BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Craziest Stories book South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Diegem Cyclocross (C-1),
Diegem (Flemish Brabant), Belgium

Saturday, December 30, 2017

Diegem Cyclocross podium history

Complete results: Men | Women

Men:

Mathieu van der Poel

Racing under the lights, Mathieu van der Poel wins his fourth consecutive Diegem Cross.

1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 1hr 3min 45sec
2 VAN AERT Wout CRELAN-CHARLES @ 55sec
3 SWEECK Laurens ERA-CIRCUS 1min 41sec
4 AERTS Toon TELENET FIDEA LIONS 2min 18sec
5 MEISEN Marcel STEYLAERTS-BETFIRST 2min 28sec
6 PAUWELS Kevin MARLUX-NAPOLEON GAMES 2min 30sec
7 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 2min 36sec
8 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS 2min 51sec
9 BOROŠ Michael PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2min 55sec
10 HERMANS Quinten TELENET FIDEA LIONS 3min 15sec
11 VANTHOURENHOUT Michael MARLUX-NAPOLEON GAMES 3min 25sec
12 MERLIER Tim CRELAN-CHARLES 3min 36sec
13 VAN DER HAAR Lars TELENET FIDEA LIONS 3min 47sec
14 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 4min 14sec
15 GODRIE Stan CRELAN-CHARLES 4min 22sec
16 CLEPPE Nicolas TELENET FIDEA LIONS 4min 48sec
17 NIEUWENHUIS Joris NED 5min 37sec
18 ESTEBAN AGUERO Ismael GINESTAR - DELIKIA 5min 47sec
19 ORTS LLORET Felipe GINESTAR - DELIKIA 6min 5sec
20 SWEECK Diether ERA-CIRCUS 6min 29sec
21 SÄGESSER Severin SUI 6min 32sec
22 MILLBURN Garry AUS -1 LAP
23 BERTOLINI Gioele ITA -1 LAP
24 BAESTAENS Vincent BEL -1 LAP
25 HANSEN Kenneth DEN -1 LAP
26 ISERBYT Eli MARLUX-NAPOLEON GAMES -2 LAPS
27 SANDERSON Brody CAN -2 LAPS
28 O'DONNELL Trevor CAN -3 LAPS
29 MAEDA Kohei JPN -3 LAPS
30 ERIKSSON Martin SWE -3 LAPS
31 JUILIANO Andrew USA -3 LAPS
32 MC CRAE Erno BEL -3 LAPS
33 DINIZ Nicholas CAN -3 LAPS
34 TAKENOUCHI Yu JPN -4 LAPS
35 JANSSON Henrik SWE -4 LAPS
36 FORRESTER Alexander GBR -4 LAPS
VERMEERSCH Gianni STEYLAERTS-BETFIRST DNF
VANTHOURENHOUT Dieter MARLUX-NAPOLEON GAMES DNF

Women:

Sanne Cant

The Diegem Cross women's podium, from left: Pauline Ferrand-Prevot (2nd), winner Sanne Cant & Maud Kaptheijns (3rd)

1 CANT Sanne IKO-BEOBANK 48min 22sec
2 FERRAND PREVOT Pauline CANYON @ 21sec
3 KAPTHEIJNS Maud CRELAN-CHARLES 35sec
4 VERDONSCHOT Laura MARLUX-NAPOLEON GAMES 1min 8sec
5 BRAMMEIER Nikki GBR 1min 20sec
6 ANDERSON Elle US 1min 32sec
7 VERSCHUEREN Jolien PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 1min 33sec
8 WORST Annemarie ERA-CIRCUS 1min 51sec
9 VOS Marianne NED 1min 58sec
10 VAN DER HEIJDEN Inge NED 2min 17sec
11 ARZUFFI Alice Maria STEYLAERTS-BETFIRST 2min 36sec
12 NOSKOVÁ Nikola CZE 2min 58sec
13 FERRIER BRUNEAU Christel CAN 3min 14sec
14 TERPSTRA Anne NED 3min 38sec
15 VAN LOY Ellen TELENET FIDEA LIONS 3min 55sec
16 VERHESTRAETEN Karen BEL 4min 2sec
17 GILBERT Sunny USA 4min 18sec
18 KAY Anna GBR 4min 28sec
19 VANDERBEKEN Joyce BEL 4min 33sec
20 NAGENGAST Fleur TELENET FIDEA LIONS 4min 37sec
21 CRUMPTON Bethany GBR 4min 43sec
22 ŠAFÁŘOVÁ Adéla CZE 4min 47sec
23 TRUYEN Marthe BEL 5min 56sec
24 BULLERI Alessia ITA 6min 1sec
25 DELHAYE Pauline FRA 6min 5sec
26 BELLAERT Axelle BEL 6min 10sec
27 GOOSSENS Veerle NED 6min 12sec
28 MEISTROK Susanne NED 6min 21sec
29 JANSSON Ida SWE 6min 24sec
30 VALLIERES MILL Magdeleine CAN 6min 53sec
31 HARNDEN Harriet GBR 7min 1sec
32 MIŠOŇOVÁ Magdalena CZE 7min 30sec
33 ERNGREN Ida SWE 7min 48sec
34 VAN DER ZWAAN Laura NED 7min 55sec
35 MAES Shana BEL 8min 8sec
36 VANÍČKOVÁ Tereza CZE 8min 37sec
37 GERRITSEN Irene NED 9min 11sec
38 VAS Kata Blanka HUN 9min 21sec
39 ZONTONE Asia ITA 9min 25sec
40 AMMERLAAN Rozemarijn NED 9min 37sec
41 PIERRE Camille FRA 9min 43sec
42 JANŮ Kamila CZE 10min 26sec
43 ZWAENEPOEL Tessa BEL 11min 6sec
44 VERMEIR Aurelie BEL 11min 36sec
45 DUBAU PREVOT Axelle FRA @ 1 LAP
46 COOGAN CISEK Corey USA LAP
47 RIEDEL Stacey AUS LAP
48 COMMISSARIS Caren BEL LAP
49 TAPIAS Natalie USA LAP
50 NIKOLOPOULOS Julia GER LAP
51 CONEY Helena CAN LAP
52 KELLY Siobhan CAN LAP
53 THACKRAY Sophie GBR LAP
54 DELECOURT Lucie FRA LAP
55 BLANCHAERT Jo BEL LAP
56 FORRESTER Jennifer GBR LAP
57 MITCHELL Erin AUS LAP
58 GODART Béatrice LUX LAP
59 BERKANE Sarah FRA LAP
DE HEIJ Maaike NED DNF
BETSEMA Denise NED DNF
DOBBELAERE Jana BEL DNF
KASTELIJN Yara NED DNF
DELHAES Joelle BEL DNF