BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Giro dell'Emilia (HC) Results

Giro dell'Emilia podium history

Saturday, October 9, Bologna - San Luca, Italy. 195.6 km

Gesink wins

  1. Robert Gesink (Rabobank) 4hr 49min 14sec. 40.576 km/hr
  2. Daniel Martin (Garmin-Transitions) @ 1sec
  3. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 9sec
  4. Alexandr Kolobnev (Katusha) @ 11sec
  5. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 13sec
  6. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 16sec
  7. Jerome Coppel (Saur-Sijasun) @ 24sec
  8. Xavier Tondo (Cervelo) @ 40sec
  9. Riccardo Ricco (Vacansoleil) @ 50sec
  10. Patrik Sinkewitz (ISD) @ 54sec
  11. Jakob Fuglsang (Saxo) @ 1min 14sec
  12. Johnny Hoogerland (Vacaneolseil) @ 1min 17sec
  13. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  14. Chris Sorensen (Saxo) @ 1min 26sec
  15. Dries Devenyns (Quick Step) s.t.
  16. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 1min 33sec
  17. Przemyslaw Niemiec (Miche) s.t.
  18. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  19. Sylvest Szmyd (Liquigas) s.t.
  20. Marco Marzano (Lampre) @ 1min 37sec
  21. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) s.t.
  22. Manuele Mori (Lampre) @ 1min 45sec
  23. Simone Stortoni (Colnago-CSF) s.t.
  24. Alessandro Proni (Acqua & Sapone) s.t.
  25. Ruggero Marzoli (Acqua & Sapone) s.t.
  26. Jurgen Van Goolen (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  27. Mauro Rinetto (Liquigas) s.t.
  28. Ludovic Turpin (Ag2r) s.t.
  29. Cristiano Salerno (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  30. Emanuele Sella (Carmiooro) s.t.
  31. Alessandro De Marchi (Androni Giocatolli) @ 2min 10sec
  32. Luca Zanasca (CDC-Cavaliere) s.t.
  33. Paolo Bailetti (Flaminia) s.t.
  34. Alexsandr Dyachenko (Astana) s.t.
  35. Matthew Lloyd (Omega Pharma-lotto) @ 2min 18sec
  36. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 2min 25sec
  37. Volodymir Gustov (Cervelo) @ 2min 30sec
  38. Alessandro Bisolti (Colnago-CSF) s.t.
  39. Thomas Danielson (Garmin-Transitions) s.t.
  40. Maxime Monfort (HTC-Columbia) s.t.