BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Giro d'Italia

100th edition: May 5 - May 28, 2017

Stage 2 results, Saturday, May 6, 2017

Back to 2017 Giro main page | Giro d'Italia Database |

Saturday, May 6, Stage 2: Olbia - Tortoli (221 km)

Stage 2 map and profile | Stage 2 photos | Organizer's stage 2 preview

Andre Greipel

André Greipel gets the stage win

Weather at the finish town of Tortoli at 1:37 PM, local time: 24C (75F), Sunny with the wind from the south at 21 km/hr (13 mph). No rain is forecast.

The race: All 195 riders who started stage one were on the line for the 11:43 AM start for stage two. And all 195 finished the stage as well.

Here's the race story from Jasper Stuyven's Trek-Segafredo team:

The surprises continued for day two at the Giro d'Italia. On a day expected to be too hard for the pure sprinters, a bunched ending played out and Jasper Stuyven, who had hoped for the projected reduced group finish, still capitalized with a fantastic third place.

"I think I did a good sprint and I am happy with the result since it wasn't the best day for me with the headwind," said Stuyven. "I was hoping for a harder stage, so I was happy when Bahrain (Merida) started to pull really hard on the bumps after the cat-2  climb and made it really hard. So at least it was a little bit of suffering."

The battle for pink between the fastmen was supposed to happen in stage one, not stage two. At 221 kilometers in length and jammed with relentless climbs, today's race was anticipated to be too hard for the pure sprinters, but thanks to a headwind that created a lackadaisical pace by the peloton, notably on the long category-two climb, it kept a large bunch intact for the finish.

Andre Greipel (Lotto Soudal) won the maglia rosa honor, taking the victory after a late mishap by Caleb Ewan (Orica-Scott) cost him his chance.

Stuyven, not rated amongst the world's fastest but still with a prowess when it comes to sprinting, timed his jump perfectly, overtaking a fading Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) at the line for third place.

"It was a good sprint, a tailwind," explained Stuyven. "I think I was too far back with one kilometer to go and I was lucky to grab a rider's wheel who was riding to the front. I like to get in the mix, and like I said I need harder stages so that sprinters like Greipel are dropped. If not, I just try and make the best of it, and sometimes it ends up in a nice podium."

The pace in the last kilometers was too much for Giacomo Nizzolo, still not at his best form. Typically one to easily handle the climbs of today, Nizzolo is still regaining his race form after a lengthy layoff to injury, and when Bahrain Merida upped the pace over the final hills, he had to let the peloton go.

"Not too bad of a start," said director Kim Andersen, happy with the team's performance in the first two days. "For sure we would like to win, but that's not so easy.  Yesterday we had two guys up there, and today Giacomo was not so good in the end, so we tried to help Jasper what we could. We don't have so many to help in a leadout, but we did the best we could, and I think Jasper did a pretty good sprint.  He's motivated and looking very, very good

Complete Results:

