BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1965 Giro d'Italia

48th edition: May 15 - June 6

Results, stages with running GC & photos

1964 Giro | 1966 Giro | Giro d'Italia Database | 1965 Giro Quick Facts | 1965 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | 1965 Giro d'Italia photos


1965 Giro Quick Facts:

4,151 km raced at an average speed of 34.27 km/hr

100 starters and 81 classified finishers.

Vittorio Adorni had been improving steadily over the previous several years and in 1965, reached the full maturity of his powers.

He took the lead in stage six, being first over the day's two major climbs.

He lost the lead to Bruno Mealli in stage eight because of a successful break that finished almost 15 minutes ahead of the contenders.

Adorni retook the lead in the Sicilian time trial and continually increased his gap over the following stages.

His 11 minute, 26 second margin is the largest since Coppi’s 1949 victory of 23 minutes 47 seconds over Bartali.

Les Woodland's book Sticky Buns Across America: Back-roads biking from sea to shining sea is available as an audiobook here.


1965 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Vittorio Adorni (Salvarani): 121hr 8min 16sec
  2. Italo Zilioli (Sanson) @ 11min 26sec
  3. Felice Gimondi (Salvarani) @ 12min 49sec
  4. Marcello Mugnaini (Maino) @ 14min 43sec
  5. Franco Balmamion (Sanson) @ 15min 9sec
  6. Vito Taccone (Salvarani) @ 15min 33sec
  7. Franco Bitossi (Filotex) @ 15min 35sec
  8. Roberto Poggiali (Ignis) @ 19min 22sec
  9. Imerio Massignan (Ignis) @ 19min 30sec
  10. Guido De Rosso (Molteni) @ 21min 3sec
  11. Renzo Fontona (Ignis) @ 21min 10sec
  12. Michele Dancelli (Molteni) @ 21min 58sec
  13. Silvano Schiavon (Legnano) @ 26min 4sec
  14. Albano Negro (Bianchi) @ 27min 53sec
  15. Frans Brands (Flandria) @ 32min 9sec
  16. Graziano Battistini (Vittadello) @ 32min 50sec
  17. Bruno Mealli (Bianchi) @ 33min 59sec
  18. Giancarlo Ferretti (Legnano) @ 39min 43sec
  19. Arnaldo Pambianco (Salvarani) @ 40min 51sec
  20. René Binggeli (Molteni) @ 40min 53sec
  21. Luciano Galbo (Sanson) @ 45min 50sec
  22. Aldo Moser (Maino) @ 54mn 3sec
  23. Ugo Colombo (Filotex) @ 58min 43sec
  24. Luciano Sambi (Legnano) @ 58min 52sec
  25. Alfredo Sabbadin (Vittadello) @ 1hr 18min 1sec
  26. Franco Cribori (Ignis) @ 1hr 19min 13sec
  27. Enzo Moser (Maino) @ 1hr 25min 7sec
  28. Silvio Boni (Legnano) @ 1hr 27min 15sec
  29. Dino Zandegù (Bianchi) @ 1hr 29min 21sec
  30. Angelo Ottaviani (Vittadello) @ 1hr 30min 45sec
  31. Danilo Ferrari (Vittadello) @ 1hr 34min 27sec
  32. Flaviano Vicentini (Ignis) @ 1hr 35min 6sec
  33. Egidio Cornale (Legnano) @ 1hr 35min 16sec
  34. Pietro Scandelli (Molteni) @ 1hr 35min 59sec
  35. Luciano Armani (Bianchi) @ 1hr 36min 41sec
  36. Guido Carlesi (Filotex) @ 1hr 37min 19sec
  37. Carlo Chiappano (Sanson) @ 1hr 42min 13sec
  38. Franco Bordrero (Legnano) @ 1hr 52min 6sec
  39. Giuseppe Sartore (Sanson) @ 2hr 2min 14sec
  40. Georges Vandenberghe (Flandria) @ 2hr 3min 1sec
  41. Giancarlo Gentina (Sanson) @ 2hr 4min 34sec
  42. Yvo Molenaers (Flandria) @ 2hr 6min 19sec
  43. Vendramino Bariviera (Sanson) @ 2hr 6min 39sec
  44. Paolo Manucci (Filotex) @ 2hr 6min 56sec
  45. Gilberto Vendemiati (Salvarani) @ 2hr 7min 54sec
  46. Antonio Bailetti (Sanson) @ 2hr 11min 13sec
  47. Vittorio Chiarini (Filotex) @ 2hr 16min 36sec
  48. Battista Babini (Salvarani) @ 2hr 20mn 15sec
  49. Jean-Baptiste Claes (Flandria) @ 2hr 20min 24sec
  50. Carlo Brugnami (Molteni) @ 2hr 21min 33sec
  51. Giacomo Fornoni (Molteni) @ 2hr 22min 18sec
  52. Lorenzo Carminati (Vittadello) @ 2hr 22min 29sec
  53. Severino Andreoli (Vittadello) @ 2hr 26min 44sec
  54. Lionel van Damme (Flandria) @ 2hr 31min 28sec
  55. Tommaso De Pra (Molteni) @ 2hr 31min 35sec
  56. Renzo Baldan (Vittadello) @ 2hr 31min 52sec
  57. Angelo Bugini (Legnano) @ 2hr 32min 3sec
  58. Marino Fontana (Maino) @ 2hr 32min 54sec
  59. Pasquale Fabbri (Ignis) @ 2hr 36min 48sec
  60. Pier-Giacomo Arrigoni (Legnano) @ 2hr 41min 0sec
  61. Vittorio Cassati (Sanson) @ 2hr 42min 5sec
  62. Pietro Partesotti (Salvarani) @ 2hr 43min 55sec
  63. Italo Mazzacurati (Salvarani) @ 2hr 48min 45sec
  64. Guido Neri (Molteni) @ 2hr 49min 38sec
  65. Adriano Durante (Ignis) @ 2hr 50min 43sec
  66. Raffaele Marcoli (Maino) @ 2hr 51min 14sec
  67. Mario Zanin (Maino) @ 3hr 0min 2sec
  68. Roman van Wynsberghe (Flandria) @ 3hr 0min 44sec
  69. Aldo Pifferi (Vittadello) @ 3hr 10min 52sec
  70. Loris Guarnieri (Sanson) @ 3hr 11min 19sec
  71. Lorenzo Lorenzi (Maino) @ 3hr 11min 25sec
  72. Pierino Baffi (Bianchi) @ 3hr 18min 48sec
  73. Marino Vigna (Ignis) @ 3hr 23min 15sec
  74. Domenico Meldolesi (Maino) @ 3hr 23min 51sec
  75. Giuseppe Daglia (Legnano) @ 3hr 25min 28sec
  76. Roberto Nenecioli (Bianchi) @ 3hr 27min 2sec
  77. Gianpiero Macchi (Ignis) @ 3hr 29min 55sec
  78. Mario Zanchi (Filotex) @ 3hr 31min 10sec
  79. Danilo Grassi (Maino) @ 3hr 31min 26sec
  80. Alessandro Rimessi (Filotex) @ 3hr 52min 10sec
  81. Alberto Poletti (Salvarani) @ 4hr 16min 24sec

