BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 Cyclocross Koppenberg (C-1), Oudenaarde, Belgium

Thursday, November 1, 2018

Cyclocross Koppenberg podium history | 2017 edition

Complete results: men | women

Men: 23.6 km

Toon Aerts

Toon Aerts wins in Oudenaarde. Belga photo

1 AERTS Toon TELENET FIDEA LIONS 1hr 2min 26sec
2 VANTHOURENHOUT Michael MARLUX-BINGOAL @ 11sec
3 VAN AERT Wout 14sec
4 VAN DER HAAR Lars TELENET FIDEA LIONS 58sec
5 HERMANS Quinten TELENET FIDEA LIONS @ 1min 18sec
6 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 1min 25sec
7 ISERBYT Eli MARLUX-BINGOAL 1min 38sec
8 PAUWELS Kevin MARLUX-BINGOAL 1min 52sec
9 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2min 0sec
10 SOETE Daan PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2min 32sec
11 MEISEN Marcel CORENDON-CIRCUS 2min 36sec
12 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 2min 37sec
13 NIEUWENHUIS Joris 2min 42sec
14 VAN KESSEL Corne TELENET FIDEA LIONS 2min 46sec
15 AERNOUTS Jim TELENET FIDEA LIONS 2min 53sec
16 MERLIER Braam CREAFIN TÜV SUD 3min 1sec
17 VANTHOURENHOUT Dieter MARLUX-BINGOAL 3min 7sec
18 BOROŠ Michael CREAFIN TÜV SUD 3min 12sec
19 WOUTERS Sieben CREAFIN TÜV SUD 3min 21sec
20 MERLIER Tim CRELAN-CHARLES 3min 24sec
21 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 4min 12sec
22 FIELD Ian 4min 46sec
23 AERTS Thijs TELENET FIDEA LIONS 5min 36sec
24 HENNAUX Loic 6min 48sec
25 JOSEPH Thomas MARLUX-BINGOAL 6min 51sec
26 PEETERS Yannick PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 7min 31sec
27 JANSSON Henrik 7min 55sec
28 DE BOCK Yoni 8min 19sec
29 VANKEIRSBILCK Berne 9min 30sec
30 ERIKSSON Martin -2 LAPS
31 DE BOCK Jelle -2 LAPS
32 MUNDY Isaac -2 LAPS
33 DE WIT Edwin -3 LAPS
34 KOYEN Niels -3 LAPS
35 TAKENOUCHI Yu -3 LAPS
36 MADGWICK James -4 LAPS
37 WARDELL Robert -4 LAPS
38 MEELBERGHS Pieter -4 LAPS
39 CHASTAGNER Francois -5 LAPS
40 ERIKSSON David DNF
45 KAISE Julien DNF
52 VAN LERBERGHE Bert DNF

Women: 14.75 km

1 VAN DE STEENE Kim TARTELETTO-ISOREX 47min 24sec
2 ARZUFFI Alice Maria STEYLAERTS-777 @ 21sec
3 WORST Annemarie STEYLAERTS-777 27"
4 VAN LOY Ellen TELENET FIDEA LIONS 47"
5 HOEKE Geerte CREAFIN TÜV SUD 52"
6 CANT Sanne CORENDON-CIRCUS 58"
7 BRAMMEIER Nikki @ 1min 16sec
8 WYMAN Helen 1' 22"
9 LECHNER Eva CREAFIN TÜV SUD 1' 36"
10 ANDERSON Elle 1' 46"
11 SELS Loes PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 1' 54"
12 COMPTON Katherine   2' 51"
13 FLYNN Anna   3' 55"
14 MOULLEC Louise   4' 19"
15 DELHAYE Pauline   4' 28"
16 THACKRAY Sophie   5' 31"
17 PORHEL Laura   5' 48"
18 WADSWORTH Emily TP RACING 6' 9"
19 NELSON Josie   6' 35"
20 WADSWORTH Maddie   6' 48"
21 DOBBELAERE Jana   8' 20"
22 LYNN Marie   8' 57"
23 KUIJPER Elodie   9' 38"
24 ROMBOUTS Tine   -1 LAP
25 BROUWERS Julie   -1 LAP
26 DE VOS Nele   -1 LAP
27 GREENHALGH Lily   -1 LAP
28 COOKE Poppy   -2 LAPS
29 BLANCHAERT Jo   -3 LAPS
26 NORBERT RIBEROLLE Marion   DNF