BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Azencross-Loenhout (C-1),
Loenhout, Belgium

Thursday, December 28, 2017

Azencross-Loenhout podium history

Complete results: Men | Women

Men:

Mathieu van der Poel

Mathieu van der Poel wins again.

1 VAN DER POEL Mathieu BEOBANK-CORENDON 1hr 0min 41sec
2 VAN AERT Wout CRELAN-CHARLES @ 35ec
3 AERTS Toon TELENET FIDEA LIONS 1min 0sec
4 MERLIER Tim CRELAN-CHARLES 1min 32sec
5 VANTHOURENHOUT Michael MARLUX-NAPOLEON GAMES 1min 35sec
6 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2min 0sec
7 MEEUSEN Tom BEOBANK-CORENDON 2min 6sec
8 SOETE Daan TELENET FIDEA LIONS 2min 7sec
9 VERMEERSCH Gianni STEYLAERTS-BETFIRST 2min 33sec
10 BOSMANS Wietse ERA-CIRCUS 2min 40sec
11 SWEECK Laurens ERA-CIRCUS 2min 50sec
12 BOROŠ Michael PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2min 54sec
13 PAUWELS Kevin MARLUX-NAPOLEON GAMES 2min 59sec
14 AERNOUTS Jim TELENET FIDEA LIONS 3min 5sec
15 VANTHOURENHOUT Dieter MARLUX-NAPOLEON GAMES 3min 9sec
16 ORTS LLORET Felipe GINESTAR-DELIKIA 3min 27sec
17 VAN DER HAAR Lars TELENET FIDEA LIONS 3min 36sec
18 GODRIE Stan CRELAN-CHARLES 3min 55sec
19 VAN KESSEL Corne TELENET FIDEA LIONS 4min 25sec
20 PEETERS Rob PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 4min 28sec
21 WEBER Sascha GER 5min 10sec
22 HYDE Stephen USA 5min 28sec
23 BAESTAENS Vincent BEL 6min 8sec
24 SÄGESSER Severin SUI 6min 25sec
25 MENUT David FRA @ 1 LAP
26 ESTEBAN AGUERO Ismael GINESTAR-DELIKIA 2 LAPS
27 MILLBURN Garry AUS 2 LAPS
28 HANSEN Kenneth DEN 2 LAPS
29 ERIKSSON Martin SWE 2 LAPS
30 PAUWELS Dries BEL 3 LAPS
31 KOYEN Niels BEL 3 LAPS
32 JUILIANO Andrew USA 3 LAPS
33 MAEDA Kohei JPN 3 LAPS
34 THEOBALD Ulrich GER 3 LAPS
35 MAYER Yannick GER 3 LAPS
36 HABLITZEL Jonas GER 4 LAPS
JANSSON Henrik SWE DNF
ADAMS Joeri BEL DNF
ANIA GONZALEZ Daniel ESP DNF
TIELEN Dario BEL DNF

Women:

Sanne Cant

The Elite Women's podium, from left: Lucinda Brand (2nd), winner Sanne Cant & Katherine Compton (3rd)

1 CANT Sanne BEOBANK-CORENDON 46min 17sec
2 BRAND Lucinda NED @ 13sec
3 COMPTON Katherine USA 14sec
4 LECHNER Eva ITA 28sec
5 SELS Loes CRELAN-CHARLES 34sec
6 KAPTHEIJNS Maud CRELAN-CHARLES 40sec
7 VERDONSCHOT Laura MARLUX-NAPOLEON GAMES 50sec
8 WYMAN Helen GBR 54sec
9 BRAMMEIER Nikki GBR 1min 21sec
10 VAN DE STEENE Kim TARTELETTO - ISOREX 1min 38sec
11 VAN LOY Ellen TELENET FIDEA LIONS 1min 48sec
12 VERHESTRAETEN Karen BEL 2min 49sec
13 HAVLÍKOVÁ Pavla CZE s.t.
14 DEL CARMEN Ceylin NED s.t.
15 VERSCHUEREN Jolien PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 3min 16sec
16 GONZALEZ Lucia ESP 3min 24sec
17 FERRIER BRUNEAU Christel CAN 3min 29sec
18 FAHRINGER Rebecca USA 3min 45sec
19 HOEKE Geerte NED 3min 56sec
20 GILBERT Sunny USA 4min 12sec
21 HARNDEN Harriet GBR 4min 23sec
22 KAY Anna GBR 4min 32sec
23 BRANDAU Elisabeth GER 4min 40sec
24 CRUMPTON Bethany GBR 4min 43sec
25 BULLERI Alessia ITA 4min 54sec
26 MENUT Audrey FRA 5min 0sec
27 GOOSSENS Veerle NED 5min 14sec
28 PEETERS Jinse PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 5min 25sec
29 VALLIERES MILL Magdeleine CAN 5min 30sec
30 VAN DER BURG Esther NED 5min 48sec
31 REDMOND Natalie AUS 5min 49sec
32 VAN DE REE Monique NED 6min 1sec
33 WADSWORTH Emily GBR s.t.
34 MELLOR Amira GBR 6min 4sec
35 DE HEIJ Maaike NED 6min 29sec
36 JANSSON Ida SWE 6min 38sec
37 ERNGREN Ida SWE 7min 9sec
38 DE BRUYNE Meg BEL 7min 26sec
39 UNGERMANOVÁ Elizabeth CZE 7min 33sec
40 ZONTONE Asia ITA 7min 59sec
41 TRABAZO Irene ESP 8min 6sec
42 ZWAENEPOEL Tessa BEL 8min 30sec
43 REALINI Gaia ITA 8min 37sec
44 ENDRES Kristin GER 8min 51sec
45 THACKRAY Sophie GBR 8min 54sec
46 VAN LOY Tess BEL 9min 26sec
47 TAPIAS Natalie USA -1 LAP
48 FRAIEGARI Giorgia ITA -1 LAP
49 WEINGARTEN Audrey FRA -1 LAP
50 KARAMI Miyoko JPN -1 LAP
51 VERMEIREN Tinne BEL -1 LAP
52 COOGAN CISEK Corey USA -1 LAP
53 VAN BOVEN Hannah NED -1 LAP
54 CONEY Helena CAN -1 LAP
55 CREES Xan GBR -1 LAP
56 DUBAU PREVOT Axelle FRA -1 LAP
57 NELEN Kristien BEL -1 LAP
58 NIKOLOPOULOS Julia GER -1 LAP
59 HEYWOOD-MAHE Louise GBR -2 LAPS
60 BAKER Alderney GBR -2 LAPS
61 JACKSON Marie GBR -2 LAPS
62 HEY Sabine NED -2 LAPS
63 ROMBOUTS Tine BEL -2 LAPS
64 KELLY Siobhan CAN -2 LAPS
65 HEYWOOD-MAHE Charlotte GBR -2 LAPS
VAN ANROOIJ Lindy NED DNF
VAS Kata Blanka HUN DNF
ERIKSSON Frida SWE DNF
VAN WUNSEL Lise BEL DNF