BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1964 Giro d'Italia

47th edition: May 16 - June 7

Results, stages with running GC & photos

1963 Giro | 1965 Giro | Giro d'Italia Database | 1964 Giro Quick Facts | 1964 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | 1964 Giro d'Italia photos


1964 Giro Quick Facts:

4119 kilometers raced at an average speed of 35.740 km/hr

130 starters and 97 classified finishers

Jacques Anquetil again tried to do what only Fausto Coppi had done, win the Giro and the Tour de France in the same year.

Anquetil took the lead in the stage five time trial.

From then on Anquetil rode with tactical economy, maintaining his lead to the end, despite strong attempts to take the lead by Franco Balmamion and Italo Zilioli.

Anquetil went on to win the Tour de France in 1964, completing his historic double.

Les Woodland's book Cycling's 50 Craziest Stories is available as an audiobook here.


1964 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Jacques Anquetil (Saint Raphaël): 115hr 10min 27sec
  2. Italo Zilioli (Carpano) @ 1min 22sec
  3. Guido De Rosso (Molteni) @ 1min 31sec
  4. Vittorio Adorni (Salvarani) @ 2min 22sec
  5. Gianni Motta (Molteni) @ 2min 38sec
  6. Renzo Fontona (Ignis) @ 3min 30sec
  7. Marcello Mugnaini (Lygie) @ 5min 5sec
  8. Franco Balmamion (Cynar) @ 6min 0sec
  9. Rolf Maurer (Cynar) @ 7min 47sec
  10. Franco Bitossi (Springoil) @ 9min 20sec
  11. Guido Carlesi (Gazzola) @ 12min 34sec
  12. André Zimmerman (Saint Raphaël) @ 14min 45sec
  13. Arnaldo Pambianco (Salvarani) @ 18min 7sec
  14. Roberto Poggiali (Ignis) @ 19min 54sec
  15. Aldo Moser (Lygie) @ 20min 57sec
  16. Antonio Suarez (IBAC) @ 24min 8sec
  17. Angelino Soler (IBAC) @ 29min 29sec
  18. Graziano Battistini (IBAC) @ 31min 23sec
  19. Carlo Chiappano (Legnano) @ 31min 44sec
  20. Antonio Gomez del Moral (Ignis) @ 37min 22sec
  21. Michele Dancelli (Molteni) @ 38min 34sec
  22. Enzo Moser (Lygie) @ 40min 19sec
  23. Luciano Galbo (Carpano) @ 41min 16sec
  24. Alberto Marzaioli (Cite) @ 47min 23sec
  25. Franco Cribori (Gazzola) @ 52min 15sec
  26. Giampiero Pancini (Lygie) @ 54min 53sec
  27. Guido Neri (Molteni) @ 57min 11sec
  28. Ambrogio Colombo (Ignis) @ 57min 27sec
  29. Louis Rostollan (Saint Raphaël) @ 1hr 3min 8sec
  30. Bruno Mealli (Cynar) @ 1hr 6min 0sec
  31. Camiel Vyncke (Flandria-Romeo) @ 1hr 6min 16sec
  32. Giorgio Zancanaro (Carpano) @ 1hr 6min 30sec
  33. José-Martin Colmenarejo (Ignis) @ 1hr 9min 34sec
  34. Pietro Partesotti (Lygie) @ 1hr 9min 49sec
  35. Nino Defilippis (IBAC) @ 1hr 10min 41sec
  36. Pierre Everaert (Saint Raphaël) @ 1hr 13min 49sec
  37. Albertus Geldermans (Saint Raphaël) @ 1hr 14min 5sec
  38. Luigi Maserati (Gazzola) @ 1hr 15min 34sec
  39. Ugo Colombo (Springoil) @ 1hr 17min 16sec
