BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Giro d'Italia

100th edition: May 5 - May 28, 2017

Stage 11 results, Wednesday, May 17, 2017

Back to 2017 Giro main page | Giro d'Italia Database |

Wednesday, May 17, Stage 11: Florence - Bagno di Romagna (161 km)

Stage 11 map and profile | Stage 11 photos | Organizer's stage 11 preview

Omar Fraile

Omar Fraile wins Giro stage 11

Weather at the finish town of Bagno di Romagna at 1:26 PM, Local time: 22C (71F), Sunny, with the wind from the NE at 16 km/hr (10 mph). No rain is forecast.

The race: 188 riders started at 12:38 PM, local time. Troubled by allergies and poor form, Italian champion Giacomo Nizzolo did not start today's stage.

Race leader Tom Dumoulin's Team Sunweb had this so say about the day's racing:

Team Sunweb’s time spent training altitude was noticeable during the 4000 metres of climbing in today’s stage with Chad Haga, Sindre Skjøstad Lunke, Simon Geschke, Phil Bauhaus, Tom Stamsnijder and Georg Preidler maintaining control of the race and limiting losses to the team’s Maglia Rose. When two riders broke free and a chase group formed, Laurens Ten Dam joined in the action out front, keeping an eye on proceedings in the break. As the then splintered bunch reached the last climb of the day, Laurens dropped back from the break to ensure Tom had a rider with him to help defend the jersey going into the last kilometres. Both Laurens and Tom rolled across the line with the general classification contenders and as a result, Tom wears the Maglia Rosa again tomorrow.

After stage 11 Tom said: “We weren’t thinking about the riders up the road in the break today, we just focused on what we were doing and went at our own pace. I knew if we carried on doing that all day that we would be fine. It was also in other team’s benefit to help bring the gap down, which of course was good for us. I took it easy on the first part of the last descent so I could get back to Laurens and he could pull so I wasn’t too stressed about the attacks that came then. The guys did a great job, it was amazing team work from everybody and I’m really happy.”

Team Sunweb coach Aike Visbeek said: “We knew today would be really difficult for the GC but we stayed calm and stuck to the plan. There were some good numbers and names in the first group but we had Laurens up there. The plan was for Laurens to wait on the last climb for Tom, so he always had someone with him. The plan worked out perfectly, we were calm at the beginning where it was pretty chaotic and the guys kept control of the gap all day. I am really proud of how the team road and we are all really happy to keep the Maglia Rosa for another day.”

Complete Results:

Stage 11 photos

161 kilometers raced at an average speed of 36.697 km/hr

1 FRAILE Omar DIMENSION DATA 4h 23’ 14”
2 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
3 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC s.t.
4 KANGERT Tanel ASTANA s.t.
5 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA s.t.
6 HERMANS Ben BMC s.t.
7 CATALDO Dario ASTANA s.t.
8 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL 0’ 03”
10 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS s.t.
11 AMADOR Andrey MOVISTAR s.t.
12 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE s.t.
13 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT 01’ 37”
14 REICHENBACH Sébastien FDJ s.t.
15 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE s.t.
16 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE s.t.
17 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN s.t.
18 PINOT Thibaut FDJ s.t.
19 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB s.t.
20 QUINTANA Nairo MOVISTAR s.t.
21 ANACONA Winner MOVISTAR s.t.
22 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA s.t.
23 YATES Adam ORICA-SCOTT s.t.
24 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO s.t.
25 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL s.t.
26 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB s.t.
27 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
28 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS s.t.
29 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO 02’ 25”
30 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES s.t.
31 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
32 DEIGNAN Philip SKY s.t.
33 SANCHEZ Luis Leon ASTANA s.t.
34 THOMAS Geraint SKY s.t.
35 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE s.t.
36 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO s.t.
37 HANSEN Jesper ASTANA s.t.
38 ROJAS Jose MOVISTAR s.t.
39 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE 04’ 27”
40 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO s.t.
41 MOLARD Rudy FDJ s.t.
42 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
43 RODRIGUEZ MARTIN Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
44 SENNI Manuel BMC s.t.
45 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA s.t.
46 ANTON Igor DIMENSION DATA s.t.
47 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA s.t.
48 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL s.t.
49 MENDES Jose' BORA-HANSGROHE s.t.
50 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA s.t.
51 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO s.t.
52 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE s.t.
53 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC s.t.
54 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA s.t.
55 VERONA Carlos ORICA-SCOTT s.t.
56 KISERLOVSKI Robert KATUSHA-ALPECIN s.t.
57 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES 07’ 06”
58 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS s.t.
59 DILLIER Silvan BMC s.t.
60 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB s.t.
61 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO s.t.
62 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO s.t.
63 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO 09’ 26”
64 BERHANE Natnael DIMENSION DATA s.t.
65 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC s.t.
66 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA s.t.
67 GONÇALVES Jose' KATUSHA-ALPECIN s.t.
68 MAMYKIN Matvey KATUSHA-ALPECIN s.t.
69 MORABITO Steve FDJ s.t.
70 ELISSONDE Kenny SKY s.t.
71 HENAO GOMEZ Sebastian SKY s.t.
72 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR s.t.
73 HERRADA Jose MOVISTAR s.t.
74 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS 10’ 22”
75 MUHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE 10’ 56”
76 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS s.t.
77 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
78 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
79 DE LA PARTE Victor MOVISTAR s.t.
80 ROSA Diego SKY 13’ 26”
81 LANDA MEANA Mikel SKY s.t.
82 KIRYIENKA Vasil SKY s.t.
83 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
84 BIDARD François AG2R LA MONDIALE 14’ 25”
85 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE s.t.
86 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB s.t.
87 TIRALONGO Paolo ASTANA s.t.
88 VICIOSO Angel KATUSHA-ALPECIN 15’ 39”
89 PUCCIO Salvatore SKY s.t.
90 SUTHERLAND Rory MOVISTAR s.t.
91 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT s.t.
92 ROY Jérémy FDJ 15’ 57”
93 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 16’ 18”
94 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA s.t.
95 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO s.t.
96 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES s.t.
97 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO s.t.
98 BARTA Jan BORA-HANSGROHE s.t.
99 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
100 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
101 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB s.t.
102 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO s.t.
103 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO s.t.
104 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
105 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN s.t.
106 ZEITS Andrey ASTANA 18’ 27”
107 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE 19’ 18”
108 ROSSKOPF Joseph BMC 21’ 20”
109 VAN GARDEREN Tejay BMC s.t.
110 HAGA Chad TEAM SUNWEB s.t.
111 VAUGRENARD Benoit FDJ s.t.
112 LADAGNOUS Matthieu FDJ s.t.
113 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC s.t.
114 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO s.t.
115 BENNATI Daniele MOVISTAR s.t.
116 VENTOSO Francisco BMC s.t.
117 LOSADA Alberto KATUSHA-ALPECIN s.t.
118 BARBIN Enrico BARDIANI CSF s.t.
119 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 25’ 58”
120 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF s.t.
121 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF s.t.
122 CICCONE Giulio BARDIANI CSF s.t.
123 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
124 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA s.t.
125 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC s.t.
126 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL s.t.
127 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE s.t.
128 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL s.t.
129 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF s.t.
130 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL s.t.
131 BONNET William FDJ s.t.
132 LUDVIGSSON Tobias FDJ s.t.
133 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT s.t.
134 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL s.t.
135 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL s.t.
136 TEUNS Dylan BMC s.t.
137 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS s.t.
138 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF s.t.
139 QUINZIATO Manuel BMC s.t.
140 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA s.t.
141 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA s.t.
142 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA s.t.
143 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA s.t.
144 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC s.t.
145 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA s.t.
146 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT s.t.
147 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO s.t.
148 KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA-ALPECIN s.t.
149 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO s.t.
150 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
151 TUFT Svein ORICA-SCOTT s.t.
152 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB s.t.
153 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL s.t.
154 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO s.t.
155 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO s.t.
156 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO s.t.
157 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC s.t.
158 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO s.t.
159 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE s.t.
160 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO s.t.
161 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE s.t.
162 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS s.t.
163 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO s.t.
164 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS s.t.
165 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS s.t.
166 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES s.t.
167 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES s.t.
168 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
169 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES s.t.
170 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
171 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE s.t.
172 BOEM Nicola BARDIANI CSF s.t.
173 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 31’ 03”
174 MARTINEZ POVEDA Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
175 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
176 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
177 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
178 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO s.t.
179 AMEZQUETA MORENO Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
180 GOLAS Michal SKY s.t.
181 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE s.t.
182 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT s.t.
183 EWAN Caleb ORICA-SCOTT s.t.
184 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
185 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB s.t.
186 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO s.t.