Stage 2 photos

221 kilometers raced at an average speed of 36.298 km/hr

1 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL 6h 05’ 18”
2 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
3 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO s.t.
4 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS s.t.
5 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA s.t.
6 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO s.t.
7 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA s.t.
8 THOMAS Geraint SKY s.t.
9 EWAN Caleb ORICA-SCOTT s.t.
10 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
11 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE s.t.
12 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
13 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA s.t.
14 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS s.t.
15 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE s.t.
16 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE s.t.
17 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT s.t.
18 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT s.t.
19 YATES Adam ORICA-SCOTT s.t.
20 QUINTANA Nairo MOVISTAR s.t.
21 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC s.t.
22 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
23 ROSA Diego SKY s.t.
24 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO s.t.
25 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO s.t.
26 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA s.t.
27 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA s.t.
28 PUCCIO Salvatore SKY s.t.
29 ROSSKOPF Joseph BMC s.t.
30 LANDA MEANA Mikel SKY s.t.
31 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB s.t.
32 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO s.t.
33 ROJAS Jose MOVISTAR s.t.
34 SANCHEZ Luis León ASTANA s.t.
35 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS s.t.
36 VAN GARDEREN Tejay BMC s.t.
37 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES s.t.
38 BONNET William FDJ s.t.
39 BIDARD François AG2R LA MONDIALE s.t.
40 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB s.t.
41 PINOT Thibaut FDJ s.t.
42 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL s.t.
43 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB s.t.
44 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE s.t.
45 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS s.t.
46 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS s.t.
47 AMADOR Andrey MOVISTAR s.t.
48 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
49 QUINZIATO Manuel BMC s.t.
50 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO s.t.
51 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA s.t.
52 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA s.t.
53 MOLARD Rudy FDJ s.t.
54 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE s.t.
55 DENNIS Rohan BMC s.t.
56 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL s.t.
57 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES s.t.
58 CATALDO Dario ASTANA s.t.
59 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES s.t.
60 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
61 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES s.t.
62 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL s.t.
63 BERHANE Natnael DIMENSION DATA s.t.
64 HAGA Chad TEAM SUNWEB s.t.
65 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO s.t.
66 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB s.t.
67 GOLAS Michal SKY s.t.
68 KANGERT Tanel ASTANA s.t.
69 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC s.t.
70 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS s.t.
71 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC s.t.
72 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE s.t.
73 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA s.t.
74 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE s.t.
75 DE LA PARTE Victor MOVISTAR s.t.
76 VENTOSO Francisco BMC s.t.
77 MENDES José BORA-HANSGROHE s.t.
78 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC s.t.
79 RODRIGUEZ MARTIN Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
80 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
81 MÜHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE s.t.
82 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE s.t.
83 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB s.t.
84 AMEZQUETA MORENO Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
85 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO s.t.
86 MORENO BAZAN Javier BAHRAIN-MERIDA s.t.
87 HANSEN Jesper ASTANA s.t.
88 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
89 LUDVIGSSON Tobias FDJ s.t.
90 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO s.t.
91 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
92 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
93 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO s.t.
94 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS s.t.
95 ANACONA Winner MOVISTAR s.t.
96 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
97 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL s.t.
98 BARBIN Enrico BARDIANI CSF s.t.
99 VAUGRENARD Benoit FDJ s.t.
100 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
101 ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN 0’ 20”
102 KISERLOVSKI Robert TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
103 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO s.t.
104 ANTON Igor DIMENSION DATA s.t.
105 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT s.t.
106 BENNATI Daniele MOVISTAR s.t.
107 TEUNS Dylan BMC 0’ 24”
108 HERMANS Ben BMC s.t.
109 HENAO GOMEZ Sebastian SKY s.t.
110 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR s.t.
111 ELISSONDE Kenny SKY s.t.
112 MORABITO Steve FDJ s.t.
113 HERRADA Jose MOVISTAR s.t.
114 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA s.t.
115 REICHENBACH Sébastien FDJ s.t.
116 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO s.t.
117 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT s.t.
118 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES s.t.
119 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF s.t.
120 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT s.t.
121 ROY Jérémy FDJ s.t.
122 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO s.t.
123 DILLIER Silvan BMC s.t.
124 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL s.t.
125 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL s.t.
126 HAAS Nathan DIMENSION DATA s.t.
127 TIRALONGO Paolo ASTANA s.t.
128 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC s.t.
129 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF s.t.
130 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS s.t.
131 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
132 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE s.t.
133 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 0’ 40”
134 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 0’ 53”
135 FRAILE Omar DIMENSION DATA 0’ 59”
136 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
137 TUFT Svein ORICA-SCOTT 01’ 12”
138 DEIGNAN Philip SKY 01’ 23”
139 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 01’ 37”
140 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES 01’ 54”
141 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN 02’ 14”
142 GONÇALVES José TEAM KATUSHA ALPECIN 02’ 16”
143 ZEITS Andrey ASTANA 02’ 29”
144 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA 02’ 58”
145 SUTHERLAND Rory MOVISTAR s.t.
146 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO s.t.
147 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES s.t.
148 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL s.t.
149 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
150 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC s.t.
151 MARTINEZ POVEDA Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
152 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO s.t.
153 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB s.t.
154 LADAGNOUS Matthieu FDJ s.t.
155 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
156 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO s.t.
157 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE s.t.
158 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
159 CICCONE Giulio BARDIANI CSF s.t.
160 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF s.t.
161 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO s.t.
162 VERONA Carlos ORICA-SCOTT s.t.
163 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO s.t.
164 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL s.t.
165 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO s.t.
166 KIRYIENKA Vasil SKY s.t.
167 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC s.t.
168 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB s.t.
169 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS s.t.
170 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO s.t.
171 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
172 LOSADA Alberto TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
173 VICIOSO Angel TEAM KATUSHA ALPECIN 03’ 12”
174 MAMYKIN Matvey TEAM KATUSHA ALPECIN 03’ 22”
175 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA 03’ 34”
176 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE s.t.
177 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO 03’ 54”
178 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO s.t.
179 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA s.t.
180 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN 04’ 20”
181 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA 05’ 43”
182 PELUCCHI Matteo BORA-HANSGROHE 05’ 43”
183 NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO 05’ 46”
184 BOEM Nicola BARDIANI CSF s.t.
185 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB 07’ 46”
186 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE 10’ 53”
187 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
188 SENNI Manuel BMC s.t.
189 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA s.t.
190 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF s.t.
191 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
192 BARTA Jan BORA-HANSGROHE 12’ 49”
193 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE s.t.
194 GENIEZ Alexandre AG2R LA MONDIALE s.t.
195 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO s.t.