  40. Carlo Brugnami (Lygie) @ 1hr 18min 40sec
  41. Cees Lute (Saint Raphaël) @ 1hr 18min 53sec
  42. Remo Stefanoni (Ignis) @ 1hr 23min 39sec
  43. Egidio Cornale (Legnano) @ 1hr 29min 20sec
  44. Willi Altig (Saint Raphaël) @ 1hr 30min 29sec
  45. Giordano Talamona (Molteni) @ 1hr 31min 48sec
  46. Angelo Ottaviani (IBAC) @ 1hr 32min 26sec
  47. Giuseppe Sartore (Cynar) @ 1hr 34min 17sec
  48. Michel Grain (Saint Raphaël) @ 1hr 35min 13sec
  49. Mario Maino (Cynar) @ 1hr 37min 20sec
  50. Giancarlo Ceppi (Springoil) @ 1hr 37min 31sec
  51. Vittorio Casati (Carpano) @ 1hr 38min 44sec
  52. Francesco Miele (Cite) @ 1hr 40min 10sec
  53. Primo Nardello (Ignis) @ 1hr 42min 7sec
  54. Silvano Ciampi (Springoil) @ 1hr 51min 4sec
  55. Walter Boucquet (Flandria-Romeo) @ 1hr 54min 1sec
  56. Idrio Bui (Lygie) @ 1hr 56min 25sec
  57. Salvador Honrubia (Cite) @ 2hr 7min 44sec
  58. Mario Zanchi (Springoil) @ 2hr 8min 36sec
  59. José-Luis Talamillo (Cite) @ 2hr 10min 20sec
  60. Giancarlo Gentina (Cynar) @ 2hr 13min 26sec
  61. Vendramino Bariviera (Carpano) @ 2hr 14min 38sec
  62. Silvio Boni (Legnano) @ 2hr 16min 6sec
  63. Anatole Novak (Saint Raphaël) @ 2hr 17min 52sec
  64. Germano Barale (Carpano) @ 2hr 30min 56sec
  65. Alberto Assirelli (Salvarani) @ 2hr 31min 19sec
  66. Marcel Ongenae (Flandira-Romeo) @ 2hr 31min 20sec
  67. Aldo Beraldo (Molteni) @ 2hr 36min 21sec
  68. Renzo Baldan (IBAC) @ 2hr 38min 54sec
  69. Loris Guernieri (Carpano) @ 2hr 45min 17sec
  70. Antonio Franchi (Salvarani) @ 2hr 46min 11sec
  71. Rolando Picchiotti (Gazzola) @ 2hr 46min 54sec
  72. Mario Minieri (Salvarani) @ 2hr 47min 17sec
  73. Dino Zandegù (Cynar) @ 2hr 47min 22sec
  74. Guy Ignolin (Saint Raphaël) @ 2hr 49min 23sec
  75. Adriano Durante (Legnano) @ 2hr 49min 48sec
  76. Antonio Bailetti (Carpano) @ 2hr 50min 6sec
  77. Pasquale Fabbri (Cite) @ 2hr 50min 23sec
  78. Italo Mazzacurati (Salvarani) @ 2hr 52min 48sec
  79. Attilio Moresi (Cynar) @ 2hr 53min 20sec
  80. Franco Magnani (Salvarani) @ 2hr 57min 45sec
  81. Battista Babini (Salvarani) @ 3hr 1min 3sec
  82. Nevio Vitali (Springoil) @ 3hr 4min 54sec
  83. Luigi Mele (Gazzola) @ 3hr 6min 23sec
  84. Dino Liviero (IBAC) @ 3hr 10min 6sec
  85. Arnaldo Di Maria (Carpano) @ 3hr 11min 43sec
  86. Walter Martin (Carpano) @ 3hr 15min 43sec
  87. Danilo Grassi (Lygie) @ 3hr 16min 0sec
  88. Guido Reybroeck (Flandira-Romeo) @ 3hr 19min 6sec
  89. Oreste Magni (Gazzola) @ 3hr 21min 35sec
  90. Bruno Peretti (Legnano) @ 3hr 22min 1sec
  91. Pierino Baffi (Molteni) @ 3hr 27min 33sec
  92. Giuseppe Daglia (Legnano) @ 3hr 32min 4sec
  93. Renato Bongioni (Molteni) @ 3hr 39min 22sec
  94. Raffaele Marcoli (Legnano) @ 3hr 47min 48sec
  95. Aldo Pifferi (Lygie) @ 3hr 50min 41sec
  96. Emilio Ciolli (Legnano) @ 3hr 59min 41sec
  97. Dino Bruni (Gazzola) @ 4hr 20min 25sec