GC after stage 11:

1,895 kilometers raced so far at an average speed of 40.005 km/hr

1 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB 47h 22’ 07”
2 QUINTANA Nairo MOVISTAR 02’ 23”
3 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO 02’ 38”
4 PINOT Thibaut FDJ 02’ 40”
5 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA 02’ 47”
6 AMADOR Andrey MOVISTAR 03’ 05”
7 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS 03’ 56”
8 KANGERT Tanel ASTANA 03’ 59”
9 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE 04’ 05”
10 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN 04’ 17”
11 CATALDO Dario ASTANA 05’ 19”
12 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO 06’ 07”
13 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC 06’ 19”
14 THOMAS Geraint SKY 06’ 21”
15 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES 06’ 29”
16 YATES Adam ORICA-SCOTT 06’ 58”
17 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL 07’ 22”
18 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES 07’ 39”
19 HERMANS Ben BMC 08’ 12”
20 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES 13’ 23”
21 REICHENBACH Sébastien FDJ 16’ 49”
22 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 17’ 55”
23 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE 18’ 25”
24 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC 18’ 46”
25 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA 19’ 46”
26 RODRIGUEZ MARTIN Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 20’ 27”
27 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS 20’ 34”
28 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE 21’ 03”
29 HANSEN Jesper ASTANA 22’ 16”
30 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA 22’ 35”
31 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO 22’ 43”
32 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO 23’ 24”
33 ANACONA Winner MOVISTAR 24’ 52”
34 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB 27’ 07”
35 VAN GARDEREN Tejay BMC 27’ 25”
36 MOLARD Rudy FDJ 28’ 05”
37 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE 31’ 42”
38 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE 32’ 33”
39 BERHANE Natnael DIMENSION DATA 33’ 25”
40 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA 33’ 33”
41 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL 34’ 32”
42 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC 35’ 50”
43 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR 36’ 08”
44 HERRADA Jose MOVISTAR 37’ 09”
45 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA 37’ 41”
46 MENDES Jose' BORA-HANSGROHE 38’ 13”
47 ROJAS Jose MOVISTAR 39’ 12”
48 DEIGNAN Philip SKY 40’ 15”
49 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO 40’ 27”
50 SANCHEZ Luis Leon ASTANA 41’ 01”
51 LANDA MEANA Mikel SKY 42’ 24”
52 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES 43’ 12”
53 MORABITO Steve FDJ 43’ 19”
54 KISERLOVSKI Robert KATUSHA-ALPECIN 44’ 18”
55 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT 45’ 09”
56 ANTON Igor DIMENSION DATA 45’ 11”
57 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO 47’ 00”
58 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB 47’ 06”
59 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE 47’ 34”
60 HENAO GOMEZ Sebastian SKY 48’ 09”
61 BIDARD François AG2R LA MONDIALE 49’ 22”
62 DE LA PARTE Victor MOVISTAR 50’ 37”
63 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO 51’ 02”
64 ROSA Diego SKY 51’ 31”
65 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS 52’ 21”
66 DILLIER Silvan BMC 53’ 22”
67 PUCCIO Salvatore SKY 53’ 58”
68 MUHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE 54’ 28”
69 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO 54’ 44”
70 GONÇALVES Jose' KATUSHA-ALPECIN 55’ 57”
71 ROSSKOPF Joseph BMC 56’ 09”
72 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL 57’ 34”
73 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB 58’ 00”
74 LUDVIGSSON Tobias FDJ 58’ 16”
75 ROY Jérémy FDJ 59’ 08”
76 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA 1h 0’ 48”
77 VERONA Carlos ORICA-SCOTT 1h 0’ 54”
78 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA 1h 01’ 02”
79 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC 1h 02’ 50”
80 FRAILE Omar DIMENSION DATA 1h 04’ 11”
81 HAGA Chad TEAM SUNWEB 1h 04’ 18”
82 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA 1h 05’ 02”
83 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO 1h 05’ 59”
84 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES 1h 06’ 44”
85 ZEITS Andrey ASTANA 1h 06’ 46”
86 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 07’ 25”
87 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO 1h 08’ 15”
88 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE 1h 09’ 43”
89 TIRALONGO Paolo ASTANA 1h 10’ 13”
90 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL 1h 13’ 09”
91 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS 1h 14’ 35”
92 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE 1h 14’ 38”
93 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO 1h 15’ 36”
94 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC 1h 17’ 35”
95 MAMYKIN Matvey KATUSHA-ALPECIN 1h 17’ 38”
96 VENTOSO Francisco BMC 1h 19’ 15”
97 ELISSONDE Kenny SKY 1h 20’ 03”
98 TEUNS Dylan BMC 1h 20’ 54”
99 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 1h 21’ 39”
100 KIRYIENKA Vasil SKY 1h 24’ 13”
101 VAUGRENARD Benoit FDJ 1h 24’ 49”
102 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE 1h 24’ 49”
103 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 24’ 58”
104 LADAGNOUS Matthieu FDJ 1h 25’ 00”
105 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 25’ 10”
106 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL 1h 25’ 39”
107 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC 1h 25’ 47”
108 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES 1h 26’ 38”
109 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 26’ 40”
110 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO 1h 27’ 13”
111 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO 1h 27’ 25”
112 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 27’ 59”
113 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB 1h 28’ 33”
114 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA 1h 28’ 49”
115 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO 1h 29’ 33”
116 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 29’ 42”
117 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC 1h 29’ 51”
118 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO 1h 31’ 30”
119 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA 1h 32’ 18”
120 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA 1h 33’ 07”
121 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT 1h 34’ 25”
122 BENNATI Daniele MOVISTAR 1h 35’ 13”
123 SENNI Manuel BMC 1h 35’ 42”
124 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT 1h 36’ 19”
125 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS 1h 36’ 44”
126 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA 1h 36’ 58”
127 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE 1h 37’ 46”
128 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 37’ 51”
129 VICIOSO Angel KATUSHA-ALPECIN 1h 38’ 46”
130 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE 1h 38’ 47”
131 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO 1h 39’ 00”
132 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 39’ 41”
133 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL 1h 40’ 05”
134 CICCONE Giulio BARDIANI CSF 1h 40’ 24”
135 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES 1h 40’ 46”
136 BARBIN Enrico BARDIANI CSF 1h 40’ 55”
137 KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA-ALPECIN 1h 41’ 23”
138 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES 1h 41’ 33”
139 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS 1h 41’ 38”
140 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC 1h 42’ 02”
141 QUINZIATO Manuel BMC 1h 42’ 27”
142 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO 1h 42’ 34”
143 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL 1h 43’ 45”
144 BONNET William FDJ 1h 44’ 00”
145 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 1h 44’ 08”
146 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF 1h 44’ 29”
147 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN 1h 44’ 51”
148 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 45’ 33”
149 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC 1h 46’ 31”
150 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO 1h 46’ 32”
151 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL 1h 47’ 44”
152 SUTHERLAND Rory MOVISTAR 1h 47’ 56”
153 TUFT Svein ORICA-SCOTT 1h 48’ 48”
154 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT 1h 49’ 20”
155 BARTA Jan BORA-HANSGROHE 1h 49’ 26”
156 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA 1h 50’ 39”
157 GOLAS Michal SKY 1h 50’ 45”
158 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO 1h 51’ 31”
159 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB 1h 52’ 15”
160 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS 1h 52’ 24”
161 AMEZQUETA MORENO Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 52’ 51”
162 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE 1h 52’ 58”
163 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES 1h 53’ 11”
164 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT 1h 54’ 42”
165 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS 1h 55’ 34”
166 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO 1h 57’ 18”
167 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO 1h 57’ 35”
168 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF 1h 57’ 57”
169 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO 2h 0’ 05”
170 BOEM Nicola BARDIANI CSF 2h 0’ 16”
171 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS 2h 0’ 29”
172 EWAN Caleb ORICA-SCOTT 2h 02’ 07”
173 MARTINEZ POVEDA Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 2h 03’ 56”
174 LOSADA Alberto KATUSHA-ALPECIN 2h 04’ 19”
175 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF 2h 04’ 30”
176 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB 2h 06’ 39”
177 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO 2h 07’ 11”
178 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL 2h 07’ 31”
179 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 2h 10’ 34”
180 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA 2h 11’ 25”
181 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO 2h 11’ 55”
182 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF 2h 12’ 27”
183 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE 2h 12’ 54”
184 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE 2h 16’ 13”
185 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 2h 18’ 18”
186 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 2h 29’ 17”

