BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour of Flanders: The Inside Story South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 Cyclocross Ruddervoorde (C-1), Belgium

Sunday, October 28: Ruddervoorde, Belgium

Cyclocross Ruddervoorde podium history | 2017 edition

Cyclocross Ruddervoorde is part of the Superprestige season-long cyclocross competition.

Complete results: men | women

Men:

Mathieu Van der Poel

Mathieu Van der Poel takes the win. Photo: Photopress.be

1 Mathieu VAN DER POEL CORENDON - CIRCUS 1hr 0min 14sec
2 Wout VAN AERT 1:00:49
3 Toon AERTS TELENET FIDEA LIONS 1:00:56
4 Eli ISERBYT MARLUX - BINGOAL 1:00:59
5 Michael VANTHOURENHOUT MARLUX - BINGOAL 1:01:14
6 Tom MEEUSEN CORENDON - CIRCUS 1:01:14
7 Laurens SWEECK PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE 1:01:16
8 Lars VAN DER HAAR TELENET FIDEA LIONS 1:01:19
9 Thomas PIDCOCK TP RACING 1:01:30
10 Kevin PAUWELS MARLUX - BINGOAL 1:01:33
11 Quinten HERMANS TELENET FIDEA LIONS 1:01:35
12 Tim MERLIER CRELAN - CHARLES 1:01:36
13 Jens ADAMS PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE 1:01:36
14 Gianni VERMEERSCH STEYLAERTS - 777 1:01:37
15 Joris NIEUWENHUIS 1:02:30
16 Dieter VANTHOURENHOUT MARLUX - BINGOAL 1:02:38
17 David VAN DER POEL CORENDON - CIRCUS 1:02:43
18 Wietse BOSMANS STEYLAERTS - 777 1:02:43
19 Nicolas CLEPPE TELENET FIDEA LIONS 1:02:44
20 Timo KIELICH STEYLAERTS - 777 1:02:56
21 Michael BOROŠ CREAFIN TÜV SUD 1:03:09
22 Loris ROUILLER 1:03:15
23 Ben TURNER CORENDON - CIRCUS 1:03:27
24 Toon VANDEBOSCH PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE 1:03:40
25 Yentl BEKAERT TELENET FIDEA LIONS 1:03:40
26 Gioele BERTOLINI SELLE ITALIA - GUERCIOTTI - ELITE 1:03:55
27 Thomas MEIN 1:04:29
28 Roel VAN DER STEGEN 1:04:35
29 Sieben WOUTERS CREAFIN TÜV SUD 1:04:44
30 Stan GODRIE CRELAN - CHARLES 1:05:00
31 Adam ŤOUPALÍK STEYLAERTS - 777 1:05:21
32 Jakob DORIGONI SELLE ITALIA - GUERCIOTTI - ELITE 1:05:21
33 Bart ARTZ 1:05:21
34 Kenny ROELANDT 1:05:40
35 Jenko BONNE TARTELETTO - ISOREX 1:06:10
36 Thymen ARENSMAN -2 LAPS
37 Ryan KAMP -2 LAPS
38 Tim VAN DIJKE -2 LAPS
39 Kenneth VAN COMPERNOLLE TARTELETTO - ISOREX -3 LAPS
40 Mick VAN DIJKE -3 LAPS
41 Andres VERDONCK -3 LAPS
42 Emil LINDGREN -4 LAPS
43 Brecht VANDENHEEDE -4 LAPS
44 David ERIKSSON -4 LAPS
45 Jonas QUARTIER -5 LAPS
46 Yu TAKENOUCHI -5 LAPS
47 Johan JACOBS CREAFIN TÜV SUD -5 LAPS
48 Guillian DEMEYER -6 LAPS
Diether SWEECK PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE DNF
Gert SMETS STEYLAERTS - 777 DNF
Martin ERIKSSON DNF
Jens DEKKER CORENDON - CIRCUS DNF
Tomas KOPECKY PAUWELS SAUZEN - VASTGOEDSERVICE DNF
Daniel TULETT TP RACING DNF
Pieter-Jan VLIEGEN STEYLAERTS - 777 DNF

Women:

Marianne Vos

The women's race belongs to Marianne Vos

1 Marianne VOS 42min 47sec
2 Annemarie WORST STEYLAERTS - 777 42:55
3 Kim VAN DE STEENE TARTELETTO - ISOREX 43:00
4 Denise BETSEMA 43:01
5 Ceylin DEL CARMEN ALVARADO CORENDON - CIRCUS 43:01
6 Sanne CANT CORENDON - CIRCUS 43:08
7 Alice Maria ARZUFFI STEYLAERTS - 777 43:16
8 Ellen VAN LOY TELENET FIDEA LIONS 43:38
9 Maud KAPTHEIJNS CRELAN - CHARLES 43:44
10 Nikki BRAMMEIER 43:47
11 Laura VERDONSCHOT MARLUX - BINGOAL 43:52
12 Fleur NAGENGAST TELENET FIDEA LIONS 43:55
13 Inge VAN DER HEIJDEN 44:12
14 Elle ANDERSON 44:14
15 Eva LECHNER CREAFIN TÜV SUD 44:24
16 Yara KASTELIJN STEYLAERTS - 777 44:29
17 Christine MAJERUS 44:40
18 Marion NORBERT RIBEROLLE 44:55
19 Geerte HOEKE CREAFIN TÜV SUD 45:07
20 Pauline DELHAYE 45:10
21 Sophie DE BOER 45:29
22 Lizzy WITLOX 45:43
23 Aniek VAN ALPHEN 45:51
24 Marthe TRUYEN TELENET FIDEA LIONS 45:56
25 Susanne MEISTROK 46:02
26 Mari-Liis MÕTTUS 46:14
27 Karen VERHESTRAETEN 47:08
28 Laura PORHEL 47:36
29 Louise MOULLEC 48:05
30 Irene GERRITSEN 49:01
31 Meg DE BRUYNE 49:55
32 Laure MICHELS -1 LAP
33 Alderney BAKER -1 LAP
34 Nele DE VOS -1 LAP
35 Camille DEVIGNE -2 LAPS
36 Michelle GEOGHEGAN -3 LAPS
37 Jo BLANCHAERT -3 LAPS
Alicia FRANCK MARLUX - BINGOAL DNF
Ida JOHANSSON DNF
Emily WADSWORTH TP RACING DNF