BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Craziest Stories Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1996 Clásica de San Sebastián, Spain

16th edition, August 10, 1996
Complete Results

Classica San Sebastian podium history | 1997 edition | 1995 edition

August 10, 1996: San Sebastian - San Sebastian, 234 km.

Udo Bolts

Winner Udo Bolts in a stock Team Telekom photo

Complete Results:

193 starters, 180 classified finishers

234 kilometers raced at an average speed of 39.374 km/hr

1 Udo Bölts  Deutsche Telekom 5hr 45mn 5sec
2 Stefano Cattai  Roslotto-ZG Mobili s.t.
3 Massimo Podenzana  Carrera Jeans-Tassoni s.t.
4 Richard Virenque  Festina-Lotus s.t.
5 Marco Fincato  Roslotto-ZG Mobili s.t.
6 Alberto Elli  MG Maglificio-Technogym s.t.
7 Fabio Baldato  MG Maglificio-Technogym @ 1min 1sec
8 Andrea Ferrigato  Roslotto-ZG Mobili s.t.
9 Francesco Casagrande  Saeco-AS Juvenes s.t.
10 Laurent Jalabert  O.N.C.E. s.t.
11 Abraham Olano Mapei-GB s.t.
12 Miguel Indurain Banesto s.t.
13 Laurent Dufaux  Festina-Lotus s.t.
14 Lance Armstrong  Motorola s.t.
15 Jan Ullrich  Deutsche Telekom s.t.
16 Maximilian Sciandri  Motorola s.t.
17 Johan Museeuw  Mapei-GB 3'18"
18 Valentino Fois  Panaria-Vinavil s.t.
19 Maurizio Fondriest  Roslotto-ZG Mobili s.t.
20 José Maria Jimenez Banesto s.t.
21 Stefano Colage  Refin-Mobivetta 3'28"
22 Andrei Tchmil  Lotto-Isoglass s.t.
23 Stefano Checchin  Carrera Jeans-Tassoni s.t.
24 Michel Lafis  Deutsche Telekom s.t.
25 Pascal Chanteur  Casino s.t.
26 Laurent Madouas  Motorola s.t.
27 Serguei Outschakov  Polti s.t.
28 Bart Voskamp  TVM s.t.
29 Fausto Dotti  Brescialat s.t.
30 Laurent Roux  TVM s.t.
31 Fabio Roscioli  Refin-Mobivetta s.t.
32 Fabrizio Bontempi  Brescialat s.t.
33 Fabrice Gougot  Casino s.t.
34 Vassili Davidenko  Roslotto-ZG Mobili s.t.
35 Juan Carlos Dominguez Kelme-Artiach s.t.
36 Michael Boogerd  Rabobank s.t.
37 Javier Pascual Porcelana Santa Clara s.t.
38 Kevin Livingston  Motorola s.t.
39 Scott Sunderland  Lotto-Isoglass s.t.
40 Frank Vandenbroucke  Mapei-GB s.t.
41 Francisco Javier Cerezo MX Onda s.t.
42 Axel Merckx  Motorola s.t.
43 Bobby Julich  Motorola s.t.
44 Paolo Fornaciari  Saeco-AS Juvenes s.t.
45 Stefano Faustini  Aki-Gipiemme s.t.
46 Alessandro Baronti  Panaria-Vinavil s.t.
47 Dmitri Konyshev  Aki-Gipiemme s.t.
48 Javier Pascual Porcelana Santa Clara s.t.
49 Mauro Gianetti  Polti s.t.
50 Aitor Osa Euskadi s.t.
51 Inigo Gonzalez Euskadi s.t.
52 Johan Bruyneel  Rabobank s.t.
53 Cristiano Frattini  Brescialat s.t.
54 Gabriele Missaglia  Panaria-Vinavil s.t.
55 Mirko Gualdi  Polti s.t.
56 Stéphane Heulot  Gan s.t.
57 Andrei Teteriouk  Aki-Gipiemme s.t.
58 Filippo Simeoni  Carrera Jeans-Tassoni s.t.
59 Claus Michael Møller  MX Onda s.t.
60 Erik Breukink  Rabobank s.t.
61 Gianni Faresin  Panaria-Vinavil s.t.
62 Viatcheslav Ekimov  Rabobank s.t.
63 Maarten Den Bakker  TVM s.t.
64 Arsenio Gonzalez Mapei-GB s.t.
65 Marino Alonso Banesto s.t.
66 Santiago Blanco Banesto s.t.
67 Michele Bartoli  MG Maglificio-Technogym s.t.
68 Vladislav Bobrik  Gewiss-Playbus s.t.
69 Felix Manuel Garcia Festina-Lotus s.t.
70 Sergej Uslamin  Refin-Mobivetta s.t.
71 Manuel Fernandez Mapei-GB s.t.
72 José Roberto Sierra O.N.C.E. s.t.
73 Stéphane Goubert  Festina-Lotus s.t.
74 Thomas Fleischer  Lotto-Isoglass s.t.
75 Peter Farazijn  Lotto-Isoglass s.t.
76 Jens Heppner  Deutsche Telekom s.t.
77 Federico Echave Mapei-GB s.t.
78 Bruno Cenghialta  Gewiss-Playbus s.t.
79 Sergio Barbero  Carrera Jeans-Tassoni s.t.
80 Kurt Van De Wouwer  Lotto-Isoglass s.t.
81 Davide Rebellin  Polti s.t.
82 Herminio Diaz O.N.C.E. s.t.
83 Oscar Pellicioli  Carrera Jeans-Tassoni s.t.
