152.8 km

Stage 4 map & profile

Weather at the finish city of Murray Bridge at 11:45 AM, local time: 22C (71F), mostly cloudy, with the wind from the west at 19 km/hr (12 mph). No rain is forecast.

Flash Results: Complete results, stage story & photos will be posted in the morning, Pacific Time.

  1. Caleb Ewan (Lotto-Soudal) 3hr 29min 8sec
  2. Sam Bennett (Deceninck-Quick Step) s.t.
  3. Jasper Philipsen (UAE-Team Emirates) s.t.
  4. André Greipel (Israel Start-Up Nation) s.t.
  5. Alberto Dainese (Sunweb) s.t.
  6. Martin Laas (Bora-hansgrohe) s.t.
  7. Gicomo Nizzolo (NTT) s.t.
  8. Erik Baska (Bora-hansgrohe) s.t.
  9. Marc Sarreau (Groupama-FDJ) s.t.
  10. Michael Morkov (Deceuninck-Quick Step) s.t.

GC after stage 4:

  1. Richie Porte (Trek-Segafredo) 13hr 39min 32sec
  2. Daryl Impey (Mitchelton-Scott) @ 3sec
  3. Robert Power (Sunweb) @ 8sec
  4. Simon Yates (Mitchelton-Scott) @ 11sec
  5. George Bennett (Jumbo-Visma) @ 14sec
  6. Diego Ulissi (UAE-Team Emirates) @ 15sec
  7. Simon Geschke (CCC Team) s.t.
  8. Rohan Dennis (INEOS) s.t.
  9. Dylan Van Barle (INEOS) s.t.
  10. Lucas Hamilton (Mitchelton-Scott) @ 23sec

Stage 4 map & profile

Stage 4 map


Thursday, January 23: Stage 3, Unley - Paracombe, 131 km

Stage 3 complete results, stage story, photos, map and profile

Richie Porte

The stage and the GC lead are Richie Porte's. Sirotti photo

Results:

1 PORTE Richie Trek-Segafredo 3hr 14min 9sec
2 POWER Robert Team Sunweb @ 5sec
3 YATES Simon Mitchelton-Scott s.t.
4 DENNIS Rohan Team INEOS s.t.
5 ULISSI Diego UAE-Team Emirates s.t.
6 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott s.t.
7 VAN BAARLE Dylan Team INEOS s.t.
8 GESCHKE Simon CCC Team s.t.
9 BENNETT George Jumbo-Visma s.t.
10 HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott 0:13

GC after stage 3

1 PORTE Richie Trek-Segafredo 10hr 10min 24sec
2 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott @ 6sec
3 POWER Robert Team Sunweb 0:09
4 YATES Simon Mitchelton-Scott 0:11
5 BENNETT George Jumbo-Visma 0:14
6 ULISSI Diego UAE-Team Emirates 0:15
7 GESCHKE Simon CCC Team s.t.
8 DENNIS Rohan Team INEOS s.t.
9 VAN BAARLE Dylan Team INEOS s.t.
10 HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott 0:23

Wednesday, January 22: Stage 2, Woodside - Stirling, 135.8 km

Stage 2 complete results, stage story, photos, map & profile

Caleb Ewan

Caleb Ewan is the day's fastest man. Sirotti photo

Results:

1 EWAN Caleb Lotto-Soudal 3hr 27min 31sec
2 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott s.t.
3 HAAS Nathan Cofidis s.t.
4 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates s.t.
5 FELLINE Fabio Astana s.t.
6 VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale s.t.
7 ROOSEN Timo Jumbo-Visma s.t.
8 SANCHEZ Luis León Astana s.t.
9 ULISSI Diego UAE-Team Emirates s.t.
10 BENNETT George Jumbo-Visma s.t.

