BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Diegem Cyclocross (C-1),
Diegem (Flemish Brabant), Belgium

45th edition: Sunday, December 29, 2019

Diegem Cyclocross podium history | 2018 results

The Telenet Superprestige Diegem cyclocross race is run in the evening, under lights.

Complete results: Men | Women

Men:

Mathieu van der Poel

That makes six years in a row van der Poel has won the Diegem race. Photo: Photopress.be

1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 59min 41sec
2 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 9sec
3 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 28sec
4 MERLIER Tim CREAFIN-FRISTADS @ 36sec
5 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS 1:00:22
6 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:00:31
7 VAN KESSEL Corne TELENET BALOISE LIONS 1:00:50
8 HERMANS Quinten TELENET BALOISE LIONS 1:01:14
9 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS 1:01:30
10 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 1:02:04
11 VERMEERSCH Gianni CREAFIN-FRISTADS 1:02:14
12 MEISEN Marcel CORENDON-CIRCUS 1:02:19
13 TURNER Ben CREAFIN-FRISTADS 1:02:24
14 NIEUWENHUIS Joris NED 1:02:28
15 DORIGONI Jakob SELLE ITALIA-GUERCIOTTI-ELITE 1:02:30
16 ŠTYBAR Zdeněk CZE 1:02:56
17 BAESTAENS Vincent GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:03:21
18 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:03:27
19 MASON Cameron TRINITY RACING 1:03:34
20 WHITE Curtis CANNONDALE CYCLOCROSSWORLD 1:03:54
21 KOPECKÝ Tomas PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:04:00
22 ROUILLER Loris CORENDON-CIRCUS 1:04:01
23 VAN DEN BROECK Arno BEL 1:04:08
24 VAN DEN HAM Michael EASTON-GIANT 1:04:14
25 TULETT Ben CORENDON-CIRCUS 1:04:21
26 ARTZ Bart NED 1:04:25
27 HECHT Gage USA 1:05:21
28 COMINELLI Cristian CYCLING CAFE' RACING TEAM 1:05:28
29 WEBER Sascha GER 1:05:52
30 BRUNNER Eric USA -1 LAP
31 MACLEOD Callum GBR -1 LAP
32 HYDE Stephen CANNONDALE CYCLOCROSSWORLD -1 LAP
33 MORTON Alex USA -1 LAP
34 JUNQUERA SAN MILLAN Mario ESP -2 LAPS
35 ROELANDT Kenny BEL -2 LAPS
36 AALRUST Henrik Lunder NOR -2 LAPS
37 GAGNAIRE Maxime FRA -2 LAPS
38 GILLES Cyprien FRA -2 LAPS
39 ASKEY Lewis GBR -2 LAPS
40 DE WIT Edwin BEL -2 LAPS
41 JUDELSON Max USA -2 LAPS
42 CONROY David IRL -3 LAPS
43 JAMES Steven GBR -3 LAPS
44 BARTON Malcolm CAN -3 LAPS
45 PEERS Nick BEL -3 LAPS
46 MAHER Lane USA -3 LAPS
47 COUZENS Tom GBR -3 LAPS
48 VAN CUTSEM Senna BEL -3 LAPS
49 KOCKELMANN Raphaël LUX -3 LAPS
50 SANDERSON Brody CAN -3 LAPS
51 POBLET DOT Albert ESP -3 LAPS
52 MOTTIEZ Gilles SUI -3 LAPS
53 LEAERTS Yelle BEL -3 LAPS
54 LAURANCE Axel FRA -3 LAPS
55 NOEL Sam USA -3 LAPS
56 WILLIAMS Joe GBR -3 LAPS
57 GINIAT Andrew USA -3 LAPS
58 LE BAIL Tony FRA -3 LAPS
59 BALDESTEIN Raul CYCLING CAFE' RACING TEAM -4 LAPS
60 GUILBERT Clément FRA -4 LAPS
61 MERSCH Patrick LUX -4 LAPS
62 JETTE Cameron CAN -4 LAPS
63 MADGWICK James GBR -4 LAPS
64 MANSFIELD Finn GBR -4 LAPS
65 TAYLOR Joseph GBR -4 LAPS
66 MÖRTSELL RÖRFORS Lukas SWE -4 LAPS
67 NILSSON Elias SWE -4 LAPS
68 MOREIRA CARDOSO Carlos LUX -4 LAPS
69 MCGARVIE Harry GBR -4 LAPS
70 OGER Vincent BEL -4 LAPS
71 JAMES Clarke GBR -4 LAPS
72 TURSI Loris ITA -5 LAPS
73 BROUWER Dennis NED -5 LAPS
74 VERDIJCK Lenn BEL -5 LAPS
75 MIDDLEMISS Ryan GBR -5 LAPS
76 DALLA PIETA' Kevin ITA -5 LAPS
PEETERS Yannick PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
CORTJENS Ryan CORENDON-CIRCUS DNF
HEYMES Gauthier FRA DNF
LLANEZA ARGUELLES Miguel ESP DNF
BARNES Toby GBR DNF
LOFTUS Tyla GBR DNF
ÖSTLUND Jonatan SWE DNS