Climbers' Competition:

  1. Franco Bitossi (Springoil): 200 points
  2. Antonio Gomez del Moral ((Ignis): 140
  3. Franco Balmamion (Cynar), Vito Taccone (Salvarani): 110
  4. Italo Zilioli (Carpano): 70

Team Classification

  1. Saint Raphaël
find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

 

1964 Giro stage results with running GC:

Saturday, May 16: Stage 1, Bolzano - Riva del Garda, 173 km

  1. Vittorio Adorni: 4hr 33min 53sec
  2. Willi Altig s.t.
  3. Renato Pellizoni s.t.
  4. Ercole Baldini s.t.
  5. Michele Dancelli s.t.
  6. Vincenzo Meco s.t.
  7. Italo Zilioli s.t.
  8. Livio Trapè s.t.
  9. Vendramino Bariviera s.t.
  10. Carlo Brugnami s.t.

Sunday, May 17: Stage 2, Riva del Garda - Brescia, 143 km

  1. Michele Dancelli: 3hr 27min 3sec
  2. Nevio Vitali @ 2sec
  3. Carlo Chiappiano @ 3sec
  4. Enzo Moser s.t.
  5. Carlo Brugnami s.t.
  6. Constant Jongen @ 1min 4sec
  7. Italo Zilioli s.t.
  8. Vittorio Adorni s.t.
  9. Marino Fontana s.t.
  10. Vendramino Bariviera s.t.

GC after Stage 2:

  1. Michele Dancelli: 8hr 0min 58sec
  2. Carlo Brugnami, Carlo Chiappiano, Enzo Moser @ 3sec
  3. Vittorio Adorni, Dino Zandegù, Giorgio Zancanaro, Vendramino Bariviera, Italo Zilioli, Rolando Picchiotti @ 1min 4sec

Monday, May 18: Stage 3, Brescia - San Pellegrino, 193 km

Major ascents: Presolana, Bura

  1. Franco Bitossi: 5hr 19min 16sec
  2. Guido De Rosso s.t.
  3. Roberto Poggiali s.t.
  4. Guido Carlesi s.t.
  5. Pierre Everaert s.t.
  6. Enzo Moser s.t.
  7. Franco Cirbori @ 37sec
  8. Marino Fontana @ 1min 6sec
  9. Marcello Mugnaini s.t.
  10. Arnaldo Pambianco @ 1min 45sec

GC after Stage 3:

  1. Enzo Moser: 13hr 20min 17sec
  2. Roberto Poggiali, Guido De Rosso, Pierre Everaert, Guido Carlesi @ 1min 1sec
  3. Franco Cribori @ 1min 32sec
  4. Michele Dancelli @ 1min 55sec
  5. Marcello Mugnaini, Marino Fontana @ 2min 7sec
  6. Arnaldo Pambianco @ 2min 46sec

Tuesday, May 19: Stage 4, San Pellegrino - Parma, 189 km

  1. Vito Taccone: 4hr 28min 44sec
  2. Vendramino Bariviera s.t.
  3. Raffaele Marcoli s.t.
  4. Constant Jongen s.t.
  5. Oreste Magni s.t.
  6. Georges Vandenberghe s.t.
  7. Guido Reybroeck s.t.
  8. Marcel Ongenae s.t.
  9. Pierino Baffi s.t.
  10. Dino Zandegù

GC after Stage 4:

  1. Enzo Moser: 17hr 49min 1sec
  2. Roberto Poggiali, Guido De Rosso, Pierre Everaert, Guido Carlesi @ 1min 1sec
  3. Franco Cribori @ 1min 30sec
  4. Michele Dancelli @ 1min 55sec
  5. Marcello Mugnaini, Marino Fontana @ 2min 7sec
  6. Arnaldo Pambianco @ 2min 46sec

Wednesday, May 20: Stage 5, Parma - Busseto 50 km individual time trial

  1. Jacques Anquetil: 1hr 2min 57sec
  2. Ercole Baldini @ 1min 23sec
  3. Vittorio Adorni @ 1min 48sec
  4. Franco Balmamion @ 1min 58sec
  5. Rolf Maurer @ 2min 13sec
  6. Diego Ronchini @ 2min 27sec
  7. Guido De Rosso @ 2min 28sec
  8. José-Martin Colmenarejo @ 2min 32sec
  9. Gianni Motta @ 2min 33sec
  10. Italo Zilioli @ 2min 38sec

GC after Stage 5:

  1. Jacques Anquetil: 18hr 54min 57sec
  2. Guido De Rosso @ 30sec
  3. Enzo Moser @ 1min 13sec
  4. Guido Carlesi @ 1min 19sec
  5. Pierre Everaert @ 1min 42sec
  6. Roberto Poggiali @ 2min 20sec
  7. Ercole Baldini @ 2min 28sec
  8. Italo Zilioli @ 2min 36sec
  9. Vittorio Adorni @ 2min 51sec
  10. Michele Dancelli @ 2min 54sec

Thursday, May 21: Stage 6, Parma - Verona, 100 km

  1. Vendramino Bariviera: 2hr 13min 2sec
  2. Raffaele Marcoli s.t.
  3. Marcel Ongenae s.t.
  4. Italo Zilioli s.t.
  5. Constant Jongen s.t.
  6. Silvano Ciampi s.t.
  7. Giuseppe Daglia s.t.
  8. Michel Grain s.t.
  9. Vito Taccone s.t.
  10. Giancarlo Ferretti s.t.

GC after Stage 6:

  1. Jacques Anquetil: 21hr 7min 59sec
  2. Guido De Rosso @ 30sec
  3. Enzo Moser @ 1min 13sec
  4. Guido Carlesi @ 1min 19sec
  5. Pierre Everaert @ 2min 11sec
  6. Roberto Poggiali @ 2min 20sec
  7. Ercole Baldini @ 2min 28sec
  8. Italo Zilioli @ 2min 40sec
  9. Michele Dancelli @ 2min 54sec
  10. Gastone Nencini @ 2min 59sec

Friday, May 22: Stage 7, Verona - Lavarone, 168 km

Major ascent: Lavarone

  1. Angelino Soler: 4hr 17min 20sec
  2. Antonio Gomez del Moral s.t.
  3. Carlo Brugnami s.t.
  4. Nino Defilippis s.t.
  5. Pierre Everaert @ 11sec
  6. Graziano Battistini @ 19sec
  7. Luigi Maserati @ 34sec
  8. Ugo Colombo @ 37sec
  9. Italo Zilioli @ 50sec
  10. Giorgio Zancanaro @ 1min 6sec

GC after Stage 7:

  1. Jacques Anquetil: 25hr 26min 26sec
  2. Guido De Rosso @ 30sec
  3. Enzo Moser @ 1min 31sec
  4. Pierre Everaert @ 1min 15sec
  5. Guido Carlesi @ 1min 17sec
  6. Italo Zilioli @ 2min 19sec
  7. Roberto Poggiali @ 2min 25sec
  8. Franco Balmamion @ 3min 3sec
  9. Vittorio Adorni @ 3min 4sec
  10. Gastone Nencini @ 3min 7sec

Saturday, May 23: Stage 8, Lavarone - Pedavena, 183 km

Major ascents: Rolle, Croce d'Aune

  1. Marcello Mugnaini: 5hr 51min 18sec
  2. Italo Zilioli @ 48sec
  3. Gianni Motta @ 50sec
  4. Guido De Rosso @ 53sec
  5. Jacques Anquetil @ 1min 6sec
  6. Vito Taccone @ 1min 28sec
  7. Roberto Poggiali @ 1min 33sec
  8. Franco Balmamion s.t.
  9. Vittorio Adorni s.t.
  10. Enzo Moser s.t.

