BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1959 Giro di Lombardia results
(Tour of Lombardy)

53rd edition: Sunday, October 18, 1959

Giro di Lombardia podium history | 1960 edition | 1958 edition |

137 starters, 118 classified finishers
Milano - Milano, 240 km
Winner's average speed: 40.90 km/hr

Rik van Looy

Rik van Looy

Complete Results:

  1. Rik van Looy (Faema) 5hr 52min 5sec
  2. Willy Vannitsen (Urago-d'Alessandro) s.t.
  3. Miguel Poblet (Ignis) s.t.
  4. Alessandro Fantini (Atala) s.t.
  5. Federico Galeaz (Torpado) s.t.
  6. André Darrigade (Helyett-Fynsec) s.t.
  7. Dino Bruni (Ignis) s.t.
  8. Oreste Magni (EMI-Guerra) s.t.
  9. Rino Benedetti (Ghigi) s.t.
  10. Walter Martin (Carpano) s.t.
  11. Addo Kaziank (Tricofilina-Coppi) s.t.
  12. Giorgio Albani (Molteani) s.t.
  13. Diego Ronchini (Bianchi) s.t.
  14. Pietro Musone (Bianchi) s.t.
  15. Norbert Kerckhove (Faema) s.t.
  16. René Fournier (St. Raphaël) s.t.
  17. Gilbert Desmet (Faema) s.t.
  18. Angelo Coletto (Tricofilina-Coppi) s.t.
  19. Frans van Looveren (Faema) s.t.
  20. Michel Dejouhannet (Rapha-Géminiani-Dunlop) s.t.
  21. Jean Forestier (Helyett-Fynsec) s.t.
    André Le Dissez (Mercier) s.t.
    Alfredo Sabbadin (Mondia) s.t.
    Seamus Elliott (Helyett-Fynsec) s.t.
    René Pavard (Helyett-Fynsec) s.t.
    Pierino Baffi (Ignis) s.t.
    Jean Graczyk (Helyett-Fynsec) s.t.
    Giantonio Ricco (Molteni) s.t.
    Giovanni Natucci s.t.
    Adriano Zamboni (Momndia) s.t.
    Walter Almaviva (Bianchi) s.t.
    Carlo Azzini (Legnano) s.t.
    Mario Tosato (Torpado) s.t.
    Vittorio Casati (Legnano) s.t.
    Lousi Bisilliat (Liberia-Hutchinson) s.t.
    Pasquale Forrnara (EMI-Guerra) s.t.
    Idrio Bui (Ghigi) s.t.
    Rino Cattaneo (San Pellegrino) s.t.
    Joseph Groussard (Helyett-Fynsec) s.t.
    Antonin Rolland (Bobet-BP-Hutchinson) s.t.
    Colombo Cassano (Ticofilina-Coppi) s.t.
    Jules Mertens (Flandria-Dr. Mann) s.t.
    Mario Zocca (Legnano) s.t.
    Silvano Ciampi (Bianchi) s.t.
    Gino Vignolo (San Pellegrino) s.t.
    Raymond Impanis (Elve-Peugeot) s.t.
    Luigi Tezza (Legnano) s.t.
    Nello Fabbri (Bianchi) s.t.
    Giuseppe Vanzella (San Pellegrino) s.t.
    Nino Assirelli (Ignis) s.t.
    Pierre Polo (St. Raphaël) s.t.
    Nello Velucchi (Atala) s.t.
    Nino Defilippis (Carpano) s.t.
    Bruno Costalunga (Molteni) s.t.
    Giuseppe Fallarini (Ignis) s.t.
    Ercole Baldini (Ignis) s.t.
    Jacques Anquetil (Helyett-Fynsec) s.t.
    Petrus Oellibrandt (Flandria-Dr. Mann) s.t.
    Edgard Sorgeloos (Faema)s.t.
    Joseph Hoevenaers (Faema) s.t.
    Luciano Chiti s.t.
    Giovanni Metra (EMI-Guerra) s.t.
    Germano Barale (Bianchi) s.t.
    Aurelio Cestari (Atala) s.t.
    Bruno Monti (Atala) s.t.
    Alfred de Bruyne (Peugeot-BP-Dunlop) s.t.
    Agostino Coletto (CArpano) s.t.
    Cleto Maule (Carpano) s.t.
    Giuseppe "Peppino" Dante (Ignis) s.t.
    Graziano Battistini (Legnano) s.t.
    Alcide Vaucher (Tigra) s.t.
    Michele Gismondi (Tricofilina-Coppi) s.t.
    Giorgio Tinazzi (Torpado) s.t.
    Raymond Mastrotto (Rapha-Géminiani-Dunlop) s.t.
    Gérard Saint (Rapha-Géminiani-Dunlop) s.t.
    Giovanni Verucchi (San Pellegrino) s.t.
    Giuseppe Pardini (San Pellegrino) s.t.
    Carlo Nicolo (Molteni) s.t.
    Guido Carlesi (Ghigi) s.t.
    Valentin Huot (Mercier) s.t.
    Louison Bobet (Bobet-BP-Hutchinson) s.t.
    Henry Anglade (Liberia-Hutchinson) s.t.
    Arnaldo Pambianco (Legnano) s.t.
    Imerio Massignan (Legnano) s.t.
    Gastone Nencini (Carpano) s.t.
  22. Bruno Tognaccini (Ignis) s.t.
  23. Carlo Guargualglini (EMI-Guerra) s.t.
  24. Alfred Rüegg (Condor) s.t.
  25. Ignazio Aru (Tricofilina-Coppi) s.t.
  26. Noe Conti (Bianchi) s.t.
  27. Alfred Bouvet (Mercier) s.t.
  28. Giulionao Michelon (Tricofilina-Coppi) s.t.
  29. Juan Campillo Garcia (Faema) s.t.
  30. Fiorenzo Tomasin (san Pellegrino) s.t.
  31. Wladimiro Bartolozzi (Ignis) s.t.
  32. Jean Dotto (Liberia-Hutchinson) s.t.
  33. Désiré Keteleer (Carpano) s.t.
  34. Ezio Pizzoglio (Carpano) s.t.
  35. Ernesto Bono (San Pellegrino) s.t.
  36. Loris Guernieri (Mondia) @ 7min 34sec
  37. Arrigo Padovan (Atala) s.t.
  38. Giuseppe Pintarelli (EMI-Guerra) s.t.
  39. Raymond Cockaerts (Faema) s.t.
  40. Pierre Everaert (Rapha-Géminiani-Dunlop) s.t.
  41. Nedo Fagni (Ghigi) s.t.
  42. Mamate Mora (Ghigi) s.t.
  43. Enrico Paoletti (Ghigi) s.t.
  44. Gilberto Dall'Agata (Ghigi) s.t.
  45. Angiolino Piscaglia (Ghigi) s.t.
  46. Giacomo Grioni (legnano) s.t.
  47. Remo Tamagni (Legnano) s.t.
  48. Pietro Nascimbene (Molteni) s.t.
  49. Jean Milesi (Liberia-Hutchinson) s.t.
  50. Attiliio Moresi (Mondia) s.t.
  51. Augusto Cioni (San Pellegrino) s.t.
  52. Antonio Dal Col (Torpado) s.t.
  53. Dino Liviero (Torpado) s.t.
  54. Jacques Champion (Mercier) s.t.