BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2020 Gavere Cyclocross (C1)

Sunday, December 13, 2020: Gavere, Belgium

Gavere Cyclocross podium history | 2019 edition

Complete Results: men | women

Men Elite:

Tom Pidcock

Tom Pidcock finishes nearly a half minute ahead of Mathieu van der Poel! Photo: Simon Wilkinson

1 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 58min 11sec
2 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX @ 25sec
3 AERTS Toon TELENET BALOISE LIONS @ 44sec
4 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 54sec
5 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS @ 1min 1sec
6 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 0:59:24
7 HERMANS Quinten TORMANS CYCLO CROSS TEAM 0:59:42
8 VAN KESSEL Corne TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:00:58
9 MEIN Thomas TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:01:35
10 SOETE Daan GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:01:44
11 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:01:51
12 CLEPPE Nicolas TELENET BALOISE LIONS 1:01:53
13 TURNER Ben TRINITY RACING 1:01:55
14 RONHAAR Pim PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:02:24
15 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:02:29
16 MEISEN Marcel ALPECIN-FENIX 1:02:29
17 VAN DER POEL David ALPECIN-FENIX 1:02:32
18 BEKAERT Yentl TELENET BALOISE LIONS 1:02:34
19 KIELICH Timo CREDISHOP-FRISTADS 1:02:39
20 MEEUSEN Tom GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:02:45
21 NIEUWENHUIS Joris 1:02:51
22 VERMEERSCH Gianni CREDISHOP-FRISTADS 1:03:15
23 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:03:24
24 AERTS Thijs TELENET BALOISE LIONS 1:03:40
25 LOOCKX Lander GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:03:44
26 ROUILLER Loris ALPECIN-FENIX 1:03:48
27 VERSTRYNGE Emiel TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:03:49
28 HENDRIKX Mees CREDISHOP-FRISTADS 1:04:11
29 WYSEURE Joran 1:04:19
30 KUHN Kevin TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:04:30
31 WHITE Curtis 1:04:42
32 DUBAU Joshua 1:04:52
33 GRAS Yan AAA SÖRIUS 1:05:01
34 ROMBOUTS Seppe 1:05:43
35 PHILIBERT Aurélien ARDENNES CROSS TEAM 1:06:01
36 ALDERWEIRELD Robin 1:06:14
37 VAN DEN HAM Michael -1 LAP
38 FERDINANDE Anton PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -2 LAPS
39 TROPARDY Arthur -2 LAPS
40 DUBAU Lucas -2 LAPS
41 VERVOORT Wout -2 LAPS
42 VAN LOOVEREN Joachim PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES -2 LAPS
43 JOT Hugo ARDENNES CROSS TEAM -2 LAPS
44 GABRIEL Timothé -2 LAPS
45 VAN DIJKE Koen -3 LAPS
46 ARTZ Bart -3 LAPS
47 SALOMEZ Ydris PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES -3 LAPS
48 COOLEN Yves -4 LAPS
49 BRONDANI Lucas A.S BIKE CROSSTEAM -4 LAPS
MERLIER Tim ALPECIN-FENIX DNF
SWEECK Diether CREDISHOP-FRISTADS DNF
AERNOUTS Jim TELENET BALOISE LIONS DNF
SIEBENS Gianni DNF
OGER Vincent DNF
GROENEN Klaas DNF
PEMEN Dolf PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES DNF

Women Elite:

Lucinda Brand

Lucinda Brand beats a first-rate field.

Complete results:

1 BRAND Lucinda TELENET BALOISE LIONS 42min 56sec
2 BETSEMA Denise PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 13sec
3 ALVARADO Ceylin del Carmen ALPECIN-FENIX @ 34sec
4 HONSINGER Clara @ 44sec
5 KASTELIJN Yara CREDISHOP-FRISTADS @ 1min 12sec
6 CANT Sanne IKO-CRELAN 0:44:17
7 BAKKER Manon CREDISHOP-FRISTADS 0:44:23
8 MAJERUS Christine 0:44:31
9 VAN ALPHEN Aniek CREDISHOP-FRISTADS 0:44:45
10 LECHNER Eva STARCASINO CX TEAM 0:44:49
11 PIETERSE Puck ALPECIN-FENIX 0:44:55
12 KAY Anna STARCASINO CX TEAM 0:45:14
13 WORST Annemarie 777 0:45:22
14 RICHARDS Evie TREK FACTORY RACING CX 0:45:24
15 FRANCK Alicia PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:45:36
16 CLAUZEL Hélène A.S BIKE CROSSTEAM 0:45:38
17 ARZUFFI Alice Maria 777 0:45:47
18 VAS Kata Blanka 0:45:56
19 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 0:46:02
20 CLAUZEL Perrine A.S BIKE CROSSTEAM 0:46:09
21 VAN DER HEIJDEN Inge 777 0:46:12
22 FAHRINGER Rebecca 0:46:16
23 FOUQUENET Amandine 0:46:18
24 WEST Ruby PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:46:19
25 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 0:46:20
26 MUNRO Madigan TREK FACTORY RACING CX 0:46:37
27 COMPTON Katherine 0:46:37
28 NORBERT RIBEROLLE Marion STARCASINO CX TEAM 0:46:46
29 KEOUGH Kaitlin 0:46:49
30 MELLOR Amira 0:47:55
31 VERHESTRAETEN Karen IKO-CRELAN 0:48:05
32 BARHOUMI Zina 0:49:08
33 PARKINSON Abby-Mae TRINITY RACING 0:49:17
34 DE WILDE Julie IKO-CRELAN 0:49:42
35 VERHOEVEN Suzanne 0:50:14
36 DOBBELAERE Jana 0:50:28
37 MCGILL Sidney 0:50:28
38 DEVIGNE Camille ARDENNES CROSS TEAM 0:50:34
39 STRAPPAZZON Marine TEAM PODIOCOM CC 0:50:56
40 BENOIT GUYOD Camille 0:51:43
41 WRIGHT Sophie -1 LAP
42 KELLY Siobhan -1 LAP
43 PETIT Marlène TEAM PODIOCOM CC -1 LAP
44 COOGAN CISEK Corey -1 LAP
45 BARTHELS Maïté -1 LAP
46 VERMEIR Aurélie -2 LAPS
47 BASTIAENSSEN Fauve -2 LAPS
48 GEOGHEGAN Michelle -2 LAPS
49 GREENHALGH Laura -2 LAPS
ROCHETTE Maghalie DNF