GC after Stage 8:

  1. Jacques Anquetil: 31hr 18min 50sec
  2. Guido De Rosso @ 17sec
  3. Enzo Moser @ 1min 40sec
  4. Italo Zilioli @ 2min 1sec
  5. Guido Carlesi @ 2min 14sec
  6. Roberto Poggiali @ 2min 53sec
  7. Marcello Mugnaini @ 3min 3sec
  8. Gianni Motta @ 3min 6sec
  9. Franco Balmamion @ 3min 30sec
  10. Vittorio Adorni @ 3min 31sec

Sunday, May 24: Stage 9, Feltre - Marina di Ravenna, 260 km

  1. Pietro Zoppas: 7hr 18min 31sec
  2. Joseph Hoevenaers s.t.
  3. Raffaele Marcoli @ 5sec
  4. Guido Reybroeck s.t.
  5. Dino Zandegù s.t.
  6. Renato Pelizzoni s.t.
  7. José-Luis Talamillo s.t.
  8. Willi Altig s.t.
  9. Italo Mazzacurati s.t.
  10. Dino Liviero s.t.

GC after Stage 9:

  1. Jacques Anquetil: 38hr 37min 26sec
  2. Guido De Rosso @ 17sec
  3. Enzo Moser @ 1min 40sec
  4. Italo Zilioli @ 2min 1sec
  5. Guido Carlesi @ 2min 14sec
  6. Roberto Poggiali @ 2min 53sec
  7. Marcello Mugnaini @ 3min 3sec
  8. Gianni Motta @ 3min 6sec
  9. Franco Balmamion @ 3min 30sec
  10. Vittorio Adorni @ 3min 31sec

Monday, May 25: Stage 10, Ravenna - San Marino, 179 km

Major ascents: Barbotto, San Marino

  1. Rolf Maurer: 5hr 40min 14sec
  2. Jacques Anquetil @ 9sec
  3. Italo Zilioli s.t.
  4. Giorgio Zancanaro s.t.
  5. Marcello Mugnaini s.t.
  6. Vito Taccone @ 14sec
  7. Vittorio Adorni @ 16sec
  8. Antonio Gomez del Moral s.t.
  9. Michele Dancelli @ 21sec
  10. Franco Balmamion s.t.

GC after Stage 10:

  1. Jacques Anquetil: 44hr 17min 49sec
  2. Guido De Rosso @ 1min 41sec
  3. Italo Zilioli @ 2min 1sec
  4. Marcello Mugnaini @ 3min 3sec
  5. Guido Carlesi @ 3min 26sec
  6. Vittorio Adorni @ 3min 38sec
  7. Enzo Moser @ 3min 39sec
  8. Franco Balmamion @ 3min 42sec
  9. Vito Taccone @ 3min 45sec
  10. Roberto Poggiali @ 4min 14sec

Tuesday, May 26: Stage 11, Rimini - San Benedetto del Tronto, 185 km

  1. Raffaele Marcoli: 4hr 35min 35sec
  2. Dino Zandegù s.t.
  3. Michele Dancelli s.t.
  4. Renzo Baldan s.t.
  5. Marcel Ongenae s.t.
  6. Silvano Ciampi s.t.
  7. Guido Reybroeck s.t.
  8. Alberto Marzaioli s.t.
  9. Willi Altig s.t.
  10. Dino Bruni s.t.