GC after stage 2:

1 EWAN Caleb Lotto-Soudal 6hr 56min 15sec
2 BENNETT Sam Deceuninck-Quick Step s.t.
3 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott @ 1sec
4 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 0:04
5 HAAS Nathan Cofidis 0:05
6 DRIZNERS Jarrad UniSA-Australia 0:07
7 SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling 0:08
8 LAWLESS Chris Team INEOS s.t.
9 MCCARTHY Jay Bora-hansgrohe s.t.
10 BENNETT George Jumbo-Visma 0:09

Tuesday, January 21: Stage 1, Tanunda-Tanunda, 150 km

Stage 1 complete results, stage story, photos, map & profile

Sam Bennett

Sam Bennett (on the right) takes a close one to win the stage. Sirotti photo

Results:

1 BENNETT Sam Deceuninck-Quick Step 3hr 28min 54sec
2 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates s.t.
3 BASKA Erik Bora-hansgrohe s.t.
4 VIVIANI Elia Cofidis s.t.
5 GREIPEL André Israel Start-Up Nation s.t.
6 HALVORSEN Kristoffer EF Pro Cycling s.t.
7 EWAN Caleb Lotto-Soudal s.t.
8 SARREAU Marc Groupama-FDJ s.t.
9 WELSFORD Sam UniSA-Australia s.t.
10 DAINESE Alberto Team Sunweb s.t.

GC after Stage 1:

1 BENNETT Sam Deceuninck-Quick Step 3hr 28min 44sec
2 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates @ 4sec
3 BASKA Erik Bora-hansgrohe 0:06
4 IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 0:07
5 DRIZNERS Jarrad UniSA-Australia s.t.
6 LAWLESS Chris Team INEOS 0:08
7 SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling s.t.
8 HAAS Nathan Cofidis 0:09
9 STORER Michael Team Sunweb s.t.
10 VIVIANI Elia Cofidis 0:10

Sunday, January 19: Schwalbe Classic: Adelaide, Australia, 30 laps x 1.7 km circuit = 51.0 km

2020 Schwalbe Classic complete results, stage story, photos & map

Caleb Ewan

Caleb Ewan is the day's fastest rider. Sirotti photo

Results:

1 EWAN, Caleb (Lotto Soudal) 1hr 4min29sec
2 VIVIANI, Elia (Cofidis) s.t.
3 CONSONNI, Simone (Cofidis) s.t.
4 PHILIPSEN, Jasper (UAE Team Emirates) s.t.
5 HALVORSEN, Kristoffer (EF Pro Cycling) s.t.
6 DAINESE, Alberto (Team Sunweb) s.t.
7 MORKOV, Michael (Deceuninck-Quick Step) s.t.
8 WELSFORD, Sam (UniSA-Australia) s.t.
9 LAWLESS, Christopher (Team Ineos) s.t.
10 NIZZOLO, Giacomo (NTT Pro Cycling) s.t.

Team presentation photos by Fotoreporter Sirotti, January18, 2020:

Robbie McEwen

MC Robbie McEwen

Caleb Ewan

Robbie McEwan interviews Caleb Ewan.

Team Movistar

Team Movistar

George Bennett

George Bennett

Arashiro, Yukiya

Yukiya Arashiro

Mads Pedersen

World Road Champion Mads Pedersen

Andre Greipel

André Greipel is riding for Israel Start-Up Nation this year.

Sam Bennett

Sam Bennett

Team Ag2r

Team Ag2r La Mondiale

Rohan Dennis

Rohan Dennis

Team Bora-hansgorhe

Team Bora-hansgrohe

Elia viviani

Elia Viviani

Team EF Education First

Team EF Education First

Team Sunweb

Team Sunweb


Start list with back numbers, January 18, 2020:

Mitchelton-Scott
1 IMPEY Daryl
2 YATES Simon
3 BAUER Jack
4 DURBRIDGE Luke
5 HAMILTON Lucas
6 HEPBURN Michael
7 MEYER Cameron
Trek-Segafredo
11 PORTE Richie
12 PEDERSEN Mads
13 ELISSONDE Kenny
14 RIES Michel
15 LOPEZ Juan
16 REIJNEN Kiel
17 DE KORT Koen
Ag2r La Mondiale
21 BARDET Romain
22 BOUCHARD Geoffrey
23 CHEVRIER Clement
24 DOMONT Axel
25 GASTAUER Ben
26 VENDRAME Andrea
27 WARBASSE Larry
Lotto-Soudal
31 EWAN Caleb
32 DE GENDT Thomas
33 HANSEN Adam
34 HOLMES Matthew
35 KLUGE Roger
36 DIBBEN Jonathan
37 VAN DER SANDE Tosh
Cofidis
41 VIVIANI Elia
42 CONSONNI Simone
43 HAAS Nathan
44 LE TURNIER Mathias
45 MATHIS Marco
46 SABATINI Fabio
47 VANBILSEN Kenneth
Deceuninck-Quick Step
51 BENNETT Sam
52 ALMEIDA Joao
53 ARCHBOLD Shane
54 CATTANEO Mattia
55 DEVENYNS Dries
56 KEISSE Iljo
57 MORKOV Michael
Team INEOS
61 DENNIS Rohan
62 DOULL Owain
63 LAWLESS Christopher
64 ROWE Luke
65 SIVAKOV Pavel
66 STANNARD Ian
67 VAN BAARLE Dylan
CCC TEAM
71 VAN KEIRSBULCK Guillaume
72 CERNY Josef
73 GESCHKE Simon
74 ROSSKOPF Joey
75 SAJNOK Szymon
76 VENTOSO Francisco
77 WISNIOWSKI Lukasz
Israel Start-Up Nation
81 GREIPEL André
82 BOIVIN Guillaume
83 DOWSETT Alex
84 GOLDSTEIN Omer
85 HERMANS Ben
86 PICCOLI James
87 ZABEL Rick
UAE-Team Emirates
91 PHILIPSEN Jasper
92 BYSTROM Sven Erik
93 BJERG Mikkel
94 LAENGEN Vegard Stake
95 MARCATO Marco
96 RIABUSHENKO Aliaksandr
97 ULISSI Diego
Bora-hansgrohe
101 MCCARTHY Jay
102 BASKA Erik
103 BENEDETTI Cesare
104 LAAS Martin
105 SAGAN Juraj
106 SCHELLING Ide
107 SCHWARZMANN Michael
Astana
111 SANCHEZ Luis Leon
112 BOARO Manuele
113 FOMINYKH Daniil
114 DE VREESE Laurens
115 FELLINE Fabio
116 FRAILE Omar
117 GRUZDEV Dmitriy
Sunweb
121 HINDLEY Jai
122 POWER Robert
123 STORER Michael
124 DAINESE Alberto
125 KANTER Max
126 KRAGH ANDERSEN Asbjørn
127 STORK Florian
Groupama-FDJ
131 SCOTSON Miles
132 ARMIRAIL Bruno
133 FRANKINY Kilian
134 DELAGE Mickael
135 LIENHARD Fabian
136 SARREAU Marc
137 GUARNIERI Jacopo
Movistar
141 ROELANDTS Jurgen
142 CULLAIGH Gabriel
143 HOLLMANN Juri
144 ARCAS PEÑA Jorge
145 MAS BONET Lluis
146 PRADES Eduard
147 SAMITIER Sergio
NTT Pro Cycling
151 NIZZOLO Giacomo
152 GIBBONS Ryan
153 BATTISTELLA Samuele
154 WYSS Danilo
155 DE BOD Stefan
156 TILLER Rasmus
157 SUNDERLAND Dylan
Jumbo-Visma
161 BENNETT George
162 HARPER Chris
163 HOFSTEDE Lennard
164 ROOSEN Timo
165 LINDEMAN Bertjan
166 TOLHOEK Antwan
167 VAN DER HOORN Taco
Bahrain McLaren
171 ARASHIRO Yukiya
172 NOVAK Domen
173 VALLS FERRI Rafael
174 HALLER Marco
175 PERNSTEINER Hermann
176 PIBERNIK Luka
177 BUITRAGO Santiago
EF Education First
181 HALVORSEN Kristoffer
182 DOCKER Mitchell
183 KEUKELEIRE Jens
184 MORTON Lachlan
185 SCULLY Thomas
186 POWLESS Neilson
187 RUTSCH Jonas
UniSA-Australia
191 WHITE Nicholas
192 LINDORFF Tyler
193 JENNER Samuel
194 DRIZNERS Jarrad
195 WELSFORD Samuel
196 O'BRIEN Kelland
197 SCOTT Cameron