BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Giro d'Italia

100th edition: May 5 - May 28, 2017

Stage 10 results, Tuesday, May 16, 2017

Back to 2017 Giro main page | Giro d'Italia Database |

Tuesday, May 16, Stage 10: Foligno - Montefalco 39.8 km individual time trial

Stage 10 map and profile | Stage 10 photos | Organizer's stage 10 preview

Tom Dumoulin

Tom Dumoulin turns in a superb ride, winning both the stage and the GC lead. Sirotti photo.

Weather at the finish town of Montefalco, Umbria at 1:45 PM, local time: 22C (72F), partly cloudy with the wind from the NNE at 24 km/hr (15 mph). No rain is forecast.

The race: Here's the story from overnight race leader Nairo Quintana's Movistar team:

Nairo Quintana (Movistar Team) managed to save his day at the long-feared first ITT in the 2017 Giro d'Italia, a 39.8km course from Montefalco to Foligno, under strong winds and over two small hills on a nonetheless perfectly suited journey for time trial specialists.

The Maglia Rosa holder before today's stage conceded 2'53" against day's winner and new pink jersey Tom Dumoulin (SUN), who stormed to a convincing win and put 2'23" over the 'Cóndor', now 2nd, on the GC standings. The Colombian in turn limited losses quite well against Nibali (TBM; 36" over Nairo ), Mollema (TFS; 26" ahead) and Pinot (FDJ; just 11" better). Andrey Amador completed a nice ride for ninth place in the stage, 2'16" behind Dumoulin, and remains in an identical 9th in the general classification.

The Giro won't offer any respite on Wednesday as the peloton tackles one of the most challenging stages in this year's race: 161km from Florence to Bagno di Romagna, with almost on flat roads and over four long climbs that include the Monte Fumaiolo (Cat-2), whose summit is just 25km from the end.

Nairo Quintana: “We lost more time than we expected, though my legs felt well today. It was a very windy course, which also played against me, and we always had in mind that Dumoulin could make a big gain today, which he proved with an excellent performance - he's just shown how great of a specialist he is. He's showing also great form on the climbs, so he probably is the biggest contender for pink from now. Nibali also fared really strong, and the forces against the other main GC guys seem to be pretty much balanced. We must continue to keep an eye on everyone.

"We'll wait and see how we can build on this, seek for new strategies and gain terrain back for the next few days to try and get that Maglia Rosa back. It's always hard to swallow when you lose a leader's jersey, but I've got strong hopes: our team is fantastic, I'm in good condition and, with all mountains remaining in this Giro, we must keep digging and try to bounce things back."

Complete Results:

Stage 10 photos

39.8 kilometers raced at an average speed of 47.178 km/hr

1 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB 50min 37sec
2 THOMAS Geraint SKY @ 49sec
3 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS 0’ 56”
4 SANCHEZ Luis Leon ASTANA 01’ 40”
5 KIRYIENKA Vasil SKY 02’ 00”
6 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA 02’ 07”
7 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL 02’ 13”
8 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO 02’ 15”
9 AMADOR Andrey MOVISTAR 02’ 16”
10 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO 02’ 17”
11 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 02’ 18”
12 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN 02’ 19”
13 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT 02’ 23”
14 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB 02’ 27”
15 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES 02’ 35”
16 BARTA Jan BORA-HANSGROHE 02’ 36”
17 YATES Adam ORICA-SCOTT 02’ 39”
18 HERMANS Ben BMC 02’ 41”
19 PINOT Thibaut FDJ 02’ 42”
20 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO 02’ 43”
21 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES 02’ 50”
22 KANGERT Tanel ASTANA 02’ 51”
23 QUINTANA Nairo MOVISTAR 02’ 53”
24 CATALDO Dario ASTANA 02’ 54”
25 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO 02’ 56”
26 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
27 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE 03’ 07”
28 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT 03’ 08”
29 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE 03’ 14”
30 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA 03’ 17”
31 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO 03’ 38”
32 PUCCIO Salvatore SKY s.t.
33 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL 03’ 39”
34 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL 03’ 50”
35 GONÇALVES Jose' KATUSHA-ALPECIN 03’ 54”
36 MENDES Jose' BORA-HANSGROHE 03’ 57”
37 BENNATI Daniele MOVISTAR 04’ 00”
38 LANDA MEANA Mikel SKY 04’ 02”
39 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC 04’ 04”
40 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB 04’ 07”
41 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
42 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE 04’ 14”
43 VAN GARDEREN Tejay BMC 04’ 16”
44 QUINZIATO Manuel BMC 04’ 20”
45 ROY Jérémy FDJ 04’ 29”
46 FRAILE Omar DIMENSION DATA 04’ 32”
47 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA 04’ 56”
48 MORABITO Steve FDJ s.t.
49 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO 04’ 59”
50 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO 05’ 03”
51 ROSA Diego SKY s.t.
52 HENAO Sebastian SKY 05’ 06”
53 VENTOSO Francisco BMC 05’ 07”
54 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA 05’ 10”
55 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR 05’ 13”
56 RODRIGUEZ Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 05’ 15”
57 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC 05’ 16”
58 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE 05’ 17”
59 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA 05’ 19”
60 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO 05’ 21”
61 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO 05’ 24”
62 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO s.t.
63 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT 05’ 26”
64 ROJAS Jose MOVISTAR 05’ 28”
65 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE s.t.
66 ANACONA Winner MOVISTAR 05’ 30”
67 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE 05’ 31”
68 HAGA Chad TEAM SUNWEB 05’ 36”
69 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA 05’ 40”
70 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT 05’ 41”
71 DILLIER Silvan BMC s.t.
72 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS 05’ 48”
73 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO 05’ 55”
74 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO 05’ 57”
75 VAUGRENARD Benoit FDJ 06’ 00”
76 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE 06’ 05”
77 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL 06’ 07”
78 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA 06’ 08”
79 DE LA PARTE Victor MOVISTAR 06’ 09”
80 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO 06’ 10”
81 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS 06’ 11”
82 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
83 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN 06’ 12”
84 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL 06’ 13”
85 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 06’ 15”
86 LADAGNOUS Matthieu FDJ s.t.
87 MARTINEZ Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 06’ 16”
88 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS 06’ 17”
89 ZEITS Andrey ASTANA 06’ 19”
90 DEIGNAN Philip SKY 06’ 20”
91 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES 06’ 21”
92 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC 06’ 23”
93 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC 06’ 25”
94 LUDVIGSSON Tobias FDJ 06’ 33”
95 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB 06’ 34”
96 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE 06’ 35”
97 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE 06’ 36”