GC after stage 2:

427 kilometers raced so far at an average speed of 37.751 km/hr

1 GREIPEL Andre' LOTTO SOUDAL 11hr 18min 39sec
2 POSTLBERGER Lukas BORA-HANSGROHE @ 4sec
3 EWAN Caleb ORICA-SCOTT 0’ 08”
4 FERRARI Roberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 STUYVEN Jasper TREK-SEGAFREDO 0’ 10”
6 BRUTT Pavel GAZPROM-RUSVELO 0’ 12”
7 SBARAGLI Kristian DIMENSION DATA 0’ 14”
8 GIBBONS Ryan DIMENSION DATA s.t.
9 GAVIRIA Fernando QUICK-STEP FLOORS s.t.
10 BATTAGLIN Enrico LOTTO NL-JUMBO s.t.
11 THOMAS Geraint SKY s.t.
12 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
13 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA s.t.
14 PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
15 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES s.t.
16 QUINTANA Nairo MOVISTAR s.t.
17 YATES Adam ORICA-SCOTT s.t.
18 POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE s.t.
19 ROSA Diego SKY s.t.
20 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE s.t.
21 ROJAS Jose MOVISTAR s.t.
22 SANCHEZ Luis León ASTANA s.t.
23 DUMOULIN Tom TEAM SUNWEB s.t.
24 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS s.t.
25 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
26 ROSSKOPF Joseph BMC s.t.
27 KOREN Kristijan CANNONDALE-DRAPAC s.t.
28 PUCCIO Salvatore SKY s.t.
29 SIUTSOU Kanstantsin BAHRAIN-MERIDA s.t.
30 PIBERNIK Luka BAHRAIN-MERIDA s.t.
31 LANDA MEANA Mikel SKY s.t.
32 VAN GARDEREN Tejay BMC s.t.
33 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB s.t.
34 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE s.t.
35 MOLLEMA Bauke TREK-SEGAFREDO s.t.
36 DENNIS Rohan BMC s.t.
37 MÜHLBERGER Gregor BORA-HANSGROHE s.t.
38 PINOT Thibaut FDJ s.t.
39 BIDARD François AG2R LA MONDIALE s.t.
40 AMADOR Andrey MOVISTAR s.t.
41 FORMOLO Davide CANNONDALE-DRAPAC s.t.
42 MARTINELLI Davide QUICK-STEP FLOORS s.t.
43 PETILLI Simone UAE TEAM EMIRATES s.t.
44 VENTOSO Francisco BMC s.t.
45 DEVENYNS Dries QUICK-STEP FLOORS s.t.
46 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL s.t.
47 TCATEVICH Aleksei GAZPROM-RUSVELO s.t.
48 BARBIN Enrico BARDIANI CSF s.t.
49 BERHANE Natnael DIMENSION DATA s.t.
50 CONTI Valerio UAE TEAM EMIRATES s.t.
51 BAK YTTING Lars LOTTO SOUDAL s.t.
52 KANGERT Tanel ASTANA s.t.
53 CHEVRIER Clement AG2R LA MONDIALE s.t.
54 GROSSCHARTNER Felix CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
55 DE PLUS Laurens QUICK-STEP FLOORS s.t.
56 VAN EMDEN Jos LOTTO NL-JUMBO 0’ 27”
57 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO s.t.
58 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB s.t.
59 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL s.t.
60 GOLAS Michal SKY s.t.
61 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC s.t.
62 MENDES José BORA-HANSGROHE s.t.
63 ANACONA Winner MOVISTAR s.t.
64 ZHUPA Eugert WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 0’ 31”
65 BONNET William FDJ 0’ 32”
66 EDMONDSON Alexander ORICA-SCOTT s.t.
67 MOLARD Rudy FDJ s.t.
68 GASPAROTTO Enrico BAHRAIN-MERIDA s.t.
69 HAGA Chad TEAM SUNWEB s.t.
70 QUINZIATO Manuel BMC s.t.
71 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA s.t.
72 CATALDO Dario ASTANA s.t.
73 TANKINK Bram LOTTO NL-JUMBO s.t.
74 ROLLAND Pierre CANNONDALE-DRAPAC s.t.
75 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES s.t.
76 HIRT Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
