BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Cyclocross Ruddervoorde (C-1), Belgium

Sunday, November 3: Ruddervoorde, Belgium

Cyclocross Ruddervoorde podium history | 2018 edition | 2020 edition

Cyclocross Ruddervoorde is part of the Superprestige season-long cyclocross competition.

Complete results: men | women

Men:

Mathieu Van der Poel

The men's podium from left: Laurens Sweeck (2nd), Mathieu Van der Poel (1st) & Toon Aerts (3rd).

1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 1hr 3min 56sec
2 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:04:19
3 AERTS Toon TELENET BALOISE LIONS 1:04:32
4 MERLIER Tim CREAFIN-FRISTADS 1:04:40
5 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:05:34
6 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 1:05:45
7 VAN KESSEL Corne TELENET BALOISE LIONS 1:06:02
8 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 1:06:22
9 HERMANS Quinten TELENET BALOISE LIONS 1:06:28
10 SWEECK Diether PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:06:47
11 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS 1:06:57
12 VERMEERSCH Gianni CREAFIN-FRISTADS 1:07:21
13 MEISEN Marcel CORENDON-CIRCUS 1:07:28
14 BENOIST Antoine CORENDON-CIRCUS 1:07:50
15 SOETE Daan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:08:10
16 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:08:10
17 NIEUWENHUIS Joris 1:09:06
18 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:09:15
19 TURNER Ben CREAFIN-FRISTADS 1:09:31
20 GODRIE Stan 1:09:41
21 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:09:51
22 BOROŠ Michael 1:09:53
23 MEIN Thomas TARTELETTO-ISOREX 1:10:05
24 BELLENS Jarno PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:10:14
25 BEKAERT Yentl TELENET BALOISE LIONS 1:10:22
26 ALDERWEIRELD Robin 1:11:08
27 MASON Cameron TRINITY RACING 1:11:44
28 KUYPERS Gerben TARTELETTO-ISOREX -1 LAP
29 FERDINANDE Anton PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -1 LAP
30 CAMPS Jelle PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -1 LAP
31 WYSEURE Joran -1 LAP
32 GOEMAN Andreas TELENET BALOISE LIONS -1 LAP
33 DEBEIR Arno PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -1 LAP
34 VRACHTEN Arne -1 LAP
35 ARTZ Bart -1 LAP
36 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS -2 LAPS
37 AGTERBERG Kyle -2 LAPS
38 VANDEBOSCH Victor PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -2 LAPS
39 RONHAAR Pim -2 LAPS
40 VAN COMPERNOLLE Kenneth -2 LAPS
41 VAN DEN BROECK Arno -2 LAPS
42 ROELANDT Kenny -3 LAPS
43 WILLEMYNS Mathieu -3 LAPS
44 TIELEN Dario -3 LAPS
45 LEAERTS Yelle -3 LAPS
46 GROENEN Klaas -3 LAPS
47 TAKENOUCHI Yu -4 LAPS
48 ARENSMAN Thymen -4 LAPS
49 JUILIANO Andrew -4 LAPS
50 BONNE Jenko TARTELETTO-ISOREX -4 LAPS
51 UPTEGROVE Pete -4 LAPS
52 VANDESOMPEL Cedric -4 LAPS
53 VREESWIJK Noah -4 LAPS
54 CLAUWAERT Maarten -4 LAPS
55 WILLIAMS Joe -4 LAPS
56 DE WIT Edwin -4 LAPS
57 BAKX Kelvin -4 LAPS
58 ÖSTLUND Jonatan -4 LAPS
59 KRASTS Alekss -4 LAPS
60 QUINTELIER Gianni -4 LAPS
61 CLOUTIER Tyler -4 LAPS
62 SWADLING James -4 LAPS
63 JUDELSON Max -4 LAPS
64 MÖRTSELL RÖRFORS Lukas -5 LAPS
65 MIDDLEMISS Ryan -6 LAPS
ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
BAESTAENS Vincent GROUP HENS-MAES CONTAINERS DNF
KIELICH Timo CREAFIN-FRISTADS DNF
NILSSON Elias DNF
MACLEOD Callum DNF
LOFTUS Tyla DNF
VLIEGEN Pieter-Jan DNF