GC after Stage 11:

  1. Jacques Anquetil: 48hr 53min 24sec
  2. Guido De Rosso @ 1min 41sec
  3. Italo Zilioli @ 2min 1sec
  4. Marcello Mugnaini @ 3min 3sec
  5. Guido Carlesi @ 3min 26sec
  6. Vittorio Adorni @ 3min 38sec
  7. Enzo Moser @ 3min 39sec
  8. Franco Balmamion @ 3min 42sec
  9. Vito Taccone @ 3min 45sec
  10. Roberto Poggiali @ 4min 14sec

Wednesday, May 27: Stage 12, San Benedetto del Tronto - Roccaraso, 257 km

Major ascents: Caruso, Diavolo, Roccaraso

  1. Walter Boucquet: 7hr 51min 17sec
  2. Franco Bitossi @ 11sec
  3. Marcello Mugnaini @ 23sec
  4. Italo Zilioli @ 26sec
  5. Pierre Everaert @ 30sec
  6. Diego Ronchini s.t.
  7. Jacques Anquetil @ 33sec
  8. Guido Carlesi @ 39sec
  9. Franco Balmamion s.t.
  10. Gianni Motta @ 41sec

GC after Stage 12:

  1. Jacques Anquetil: 55hr 46min 14sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 545sec
  3. Guido De Rosso @ 2min 16sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 53sec
  5. Guido Carlesi @ 3min 32sec
  6. Vittorio Adorni @ 3min 46sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 48sec
  8. Vito Taccone @ 4min 20sec
  9. Gianni Motta @ 4min 26sec
  10. Roberto Poggiali @ 5min 23sec

Thursday, May 28: Stage 13, Roccaraso - Caserta, 188 km

  1. Giorgo Zacanaro: 5hr 0min 20sec
  2. Antonio Gomez del moral s.t.
  3. Francesco Miele s.t.
  4. Dino Liviero @ 45sec
  5. Antonio Bailetti s.t.
  6. Pierino Baffi s.t.
  7. Guido Reybroeck s.t.
  8. Marcel Ongenae s.t.
  9. Camiel Vyncke s.t.
  10. Italo Mazzacurati s.t.

GC after Stage 13:

  1. Jacques Anquetil: 61hr 46min 19sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 54sec
  3. Guido De Rosso @ 2min 16sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 53sec
  5. Guido Carlesi @ 3min 32sec
  6. Vittorio Adorni @ 3min 46sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 48sec
  8. Vito Taccone @ 4min 20sec
  9. Gianni Motta @ 4min 26sec
  10. Roberto Poggiali @ 5min 23sec

Friday, May 29: Stage 14, Caserta - Castel Gandolfo, 210 km

  1. Vittorio Adorni: 6hr 10min 30sec
  2. Franco Bitossi s.t.
  3. Vendramino Bariviera @ 11sec
  4. Renato Pelizzoni s.t.
  5. Aldo Pifferi s.t.
  6. Raffaele Marcoli s.t.
  7. Oreste Magni s.t.
  8. Antonio Bailetti s.t.
  9. Giovanni Fabbri s.t.
  10. Marcel Ongenae s.t.

GC after Stage 14:

  1. Jacques Anquetil: 67hr 57min 0sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 54sec
  3. Guido De Rosso @ 2min 15sec
  4. Marcello Mugnanini @ 2min 53sec
  5. Guido Carlesi @ 3min 32sec
  6. Vittorio Adorni @ 3min 35sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 48sec
  8. Vito Taccone @ 4min 20sec
  9. Gianni Motta @ 4min 26sec
  10. Roberto Poggiali @ 5min 23sec

Saturday, May 30: Stage 15, Roma - Montepulciano, 214 km

Major ascent: Montepulciano

  1. Nino Defilippis: 6hr 25min 36sec
  2. Mario Maino s.t.
  3. Livio Trapè @ 21sec
  4. Primo Nardello s.t.
  5. Daniele Dancelli @ 49sec
  6. Walter Boucquet
  7. Michel Grain @ 51sec
  8. Cees Lute s.t.
  9. Antonio Suarez @ 52sec
  10. Francesco Miele s.t.

