BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Gavere Cyclocross (C1)

Sunday, October 27, 2019: Gavere, Belgium

Gavere Cyclocross podium history | 2018 edition

Complete Results: men | women

Men Elite:

Eli Iserbyt

The Pauwels Sauzen-Bingoal team had a good day at Gavere, getting 1st and 3rd places. Photo: Photopress

1 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1hr 0min 2sec
2 VAN DER HAAR Lars TELENET-BALOISE LIONS @ 43sec
3 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 54"
4 PIDCOCK Thomas TP RACING 1´00"
5 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1´03"
6 AERTS Toon TELENET-BALOISE LIONS 1´05"
7 VAN KESSEL Corne TELENET-BALOISE LIONS 1´24"
8 HERMANS Quinten TELENET-BALOISE LIONS 1´28"
9 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1´46"
10 MEISEN Marcel STEYLAERTS FIRSTBET 2´10"
11 NIEUWENHUIS Joris DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 2´21"
12 CLEPPE Nicolas TELENET-BALOISE LIONS 2´25"
13 SOETE Daan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 2´42"
14 MERLIER Tim CREAFIN -FRISTADS 2´57"
15 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 3´21"
16 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 4´16"
17 MEIN Thomas TARTELETTO-ISOREX 4´37"
18 KIELICH Timo 777 4´53"
19 AGTERBERG Kyle G.W.C. DE ADELAAR 5´02"
20 RONHAAR Pim CALLANT-DOLTCINI CT 5´27"
21 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS 6´00"
22 MASON Cameron TRINITY RACING 1 lap
23 HUBY Antoine VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 3 laps
24 LAURANCE Axel VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 3 laps
25 DEWULF Maxim PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 3 laps
26 WILLEMYNS Mathieu DL CHEMICALS-RUWOMAT-HIKOK 4 laps
27 ALLENO Clément VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 4 laps
28 TULETT Ben BEELINE BICYCLES RT 5 laps
29 DE WIT Edwin RENO SYSTEMS CYCLING TEAM 5 laps
30 MORTSELL RORFORS Lukas CYCLING RACING TEAM SWEDEN 5 laps
31 WILLIAMS Joe ASFRA 5 laps
32 BENOIT GUYOD Antoine TEAM XC VTT CONLIÈGE 5 laps
33 CLOUTIER Tyler TCCX 5 laps
34 NILSSON Elias CYCLING RACING TEAM 6 laps
35 BROUWER Dennis WSV EMMEN 7 laps
VERMEERSCH Gianni CREAFIN -FRISTADS DNF
ÖSTLUND Jonatan CRT CYKELKLUBB DNF
TURNER Ben CORENDON-CIRCUS DNF
DORIGONI Jakob SELLE ITALIA-GUERCIOTTI DNS

Women Elite:

Yara Kastelijn

The women's podium, from left: Alice Marzuffi (2nd), Yara Kastelijn (1st) & Ceylin Alvarado (3rd)

1 KASTELIJN Yara 777 43min 45sec
2 ARZUFFI Alice Maria 777 @ 19sec
3 ALVARADO Ceylin del Carmen CORENDON-CIRCUS 36"
4 WORST Annemarie 777 42"
5 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 43"
6 KAY Anna EXPERZA-FOOTLOGIX 56"
7 LECHNER Eva CREAFIN-TUV SUD 1´05"
8 VAN DER HEIJDEN Inge WAOW DEALS PRO CYCLING TEAM 1´06"
9 HOEKE Geerte XALT CYCLING 1´16"
10 VAN LOY Ellen TELENET-BALOISE LIONS 1´37"
11 FRANCK Alicia EXPERZA 1´40"
12 KEOUGH Kaitlin CANNONDALE/CYCLOCROSSWORLD.COM 1´47"
13 VAN DE STEENE Kim TARTELETTO ISOREX-CX TEAM 2´27"
14 CANT Sanne IKO-CRELAN 3´34"
15 NORBERT RIBEROLLE Marion EXPERZA 4´00"
16 Grimault Anais VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 4´15"
17 DE WILDE Julie DOLTCINI-N-M TRANSPORT 4´18"
18 DELHAYE Pauline QUICK CYCLING TEAM 4´19"
19 TRUYEN Marthe TELENET-BALOISE LIONS 4´49"
20 CRUMPTON Bethany TARTELETTO-ISOREX 4´59"
21 MOULLEC Louise VCP LOUDEAC 5´32"
22 PARKINSON Abby-mae TRINITY 6´10"
23 MEISTROK Susanne MIJN BAD-LIV/GIANT 6´29"
24 COOGAN CISEK Corey AMY D. FOUNDATION 6´40"
25 BOROWIECKA Barbara CANNIBAL TEAM 7´21"
26 DEVIGNE Camille LA PÉDALE MADELEINOISE 7´53"
27 BENOIT GUYOD Camille TEAM XC VTT CONLIÈGE 7´57"
28 GERRITSEN Irene BIMICI-BORDBUSTERS 2 laps
29 DE VOS Nele INDIVIDUEEL 2 laps
30 VERSCHUEREN Jolien PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 2 laps
31 BLANCHAERT Jo INDIVIDUEEL 4 laps
TURNBULL Fiona SLINGSHOT DNS