98 REICHENBACH Sébastien FDJ 06’ 37”
99 HAAS Nathan DIMENSION DATA 06’ 39”
100 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS 06’ 40”
101 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA s.t.
102 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE 06’ 44”
103 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE 06’ 45”
104 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA 06’ 47”
105 HERRADA Jose MOVISTAR 06’ 51”
106 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 06’ 52”
107 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA 06’ 58”
108 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS 07’ 00”
109 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA 07’ 03”
110 ANTON Igor DIMENSION DATA 07’ 04”
111 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL s.t.
112 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES 07’ 06”
113 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL 07’ 07”
114 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 07’ 09”
115 MOLARD Rudy FDJ 07’ 10”
116 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO 07’ 11”
117 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO s.t.
118 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA 07’ 12”
119 BONNET William FDJ 07’ 13”
120 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS 07’ 16”
121 TUFT Svein ORICA-SCOTT s.t.
122 SENNI Manuel BMC 07’ 17”
123 VERONA Carlos ORICA-SCOTT 07’ 20”
124 BERHANE Natnael DIMENSION DATA s.t.
125 ELISSONDE Kenny SKY 07’ 24”
126 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB s.t.
127 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB 07’ 29”
128 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
129 KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA-ALPECIN 07’ 31”
130 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC 07’ 32”
131 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA 07’ 36”
132 ROSSKOPF Joseph BMC 07’ 38”
133 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES s.t.
134 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 07’ 42”
135 SUTHERLAND Rory MOVISTAR s.t.
136 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL 07’ 46”
137 HANSEN Jesper ASTANA 07’ 47”
138 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO 07’ 48”
139 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC 07’ 50”
140 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE 07’ 51”
141 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF 07’ 54”
142 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE 07’ 57”
143 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL 07’ 58”
144 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC 08’ 00”
145 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 08’ 02”
146 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE 08’ 05”
147 TEUNS Dylan BMC 08’ 06”
148 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC 08’ 09”
149 KISERLOVSKI Robert KATUSHA-ALPECIN s.t.
150 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO 08’ 10”
151 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA 08’ 11”
152 MAMYKIN Matvey KATUSHA-ALPECIN 08’ 15”
153 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
154 GOLAS Michal SKY 08’ 16”
155 MUHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE 08’ 17”
156 VICIOSO Angel KATUSHA-ALPECIN 08’ 18”
157 LOSADA Alberto KATUSHA-ALPECIN s.t.
158 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO s.t.
159 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC 08’ 21”
160 BIDARD François AG2R LA MONDIALE 08’ 29”
161 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO 08’ 31”
162 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO 08’ 33”
163 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES 08’ 36”
164 TIRALONGO Paolo ASTANA 08’ 39”
165 AMEZQUETA Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 08’ 39”
166 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE 08’ 51”
167 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS 08’ 54”
168 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO s.t.
169 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB 09’ 07”
170 BOEM Nicola BARDIANI CSF 09’ 12”
171 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 09’ 25”
172 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS 09’ 26”
173 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE 09’ 27”
174 BARBIN Enrico BARDIANI CSF 09’ 42”
175 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE 09’ 43”
176 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT 10’ 00”
177 NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO 10’ 25”
178 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO 10’ 30”
179 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES 10’ 36”
180 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES 10’ 37”
181 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF 10’ 50”
182 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO 10’ 52”
183 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO 11’ 02”
184 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF 11’ 03”
185 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES 11’ 04”
186 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 11’ 06”
187 CICCONE Giulio BARDIANI CSF 11’ 20”
188 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF 11’ 41”
189 EWAN Caleb ORICA-SCOTT 12’ 56”