77 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB s.t.
78 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA s.t.
79 BERARD Julien AG2R LA MONDIALE s.t.
80 HANSEN Jesper ASTANA s.t.
81 LUDVIGSSON Tobias FDJ s.t.
82 ALAFACI Eugenio TREK-SEGAFREDO s.t.
83 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL s.t.
84 SLAGTER Tom-Jelte CANNONDALE-DRAPAC s.t.
85 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB s.t.
86 PATERSKI Maciej CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
87 LAGUTIN Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
88 SCHLEGEL Michal CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
89 BENNATI Daniele MOVISTAR 0’ 34”
90 ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
91 KISERLOVSKI Robert TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
92 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES 0’ 38”
93 SELIG Rudiger BORA-HANSGROHE s.t.
94 HAAS Nathan DIMENSION DATA s.t.
95 JUUL JENSEN Christopher ORICA-SCOTT s.t.
96 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE 0’ 48”
97 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE s.t.
98 RODRIGUEZ MARTIN Cristian WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
99 POZZATO Filippo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
100 DIDIER Laurent TREK-SEGAFREDO 0’ 51”
101 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL s.t.
102 HANSEN Adam LOTTO SOUDAL s.t.
103 ELISSONDE Kenny SKY 0’ 56”
104 HENAO GOMEZ Sebastian SKY s.t.
105 MORABITO Steve FDJ s.t.
106 ROY Jérémy FDJ s.t.
107 KEISSE Iljo QUICK-STEP FLOORS s.t.
108 TEUNS Dylan BMC 01’ 12”
109 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO s.t.
110 RICHEZE Maximiliano QUICK-STEP FLOORS 01’ 23”
111 DE LA PARTE Victor MOVISTAR s.t.
112 AMEZQUETA MORENO Julen WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
113 MORENO BAZAN Javier BAHRAIN-MERIDA s.t.
114 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO s.t.
115 VAUGRENARD Benoit FDJ s.t.
116 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS s.t.
117 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA 01’ 25”
118 BUSATO Matteo WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 01’ 31”
119 FRAILE Omar DIMENSION DATA s.t.
120 HEPBURN Michael ORICA-SCOTT 01’ 43”
121 ANTON Igor DIMENSION DATA s.t.
122 VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO NL-JUMBO s.t.
123 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA 01’ 47”
124 HERMANS Ben BMC s.t.
125 REICHENBACH Sébastien FDJ s.t.
126 MAESTRI Mirco BARDIANI CSF s.t.
127 HERRADA Jose MOVISTAR s.t.
128 PLAZA Ruben ORICA-SCOTT s.t.
129 IZAGUIRRE Gorka MOVISTAR s.t.
130 TIRALONGO Paolo ASTANA s.t.
131 ALBANESE Vincenzo BARDIANI CSF s.t.
132 TRATNIK Jan CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
133 MARECZKO Jakub WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 01’ 51”
134 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN 02’ 28”
135 GONÇALVES José TEAM KATUSHA ALPECIN 02’ 43”
136 DEIGNAN Philip SKY 02’ 46”
137 ZEITS Andrey ASTANA 03’ 01”
138 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES s.t.
139 MEZGEC Luka ORICA-SCOTT 03’ 03”
140 JAUREGUI Quentin AG2R LA MONDIALE 03’ 12”
141 HOWES Alex CANNONDALE-DRAPAC 03’ 27”
142 RAVASI Edward UAE TEAM EMIRATES 03’ 30”
143 LADAGNOUS Matthieu FDJ s.t.