Climbers' Competition:

  1. Franco Bitossi (Filotex): 250 points
  2. Vito Taccone (Salvarani): 160
  3. Vittorio Adorni (Salvarani): 140
  4. Italo Zilioli (Sanson): 110
  5. Michele Dancelli (Molteni), Marcello Mugnaini (Maino): 90

Winning Team: Salvarani

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

1965 Giro stage results with running GC:

Saturday, May 15: Stage 1, San Marino - Perugia, 198 km

Major ascent: Perugia

  1. Michele Dancelli: 5hr 43min 35sec
  2. Adriano Durante s.t.
  3. Italo Zilioli s.t.
  4. Bruno Mealli s.t.
  5. Felice Gimondi s.t.
  6. Giancarlo Ferretti s.t.
  7. Luciano Galbo @ 4sec
  8. Roberto Poggiali @ 8sec
  9. Ugo Colombo s.t.
  10. Vito Taccone @ 11sec

Sunday, May 16: Stage 2, Perugia - L'Aquila, 180 km

Major ascent: L'Aquila

  1. Guido Carlesi: 4hr 54min 25sec
  2. Arnaldo Pambianco s.t.
  3. Jean-Baptiste Claes s.t.
  4. Albano Negro s.t.
  5. Aldo Moser s.t.
  6. Carlo Chiappano s.t.
  7. Luciano Galbo s.t.
  8. Severino Andreoli @ 2min 51sec
  9. Franco Bitossi and 64 other riders @ 4min 6sec

GC after Stage 2:

  1. Carlo Chiappano: 10hr 30min 0sec
  2. Luciano Galbo @ 4sec
  3. Guido Carlesi, Arnaldo Pambianco, Jean-Baptiste Claes, Albano Negro, Aldo Moser @ 19sec
  4. Michele Dancelli, Adriano Durante, Bruno Mealli @ 4min 6sec

Monday, May 17: Stage 3, L'Aquila - Rocca di Cambio, 199 km

Major ascents: Caruso, Tornimparte, Rocca di Cambio

  1. Luciano Galbo: 6hr 23min 2sec
  2. Italo Zilioli @ 5sec
  3. Franco Bitossi @ 7sec
  4. Michele Dancelli @ 9sec
  5. Imerio Massignan s.t.
  6. Roberto Poggiali s.t.
  7. Felice Gimondi s.t.
  8. Franco Balmamion s.t.
  9. Adriano Passuello
  10. Egidio Cornale s.t.

GC after Stage 3:

  1. Luciano Galbo: 17hr 1min 6sec
  2. Aldo Moser @ 24sec
  3. Albano Negro @ 37sec
  4. Arnaldo Pambianco @ 3min 31sec
  5. Italo Zilioli @ 4min 7sec
  6. Michele Dancelli, Felice Gimondi @ 4min 11sec
  7. Roberto Poggiali @ 4min 17sec
  8. Vito Taccone @ 4min 22sec
  9. Franco Bitossi @ 4min 28sec

Tuesday, May 18: Stage 4, Rocca di Cambio - Benevento, 239 km

Major ascents: Diavolo, Macerone

  1. Adriano Durante: 6hr 59min 47sec
  2. Michele Dancelli s.t.
  3. Severino Andreoli @ 1sec
  4. Dino Zandegù s.t.
  5. Renzo Baldan s.t.
  6. Franz Brands @ 3sec
  7. Albano Negro @ 6sec
  8. Franco Bitossi @ 51sec
  9. Giuseppe Fezzardi and 36 other riders @ 53sec

GC after Stage 4:

  1. Albano Negro: 24hr 1min 36sec
  2. Luciano Galbo @ 10sec
  3. Aldo Moser @ 34sec
  4. Michele Dancelli @ 3min 26sec
  5. Arnaldo Pambianco @ 3min 41sec
  6. Italo Zilioli @ 4min 17sec
  7. Felice Gimondi @ 4min 21sec
  8. Roberto Poggiali @ 4min 27sec
  9. Franco Bitossi @ 4min 36sec
  10. Imerio Massignan @ 4min 40sec

Wednesday, May 19: Stage 5, Benevento - Avellino, 195 km

Major ascent: La Toppa

  1. Michele Dancelli: 5hr 34min 46sec
  2. Arnaldo Pambianco s.t.
  3. Alfredo Sabbadin s.t.
  4. Roberto Poggiali s.t.
  5. Felice Gimondi @ 25sec
  6. Marcello Mugnaini s.t.
  7. René Binggeli s.t.
  8. Vittorio Adorni s.t.
  9. Guido De Rosso s.t.
  10. Imerio Massignan s.t.

GC after Stage 5:

  1. Albano Negro: 29hr 36min 47sec
  2. Luciano Galbo @ 10sec
  3. Michele Dancelli @ 3min 3sec
  4. Arnaldo Pambianco @ 3min 16sec
  5. Roberto Poggiali @ 4min 2sec
  6. Italo Zilioli @ 4min 17sec
  7. Felice Gimondi @ 4min 21sec
  8. Franco Balmamion, Adriano Passuello, Marcello Mugnaini @ 4min 40sec

Thursday, May 20: Stage 6, Avellino - Potenza, 161 km

Major ascents: Pietrastretta, Potenza

  1. Vittorio Adorni: 4hr 52min 54sec
  2. Franco Bitossi @ 2min 48sec
  3. Marcello Mugnaini @ 2min 54sec
  4. René Binggeli @ 4min 16sec
  5. Vito Taccone s.t.
  6. Felice Gimondi s.t.
  7. Graziano Battistini @ 4min 21sec
  8. Lionel van Damme @ 4min 22sec
  9. Imerio Massignan s.t.
  10. Silvano Schiavon s.t.

