BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Bianchi-Milano clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1977 Milano - San Remo

68th edition: Saturday, March 19, 1977

Podium History of Milano-San Remo | 1978 edition | 1976 edition |

288 km. 230 starters, 148 classified finishers

Jan Raas

Jan Raas in 1980

Complete Results:

  1. Jan Raas (Frisol-Gazzelle) 6hr 41min 59sec. 42.986 km/hr
  2. Roger de Vlaeminck (Brooklyn) @ 3sec
  3. Wilfreid Wesemael (Frisol-Gazelle) @ 5sec
  4. Rik van Linden (Bianchi) s.t.
  5. Freddy Maertens (Flandria) s.t.
  6. Pierino Gavazzi (Jolly Ceramica) s.t.
  7. Walter Planckaert (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  8. Patrick Sercu (Fiat) s.t.
  9. Gabriele Landoni (G.B.C.) s.t.
  10. Jean-Luc Vandenbroucke (Peugeot) s.t.
  11. Daniele Tinchella (Magniflex) s.t.
  12. Bruno Vicino (G.B.C.) s.t.
  13. Guy Sibille (Peugeot) s.t.
  14. Marino Basso (Selle Royal-Contour) s.t.
  15. Frans Verbeeck (Ijsboerke) s.t.
  16. Walter Godefroot (Ijsboerke) s.t.
  17. Klaus Peter Thaler (Teka) s.t.
  18. Diego Magoni (G.B.C.) s.t.
  19. Giuseppe Saronni (SCIC) s.t.
  20. Jos Jacobs (Ijsboerke) s.t.
  21. Eric de Vlaeminck (Gios-Majerus) s.t.
  22. Dietrich Thurau (TI-Raleigh) s.t.
  23. Gabirele Mugnaini (Vibor) s.t.
  24. Marcello Bergamo (Zonca-Santini) s.t.
  25. Ludo van Stayen (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  26. Ludo Peeters (Ijsboerke) s.t.
  27. Mauro Simonetti (Fiorella-Mocassini) s.t.
  28. Constantino Conti (Zonca-Santini) s.t.
  29. Pasquale Pugliese (Zonca-Santini) s.t.
  30. Roberto Ceruti (G.B.C.) s.t.
  31. Frans van Looy (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  32. Luc Leman (Ijsboerke) s.t.
  33. Gustaaf van Roosbroeck (Ijsboerke) s.t.
  34. Willy Plansckaert (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  35. Francesco Moser (Sanson) s.t.
  36. Joaquim Agostinho (Teka) s.t.
  37. Enrico Paolini (SCIC) s.t.
  38. Giuseppe Rodella (Vibor) s.t.
  39. José Enrique Cima Prado (KAS) s.t.
  40. Alfio Vandi (Magniflez) s.t.
  41. Alessio Antonini (Jolly Ceramica) s.t.
  42. Franco Conti (Zonca Santini) s.t.
  43. Patrick Béon (Peugeot) s.t.
  44. Renato Laghi (Vibor) s.t.
  45. Dirk Ongenae (Ebo-Superia) s.t.
  46. Bernt Johansson (Fiorella-Mocassini) s.t.
  47. Gerrie Knetemann (TI-Raleigh) s.t.
  48. Sigfrido Fontanelli (Magniflex) s.t.
  49. Herman van Springel (Ijsboerke) s.t.
  50. Giuseppe Perletto (Magniflex) s.t.
  51. Roland Salm (Zonca-Santini) s.t.
  52. Domingo Perurena (KAS) s.t.
  53. Serge Demierre (Bianchi) s.t.
  54. Bert Pronk (TI-Raleigh) s.t.
  55. Roberto Poggiali (Sanson) s.t.
  56. Valerio Lualdi (Sanson) s.t.
  57. Palmiro Masciarelli (Sanson) s.t.
  58. Felice Gimondi (Bianchi) s.t.
  59. Miguel Maria Lasa (Teka) s.t.
  60. Antoine Houbrechts (Bianchi) s.t.
  61. Giuseppe Martinelli (Jolly Ceramica) s.t.
  62. Alessandro Cardelli (Fiorella-Mocassini) s.t.
  63. André Mollet (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  64. Ismael Lejarreta (KAS) s.t.
  65. Jorgen Marcussen (Vibor) s.t.
  66. Ferdi Van den Haute (Ebo-Superia) s.t.
  67. Gianni Di Lorenzo (Magniflex) s.t.
  68. Ottavio Crepaldi (Brooklyn) s.t.
  69. Walter Muller (Kaenel-Colnago) s.t.