Stage 11 map and profile

Giro stage 11 map

Stage 11 map

Giro stage 11 profile

Stage 11 profile

Stage 11 photos by Fotoreporter Sirotti:

Panorama

Looks like a nice day to go bike racing in Tuscany.

Dirego Rosa

Diego Rosa descends the Passo Del Carnaio (km 102)

Giovanni Visconti

Giovanni Visconti

Tom Dumoulin

Race leader Tom Dumoulin

Omar Fraile and Pierre Rolland

Pierre Rolland and Omar Fraile descend Monte Fumaiolo (km 136)

Thibaut Pinot

Thibaut Pinot is well looked-after by his teammates

Omar Fraile

Omar Fraile is the fastest of his break and wins the stage

Omar Fraile

Stage winner Fraile on the podium

Tom Dumoulin

And Tom Dumoulin will start stage 12 in pink

Organizer's stage 11 preview: A classic Apennine stage featuring a series of mild climbs and descents to move from one valley to the next. From Florence (Ponte a Ema) the route climbs up the Passo della Consuma, then enters the Park of Foreste Casentinesi with the della Calla pass followed by the testing Sella di Raggio. After a pass over the finish line, the stage parcours takes the climb up to Monte Fumaiolo (the hardest one in its last kilometres) and a descent leads straight to the finish.