GC after Stage 6:

  1. Vittorio Adorni: 34hr 34min 21sec
  2. Luciano Galbo @ 1min 22sec
  3. Albano Negro @ 2min 32sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 54sec
  5. Franco Bitossi @ 3min 2sec
  6. Roberto Poggiali @ 3min 44sec
  7. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 3min 59sec
  8. Michele Dancelli @ 4min 0sec
  9. Franco Balmamion @ 4min 22sec

Friday, May 21: Stage 7, Potenza - Maratea, 164 km

  1. Luciano Armani: 4hr 42min 37sec
  2. Vito Taccone s.t.
  3. Antonio Bailetti @ 43sec
  4. Guido Neri s.t.
  5. Graziano Battistini s.t.
  6. Guido Carlesi s.t.
  7. Giampiero Macchi s.t.
  8. Basttista Babini s.t.
  9. Tomasso De Prà s.t.
  10. Angelo Ottaviani @ 48sec

GC after Stage 7:

  1. Vittorio Adorni: 39hr 27min 8sec
  2. Luciano Galbo @ 1min 22sec
  3. Albano Negro @ 2min 32sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 54sec
  5. Franco Bitossi @ 3min 2sec
  6. Roberto Poggiali @ 3min 44sec
  7. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 3min 59sec
  8. Michele Dancelli @ 4min 0sec
  9. Franco Balmamion @ 4min 22sec

Saturday, May 22: Stage 8, Maratea - Catanzaro, 203 km

  1. Frans Brands: 5hr 2min 18sec
  2. Pietro Scandelli @ 3sec
  3. Severino Andreoli @ 42sec
  4. Flaviano Vicentini s.t.
  5. Domenico Meldolesi @ 44sec
  6. Franco Cribiori s.t.
  7. Jean-Baptiste Claes @ 45sec
  8. Bruno Mealli s.t.
  9. Danilo Ferrari s.t.
  10. Giuseppe Fezzardi s.t.

GC after Stage 8:

  1. Bruno Mealli: 44hr 43min 27sec
  2. Vittorio Adorni @ 36sec
  3. Luciano Galbo @ 1min 58sec
  4. Albano Negro @ 3min 8sec
  5. Marcello Mugnaini @ 3min 30sec
  6. Franco Bitossi @ 3min 38sec
  7. Roberto Poggiali @ 4min 20sec
  8. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 4min 35sec
  9. Michele Dancelli @ 4min 36sec

Sunday, May 23: Stage 9, Catanzaro - Reggio Calabria, 161 km

Major ascent: Sant'Elia

  1. Adriano Durante: 4hr 33min 23sec
  2. Domenico Meldolesi s.t.
  3. Michele Dancelli s.t.
  4. Dino Zandegù s.t.
  5. Frans Brands s.t.
  6. Luciano Sambi s.t.
  7. Carlo Brugnami s.t.
  8. Graziano Battistini s.t.
  9. Albano Negro s.t.
  10. Adriano Passuello s.t.

GC after Stage 9:

  1. Bruno Mealli: 49hr 16min 50sec
  2. Vittorio Adorni @ 36sec
  3. Luciano Galbo @ 1min 58sec
  4. Albano Negro @ 3min 8sec
  5. Marcello Mugnaini @ 3min 30sec
  6. Franco Bitossi @ 3min 38sec
  7. Roberto Poggiali @ 4min 20sec
  8. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 4min 35sec
  9. Michele Dancelli @ 4min 36sec

Monday, May 24: Stage 10, Messina - Palermo, 258 km

  1. Domenico Meldolesi: 7hr 26min 2sec
  2. Dino Zandegù s.t.
  3. Georges Vandenberghe s.t.
  4. Vito Taccone s.t.
  5. Antonio Bailetti s.t.
  6. Mario Maino s.t.
  7. Aldo Moser s.t.
  8. Giuseppe Daglia @ 43sec
  9. Flaviano Vicentini s.t.
  10. Giancarlo Ferretti s.t.

