BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2020 Heusden-Zolder Cyclocross (C-1),
Heusden-Zolder, Belgium

Saturday, December 26, 2019

Heusden-Zolder Podium history | 2019 edition

The audiobook version of The Story of the Tour de France, Volume 1 is available.

Complete results: Men | Women

Men:

Mathieu van der Poel

Mathieu van der Poel leaves everyone else behind. Picture: Photopress.be

1 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX 1hr 2min 7sec
2 VAN AERT Wout JUMBO-VISMA @ 38sec
3 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS 39sec
4 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 44sec
5 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 48sec
6 VAN KESSEL Corne TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:02:58
7 AERTS Toon TELENET BALOISE LIONS 1:03:02
8 VERMEERSCH Gianni CREDISHOP-FRISTADS 1:03:06
9 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 1:03:08
10 SOETE Daan GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:03:15
11 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:03:27
12 KIELICH Timo CREDISHOP-FRISTADS 1:03:29
13 ORTS LLORET Felipe TEIKA-BH-GSPORT 1:04:04
14 VAN DER POEL David ALPECIN-FENIX 1:04:22
15 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX 1:04:30
16 MEEUSEN Tom GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:04:31
17 NIEUWENHUIS Joris 1:04:36
18 WYSEURE Joran 1:04:51
19 MEIN Thomas TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:04:55
20 CLEPPE Nicolas TELENET BALOISE LIONS 1:05:00
21 HERMANS Quinten TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:05:14
22 NYS Thibau TELENET BALOISE LIONS 1:05:19
23 VERSTRYNGE Emiel TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:05:19
24 WHITE Curtis 1:05:24
25 SWEECK Diether CREDISHOP-FRISTADS 1:05:27
26 DE BIE Sean 1:05:31
27 AERTS Thijs TELENET BALOISE LIONS 1:05:35
28 BEKAERT Yentl TELENET BALOISE LIONS 1:05:35
29 AERNOUTS Jim TELENET BALOISE LIONS 1:05:43
30 MENUT David CROSS TEAM LEGENDRE 1:05:56
31 LOOCKX Lander GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:05:59
32 CHAINEL Steve CROSS TEAM LEGENDRE 1:06:20
33 WEBER Sascha 1:06:33
34 VANTHOURENHOUT Dieter PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:06:36
35 UYTDEWILLIGEN Ingmar 1:06:38
36 BAERS Arne 1:06:40
37 VAN DEN BROECK Arno 1:06:46
38 JUNQUERA SAN MILLAN Mario 1:06:47
39 SIEMONS Julian 1:06:55
40 ROUILLER Loris ALPECIN-FENIX 1:07:08
41 HUYBS Ward TELENET BALOISE LIONS 1:07:15
42 MAINGUENAUD Tom 1:07:24
43 CRISPIN Mickaël CROSS TEAM LEGENDRE 1:07:25
44 VAN DEN HAM Michael 1:07:38
45 DEJONGHE Len GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:07:48
46 GODRIE Stan 1:07:54
47 VERBURG Luke PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:07:57
48 AGTERBERG Kyle 1:08:05
49 VERHEYEN Thomas 1:08:30
50 RICHARD ANDRADE Florian CROSS TEAM LEGENDRE -1 LAP
51 GYS Jens -2 LAPS
52 VRACHTEN Arne -2 LAPS
53 COOLEN Yves -2 LAPS
54 VERMEERSCH Florian -2 LAPS
55 SCHNEIDER Lilian CROSS TEAM LEGENDRE -3 LAPS
56 ALDERWEIRELD Robin -3 LAPS
57 HAUSSLER Heinrich -4 LAPS
58 OGER Vincent -6 LAPS
ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
MEISEN Marcel DNF
CAMPS Jelle PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
TURNER Ben TRINITY RACING DNF
SIEBENS Gianni DNF
AUFFRET Ronan TEAM PODIOCOM CC DNF
LAEVENS Justin PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES DNF

Women

Lucinda Brand

Lucinda Brand wins a tough sprint.

1 BRAND Lucinda TELENET BALOISE LIONS 40min 38sec
2 ALVARADO Ceylin del Carmen ALPECIN-FENIX s.t.
3 WORST Annemarie 777 s.t.
4 BETSEMA Denise PAUWELS SAUZEN-BINGOAL s.t.
5 BAKKER Manon CREDISHOP-FRISTADS 0:40:53
6 VAN DER HEIJDEN Inge 777 0:40:54
7 KAY Anna STARCASINO CX TEAM 0:40:55
8 FRANCK Alicia PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:40:58
9 TAUBER Anne 0:41:08
10 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 0:41:09
11 CLAUZEL Perrine A.S BIKE CROSSTEAM 0:41:34
12 KASTELIJN Yara CREDISHOP-FRISTADS 0:41:38
13 CANT Sanne IKO-CRELAN 0:41:44
14 VAN ALPHEN Aniek CREDISHOP-FRISTADS 0:41:49
15 MAJERUS Christine 0:42:20
16 KOPECKY Lotte 0:43:08
17 VERHESTRAETEN Karen IKO-CRELAN 0:43:16
18 GONZALEZ BLANCO Lucia NESTA-SKODA ALECAR 0:43:20
19 ROOIJAKKERS Pauliena 0:43:29
20 WEST Ruby PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:43:33
21 CRABBÉ Kiona 0:43:48
22 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 0:44:00
23 WRIGHT Sophie 0:44:09
24 VAN DER BURG Esther PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:44:13
25 MCGILL Sidney 0:44:34
26 MOREL PETITGIRARD Marlène TEAM S1NEO-GRAAL-BJORKA 0:45:02
27 PEETERS Jinse 0:45:15
28 TREVILLA SAMPERIO Sandra 0:45:34
29 BROUWERS Julie 0:45:36
30 BASTIAENSSEN Fauve 0:45:47
31 KELLY Siobhan 0:46:01
32 MAES Shana TORMANS CYCLO CROSS TEAM 0:46:26
33 BENOIT GUYOD Camille 0:46:36
34 CUETO VEGA Sara 0:46:49
35 ZWAENEPOEL Tessa PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:47:06
36 BARTHELS Maïté 0:47:30
37 GREENHALGH Laura 0:48:30
38 DEVIGNE Camille ARDENNES CROSS TEAM 0:49:15
39 COOGAN CISEK Corey 0:49:25
40 MULLER Cyriane 0:49:40
NORBERT RIBEROLLE Marion STARCASINO CX TEAM DNF
VAN ANROOIJ Lindy STARCASINO CX TEAM DNF
PARAJON FUENTES Maria DNF
VAN LOMMEL Yenthe DNF