GC after Stage 15:

  1. Jacques Anquetil: 74hr 24min 14sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 54sec
  3. Guido De Rosso @ 2min 1sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 38sec
  5. Vittorio Adorni @ 3min 20sec
  6. Guido Carlesi @ 3min 32sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 33sec
  8. Gianni Motta @ 3min 40sec
  9. Vito Taccone @ 4min 5sec
  10. Michele Dancelli @ 4min 51sec

Sunday, May 31: Stage 16, Montepulciano - Livorno, 199 km

  1. Franco Bitossi: 5hr 53min 1sec
  2. Renato Pelizzoni @ 19sec
  3. Renzo Fontona @ 27sec
  4. Mario Zanchi @ 2min 53sec
  5. Guido Carlesi @ 5min 22sec
  6. Vittorio Adorni s.t.
  7. Italo Zilioli @ 8min 15sec
  8. Vito Taccone s.t.
  9. Gianni Motta s.t.
  10. Rolf Maurer s.t.

GC after Stage 16:

  1. Jacques Anquetil: 79hr 36min 31sec
  2. Renzo Fontona @ 1min 3sec
  3. Italo Zilioli @ 1min 54sec
  4. Guido De Rosso @ 2min 1sec
  5. Marcello Mugnaini @ 2min 38sec
  6. Vittorio Adorni @ 2min 57sec
  7. Guido Carlesi @ 3min 9sec
  8. Franco Balmamion @ 3min 33sec
  9. Gianni Motta @ 3min 40sec
  10. Vito Taccone @ 4min 5sec

Monday, June 1: Stage 17, Livorno - Santa Margherita Ligure, 210 km

  1. Franco Bitossi: 5hr 53min 1sec
  2. Vittorio Adorni s.t.
  3. Italo Zilioli @ 3sec
  4. Alberto Marzaioli @ 5sec
  5. Marcello Mugnaini s.t.
  6. Rolf Maurer s.t.
  7. Renzo Fontona s.t.
  8. Guido De Rosso s.t.
  9. Franco Balmamion s.t.
  10. Silvano Ciampi @ 35sec

GC after Stage 17:

  1. Jacques Anquetil: 85hr 30min 7sec
  2. Renzo Fontona @ 33sec
  3. Italo Zilioli @ 1min 22sec
  4. Guido De Rosso @ 1min 31sec
  5. Marcello Mugnaini @ 2min 6sec
  6. Vittorio Adorni @ 2min 22sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 3sec
  8. Gianni Motta @ 3min 40sec
  9. Guido Carlesi @ 3min 51sec
  10. Rolf maurer @ 4min 50sec

Tuesday, June 2: Rest Day

Wednesday, June 3: Stage 18, Santa Margherita Livorno - Alessandria, 204 km

Major ascent: Penice

  1. Bruno Mealli: 6hr 14min 12sec
  2. Franco Bitossi s.t.
  3. Walter Boucquet s.t.
  4. Vendramino Bariviera @ 2sec
  5. Aldo Pifferi s.t.
  6. Dino Liviero s.t.
  7. Raffaele Marcoli s.t.
  8. Guido Reybroeck s.t.
  9. Marcel Ongenae s.t.
  10. Luigi Sarti s.t.

GC after Stage 18:

  1. Jacques Anquetil: 91hr 44min 21sec
  2. Renzo Fontona @ 33sec
  3. Italo Zilioli @ 1min 22sec
  4. Guido De Rosso @ 1min 31sec
  5. Marcello Mugnaini @ 2min 8sec
  6. Vittorio Adorni @ 2mn 22sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 3sec
  8. Gianni Motta @ 3min 40sec
  9. Guido Carlesi @ 3min 51sec
  10. Rolf Maurer @ 4min 50sec

Thursday, June 4: Stage 19, Alessandria - Cuneo, 206 km

  1. Cees Lute: 5hr 42min 25sec
  2. Diego Ronchini s.t.
  3. Graziano Battistini s.t.
  4. Guido Neri s.t.
  5. Ambrogio Colombo s.t.
  6. Giovanni Fabbri s.t.
  7. Anatole Novak s.t.
  8. Luigi Miele s.t.
  9. Marcello Mugnaini s.t.
  10. Ugo Colombo s.t.