84 Alberto Leanizbarrutia O.N.C.E. s.t.
85 Neil Stephens  O.N.C.E. s.t.
86 Fernando Escartin Kelme-Artiach s.t.
87 Iñigo Cuesta Lopez O.N.C.E. s.t.
88 Inaki Aiarzaguena Euskadi s.t.
89 Marc Wauters  Lotto-Isoglass s.t.
90 Roberto Conti  Panaria-Vinavil s.t.
91 Andrei Zintchenko  Porcelana Santa Clara 9'00"
92 Antonio Sanchez Saeco-AS Juvenes s.t.
93 Gianluca Gorini  Aki-Gipiemme s.t.
94 José Javier Gomez Kelme-Artiach s.t.
95 Francisco Benitez Kelme-Artiach s.t.
96 David García Euskadi s.t.
97 William Chann McRae  Porcelana Santa Clara s.t.
98 Ivon Ajuria Euskadi s.t.
99 Íñigo Chaurreau Polti s.t.
100 Andrea Noe  Mapei-GB s.t.
101 Marco Milesi  Brescialat s.t.
102 Federico Munoz Kelme-Artiach s.t.
103 Paolo Savoldelli  Roslotto-ZG Mobili s.t.
104 Aitor Garmendia O.N.C.E. s.t.
105 Jose Luis Arrieta Banesto s.t.
106 Andrea Peron  Motorola s.t.
107 Endrio Leoni  Aki-Gipiemme 11'37"
108 Gérard Rue  Gan s.t.
109 Christophe Agnolutto  Casino s.t.
110 Yoshiyuki Abe  Panaria-Vinavil s.t.
111 Jim Van De Laer  TVM s.t.
112 Angelo Canzonieri  Saeco-AS Juvenes s.t.
113 Ignacio Rodriguez Saeco-AS Juvenes s.t.
114 Marco Della Vedova  Brescialat s.t.
115 Frédéric Bessy  Casino s.t.
116 Denis Zanette  Aki-Gipiemme s.t.
117 Serguei Smetanine  Porcelana Santa Clara s.t.
118 Koos Moerenhout  Rabobank s.t.
119 Henk Vogels  Rabobank s.t.
120 Nicola Loda  MG Maglificio-Technogym s.t.
121 Raymond Thebes  TVM s.t.
122 Jose Ramon Uriarte Banesto s.t.
123 Philippe Bordenave  Casino s.t.
124 Jan Boven  Rabobank s.t.
125 Romes Gainetdinov  Porcelana Santa Clara s.t.
126 Christophe Mengin  Casino s.t.
127 Ronan Pensec  Gan s.t.
128 Marco Velo  Brescialat s.t.
129 Claudio Camin  Brescialat s.t.
130 Frank Corvers  Lotto-Isoglass s.t.
131 Gerd Audehm  Deutsche Telekom s.t.
132 Kai Hundertmarck  Deutsche Telekom s.t.
133 Alfredo Irusta MX Onda s.t.
134 Igor González de Galdeano Euskadi s.t.
135 Álvaro González de Galdeano Euskadi s.t.
136 Cédric Vasseur  Gan s.t.
137 Armand De Las Cuevas  Casino s.t.
138 Bert Dietz  Deutsche Telekom s.t.
139 Marco Zen  Roslotto-ZG Mobili s.t.
140 François Simon  Gan s.t.
141 Marco Serpellini  Panaria-Vinavil s.t.
142 Angel Luis Casero Banesto s.t.
143 Gianni Bugno  MG Maglificio-Technogym s.t.
144 Junichi Kikuta  MX Onda s.t.
145 Carlo Finco  MG Maglificio-Technogym s.t.
146 Roberto Heras Kelme-Artiach s.t.
147 Vicente Aparicio Banesto s.t.
148 Giorgio Furlan  Saeco-AS Juvenes s.t.
149 Marco Lietti  MG Maglificio-Technogym s.t.
150 Joaquin Miguelanez Porcelana Santa Clara s.t.
151 Philipp Buschor  Saeco-AS Juvenes s.t.
152 Fabian Jeker  Festina-Lotus s.t.
153 Tristan Hoffman  TVM s.t.
154 Francisco Javier Mauleon Mapei-GB s.t.
155 Jose Manuel Uria MX Onda s.t.
156 Giuseppe Guerini  Polti s.t.
157 Tom Cordes  MX Onda s.t.
158 Franco Vona  Aki-Gipiemme s.t.
159 Marcos Antonio Serrano Kelme-Artiach s.t.
160 German Nieto MX Onda s.t.
161 Tobias Steinhauser  Refin-Mobivetta s.t.
162 Roberto Laiseka Jaio  Euskadi s.t.
163 Mikel Zarrabeitia O.N.C.E. s.t.
164 Rolf Järmann  MG Maglificio-Technogym s.t.
165 Gilberto Simoni  Aki-Gipiemme s.t.
166 Alexandre Gontchenkov  Roslotto-ZG Mobili s.t.
167 Mauro Antonio Santaromita  Gewiss-Playbus s.t.
168 Francesco Frattini  Gewiss-Playbus s.t.
169 Bruno Boscardin  Festina-Lotus s.t.
170 Jose Antonio Espinosa MX Onda s.t.
171 Mauro Bettin  Refin-Mobivetta s.t.
172 Leonardo Piepoli  Refin-Mobivetta s.t.
173 Dario Bottaro  Gewiss-Playbus s.t.
174 Cristian Salvato  Refin-Mobivetta s.t.
175 Emmanuel Magnien  Festina-Lotus s.t.
176 Peter Verbeken  Lotto-Isoglass s.t.
177 Adrie Van Der Poel  Rabobank s.t.
178 Manuel Scopsi  Gewiss-Playbus s.t.
179 Mirko Crepaldi  Polti s.t.
180 Georg Totschnig  Polti s.t.