BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Brussels Cycling Classic (HC)

Formerly Paris-Brussels/Paris-Bruxelles

97th edition: Saturday, September 2, 2017

Brussels Cycling Classic podium history | 2016 edition |

Brussels - Brussels, 201.3 km

Arnaud Demare

Arnaud Démare wins in Brussels.

Complete results:

201.3 kilometers raced at an average speed of 43.169 km/hr

1 Arnaud Démare FDJ 4hr 39min 47sec
2 Marko Kump UAE Team Emirates s.t.
3 André Greipel Lotto-Soudal s.t.
4 Kenny Dehaes Wanty-Groupe Gobert s.t.
5 Jasper Stuyven Trek-Segafredo s.t.
6 Jasper De Buyst Lotto-Soudal s.t.
7 Riccardo Minali Astana s.t.
8 Marco Canola Nippo-Vini Fantini s.t.
9 Manuel Belletti Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
10 Davide Martinelli Quick-Step Floors s.t.
11 Joeri Stallaert Cibel-Cebon s.t.
12 Timothy Dupont Veranda's Willems-Crelan s.t.
13 Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
14 Ramon Sinkeldam Team Sunweb s.t.
15 Mike Teunissen Team Sunweb s.t.
16 Bert De Backer Team Sunweb s.t.
17 Simone Consonni UAE Team Emirates s.t.
18 Pieter Serry Quick-Step Floors s.t.
19 Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
20 Berden de Vries Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
21 Maxime Vantomme WB Veranclassic s.t.
22 Gediminas Bagdonas Ag2r s.t.
23 Iuri Filosi Nippo-Vini Fantini s.t.
24 Emils Liepins Delko-Marseille Provence s.t.
25 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice s.t.
26 Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
27 Mikaël Chérel Ag2r s.t.
28 Daniel McLay Fortuneo-Oscaro s.t.
29 Stijn Devolder Veranda's Willems-Crelan s.t.
30 Kevyn Ista WB Veranclassic s.t.
31 František Sisr CCC Sprandi Polkowice s.t.
32 Yoann Offredo Wanty-Groupe Gobert s.t.
33 Christophe Laporte Cofidis s.t.
34 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice s.t.
35 Igor Boev Gazprom-RusVelo s.t.
36 Romain Cardis Direct Energie s.t.
37 Elmar Reinders Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
38 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence s.t.
39 Mathias De Witte Cibel-Cebon s.t.
40 Phil Bauhaus Team Sunweb s.t.
41 Dries Devenyns Quick-Step Floors s.t.
42 Julien Vermote Quick-Step Floors s.t.
43 Iljo Keisse Quick-Step Floors s.t.
44 Rüdiger Selig Bora-hansgrohe s.t.
45 Jay McCarthy Bora-hansgrohe s.t.
46 Oliver Naesen Ag2r s.t.
47 Aleksejs Saramotins Bora-hansgrohe s.t.
48 Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert s.t.
49 Pavel Brutt Gazprom-RusVelo s.t.
50 Yonder Godoy Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
51 Bert Van Lerberghe Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
52 Dries Van Gestel Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
53 Benoît Cosnefroy Ag2r s.t.
54 Bryan Coquard Direct Energie s.t.
55 Benoît Jarrier Fortuneo-Oscaro s.t.
56 Huub Duyn Veranda's Willems-Crelan s.t.
57 Aurélien Doleatto Ag2r s.t.
58 John Degenkolb Trek-Segafredo s.t.
59 Liam Bertazzo Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
60 Sébastien Reichenbach FDJ +15''
61 Pieter Vanspeybrouck Wanty-Groupe Gobert s.t.
62 Jacopo Guarnieri FDJ s.t.
63 Zico Waeytens Team Sunweb +18''
64 Alex Kirsch WB Veranclassic +25''
65 Marc Sarreau FDJ s.t.
66 Valentin Madouas FDJ +35''
67 Perrig Quémeneur Direct Energie s.t.
68 Quentin Pacher Delko-Marseille Provence s.t.
69 Sean De Bie Lotto-Soudal s.t.
70 Fabien Grellier Direct Energie s.t.
71 Ivan Santaromita Nippo-Vini Fantini s.t.
72 Jérémy Cornu Direct Energie s.t.
73 Mathias Van Gompel Lotto-Soudal s.t.
74 Grégory Rast Trek-Segafredo s.t.
75 Stijn Vandenbergh Ag2r s.t.