Women:

Annemarie Worst

The podium, from left: Ceylin Alvarado (3rd), Annemarie Worst (1st) & Yara Kastelijn (3rd)

1 WORST Annemarie 777 43:18
2 ALVARADO Ceylin del Carmen CORENDON-CIRCUS s.t.
3 KASTELIJN Yara 777 @ 8sec
4 VAN DER HEIJDEN Inge CCC-LIV @ 39sec
5 PIETERSE Puck NED 44:23
6 ARZUFFI Alice Maria 777 44:25
7 VAS Kata Blanka HUN 44:30
8 CANT Sanne IKO-CRELAN 44:33
9 LECHNER Eva CREAFIN-FRISTADS 44:41
10 ROCHETTE Maghalie CAN 44:55
11 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 45:07
12 KAPTHEIJNS Maud PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 45:11
13 RICHARDS Evie TREK FACTORY RACING CX 45:14
14 COMPTON Katherine USA 45:20
15 VAN ALPHEN Aniek NED 45:32
16 VAN ANROOIJ Shirin NED 45:40
17 KAY Anna EXPERZA PRO CX 45:46
18 FERRAND PREVOT Pauline FRA 46:23
19 HONSINGER Clara USA 46:23
20 BAKKER Manon EXPERZA PRO CX 46:31
21 MUNRO Madigan USA 46:44
22 BARONI Francesca SELLE ITALIA-GUERCIOTTI-ELITE 46:58
23 JAMES Ffion GBR 46:59
24 HEIGL Nadja KTM ALCHEMIST RACING TEAM 47:04
25 BAJGEROVÁ Nikola CZE 47:10
26 VAN ANROOIJ Lindy NED 47:16
27 TRUYEN Marthe TELENET BALOISE LIONS 47:21
28 RUNNELS Samantha USA 47:22
29 NUSS Raylyn USA 47:31
30 RÜEGG Noemi SUI 47:33
31 BARHOUMI Zina SUI 47:34
32 GUNSALUS Lizzy USA 47:48
33 BORGHESI Letizia ITA 48:00
34 ARENSMAN Hannah USA 48:19
35 DEVI Camille FRA 48:33
36 MÕTTUS Mari-Liis EST 48:37
37 SCHREIBER Marie LUX 48:45
38 SCOTT Katie GBR 49:04
39 WEST Ruby CAN 49:13
40 STRATHDEE Ishbel GBR 49:24
41 DELHAYE Pauline FRA 49:25
42 THACKRAY Sophie GBR 49:26
43 PORHEL Laura FRA 49:31
44 VAN WUNSEL Lise BEL 49:31
45 CUETO VEGA Sara ESP 49:35
46 WADSWORTH Maddie GBR 49:38
47 MULLER Cyriane FRA 49:40
48 PERRYMAN Amy GBR 49:40
49 VAN WATERSCHOOT Famke NED 49:46
50 BENOIT GUYOD Camille FRA 49:51
51 ZWAENEPOEL Tessa BEL 50:00
52 SEIDEL Clea GER 50:07
53 THOMPSON Michaela USA 50:16
54 BORGHESI Giada ITA 50:21
55 COOGAN CISEK Corey USA 50:30
56 MOULLEC Louise FRA 50:42
57 DE VRIES Didi NED 50:42
58 ZOERNER Lauren USA 50:55
59 SCHNEIDER Janine GER 50:58
60 WERNER Emily USA -1 LAP
61 ROUILLER Mélissa SUI -1 LAP
62 PARKINSON Abby-Mae TRINITY RACING -1 LAP
63 BRAMATI Lucia ITA -1 LAP
64 ASHWOOD Emily GBR -1 LAP
65 LAWSON Kelly CAN -1 LAP
66 STECIUK Claire CAN -1 LAP
67 DYAS Eleanor USA -1 LAP
68 KELLY Siobhan CAN -1 LAP
69 VERMEIR Aurelie BEL -1 LAP
70 MILLER Ruby GBR -1 LAP
71 GREENHALGH Laura GBR -1 LAP
72 LYNN Marie GBR -1 LAP
73 MANSFIELD Lotta GBR -1 LAP
74 HINCHLIFFE Chloe GBR -1 LAP
75 BOVINE Skylar USA -1 LAP
76 LALLY Roisin IRL -1 LAP
77 BARTHELS Maïté LUX -1 LAP
78 GROSS Rebecca USA -2 LAPS
79 GEOGHEGAN Michelle IRL -2 LAPS
80 VERSCHELDEN Nathalie BEL -2 LAPS
81 PELL Harley GBR -2 LAPS
82 MOSHER Ryley USA -2 LAPS
83 YOUNG Lily GBR -2 LAPS
84 EPPERSON Cambrie USA -2 LAPS
85 BLANCHAERT Jo BEL -3 LAPS
VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
POULISSEN Laura BEL DNF
MOREAU Adeline BEL DNF
NORBERT RIBEROLLE Marion EXPERZA PRO CX DNF
MANLEY Abbie GBR DNF