Women:

Ceylin Alvarado

The Ruddervoorde women's podium, from left: Sanne Cant (2nd), Ceylin Alvarado (1st) & Katherine Compton (3rd)

1 ALVARADO Ceylin del Carmen CORENDON-CIRCUS 47min 15sec
2 CANT Sanne IKO-CRELAN 47:34
3 COMPTON Katherine 47:53
4 KEOUGH Kaitlin CANNONDALE 48:18
5 KASTELIJN Yara 777 48:51
6 BAKKER Manon EXPERZA PRO CX 48:53
7 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 48:58
8 VAN ANROOIJ Shirin 48:59
9 WORST Annemarie 777 49:19
10 ARZUFFI Alice Maria 777 49:20
11 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 49:35
12 LECHNER Eva CREAFIN-FRISTADS 49:45
13 KAY Anna EXPERZA PRO CX 49:48
14 NORBERT RIBEROLLE Marion EXPERZA PRO CX 49:54
15 VAN ALPHEN Aniek 50:26
16 VAN DER HEIJDEN Inge CCC-LIV 50:47
17 KAPTHEIJNS Maud PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 50:51
18 DE BOER Sophie 51:01
19 PIETERSE Puck 51:13
20 MAJERUS Christine 51:33
21 VERHESTRAETEN Karen IKO-CRELAN 51:45
22 DELHAYE Pauline 52:02
23 VAS Kata Blanka 52:43
24 FRANCK Alicia EXPERZA PRO CX 52:44
25 CRUMPTON Bethany TARTELETTO-ISOREX 52:44
26 TRUYEN Marthe TELENET BALOISE LIONS 53:45
27 BELLAERT Axelle 53:49
28 PAUL Stefanie 53:50
29 VAN ANROOIJ Lindy 53:56
30 VAN DE REE Monique 54:31
31 VAN ROOIJEN Sofie 54:31
32 DE WILDE Julie 55:09
33 PARKINSON Abby-Mae TRINITY RACING 55:09
34 PEETERS Jinse 56:01
35 TURNBULL Fiona -1 LAP
36 VERVLOET Sterre -1 LAP
37 KNAVEN Senne -1 LAP
38 NOMDEN Isa -1 LAP
39 COOGAN CISEK Corey -1 LAP
40 BOROWIECKA Barbara -1 LAP
41 NOBUS Anja -1 LAP
42 CREES Xan -1 LAP
43 BROUWERS Julie -1 LAP
44 MAES Shana -1 LAP
45 ZWAENEPOEL Tessa -1 LAP
46 DE BRUYNE Meg -2 LAPS
47 LYNN Marie -2 LAPS
48 VAN DEN BRANDE Mirthe -2 LAPS
49 SCHOE Aimée -2 LAPS
50 DHONT Kiona -2 LAPS
51 BAELE Lotte -2 LAPS
52 VERSCHUEREN Jolien PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -2 LAPS
53 DILKS Ellie -2 LAPS
54 VAN LOY Tess -2 LAPS
55 DE VOS Nele -2 LAPS
56 VAN LOMMEL Yenthe -3 LAPS
57 BLANCHAERT Jo -3 LAPS
58 DE ROECK Naomi -3 LAPS
59 GEOGHEGAN Michelle -3 LAPS
60 JANSSENS Rosalie -3 LAPS
GROSS Rebecca DNF
BAKER Alderney DNF
VAN WATERSCHOOT Famke DNF
PLUIMERS Ilse DNF
SCOTT Katie DNF
BEECKMANS Sara DNF
BAKER Melissa DNF