GC after Stage 10:

1733.8 kilometers raced so far at an average speed of 40.36 km/hr

1 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB 42hr 57min 16sec
2 QUINTANA Nairo MOVISTAR 02’ 23”
3 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO 02’ 38”
4 PINOT Thibaut FDJ 02’ 40”
5 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA 02’ 47”
6 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS 03’ 56”
7 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE 04’ 05”
8 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN 04’ 17”
9 AMADOR Andrey MOVISTAR 04’ 39”
10 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO 05’ 19”
11 THOMAS Geraint SKY 05’ 33”
12 KANGERT Tanel ASTANA 05’ 36”
13 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC 06’ 19”
14 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES 06’ 51”
15 CATALDO Dario ASTANA 06’ 56”
16 YATES Adam ORICA-SCOTT 06’ 58”
17 VAN GARDEREN Tejay BMC 07’ 42”
18 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES 08’ 12”
19 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL 08’ 56”
20 HERMANS Ben BMC 09’ 49”
21 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES 15’ 00”
22 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC 15’ 56”
23 REICHENBACH Sébastien FDJ 16’ 49”
24 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA 16’ 56”
25 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 17’ 07”
26 RODRIGUEZ Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 17’ 37”
27 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO 17’ 55”
28 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES 18’ 51”
29 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA 19’ 45”
30 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE 20’ 00”
31 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE 20’ 15”
32 HANSEN Jesper ASTANA 21’ 28”
33 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO 21’ 55”
34 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS 22’ 08”
35 ANACONA Winner MOVISTAR 24’ 52”
36 MOLARD Rudy FDJ 25’ 15”
37 BERHANE Natnael DIMENSION DATA 25’ 36”
38 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB 27’ 07”
39 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR 28’ 19”
40 HERRADA Jose MOVISTAR 29’ 20”
41 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE 29’ 43”
42 LANDA Mikel SKY 30’ 38”
43 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA 30’ 43”
44 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE 31’ 42”
45 LUDVIGSSON Tobias FDJ 33’ 55”
46 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB 34’ 18”
47 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL 34’ 32”
48 MENDES Jose' BORA-HANSGROHE 35’ 23”
49 MORABITO Steve FDJ 35’ 30”
50 ROSSKOPF Joseph BMC 36’ 26”
51 BIDARD François AG2R LA MONDIALE 36’ 34”
52 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC 37’ 31”
53 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO 37’ 37”
54 ROJAS Jose MOVISTAR 38’ 24”
55 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO 39’ 11”
56 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA 39’ 18”
57 DEIGNAN Philip SKY 39’ 27”
58 ROSA Diego SKY 39’ 42”
59 PUCCIO Salvatore SKY 39’ 56”
60 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO 40’ 03”
61 SANCHEZ Luis Leon ASTANA 40’ 13”
62 HENAO Sebastian SKY 40’ 20”
63 DE LA PARTE Victor MOVISTAR 41’ 18”
64 KISERLOVSKI Robert KATUSHA-ALPECIN 41’ 28”
65 ANTON Igor DIMENSION DATA 42’ 21”
66 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC 43’ 07”
67 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO 43’ 54”
68 HAGA Chad TEAM SUNWEB 44’ 35”
69 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE 44’ 44”
70 ROY Jérémy FDJ 44’ 48”
71 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT 45’ 09”
72 MUHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE 45’ 09”
73 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO 45’ 33”
74 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA 46’ 07”
75 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS 46’ 52”
76 DILLIER Silvan BMC 47’ 53”
77 GONÇALVES Jose' KATUSHA-ALPECIN 48’ 08”
78 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL 48’ 48”
79 ZEITS Andrey ASTANA 49’ 56”
80 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO 51’ 59”
81 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB 52’ 31”
82 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE 52’ 44”
83 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL 54’ 44”
84 TEUNS Dylan BMC 56’ 33”
85 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE 56’ 55”
86 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA 57’ 13”
87 TIRALONGO Paolo ASTANA 57’ 25”
88 VERONA Carlos ORICA-SCOTT 58’ 04”
89 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA 58’ 12”
90 VENTOSO Francisco BMC 59’ 32”
91 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE 1h 0’ 28”
92 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO 1h 0’ 55”
93 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES 1h 01’ 15”
94 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL 1h 01’ 18”
95 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC 1h 01’ 26”
96 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO 1h 02’ 52”
97 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO 1h 03’ 04”
98 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO 1h 03’ 09”
99 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA 1h 04’ 28”
100 VAUGRENARD Benoit FDJ 1h 05’ 06”
101 LADAGNOUS Matthieu FDJ 1h 05’ 17”
102 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC 1h 05’ 46”
103 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS 1h 05’ 50”
104 FRAILE Omar DIMENSION DATA 1h 06’ 00”
105 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 1h 06’ 58”
106 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO 1h 07’ 09”
107 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA 1h 07’ 57”
108 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE 1h 08’ 20”
109 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA 1h 08’ 46”
110 MAMYKIN Matvey KATUSHA-ALPECIN 1h 09’ 49”
