BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Cincinnati Cyclocross (C-1), Ohio, USA

October 26, 2019

Cincinnati Cyclocross podium history | 2018 edition

Mason, Ohio.

Saturday, October 26

Men | Women

Men complete results:

Kelly Werner

Kerry Werner takes the win.

1 Kerry WERNER Kona Maxxis Shimano 1hr 4min 28sec
2 Lance HAIDET Donnelly Aevolo 1:04:45
3 Curtis WHITE Cannondale p/b Cyclocrossworld. 1:04:53
4 Cody KAISER LangeTwins / Specialized 1:04:58
5 Grant ELLWOOD Pivot Maxxis pb Stans NoTubes 1:05:05
6 Stephen HYDE Cannondale P/B Cyclocrossworld. 1:05:13
7 Tobin ORTENBLAD Santa Cruz / Donkey Label Racin 1:05:20
8 Michael VAN DEN HAM Easton-Giant p/b Transitions Li 1:05:23
9 Gage HECHT donnelly aevolo 1:05:26
10 Andrew DILLMAN SDG - Muscle Monster 1:05:30
11 Spencer PETROV Knobbe Martins JAM 1:06:46
12 Cody CUPP SET Coaching 1:07:32
13 Sam NOEL Competitive Edge Racing 1:07:39
14 Alex MORTON Cannondale p/b Cyclocrossworld 1:07:57
15 Scott FUNSTON The Hold Fast Projest 1:08:17
16 James DRISCOLL Mavic / DNA Cycling 1:08:25
17 Eric THOMPSON MSPEEDWAX.COM 1:09:04
18 Brannan FIX Alpha Bicycle Co.-Groove Subaru 1:09:17
19 Dylan POSTIER Easton-Giant p/b Transitions Li 1:09:51
20 Andrew GINIAT The Pony Shop p/b KPMG 1:10:05
21 Brian MATTER Linear Sport Racing 1:10:20
22 Caleb SWARTZ Linear Sport RT/Trek 1:10:27
23 Garrett GERCHAR THG Ent. 1:10:34
24 Ross ELLWOOD Alpha Bicycle Co. - Groove Suba 1:10:59
25 Benjamin GOMEZ Squid x Eliel 1:11:33
26 Mark MYLES Be Real Sports 1:11:49
27 Brendan RHIM Arapahoe Resources - BMC p/b Hi 1:12:03
28 Michael LARSON 1:12:24
29 Finnegan OCONNOR Comp Edge Racing 1:12:44
@1Lap Kobi GYETVAN Inglis Factory p/b Enve Composi
@2Lap CADE BICKMORE MARIAN UNIVERSITY CYCLING
@2Lap Malaki CALDWELL Oklahoma Flyers
@2Lap Jake HUIZENGA Chicago Cuttin Crew
@3Lap Thomas SAVAGE CTS Cycling Team fueled by Orga
@3Lap Sam VICKERY
@3Lap Shawn GEIGER
@3Lap Steven WILLIAMS Nemesis
@3Lap NICHOLAS VORWERK Team Dayton Cycling/ CMG cycles
@4Lap Andrew BOISSIERE Team Headwind p/b Elevator Brew
@4Lap Jack WHITE Velovit presented by Palmer Saf
@5Lap Jason WALKER Set Coaching
DNF Eric BRUNNER Blue-Stages Racing
DNF Travis LIVERMON
DNF Samuel KIEFFER Red Kite Fund p/b Bikefettish
DNS Brian STABY CX Nation

Women complete results:

1 Maghalie ROCHETTE Specialized X Feedback Sports 40min 46sec
2 Caroline MANI Pactimo/ Colorado Proud 42:15
3 Ruby WEST Pivot Maxxis P/B Stans NoTubes 42:23
4 Sunny GILBERT Pactimo/ Colorado Proud 42:29
5 katie CLOUSE Cannondale p/b Cyclocross world 42:43
6 Courtenay MCFADDEN Pivot Maxxis pb Stans NoTubes 42:54
7 rebecca FAHRINGER Kona Maxxis Shimano 43:11
8 Clara HONSINGER Team S&M CX 43:18
9 Madigan MUNRO Boulder Junior Cycling 43:30
10 Jennifer JACKSON Easton-Giant p/b Transitions Li 43:40
11 Raylyn NUSS MAAP | MINI U.S. Cyclocross Pro 44:33
12 Samantha RUNNELS Squid x Eliel 44:53
13 Hannah ARENSMAN J.A. King cyclocross 44:59
14 Erica ZAVETA The Pony Shop p/b KPMG 45:21
15 Crystal ANTHONY Liv Racing 45:45
16 Amanda NAUMAN SDG - Muscle Monster 45:59
17 Jennifer MALIK Red Kite Fund pb BikeFettish 46:14
18 Emily PAYONK Team NeighborLink 46:32
19 Lizzy GUNSALUS Cannondale p/b cyclocrossworld. 46:47
20 Emily WERNER Amy D. Foundation 47:02
21 Lauren ZOERNER Alpha Bicycle Company Groove Su 47:11
22 Bridget TOOLEY Easton-Giant p/b Transitions Li 47:21
23 Maria LARKIN Donkey Label Racing p/b FK Law 47:29
24 Shannon MALLORY NWCX Project 47:35
25 Turner RAMSAY Alpha-Bicycle Co.-Groove Subaru 48:37
26 Cassidy HICKEY Bear Development 49:28
27 Daniela MEHECH Bike Ohio 49:35
28 Ellie MITCHELL NWCX Project 49:56
29 Caitlin NEUMAN 50:06
30 Siobhan KELLY Black Dog Racing 50:12
31 Eleanor DYAS Blue Ridge Cross p/b JA King 50:28
32 Aubrey DRUMMOND SPCX p/b RK Black 50:37
33 Ryley MOSHER Wheel Works Racing 50:50
34 Tea WRIGHT Boulder Junior Cycling 51:06
35 Katja FREEBURN Linear Sport 51:15
36 Laura RICE Blue Ridge Cross 52:46
@1Lap Kaia SCHMID New England Devo p/b Cadence We
@1Lap Traci JUDGE
@1Lap Abigail YATES Matrix/RBM
@1Lap Danielle CLARK Blue Ridge Cross
DNF Molly LOHRY
DNS Allison ARENSMAN JA King Cyclocross