BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Handzame Classic (1.1), Belgium

15th edition: Friday, March 17, 2017

Handzame Classic historic results | 2016 edition | Teams entered

Bredene - Handzame, 197.7 km

Kristoffer Halvorsen

Kristoffer Halvorsen wins the 15th Handzame Classic

Complete Results:

172 starters, 94 classified finishers, 78 abandons

197.7 kilometers raced at an average speed of 46.424 km/hr

1 HALVORSEN Kristoffer JOKER ICOPAL 4hr 15min 31sec
2 BLYTHE Adam AQUA BLUE SPORT s.t.
3 DEHAES Kenny WANTY-GROUPE GOBERT s.t.
4 PLANCKAERT Baptiste KATUSHA-ALPECIN s.t.
5 VERMELTFOORT Coen ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
6 LOOIJ Andre ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
7 JANS Roy WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT s.t.
8 DUPONT Timothy VERANDA'S WILLEMS-CRELAN s.t.
9 MANNAERTS Jelle TARTELETTO-ISOREX s.t.
10 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS s.t.
11 BANASZEK Alan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
12 BASKA Erik BORA-HANSGROHE s.t.
13 STACCHIOTTI Riccardo NIPPO-VINI FANTINI s.t.
14 VERHELST Louis PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
15 KRUOPIS Aidis VERANDA'S WILLEMS-CRELAN s.t.
16 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL s.t.
17 DEMPSTER Zakkari ISRAEL CYCLING ACADEMY s.t.
18 KREDER Raymond ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
19 ROHDE Leon DEVELOPMENT TEAM SUNWEB s.t.
20 LEEMANS Rob PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
21 FARAZIJN Maxime SPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
22 STEELS Stijn SPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
23 REINDERS Elmar ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
24 MARKUS Barry PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
25 STENUIT Robin WANTY-GROUPE GOBERT s.t.
26 BOEV Igor GAZPROM-RUSVELO s.t.
27 DE WITTE Mathias CIBEL-CEBON s.t.
28 KASPERKIEWICZ Przemyslaw AN POST CHAIN REACTION s.t.
29 BOUVRY Dieter PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
30 JENSEN August TEAM COOP s.t.
31 SISR FrantišEk CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
32 KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA-ALPECIN s.t.
33 KUREK Adrian CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
34 DIELEMAN Michiel CIBEL-CEBON s.t.
35 POLITT Nils KATUSHA-ALPECIN s.t.
36 STOSZ Patryk CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
37 KOCH Jonas CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
38 ACKERMANN Pascal BORA-HANSGROHE s.t.
39 CAVAGNA Rémi QUICK-STEP FLOORS s.t.
40 VANTOMME Maxime WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT s.t.
41 BREEN Vegard JOKER ICOPAL s.t.
42 DE VRIES Berden ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
43 ISTA Kevyn WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT s.t.
44 MARCHAND Gianni CIBEL-CEBON s.t.
45 DE BONDT Dries VERANDA'S WILLEMS-CRELAN s.t.
46 KACZMAREK Jakub CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
47 DEVOLDER Stijn VERANDA'S WILLEMS-CRELAN s.t.
48 MEURISSE Xandro WANTY-GROUPE GOBERT s.t.
49 DUIJN Huub VERANDA'S WILLEMS-CRELAN s.t.
50 SCHMIDT Mads Würtz KATUSHA-ALPECIN s.t.
51 VAN DER HOORN Taco ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
52 KREDER Wesley WANTY-GROUPE GOBERT @ 10sec
53 LAMPAERT Yves QUICK-STEP FLOORS s.t.
54 VAN KEIRSBULCK Guillaume WANTY-GROUPE GOBERT s.t.
55 WALLAYS Jens SPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
56 BIERMANS Jenthe KATUSHA-ALPECIN s.t.
57 LIVYNS Arjen PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
58 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL s.t.
59 MERTZ Remy LOTTO SOUDAL s.t.
60 SELIG Rüdiger BORA-HANSGROHE s.t.
61 DECLERCQ Tim QUICK-STEP FLOORS s.t.
62 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS s.t.
63 CORDEEL Sander VERANDA'S WILLEMS-CRELAN 0:00:17
64 ALLEGAERT Piet SPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
65 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS 0:00:20
66 HOWARD Leigh AQUA BLUE SPORT 0:00:27
67 GATE Aaron AQUA BLUE SPORT s.t.
68 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL 0:00:30
69 PALUTA Michal CCC SPRANDI POLKOWICE 0:01:01
70 HANSEN Lasse Norman AQUA BLUE SPORT s.t.
71 VAN WINDEN Dennis ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:19
72 VAN GOETHEM Brian ROOMPOT-NEDERLANDSE LOTERIJ 0:01:32
73 NAESEN Lawrence WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT s.t.
74 RÄIM Mihkel ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:42
75 BOECKMANS Kris LOTTO SOUDAL 0:02:10
76 DUNNE Conor AQUA BLUE SPORT s.t.
77 RUIJGH Rob TARTELETTO-ISOREX 0:03:21
78 HOEM Bjorn Tore JOKER ICOPAL s.t.
79 PÖSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE 0:04:14
80 FENN Andrew AQUA BLUE SPORT s.t.
81 STEVENS Timothy PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE s.t.
82 SCHACHMANN Maximilian QUICK-STEP FLOORS s.t.
83 VELITS Martin QUICK-STEP FLOORS s.t.
84 SCOTT Jacob AN POST CHAIN REACTION s.t.
85 PASQUALON Andrea WANTY-GROUPE GOBERT s.t.
86 MACKINNON Sean AN POST CHAIN REACTION 0:04:23
87 ZEPUNTKE Ruben DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:04:25
88 WOUTERS Enzo LOTTO SOUDAL s.t.
89 KONING Peter AQUA BLUE SPORT s.t.
90 DUQUENNOY Jimmy WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 0:06:47
91 KIRSCH Alex WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT s.t.
92 FORFANG Ole JOKER ICOPAL 0:06:47
93 SKJERPING Kristoffer JOKER ICOPAL s.t.
94 VANENDERT Jelle LOTTO SOUDAL s.t.

Teams entered:

WorldTour: Quick-Step Floors (Bel), Lotto-Soudal (Bel), Katusha-Alpecin (Zwi), Bora-Hansgrohe (Dui).

Professional continental teams: Wanty-Groupe Gobert (Bel), Sport Vlaanderen-Baloise (Bel), Veranda’s Willems-Crelan (Bel), WB-Veranclassic (Bel), Roompot-Nederlandse Loterij (Ned), Gazprom-Rusvelo (Rus), CCC-Sprandi Polkowice (Pol), Israel CA (Isr), Aqua Blue Spor (Ier), Nippo-Vini Fantini (Ita),

Continental teams: Joker-Icopal (Noo), Pauwels Sauzen-Vastgoedservice (Bel), Team Coop (Noo), An Post-Chainreaction (Ier), Development Team Sunweb (Dui), Leopard PC (Lux), Tarteletto-Isorex (Bel), Cibel-Cebon (Bel)