GC after Stage 10:

  1. Bruno Mealli: 56hr 43min 54sec
  2. Vittorio Adorni @ 36sec
  3. Luciano Galbo @ 2min 59sec
  4. Albano Negro @ 3min 8sec
  5. Marcello Mugnaini @ 3min 30sec
  6. Roberto Poggiali @ 4min 20sec
  7. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 4min 35sec
  8. Michele Dancelli @ 4min 36sec
  9. Franco Bitossi @ 4min 39sec

Tuesday, May 25: Stage 11, Palermo - Agrigento, 146 km

  1. Guido Carlesi: 4hr 20min 40sec
  2. Vito Taccone s.t.
  3. Carlo Brugnami s.t.
  4. Mario Zanchi s.t.
  5. Graziano Battistini s.t.
  6. Luciano Sambi s.t.
  7. Jean-Baptiste Claes s.t.
  8. Renzo Fontona s.t.
  9. Danilo Ferrari s.t.
  10. Vittorio Adorni @ 2min 42sec

GC after Stage 11:

  1. Bruno Mealli: 61hr 7min 18sec
  2. Vittorio Adorni @ 36sec
  3. Luciano Galbo @ 2min 59sec
  4. Albano Negro @ 3min 8sec
  5. Marcello Mugnaini @ 3min 30sec
  6. Roberto Poggiali @ 4min 20sec
  7. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 4min 35sec
  8. Michele Dancelli @ 4min 36sec
  9. Franco Bitossi @ 4min 39sec

Wednesday, May 26: Stage 12: Agrigento - Siracusa, 230 km

  1. Raffaele Marcoli: 6hr 58min 49sec
  2. Domenico Meldolesi s.t.
  3. Georges Vandenberghe s.t.
  4. Dino Zandegù s.t.
  5. Adriano durante s.t.
  6. Vendramino Bariviera s.t.
  7. Vittorio Adorni s.t.
  8. Vito Taccone s.t.
  9. Luciano Armani s.t.
  10. Flaviano Vicentini s.t.

GC after Stage 12:

  1. Bruno Mealli: 68hr 4min 5sec
  2. Vittorio Adorni @ 36sec
  3. Albano Negro @ 3min 8sec
  4. Luciano Galbo @ 3min 39sec
  5. Marcello Mugnaini, Roberto Poggiali @ 4min 10sec
  6. Italo Zilioli, Felice Gimondi @ 4min 35sec
  7. Michele Dancelli @ 4min 36sec
  8. Franco Bitossi @ 4min 39sec

Thursday, May 27: Stage 13, Catania - Taormina 58 km individual time trial

Major ascent: Taormina

  1. Vittorio Adorni: 1hr 13min 2sec
  2. Felice Gimondi @ 1min 22sec
  3. Guido De Rosso @ 2min 32sec
  4. Franco Balmamion @ 2min 42sec
  5. Vito Taccone @ 2min 49sec
  6. Italo Zilioli @ 2min 51sec
  7. Roberto Poggiali @ 3min 2sec
  8. Michele Dancelli @ 3min 25sec
  9. Bruno Mealli @ 3min 52sec
  10. Pietro Scandelli @ 4min 2sec

GC after Stage 13

  1. Vittorio Adorni: 69hr 17min 43sec
  2. Bruno Mealli @ 3min 16sec
  3. Felice Gimondi @ 5min 21sec
  4. Roberto Poggiali @ 6min 46sec
  5. Italo Zilioli @ 6min 50sec
  6. Guido De Rosso @ 7min 10sec
  7. Albano Negro @ 7min 12sec
  8. Michele Dancelli @ 7min 25sec
  9. Marcello Mugnaini @ 7min 53sec
  10. Franco Balmamion @ 8min 5sec

Friday, May 28: Rest Day

Saturday, May 29: Stage 14, Milano - Novi Ligure, 100 km

  1. Danilo Grassi: 2hr 28min 31sec
  2. Dino Zandegù s.t.
  3. Frans Brands s.t.
  4. Giacomo Fornoni s.t.
  5. Guido Carlesi s.t.
  6. Lorenzo Lorenzi s.t.
  7. Pietro Partesotti s.t.
  8. Angelo Bugini s.t.
  9. Yvo Molenaers s.t.
  10. Michele Dancelli @ 39sec

GC after Stage 14:

  1. Vittorio Adorni: 71hr 46min 53sec
  2. Bruno Mealli @ 3min 16sec
  3. Felice Gimondi @ 5min 21sec
  4. Roberto Poggiali @ 6min 45sec
  5. Italo Zilioli @ 6min 50sec
  6. Guido De Rosso @ 7min 10sec
  7. Albano Negro @ 7min 12sec
  8. Michele Dancelli @ 7min 25sec
  9. MArcello Mugnaini @ 7min 53sec
  10. Franco Balmamion @ 8min 5sec

Sunday, May 30: Stage 15, Novi Ligure - Diano Marina, 223 km

Major ascent: Melogno

  1. Bruno Mealli: 6hr 11min 19sec
  2. Vito Taccone s.t.
  3. Georges Vandenberghe s.t.
  4. Michele Dancelli s.t.
  5. Franco Cribori s.t.
  6. Franco Bitossi s.t.
  7. Marcello Mugnaini s.t.
  8. Imerio Massignan s.t.
  9. Vittorio Adorni s.t.
  10. Felice Gimondi s.t.