GC after Stage 19:

  1. Jacques Anquetil: 97hr 28min 26sec
  2. Renzo Fontona @ 33sec
  3. Italo Zilioli @ 1min 22sec
  4. Guido De Rosso @ 1min 31sec
  5. Marcello Mugnaini @ 2min 8sec
  6. Vittorio Adorni @ 2min 22sec
  7. Franco Balmamion @ 3min 3sec
  8. Gianni Motta @ 3min 40sec
  9. Guido Carlesi @ 3min 51sec
  10. Rolf Maurer @ 4min 50sec

Friday, June 5: Stage 20, Cuneo - Pinerolo, 254 km

Major ascents: Madeleine, Vars, Izoard, Montgenèvre, Sestriere

  1. Franco Bitossi: 8hr 22min 8sec
  2. Vittorio Adorni @ 1min 58sec
  3. Gianni Motta s.t.
  4. Italo Zilioli s.t.
  5. Jacques Anquetil s.t.
  6. Guido De Rosso s.t.
  7. Enzo Moser s.t.
  8. André Zimmerman @ 2min 36sec
  9. Michele Dancelli @ 4min 55sec
  10. Rolf Maurer s.t.

GC after Stage 20:

  1. Jacques Anquetil: 106hr 52min 29sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 22sec
  3. Guido De Rosso @ 1min 31sec
  4. Vittorio Adorni @ 2min 22sec
  5. Renzo Fontona @ 3min 30sec
  6. Gianni Motta @ 3min 40sec
  7. Marcello Mugnaini @ 5min 5sec
  8. Franco Balmamion @ 6min 0sec
  9. Rolf Maurer @ 7min 47sec
  10. Franco Bitossi @ 10min 17sec

Saturday, June 6: Stage 21, Torino - Biella, 200 km

Major ascents: Joux, Serra

  1. Gianni Motta: 5hr 29min 36sec
  2. Franco Bitossi @ 5sec
  3. Italo Zilioli @ 1min 7sec
  4. Guido Carlesi s.t.
  5. Franco Balmamion s.t.
  6. Rolf Maurer s.t.
  7. Vittorio Adorni s.t.
  8. Carlo Chiappano s.t.
  9. Aldo Moser s.t.
  10. Arnaldo Pambianco s.t.

GC after Stage 21:

  1. Jacques Anquetil: 111hr 23min 6sec
  2. Italo Zilioli @ 1min 22sec
  3. Guido De Rosso @ 1min 31sec
  4. Vitorio Adorni @ 2min 22sec
  5. Gianni Motta @ 2min 38sec
  6. Renzo Fontona @ 3min 30sec
  7. Marcello Mugnaini @ 5min 5sec
  8. Franco Balmamion @ 6min 0sec
  9. Rolf maurer @ 7min 47sec
  10. Franco Bitossi @ 9min 20sec

Sunday, June 7: 22nd and final stage, Biella - Milano, 146 km

  1. Willi Altig: 3hr 45min 56sec
  2. Luigi Mele s.t.
  3. Danilo Grassi s.t.
  4. Battista Babini s.t.
  5. Salvador Honrubia s.t.
  6. Silvano Ciampi @ 1min 25sec
  7. Oreste Magni s.t.
  8. Aldo Pifferi s.t.
  9. Vittorio Adorni s.t.
  10. Dino Liviero s.t.

Complete final 1964 Giro d'Italia General Classification



Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

1964 Giro d'Italia photos

Vito Taccone

Vito Taccone leads a break on the Presolana in stage 3

Stage 3 finish

Franco Bitossi wins stage three in San Pellegrino

Anquetl and Motta

Jacques Anquetil and Gianni Motta

Jacques Anquetil

Jacques Anquetil wins the 1964 Giro d'Italia


Content continues below the ads.

Advertise with us!