76 Preben Van Hecke Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
77 Brecht Ruyters Cibel-Cebon s.t.
78 Michael Gogl Trek-Segafredo s.t.
79 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
80 Eugert Zhupa Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
81 Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
82 Jimmy Janssens Cibel-Cebon s.t.
83 Nans Peters Ag2r s.t.
84 Fabio Felline Trek-Segafredo s.t.
85 Truls Korsæth Astana s.t.
86 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
87 Pim Ligthart Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
88 Oscar Gatto Astana s.t.
89 Ludwig De Winter WB Veranclassic +40''
90 Marco Coledan Trek-Segafredo +43''
91 Hugo Hofstetter Cofidis s.t.
92 Matthias Brändle Trek-Segafredo +52''
93 Jelle Vanendert Lotto-Soudal +56''
94 Tosh Van der Sande Lotto-Soudal +56''
95 Juraj Sagan Bora-hansgrohe +1' 01''
96 Dorian Godon Cofidis +1' 07''
97 Clément Venturini Cofidis s.t.
98 Lukas Pöstlberger Bora-hansgrohe s.t.
99 Arman Kamyshev Astana +1' 11''
100 Dimitri Peyskens WB Veranclassic s.t.
101 Michael Van Staeyen Cofidis s.t.
102 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert s.t.
103 Roberto Ferrari UAE Team Emirates +1' 43''
104 Tiesj Benoot Lotto-Soudal +1' 56''
105 Matteo Busato Wilier Triestina-Selle Italia +2' 08''
106 Jacopo Mosca Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
107 Emiel Planckaert Lotto-Soudal +2' 17''
108 Brian van Goethem Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
109 Ignatas Konovalovas FDJ s.t.
110 Olivier Le Gac FDJ s.t.
111 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice +2' 22''
112 Alan Marangoni Nippo-Vini Fantini +5' 13''
113 Fabio Sabatini Quick-Step Floors s.t.
114 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice s.t.
115 Alessandro Bisolti Nippo-Vini Fantini s.t.
116 Artur Ershov Gazprom-RusVelo s.t.
117 Michiel Dieleman Cibel-Cebon s.t.
118 Sindre Lunke Team Sunweb s.t.
119 Alexander Porsev Gazprom-RusVelo s.t.
120 Daniil Fominykh Astana s.t.
121 Guillaume Van Keirsbulck Wanty-Groupe Gobert s.t.
122 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
123 Franck Bonnamour Fortuneo-Oscaro s.t.
124 Jonathan Hivert Direct Energie s.t.
125 Geoffrey Soupe Cofidis s.t.
126 Francis Mourey Fortuneo-Oscaro s.t.
127 Marcus Burghardt Bora-hansgrohe +5' 29''
128 Max Kanter Team Sunweb +6' 17''
129 Kevin Van Melsen Wanty-Groupe Gobert +6' 55''
130 Filippo Ganna UAE Team Emirates +6' 58''
131 Oliviero Troia UAE Team Emirates s.t.
132 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo +11' 00''
133 Simone Antonini Wanty-Groupe Gobert s.t.
134 Lukas Spengler WB Veranclassic s.t.
135 Ludovic Robeet WB Veranclassic s.t.
136 Andrea Guardini UAE Team Emirates s.t.
137 Seid Lizde UAE Team Emirates s.t.
138 Wim Reynaerts Cibel-Cebon s.t.
139 Michael Goolaerts Veranda's Willems-Crelan s.t.
140 Aidis Kruopis Veranda's Willems-Crelan s.t.
141 Max Walscheid Team Sunweb s.t.
142 Stef Van Zummeren Veranda's Willems-Crelan s.t.
143 Sander Cordeel Veranda's Willems-Crelan s.t.
144 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice s.t.
145 Dennis Coenen Cibel-Cebon s.t.
146 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice s.t.
147 Roman Maykin Gazprom-RusVelo s.t.
148 Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
149 Yevgeniy Gidich Astana s.t.
150 Nikolai Trussov Gazprom-RusVelo s.t.
151 Kenny Molly Fortuneo-Oscaro s.t.
152 Erwann Corbel Fortuneo-Oscaro s.t.
153 Rémi Cavagna Quick-Step Floors s.t.
154 Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
155 Ivan Savitsky Gazprom-RusVelo s.t.