GC after Stage 15:

  1. Vittorio Adorni: 77hr 58min 12sec
  2. Bruno Mealli @ 3min 16sec
  3. Felice Gimondi @ 5min 21sec
  4. Roberto Poggiali @ 6min 45sec
  5. Italo Zilioli @ 6min 50sec
  6. Guido De Rosso @ 7min 10sec
  7. Albano Negro @ 7min 12sec
  8. Michele Dancelli @ 7min 25sec
  9. Marcello Mugnaini @ 7min 53sec
  10. Franco Balmamion @ 8min 5sec

Monday, May 31: Stage 16, Diano Marina - Torino, 205 km

Major ascent: San Bartolomeo, Nava

  1. Aldo Pifferi: 5hr 18min 25sec
  2. Giacomo Fornoni s.t.
  3. Lorenzo Lorenzi s.t.
  4. Giuseppe Daglia s.t.
  5. Antonio Bailetti s.t.
  6. Marino Vigna s.t.
  7. Marino Fontana s.t.
  8. Frans Brands s.t.
  9. Pierino Baffis.t.
  10. Danilo Ferrari s.t.

GC after Stage 16:

  1. Vittorio Adorni: 83hr 19min 31sec
  2. Bruno Mealli @ 3min 16sec
  3. Felice Gimondi @ 5min 21sec
  4. Roberto Poggiali @ 6min 46sec
  5. Italo Zilioli @ 6min 50sec
  6. Guido De Rosso @ 7min 10sec
  7. Albano Negro @ 7min 12sec
  8. Michele Dancelli @ 7min 25sec
  9. Marcello Mugnaini @ 7min 53sec
  10. Franco Balmamion @ 8min 5sec

Tuesday, June 1: Stage 17, Torino - Biandronno, 163 km

  1. Raffaele Marcoli: 4hr 24min 45sec
  2. Adriano Durante s.t.
  3. Michele Dancelli s.t.
  4. Giuseppe Daglia s.t.
  5. Domenico Meldolesi s.t.
  6. Dino Zandegù s.t.
  7. Marino Fontana s.t.
  8. Georges Vandenberghe s.t.
  9. Mario Zanchi s.t.
  10. Aldo Pifferi s.t.

GC after Stage 17:

  1. Vittorio Adorni: 87hr 44min 16sec
  2. Bruno Mealli @ 3min 16sec
  3. Felice Gimondi @ 5min 21sec
  4. Roberto Poggiali @ 6min 46sec
  5. Italo Zilioli @ 6min 50sec
  6. Guido De Rosso @ 7min 10sec
  7. Albano Negro @ 7min 12sec
  8. Michele Dancelli @ 7min 25sec
  9. Marcello Mugnanini @ 7min 53sec
  10. Franco Balmamion @ 8min 5sec

Wednesday, June 2: Stage 18, Biandronno - Saas Fee, 178 km

Major ascents: Sampione, Saas Fee

  1. Italo Zilioli: 5hr 46min 48min 7sec
  2. Vittorio Adorni @ 16sec
  3. Franco Bitossi s.t.
  4. Marcello Mugniani s.t.
  5. Franco Balmamion @ 24sec
  6. Graziano Battistini @ 43sec
  7. Angelo Ottaviani @ 51sec
  8. Silvio Boni @ 2min 20sec
  9. Michele Dancelli @ 2min 39sec
  10. Felice Gimondi s.t.

