BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1958 Giro di Lombardia results
(Tour of Lombardy)

52nd edition: Sunday, October 19, 1958

Giro di Lombardia podium history | 1959 edition | 1957 edition |

146 starters, 105 classified finishers
Milano - Milano, 243 km
Winner's average speed: 39.71 km/hr

A large group was awarded a tie for 27th place.

Nino Defilippis

Nino Defilippis

Complete Results:

  1. Nino Defilippis (Carpano) 6hr 7min 12sec
  2. Miguel Poblet (Ignis-Doniselli) s.t.
  3. Michel van Aerde (Carpano) @ 7sec
  4. Joseph Schils (Faema) s.t.
  5. Giuseppe Calvi (Ghigi-Coppi) s.t.
  6. Giuseppe "Pino' Cerami (Elve-Peugeot-Marvan) s.t.
  7. Tranquillo Scudellaro (Torpado) s.t.
  8. Ercole Baldini (Legnano) s.t.
  9. Armando Pellegrini (Faema) s.t.
  10. Angelo Conterno (Carpano) s.t.
  11. Giuliano Michelon (Carpano) s.t.
  12. Jacques Anquetil (Helyett-Potin-Hutchinson) s.t.
  13. Cleto Maule (Torpado) s.t.
  14. Angiolino Piscaglia (Lube) s.t.
  15. Giuseppe Carizzoni (Mondia) s.t.
  16. Diego Ronchini (Bianchi) s.t.
  17. Frans van Looveren (Faema) s.t.
  18. Bruno Costalinga (Chlorodont) s.t.
  19. Ezio Pizzoglio (Ghigi-Coppi) s.t.
  20. André Darrigade (Helyett-Potin-Hutchinson) s.t.
  21. Marcel Janssens (Elve-Peugeot-Marvan) s.t.
  22. Rizzardo Brenioli (Atala) s.t.
  23. Emilio Ciolli (Ignis-Doniselli) s.t.
  24. Louison Bobet (Bobet-BP-Hutchinson) s.t.
  25. Michel Vermeulin (Essor-Leroux) s.t.
  26. Giorgio Albani (Legnano) s.t.
  27. Guido Carlesi (Chlorodont) s.t.
    Benvenuto Turbian s.t.
    Rik van Looy (Faema) s.t.
    Alfred de Bruyne (Carpano) s.t.
    André Dupré (Mercier) s.t.
    Ezio Restelli (Ignis-Doniselli) s.t.
    Orphée Meneghini (Essor-Leroux) s.t.
    Jean Jacques s.t.
    Cesare Girardini (Faema) s.t.
    Wlandimiro Bartolozzi (Legnano) s.t.
    Jacques Bianco (Mercier) s.t.
    Duilio Taddeucci (San Pellegrino) s.t.
    Carlo Azzini (San Pellegrino)@ 22sec
    Bernard Gauthier (Mercier) s.t.
    Giuseppe Fallarini (Asborno) s.t.
    Seamus Elliott (Helyett-Potin-Hutchinson) s.t.
    Idrio Bui (Ghigi-Coppi) s.t.
    Aldo Moser (Cali Broni) s.t.
    Giuseppe "Peppino" Dante (Asborno) s.t.
    Fernando Brandolini (Bianchi) s.t.
    Gianbattista Milesi (San Pellegrino) s.t.
    Hilaire Couvreur (Faema) s.t.
    Marcel Rohrbach (Peugeot) s.t.
    Mario Mori s.t.
    Pierino Baffi (Cholorodont) s.t.
    Carlo Nicolo (Mondia) s.t.
    Jean Forestier (Essor-Leroux) s.t.
    Francesco Lucchesi (Asborno) s.t.
  28. Giuseppe Cainero (Carpano) s.t.
  29. François Mahé (St Raphaël) s.t.
  30. Noe Conti (Bianchi) s.t.
  31. Bruno Monti (Mondia) s.t.
  32. Germano Barale (Bianchi) s.t.
  33. Federico Galeaz (Chlorodont) s.t.
  34. Vito Favero (Atala) s.t.
  35. Giuseppe Barale (Bianchi) @ 5min 10sec
  36. Agostino Coletto (Carpano) s.t.
  37. Joseph Groussard (Essor-Leroux) s.t.
  38. André Vlayren (Ghigi-Coppi) s.t.
  39. Wilfried Salembier (Bertin) s.t.
  40. Gilbert Desmet (Faema) s.t.
  41. Gérard Saint (St. Raphaël) s.t.
  42. Silvestro La Cioppa (San Pellegrino) s.t.
  43. Bruno Umido (Ignis-Doniselli) s.t.
  44. Colombo Cassano (Ghigi-Coppi) s.t.
  45. Robert Cazala (Mercier) s.t.
  46. René Pavard (Essor-Leroux) s.t.
  47. Alberto Mannelli (San Pellegrino) s.t.
  48. Pierre Polo (Margnat) s.t.
  49. Italo Mazzacurati (Ghigi-Coppi) s.t.
  50. Pierre Gouget (Mercier) s.t.
  51. Rino Benedetti (Cali Broni) s.t.
  52. Giantonio Ricco s.t.
  53. Mamante Mora (Ghigi-Coppi) s.t.
  54. Giovanni Metra (Faema) @ 13min 23sec
  55. Guido Boni (Bianchi) s.t.
  56. Fernando Manzaneque (Faema) s.t.
  57. Alfredo Bonariva (Bianchi) s.t.
  58. Carlo Zorzoli (Asborno) s.t.
  59. Ezio Salza (Ghigi-Coppi) s.t.
  60. Alfredo Zagano (Asborno) s.t.
  61. Serafino Tanfoglio (Chlorodont) s.t.
  62. Giuseppe Pintarelli (Cali Broni) s.t.
  63. Martin van Geneugden (Ghigi-Coppi) s.t.
  64. Gino Guerrini (Asborno) s.t.
  65. Nino Assirelli (Legnano) s.t.
  66. Marcello Pellegrini (Chlorodont) s.t.
  67. Paolo Guazzini (Ghigi-Coppi) s.t.
  68. Renzo Accordi (Pena Solera-Ignis) s.t.
  69. Désiré Keteleer (Carpano) s.t.
  70. Louis Proost (Carpano) s.t.
  71. Gianni Ferlenghi (Bianchi) s.t.
  72. Giovanni Pettinati (Atala) s.t.
  73. Emilio Bottecchia (Chlorodont) s.t.
  74. Edgard Sorgeloos (Faema) s.t.
  75. Giacomo Fini (Faema) s.t.
  76. Lino Grassi (Torpado) s.t.
  77. Fernand Tuytens (Plume Vainquer) s.t.