111 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT 1h 10’ 04”
112 HAAS Nathan DIMENSION DATA 1h 10’ 13”
113 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 10’ 29”
114 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE 1h 11’ 48”
115 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES 1h 11’ 57”
116 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 12’ 01”
117 ELISSONDE Kenny SKY 1h 12’ 14”
118 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS 1h 12’ 23”
119 KIRYIENKA Vasil SKY 1h 12’ 24”
120 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA 1h 12’ 37”
121 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 13’ 18”
122 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 13’ 30”
123 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB 1h 13’ 52”
124 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE 1h 14’ 26”
125 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO 1h 14’ 52”
126 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 15’ 20”
127 BENNATI Daniele MOVISTAR 1h 15’ 30”
128 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 15’ 39”
129 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL 1h 15’ 44”
130 CICCONE Giulio BARDIANI CSF 1h 16’ 03”
131 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 16’ 07”
132 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES 1h 16’ 25”
133 KUZNETSOV Viacheslav KATUSHA-ALPECIN 1h 17’ 02”
134 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES 1h 17’ 12”
135 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 17’ 21”
136 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC 1h 17’ 41”
137 QUINZIATO Manuel BMC 1h 18’ 06”
138 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO 1h 18’ 13”
139 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO 1h 19’ 17”
140 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL 1h 19’ 24”
141 BONNET William FDJ 1h 19’ 39”
142 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 1h 19’ 47”
143 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF 1h 20’ 08”
144 BARBIN Enrico BARDIANI CSF 1h 21’ 12”
145 GOLAS Michal SKY 1h 21’ 19”
146 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC 1h 22’ 02”
147 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC 1h 22’ 10”
148 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT 1h 22’ 17”
149 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL 1h 23’ 23”
150 AMEZQUETA Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 23’ 25”
151 TUFT Svein ORICA-SCOTT 1h 24’ 27”
152 VICIOSO Angel KATUSHA-ALPECIN 1h 24’ 44”
153 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT 1h 24’ 59”
154 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT 1h 25’ 16”
155 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA 1h 26’ 18”
156 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO 1h 27’ 10”
157 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO 1h 27’ 52”
158 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB 1h 27’ 54”
159 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS 1h 28’ 03”
160 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO 1h 28’ 09”
161 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE 1h 28’ 37”
162 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES 1h 28’ 50”
163 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN 1h 30’ 10”
164 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS 1h 31’ 13”
165 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO 1h 31’ 51”
166 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS 1h 32’ 19”
167 EWAN Caleb ORICA-SCOTT 1h 32’ 41”
168 SENNI Manuel BMC 1h 32’ 52”
169 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF 1h 33’ 36”
170 SUTHERLAND Rory MOVISTAR 1h 33’ 54”
171 MARTINEZ Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 34’ 30”
172 BARTA Jan BORA-HANSGROHE 1h 34’ 45”
173 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO 1h 35’ 44”
174 BOEM Nicola BARDIANI CSF 1h 35’ 55”
175 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS 1h 36’ 08”
176 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB 1h 37’ 13”
177 NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO 1h 38’ 57”
178 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF 1h 40’ 09”
179 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 41’ 08”
180 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO 1h 42’ 29”
181 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO 1h 42’ 50”
182 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL 1h 43’ 10”
183 LOSADA Alberto KATUSHA-ALPECIN 1h 44’ 36”
184 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA 1h 47’ 04”
185 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF 1h 48’ 06”
186 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE 1h 48’ 33”
187 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 48’ 52”
188 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE 1h 51’ 52”
189 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 1h 59’ 51”

Stage 10 map and profile

Stage 10 map

Stage 10 map

Stage 10 profile

Stage 10 profile

Stage 10 photos by Fotoreporter Sirotti:

Jan Polanc

Jan Polanc

Dario Cataldo

Dario Cataldo

Tejay Van Garderen

Tejay van Garderen

Steven Kruijswijk

Steven Kruijswijk

Domenico Pozzovivo

Domenico Pozzovivo

Geraint Thomas

Geraint Thomas turned in a superb ride today, second place. But he's still 5min 33sec down on the GC. He has a real fight ahead.

Nairo Quintana

Nairo Quintana was out of his element today. He finished 23rd, 2min 53sec slower than Tom Dumoulin.

Tom Dumoulin

Tom Dumoulin crushed it today.

Bob Jungels

Bob Jungels regained the young rider classification leadership.

Tom Dumoulin

Tom Dumoulin is the new maglia rosa

Organizer's preview: The individual time trial is perfectly flat in the first part, wavy in the second part and on an apparently flat ground in the final part. At the half-way mark, after a short steep climb, the route runs on a wide downhill road. Two intermediate time checks. The finish is by the walls of the medieval village of Montefalco.