  70. Mario Beccia (Sanson) s.t.
  71. Josef Fuchs (Sanson) s.t.
  72. Roger Rosiers (Frisol-Gazelle) s.t.
  73. Wilmo Francioni (Magniflex) s.t.
  74. Vittorio Algeri (G.B.C.) s.t.
  75. Sean Kelly (Flandria) s.t.
  76. Giancinto Santambrogio (Bianchi) s.t.
  77. Marc Demeyer (Flandria) s.t.
  78. Aldo Parecchini (Brooklyn) s.t.
  79. Antonio Salutini (Vibor) s.t.
  80. Giambattista Baronchelli (SCIC) s.t.
  81. Bernard Thévenet (Peugeot) s.t.
  82. Régis Ovion (Peugeot) s.t.
  83. Ludo Loos (Ebo-Superia) s.t.
  84. Arnaldo Caverzasi (SCIC) s.t.
  85. Lieven Malfait (Flandria) s.t.
  86. Henk Lubberding (TI-Raleigh) s.t.
  87. Gaetano Baronchelli (SCIC) s.t.
  88. Maurizio Bellet (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  89. Serge Parsani (Bianchi) s.t.
  90. Bruno Wolfer (Zonca-Santini) s.t.
  91. Bernard Draux (Fiat) s.t.
  92. Bruno Zanini (G.B.C.) s.t.
  93. Simone Fraccaro (Jolly Ceramica) s.t.
  94. Lucio Di Federico (Jolly Ceramica) s.t.
  95. Alfredo Chinetti (Jolly Ceramica) s.t.
  96. Eddy Merckx (Fiat) s.t.
  97. Robert Bouloux (Fiat) s.t.
  98. Wladimiro Panizza (SCIC) s.t.
  99. Annunzio Colombo (Zonca-Santini) s.t.
  100. Armando Lora (Magniflex) s.t.
  101. Rafael Ladron de Guevara (KAS) s.t.
  102. Giovanni Cavalcanti (Bianchi) s.t.
  103. Piero Spinelli (Zonca-Santini) s.t.
  104. Hennie Kuiper (TI-Raleigh) s.t.
  105. Cluadio Comino (Vibor) @ 1min 4sec
  106. Julian Andiano (KAS) s.t.
  107. Bernardo Alfonsel (Teka) s.t.
  108. Giancarlo Tartoni (Magniflex) s.t.
  109. Osvaldo Bettoni (SCIC) s.t.
  110. Willy de Geest (Brooklyn) s.t.
  111. Roger Verschaeve (FLandria) s.t.
  112. Luciano Loro (G.B.C.) s.t.
  113. Willy In't Ven (Bianchi) s.t.
  114. Carlo Zoni (Brooklyn) s.t.
  115. André Dierickx (Maes Pils-Mini Flat) s.t.
  116. Bruce Biddle (Sanson) s.t.
  117. Renato Marchetti (Sanson) s.t.
  118. Tullio Rossi (Bianchi) s.t.
  119. Ruggero Gialdini (Magniflex) @ 1min 23sec
  120. Adriano Pella (Sella Royal-Contour) @ 1min 27sec
  121. Giovanni Mantovani (Brooklyn) @ 1min 39sec
  122. Marcello Osler (Brooklyn) s.t.
  123. Donato Giuliani (Jolly Ceramica) s.t.
  124. Jos Van de Poel (FLandria) s.t.
  125. Annibale De Faveri (Selle Royal-Contour) s.t.
  126. Claudio Bortolotto (Sanson) s.t.
  127. Leone Pizzini (Selle Royal-Contour) s.t.
  128. Antonio Menendez (KAS) s.t.
  129. Walter Polini (G.B.C.) s.t.
  130. Phil Edwards (Sanson) s.t.
  131. Gary Clively (Magniflex) s.t.
  132. Ronny Bossant (Brooklyn) s.t.
  133. Mike Neel (Magniflex) s.t.
  134. Alain Desaever (Ebo-Superia) s.t.
  135. Adri Jos Schipper (Ebo-Superia) s.t.
  136. Mauro Vanucchi (Magniflex) s.t.
  137. Giancarlo Bellini (Brooklyn) s.t.
  138. Javier-Francisco Elorriaga (Teka) @ 2min 45sec
  139. Agustin Tamames (Teka) @ 2min 54sec
  140. Luis ocana (Frisol-Gazelle) @ 3min 15sec
  141. Glauco Santoni (Bianchi) @ 3min 18sec
  142. Fernando Plaza (Kaenel-Colnago) s.t.
  143. Cees Priem (Frisol-Gazelle) @ 3min 54sec
  144. Pietro Algeri (G.B.C.) @ 4min 37sec
  145. José-Manuel Garcia Rodriguez (Novistil-Transmallorca) @ 4min 50sec
  146. Marcel Suttermatter s.t.
  147. José-Gabriel Alonso Pascual (Novostil-Transmallorca) s.t.
  148. José-Luis Enfedaque Planillas (Novotsil-Transmallorca) s.t.