GC after Stage 18:

  1. Vittorio Adorni: 93hr 32min 39sec
  2. Italo Zilioli @ 6min 34sec
  3. Felice Gimondi @ 7min 44sec
  4. Marcello Mugnaini @ 7min 53sec
  5. Franco Balmamion @ 8min 13sec
  6. Roberto Poggiali @ 9min 9sec
  7. Guido De Rosso @ 9min 33sec
  8. Michele Dancelli @ 9min 48sec
  9. Albano Negro @ 10min 39sec
  10. Franco Bitossi @ 10min 48sec

Thursday, June 3: Stage 19, Saas Fee - Madesimo, 282 km

Major ascent: Furka, St. Gothard, Petit St. Bernard, Spluga

  1. Vittorio Adorni: 9hr 18min 15sec
  2. Vito Taccone @ 3min 33sec
  3. Franco Bitossi @ 4min 49sec
  4. Giancarlo Ferretti @ 4min 50sec
  5. Italo Zilioli @ 4min 52sec
  6. Felice Gimondi @ 4min 53sec
  7. Imerio Massignan @ 5min 1sec
  8. Graziano Battistini @ 6min 26sec
  9. Michele Dancelli @ 6min 34sec
  10. Silvio Boni s.t.

GC after Stage 19:

  1. Vittorio Adorni: 102hr 50min 54sec
  2. Italo Zilioli @ 11min 26sec
  3. Feice Gimondi @ 12min 37sec
  4. Marcello Mugnaini @ 14min 30sec
  5. Franco Balmamion @ 15min 9sec
  6. Vito Taccone @ 15min 35sec
  7. Franco Bitossi @ 15min 37sec
  8. Michele Dancelli @ 16min 22sec
  9. Guido De Rosso @ 16min 39sec
  10. Roberto Poggiali @ 18min 28sec

Friday, June 4: Stage 20, Campodalcino - Passo Stelvio, 160 km

Major ascent: Passo Stelvio

  1. Graziano Battistini: 5hr 30min 45sec
  2. Ugo Colombo @ 10sec
  3. Italo Zilioli @ 3min 11sec
  4. Vittorio Adorni s.t.
  5. Marcello Mugnaini s.t.
  6. Frans Brands s.t.
  7. Franco Balmamion s.t.
  8. Franco Bitossi s.t.
  9. Vito Taccone s.t.
  10. Imerio Massignan s.t.

GC after Stage 20:

  1. Vittorio Adorni: 108hr 24min 50sec
  2. Italo Zilioli @ 11min 26sec
  3. Felice Gimondi @ 12min 57sec
  4. Marcello Mugnaini @ 14min 30sec
  5. Franco Balmamion @ 15min 9sec
  6. Vito Taccone @ 15min 35sec
  7. Franco Bitossi @ 15min 37sec
  8. Imerio Massignan @ 19min 30sec
  9. Roberto Poggiali @ 20min 0sec
  10. Guido De Rosso @ 21min 4sec

Saturday, June 5: Stage 21, Bormio - Brescia, 179 km

Major ascent: Brescia Maddalena

  1. Franco Bitossi: 4hr 32min 6sec
  2. Vito Taccone s.t.
  3. Italo Zilioli @ 2sec
  4. Franco Cribori s.t.
  5. Georges Vandenberghe s.t.
  6. Dino Zandegù s.t.
  7. Raffaelee Marcoli s.t.
  8. Lionel Van Damme s.t.
  9. Frans Brands s.t.
  10. Luciano Armani s.t.

GC after Stage 21:

  1. Vittorio Adorni: 112 hr 56min 58sec
  2. Italo Zilioli @ 11min 26sec
  3. Felice Gimondi @ 12min 57sec
  4. Marcello Mugnaini @ 14min 30sec
  5. Franco Balmamion @ 15min 9sec
  6. Vito Taccone @ 15min 33sec
  7. Franco Bitossi @ 15min 35sec
  8. Imerio Massignan @ 19min 30sec
  9. Roberto Poggiali @ 20min 0sec
  10. Guido De Rosso @ 21min 4sec

Sunday, June 6: 22nd and Final Stage, Brescia - Firenze, 295 km

  1. René Bingelli: 8hr 10min 42sec
  2. Frans Brands s.t.
  3. Roberto Poggiali s.t.
  4. Danilo Ferrari s.t.
  5. Danilo Grassi s.t.
  6. Paolo Mannucci s.t.
  7. Yvo Molenaers s.t.
  8. Michele Dancelli @ 38sec
  9. Vendramino Bariviera s.t.
  10. Bruno Mealli s.t.

Complete Final 1965 Giro d'Italia General Classification


Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

1965 Giro d'Italia photos

Michele Dancelli

Michele Dancelli in pink after winning stage one into Perugia

Vittorio Adorni

Vittorio Adorni is first over the Pietra Stretta

Felice Gimondi

Felice Gimondi

Vittorio Adorni


Content continues below the ads.

Advertise with us!