144 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
145 ROVNY Ivan GAZPROM-RUSVELO s.t.
146 FOLIFOROV Alexander GAZPROM-RUSVELO 03’ 46”
147 FIRSANOV Sergey GAZPROM-RUSVELO s.t.
148 SAVITCKII Ivan GAZPROM-RUSVELO 04’ 08”
149 TUFT Svein ORICA-SCOTT 04’ 15”
150 VAN ZYL Johann DIMENSION DATA 04’ 21”
151 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO s.t.
152 CICCONE Giulio BARDIANI CSF s.t.
153 MARTINEZ POVEDA Daniel WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
154 CARTHY Hugh CANNONDALE-DRAPAC s.t.
155 SAMOILAU Branislau CCC SPRANDI POLKOWICE s.t.
156 ROTA Lorenzo BARDIANI CSF s.t.
157 SUTHERLAND Rory MOVISTAR s.t.
158 KEIZER Martijn LOTTO NL-JUMBO s.t.
159 KOZONTCHUK Dmitriy GAZPROM-RUSVELO s.t.
160 VERONA Carlos ORICA-SCOTT s.t.
161 FONZI Giuseppe WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA s.t.
162 LUNKE Sindre Skjøstad TEAM SUNWEB s.t.
163 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC s.t.
164 HERNANDEZ Jesus TREK-SEGAFREDO s.t.
165 KIRYIENKA Vasil SKY s.t.
166 DE BIE Sean LOTTO SOUDAL s.t.
167 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB s.t.
168 LOSADA Alberto TEAM KATUSHA ALPECIN s.t.
169 DILLIER Silvan BMC 04’ 24”
170 BILBAO LOPEZ Pello ASTANA 04’ 26”
171 VICIOSO Angel TEAM KATUSHA ALPECIN 04’ 35”
172 MAMYKIN Matvey TEAM KATUSHA ALPECIN 04’ 45”
173 BELKOV Maxim TEAM KATUSHA ALPECIN 04’ 52”
174 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA 04’ 57”
175 BENEDETTI Cesare BORA-HANSGROHE 05’ 09”
176 CAMPENAERTS Victor LOTTO NL-JUMBO 05’ 44”
177 NIZZOLO Giacomo TREK-SEGAFREDO 06’ 00”
178 SERRY Pieter QUICK-STEP FLOORS 06’ 01”
179 TEKLEHAIMANOT Daniel DIMENSION DATA 06’ 09”
180 PEDERSEN Mads TREK-SEGAFREDO 06’ 15”
181 SHALUNOV Evgeny GAZPROM-RUSVELO 06’ 25”
182 BAUHAUS Phil TEAM SUNWEB 08’ 00”
183 BOEM Nicola BARDIANI CSF 09’ 09”
184 DE CLERCQ Bart LOTTO SOUDAL 11’ 05”
185 OWSIAN Lukasz CCC SPRANDI POLKOWICE 11’ 25”
186 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF 12’ 16”
187 BIZHIGITOV Zhandos ASTANA s.t.
188 BENNETT Sam BORA-HANSGROHE 13’ 03”
189 BARTA Jan BORA-HANSGROHE s.t.
190 CASTELIJNS Twan LOTTO NL-JUMBO 13’ 37”
191 KOSHEVOY Ilia WILIER TRIESTINA-SELLE ITALIA 13’ 54”
192 BIALOBLOCKI Marcin CCC SPRANDI POLKOWICE 13’ 56”
193 GENIEZ Alexandre AG2R LA MONDIALE 14’ 12”
194 PELUCCHI Matteo BORA-HANSGROHE 15’ 27”
195 SENNI Manuel BMC 20’ 55”

Stage 2 map and profile

Giro stage 2 map

Stage 2 map

Stage 2 profile

Stage 2 profile

Stage 2 photos by Fotoreporter Sirotti:

Bora-Hansgrohe

The Bora-hansgrohe team is presented

Postleberger and Ewan

At the start, Maglia Rosa Lukas Postlberger and Caleb Ewan talk

Simon Geschke

Simon Geschke heads to the start line.

Lukas Postleberger

Overnight race leader Lukas Postlberger

Geraint Thomas

Geraint Thomas

Peloton

Time to race

Andre Greipel

André Greipel is the fastest man of the day

Andre Greipel

And gets to salute the crowd.

Andre Greipel

André Greipel celebrates his ownership of the pink jersey

Organizer's preview: A hilly stage that could finish with a field sprint. The first part winds its way in Nuoro’s backcountry with undulations and three long climbs, including the categorised summit of Nuoro and the Passo di Genna Silana. The final 50 kilometers are mostly downhill or flat, but on a winding road leading into the finish, ideal for a field sprint.