BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Gran Premio Città di Peccioli - Coppa Sabatini (1.1), Italy

62nd edition: October 9, 2014

Coppa Sabatini podium history | 2015 edition

Peccioli - Peccioli, 197.90 km

Coppa Sabatini finish

Sonny Colbrelli wins the 2014 Coppa Sabatini. Photo ©Sirotti

The Race: After a big early break was reeled in, three riders went clear, but they were never allowed much rope and for the uphill run to the finish, it was gruppo compatto.

Sonny Colbrelli is enjoying terrific form right now, having already won a couple of races in the last month, so it was no surprise when he stormed across the line first. This was Colbrelli's fifth pro win this season.

Colbrelli was effusive in his praise of his team's efforts to set the stage for his win. This was not not just idle praise, his Bardiani-CSF squad did work hard to keep the attacks contained.

Complete Results:

102 starters, 26 retirements, 76 classified finishers.

Winner's average speed: 42.648 km/hr

1 Sonny Colbrelli BARDIANI CSF 4:38:25
2 Mauro Finetto NERI SOTTOLI
3 Franco Pellizotti ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
4 Davide Rebellin CCC POLSAT POLKOWICE
5 Enrico Battaglin BARDIANI CSF
6 Davide Villella CANNONDALE
7 Davide Vigano CAJA RURAL – SEGUROS RGA
8 Niccolo Bonifazio LAMPRE-MERIDA
9 Amets Txurruka CAJA RURAL – SEGUROS RGA
10 RobinsonChalapud Gomez  COLOMBIA
11 Miguel Angel Rubiano  COLOMBIA
12 Davide Formolo CANNONDALE
13 Valerio Conti LAMPRE-MERIDA
14 Jérôme Baugnies WANTY – GROUPE GOBERT
15 Kristian Sbaragli MTN – QHUBEKA
16 Sergey Lagutin RUSVELO A 16”
17 Michel Kreder WANTY – GROUPE GOBERT
18 Karel Hnik MTN – QHUBEKA
19 Antonio Parrinello ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
20 Hubert Dupont AG2R LA MONDIALE
21 Angel Madrazo Ruiz CAJA RURAL – SEGUROS RGA
22 Marco Minnaard WANTY – GROUPE GOBERT
23 François Bidard AG2R LA MONDIALE
24 David Arroyo Duran CAJA RURAL – SEGUROS RGA
25 Kristijan Koren CANNONDALE
26 Fabio Taborre NERI SOTTOLI
27 Maciej Paterski CCC POLSAT POLKOWICE
28 Francesco Failli NERI SOTTOLI
29 Francis De Greef WANTY – GROUPE GOBERT
30 Adrian Honkisz CCC POLSAT POLKOWICE
31 Fabio Andres Duarte  COLOMBIA
32 Ivan Balykin RUSVELO
33 Sergey Firsanov RUSVELO
34 Francesco Manuel Bongiorno  BARDIANI CSF
35 Karol Domagalski CAJA RURAL – SEGUROS RGA
36 Ben Gastauer AG2R LA MONDIALE
37 Kirill Pozdnyakov RUSVELO
38 Rodolfo Andres Torres  COLOMBIA
39 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA A 49”
40 Dennis Van Niekerk MTN – QHUBEKA
41 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
42 Sergei Pomoshnikov RUSVELO
43 Tiziano Dall'Antonia ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA A 1' E01”
44 Simone Ponzi NERI SOTTOLI
45 Alexis Vuillermoz AG2R LA MONDIALE
46 Eduardo Godoy ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
47 Kristijan Durasek LAMPRE-MERIDA
48 Marcos Garcia CAJA RURAL – SEGUROS RGA
49 Antonio Piedra Perez CAJA RURAL – SEGUROS RGA
50 Louis Meintjes MTN – QHUBEKA
51 Roberto Ferrari LAMPRE-MERIDA
52 Bartlomiej Matysiak CCC POLSAT POLKOWICE A 1' E 51”
53 Adrian Kurek CCC POLSAT POLKOWICE
54 Lukasz Owsian CCC POLSAT POLKOWICE
55 Nikolay Mihaylov CCC POLSAT POLKOWICE
56 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
57 Matej Mohoric CANNONDALE
58 Moreno Moser CANNONDALE
59 Elia Viviani CANNONDALE
60 Andrea Zordan ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
61 Mirko Selvaggi WANTY – GROUPE GOBERT
62 Mateusz Taciak CCC POLSAT POLKOWICE
63 Sergey Klimov RUSVELO
64 Andrea Fedi NERI SOTTOLI
65 Jarlinson Pantano COLOMBIA
66 Paolo Longo Borghini CANNONDALE
67 Yonattah Monsalve NERI SOTTOLI
68 Manuele Mori LAMPRE-MERIDA
69 Matteo Montaguti AG2R LA MONDIALE
70 Angelo Pagani BARDIANI CSF
71 Rafael Andriato NERI SOTTOLI
72 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA
73 Elia Favilli LAMPRE-MERIDA
74 Ilnur Zakarin RUSVELO
75 Adrien Niyonshuti MTN – QHUBEKA
76 Andrea Piechele BARDIANI CSF
DNF Matteo Bono LAMPRE-MERIDA
DNF Guillaume Bonnafond AG2R LA MONDIALE
DNF Marco Bandiera ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
DNF Carlos Jhoan Galviz  ANDRONI GIOCATTOLI – VENEZUELA
DNF Enrico Barbin BARDIANI CSF
DNF Stefano Pirazzi BARDIANI CSF
DNF Edoardo Zardini BARDIANI CSF
DNF Stefano Locatelli BARDIANI CSF
DNF Samuele Conti NERI SOTTOLI
DNF Giorgio Cecchinel NERI SOTTOLI
DNF Giuseppe Fonzi NERI SOTTOLI
DNF Heiner Rodri Parra  CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF Francesco Lasca CAJA RURAL – SEGUROS RGA
DNF Juan Pablo Valencia  COLOMBIA
DNF Edward Fabian Diaz COLOMBIA
DNF Julian Quintero Carlos COLOMBIA
DNF Duber Quintero  COLOMBIA
DNF Nick Dougall MTN – QHUBEKA
DNF Tsgabu Gebremaryam Grmay  MTN – QHUBEKA
DNF Jacques Janse Van Rensburg MTN – QHUBEKA
DNF Songezo Jim MTN – QHUBEKA
DNF Ferekalsi Debesay  MTN – QHUBEKA
DNF Timofey Kritskiy RUSVELO
DNF Frederik Backaert WANTY – GROUPE GOBERT
DNF Danilo Napolitano WANTY – GROUPE GOBERT
DNF Kevin Seeldraeyers WANTY – GROUPE GOBERT