BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Schwab Cycles Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1960 Giro di Lombardia results
(Tour of Lombardy)

54th edition: Sunday, October 16, 1960

Giro di Lombardia podium history | 1961 edition | 1959 edition |

149 starters, 106 classified finishers
Milano - Milano, 226 km
Winner's average speed: 40.63 km/hr

Complete Results:

  1. Emile Daems (Philco) 5hr 33min 46sec
  2. Diego Ronchini (Bianchi) s.t.
  3. Marino Fontana (San Pellegrino) s.t.
  4. Michel Stoker (Radium) s.t.
  5. Ezio Pizzoglio (Carpano) s.t.
  6. Romeo Venturelli (San Pellegrino) s.t.
  7. Carlo Brugnami (Torpado) s.t.
  8. Imerio Massignan (Legnano) s.t.
  9. Silvano Ciampi (Philco) @ 2min 31sec
  10. Rino Benedetti (Ghigi) s.t.
  11. Rik van Looy (Faema) s.t.
  12. Miguel Poblet (Ignis) s.t.
  13. Gilbert Desmet (Carpano) s.t.
  14. Cleto Maule (Philco) s.t.
  15. Angelo Conterno (Carpano) s.t.
  16. Germano Barale (Bianchi) s.t.
  17. Jean Gainche (Mercier-Hutchinson-BP) s.t.
  18. Joseph Hoevenaers (Ghigi) s.t.
  19. Pierre Ruby (Peugeot-BP-Dunlop) s.t.
  20. Giovanni Verucchi (Ghigi) s.t.
  21. Vito Favero (Atala) s.t.
  22. Ernesto Bono (San Pellegrino) s.t.
  23. Nunzio Pelliciari (San Pellegrino) s.t.
  24. Aldo Moser (EMI) s.t.
  25. Giuseppe "Peppino" Dante (Ignis) s.t.
  26. Giuseppe Fallarini (Ignis) s.t.
  27. Idrio Bui (Ghigi) s.t.
  28. Amico Ippoliti (Philco) s.t.
  29. Jean Forestier (Helyett-Leroux) s.t.
  30. Graziano Battistini (Legnano) s.t.
  31. Seamus Elliot (Helyett-Leroux) s.t.
  32. Henry Anglade (Liberia-Grammont) s.t.
  33. Franco Cribori (Legnano) s.t.
  34. Jacques Anquetil (Helyett-Leroux) s.t.
  35. Raymond Mastrotto (Rapha-Gitane) s.t.
  36. Raymon Elena (Rapha-Gitane) s.t.
  37. Giuseppe "Pino" Cerami (Peugeot-BP-Dunlop) s.t.
  38. Hilaire Couvreur (Helyett-Leroux) s.t.
  39. Nino Defilippis (Carpano) s.t.
  40. Giannantonio Riccò (Molteni) s.t.
  41. Pierino Baffi (Ignis) s.t.
  42. Claude Valdois (Peugeot-BP-Dunlop) @ 4min 20sec
  43. Giuseppe Sartore (Bianchi) s.t.
  44. André Darrigade (Helyett-Leroux) @ 4min 24sec
  45. Camille Le Menn (Peugeot-BP-Dunlop) s.t.
  46. Willy Van den Berghen (Mercier-Hutchinson-BP) s.t.
  47. Antonio Del Col (Bianchi) s.t.
  48. Silverstro La Cioppa (Ferrys) s.t.
  49. Gastone Nencini (Carpano) s.t.
  50. Robert Seneca @ 9min 22sec
  51. Pietro Zoppas (San Pellegrino) s.t.
  52. André Vlayen (Molteni) s.t.
  53. Armando Pellegrini (EMI) s.t.
  54. Pietro Musone (Bianchi) s.t.
  55. Massimo Becchi (Atala) s.t.
  56. Mario Bampi (Molteni) s.t.
  57. Vincio Marsili (Philco) s.t.
  58. Armando Casodi (Atala) s.t.
  59. Guido Messina (Molteni) s.t.
  60. Mario Tosato (Torpado) s.t.
  61. Pasquale Fornara (EMI) s.t.
  62. Giacomo Fini (Philco) s.t.
  63. Pietro Chiodini (Bianchi) @ 10min 47sec
  64. Pierre Polo (Liberia-Grammont) s.t.
  65. Jean Dotto (Liberia-Grammont) s.t.
  66. Luis Otano (KAS) s.t.
  67. Nello Velucchi (atala) @ 12min 13sec
  68. Catullo Ciacci (Caprano) s.t.
  69. Jo de Roo (Helyett-Leroux) s.t.
  70. Agostino Coletto (Carpano) s.t.
  71. Dino Bruni (Ignis) s.t.
  72. Aurelio Cestari (Ignis) s.t.
  73. Alberto Assirelli (Legnano) s.t.
  74. Vittorio Casati (Legnano) s.t.
  75. Arnaldo Pambianco (Legnano) s.t.
  76. Louis van Huyck (Peugeot-BP-Dunlop) s.t.
  77. Joseph Wasko (Mercier-Hutchinson-Dunlop) @ 13min 11sec
  78. Rizzardo Brenioli (Atala) s.t.
  79. Rolf Graf (Tigra) s.t.
  80. Willy Derboven (Faema) s.t.
  81. Joseph Groussard (Helyett-Leroux) s.t.
  82. Sergio Braga (San Pellegino) @ 16min 0sec
  83. Mario Franceschetto (Torpado) s.t.
  84. Tom Simpson (Rapha-Gitane) s.t.
  85. Loris Guernieri (Torpado) s.t.
  86. Frans van Looveren (Faema) s.t.
  87. Giuliano Bernardelle (Atala) s.t.
  88. Carlo Azzini (Legnano) s.t.
  89. Luigi Tezza (Molteni) s.t.
  90. Jean Graczyk (Kelyett-Leroux) s.t.
  91. Antonio Uliana (Ferrys) @ 24min 0sec
  92. Guillaume van Tongerloo (Mercier-Hutchinson-BP) s.t.
  93. Federico Galeaz (Torpado) s.t.
  94. Raymond Impanis (Faema) s.t.
  95. Angiolino Piscaglia (Ghigi) s.t.
  96. Raymond Poulidor (Mercier-Hutchinson-BP) s.t.
  97. Edgard Sorgeloos (Faema) s.t.
  98. Ivan Burigotto (Molteni) s.t.
  99. Giancarlo Gentina (San Pellegino) s.t.
  100. Fiorenzo Tomasin (Atala) s.t.
  101. Luis Bibiliat (Liberia-Grammont) s.t.
  102. Ernesto Minetto (Carpano) s.t.
  103. Willy Haelterman (Plume Sport) s.t.
  104. André Cloarec (Helyett-Leroux) s.t.
  105. Antonio Catalano (Bianchi) s.t.
  106. Dino Livero (Torpado) s.t.